Испечати | Затвори го прозорот

Новак Ѓоковиќ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Спорт
Име на форумот: Останати спортови
Опис на форумот: Одбојка, тенис, планинарење, пливање, точаци, висење по форуми...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12825
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 23:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Новак Ѓоковиќ
Постирано од: tuturutka
Наслов: Новак Ѓоковиќ
Датум на внесување: 27.Јануари.2008 во 11:37
Мислам дека за неколку месеци ќе биде прв на ранг листа пред Федерер и Надал . . . Сега го следам финалето во Мелбурн и мислам дека е блиску до триумф . . . Детето е навистина одлично . . . аплауз

-------------
STRUGA



Коментари:
Постирано од: Kali
Датум на внесување: 27.Јануари.2008 во 20:15
Баш се чудев од каде му е толку јак удар на тие раце.
Ама добар е дечкото, Федерер нема таков шмек, ладен е ептен.





-------------


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 27.Јануари.2008 во 20:27
Epa fala bogu Nole osvoi zlaten pehar..Abe go biva go smacka Federer..za nekoe vreme ke bide number 1..Bravo..kamo i kaj nas da ima nekoj talentiran teniser ko Nole.


Постирано од: Zaspana
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 18:26
Новак Ѓоковиќ шампион!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 05:00
Novak Đoković
Djokovic at 2007 Australian Open
Nickname(s)      Nole,[1] The Djoker[2]
Country      Flag of Serbia Serbia
Residence      Monte Carlo, Monaco
Date of birth      May 22, 1987 (1987-05-22) (age 20)
Place of birth      Belgrade, Serbia (part of Yugoslavia at the time)
Height      1.87 m (6 ft 1+1⁄2 in)
Weight      80 kg (180 lb/13 st)
Turned Pro      2003
Retired      Active
Plays      Right-handed; two-handed backhand
Career Prize Money      US$ 6,129,776
Singles
Career record:      132-54
Career titles:      8
Highest ranking:      No. 3 (July 9, 2007)
Grand Slam results
Australian Open      W (2008)
French Open      SF (2007)
Wimbledon      SF (2007)
US Open      F (2007)
Doubles
Career record:      14 - 23
Career titles:      0
Highest ranking:      No. 134 (August 20, 2007)

Infobox last updated on: March 10, 2008.

Novak Đoković (anglicized Novak Djokovic) (Serbian Cyrillic: Новак Ђоковић, pronounced [ˈnɔvaːk 'ʥɔːkɔviʨ], listen (help·info)), born May 22, 1987 in Belgrade, Serbia (part of Yugoslavia at the time), is a Serbian professional tennis player.

In January 2008 he won his first Grand Slam title at the 2008 Australian Open. After a straight sets win over world number one and defending champion Roger Federer in the semi-finals, Đoković went on to win the final in 4 sets against Jo-Wilfried Tsonga on 27 January 2008, becoming the first player representing Serbia ever to win a Grand Slam singles title. He is the youngest player in the open era to have reached all four Grand Slam semi-finals.

He was the runner-up at the 2007 US Open and reached three Masters Series finals, winning in Miami and Montreal. He also reached the semi-finals at 2007 French Open and 2007 Wimbledon Championships.
Contents
[hide]

    * 1 Biography
    * 2 Tennis career
          o 2.1 2003-2005
          o 2.2 2006
          o 2.3 2007
          o 2.4 2008
          o 2.5 Davis Cup
    * 3 Playing style
    * 4 Equipment
    * 5 Career statistics
          o 5.1 Grand Slam Singles finals (2)
               + 5.1.1 Wins (1)
               + 5.1.2 Runner-ups (1)
          o 5.2 ATP Masters Series singles finals (3)
          o 5.3 Career finals (12)
               + 5.3.1 Singles (11)
               + 5.3.2 Doubles (1)
          o 5.4 Singles performance timeline
          o 5.5 Challengers and futures titles (6)
          o 5.6 ATP Tour career earnings
    * 6 References
    * 7 See also
    * 8 External links

[edit] Biography

Đoković was born May 22, 1987 in Belgrade, Serbia, Yugoslavia. He was born to father Srđan and mother Dijana, and is the oldest of their three sons.[3] His two younger brothers, Đorđe and Marko, are also tennis players with professional aspirations.[4] Djokovic started playing tennis at age four, and was spotted by Yugoslav tennis legend Jelena Genčić, who stated "This is the greatest talent I have seen since Monika Seles."[3]

At twelve, he spent three years at Nikola Pilić’s tennis academy in Munich, and at fourteen his international career began as he won European championships in singles, doubles and team competition.[3] He resides in Monte Carlo, Monaco and is coached by a former Slovak tennis player, Marián Vajda.[5] Đoković speaks Serbian, German and English.

Đoković often does humorous off-court impersonations of his fellow players, many of whom he is friends with.[6] This became evident to the tennis world after his 2007 US Open quarterfinal win over Carlos Moyà, where he entertained the audience with impersonations of Rafael Nadal and Maria Sharapova.[7]

Djokovic is a proud Serb and belongs to the Serbian Orthodox Christian community.[citation needed] In February 2008, he conveyed his support via video link to a mass rally in Belgrade against the Kosovo Albanians' unilateral declaration of independence from Serbia.[8]

[edit] Tennis career

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 05:02
KAKOV NEVEROJATEN DECKO!!!..SEKOJA CEST NOLE...MAKEDONIJA E SO TEBE!!!


-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 14:05
KAKOV NEVEROJATEN DECKO!!!..SEKOJA CEST NOLE...MAKEDONIJA E SO TEBE!!!       
ajde deeeeeeeeeee......."Makedonija e so tebe"
kako da ne......ne ni trebaat vakvi.....cicalchinja.......100% sum siguren deka ke izgubi od Rusevski ili Magdinchev    

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 14:33
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

KAKOV NEVEROJATEN DECKO!!!..SEKOJA CEST NOLE...MAKEDONIJA E SO TEBE!!!       
ajde deeeeeeeeeee......."Makedonija e so tebe"
kako da ne......ne ni trebaat vakvi.....cicalchinja.......100% sum siguren deka ke izgubi od Rusevski ili Magdinchev    
$BlackDevil$ ke se zasrknev od kafevo koga procitav..uste p sabajle ke se motav po klinika...lud si zimi mama

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 14:37
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

KAKOV NEVEROJATEN DECKO!!!..SEKOJA CEST NOLE...MAKEDONIJA E SO TEBE!!!       
ajde deeeeeeeeeee......."Makedonija e so tebe"
kako da ne......ne ni trebaat vakvi.....cicalchinja.......100% sum siguren deka ke izgubi od Rusevski ili Magdinchev    
$BlackDevil$ ke se zasrknev od kafevo koga procitav..uste p sabajle ke se motav po klinika...lud si zimi mama

    e sea ja ke se zaskrnev od kakaoto......ma kakva klinika bre momce.... nemoj taka od um da me vadis... pa da te mislam

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Zaspana
Датум на внесување: 25.Мај.2008 во 16:51
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

KAKOV NEVEROJATEN DECKO!!!..SEKOJA CEST NOLE...MAKEDONIJA E SO TEBE!!!       
ajde deeeeeeeeeee......."Makedonija e so tebe"
kako da ne......ne ni trebaat vakvi.....cicalchinja.......100% sum siguren deka ke izgubi od Rusevski ili Magdinchev    

офоф шо кажа сега овие двајца се лузери иако се Македонци морам да го кажам ова ....лузери ..........

Русески е многу јак ама со Ѓоковиќ неможе..............................


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 31.Мај.2008 во 16:03
NOVAK DjOKOVIC E RODEN ZA DA BIDE SAMPION...MISLAM DEKA SE RABOTI ZA NAJNEVEROJATNATA I NAJINTRIGANTNATA LICNOST VO SVETOT NA TENISOT POSLE DZON MEKINRO...ODVAJ CEKAM DA ZAVLADEE SO PRVOTO MESTO NA ATP LISTATA...OBOZAVAM DA GO GLEDAM KOGA IGRA

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 31.Мај.2008 во 16:12
Federer e najdobar i ke ostane prv na ATP listata i Roland Garos 08 ke go osvoj Federer

-------------



Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 06.Јуни.2008 во 12:17
NOLE NOLE NOLE....uh edvaj cekam da pocne mecot so Rafael Nadal..uste samo 40 minuti [:D/]

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 07.Јуни.2008 во 18:56
Nole...bez nervoza..US OPEN ovaa godina e tvoj

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 08.Јуни.2008 во 00:20
јас само знам дека е многу сладок...

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: tuturutka
Датум на внесување: 08.Јуни.2008 во 13:31
Дечкото е добар . . . Но сепак има и подобри од него на земјена подлога . . .Надал пример . . .Мислам дека ќе го освои првенствово . . .Ни Федерер не може со него на земја . . .намигнување 

-------------
STRUGA


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 11.Јуни.2008 во 05:11
Nadal e super na Roland Garos zatoa sto podlogata e spora,sto mu odgovara na nego zatoa sto trca kako vol...Zatoa pak na brzite podlogi NOLE moj e neprikosnopven!!..Go osvoi AUSTRALIA OPEN...a sigurno ke igra godinava vo finaleto na WIMBLDONE..a definitivno sum siguren deka ke go osvoi i posledniot gren-slem U.S. OPEN...nikoj ne moze da mu zastane na patot..i Federer ne e poveke ona sto bese..
NAPRED NOLE - NOLE E NAS,NIE SME NOLEVI

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 11.Јуни.2008 во 18:18
Nole go pobedi Karanusic pred 5 minuti so 2:0 vo setovi,po gemovi 6:2 7:6
Nole sampion

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 11.Јуни.2008 во 18:20
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

NOVAK DjOKOVIC E RODEN ZA DA BIDE SAMPION...MISLAM DEKA SE RABOTI ZA NAJNEVEROJATNATA I NAJINTRIGANTNATA LICNOST VO SVETOT NA TENISOT POSLE DZON MEKINRO...ODVAJ CEKAM DA ZAVLADEE SO PRVOTO MESTO NA ATP LISTATA...OBOZAVAM DA GO GLEDAM KOGA IGRA

E DA GO PRASHAM MALIOV

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 11.Јуни.2008 во 18:22
mozes maliot,mozes golemiot..kogo sakas..toj ti e..sekoj ke ti go kaze troa..Sigurno nema Magdincev da bide prv

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 12.Јуни.2008 во 21:10
Magdincev ne .... ama ruseski , sigurno газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 25.Јуни.2008 во 17:21
2 krug....Wimbeldon

Safin - Djokovic 6-4, 7-6, 6-2

Sramota....

-------------



Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 25.Јуни.2008 во 18:06
ajjjj...Vardar1947,sano sto vlegov doma,uklucuv pc-to i vidov tvojot comment,ali mislev se zezash prijatele,pa zatoa se logirav na atp.com...i se fativ za glava Ah,Nole..Nole..zasto mi pravi vaka?Abe mi go skrati zivotov za nekolku casa...Cela sreka vo nesreka sto ne bev doma,pa ne go gledav mecot. NOLE legendo..zasto mi go pravis ova?..(sega sledi 5-minutna dramska pauza...i naednas se slusa dlabok maski glas,za koj nikoj ne znae od kade doagja)
---Ne brini prijatelju moj,moj najverniji obozavatelju,ovo sam ja namerno uradio.Samo sam hteo da prevarim ostale,kako bi pomislili da mogu lako sa mnom..Znas ti dragi prijatelju koji mi je bio cilj ove 2008 godine,osvojiti dva grand-slamm-a..prvi i zadnji..Australia Open..i U.S. Open..Tako da ne brini..Prvi je vec u vitrini..a drugog vec ceka njegov novi dom.Vidimo se na U.S Open-u moj dragi prijatelju..i ne zaboravi..NOLE je jedan jedini,numero uno
I taka ti vikam Vardar1947...sega mi e polesno,seto ova bilo del od negovata taktika
NOLE SAMPION...Ajmo NOLE..NOLE..NOLE..NOLE..Nole mi te volimo

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 25.Јуни.2008 во 18:09
Wimbeldon e izmislen za Federer toa se znae aj Djokovic moze ke go zeme US Open

-------------



Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 25.Јуни.2008 во 19:08
Originally posted by Vardar1947 Vardar1947 напиша:

Wimbeldon e izmislen za Federer toa se znae aj Djokovic moze ke go zeme US Open


blagodaram moj prijatele na podrskata od moe i od imeto na Nole (znaes jas sum mu portparol)
I btw..ne mozam da svatam zasto..ali fakt e deka Federer e kral na treva.Ako ovaa godina povtorno ja osvoi titulata (bidejki kao Nadal-"isceno" bil u zivotna forma),e togas Federer ke bide dozivotem kral...nesto kao Tito jbg..dozivotni predsednik travnatih terena
U sekoj slucaj megu Roge i Rafael..navijam za FED-EXPRESS

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 25.Јуни.2008 во 19:23
i mene ne mi se veruvase koga vidov ama ete toa e....

Australian Open ete Djokovic go zema
French open Nadal
Wimbeldon mislam ke go zeme Federer

a za US Open za mene e Djokovic Favorit

-------------



Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 25.Јуни.2008 во 21:54
Originally posted by Vardar1947 Vardar1947 напиша:

i mene ne mi se veruvase koga vidov ama ete toa e....

Australian Open ete Djokovic go zema
French open Nadal
Wimbeldon mislam ke go zeme Federer

a za US Open za mene e Djokovic Favorit


iskreno brat..epten mi prai kjeif (so bi rekla Nora Shaciri) koga so nekogo mozam da pravam muabet ne samo za fudbal nego i za drugi sportovi,kao tenis da kazeme..Nekoi luge od svetskiot tenis imaat pojma samo za Rusevski i Magdincev,a poim nemaat koj e Federer,Nadal,Djokovic,Fererro,Nalbandian,Roddick,Safin,Davidenko...iskreno zalosno mi e toa..sepak tenisot ne za dzabe go vikaat "kralski,gospodski..bel"sport
..sakam da kazam..prijatele Vardar1947..you rocks!!!!

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 26.Јуни.2008 во 01:17
Originally posted by Vardar1947 Vardar1947 напиша:

Wimbeldon e izmislen za Federer toa se znae aj Djokovic moze ke go zeme US Open



ONLY IN RS DREAMS

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 22:30
Originally posted by Vardar1947 Vardar1947 напиша:

i mene ne mi se veruvase koga vidov ama ete toa e....

Australian Open ete Djokovic go zema
French open Надал
Wimbeldon mislam ke go zeme Надал

a za US Open za mene e Надал Favorit


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 22:34


-------------



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 22:48
не се љути друже......се штедев од пишување..... не замерувај за тоа.... ......
ај ќе чекаме сеа US Open......па да видиме како ќе биде таму... (иако ќе нагласам дека однапред се знае....финале Надал - Федерер..........победува Надал)

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 22:52
Ako prodolzi Federer vaka definitivno ne osvojuva vise grand slam turnir...ne go zaboravaj Novak Djokovic koj treba da ja brani titulata na US Open... ali eden od tie tri ke go osvoj i toj turnir....moram da priznam Favorit: Nadal.....

-------------



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 23:04
хм Новак не го сметам за фаворит........да не бидан сфатен погрешно......неговата форма сега е на едно за него најлошо ниво.......дури и еден (ќе го наречам)анонимец Марио Антич игра подобро од него.......и тешко дека би се вратил во победнички ритам.........
Федерер.....чудо од играч.....мислам дека иако и повеќе од многу му значеше денешниот меч.....а го загуби.......брзо ќе се соземе....и ќе бара Revange и за денес и за French Open.....
Надал......она што го прикажа како игра денес.....навистина импресионира......по мое тој моментално е во топ форма.....ако продолжи вака....секако дека ќе биде фаворит(што не значи и дека ќе победи) на US Open.......

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 23:09
sekoj tenise gubi forma, ama djokovic ima 21 godini i veruzvam deka ke se vrati vo taa forma sto ja imase....kaj federer ne bi rekol deka ne e vo forma dobro igrase i vo French Open i vo Wimbldon (osvem finalinjata na koj pravese premnogu greski)....za nadal nema so da se kazo osvem deka e vo najdobra forma i momentalno najdobar i tesko koj moze da go pobedi ako igra vaka...

-------------



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 23:28
За Новак не велам дека нема да се врати.......него зборам за US Open........Посакувам да си ја врати формата........ќе биде поинтересно

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: HI)H(
Датум на внесување: 19.Јули.2008 во 16:21
DA Новак Ѓоковиќ шампион

-------------
1 Година верен форумџија


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 16:34
NOLE sigurno ke go osvoi US OPEN...toa e negova omilena podloga

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 20.Август.2008 во 05:01

Đoković ljubi paragvajsku bacačicu koplja koja je usput i - missica
«»


-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 05.Септември.2008 во 19:18
Cestitki za Novak Djokovic...Vcera na najubav nacin mu pokaza na Andy Roddick koj e kade vo svetot na tenisot.Ajmo Nole,Federer e na red

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 23:56

..цар е ..ама никако да мрдни од трета позиција

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: гoстин
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 18:01
Ѓоковиќ се затрул со храна

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се затрул со храна во очи АТП турнирот во Марсеј, Франција. Но, и покрај тоа што лекарите му препорачаа да мирува тој сепак денес ќе го одигра мечот против Французинот, Џереми Шардиј.

Ѓоковиќ најверојатно изел нешто расипано во еден ресторан во Марсеј поради што имал силни стомачни болки, па морал да ги пропушти тренинзите пред старт на турнирот, пишува „Press“.

И покрај советите на лекарите, Србинот денес ќе игра против Шардиј, прв натпревар по откажувањето во четвртфиналето на „Австралија Опен“.

Менаџерот на Ѓоковиќ, Амит Наор, за „Press“ потврдил дека Новак се затрул со храна, но додал дека состојбата не е драматична.



-------------



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 17:46
Вчера прва победа на Едни Мареј против Џока во меѓусебниот скор во неговата кариера......и да му е единствена до крај на кариера секако дека би ги засенила сите порази пред и потоа

-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 23:43

pogledajte...mozda e poveke za vo zabava....

Djokovic Head Commercial
http://www.youtube.com/watch?v=BuyYri0lCwQ - http://www.youtube.com/watch?v=BuyYri0lCwQ


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Март.2011 во 10:37

/sport/ostanati-sportovi/23196-Po-Federer-Gokovik-go-srusi-i-Nadal - По Федерер, Ѓоковиќ го сруши и Надал

http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fk*rir.mk%2Fsport%2Fostanati-sportovi%2F23196-Po-Federer-Gokovik-go-srusi-i-Nadal&t=%D0%9F%D0%BE%20%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%80%2C%20%D0%83%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9C%20%D0%B3%D0%BE%20%D1%81%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B8%20%D0%B8%20%D0%9D%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BB&src=sp - - - -    

Српскиот тенисер по втор пат во својата кариера го освои Мастерсот во Индијан Велс реванширајќи му се на Рафаел Надал за поразот во финалето од 2007 година со триумф од 4-6, 6-3, 6-2 во сетови.

 

Фантастичната серија резултати на Новак Ѓоковиќ во 2011. година продолжи и на силниот Мастерс во Индијан Велс. Третиот тенисер на светот на патот до својата нова титула оваа сезона зад себе ги остави првите двајца тенисери на АТП листата и стигна до скор од 20 победи без пораз оваа година.

Покрај Дејвис купот, кој го освои со Србија на почетокот на декември, Ѓоковиќ го освои Австралија Опен, како и турнирите во Дубаи и Индијан Велс и на спектакуларен начин се врати на второто место на АТП листата.

Прво да му честитам на Рафа на одличниот турнир. Денеска загуби, ни мислам дека добро ја почна сезоната и му посакувам се најдобро. Секогаш е големо задоволство да се игра против тебе. Ти си голем шампион и за мене најголем тенисер на сите времиња“ - изјави Србинот по финалето.

Надал останува неприкосновен, но се поизвесно е дека неговото ривалство со Рожер Федерер полека ќе паѓа во сенка. Сега Ѓоковиќ би требал да биде неговиот најголем ривал.

Ова е и прва негива победа во кариерата над Шпанецот во едно финале. Сите досегашни пет директни борби за титулата до сега Надал ги имаше решено во своја корист.

За овој свој триумф Ѓоковиќ се закити и со парична награда од 611.000 долари.



-------------


Постирано од: kavadarka
Датум на внесување: 22.Март.2011 во 06:57


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 30.Април.2011 во 16:17

Децата од СОС селото се дружеа со Новак Ѓоковиќ

Децата од СОС детското село се дружеа со светскиот рекет број 2 Новак Ѓоковиќ на тунискиот турнир "Србија Опен", кој започна на 23 април во Белград, и ќе трае до 2 мај.
Децата од селото заедно со финалистите на "Македонскиот идол" беа гости на семејството Ѓоковиќ, и добија ВИП влезници за следење на еден меч на централниот терен. Им беше овозможена и прошетка низ тениските терени и целиот комплекс "Новак" каде што се оддржува турнирот. Децата се дружеа и се фотографираа со Новак Ѓоковиќ, а тој им подари маици со неговиот лик.
За време на дводневниот престој во Белград, тие посетија и 3Д проекција на филм во "ТЦ Ушќе" и панорамско разгледување на градот и околината.
Посетата на срската престолнина им ја овозможи "Дајнерс клуб Македонија" со помош на "Дајнерс клуб Србија". "Пресреќни сме што израдувавме 19 прекрасни деца кои што знаеа како да се заблагодарат ", велат од "Дајнерс клубот". (М.Џ.)



Sekoja cest i na Djokovic i na organizatorite...дадада



-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 22.Мај.2011 во 00:51
Mali Perica: Babo bi sakal da igram tenis kako Gjokovic...
I Nadal bi sakal sine....газење%20од%20смеење


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: FeaR
Датум на внесување: 22.Мај.2011 во 18:50
ako e tocno ona sto vikaat deka covekot uci od greskite togas Novak godinava nisto nema naucenoизненадување

-------------
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Јуни.2011 во 06:03

Победа го дели Ѓоковиќ од првото место

Новак Ѓоковиќ уште денеска би можел да се искачи на првото место на АТП-листата, а сметките ќе се обиде да му ги помрси Роже Федерер, бидејќи влогот е финалето на Ролан Гарос. Србинот го прескокна четврт-финалето поради повлекувањето на Фабио Фоњини, па одморен го пречекува некогаш најдобриот светски играч.
Другата полуфинална двојка е Рафаел Надал-Енди Мареј. Шпанецот го растури петтиот носител Робин Содерлинг со 6:4, 6:1, 7:6 и по шести пат ќе игра во полуфиналето, со што го израмни рекордот на Бјерн Борг. Наспроти него е Мареј, кој за првпат во кариерата стигна олку далеку во Париз, откако го совлада Хуан Игнасио Чела со 7:6, 7:5, 6:2.



-------------


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 04.Јули.2011 во 13:45
Ѓоковиќ победник на Вимблдон!!!
 
Сите негови успеси во 2011 година: да
 
 
Aустралиа Опен, Мелбурн:

Марсел Гранољерс (Шпанија) 6:1, 6:3, 6:1
Иван Додиг (Хрватска) 7:5, 6:7, 6:0, 6:2
Виктор Троицки (Србија) 6:2, Троицки предава
Николас Алмагро (Шпанија) 6:3, 6:4, 6:0
Четвртфинале: Томаш Бердих (Чешка) 6:1, 7:6, 6:1
Полуфинале: Роџер Федерер (Швајцарска) 7:6, 7:5, 6:4
Финале: Енди Мареј (В.Британија) 6:4, 6:2, 6:3

Дубаи:

Микаел Лодра (Француска) 6:3, 6:3
Фелисијано Лопес (Шпанија) 6:3, 2:6, 6:4
Четвртфинале: Флоријан Мајер (Немачка) 7:5, 6:1
Полуфинале: 6:7, 6:2, 4:2, Бердих предава
Финале: Роџер (Швајцарска) 6:3, 6:3

 
Индијан Велс:

Андреј Голубјев (Казахстан) 6:0, 6:4
Ернестс Гулбис (Летонија) 6:0, 6:1
Виктор Троицки (Србија) 6:0, 6:1
Четвртфинале: Ришар Гаске (Француска) 6:2, 6:4
Полуфинале: Роџер Федерер (Швајцарска) 6:3, 3:6, 6:2
Финале: Рафаел Надал (Шпанија) 4:6, 6:3, 6:2

Мајами:

Денис Истјомин (Узбекистан) 6:0, 6:1
Џејмс Блејк (САД) 6:2, 6:0
Виктор Троицки (Србија) 6:3, 6:2
Четвртфинале: Кевин Андерсон (Ј.Африка) 6:4, 6:2
Полуфинале: Марди Фиш (САД) 6:3, 6:1
Финале: Рафаел Надал 4:6, 6:3, 7:6

Београд:

Адријан Унгур (Румунија) 6:2, 6:3
Четвртфинале: Блаж Кавчич (Словенија) 6:3, 6:2
Полуфинале: Јанко Типсаревиќ (Србија) Типсаревиќ предава без борба
Финале: Фелисијано Лопес (Шпанија) 7:6, 6:2

Мадрид:

Кевин Андерсон (Ј.Африка) 6:3, 6:4
Гиљермо Гарсија Лопес (Шпанија) 6:1, 6:2
Четвртфинале: Давид Ферер (Шпанија) 6:4, 4:6, 6:3
Полуфинале: Томаз Белучи (Бразил) 4:6, 6:4, 6:1
Финале: Рафаел Надал (Шпанија) 7:5, 6:4

Рим:

Лукаш Кубот (Пољска) 6:0, 6:3
Станислас Вавринка (Швајцарска) 6:4, 6:1
Четвртфинале: Робин Содерлинг (Шведска) 6:3, 6:0
Полуфинале: Енди Мареј (В.Британија) 6:1, 3:6, 7:6
Финале: Рафаел Надал (Шпанија) 6:4, 6:4

Ролан Гарос, Париз:

Тијемо Де Бакер (Холандија) 6:2, 6:1, 6:3
Виктор Ханеску (Румунија) 6:4, 6:1, 2:3, Ханеску предава
Хуан Мартин Дел Потро (Аргентина) 6:3, 3:6, 6:3, 6:2
Ришар Гаске (Француска) 6:4, 6:4, 6:2
Четвртфинале: Фабио Фоњини (Италија) Фоњини предава без борба
Полуфинале: Роџер Федерер (Швајцарска) 6:7, 3:6, 6:3, 6:7

Вимблдон, Лондон:

Жереми Шарди (Француска) 6:4, 6:1, 6:1
Кевин Андерсон (Ј.Африка) 6:3, 6:4, 6:2
Маркос Багдатис (Кипар) 6:4, 4:6, 6:3, 6:4
Микаел Лодра (Француска) 6:3, 6:3, 6:3
Бернард Томић (Аустралија) 6:2, 3:6, 6:3, 7:5
Жо-Вилфред Цонга (Француска) 7:6, 6:2, 6:7, 6:3
Рафаел Надал (Шпанија) 6:4, 6:1, 1:6, 6:3

дададада



-------------


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 04.Јули.2011 во 14:09
Браво за Ноле, секоја честне%20вреден
Србија има со кого да се гордееда


-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 04.Јули.2011 во 14:11
даsampion бакнежkis za nego

-------------
vivi


Постирано од: Schatzii
Датум на внесување: 22.Септември.2011 во 19:54

http://www.youtube.com/watch?v=geyc1GVwzLU&NR=1">Novak Djokovic газење%20од%20смеење



-------------
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 23.Септември.2011 во 18:12
Што ме нервира овој Новак, што се разиграл толку.
Безвезе.




Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 24.Ноември.2011 во 13:39
http://www.crnobelo.com/zivot/sport/10282-nole-se-povlekuva-vo-2014-god" rel="nofollow">Ноле се повлекува во 2014?изненадување

-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 24.Ноември.2011 во 13:46
Ноле синоќа страшно ме разочара,деконцентриран ,спор  и се чудам како не направи дупка во мрежата.ох

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: емил
Датум на внесување: 30.Декември.2011 во 13:41

НОЛЕ ГО ПОНИЖИ ФЕДЕРЕР






Новак Џоковиќ го демолираше Роже Федерер со 6:2 и 6:1 во полуфиналниот егзибиционен натпревар на турнирот во Абу Даби и покажа со каква форма влегува во новата сезона.




Новак во одбрана на сезоната тргна со  триумф над Гаел Монфил, додека феноменален беше против Швајцарецот.


Почетокот на натпреварот помина во кратки поени. Новак во третиот гем покажа огромна концентрација и моќ. Федерер немаше решение за расположениот Џоковиќ, кој првиот сет експресно го реши со 6:2.


Србинот продолжи во ист ритам и во вториот сет во кој просто го демолираше противникот. Федерер делуваше немоќно и го немаше оној сјаен Роже од крајот на претходната сезона.


Натпреварот траеше помалце од 50 минути



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 31.Јануари.2012 во 06:48
Честитки до Ноле за освојувањето на Аустралиан Опен да
Случајно на нет го погледав видеото на неговиот најголем фан голема насмевка и слободно можам да кажам дека навистина е Нолев најголем фан голема насмевка
Фанови на Џоковиќ погледнете како се споделува радост кога се освојува гренд слем голема насмевка

http://www.youtube.com/watch?v=pFhNPt1YRBs&feature=player_embedded" rel="nofollow - Најголемиот фан на Новак Џоковиќ  да

П.С. да нагласам дека постот и видеото ни во најмала доза на сарказам нити да изритирам некој не ги поставувам , него едноставно радоста што ја покажва човечево ми е интересна и е помалку или повеќе чудна голема насмевка


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 07.Февруари.2012 во 22:16
Ѓоковиќ спортист на годината...Заслужено 100%...Или што би рекле некои Џокович...замисленост

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 20.Април.2012 во 18:17
Ноле- еден од ретките луѓе кои поштено заработуваат од рекет.смеење

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Септември.2013 во 00:36
Да размрдаме и за Ноле малку голема насмевка
Интересна ситуација после победата над Канада во полуфиналето на Дејвис купот ... видеото покажува што направи Ноле сега плазење




-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 17.Септември.2013 во 02:10
Лап тРопов ми се вика Ноле.....знаевте?

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 17.Септември.2013 во 11:54
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Лап тРопов ми се вика Ноле.....знаевте?


Под итно да го пРекРстиш голема насмевка


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 18.Септември.2013 во 13:26
Човекот е чиста позитива  .... 

И вака .... голема насмевкагазење од смеење



И вака ... ѓавол




-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 23.Септември.2013 во 11:52
Новак Ѓоковиќ ја започна својата 100-та недела на првото место на АТП листата, му треба само уште една недела на врвот на листата за да го достигне Андре Агаси .... 
Рекордот и натаму го држи Федерер со неверојатни 302 недели на првото место на листата ... 

http://www.naslovi.net/2013-09-23/beta/djokovic-zapoceo-100-nedelju-na-prvom-mestu/7197032" rel="nofollow - http://www.naslovi.net/2013-09-23/beta/djokovic-zapoceo-100-nedelju-na-prvom-mestu/7197032




-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 12.Ноември.2013 во 12:52
На завршниот Мастерс во Лондон Ноле го победи шпанецот. среќа
Надал останува на првото место на АТП листата


-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 12.Ноември.2013 во 22:06
Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:

На завршниот Мастерс во Лондон Ноле го победи шпанецот. среќа
Надал останува на првото место на АТП листата

Пуста судба голема насмевка
Заслужено го победи , гледав до пола втор сет голема насмевка Некако многу Надал почна .... чудно да се однесува плазење


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 24.Ноември.2013 во 22:44
http://zazabava.com/shou-na-doktor-nole-vo-buenos-aires-video" rel="nofollow - Шоу на доктор Ноле во Буенос Аирес

хи, хи...


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 21.Јануари.2014 во 13:30
Изгуби Ѓока...


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 13.Март.2014 во 16:03
Легенда ... голема насмевка




-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 24.Април.2014 во 16:56
Новак Ѓоковиќ наскоро ќе стане татко... неговата вереница Јелена Ристиќ веќе
извесно време е во блажена состојба. Оваа информација Ноле ја објави денес на својот
Твитер профил.. Честитки!


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 27.Мај.2014 во 13:26
Еве зошто го обожавам човеков бе ... голема насмевка




-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk