Испечати | Затвори го прозорот

Што сега, без НАТО?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13056
Датум на принтање: 17.Октомври.2021 во 19:58
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што сега, без НАТО?
Постирано од: Santijago
Наслов: Што сега, без НАТО?
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:47
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:


Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

Кога подобро ќе се размисли Македонија на некој начин излезе и како победник од овој самит иако не добивме покана за членство.....
Ние сме ТОП тема во целиот свет ....цел свет знае дека сме Македонци сме биле и ќе бидеме и дека никој а најмалце Јужна Македонија-грција може да не уценува што тоа го изјавија и Црвенкоски,Милошоски и Груевски....
чичко Бушман предложи потпишување на декларација во која Америка гарантира за безбедноста на нашата Македонија...
И можеби контрадикторно на она што се очекуваше сега би имале повеќе пријателски земји отколку што можевме да имаме.....
A da evo i jas sega gledam germanski vesti, i kazuvaat deka za zal Makedonija ne vleze vo NATO, ama ni stiskaat prsti za poskoroголема%20насмевка

ихихихиих.....ма какво стискање.....само за инат на Јужна Македонија-грција ќе одиме во НАТО и тоа под име Република Македонија...........а онај Коста Караманов ако мисли дека можат да ни направат нешто....да можат ..... да ни се фатат за "таквото"

-------------
I'm out bcz of pathetic around hereКоментари:
Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:47
ALi AHMETI- Rekol Makedonija ne stana clenka na NATO e sega mi se olesni rabotata...голема%20насмевка

-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:48

koj bese toj ?-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:49
vnukot na rankovic ?

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:49

CАД ќе ја гарантираат безбедноста на Македонија-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:49
hahahaha, a nato kao vo red ke go stavese Ahmeti i ke go naucese da go zboruva jazikot na zemjata koja go rani...


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:50
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

CАД ќе ја гарантираат безбедноста на Македонија

е да де......пишав за тоа погоре
ај сеа нека ни рече некој нешто.......

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:52
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

CАД ќе ја гарантираат безбедноста на Македонија
Makedonija ce dobie poseben bilatreralen dogovor od SAD, so koj ce se garantira bezbednosta i integritetot na Makedonija


-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:52
ALi AHMETI- Rekol Makedonija ne stana clenka na NATO e sega mi se olesni rabotata...голема%20насмевка

-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:53
e kaza ednas, procitavme.... ili plocata se rasipa?


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:53
[QUOTE=xxll] ALi AHMETI- Rekol Makedonija ne stana clenka na NATO e sega mi se olesni rabotata...голема%20насмевка

која работа.......да оди да сере раат или????

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:57

Kako ke opstanime nie makedoncite bez NATO...тага

-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 17:59
sto znaci , site raboti si doadjaat na svoe mesto ... sto se odnesuva do pomislata na nekoi politicari deka posle buk*rest ce se otvori moznosta za beskonecni baranja i federalizacija na Makedonija , propadjaat vo voda site nivni planovi ..... ce bidat pritisnati i od samata Albanija , zosto , sepak kosovo e pregolem zalak za rizikuvanje vo odnos na baranjata na nekakvi kvazi politicari so zastareni modeli na folkswagen bubi голема%20насмевка

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: AlbanianGirl
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:00
[QUOTE=xxll]

Kako ke opstanime nie makedoncite bez NATO...
ајде де,,,не се сожалувајте до тој степен,,,

ај ке биде добро,,,само немој да плачеш....

-------------
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:03
rekov jas deka albancite pa i albankite ce zastanat na nasa strana  големо%20гушкање .... ne samo tie od Makedonija , tuku i od Albanija

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:03
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Originally posted by xxll xxll напиша:


Kako ke opstanime nie makedoncite bez NATO...тага

ајде де,,,не се сожалувајте до тој степен,,, ај ке биде добро,,,само немој да плачеш....
  A zosto si tolku provokantka samo sakas da provociras....

-------------
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:04
многу брзо заборавивте на 2001 баш се прашувам што имаат у план Албанците со ова...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:04

Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

rekov jas deka albancite pa i albankite ce zastanat na nasa strana  големо%20гушкање .... ne samo tie od Makedonija , tuku i od Albanija
Albankite sekogas bile na moja stranaголемо%20гушкањеBes sala mnogu dobar avatar ima Albaniangirl

-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:04
ma neee ... ne provocira ... samo ne znae kako da gi izrazi cuvstvata na sreca i radost голема%20насмевка sto moze da bide od pomos , sekako

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:06
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

многу брзо заборавивте на 2001 баш се прашувам што имаат у план Албанците со ова...
 
de bre pa sega i ti ... koga mozese merkl da drzi govor vo knesetot , pa sto ne bi i nie pominale preku takvo nesto kako alanian girl големо%20гушкање


-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:06
mislam , sitni provokacii i izrazi na sreca i radost голема%20насмевка

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:07
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

многу брзо заборавивте на 2001 баш се прашувам што имаат у план Албанците со ова...

хе хе хе....што имаат во план......сега сите ќе вадаат Шиптарски пасоши и конечно ќе ни се макнат од нашата ни света и вековна најмила држава

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:09
Ал пачино ти ако си го имаш меракот на некого..знаеш што

А Блеки тешко дека тоа ке се деси брат...многу тешко


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:09

nema vrska .... Makedonija dozvoluva dvojno drzavjanstvo .... nesto i jas licno se dumam okolu taa ideja голема%20насмевка-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:10
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Ал пачино ти ако си го имаш меракот на некого..знаеш штоА Блеки тешко дека тоа ке се деси брат...многу тешко

 

mnogu kvarna masta imate ... site vie голема%20насмевка sram da vi e .... jas sum samo za dobri odnosi

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:15
Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

многу брзо заборавивте на 2001 баш се прашувам што имаат у план Албанците со ова...
 
de bre pa sega i ti ... koga mozese merkl da drzi govor vo knesetot , pa sto ne bi i nie pominale preku takvo nesto kako alanian girl големо%20гушкање


Vcera citav anketa duri 65% od germacite se neprijatelski nastroeni kon Izrael i Evreite.. Drugite se neutralni.. A tie sto go priznaavt Izrael i Evreite kako prijateli na Germanija, osven Merkel na prsti mozat da se izbrojat.тага


-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:15
од такви ко тебе што живеат во облаците и се далеку од реалноста нема леб. за ал пачино


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:18
zs nema ? go rasprodadoa ?


-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: amdi bajramov
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:35
Stvarno mie zhal koga slushnav vesta deka Makedonija ne beshe primena vo Nato samo sepak ne treba da ja gubime nadezhot vie nie i site drugi shto zhiveeat vo Makedonija deka eden den ke se sluchi i Makedonija ke bide vo nato.
Pozdrav do mojot narod


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 18:38
pozdrav do site koi ziveat vo Maledonija голема%20насмевка

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:04
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Ал пачино ти ако си го имаш меракот на некого..знаеш штоА Блеки тешко дека тоа ке се деси брат...многу тешко

dear sister....ништо не е невозможно

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:06
ma jas ne svacam od kade i zosto takvi insinuacii збунетост 

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:08
Без разлика на моите ставови во врска со НАТО, мислам дека секое зло за добро е.

Но, ќе признаам една работа: кога во животот губам некоја битка, јас му подавам рака на непријателот и му честитам ако го заслужил тоа. Ќе признаете дека Грција си имаше силно лоби, дека Дора добро си ја работеше својата работа и слично.

Се надевам дека нашите политичари бар ќе научат нешто од оваа загуба, дека конечно ќе почнат да работат за доброто на државата, единствени, а не да си прават опструкции едни на други во личните битки за полнење на џебовите.

Нека здивнат сега, нека одморат, ама се надевам и нешто да поднаучат, а потоа, нека се спремат за нова битка, бидејќи “војната“ сеуште трае.

Тоа е мојот став по однос на ова.
(Сега отварам чадор да се заштитам од злонамерни репликихи,%20хи...
)


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:09
pametniot uci na svoi greski .... a premnogu gordiot nikogas ne si gi priznava greskite голема%20насмевка

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:13
Според тоа, какви се нашите политичари? Паметни или горделиви?голема%20насмевка


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:14
dodeka grckata politika , pokraj silnoto lobi i normalno , vaznosta na bazite na nejzina teritorija , ne izvojuva pobeda samo poradi toa .. izvojuva pobeda " samo " poradi edinstveniot stav kako na vladejackata taka i na opoziciskite partii vkluceni vo resavanje i donesuvanje odluki za stavot vo odnos na pregovorite голема%20насмевка dodeka kaj nas , e kaj nas selo veselo .... se gradese imidz ne za dobro na zemjata tuku imidz za mozebi predvremenite izbori

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:14
Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

pametniot uci na svoi greski .... a premnogu gordiot nikogas ne si gi priznava greskite голема%20насмевка

tvrdoglaviot ostanuva tvrdoglav

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:14
imame li nie voopsto politicari ???????

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:16
Епа тоа е тоа друже.голема%20насмевка


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:17
nie za zal , imame samo edna grupa na ludje koi se narekuvaat politicari a koi politikata e razbiraat i svacaat samo kako sredstvo za individualno bogatenje pa makar si go prodale imeto i identitetot .... a da potsetam , NIKOJ nema pravo da go prodava nitu imeto nitu identitetot .... a piskarala i kvazi novinari od ipot na geroski i slicni nemu , mozat slobodno da gi vratat parite na sponzorite i da se ebat vo gz голема%20насмевка големо%20гушкање голема%20насмевка

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:18
Се разбравмеголема%20насмевка

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:18
pokraj drugoto , imeto i identitetot se istoriski i nemenlivi kulturni vrednosti na ovoj narod голема%20насмевка

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:20
moze covek da si e smeni verata ... i ce go pametat kako takov .... da receme , makedonec so druga vera ... ama ako go smenime imeto , kako ce ne pomnat i dali voopsto ce ne pomnat ? .... i kakvi partneri ce bideme koga sme podgotveni da potklekneme pred sekoj predlog i pritisok ? pred sekoj eden збунетост

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:21
Борбата е тешка, но ќе издржимесреќа

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:21
i da znaete , bojkot da .... ama ne prema grcija .... tuku prema sekoj eden nemakedonec koj bese i se uste e podgotven da si go prodade imeto i identitetot големо%20гушкање

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Борбата е тешка, но ќе издржимесреќа
 
neli ? намигнување


-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:22
100%. МОРА.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 19:29
rekov i ce povtoram .... sto e ovaa apatija ? ... ta , ne ne pogodilo cunami ili zemjotres pa da sme tolku razocarani ? ne sme dobile pokana , pa sto ? i do sega sme ziveele pa ce ziveeme i ponataka голема%20насмевка

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: novace
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:21
Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

rekov i ce povtoram .... sto e ovaa apatija ? ... ta , ne ne pogodilo cunami ili zemjotres pa da sme tolku razocarani ? ne sme dobile pokana , pa sto ? i do sega sme ziveele pa ce ziveeme i ponataka голема%20насмевка
 
Сосема си во право..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:24
treba , za zal , da go sledime primerot na pederakisite od jug голема%20насмевка a veruvajte , i mnogu golem del albanci go mislat istoto ... barem spored mpoite kontakti vo tekot na celiot den , a tie kontakti ne se minorni

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:24
ne e apatija, nie sem iznenagjeni i uvregjeni

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:26
Bog da ja cuva Makedonija!

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:28
Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

treba , za zal , da go sledime primerot na pederakisite od jug голема%20насмевка a veruvajte , i mnogu golem del albanci go mislat istoto ... barem spored mpoite kontakti vo tekot na celiot den , a tie kontakti ne se minorni голема%20насмевка

a toa e...?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: amdi bajramov
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:35
Sto se sekirate tolku moji sonarodnici naj kasno 2112 vo naredniot samit na NATO vo BERLIN ke bideme clenka na alijancata. pozzzzzzz do site za Makedojia...


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:36
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by al_pachino al_pachino напиша:

treba , za zal , da go sledime primerot na pederakisite od jug a veruvajte , i mnogu golem del albanci go mislat istoto ... barem spored mpoite kontakti vo tekot na celiot den , a tie kontakti ne se minorni голема%20насмевка
a toa e...?

 

edinstven stav koga se raboti za tatkovinata i bez partiski razliki i prepukuvanja големо%20гушкање


-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:37
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ne e apatija, nie sem iznenagjeni i uvregjeni
 
nitu iznenaden a uste pomalku navreden .... od kogo navreden ? od komunisti i lazovi ? голема%20насмевка


-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:39
a za toa za albancite ti garantiram

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:45
ne moras .. znam siot zivot sum so tie ludje .. i po celi denovi a denes eden uste mi veli " ebati natoto , gi primija hrvatska i albanija , nas ne ne primija " голема%20насмевка


opomena: pocituvaj gi pravilata za emo ikonite!!!

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:46
Сега ке се зголемит бројот на говеда во Македонија!
Секој ден ке идат се поголем број на „олеснивачи и слична багра а всушност ке се склучуваат договори за транспорт на дрога и перење на пари оти најверојатно територијата на Косово им беше тесна!!!
Неубо племе!!!!!
А и што очекуваш од Америка (најголемиот затвор во светот!
Но сепак тоа е тоа кога ѓаволот ке пртеовлада!!!
Господ да ни е напомош како и досега!!!


-------------
car's freack


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 20:48
i gospod no i samite nie .... treba da naucime deka niedna druga drzava ne e kako svojata .... Makedonija ... ce naucime site ... sakale ili ne голема%20насмевка

-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: AlbanianGirl
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 21:04
ааа сега открив што ке правиме без Нато...

ке си седиме по цел ден во форуууум...

-------------
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 21:18
Паметната таа. Ти навистина ма само за во влада си ...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 21:20
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

ааа сега открив што ке правиме без Нато...

ке си седиме по цел ден во форуууум...
 
 
neli najubo nesto ?голема%20насмевка


-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 21:35

E toa si nadrobihte, toa ke si srkate.загриженостПостирано од: moira
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 22:02
Javno gi opomenuvam Al Pacino, Albanian Girl i xxl da gi pocituvaat pravilata za upotrebata na emo ikonite. Istoto se odnesuva i za drugite clenovi.

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 22:57
Јас да се надоврзам на темата


Значи  сега останува Македонија повторно како и секоја година да  даде поени на Грција  за  време на Евровизија голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 22:58
Originally posted by moira moira напиша:

Javno gi opomenuvam Al Pacino, Albanian Girl i xxl da gi pocituvaat pravilata za upotrebata na emo ikonite. Istoto se odnesuva i za drugite clenovi.
  e sega jas sto napraev gledaj drugite sto pravat jas gi pocituvam pravilata ama drugite se za nikade...


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 23:08
za makedonija denot na laga e 3 april !

-------------


Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 23:14
Originally posted by xxll xxll напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Javno gi opomenuvam Al Pacino, Albanian Girl i xxl da gi pocituvaat pravilata za upotrebata na emo ikonite. Istoto se odnesuva i za drugite clenovi.
  e sega jas sto napraev gledaj drugite sto pravat jas gi pocituvam pravilata ama drugite se za nikade...


....site denes preteravte, nekolku pati opomenav, voopsto ne reagiravte na opomenata, a iskrena da bidam poslednite sto gi editirav bea vasi...ne se luti....i idividi vo drugata tema kolku emo ikoni si stavil predmalku...pozdrav

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 23:19
Ние не сме за во Нато.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 00:05
Нато е за кај нас

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: moira
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 00:18
....Pu, pu, skraja da e....ne daj Boze nato da dojde kaj nas....znaes li sto zboris....?

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 00:19
....МА НЕ ОДИМЕ ВЕЌЕ НИ ВО ШКОЛО НИ НА РАБОТА..,ЗА ИНАЕТ НА ГРЦИТЕ!!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 00:55
Originally posted by zagor zagor напиша:

....МА НЕ ОДИМЕ ВЕЌЕ НИ ВО ШКОЛО НИ НА РАБОТА..,ЗА ИНАЕТ НА ГРЦИТЕ!!
hgahgaghhgahg


-------------


Постирано од: albanian_braveheart
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:00
Originally posted by xxll xxll напиша:

<FONT face=Arial size=3>Posle 5 godini mnogu skapo mozime da plakame za ova...Ako ne vlezime vo NATO naj mnogu problemi ke imame so Kosovo i toa da ste sigurni... Mora da vlezime vo NATO mora ako ne vlezime togas gospod da ni pomozi.... Ne mozam da mislam sto ke ni se sluci ako ne vlezime.....


Албанците во државава сигурно нема да тонат заедно со МАКЕДОНИЈА (ТИТАНИК)... Претпоставувам ќе продолжат кон интеграција со својата матична држава и ЕУ...

-------------
Like a bird on the wire,Like a drunk in a midnight choir I have tried in my way to be free. Freeeeee as a bird


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:06
Originally posted by albanian_braveheart albanian_braveheart напиша:

Originally posted by xxll xxll напиша:

<FONT face=Arial size=3>Posle 5 godini mnogu skapo mozime da plakame za ova...Ako ne vlezime vo NATO naj mnogu problemi ke imame so Kosovo i toa da ste sigurni... Mora da vlezime vo NATO mora ako ne vlezime togas gospod da ni pomozi.... Ne mozam da mislam sto ke ni se sluci ako ne vlezime.....


Албанците во државава сигурно нема да тонат заедно со МАКЕДОНИЈА (ТИТАНИК)... Претпоставувам ќе продолжат кон интеграција со својата матична држава и ЕУ...Moze da prevedes sto sakas so toa da kazes?????


-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: moira
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:10
Sekako deka moze i se nadevam ke bide doblesen da ti prevede....sem ako...

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:13
.....tesko da ce moze... se izgleda toa ce bide.. sem ako.....

-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:17
Веројатно сака да имплицира на тоа дека на Македонија и се заканува распарчување...Албанија како членка на НАТО сигурно нема да дозволи да се присоединуваат територии кон неа, Косово нема да си ја ризикува моменталната лабилна состојба која едвај ја извлече од меѓународната заедница и Србија. Тоа само некои вжештени глави во Македонија можат да го сонуваат. Нема веќе делби, помирете се со тоа!

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: albanian_braveheart
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:23
Originally posted by moira moira напиша:

Sekako deka moze i se nadevam ke bide doblesen da ti prevede....sem ako...


Ќе продолжат напорите оваа држава да се интегрира во НАТО и ЕУ... Геровски во ЕВРОЗУМ изјави... Албанците во интеграцијата на Македонија во НАТО и ЕУ ја гледаат голема Албанија... Сега бидејќи на Македонија не и е потребна еуроинтеграцијата (ова по урнек на Србија) албанците сигурно имаат план В ... Ќе се повтори некој Бродец, Танушевци ... Можеби ќе произлезе некој инцидент или загрозување на територијалниот суверинитет со демаркацијата на границата со Косово... Не знам за вас ама јас во Груевски гледам само потрчко на Георгиевски и активирање на неговата фамозна територијална поделба...

-------------
Like a bird on the wire,Like a drunk in a midnight choir I have tried in my way to be free. Freeeeee as a bird


Постирано од: moira
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:26
...aham...demek, ti si za itegracija...kakva...?

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: albanian_braveheart
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:33
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Веројатно сака да имплицира на тоа дека на Македонија и се заканува распарчување...Албанија како членка на НАТО сигурно нема да дозволи да се присоединуваат територии кон неа, Косово нема да си ја ризикува моменталната лабилна состојба која едвај ја извлече од меѓународната заедница и Србија. Тоа само некои вжештени глави во Македонија можат да го сонуваат. Нема веќе делби, помирете се со тоа!


Quentin ... Со сета почит кон твоето мислење... освен тоа дури и ако дојде до поделба на државава тоа сигурно нема да биде безболно... Инаку Американците најмногу од сите се потрудиле оваа држава да опстане и да се интегрира во НАТО и ЕУ ама со удирање глава од ѕид не се докажува храброст... земете пример од србите... и тие беа и сеуште одат контра цел свет ... значи некој треба да застане и да размисли како е можно цел свет да греши а вие не ?... погледнете само кои држави ја подржале Македонија ... Турција, Чешка , Словенија, Литванија, Естонија... другите воздржани ... не е НАТО евровизија драги мои

-------------
Like a bird on the wire,Like a drunk in a midnight choir I have tried in my way to be free. Freeeeee as a bird


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:33
Originally posted by albanian_braveheart albanian_braveheart напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Sekako deka moze i se nadevam ke bide doblesen da ti prevede....sem ako...


Ќе продолжат напорите оваа држава да се интегрира во НАТО и ЕУ... Геровски во ЕВРОЗУМ изјави... Албанците во интеграцијата на Македонија во НАТО и ЕУ ја гледаат голема Албанија... Сега бидејќи на Македонија не и е потребна еуроинтеграцијата (ова по урнек на Србија) албанците сигурно имаат план В ... Ќе се повтори некој Бродец, Танушевци ... Можеби ќе произлезе некој инцидент или загрозување на територијалниот суверинитет со демаркацијата на границата со Косово... Не знам за вас ама јас во Груевски гледам само потрчко на Георгиевски и активирање на неговата фамозна територијална поделба...


Мислам дека приказната со албанските територии заврши кај Косово. Му треба ли на светот нова албанска чисто-етничка територијална претензија? Тоа би било лошо за преседанот Косово што едвај помина во светот... Македонија е замислена како мултиетнички проект, така да, ако на истиот му наштетите вие Албанците, автоматски му штетите и на Косово, кое ми се чини дека ќе го зема урнекот на Македонија во однос на уредувањето на односите меѓу Албанците и косовските Срби. Не ги гледајте работите само низ отворот на калашњиков!


-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: moira
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:38
Единствениот проблем во констатацијата на Quentin е тоа што Македонија е замислена како мултиетнички проект....во терминот ''проект'' е проблем.

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:39
Originally posted by albanian_braveheart albanian_braveheart напиша:

Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Веројатно сака да имплицира на тоа дека на Македонија и се заканува распарчување...Албанија како членка на НАТО сигурно нема да дозволи да се присоединуваат територии кон неа, Косово нема да си ја ризикува моменталната лабилна состојба која едвај ја извлече од меѓународната заедница и Србија. Тоа само некои вжештени глави во Македонија можат да го сонуваат. Нема веќе делби, помирете се со тоа!


Quentin ... Со сета почит кон твоето мислење... освен тоа дури и ако дојде до поделба на државава тоа сигурно нема да биде безболно... Инаку Американците најмногу од сите се потрудиле оваа држава да опстане и да се интегрира во НАТО и ЕУ ама со удирање глава од ѕид не се докажува храброст... земете пример од србите... и тие беа и сеуште одат контра цел свет ... значи некој треба да застане и да размисли како е можно цел свет да греши а вие не ?... погледнете само кои држави ја подржале Македонија ... Турција, Чешка , Словенија, Литванија, Естонија... другите воздржани ... не е НАТО евровизија драги мои


Мислам дека на вас Албанците најмногу треба да ви е јасно дека фашистички политики како онаа на Србија (во однос на вас како етнос, па и во однос на МПЦ - болно прашање за Македонците) и на Грција (во однос на нас) не треба да проаѓаат и треба заедно да им се спротивставиме. Србија и Грција се стари пријатели и опасен двоец. Не го заборавајте тоа!


-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: albanian_braveheart
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:40
Originally posted by moira moira напиша:

...aham...demek, ti si za itegracija...kakva...?


Интеграција на Македонија во НАТО и ЕУ... Тоа подразбира дека оваа држава треба да ги почитува моите(албанските) национални права... Во последно време гледам преовладува мислењето кај таканаречените македонци (срби и бугари) дека не и треба на Македонија ниту НАТО ниту ЕУ, ниту рамковни договори, ниту туѓи знамиња ниту туѓи службени јазици а со тоа само произведуваат контраефект... Што очекуваат... да се иселиме самите ние албанците и да си седите раат без нас или ќе не побркате во Албанија ?...   

-------------
Like a bird on the wire,Like a drunk in a midnight choir I have tried in my way to be free. Freeeeee as a bird


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:41
Originally posted by moira moira напиша:

Единствениот проблем во констатацијата на Quentin е тоа што Македонија е замислена како мултиетнички проект....во терминот ''проект'' е проблем.


Драга моира, па се знае кој ги влече конците на нашиве ''проекти''. Ти да не мислеше дека Македонија е индивидуална домашна задача?

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:43
Originally posted by albanian_braveheart albanian_braveheart напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

...aham...demek, ti si za itegracija...kakva...?


Интеграција на Македонија во НАТО и ЕУ... Тоа подразбира дека оваа држава треба да ги почитува моите(албанските) национални права... Во последно време гледам преовладува мислењето кај таканаречените македонци (срби и бугари) дека не и треба на Македонија ниту НАТО ниту ЕУ, ниту рамковни договори, ниту туѓи знамиња ниту туѓи службени јазици а со тоа само произведуваат контраефект... Што очекуваат... да се иселиме самите ние албанците и да си седите раат без нас или ќе не побркате во Албанија ?...   


Мислам дека веќе почна да навредуваш и нема да ја продолжам дебатата со тебе. Штом ти не го почитуваш мојот национален идентитет и ме сметаш за т.н Македонец, како во тебе да гледам достоен собеседник? Поздрав

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: moira
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:45
Не, токму затоа и кажав дека проблемот е во терминот ''проект''. Да бевме индивидуална домашна задача ке бевме дефинирана држава, со сите обележја и дефинирана граница.

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 03:47
Originally posted by moira moira напиша:

Не, токму затоа и кажав дека проблемот е во терминот ''проект''. Да бевме индивидуална домашна задача ке бевме дефинирана држава, со сите обележја и дефинирана граница.


Мислам дека одамна расчистивме оти сме само проект. На глобалната политичка сцена се знае кои актери (поточно кажано - сценаристи ) ги пишуваат репликите за улогите што ги играат малите.

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: albanian_braveheart
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 04:07
Во 2001 албанците се отргнаа од радикалните мислења дека не може да се живее со македонците и превладеа мислењето дека можеме да градиме добри меѓуетнички односи со почитување на националните права на сите етнитети кои живеат во Македонија наспроти радикалните идеи за поделба на УЧК и ВМРО (Георгиевски) и оваа држава да опстане унитарна и да се интегреира во НАТО и ЕУ...

QUENTIN кога прочита таканаречени македонци не прочита во заграда срби и бугари ?... Инаку барем по мое лично убедување ако твоето потекло не е словенско туку македонско од античните македонци тогаш твоето потекло е или албанско или влашко (арумунско) бидејќи македонците биле различен народ од грците а за словени да не зборуваме а денес почитуван QUENTIN македонците зборуваат словенски јазик (српски-бугарски) само заради тоа што се асимилирани низ вековите прифаќајќи го бугарскиот јазик односно грчкиот јазик во егејска Македонија заедно со православната вера (во турско време дури и србите се нарекувале бугари :) ) ...

Сепак албанците секогаш го почитувале правото на национално определување како Македонци, албанците се единствени соседи на македонија кои ги признаваат македонците како народ,држава,автокефалноста на македонската црква ... Дури не бараме поделба на државава ама националните права на албанците во државава мора да се почитуваат... Сега мора ?!... Пожелно е инаку недемократскиот однос кон албанците произведува недемократност кај албанците...

-------------
Like a bird on the wire,Like a drunk in a midnight choir I have tried in my way to be free. Freeeeee as a bird


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 04:54
Дали некој го негираше тоа за Албанците? Зошто мешаш баби и жаби? Ние немаме никаква врска со Албанија, ти си поврзан со Македонија бидејќи според Уставот и законите, ти си нејзин граѓанин и треба да бидеш лојален кон неа, а не веднаш штом загусти да посегнуваш по федерализација и резервна татковина. Ако не си знаел, Албанците во Македонија веќе го уживаат најекстензивниот сет на малцински права што воопшто постои во денешниве светски демократии. Се што дополнително ќе ви биде дадено, само ќе го афирмира и прошири тој сет малцински права.

П.С Во твојот пост експлицитно беше наведено т.н Македонци (Срби и Бугари). Едно да ти е јасно, јас сум се определил како граѓанин на оваа држава и мојот етнос е секундарен во однос на својството ГРАЃАНИН. Таа категорија е највеличенствената придобивка на демократијата. Првенствено сме граѓани на оваа држава, а после сме Македонци, Албанци, Турци итн, итн. Кога тоа ќе го разјасниме, мислам дека и ќе можеме заеднички да живееме.
-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: novace
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 08:28
Originally posted by albanian_braveheart albanian_braveheart напиша:

Во 2001 албанците се отргнаа од радикалните мислења дека не може да се живее со македонците и превладеа мислењето дека можеме да градиме добри меѓуетнички односи со почитување на националните права на сите етнитети кои живеат во Македонија наспроти радикалните идеи за поделба на УЧК и ВМРО (Георгиевски) и оваа држава да опстане унитарна и да се интегреира во НАТО и ЕУ...

QUENTIN кога прочита таканаречени македонци не прочита во заграда срби и бугари ?... Инаку барем по мое лично убедување ако твоето потекло не е словенско туку македонско од античните македонци тогаш твоето потекло е или албанско или влашко (арумунско) бидејќи македонците биле различен народ од грците а за словени да не зборуваме а денес почитуван QUENTIN македонците зборуваат словенски јазик (српски-бугарски) само заради тоа што се асимилирани низ вековите прифаќајќи го бугарскиот јазик односно грчкиот јазик во егејска Македонија заедно со православната вера (во турско време дури и србите се нарекувале бугари :) ) ...

Сепак албанците секогаш го почитувале правото на национално определување како Македонци, албанците се единствени соседи на македонија кои ги признаваат македонците како народ,држава,автокефалноста на македонската црква ... Дури не бараме поделба на државава ама националните права на албанците во државава мора да се почитуваат... Сега мора ?!... Пожелно е инаку недемократскиот однос кон албанците произведува недемократност кај албанците...
 
А правата на Македонците во земјата албанија.???
Или тамо и не мора да го имаат барем дел од она што вие овде го (зло)употребувате до бескрај??
Во Македонија има само малцинство на другигите соседни  народи..и државата е на македонците..во национален смисол..
Секакаква „заедничка„ во смисол на поседување и нејзино раководење мора да биде исклучена..
Оти 99% се новодојденци од космет..после 1963 година ..кога во недостаток на груба и неквалификувана работна сила кај нас ...тие во чопори доаѓаа кај ..и грешката направена од комунистите на власт без граници и идеја права за сите а обврски само за домицилните граѓани..за разлика од словенците кои истото го имаа со босанците...им дадаоа право на стален престој во Македонија..наместо привремен..и со забрана за доведување на нивните семејства да живеат овде..кои беа од редот на дузина неписмени и диви во секој поглед луѓе..заборувам за она што сум го слушал за Скопје..од тоагашните сведоци..жители на Скопје..
И наталитетот нивен познат како и кај зајаците..го стори ова кое денес го гледаме..и како да не веруваме во тоа што сите го гледаме..
ПРАВА нема ако нема и ОБВРСКИ.
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 08:42
Токму така, морам да се согласам со погорната констатација дека двостраниот однос што постои помеѓу поединецот како граѓанин од една страна и државата од друга е сплет од права и обврски. Државата пружа права, но истовремено бара од граѓаните да бидат лојални, да ги почитуваат Уставот и законите кои се нејзин темел. Дали Албанците ги почитуваат Уставот и законите во целост? I don't think so! Да беше така, до орелот ќе имаше сонце. Ама никаде не го гледам! А тие вечни незадоволници и вечно обесправени. Сите знаеме до кога...

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 09:09
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Дали некој го негираше тоа за Албанците? Зошто мешаш баби и жаби? Ние немаме никаква врска со Албанија, ти си поврзан со Македонија бидејќи според Уставот и законите, ти си нејзин граѓанин и треба да бидеш лојален кон неа, а не веднаш штом загусти да посегнуваш по федерализација и резервна татковина. Ако не си знаел, Албанците во Македонија веќе го уживаат најекстензивниот сет на малцински права што воопшто постои во денешниве светски демократии. Се што дополнително ќе ви биде дадено, само ќе го афирмира и прошири тој сет малцински права.

П.С Во твојот пост експлицитно беше наведено т.н Македонци (Срби и Бугари). Едно да ти е јасно, јас сум се определил како граѓанин на оваа држава и мојот етнос е секундарен во однос на својството ГРАЃАНИН. Таа категорија е највеличенствената придобивка на демократијата. Првенствено сме граѓани на оваа држава, а после сме Македонци, Албанци, Турци итн, итн. Кога тоа ќе го разјасниме, мислам дека и ќе можеме заеднички да живееме.dobro sakal da kaze za tie ki se deklarirat makedonci , a rabotat za losto na MK, barem taka jas go razbrav

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 09:26
Па ако сакал тоа да го каже, требаше експлицитно да го наведе. Не сум Ванѓа, нали овај...

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 09:31
makedonci- vo zagrada srbi i bugari , za razlika od makedonskite albanci koi jasno se deklarirat kako se osekat

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 09:40
Може сум веќе досаден, ама нека сфатат сите дека треба да се прави разлика меѓу граѓанството и етносот. Најбитно е дека сите сме граѓани на државата што заеднички сме ја граделе уште со илинденскиот востанички манифест, па преку АСНОМ и 8 септември 91. После тој граѓански квалификатив кој е неприкосновен, следи етносот, па и сите други припадности. Впрочем нив ги гарантира и Уставот, но граѓанството (како што е наведено и во Преамбулата) е квалитативно во предност пред сето тоа. Ај да не го тупам:
под а) сум ГРАЃАНИН НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
под б) сум припадник на македонска, албанска, турска, влашка, ромска, српска, бошњачка или било која друга етничка заедница. И тоа е тоа!

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mkПостирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 09:44
Amin

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 16:09
Mozebi ne vlegovme vo nato , no nato e vlezen odamna vo Makedonija...Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk