Испечати | Затвори го прозорот

Интервју на Милчо Манчевски за Елефтероти

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13216
Датум на принтање: 25.Септември.2024 во 22:18
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Интервју на Милчо Манчевски за Елефтероти
Постирано од: Carnation
Наслов: Интервју на Милчо Манчевски за Елефтероти
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 19:59

Македонскиот режисер Милчо Манчевски во денешното интервју за грчкиот весник „Елефтеротипија“ ги повикува Грците да размислат за штетата што може да ја предизвика националистичката хистерија кон Македонија, да ја учат историјата од независни извори и сфатат дека немаат право да се мешаат во одлуката на Македонците како ќе се нарекуваат себе си.

„Вашите читатели да мислат на штетата што ваквата националистичка хистерија, самобендисаност и манипулативни политичари можат да ги предизвикаат. Пред се, луѓето треба да ги студираат независните извори и да научат малку повеќе за својата сопствена историја. Негирање, пропаганда и хистерични реакции од позиција на сила нема да ја променат историската вистина. Тажно е што во Грција етничкото чистење на Егејските Македонци не е јавно познат податок“, вели Манчевски.

Запрашан зошто во филмот „Сенки“ тој се занимава со „контроверзната тема на Егејските Македонци во ваков момент, во кој тоа може да биде сфатено како националистички пристап“ Манчевски истакнува дека филмот не се фокусира на Грција и оти во две реплики од илјада се споменува огромното страдање на Егејските Македонци и додава дека, дури и кога се спомнуваат Егејците, филмот повеќе се занимава со нивното страдање, а Грција никогаш не е спомната.

„Тажно е што во Грција етничкото чистење на Егејските Македонци не е јавно познат податок. Би ве упатил на бројни независни историски податоци, вклучувајќи го и „Извештајот на Карнегиевата комисија“ од 1914 година, но, уште поважно, би ве замолил да зборувате со десетиците илјади македонски бегалци и деца на бегалци кои живеат во Торонто, Мелбурн, Ташкент, Полска, Романија, Чешката Република... Не зборувам за филмски ликови, зборувам за вистински луѓе од крв и месо кои ја истрпиле болката на вистинско етничко чистење. Тие ги имаат загубено семејствата и избркани се од сопствените домови во Грција. Да, некои од нив под закана од напалм, за прв пат употребен на Грамос, според очевидците, или бајонети. Би ви посочил да го разгледате фактот дека во 1923 официјална Грција објави буквар за прво одделение на македонски јазик, на кирилица, за македонските ученици во Грција, па потоа подоцна го повлече, го уништи и не признава дека воопшто постоел. Би ве упатил на фактот дека македонските топоними, кои вие ги нарекувате словенски, во она што тогаш официјална Грција го нарекуваше „новоосвоени територии“ беа избришани со официјални декрети и јазикот беше забранет. Дури и самиот збор што е навидум во центарот на актуелнава смешна расправија, „Македонија“ не се користеше во Грција се до пред 20 години. Самото ваше Министерство за Македонија и Тракија беше Министерство за Северна Грција и Тракија се до доцните 1980-ти. И репресијата на зборот „Македонија“, а потоа и менувањето на правецот за 180 степени со инсистирањето на ексклузивните права да се користи тој збор се два аспекта од истата стратегија - стратегија на обидување да се асимилираат земјата, културата и наследството во оние на Грција. А сепак, Македонија никогаш не била дел од Грција се до 1912. И никаков степен на политичка хистерија, негирање, ниту силеџиство денеска нема да го променат фактот дека грчката провинција Македонија е дел од Грција само едно трепнување од историска гледна точка - само 95 години“, вели Манчевски.

Тој додава дека има пријатели Македонци кои се родени во Узбекистан и Чехословачка, затоа што нивните родители како деца, спасувајќи си го животот, морале да бегаат преку граница. Нивните родители пораснале во домови за сираци.

„Имам пријателка во Келн, чија баба поминувајќи ја грчката граница, умрела во снегот. Познавам луѓе на кои срцата им се скршени што не можат да се вратат да ги посетат гробовите на нивните родители, ниту куќите во кои се родени, а кои им се конфискувани, бидејќи не им даваат виза за повторно да влезат. Како студент, обидувајќи се да добијам грчка виза во Грчкиот Конзулат во Скопје, морав да покажам извод од книга на родените од моите родители, само за да докажам дека тие не се родени во Грција; инаку не би можел да добијам туристичка виза. Имам пријател во Америка на кого не му беше дозволено да влезе во Грција бидејќи зборувал за етничкото чистење во минатото. Имам пријател чиј дедо бил стрелан во Грција“, вели во интервјуто Манчевски.

На прашањето дали тоа што на крајот на филмот „Сенки“, јунакот конечно ги закопува коските на духовите и се смирил е симболика во смисла на тоа како младите луѓе во Македонија треба да продолжат понатаму, Манчевски одговара потврдно, но додава дека истото тоа треба да го направи и Грција која, како што вели, треба да си ги признае гревовите од минатото.

„Апсолутно. А, и во вашата земја исто така. Но, прво треба да си ги признаат гревовите на своите татковци. Нема одење понатаму и проштевање без да се признаат гревовите од минатото. Австралија неодамна им се извини на Абориџините. Вили Бранд падна на колена и молеше за прошка. Германија го призна тоа што го направи, ја прифати одговорноста и сега продолжува кон подобра иднина. Всушност, луѓето во мојата земја очајно сакаат да се мрднат од минатото и да одат кон иднината, верувајќи дека НАТО и ЕУ и глобалната интеграција се пат за иднината и тешко се борат за тоа да го постигнат. Нашата интеграција ја блокираат токму грчките политичари кои ја разгоруваат националистичката хистерија заради сопствена политичка добивка дома, додека се обидуваат да ги сокријат злосторствата од минатото“, вели македонскиот режисер.

Според него крајно смешен е проблемот со името, а инсистирањето на Грција да ни наметне име какво неа и одговара е невоспитано.

„Да си признаеме, проблемот со името е смешен. Личи како да излегол од кај Бекет или Јонеско. Тој е оправдание да се наметне блокада на оваа сиромашна земја, со што се уништува нејзината економија и таа да се дестабилизира со тоа што ќе се стави вето на нејзиниот успон во меѓународната заедница. Ова себично однесување е опасно. Тврдењето дека малата Македонија со своите 8.000 војници би била иредентистичка закана за моќната НАТО-членка Грција со 240.000 војници, авиони и опрема е крајно смешно. Мачо-слонот се плаши од глувче? Поважно е прашањето на домашно воспитување. Што ви дава за право да дојдете кај мене и да ми кажувате како можам, а како не можам да се викам? Не мислите ли дека тоа е многу невоспитано?“, прашува Манчевски.

Тој истакнува дека треба да се прави разлика помеѓу Македонците во Македонија и Грците кои живеат во Македонија.

„Што се однесува на прашањето за Македонците, се плашам дека мешате две различни работи. Луѓето од Грција кои ги нарекувате Македонци се Грци кои живеат во Македонија. Тие се етнички Грци. Како и Грк од Тракија кој себеси се нарекува грчки Тракиец. Од друга страна, мнозинството од луѓето кои живеат во Република Македонија се етнички Македонци. Така јас се чувствувам, така се чувствувал мојот татко и така се чувствувал и мојот дедо. На почетокот на 20 век имало имигранти кои доаѓале во Америка од Отоманското Царство и се декларирале како етнички Македонци. Тоа се факти кои не можат да исчезнат, без разлика колку детски гневни настапи ќе имаат грчките политичари, ниту колку ембарга и вета Грција ќе воведе. Ова е концепт кој можеби е тешко да им се објасни на граѓаните на Грција, знаејќи дека е веројатно единствената земја во Европа која не го признава постоењето на малцинства, ниту нивните права и која за тоа е јавно укорувана од многу меѓународни институции. Но, ова е прашање на идентитет и достоинство кои се суштински за секое човечко битие и е крајно навредливо кога некој се обидува да си игра со тоа“, истакнува познатиот македонски режисер Милчо Манчевски во интервјуто за денешното издание на весникот „Елефтеротипија“.


intervjuto e prezemeno od a1.com.mk
se naeziv ko go citav i morav da go postiram ovde da prokomentirame.






-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана



Коментари:
Постирано од: Kali
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 20:05
Very..I mean, very nice.

-------------


Постирано од: Lilija7
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 20:15
секоја чест за интервјуто...сите кои имаат можност треба вака да делуваат.

-------------
ЧОВЕЧКИОТ МОЗОК Е КАКО ПАДОБРАН, ТРЕБА ДА БИДЕ ОТВОРЕН ЗА ДА МОЖЕ ДА ФУНКЦИОНИРА.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 20:30
...deckoto e prva liga...iz neba u rebra...nema trte mrte... neka se ceshaat sega gcite kaj shto ne gi jade...redno e nekoj da im obrusi za genocidot vrz site negrci..a posebno decata Egejci raseleni po svetot... ej da ne mozat da si gi vidat rodnite mesta...da ne mozat sveka da zapalat na grobovite na umrenite...


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 21:40
секоја чест за Милчо Манчевски.одговор кој требаше да го дадат и нашите политичари.но,зошто тој,Милчо,не направи еден филм во кој ќе го пренесе на платно веродостојно сето ова што го кажува.се надевам дека следниот чекор ќе му биде тоа.

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: only_me
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 21:51
DA se najdese barem eden politicar istoto da go kaze na samitot vo Buk*rest!!!
Milco imas PETKA ili DESETKA, izberi si. Oskar za informiranost i za makedonstinata sto ja nosis vo sebe!


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 22:11
МИЛЧО ОТКАКО СОБРА ЛОВОРИКИ ЗА „ПРЕД ДОЖДОТ“, СО КОЈ ПОМОГНА ОКОЛУ СОЗДАВАЊЕТО НА МОЗАИКОТ ЗА ЗАГРОЗЕНОСТА НА АЛБАНЦИТЕ, А МАКЕДОНЦИТЕ ГИ ПРЕТСТАВИ КАКО ВОИНСТВЕНИ, НАОРУЖАНИ ДО ЗАБИ (ГОЛОГАЗЕСТО ДЕТЕ НА СЕБЕ ИМАШЕ КАЛАШНИКОВ),СИЛУВАЧИ,ПРИМИТИВЦИ...ОСВЕТОЉУБИВИ...КАКО ДА ПОЧНА ДА ГО ЈАДЕ ЈАНЅА.САКАШЕ ДА СЕ ИСКУПИ СО „ПРАШИНА“,ВО КОЈ ГИ ПРЕТСТАВИ КАКО КАЧАЦИ, ПА ВО „ КОСКИ“ ВО ЗАВИЕНА ФОРМА НАПОМНА ЗА ЕГЕЈЦИТЕ.
1982ГОД. ФАСБИНДЕР, ВЕЌЕ ДЕСЕТ ГОДИНИ СЕ ОБИДУВАШЕ ВО ГЕРМАНИЈА ДА ПОСТАВИ НА СЦЕНА ДРАМА,(РАБОТЕНА ПО АВТЕНТИЧЕН НАСТАН И ЈУНАК)ВО КОЈА ГЛАВНИОТ ЈУНАК Е СЕНИЛЕН ЕВРЕИН-ПЕДОФИЛ,КОЈ СО БОНБОНИ И СИТНИ СЛАТКИ НАМАМУВА МАЛОЛЕТНА ГЕРМАНКА...НА СЕКОЈ ОБИД ЗА ПРЕМИЕРА, НА СЦЕНАТА СЕ КАЧУВАЛЕ ЧЛЕНОВИТЕ НА ЕВРЕЈСКАТА ЗАЕДНИЦА ОД ГРАДОТ И НЕ ГО ДОЗВОЛУВАЛЕ ПРИКАЖУВАЊЕТО НА ПРЕТСТАВАТА, ПОД ИЗГОВОР ДЕКА ТАА ДРАМА ВО НЕГАТИВНО СВЕТЛО ГИ ПРИКАЖУВА ЕВРЕИТЕ И ПОБУДУВА РАСНА И ВЕРСКА ОМРАЗА.
И БИЛЕ ВО ПРАВО.
НИЕ ПЛЕСКАВМЕ РАЦЕ, ЗАСЛЕПЕНИ ОД УСПЕХОТ НА ФИЛМОТ...НЕ МИСЛЕЈЌИ КАКВИ ПОРАКИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ИСПРАЌА ФИЛМОТ, ДАЛИ ПРИКАЗНАТА ОД ФИЛМОТ СООДВЕТСТВУВА СО РЕАЛНОСТА.ОД ЧИЈ ФОЛКЛОР Е ДЕЛ ОРУЖЈЕТО?
ТАКОВ ФИЛМ ЕДЕН ЕВРЕИН НИКОГАШ НЕ БИ ПОМИСЛИЛ ДА СНИМИ,А КАМОЛИ ДА СНИМИ.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 22:12
...politicarite i nemaa  nekakvi moznosti...ama novinarite shupelki... mesto da gi bombardiraat so vakvi nezgodni prashanja...tie izlegoa od presot... silni se samo vamu...doma...koga treba da se raskara narodot...


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 23:00
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...politicarite i nemaa  nekakvi moznosti...ama novinarite shupelki... mesto da gi bombardiraat so vakvi nezgodni prashanja...tie izlegoa od presot... silni se samo vamu...doma...koga treba da se raskara narodot...
е тука потполно се сложувам со тебе.
филмот го немам гледано,ама интервјуто ми се допадна
инаку филмовите на Милчо не ги сакам баш заради мизерната слика за Македонија која ја носи во светот


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 23:22
Originally posted by only_me only_me напиша:

DA se najdese barem eden politicar istoto da go kaze na samitot vo Buk*rest!!!
Milco imas PETKA ili DESETKA, izberi si. Oskar za informiranost i za makedonstinata sto ja nosis vo sebe!


ШТО Е ЕДНО ИНТЕРВЈУ ЗА ЕЛЕВТЕРОТИПИЈА ВО СПОРЕДБА СО СЛИКАТА ЗА НАС ВО „ПРЕД ДОЖДОТ“?


Постирано од: Gusarski
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 08:45

Интервјуто му е на место и секоја чест за човекот. Само што Милчо нема направено баш некој патриотски филм за Македонија сеуште... тоа треба да му биде следното нешто



-------------
Македонија е вечна!


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 12:26
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by only_me only_me напиша:

DA se najdese barem eden politicar istoto da go kaze na samitot vo Buk*rest!!!
Milco imas PETKA ili DESETKA, izberi si. Oskar za informiranost i za makedonstinata sto ja nosis vo sebe!


ШТО Е ЕДНО ИНТЕРВЈУ ЗА ЕЛЕВТЕРОТИПИЈА ВО СПОРЕДБА СО СЛИКАТА ЗА НАС ВО „ПРЕД ДОЖДОТ“?

PA zavisi koj kako ja svaka slikata vo "Pred Dozdot"...Pred dozdot bese pred "ohooo" godini.. Intervujuto se sluci sega, koga nitu eden politicar, znastvenik ili diplomat, ne krena glas javno da prozbori za genocidot, vistinata itn.. Nemam namera da mu zameruvam za uspesite na Mancevski, ili ako eventualno postojat nekoi propusti vo negovoto tvorestvo koe licno i nego sfakam kako politika tuku kako umetnost. Ako vie sakate da pravite politika od seto ova ok e.
So posledniot film, ja otslikuva vistinata, od ona sto sum go slusnal.
SPored tebe sto trebase da vidis vo PRed Dozdot?
Tvojot komentar go sfakam kako najobicnata kontra konstruktivnost sto vladee so decenii vo makedonskiot narod, za zal! Neznam dali ni e vo krv ova da si gi vadime ocite eden na drug... no istorijata pokazuva deka za zal- toa e bas taka..


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 20:33
Секоја чест за ова! навистина добро кажано...и индиректно на културен начин плеснато во фаца и навредливо ама на ниво! и паметно што ете не збореше за наши весници ништо околу ова туку право во грчки весник. браво мајсторе.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 23:03
Shto sakame povekje. Se e jasno. Politicharite ni se kilavi. Milcho e za da vodi drzjava a ne tie.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 00:10
Ni treba bas takov covek od kalibarot ma Milco. Na makedonskiot narod pod itno mu e potreben DUHOVEN VODAC koj site ke ne obedini,covek so koj ke se identifikuvame site makedonci i koj ke go probudi vo nas zaspanoto patriotsko cuvstvo! Takov politicar seuste nema na povidok...


Постирано од: kire_nedelkov
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 01:10
abe ajde? od edno intervju, go napravivte pretsedatel!!!

imavme eden takov ako vi teknuva...


Постирано од: Gary Cooper
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 01:34
Originally posted by anastea anastea напиша:

Ni treba bas takov covek od kalibarot ma Milco. Na makedonskiot narod pod itno mu e potreben DUHOVEN VODAC koj site ke ne obedini,covek so koj ke se identifikuvame site makedonci i koj ke go probudi vo nas zaspanoto patriotsko cuvstvo! Takov politicar seuste nema na povidok...


Милчо е стварно закон, ама не е за духовен водач

-------------
Россия — священная наша держава,
Россия — любимая наша страна.
Могучая воля, великая слава —
Твоё достоянье на все времена!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 02:10
Originally posted by Gary Cooper Gary Cooper напиша:

Originally posted by anastea anastea напиша:

Ni treba bas takov covek od kalibarot ma Milco. Na makedonskiot narod pod itno mu e potreben DUHOVEN VODAC koj site ke ne obedini,covek so koj ke se identifikuvame site makedonci i koj ke go probudi vo nas zaspanoto patriotsko cuvstvo! Takov politicar seuste nema na povidok...


Милчо е стварно закон, ама не е за духовен водач
 
Jas i ne rekov Milco da ni bide vodac,neka si go raboti covekot toa sto najdobro si go znae.. Jas rekov COVEK OD KALIBAROT NA MILCO, koj ke zboruva hrabro i so fakti..


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 03:44
Dobro e koga site rabotat na problemot.Nemoj pomalce nekoj povekje

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: kire_nedelkov
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 11:22
MIlco najdobro za Makedonija ke napravi, da snimi uste nekoe remek-delo. Toa poveke ke ni pomogne, otkolku 100 takvi politicki izjavi... Poveke lugje vo svetot gledaat filmovi, odosto slusaat vesti.


Постирано од: KUKOC7
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 11:31
Zver im go plesna u faca!!!!


Постирано од: Aminta2
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 06:11
Добро е некој вака отворено да им каже на грчиштата!

Браво Милчо!

Само за споредба, видете ги изјавите на Ханџиски во Атина. Може комотно да се стекне впечаток дека дибеков како да работи за грчкото МНР, а не за Република Македонија.

Затоа велам, додека не се исече туморот на изборите во јуни, изгледа дека за Македонија нема напред.

Но.....никако не смее да се застане со оваа изјава на Милчо. Треба да им се трубина грците нон-стоп, да знаат дека имаат направено големи зулуми и дека може да ги чека расплет со поголеми или помали последици, зависи од нив.





Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 14:57
Originally posted by only_me only_me напиша:

Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by only_me only_me напиша:

DA se najdese barem eden politicar istoto da go kaze na samitot vo Buk*rest!!!
Milco imas PETKA ili DESETKA, izberi si. Oskar za informiranost i za makedonstinata sto ja nosis vo sebe!


ШТО Е ЕДНО ИНТЕРВЈУ ЗА ЕЛЕВТЕРОТИПИЈА ВО СПОРЕДБА СО СЛИКАТА ЗА НАС ВО „ПРЕД ДОЖДОТ“?

PA zavisi koj kako ja svaka slikata vo "Pred Dozdot"...Pred dozdot bese pred "ohooo" godini.. Intervujuto se sluci sega, koga nitu eden politicar, znastvenik ili diplomat, ne krena glas javno da prozbori za genocidot, vistinata itn.. Nemam namera da mu zameruvam za uspesite na Mancevski, ili ako eventualno postojat nekoi propusti vo negovoto tvorestvo koe licno i nego sfakam kako politika tuku kako umetnost. Ako vie sakate da pravite politika od seto ova ok e.
So posledniot film, ja otslikuva vistinata, od ona sto sum go slusnal.
SPored tebe sto trebase da vidis vo PRed Dozdot?
Tvojot komentar go sfakam kako najobicnata kontra konstruktivnost sto vladee so decenii vo makedonskiot narod, za zal! Neznam dali ni e vo krv ova da si gi vadime ocite eden na drug... no istorijata pokazuva deka za zal- toa e bas taka..



ПРВО ДА ТЕ ПРАШАМ- ДАЛИ ТИ Е ГЛЕДАН „ПРЕД ДОЖДОТ“? ПА ПОТОА АКО САКАШ ЌЕ ДИСКУТИРАМЕ...


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 15:09
ne. zaso?


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 15:14
Ако не ти е гледан филмот, нема простор за дискусија...ќе треба да ти раскажувам сцени,пораки...нема никаков смисол.


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 15:22
a da te prasam ja tebe dali go procita ubavo mojot post??
I koja ja sfati li poentata?
ili pravis kako tatarceto teras po svoe i necitas so pisuvaat drugite'


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 15:43
Tvojot komentar go sfakam kako najobicnata kontra konstruktivnost sto vladee so decenii vo makedonskiot narod, za zal! Neznam dali ni e vo krv ova da si gi vadime ocite eden na drug... no istorijata pokazuva deka za zal- toa e bas taka..

Твојот коментар го прочитав и убаво го сфатив. За разлика од тебе, ги имам гледано трите филма...ако ти прави ќеф- ми годи неговото интервју, но не можам да заборавам како не претстави во својот прв филм.Инаку филмот, гледано од друг агол, без национални белези- фантастичен...и по приказната и по иконографијата и музиката.Филмот го имам гледано неколку пати...го обожавам.


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 15:51
Jas samo senki nesum go videl. A kako toa tolku strasno ne prestavi??? I kazi koja scena koga tolku veke si go gledal tri pati filmot.
I zosto mora sekogas da stavime tolku tonalitet na nacinalnata baza?! Da, ama ne vo pogresno vreme i mesto.
Druga makedonska greska. Kaj so treba ne nema nikade, resil nekoj da si go pravi keifot vo filmot, so spored mene sekoj ima pravo da se izrazuva kako saka, vednas kamenjata i cukanje vo gradi...jas makedonec toj predavnik..aj "ce vi se molam"!


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 15:53
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Tvojot komentar go sfakam kako najobicnata kontra konstruktivnost sto vladee so decenii vo makedonskiot narod, za zal! Neznam dali ni e vo krv ova da si gi vadime ocite eden na drug... no istorijata pokazuva deka za zal- toa e bas taka..

Твојот коментар го прочитав и убаво го сфатив. За разлика од тебе, ги имам гледано трите филма...ако ти прави ќеф- ми годи неговото интервју, но не можам да заборавам како не претстави во својот прв филм.Инаку филмот, гледано од друг агол, без национални белези- фантастичен...и по приказната и по иконографијата и музиката.Филмот го имам гледано неколку пати...го обожавам.


Ke si zemam za pravo da zemam stav vo vasiot spor iako ne e kulturno.

Neznam zosto tolku ni preci koga nekoj ke si go kaze mislenjeto, osobeno nekoj sto e kompetenten.

Mnogu poopasen makedonski sindrom e nesto da ne si gledal ili da ne si dovolno informiran a da go komentiras i da se raspravas za nego.

Zatoa prvo gledaj gi filmovite analiziraj gi ,razmisli okolu toa pa posle moze da komentiras vaka sekoj komentar e odvisen.

I DA intervjuto na Mancevski e super i mene mnogu mi se dopadna ,odlicno.
Megutoa toa neznaci deka ako vo svoite filmovi negativno ja predstavil Makedonija toa nesmee da se komentira.


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 16:00
Jas kako drugo poveke se fokusirav na intervjuto...
A filmot ostana golem i ja prestavi Makedonija kako Makedonija pred se dragi moi, vam ne vi e jasno sto zanci toa. Lugeto kako nego, Simon, Tose pokojniot ni znacat mnogu.
A toa za makedonskiot sindrom - ha ha ha..


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 16:04
Originally posted by only_me only_me напиша:

Jas kako drugo poveke se fokusirav na intervjuto...
A filmot ostana golem i ja prestavi Makedonija kako Makedonija pred se dragi moi, vam ne vi e jasno sto zanci toa. Lugeto kako nego, Simon, Tose pokojniot ni znacat mnogu.
A toa za makedonskiot sindrom - ha ha ha..


Ne se nerviraj i jas mislam deka Mancevski e mnogu golem covek i patriot.
Tuku zborot mi bese vikas ne si go gledal filmot a komentiras.
Sto mnogu me podseti na poznatiot makedonski sindrom da se komentira nesto pred da se informirame okolu toa.
Toa sakav da go naglasam inaku nisto licno, bidi mi dobar, doagam vo Italija na 27juni na koncert na IRON MAIDEN.


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 16:08
go gledav filmot more kako da nego gledam:D
So zboris..senki nesum go gledal...nema kaj da go najdam.,..Epa aj ke se vidime togas:D Ako sum uste ovde


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 16:12
samo pazi, koncertot ne e na 27 tuku na 20 i eve da se uveris da ne mislis deka tropam:D

Come ormai è noto IRON MAIDEN avvieranno una nuova campagna europea in estate e la conquista di Roma avverrà il prossimo 20 Giugno. Sarà uno show indimenticabile, per il quale Bruce Dickinson e soci hanno personalmente scelto gli special guest. I Motorhead saranno gli special guest principali e saliranno sul palco immediatamente prima dei Maiden. ore 15.00 Apertura cancelli ore 12.30     IRON MAIDEN Motorhead Machine Head Mastodon Lauren Harris Sadist


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 16:22
Originally posted by only_me only_me напиша:

samo pazi, koncertot ne e na 27 tuku na 20 i eve da se uveris da ne mislis deka tropam:D

Come ormai è noto IRON MAIDEN avvieranno una nuova campagna europea in estate e la conquista di Roma avverrà il prossimo 20 Giugno. Sarà uno show indimenticabile, per il quale Bruce Dickinson e soci hanno personalmente scelto gli special guest. I Motorhead saranno gli special guest principali e saliranno sul palco immediatamente prima dei Maiden. Confermati anche Machine Head che sono in procinto di uscire con il nuovo album, Mastodon, che abbiamo già avuto modo di ammirare lo scorso Novembre di come supporto al tour italiano dei Tool, Lauren Harris e i nostri Sadist che sono stati personalmente scelti da Steve Harris. Che dire, un bel riconoscimento per il metal tricolore.   IRON MAIDEN - 20 Giugno 2007 - Roma, Stadio Olimpico     Inizio concerti ore 15.00 Apertura cancelli ore 12.30     IRON MAIDEN Motorhead Machine Head Mastodon Lauren Harris Sadist



Ne razbiram, ako e 20Giugno , 20juni togas si greska na 20Juni se vo Amerika ,a na 27juni se vo Bolonja na Gods of Metal Festival.

Se izvinuvam sto se oddalecivme od temata ili kako sto moira miluva da kaze offtopic muabeti.


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 17:42
a da greska imas pravo..."izvinjavam se"


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 16.Април.2008 во 17:45
Originally posted by only_me only_me напиша:

a da greska imas pravo..."izvinjavam se"


Go drobam italijanskiot znaci.
Pa ajde ako sakas da gi vides Maiden poveli vo Bolonja.


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 00:26
Originally posted by only_me only_me напиша:

Jas samo senki nesum go videl. A kako toa tolku strasno ne prestavi??? I kazi koja scena koga tolku veke si go gledal tri pati filmot.
I zosto mora sekogas da stavime tolku tonalitet na nacinalnata baza?! Da, ama ne vo pogresno vreme i mesto.
Druga makedonska greska. Kaj so treba ne nema nikade, resil nekoj da si go pravi keifot vo filmot, so spored mene sekoj ima pravo da se izrazuva kako saka, vednas kamenjata i cukanje vo gradi...jas makedonec toj predavnik..aj "ce vi se molam"!


Велиш си го гледал филмот „Пред дождот“ и не ти е јасно што ми пречи?
Па ајде да ти објаснам-Александар Кирков по 16 год. се враќа во Македонија.До селото патува со „реис“ (од кое буниште го нашле и како го приспособиле да оди- не знам...
На влезот од селото го пречекува момчак со калашников (Игор Маџиров-бог да го прости).(кој се фали дека оружјето е дел од нивниот фолклор ?)
Следното утро Александар се соочува со гологазо детенце кое исто така има калашников.
Сите македонски селани-брадосани, запуштени...
Албанка силувана од Македонец ?! (побарај статистички податоци-колку Албанки биле силувани од Македонци и обратно...)
Македонците вооружени до заби ја бркаат младата Албанка да наплатат за крвта...(Чија традиција е крвната одмазда?)
Македонците вооружени влегуваат во храмот?!
Албанците облечени конвенционално...без оружје?!(каде имаше и сеуште наоѓаат бункери со оружје)
Каква порака праќа Милчо за сопствениот народ- верна на оригиналот или се е превртено?!


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 17.Април.2008 во 20:25
Во мој прилог оди и најновата информација што вечерва ја слушнав на А1 : „ Десетгодишен ученик ( од албанска националност)пукал со пиштол во училиштето. Пиштолот бил во неговата чанта и детето не знаело како се нашол таму не бил негов ,а и не знаело детето кој го ставил во неговата чанта . Кутрото дете мислело дека е играчка,веројатно не ја забележало разликата во тежината, па пукнало.


Постирано од: im happy
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 08:47
ЈАКО!!! Вие што го напаѓате човекот, кажете ми кој друг Македонец дал толку отворено интервју за странски весник (не мора да е грчки)? А Милчо им го наби сред Атина! Алал да му е!

-------------
middle is best... i believe in science


Постирано од: Aminta2
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 13:28
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by only_me only_me напиша:

Jas samo senki nesum go videl. A kako toa tolku strasno ne prestavi??? I kazi koja scena koga tolku veke si go gledal tri pati filmot.
I zosto mora sekogas da stavime tolku tonalitet na nacinalnata baza?! Da, ama ne vo pogresno vreme i mesto.
Druga makedonska greska. Kaj so treba ne nema nikade, resil nekoj da si go pravi keifot vo filmot, so spored mene sekoj ima pravo da se izrazuva kako saka, vednas kamenjata i cukanje vo gradi...jas makedonec toj predavnik..aj "ce vi se molam"!


Велиш си го гледал филмот „Пред дождот“ и не ти е јасно што ми пречи?
Па ајде да ти објаснам-Александар Кирков по 16 год. се враќа во Македонија.До селото патува со „реис“ (од кое буниште го нашле и како го приспособиле да оди- не знам...
На влезот од селото го пречекува момчак со калашников (Игор Маџиров-бог да го прости).(кој се фали дека оружјето е дел од нивниот фолклор ?)
Следното утро Александар се соочува со гологазо детенце кое исто така има калашников.
Сите македонски селани-брадосани, запуштени...
Албанка силувана од Македонец ?! (побарај статистички податоци-колку Албанки биле силувани од Македонци и обратно...)
Македонците вооружени до заби ја бркаат младата Албанка да наплатат за крвта...(Чија традиција е крвната одмазда?)
Македонците вооружени влегуваат во храмот?!
Албанците облечени конвенционално...без оружје?!(каде имаше и сеуште наоѓаат бункери со оружје)
Каква порака праќа Милчо за сопствениот народ- верна на оригиналот или се е превртено?!



ПОТПИШУВАМ !!!

Што не значи дека не им го плесна директно во фаца со последново интервју.

Можеби "Пред дождот" беше цената која Милчо морал да ја плати да влезе во тие кругови тогаш. Потоа, во 2001ва, кога дигна лас, не можеа против него зошто веќе имаше репутација.



Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 14:25
Ne treba da ne iznenaduva dokolku nekoj kako Mancevski se zalaga za Makedonija.Pravoto na odbrana na ustavnoto ime ne e samo na politicarite tuku na sekoj umetnik,sportist itn.Se shto se odnesuva na toa da go odbranime ustavnoto ime ni odi vo prilog i ne treba da se kopa po skrieni poraki od porano.Videte gi dushmanite nashi ja koristat sekoja prilika da ni nashtetat vo sekoe pole

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 18:49
Јас реков дека неговото интервју го поздравувам, ми годи и мислам дека секој од негов калибар треба да го направи истото...тоа е негова патриотска должност.
Но никако не можам да заборавам како ги претстави Македонците во „ Пред дождот“.


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 19:05
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Јас реков дека неговото интервју го поздравувам, ми годи и мислам дека секој од негов калибар треба да го направи истото...тоа е негова патриотска должност.
Но никако не можам да заборавам како ги претстави Македонците во „ Пред дождот“.
 
Za zal vo pravo si za filmot ¨Pred Dozdot¨. Jas go donesov tuka Spanija. Lugeto sto go vidoa prijatno se iznenadija i rekoa deka e dobar. Arno ama imav eden problem. Ne znam dali uspeav da im objasnam deka Makedonija ne e kako sto e vo filmot ( ili barem poveketo nesta vo filmot). ne znam dali uspeav vo toa. I mene ne mi se dopaga kako sme tamu pretstaveni. Sepak toa e samo film i ne treba seriozno da se svaka.
 
Problemot e sto  malku se nachinite na koi mozeme da si ja pretstavime drzavava vo svetot.
 
Sto se odnesuva na intervjuto sto go dade za grckiot vesnk mozam da kazam deka nemam zabeleshka. Nasa dolznost e da si ja kazime vistinata i da se odbranime najdobro sto mozeme.


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 19:38
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Јас реков дека неговото интервју го поздравувам, ми годи и мислам дека секој од негов калибар треба да го направи истото...тоа е негова патриотска должност. Но никако не можам да заборавам како ги претстави Македонците во „ Пред дождот“.


Za zal vo pravo si za filmot ¨Pred Dozdot¨. Jas go donesov tuka Spanija. Lugeto sto go vidoa prijatno se iznenadija i rekoa deka e dobar. Arno ama imav eden problem. Ne znam dali uspeav da im objasnam deka Makedonija ne e kako sto e vo filmot ( ili barem poveketo nesta vo filmot). ne znam dali uspeav vo toa. I mene ne mi se dopaga kako sme tamu pretstaveni. Sepak toa e samo film i ne treba seriozno da se svaka.


Problemot e sto malku se nachinite na koi mozeme da si ja pretstavime drzavava vo svetot.


Sto se odnesuva na intervjuto sto go dade za grckiot vesnk mozam da kazam deka nemam zabeleshka. Nasa dolznost e da si ja kazime vistinata i da se odbranime najdobro sto mozeme.


Biljana,точно е тоа дека е филм, но за земја како Македонија, за која не слушнал светот,која годишно (тогаш)снимаше по еден филм...многу важно е како ќе бидеме претставени- во позитивно светло или...
Ај ти си им објаснувала на некој круг луѓе во Шпанија, но дали на другите Шпанци имало кој да им објасни кој каков е во реалноста? А што правиме со останатиот дел од светот...таму каде нема кој да објаснува...а неколку години подоцна се решаваше албанското прашање.
Дали филмот не придонесе за создавање на слика за загрозеност на Албанците?


Постирано од: biljana.madrid
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 20:00
 
Potpolno si vo pravo i za ova.
 
Takvi nekoj sitnici kako filmov mozat da ja rasipat slikata za Makedonija.
 
Jas so Spancive vo diskusija im rekov deka sum navredena malku so filmov bidejki ne pretstavuva kako zaostanati i vooruzeni do zabi.
 
Tie rekoa deka toa e samo film i ako saka nekoj da znae nesto za makedonija neka si gleda DOKUMENTAREN film, a ne ovoj film koj e fikcija.
 
Sepak se raboti za edqa umetnichka tvorba, ama nie kako narod zaplashen da ne dobijat pogresna slika, mnogu ne pogoduva sodrzinata na filmov.
 
Tie mi rekoja deka vo filmovite na ALMODOVAR (postarite filmovi) samo prostitutki i tranvestiti izleguvaat, pa toa ne znachi deka site Spanci se toa.
 
Toa sto sakav da kazam e deka ¨strancive¨ne ne razbiraat deka slikata za nas vo poslednive godini e mnogu izmanipulirana i ne mozime da si dozvolime nitu na shega da ja prikazime vo vakvo svetlo Makedonija.
 
Pozdrav    


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 18.Април.2008 во 20:16
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:


Potpolno si vo pravo i za ova.


Takvi nekoj sitnici kako filmov mozat da ja rasipat slikata za Makedonija.


Jas so Spancive vo diskusija im rekov deka sum navredena malku so filmov bidejki ne pretstavuva kako zaostanati i vooruzeni do zabi.


Tie rekoa deka toa e samo film i ako saka nekoj da znae nesto za makedonija neka si gleda DOKUMENTAREN film, a ne ovoj film koj e fikcija.


Sepak se raboti za edqa umetnichka tvorba, ama nie kako narod zaplashen da ne dobijat pogresna slika, mnogu ne pogoduva sodrzinata na filmov.


Tie mi rekoja deka vo filmovite na ALMODOVAR (postarite filmovi) samo prostitutki i tranvestiti izleguvaat, pa toa ne znachi deka site Spanci se toa.


Toa sto sakav da kazam e deka ¨strancive¨ne ne razbiraat deka slikata za nas vo poslednive godini e mnogu izmanipulirana i ne mozime da si dozvolime nitu na shega da ja prikazime vo vakvo svetlo Makedonija.


Pozdrav    


Шпанците го немаат проблемот што го имаме ние и претпоставувам дека си се движела во кругови на луѓе што имаат пошироки погледи. Сум разговарал со наши луѓе што од петни жили на Англичани се обидувале да им објаснат дека ова е само филм.И јас се согласувам дека е уметност,но...прочитај го мојот прв пост на истава тема да не се повторувам.
ПОЗДРАВ!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk