Испечати | Затвори го прозорот

Дали патриотизмот е христијанска наука?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12808
Датум на принтање: 10.Јуни.2024 во 19:20
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали патриотизмот е христијанска наука?
Постирано од: KGB
Наслов: Дали патриотизмот е христијанска наука?
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:08
Dali eden hristijanin moze da bide patriot?
Dali e ispravno eden hristijanin da go vee znameto, da ja pee himnata, da odi vo vojska da gine za drzavata?
Koj e vashiot stav?



Коментари:
Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:15
DA ISPRAVNO E

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:17
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

DA ISPRAVNO E


Naprotiv krajno neispravno e.

Sledekji.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:21
gordosta e smrten grev a so chinot veenje zname isspljljuvame gordost,taka da jas mislam deka ne e hristijanski da pravish bilo kakov chin shto e vo toj kontekst


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:21
НЕ

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:21
Зависно од тоа како ќе го дефинираш зборот "патриот".
Јас сум патриот во смисла на тоа дека го сакам мојот народ и сакам што е можно повеќе од нив да видам во Рајот. Бидејќи Бог ме поставил во Македонија, тој ми дал задача да го ширам евангелието меѓу македонците.
 
Авраам бил патриот кога се "ценкал" со Бог застапувајќи се за својот народ.
Мојсеј бил патриот кога се откажал од сиот раскош во фараоновата палата задари љубовта кон својот народ кој потоа верно го доведе во ветената земја.
Пророците биле патриоти кога го опомеувале својот народ да се одвратат од злите постапки и да му се вратат на Бог.
Значи пак ќе речам, зависно од тоа како го дефинираш зборот "патриот".
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:24
Evangelos vo potpisot go imash sledniot tekst:

Посветен на евенгелието и на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.

Kazi mi Evangelos, Pavle na kolku narodi im go propovedal Evangelieto?(prasjanjeto e retoricnko)



Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:28
Originally posted by KGB KGB напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

DA ISPRAVNO E


Naprotiv krajno neispravno e.

Sledekji.


Spored kogo,spored tebe???
Znaes nie hristijanite imame izreka deka, treba sekogas da go zavrtime drugiot obraz e jas toa ne go pocituvam go vrtam drugiot obraz samo koga se bricam...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:29
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

DA ISPRAVNO E


Naprotiv krajno neispravno e.

Sledekji.


Spored kogo,spored tebe???
Znaes nie hristijanite imame izreka deka, treba sekogas da go zavrtime drugiot obraz e jas toa ne go pocituvam go vrtam drugiot obraz samo koga se bricam...


Spored Isus.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:32
Originally posted by KGB KGB напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

DA ISPRAVNO E


Naprotiv krajno neispravno e.

Sledekji.


Spored kogo,spored tebe???
Znaes nie hristijanite imame izreka deka, treba sekogas da go zavrtime drugiot obraz e jas toa ne go pocituvam go vrtam drugiot obraz samo koga se bricam...


Spored Isus.


A koj ti tebe dava pravo da zboruvas vo imeto na Isus i da odreduvas sto e patriotsko a sto ne e. Od tie takvi kako tebe se otide u (se znae na sto mislam). Od tie kako tebe i verata i drzavata ce ni se sotre....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:33
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

DA ISPRAVNO E


Naprotiv krajno neispravno e.

Sledekji.


Spored kogo,spored tebe???
Znaes nie hristijanite imame izreka deka, treba sekogas da go zavrtime drugiot obraz e jas toa ne go pocituvam go vrtam drugiot obraz samo koga se bricam...
toa go pravime vec'ina i toa e grev no site sme greshnici treba da se izbegava gordosta koja najmalku ja izbegavame


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:36
Originally posted by KGB KGB напиша:

Evangelos vo potpisot go imash sledniot tekst:

Посветен на евенгелието и на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.

Kazi mi Evangelos, Pavle na kolku narodi im go propovedal Evangelieto?(prasjanjeto e retoricnko)

 
На повеќе народи. Каква врска има тоа? Да бидеш патриот не значи да ги мразиш и другите народи или да си ограничен само во својот народ.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:39
Да бидеш патриот не значи да ги мразиш и другите народи или да си ограничен само во својот народ.

Evangelos vo eden post vikash "go sakam svojot narod" vo vtor vikash glupo e da si ogranicen na eden narod.

Ako bilo dobro da ima nacii na zemjava Bog u samiot start na sozdavanjeto ke gi sozdal istite.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 05:52
KGB - Bog gi kaznuva lugjeto koga gi pushta razlichnite jazici od Kulata Vavilonska... no Toj go pravi toj izbor.
Da go sakash svojot narod, ne znachi deka ne mozhesh da gi sakash i drugite narodi i ushte pomalku deka treba da mrazish nekogo.
Naprotiv... Bozhjeto Delo chovekot go sproveduva kon tie shto se najblisku okolu nego, pa potoa kon site ostanati.
Mnogu pati sme zboruvale tuka za razgranichuvanjeto na drzhavata i Hristijanstvoto i mislam deka vo ovoj sluchaj toa se primenuva.


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 11:37
По дефиниција патриот е човек што ја сака својата земја, а не човек што ја сака својата земја повеќе од другите. Така што во тој случај нема ништо лошо ако верникот е патриот.

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 14:59
ne e ispravno da se veat nacionalni znaminja na crkvite kako sto denes mozeme da vidime. ako e taa crkva pravoslavnan ( katolicka, protestantska ,muslimanska dzamija ), togas vernikot treba da vleze vo nea i da se cuvstvuva kako vo svoe mesto. nacionalnoto zname go narusuva toj moment.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 17:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зависно од тоа како ќе го дефинираш зборот "патриот".

Јас сум патриот во смисла на тоа дека го сакам мојот народ и сакам што е можно повеќе од нив да видам во Рајот. Бидејќи Бог ме поставил во Македонија, тој ми дал задача да го ширам евангелието меѓу македонците.

 

Авраам бил патриот кога се "ценкал" со Бог застапувајќи се за својот народ.

Мојсеј бил патриот кога се откажал од сиот раскош во фараоновата палата задари љубовта кон својот народ кој потоа верно го доведе во ветената земја.

Пророците биле патриоти кога го опомеувале својот народ да се одвратат од злите постапки и да му се вратат на Бог.

Значи пак ќе речам, зависно од тоа како го дефинираш зборот "патриот".

 


Евангелос мизерен одговор.
Не го очекував ова од тебе.
Евангелос разликата помегу Евреите и Македонците е во тоа што древните Македонци биле многубошци се бавеле со врачање спиритизам.
А тебе точно ти е познато која личност стои позади тие ритуали.
Дамнешните пагански религиозни системи имале силна улога при форимрање на нациите и развивањето на колективната национална свест.
Господ решил да се родиш во Македонија за да го шириш Христијанството...ЦЦЦЦЦЦ
Кои небулози.
Според твојава логика Павле требал само на Евреите да им проповеда. ЦЦЦЦЦЦЦЦ


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 20:54
Патриотизмот не е наука туку збир на чувства кон својот народ, традиција, обичаи и јазик. Патриот е човек кој го сака својот народ, но не го велича. Величањето на сопствениот народ, прикажувањето како најсилен, најмудар, најинтелигентен е главната карактеристика на националистот а не на патриотот. Секој чувствува приврзаност кон својот народ и кон родната грутка.
Дали е возможно Христијанинот да биде патриот? Па поинаку и не е возможно да биде! Ако разгледаме етимолошки зборот патриотизам доаѓа од латинскиот збор патер што значи татко, следствено патритизмот би бил љубов кон таткото и неговиот род. Нашиот Татко е Бог и јас ги сакам сите Негови чеда без разлика каде живеат и каков е нивниот генетски код.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 21:00
Не гледам пречка Христијанинот да биде патриот. Националист - не може, но патриот, зошто да не?
Патриотизмот не исклучува љубов кон останатите луѓе, нации, држави. Истотака не значи нивно негирање, омаловажување и исклучување.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 21:05
Евангелос според мене даде нај добар одговор. Јас ќе додадам само дека треба да бидеме патриоти во Христијанството. Сето другото е релативна и минлива работа.

Со почит, Госпел.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 21:07
Дали патриотизмот во Христијанството, исклучува патриотизам во рамки на државата и народот?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 22:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Дали патриотизмот во Христијанството, исклучува патриотизам во рамки на државата и народот?


Ubavo prasanje...
Patriotizmot vo Hristijanstvoto ne isklucuva patriotizam vo ramki na drzavata i narodot,no i ne go ogranicuva, spored mene duri i go potiknuva - Patriotizmot vo Hristijanstvoto od druga strana se ogranicuva samo na Hristijanstvorto znaci predanost kon site hristijanski drzavi i site hrisitjani bez ogled na toa vo koj del na svetot ziveat - bitno e da se hristijani...Ako na Hristijanstvoto gledame kako na drzava normalno e deka ce ima patriotizam kon taa drzava....
Za primer ce gi zemam Templarite i ce pastiram nekoi osnovni postulati za niv..

Nasleđe drevnih Templara obavezuje današnje vitezove i dame da se drže jedinog postulata u životu - da služe viteškim ciljevima hrišćanstva. Svaki rad Templara počinje molitvom a krstovi koje nose isti su od osnivanja Templarskog reda. U čin viteza ili dame novi članovi uzdižu se u crkvama, uz liturgiju i tada članovi oblače bele plašteve i ogrtače sa crvenim krstovima. Pored krstića, obeležja Templara su lenta i prsten sa crnim kamenom. Ako se pokaže da je vitez prekršio osnovna načela vezana za čast, moral ili dobrobit drugih, sleduje izopštavanje iz reda.
Međunarodna organizacija Vitezova templara, registrovana u Ženevi, kao nevladina i nepolitička, u svetu ima oko 5.000 članova. Među najistaknutijim svetskim templarima, koji su dobili savetodavni status pri UN, nalaze se i pojedini članovi američkog senata, neki evropski političari, ali ima i pravih plemića.
Nedoumice o ulozi i pravoj prirodi ove međunarodne organizacije izaziva upotreba samog imena Templara, jer mnoge grupe u svetu neovlašćeno pretenduju na to ime. Templari imaju specijalni savetodavni status kao nevladina organizacija pri UN. Nazivi funkcionera preuzeti su iz tradicije, međutim rad organizacije je savremen i moderan. Rad je potpuno javan, a svaka mistifikacija vitezova je suvišna. Nismo nikakvo tajno društvo.
Templari nisu aristrokratski viteški red, kao što su na primer Malteški vitezovi. Mi ne pretendujemo na to da smo direktni potomci drevnih templara, pa ni njihovog konkretnog nasleđa, ali nastavljamo tradiciju zaštite hrišćanstva i visokih moralnih postulata viteštva drevnog Reda templara. Otvoreni smo za sve hrišćane, bez želje za menjanjem i prilagođavanjem bilo koje veroispovesti, uključujući i pravoslavnu.
Spored mene toa e Hritijanski patriotizam na nivo na vera ...Hristijanstvoto e onaa sto se broi drugoto ne e bitno....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 23:16
Секој човек е повикан од Господа да го жртвува својот индивидуален (вертикално) и колективен егоизам (хоризонтално) и да го следи Него (Исуса Христа)!

Тоа е КРСТОТ ХРИСТОВ! Вертикално + хоризонтално! Не како некои што го негираат едното или другото или пак двете!

Нека ГОСПОД ни даде сите нас сила да ги следиме неговите стапки. Тој Кој поради на сите се потеше со крвави капки!


АМИН




Постирано од: moira
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 00:06
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Патриотизмот не е наука туку збир на чувства кон својот народ, традиција, обичаи и јазик. Патриот е човек кој го сака својот народ, но не го велича. Величањето на сопствениот народ, прикажувањето како најсилен, најмудар, најинтелигентен е главната карактеристика на националистот а не на патриотот.



Погрешна дефиниција за национализам!

Национализмот
претставува идеологија која ја поставува нацијата за основа на човековиот и општествениот живот и која за одржување на истата дава предност над било кои останати политички или општествени принципи!

...И тоа го сметате за грев...?...или придобивка...?



Она за кое адра говори во својот пост и го смета за национализам, а не е само таа/тој со погрешна дефиниција и претстава за терминот национализам,  претставува шовинизам, односно екстремен вид на национализам, кој е примитивна, трибалистичка идеолошка и политичка доктрина која ја сочинуваат екстремно позитивни предрасуди за вредноста на сопствената нација и негативни предрасуди кон останатите нации, создавајки ксенофобична клима која ги подгрева ирационалните страсти насочени кон "непријателските " нации!

Затоа правете разлика помеѓу национализам и шовинизам или националшовинизам!

Национализмот е позитивна идеологија, шовинизмот негативна!

...се извинувам за оффтопиков во врска со национализмот и шовинизмот но морав да објаснам, затоашто постојано се мешаат овие два термина...!





-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 00:23
Благодарам за објаснувањето - многу е на место...
За жал, во современата култура, многу зборови со позитивно значење, под влијание на одредени настани добиле негативна конотација.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 00:32
Телесниот човек за жал го одбива Духовното и со тоа се противи на своето спасение!

...каде нема веќе Грк ни Јудеец, обрезание и необрезание, варварин *, Скит, роб, слободен, туку Христос е сe и во сe! (До Колосјаните 3:11)

* Античкиот грчки говорник Демостенес ги наречуваат античките македонци дури полоши од варвари!

Исус вели: „Вистина, вистина, ти велам, ако некој не се роди одозгора, тој не може да го види Божјото Царство.”

Кој е навистина одозгора роден, во него нема повеќе нити индивидуален, нити колективен егоизам.
А што всушност друго е и разлогот за сите наши човечки маки?

Колку е прекрасна Мудроста БОЖЈА!


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 02:09

Originally posted by KGB KGB напиша:

Dali eden hristijanin moze da bide patriot?
Dali e ispravno eden hristijanin da go vee znameto, da ja pee himnata, da odi vo vojska da gine za drzavata?
Koj e vashiot stav?


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

DA ISPRAVNO E


Naprotiv krajno neispravno e.

Sledekji.


Spored kogo,spored tebe???
Znaes nie hristijanite imame izreka deka, treba sekogas da go zavrtime drugiot obraz e jas toa ne go pocituvam go vrtam drugiot obraz samo koga se bricam...



Што се однесува за патриотизмот јас го одобрувам и мислам дека малку е измешана темава затоа што да бидеш патриот и да одиш во војна не е исто иако најголем дел од “патриотите“ својот патриотизам го докажуваат за време на војни.
Тоа е погрешно и мислам дека има многу подобри начини да и се помогне на својата држава. Патриотите не ја ограбуваат својата земја, не ги продаваат фабриките и индустриските капацитети за да се богатат. Патриотите се секојдневно активни во изградбата на подобар систем на една земја, тие учествуваат во волонтерски акции за помош на своите хендикепирани и болни сограѓани, за изградба на патишта и други објекти, прават добротворни акции и сл. Патриотите едноставно знаат како и кога на некој свој му треба помош. Еден таков беше и Тоше но за жал таквите многу бргу си заминуваат од овој свет.
Ги копирав вашите текстови затоа што во нив најдов едно потврдување на многу мои тези во повеќе дискусии досега.
Тоа што христијаните имаат задача да го свртат другиот образ кога некој ќе ги удри, а го вртат само кога се бричат е еден реален одговор кој дава реална слика за денешните христјани и практикувањето на исусовите зборови. Јас секогаш тврдев и ќе тврдам дека нема христијанин кој е спремен да му го сврти другиот образ на оној кој ќе го удри. Самото постоење на темпларските витешки редови, и на уште какви не крстоносни редови е доказ дека “христијаните“ веќе одамна не го спроведуваат ова начело кое би било многу важно за човештвото. И денес исто како и порано христијаните одат во војни, црквите ги благословуваат војниците иако тоа според исус е забрането. Некои од вас сматаат дека тоа е крајно неисправно а јас сметам дека тоа со тек на време поради појавата на крстоносните и други поробувачки војни станало исправно доколку гледате од аспект на исламската религија- и доколку престанете да се удирате во гради дека христијанството денес е чисто и дека не се злоупотребува. Потребата од измени на одредени правила во религиите доаѓала со самиот развој на цивилизациите. Првите луѓе живееле во една заедница а потоа почнале да се делат и да осниваат племиња, поголеми заедници па подоцна и држави.
Државите дури и во денешно време ја шират или ја губат својата територија во војни и оние кои се нападнати имаат право да се бранат. Според многумина на оваа и на многу други теми муслиманите кои според исламот имаат право да водат војни доколку се нападнати, се поистоветуваат со терористи. Сега кога се зборува дали еден христијанин може да погине под знамето на државата во нејзина одбрана наеднаш некои кои претходно на други места тврделе дека христијаните не го прават тоа, оп еве ти двоен аршин или сега сметаат дека тоа треба да се прави. Секоја чест на оние кои остануваат доследни на изворното учење на исус но за жал од нив останаа само малку. Јас не одобрувам никакви војни и сум против напаѓање на одредени земји за да им се одземе нешто. Но јас сум патриот за својата земја и би погинал за неа доколку биде нападната и доколку моето семејство биде во опасност. Тоа како право и обврска го наследувам и од мојата религија но многумина од вас неможат и не сакаат да го разберат ова. Вие македонсците со христијанска религија сеуште не можете да разберете дека тука има и некои други поинакви од вас кои се спремни заедно со вас да се борат за да и помогнат на земјата која од срце ја сакаат. Вие треба само да се однесувате онака како што Исус ви порачувал, да не ги менувате своите ставови според секојдневните потреби и да немате двојни аршини.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 02:41
Како што ти зборуваш за исклучоци, така и јас сосема слободно ќе ти кажам дека оние со поинаква вера од "нас христијаните" кои навистина се грижат за Македонија се исклучоци. Затоа што кога истата таа земја беше нападната, тоа беше сторено од муслимани.
А ако ми одговориш дека се тоа само луѓе со муслимански имиња, исто ќе ти одговорам дека и оние кои воделе војни се луѓе со христијански имиња.
А ако кажеш дека кај нас има повеќе такви, само ќе те потсетам дека бројката на оние со муслимански имиња кои војуваа против истата таа држава и кои се против нејзините основни институции се мнозинство од муслиманите (па ти дали ги признаваш за такви или не).
Не навлегувај во теми што се политички и што немаат врска со религијата.
Ако можеш да најдеш оправдување во ставот дека "ама тие не се муслимани" - истото секогаш применувај го и за другата страна.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: trebo.r.a
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 11:23
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Како што ти зборуваш за исклучоци, така и јас сосема слободно ќе ти кажам дека оние со поинаква вера од "нас христијаните" кои навистина се грижат за Македонија се исклучоци. Затоа што кога истата таа земја беше нападната, тоа беше сторено од муслимани.
А ако ми одговориш дека се тоа само луѓе со муслимански имиња, исто ќе ти одговорам дека и оние кои воделе војни се луѓе со христијански имиња.
А ако кажеш дека кај нас има повеќе такви, само ќе те потсетам дека бројката на оние со муслимански имиња кои војуваа против истата таа држава и кои се против нејзините основни институции се мнозинство од муслиманите (па ти дали ги признаваш за такви или не).
Не навлегувај во теми што се политички и што немаат врска со религијата.
Ако можеш да најдеш оправдување во ставот дека "ама тие не се муслимани" - истото секогаш применувај го и за другата страна.
e zidarski tvojov patrijotizam se gleda na sekoj post pa duri i nacionalizam i shovinizam poseduvash.

-------------
I'm muslim-don't panic!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 11:37
voobicaen odgovor vo nedostig na vistinski ...... i kako sto kaza g-nitot zidarski , tema za razgovor no vo nekoj sosema drug podforum .... i da , zidarski e vo pravo koga veli  " Како што ти зборуваш за исклучоци, така и јас сосема слободно ќе ти кажам дека оние со поинаква вера од "нас христијаните" кои навистина се грижат за Македонија се исклучоци. Затоа што кога истата таа земја беше нападната, тоа беше сторено од муслимани.  " ....... tuka li baras povod , vo taa vistina za da nekogo obvinis za naciJonalizam i sovinizam ? .....


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: trebo.r.a
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 11:40
Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Како што ти зборуваш за исклучоци, така и јас сосема слободно ќе ти кажам дека оние со поинаква вера од "нас христијаните" кои навистина се грижат за Македонија се исклучоци. Затоа што кога истата таа земја беше нападната, тоа беше сторено од муслимани.
А ако ми одговориш дека се тоа само луѓе со муслимански имиња, исто ќе ти одговорам дека и оние кои воделе војни се луѓе со христијански имиња.
А ако кажеш дека кај нас има повеќе такви, само ќе те потсетам дека бројката на оние со муслимански имиња кои војуваа против истата таа држава и кои се против нејзините основни институции се мнозинство од муслиманите (па ти дали ги признаваш за такви или не).
Не навлегувај во теми што се политички и што немаат врска со религијата.
Ако можеш да најдеш оправдување во ставот дека "ама тие не се муслимани" - истото секогаш применувај го и за другата страна.
e zidarski i tvojot patrijotizam




-------------
I'm muslim-don't panic!


Постирано од: trebo.r.a
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 11:42
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

voobicaen odgovor vo nedostig na vistinski ...... i kako sto kaza g-nitot zidarski , tema za razgovor no vo nekoj sosema drug podforum .... i da , zidarski e vo pravo koga veli  " Како што ти зборуваш за исклучоци, така и јас сосема слободно ќе ти кажам дека оние со поинаква вера од "нас христијаните" кои навистина се грижат за Македонија се исклучоци. Затоа што кога истата таа земја беше нападната, тоа беше сторено од муслимани.  " ....... tuka li baras povod , vo taa vistina za da nekogo obvinis za naciJonalizam i sovinizam ? .....
vo takva makrdonija kako shto beshe poslednive 50 tina godini takva drzava ama vo opshto ne ni treba.muslimanite na istata taa drzava ne ja napadnaa ama i shovinizmot od taa drzava ne se trpeshe.samo gi branevme nash*te domovi i nishto povece od vas .i vashata politika .koji slogan vi beshe makedonija na makedoncite a drugite neka umiraat

-------------
I'm muslim-don't panic!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 11:49
ajde vo politika ... ovdeka sme off topic .....

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: trebo.r.a
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 11:51
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ajde vo politika ... ovdeka sme off topic .....
ok


-------------
I'm muslim-don't panic!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 14:21
Ova prasanje za patriotizmot e mnogu insteresno. Tocno e deka Isus rekol da go svrtime drugiot obraz koga ke ne udrat, no sepak dal i druga mnogu vazna zapoved a toa e deka nema pogolema ljubov od taa da se dade zivotot za prijatel ili blizen svoj. Pa taka ako branitelite go polozuvaat svojot zivot za site nas mislam deka nema nisto loso vo toa da ja odbranat svojata tatkovina a i da ja ispolnat zapovedta za ljubovta, so toa sto ke go dadat svojot zivot za nas.Od ova proizleguva deka nema nisto loso da si patriot,se dodeka se sledat ovie zapovedi.

Pozdrav


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 14:36
Originally posted by KGB KGB напиша:

Dali eden hristijanin moze da bide patriot?
Dali e ispravno eden hristijanin da go vee znameto, da ja pee himnata, da odi vo vojska da gine za drzavata?
Koj e vashiot stav?

Прво да треба да е патриот СЕКОЈ човек...тоа значи да си ја сака својата татковина.
Второ да исправно е да вее знаме и да пее за својата татковина.
И трето да, и војската е работа, т.е. војниците се чувари на својата татковина и не може секој да си ја чува и сака својата земја.
И не значи дека секој војник гине, ако на тоа се колнат не значи дека ке загинат. многу простачки од твоја страна.
Тоа е мојот став.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 14:46
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Ova prasanje za patriotizmot e mnogu insteresno. Tocno e deka Isus rekol da go svrtime drugiot obraz koga ke ne udrat, no sepak dal i druga mnogu vazna zapoved a toa e deka nema pogolema ljubov od taa da se dade zivotot za prijatel ili blizen svoj. Pa taka ako branitelite go polozuvaat svojot zivot za site nas mislam deka nema nisto loso vo toa da ja odbranat svojata tatkovina a i da ja ispolnat zapovedta za ljubovta, so toa sto ke go dadat svojot zivot za nas.Od ova proizleguva deka nema nisto loso da si patriot,se dodeka se sledat ovie zapovedi.

Pozdrav

Тука наоѓам голема контрадикторност доколку се цитира Исус. Имено Исус предупреди: „Кој за меч се фаќа, од меч ќе загине!„(цовремените мечови се бомби, автоматски пушки итн) и „Љубете ги непријателите свои!„ и „Она што не сакаш тебе да ти се правим не го прави ни ти на другите„ бидејќи „Што човек сее тоа тој и ќе жнее!„

Исус од Назарет живееше во време кога неговата земја беше под Римска окупација(тогаш тоа не се викало така додуша)па сепак никогаш НЕ повикувал на вооружен отпор и одбрана на „татковината„ од „клетите„ римски поробувачи кои згора беа и пагани. Исус не ја прифати понудата на зилотите(Варава) да стане политички водач на востанието. Исус Христос велеше: „Следете ме!„ а тоа многу кажува каков став (не)треба да земеме при војна.

Како е тоа возможно некој да загине за некого од љубов, во војна? Тоа обично подразбира дека тој пред да загинал и самиот предизвикувал или планирал загинување на други луѓе така што тргнал во војна. А на другата страна од борбените редови исто така можат да сметаат дека токму тие имаат света должност да се жртвуваат за „татковината„ или „правата„. Некој ќе приговори дека во конфликтот 2001 во Македонија учествуваа луѓе од две различни вери, но како беше за време на Балканските војни? Бугари, Срби, Грци, Австријци - сите од иста вероисповед(можеби поинаква деноминација) - кој од нив бил во Божјите очи пооправдан?

Патриоитизам - ако е во смисла на шовинизам и национализам тогаш според мене тоа е спротивно на Христовото учење и одтаму нехристијански.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 14:56
jas se izvinuvam ......ama mislam deka makedoncite imaat eden svoj zbor...

RODOLJUBIE.........  

patriotizam-nacionalizam..itn...ne se makedonski zborovi......samoto toa kazuva..deka makedonecot takvi ,,opcii,, ili ,,razbiranja,, ---ne poseduva.....sosema poinaku pak moze da se razgovara za znacenjeto na cuvstvoto sto go izrazuva MAKEDONSKIOT zbor ----RODOLJUBIE....koj nazlost veke e isfrlen od upotreba.........

a tolkuvajki go samiot zbor......doagjam do zaklucok deka stanuva zbor za ljubov i rod.........pozitivni raboti...vo sekoj slucaj.......i za hristijanstvoto...nema tuka nisto loso vo osnova......drugo e ako pocne da se tolkuvaat zborovite ...patriotizam.... nastanat vo USA kade toj bi mozel da znaci ..i8strebuvanje na divjacite poradi demokratija,,  nacionalizam--(FRANCIJA)vo imeto na slobodata ednakvosta i bratstvoto---se istrebuvale celi gradovi...pa i veri..itn...

tie zborovi....vo takvi uslovi ,,nastanale,,.....zatoa mislam ne mozat da go izrazat ona sto za nas znaci ..i izrazuva zborot RODOLJUBIE.....

najdobro e da se zaprasaat onie koi go ,,sozdale,, toj zbor PATRIOTIZAM.......kolku i sto od nego ..se bazira na hristijanskite vrednosti
 ne znam ...jas na ovoj nacin razmisluvam.............



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 15:03
Originally posted by Majkl Majkl напиша:




Тука наоѓам голема контрадикторност доколку се цитира Исус. Имено Исус предупреди: „Кој за меч се фаќа, од меч ќе загине!„(цовремените мечови се бомби, автоматски пушки итн) и „Љубете ги непријателите свои!„ и „Она што не сакаш тебе да ти се правим не го прави ни ти на другите„ бидејќи „Што човек сее тоа тој и ќе жнее!„

Исус од Назарет живееше во време кога неговата земја беше под Римска окупација(тогаш тоа не се викало така додуша)па сепак никогаш НЕ повикувал на вооружен отпор и одбрана на „татковината„ од „клетите„ римски поробувачи кои згора беа и пагани. Исус не ја прифати понудата на зилотите(Варава) да стане политички водач на востанието. Исус Христос велеше: „Следете ме!„ а тоа многу кажува каков став (не)треба да земеме при војна.

Како е тоа возможно некој да загине за некого од љубов, во војна? Тоа обично подразбира дека тој пред да загинал и самиот предизвикувал или планирал загинување на други луѓе така што тргнал во војна. А на другата страна од борбените редови исто така можат да сметаат дека токму тие имаат света должност да се жртвуваат за „татковината„ или „правата„. Некој ќе приговори дека во конфликтот 2001 во Македонија учествуваа луѓе од две различни вери, но како беше за време на Балканските војни? Бугари, Срби, Грци, Австријци - сите од иста вероисповед(можеби поинаква деноминација) - кој од нив бил во Божјите очи пооправдан?

Патриоитизам - ако е во смисла на шовинизам и национализам тогаш според мене тоа е спротивно на Христовото учење и одтаму нехристијански.





Majkl pogresno si me razbral. I samiot Isus veli ne pravi mu go na drug ona sto ne sakas tebe da ti go pravat. Znaci dokolku gi smestime zborovite vo kontekst na patriotizmot ke bide Ne gi napagaj onie koi ne sakas da te napagaat- so sto sosem se slozuvam.

E sega za zaginuvanjeto od ljubov vo vojna. Ako nekoja drzava nepravedno napadne druga narodot na drugata treba da zastane za odbrana na svojata tatkovina. Toa e ljubov. Odbrana na svojot narod. Toa sto nekoj ke go polozi zivotot za drug da zivee slobodno, za decata da preziveat i da ne se najdat vo ropstvo e pokazuvanje ljubov. Se razbira ova vazi dokolku e nepravdeno napadnat. A znaeme deka ropstvoto nosi i duhovno slepilo nekogas... pa i toa e pricina plus za odbrana.

E sega velis za balkanskite vojni. Znaeme deka tie vojni bea imperijalisticki vojni. Niedena od tie zemji ne se branese tuku napagase druga drzava so cel zagrabuvanje na teritorijata na Makedonija i porobuvanje na makedonskiot narod. Znaci vojnata ne bila pravedna, ne bila za odbrana na tatkovinata tuku bila za porobuvanje. Ima razlika megu odbrna na tatkovinata i napad na druga zemja. Znaci odgovorot e deka niedna od drzavite koi ucestvuvaa vo balkanskite vojni ne e pravedna bidejki se borea za osvojuvanje. Avstrijcite ne ucestvuvaa vo niv- tie ucestvuvaa vo Prvata Svetska vojna.

Inaku ima razlika megu nacionalizam i sovinizam- moira go objasni toa ubavo.

Se nadevam deka e pojasno toa sto sakav da go kazam.

Pozdrav


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 15:08
Родољубие е нешто прекрасно, пред се кога се сака Отецот на Животот повеќе од се на светот!



Нека се разбуди секоја душа во Божјиот род
Нека се отвори секое срце за Божјиот народ


АМИН


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 15:17
da......zborot RODOLJUBIE....SODRZI PREKRASNI I POZITIVNI VREDNOSTI....

ZATOA I PRIRIDNO BI BILO VO MAKEDONIJA DA SE KORISTAT MAKEDONSKI ZBOROVI KOI ZNAEME STO SNACAT......NAMESTO TUGJI I MALKU RAZBIRLIVI......SO NEPOZNATA SODRZINA VO SMISLA NA POTEKLO ....


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 17:23
До Кинг и Требо... немам никаков национализам, уште помалку шовинизам... Секогаш читате од постовите тоа што вам ви одговара...
Примерот што ви го дадов е за секогаш да имате во предвид дека не треба да обвинувате никого генерално, туку да го земете тоа како исклучок! Немам намера од име на Христијанството да се извинувам за нешто што некој војник го направил, колку и да е тоа морбидно и ужасно - затоа што тој НЕ Е ХРИСТИЈАНИН! Човек што може да направи такви работи, едноставно не е христијанин.
Што би рекол ти - само е човек со христијанско име. Нека за неговите дела се извинуваат оние на чија група припаѓа, но истотака - тој треба да се извини на Христијанството, што го валка неговото име бесправно!

А примерот го дадов намерно - точно знаев каква ќе ви биде реакцијата, за да видите како секогаш може да има различно толкување за еден ист настан. Секогаш треба да бараме можност за разбирање и простување, без разлика од која вера сме.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 20:37
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Секогаш треба да бараме можност за разбирање и простување, без разлика од која вера сме.

Браво zidarski, ова е вистинско Христољубие кое го трансцендира патриотизмот и родољубието и донесува вистински мир меѓу народите!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 21:21
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


E sega za zaginuvanjeto od ljubov vo vojna. Ako nekoja drzava nepravedno napadne druga narodot na drugata treba da zastane za odbrana na svojata tatkovina. Toa e ljubov. Odbrana na svojot narod. Toa sto nekoj ke go polozi zivotot za drug da zivee slobodno, za decata da preziveat i da ne se najdat vo ropstvo e pokazuvanje ljubov. Se razbira ova vazi dokolku e nepravdeno napadnat. A znaeme deka ropstvoto nosi i duhovno slepilo nekogas... pa i toa e pricina plus za odbrana.

...Avstrijcite ne ucestvuvaa vo niv- tie ucestvuvaa vo Prvata Svetska vojna.

Те разбирам што сакаше да кажеш, но мислам дека примерот што го наведов со Исус е повеќе од јасен. Зарем беше окупирањето на Ерусалим од страна на паганската Римска империја и другите израелски градови праведно? За праведна војна меѓу народите Исус никаде не зборувал бидејќи ставот дека татковината треба да се брани произлегува од сфаќањето дека географското подрачје каде сме се родилие или живееме е таа татковина. Но Исус велеше: „Моето царство не е од овој свет!„ според мене тоа многу кажува.

За Австријците направив лапсус, знам, но и тие индиректно ги надгледуваа работите како се движат, за потоа во првата светска војна превземат соодветни активности и за Македонија.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 22:17
Волјата БОЖЈА (Христос)е поважна дури и од својата телесна фамилија а колку повеќе од нацијата или традицијата!

Волјата БОЖЈА вели : „ Кој го љуби таткото или мајката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене, и кој го љуби синот или ќерката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене„


Дај БОЖЕ очи што ја гледаат Твојата ВОЛЈА, уши што го слушаат Твојот Глас, само Ти о БОЖЕ си спасение за сите нас



АМИН


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 23:27
Majkl, se soglasuvam so tebe za okupiranjeto, no toa okupiranje ne donelo duhovno ropstvo.Tocno taka Rimjanite go okupirale Erusalim, no sepak Rimjanite samo politicki gi porobile, ne i duhovno. Erusalim bil osloboden od zakonot za postavuvanje na portretot na Imperatorot i toa od samiot Imperator Avgust. Evreite bile slobodni da gi praktikuvaat svoite obicai,veruvanja pa duri i da se rakovodat spored Zakonot. E sega so mojot post sakav da kazam deka na nepravednata vojna nie imame pravo da se branime poradi toa sto taa moze da dovede do duhovno ropstvo.. sto ke bide pogubno za nas, za nasiot duhoven zivot. Znaci nekogas, pri strogo opredeleni uslovi pozelno e da se branat drugite od nekoj i nesto, pa duri i zivotot da se polozi za niv.

Pozdrav


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 23:41
Понекогаш во таквите ситуации можеби треба да се постави прашањето - кое е помалото зло?
Односно - ако превземеш нешто, ако тргнеш со пушка в рака и се бориш, тоа е вршење на зло, затоа што е насочено против луѓе... но од друга страна, неправењето ништо, ќе доведе до поробување на луѓе, до нивно измачување, страдање, до уништување на луѓе, кое можеби ќе било спречено ако ти лично си се спротивставил на тоа. Значи - не директно, но индиректно ти ќе имаш голем удел во страданието на тие луѓе, кажи речи - како ти самиот да ги измачуваш.
Затоа - кое е поголемо зло, од аспект на Христијанството и Христовото Слово во овој случај - правењето или неправењето нешто?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 23:57
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Понекогаш во таквите ситуации можеби треба да се постави прашањето - кое е помалото зло?
Односно - ако превземеш нешто, ако тргнеш со пушка в рака и се бориш, тоа е вршење на зло, затоа што е насочено против луѓе... но од друга страна, неправењето ништо, ќе доведе до поробување на луѓе, до нивно измачување, страдање, до уништување на луѓе, кое можеби ќе било спречено ако ти лично си се спротивставил на тоа. Значи - не директно, но индиректно ти ќе имаш голем удел во страданието на тие луѓе, кажи речи - како ти самиот да ги измачуваш.
Затоа - кое е поголемо зло, од аспект на Христијанството и Христовото Слово во овој случај - правењето или неправењето нешто?




Браво за одговорот, многу издржан и јасен. Одговорот е евидентен.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 00:08
Ве разбирам, но тоа е тоа, имаме поинакви сфаќања за нештата. Според мене битно е прашањето: Како дошло до тоа да некој крене рака на друг народ? Случајно ли било тоа? Неочекувано? Или можеби сите опомени биле превидени а можностите на мирољубиво средување на работите не биле благовремено направени?

Верувам дека во таа смисла не постојат случајности и дека е подобро да бегаш одошто да убиваш. Оти ако на војната се одговори со војна само се програмира нова војна за во иднина. Но ова веќе вклучува и некои објасненија од типот реинкарнација, закон на причина и последица и тн. за кои не се знае доволно, или во кои некои луѓе не веруваат. И, така се отвора нова тема...
поздрав


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 00:27
Во ред е идејата дека треба да се избегне војната по секоја цена. Но... што ако се стигне до ситуација во која се исцрпени сите средства и едноставно нема начин да се преговара.
Ајде со конкретен пример...
1939-та година, Германија ја напаѓа Полска, без најава, без објава на војна, без никакви претходни барања кои не биле задоволени. Едноставно напаѓа.
Не само - ами војската која доаѓа убива се по ред. Не само евреи, туку се. Да не забораваме, над 2 милиони полјаци се убиени за време на војната (плус 3 милиони полски евреи, плус 1 милион украинци во Полска). Војната за окупирање траела помалку од месец, а за тоа време германците убиваат над 150.000 цивили. Како за толку кратко време се бега од земјата и каде? Како се бега од таква ситуација...?
Пред се - како се постапува во таква ситуација?
Ако не го убиеш тој што напаѓа, тој ќе убие други или ќе им нанесе штета... ако го убиеш - дали извршуваш грев или отстрануваш едно сатанско зло на земјата?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 01:39
COVEK NA COVEKA MU E VOLK - Makijaveli

Toa e vo coveckata priroda. Vodenjeto na vojnite ne e ubava rabota za nikogo, no sepak za da odrzi eden balans civilizacijata gi pokrenuva samata bez nekoj da bide kriv...
Nasilstvoto vo vojnite e druga prikazna, zavisi sto e vo pozadina na taa vojna...inaku mora da se pomirime so faktot deka vojni imalo, ima, i ce gi ima vo idnina, isto taka vo tie vojni ce se gine, ne e ubavo sto denesnata tendencija na vojnite e da se vodat vo urbani sredini medju civili toa e onaa sto ne mi se dopadja inaku ako jas kako vojnik izlezam na bojno pole i mojot neprijatel dojde tamu, potpolno e jasno deka nie sme tamu da se ubivame i ako pogineme sme poginale vo ime na mal milion pricini no ne sme nanele nikakva steta na civilite, no koga mojot neprijatel se krije vo gradovi i sela i tamu gi organizira negovite dejstva protiv mene toj predizvikuva i stradanje na civili koi nemaat druga opcija sem da ziveat tamu kade sto toj dejstvuva - e toa ne valja...I sega kako hristijanin mislam deka e vo red da go ubijam neprijatelot zasto ako jas nego ne go ubijam toj ce me ubie mene i plus mozebi uste dvaesetina nevini civili, kade da ja baram isprvnosta vo toa, da ja frlam puskata i da kazam ne ubivam i da go ostavam neprijatelot da ubiva - togas ce sum dobar hristijanin pa koga na kraj toj isti neprijatel ce izvrsi masakar vrz narodot na koj mu pripadjam hristijanski e da mu prostam pak ce sum dobar hristijanin pa koga na toj neprijatel ce mu tekne deka malku mu bilo pa ce me napdane pak i jas da go svrtam drugiot obraz i se od pocetok pak ce sum dobar hristijanin neli - no kazete mi kakov covek ce sum togas ?????? A se toa e zatoa sto mojot neprijatel nemal dobles i hrabrost da izleze na bojno pole nakde daleku od naselni mesta da gi odmerime silite i seto toa vo ime na hristijansvoto ????

Sekoj vojnik koj e vernik i koj veruva vo boga treba da znae edna rabota a toa e deka gi krsi naredbite od boga, i deka za toa ce bide kaznet t.e ce cmae vo pekolot i toa vojnikot treba da go prifati i da ne bara proska, samo takov vojnik vernik e dobar vojnik a i dobar vernik koj ce se drzi do osnovnite postuati na hristijanstvoto do odredena granica, svesen deka taa granica e onaa sto go deli od zivotno i vojnik hristijanin.....za mene toa e hristijanski vojnik....

A site onie koi skaat da ubivaat i potoa da se percat deka ubile vo ime na boga i deka za toa ce bidat nagradeni se obicni ubijci koi nespremni da se soocat so faktot deka gresat si gi mijat racete vo verata i toa im dava uste pogolem potik za uste pogolemi zverstva....



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 14:49
Еве како јас ги сфаќам работите (поконкретно) кога велам дека сепак не може да се вршат дела на љубов со убивање(макар во одбрана своја или на другите):

Се работи за тоа дека во целата вселена нема случајности и дека се` е засновано на принципот акција-реакција односно библијски кажано како сееме така и ќе жнееме.

Доколку поединец, група или дури цели народи сејат мисли и зборови на омраза(било приватно, било во медиумите, било во некаква влада), или дури и убиваат други луѓе(или го одобруваат тоа со гласање и сл.)тој/тие тогаш порано или подоцна во ова или некое наредно отелотворение како луѓе ќе го пожнеат она што некогаш го посеале. Оти душата своите дела и недела сторени како човек ги зима со себе за потоа тие се претворат во невидливи магнети кои привлекуваат одредени настани.

Тој/тие ќе се роди на пр. во една земја каде што владее војната и поради тие околности, навидум случајно, ќе се сретне со непознати луѓе кои во некоја од неговите претходни животи биле негови жртви. Тогаш тој страда. Или се случува да навидум случајно цела една земја потпадне под некаков суров диктаторски режим во кои многу луѓе навидум невини, страдаат. Тоа е еден маѓепсан круг од кој може да се излезе само ако се прости и искрено се замоли за прошка, и се поправи штетата онолку колку е тоа можно уште. Во таа смисла Исус подучуваше во молитвата Оче наш „...прости ни ги гревовите наши, и ние ги простуваме на должниците наши...„.
Меѓутоа на тие настани следат низа индиректни а некогаш и директни опомени преку деновите, други луѓе, ситуации. Но честопати тие не се земаат во обѕир од незнаење или немарност, и тогаш, навидум ненајавено, доаѓа часот судбински од кој нема бегање.

Но, тоа незначи дека треба да ги одобриме неправедностите во овој свет со оправдание „Па ете нив сега им се враќа лошото што некогаш самите го направиле од минатите животи, баш ми е гајле!„ бидејќи Исус подучуваше „Кој е без грев, прв нека го фрли каменот!„. Соодветно нашите реални можности треба да им помогнеме на оние кои ќе се најдат во неволја, доколку е тоа можно.

Доколку луѓето навистина се држеа во минатото до вистинските христијански вредности кои ни ги донесе Исус Христос во Беседата на Гората(содржана во Евангелието според Матеј) и сериозно ги зедоа во обѕир Десетте Заповеди тогаш тие ќе станеа духовно слободни. Тогаш многу нешта нам познати од крвавите страници на историјата воопшто не ќе се случеа. Не е случајно тоа што во старите времиња евреите потпаднаа под ропство од страна на Египтјаните. Не е случајно што пропадна Римската Империја, не е случајно што балканот потпадна под отоманското ропство итн. итн.

Живеењето во оковите на гревот(она што е спротивно на Божјите заповеди)донесува духовно ропство кое порано или подоцна ќе се изрази во надворешното т.е. во овој свет преку серија на привидни „случајности„ како судбински удари, болетси и/или губење на материјалната слобода во некој облик. И обратно, Духовната(под Духовна НЕ подразбирам интелектуална или традицијска слобода каква на пр. Римјаните им дале на еврејите) слобода стекната со живеење на Божјите закони за резултат има и надворешна слобода, здравје, мир и среќа.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 16:48
Мајкл, тоа многу убаво звучи на теорија... но за да се исполни - предуслов е двете страни да размислуваат исто, односно, уште попрецизно кажано - да нема страни.
Но - чисто заради дискусија, како би се постапило во ситуација во која немаш избор? Односно - изборот е или да не направиш ништо и да дозволиш страдање, или да направиш нешто и да предизвикаш страдање. Има такви ситуации - ете конкретно дадов пример со Полска. Значи - без навлегување во подлабока дискусија - како би требало според тебе да се реагира во таква ситуација? Дај ни практичен пример.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 21:38
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Мајкл, тоа многу убаво звучи на теорија... но за да се исполни - предуслов е двете страни да размислуваат исто, односно, уште попрецизно кажано - да нема страни.
Но - чисто заради дискусија, како би се постапило во ситуација во која немаш избор? Односно - изборот е или да не направиш ништо и да дозволиш страдање, или да направиш нешто и да предизвикаш страдање. Има такви ситуации - ете конкретно дадов пример со Полска. Значи - без навлегување во подлабока дискусија - како би требало според тебе да се реагира во таква ситуација? Дај ни практичен пример.

Навистина не е лесно. Тоа најдобро го знаат оние кои преживеале такви ситуации и никој нема право да им соли памет.
Но во контекст на твоето прашање, еве какво сфаќање сум прифатил јас а кое сум го прочитал во објаснувањата од Универзален живот:

Не е предуслов двете страни да размислуваат исто, иако тоа многу би ги забрзало работите во позитивна насока.

Во секое страдање причината лежи делумно кај оној кој страда. За кавга се секогаш потребни двајца, иако ние не секогаш гледаме, кога тоа другиот, навидум невин, се вмешал во „кавгата„ со ближниот.
Сепак доколку е можно, треба да се помогне: да се даде засолниште, или преку разговор(зависно какво влијание има поединецот) да се замоли да бидат поштедени жртвите. Но, знаеме дека тоа не можно секогаш од х причини.

Добро е ако човек благовремено ги сфати предупредувањата и го одбегне моментот 5 за 12, кога честопати може е веќе касно.

Бог се обидува луѓето да ги води преку дневната енергија, т.е. преку настаните во денот кои му приоѓаат на човека за да тој се преобрати и ги одстрани причините кои тендираат кон последици, и на тој начин го заштити од страдањето.

На пр. еден човек гледа ТВ или слуша радио. Медиумите известуваат дека група луѓе од одредена националност или партија извршиле некаде во светот вооружен напад. Во нападот загинале луѓе, жени, деца. Тогаш човекот вознемирено си мисли на пр.:„Ѓубриња! Треба да ги обесат и запалат!„. Неговата вознемиреност сака нешто да му каже, оти штом тоа инетнзивно го вознемирува тоа значи дека има и кај него нешто што не е во ред. Тој би требало тогаш да си рече:„СТОП! Како би мислел сега Исус од Назарет? - Љубете ги своите нерпијатели! Не судете за да не ви се суди!„ Тој би требал кратко да се помоли за жртвите и сторителите, Бог да ги води и им даде сила да да ги препознаат своите злодела и едни на други си простат. На тој начин тој би раздвижил позитивни енергии кои би можеле да разрешат понекој негов грев кој во форма на судбински удар може да го снајде подоцна. Но, неговите мисли се полни со негативен енергетски набој.
Мислите се значи енергија, а енергијата не се губи. Таа некое време се задржува во неговата аура, чекајќи да биде трансфоримрана во позитивна, а ако не, тогаш патува понатака.
Мислите патуваат како семенки во ветерот низ атмосферата и бараат слични мисли, бидејќи во невидливото, сличностите се привлекуваат. И други луѓе ја чуле веста од медиумите, и повеќето мислат исто или слично - испраќаат негативни мисловни енергии. Тие мисли се здружуваат, и во еден момент, како последна капка во пехар полн со омраза, се струполуваат на еден човек или група луѓе кои сериозно размислувале да извршат некакво злодело. Последната капка е последниот поттик и тие тргнуваат во акција. Тогаш соучесници се и луѓето кои испратиле негативни мисли, иако меѓусебно воопшто не мора да се познаваат. Според законот на сеење и жнеење еден ден ќе бидат повикани да положат сметка, освен ако грешното не го исчистат со своите ближни. Од ова препознаваме дека мислите НЕ се ослободени од данок.

Ако сепак дојде до тоа да нема друг излез освен сигурна телесна смрт, тогаш веќе зависи од самиот човек кој е зафатен од страдањето како сака да се постави. Би требало во молитва го замоли Бога за водство и да рече во себе „Боже во твоите раце ја предавам мојата Душа!„ и за другите кои страдаат „Води ги моите браќа и сестри така како е Твоја Воља!“. Кога егзекуцијата т.е. насилната смрт ќе се случи, тогаш душата на убиениот ќе биде понатака водена од ангелите-учители во невидливите светови каде ќе ги прими потребните упатства и поуки зошто се случило тоа што се случило, и што понатака... Сторителите пак, ќе ги снајде истото или сличното, освен ако не замолат искрено за прошка, не добијат простување и повеќе не го повторуваат истото.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 22:31
Значи сепак доаѓаме до констатација дека ако некој се почувстува од Бога воден да се спротивстави, треба да го направи тоа?
Не зборувам за напад - зборувам за одбрана!
Јас лично сметам дека за напад од било кој аспект нема оправдување! Но за директна одбрана, сметам дека е погрешно да не превземеш мерки, отколку да превземеш нешто (зборувам за ситуација во која сите други решенија се исцрпени). Затоа што ако не превземеш нешто, ти самиот учествуваш во предизвикувањето на страдање.
Ова се однесува на многу ситуации во светот денес...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 00:13
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Значи сепак доаѓаме до констатација дека ако некој се почувстува од Бога воден да се спротивстави, треба да го направи тоа?
Не зборувам за напад - зборувам за одбрана!
Јас лично сметам дека за напад од било кој аспект нема оправдување! Но за директна одбрана, сметам дека е погрешно да не превземеш мерки, отколку да превземеш нешто (зборувам за ситуација во која сите други решенија се исцрпени). Затоа што ако не превземеш нешто, ти самиот учествуваш во предизвикувањето на страдање.
Ова се однесува на многу ситуации во светот денес...

Бог никогаш не не` води така да ние насилно да се спротивставиме, тоа го прават демоните.

Се согласувам со последното дека во светот има многу такви ситуации. Еден мислител некогаш рече: Доволно е добрите луѓе да не сторат ништо за да злото тријумфира.„ Сликовито кажано ако некој објект е зафатен од пожар, човек може да дотура бензин, да го гаси или да седне со скрстени раце и посматра. Последново со поасивниот посматрач е слично со првото, дотурањето бензин т.е. објектот и така и така ќе изгори.

Но според мене, во примерот, кој ти го наведе(загрозеност на невини невооружени од страна на други вооружени напаѓачи) доколку човек се вмеша така што нив - напаѓачите - ги убие - тоа би било дотурање на бензин, тогаш се спушта на нивото на напаѓачот и духовно се оптоварува - греши. Подоцна сите тројца ќе бидат повторно доведени заедно во некој нареден живот во слична ситуација, во променети улоги. И така повторно дур сите не се спознаат и не го расчистат тоа меѓу себе во смисла на простување.

Корените на меѓусебните лоши односи помеѓу дел од тнр.христијани и дел од тнр.муслимани се наоѓаат и во времето на отоманската империја, токму затоа што сите тие тврдоглаво настојувале да се осветат едни на други, сметајќи дека токму тие имаат право праведно да нападнат или праведно да се одбранат. Освојување, востанија, задушување на истите, па воени конфликти на балканот во 20/21 век, па...

Значи проблемот е во тоа што доколку се возврати со убивање со тоа не само што не се решава проблемот, туку додатно се комплицира.

Затоа и се стекнува впечаток дека историјата на некој начин како да се повторува, додуша во поинаков облик и методи.



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 00:58
Мајкл, не зборувам воопшто за осветување. Тоа е крајно неморален чин. Прашувам за одбранување. Ако некој застане со пушка насочена кон твоето семејство, а ти имаш можност да го спречиш и не направиш ништо - тоа е исто како да седиш со скрстени раце и гледаш пожар.
Како би реагирал во таква ситуација? Некој стои со вперена пушка во твоето семејство и сигурно ќе ги убие, ти имаш до тебе оружје и можеш тоа да го спречиш. Што правиш?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 01:02
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Мајкл, не зборувам воопшто за осветување. Тоа е крајно неморален чин. Прашувам за одбранување. Ако некој застане со пушка насочена кон твоето семејство, а ти имаш можност да го спречиш и не направиш ништо - тоа е исто како да седиш со скрстени раце и гледаш пожар.
Како би реагирал во таква ситуација? Некој стои со вперена пушка во твоето семејство и сигурно ќе ги убие, ти имаш до тебе оружје и можеш тоа да го спречиш. Што правиш?


Пукаш Зидарски. Тука немаш многу време за размислување.Никој не одобрува агресија,атак,но, кога веќе ќе бидеш нападнат,верска должност тие да се браниш,секако ако не постои друго решение.Нема што да се филозофира тука.Се друго е безвредно и задоцнето.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 02:47
Да, јас истото го мислам... ми е интересно Мајкл како ќе одговори од аспект на неговата идеја...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 04:13
Ако веќе се наоѓаме во таква ситуација, човек вперил оружје во некого од моето семејство или пак во мене, сепак не сме сами јас и убиецот... Бог е насекаде и е семоќен па верувам дека Тој знае подобро од мене како да реагира во таква ситуација. Не сум се нашол досега на такво место но ако би се нашол би се обидел да бидам крајно смирен и би му верувал Нему.
Инаку што се однесува до одбраната на татковината по цена на живот на некој човек еве каков е мојот став. Човекот е реален, овде е и постои. Човекољубието ни е изречно заповедано од Бога. Од друга страна пак, татковината не постои во реалноста туку во нашите умови. Државата не постои во реалноста. Сме ја создале ние, или уште почесто некој не тероризирал со својата идеја за конституирање на држава. Најчесто историчарите се виновниците за национализмот. Тие секогаш и секаде успеваат да пронајдат национален континуитет. Па сега кому треба да му правам добро: на човекот за кој Бог ми заповедал да го сакам и да му правам добро, или пак државата која не ни постои надвор од умовите на националистите и надвор од учебниците по историја. Државата е инструмент со кој се служи владеачката класа да ја легализира експлоатацијата на потчинетиот народ. Преку неа се врши една перманентна редукција на слободата на човекот. А пак што е народот? Збир на луѓе кои се нашле на исто време и во исто место и заедно се борат за опстанок. Ако се преселам јас во Франција и таму оформам фамилија со Македонка и замислете моите деца, родени на Француска територија се борат со Италјаните за Наполеон аргуметирајќи дека тој е нивен херој и амбасадор на Револуцијата во Европа. Историјата секогаш има потреба од митови како би го сврзала народот во единство и во него би го разгорела чувството за национализам. Сакајте го човекот како што Бог не засака нас без разлика на нашата ,,национална’’ припадност!   


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 04:25
Карање со другите околу историјата не е патриотизам, а поскоро губење време .
Но... Одбраната на татковината од напад, не мислам дека е против Божјите Принципи, затоа што претставува одбрана на туѓи животи. Нападот е нешто сосема друго. Убиството на цивили е една работа, спречувањето да се убијат цивили е сосема друга.
Отсекогаш сум ја имал таа дилема... Еден полицаец убива криминалец кој со пиштол в рака се заканува да убие невин човек. Полицаецот прекршил Божја Заповед - Не Убивај. Од друга страна - ако не го убие, ќе учествува во убиството на невиниот... Иста е ситуацијата при напад на државата од други. Можеме да зборуваме колку сакаме за причини, последици и што ли не... замислете дека се наоѓате во таква ситуација - како ќе реагирате вие лично?
Како ќе реагирате ако некој дојде и почне да ги убива вашите блиски? Дали е "Богоугодно" да не се направи ништо...? Или напротив - токму тоа е грев?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 09:38
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Како што ти зборуваш за исклучоци, така и јас сосема слободно ќе ти кажам дека оние со поинаква вера од "нас христијаните" кои навистина се грижат за Македонија се исклучоци. Затоа што кога истата таа земја беше нападната, тоа беше сторено од муслимани.
А ако ми одговориш дека се тоа само луѓе со муслимански имиња, исто ќе ти одговорам дека и оние кои воделе војни се луѓе со христијански имиња.
А ако кажеш дека кај нас има повеќе такви, само ќе те потсетам дека бројката на оние со муслимански имиња кои војуваа против истата таа држава и кои се против нејзините основни институции се мнозинство од муслиманите (па ти дали ги признаваш за такви или не).
Не навлегувај во теми што се политички и што немаат врска со религијата.
Ако можеш да најдеш оправдување во ставот дека "ама тие не се муслимани" - истото секогаш применувај го и за другата страна.

Многу ми е криво што не бев во можност да ти одговорам веднаш на ови твои неосновани обвинувања со кои и ти како модератор а и многу останати докажувате дека имате дискриминатоски ставови кон претставниците на една религија и неосновано ги обвинувате за нешто за кое не се воопшто виновни. Зидарски од овие твои збопрови се гледа дека ти воопшто не ја познаваш својата држава и народот кој живее во неа. Во многу ваши постови се надзира вашата навика да замисувате дека Македонија е земја само на христијаните и на ниедни други освен вас, и што е најтрагично секогаш успевате да ја наметнете религијата како главна причина за застојот на развојот на нашата заедничка држава.
Сега ќе те разубедам во тоа што ти го мислиш со конкретни примери. За време на конфликтот неколку мои роднини, многу моу другари и пријатели беа резервисти во Македонската армија и полиција. Беа распоредени на територијата од Дебар до Гостивар и истите носеа униформа со знаме на Р. Македонија. Овие луѓе во петок одеа на молитва во Џамија а не во црква!!!! Доколку сакаш да се увериш во тоа помини во реканскиот регион и ќе добиеш потврдни одговори од соодветни органи а и од локалното население кое што го зборува најчистиоот македонски јазик во оваа држава(не користи ни србизми ни бугаризми). И додека нашите ги носеа униформите на својата држава, нивните семејства кои се наоѓаат на привремена работа во европа и каде уште не не можеа да дојдат дома (во текот на летниот период) и беа задржувани по неколку денови по границите на сопствената држава затоа што нивните презимиња завршуваа со фамозната буква И и без СК пред неа. Така христијанските македонци кои во своите раце ги имаат и каменот и оревот се однесуваат кон оние кои ја сакаат својата држава, ги негуваат македонските обичаи и што е најбитно парите кои соп тешка работа ги заработуваат по светот ги трошат овдека кај нас градејќи го своето место на живеење без никаква помош од државата. Каде ви се вашите патриоти од австралија америка и каде уште не? На колку години доаѓаат во својата држава од која што бараат и пратеници иразноразни права? Колку пари тие годишно носат кај нас? Ги нема со години, нивните деца едвај кажуваат добар ден на македонски ама сепак тие се патриоти а македонците кои имаат исламска религија се изроди кои никогаш неможат да бидат македонци?
Што се однесува до “војната“ во која загинаа сенасе 80 души( во светов од поројни ветрови дневно гинат иљадници луѓе) тоа беше војна на два различни народи од кои и дниот и другиот се претставени од луѓе кои им припаѓаат на неколку различни религии и вие тоа мора еднаш за секогаш да го сватите и да го прифатите. Албанскиот народ не е само муслимански народ. Албанци се и православни, и католици и евреи и будисти и т.н. За разлика од Македонците со христијанска религија, албанците својот патриотизам не го градат врз основана религиозните чувства и за тоа се толку цврсти во она што сакаат да го постигнат. Се додека Македонцит со христијанска религија не признаат дека оваа земја е заедничка и во неа муслиманите и сите други можат да ги уживаат истите права и обврски како и тие до тогаш нема да има напредок и сите ќе бидеме робови на нашите ограничени демократски гледишта.
И за крај да те прашам кои беа тие “ромчиња“ од прилеп кои погинаа во тетово со македонски униформи. Тие беа муслимани но беа и роми но оваа категорија за вас е уште понеприфатлива и полоша, каде муслиман па и ром, нели? Овие се колатерална штета и случајност во државава, паднаа од небото? Не бе друже зидарски ние сме реалност и вие мора да не прифатите сакале или не. А ако некој ја нападне мојава земја дојди слободно до мене и верувај дка ќе ти го штитам грбот ама направи да не се плашам дека токму ти ќе ми збрцаш нож во мојот. Ти препорачувам да прошеташ ова лето низ мавровско реканскиот регион,во прилепско и струшко, во дебарско и секаде каде што живеат Македонци исти како тебе но различни по вера, да видиш како живеат, чии знамиња веат по нивните свадби, чии песни пеат на нивните веселби и колку почист јазик говорат од многумина твои пријатели.
Поздрав


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 13:48
misterx , многу убаво објасни - се согласувам со тебе во голема мера околу фактите, се чудам од каде им лудата идеја на луѓето дека во Македонија 2001 имало конфликт помеѓу две вери? Глупости! Имаше конфликт меѓу две етнички заедници, а не две вери.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 13:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Мајкл, не зборувам воопшто за осветување. Тоа е крајно неморален чин. Прашувам за одбранување. Ако некој застане со пушка насочена кон твоето семејство, а ти имаш можност да го спречиш и не направиш ништо - тоа е исто како да седиш со скрстени раце и гледаш пожар.
Како би реагирал во таква ситуација? Некој стои со вперена пушка во твоето семејство и сигурно ќе ги убие, ти имаш до тебе оружје и можеш тоа да го спречиш. Што правиш?

zidarski, се извинувам но, ги читаш ли ти моите одговори? Јас се` ти објаснив убаво, не велам дека и ти мораш така да размислуваш, но мислам дека е мојот одговор јасен.

Еве уште еднаш ќе го повторам скратено:

Според мене, во примерот, кој ти го наведе(загрозеност на невини невооружени од страна на други вооружени напаѓачи) доколку човек се вмеша така што нив - напаѓачите - ги убие - тоа би било дотурање на бензин, тогаш се спушта на нивото на напаѓачот и духовно се оптоварува - греши. Подоцна сите тројца ќе бидат повторно доведени заедно во некој нареден живот во слична ситуација, во променети улоги. И така повторно дур сите не се спознаат и не го расчистат тоа меѓу себе во смисла на простување.

Значи доколку го убиеме вооружениот(и било кој друг) кој сака да го убие „невиниот„, работите се комплицираат и за нас и за тие кои сакал тој да ги убие. Значи таа кошмарна ситуација, тогаш ќе се потворува, додуша во други тела со други презимиња, во друго време.
Главното прашање би требало меѓутоа да биде: зошто некој сака некого да убие? И зошто жртвите запаѓаат во такви ситуации? Тоа е само привидно случајно...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 14:38
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Понекогаш во таквите ситуации можеби треба да се постави прашањето - кое е помалото зло?
Односно - ако превземеш нешто, ако тргнеш со пушка в рака и се бориш, тоа е вршење на зло, затоа што е насочено против луѓе... но од друга страна, неправењето ништо, ќе доведе до поробување на луѓе, до нивно измачување, страдање, до уништување на луѓе, кое можеби ќе било спречено ако ти лично си се спротивставил на тоа. Значи - не директно, но индиректно ти ќе имаш голем удел во страданието на тие луѓе, кажи речи - како ти самиот да ги измачуваш.
Затоа - кое е поголемо зло, од аспект на Христијанството и Христовото Слово во овој случај - правењето или неправењето нешто?


Како реагираше отелотворената ВОЛЈА БОЖЈА Исус?
Свети Стефан? Свети Петар? Свети Павле? Свети ...?

Најголемото зло е сепак непотполната вера на Евангелието Господово!

Јас, најгрешниот и најдестојниот од сите што ќе бидат спасени невелам дека сум во пракса подобар од никого, но гледам и тежнеам во радост кон ОНОЈ од кого доаѓа спасението на целиот свет!

Дај очи, уши и срце о Господи

АМИН


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 16:46
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Значи доколку го убиеме вооружениот(и било кој друг) кој сака да го убие „невиниот„, работите се комплицираат и за нас и за тие кои сакал тој да ги убие. Значи таа кошмарна ситуација, тогаш ќе се потворува, додуша во други тела со други презимиња, во друго време.
Главното прашање би требало меѓутоа да биде: зошто некој сака некого да убие? И зошто жртвите запаѓаат во такви ситуации? Тоа е само привидно случајно...

Од она што можам да го разберам, значи не треба ништо да се превзема во таква ситуација...? И... одговори го ти тогаш последното прашање...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 16:52
Мистер Х...
Пак како и претходно - од моите постови читаш и разбираш тоа што ти одговара...
Ајде да зборуваме конкретно, за да нема непотребни недоразбирања.
Тоа што ти го велам е да не осудуваш цела една религија за вакво или онакво поведение, заради поведението на поединци или одредена група која припаѓа на истата таа религија. Како што гледаш самиот даваш многу точен пример зошто тоа не треба да се прави така.
Во 2001-ва, напаѓачите беа албанци, кои беа од муслиманска вероисповед. Според тебе - истите тие, се само носители на муслимански имиња и тоа што тие го правеа нема никаква врска со исламот. Само да знаеш - се согласувам со тоа. Примерот што го даваш со останатите муслимани кои беа на другата страна од конфликтот, само потврдува дека си во право.
Но - тоа што се обидувам да ти укажам е дека истиот критериум треба да го имаш и за останатите конфликти и случувања! Не беше тоа православието или Христијанството кое ги направи зулумите во Босна - а беа банда српски демони кои се срам за својата нација и срам за сите што веруваат во Бога.
Тоа ти го укажав со мојот пост - немој да имаш двојни аршини! Ако сметаш дека едните не се прави верници и не се претставници на исламот, немој да сметаш дека и другите се прави верници и претставници на христијанството, затоа што не се.
Намерно го дадов тој пример - затоа што знаев како ќе реагираш. Очекував таква реакција и сакав само да ти покажам како се чувствуваат другите кога ги обвинуваш за нешто за кое нивната вера не носи ни најмалку вина.
Биди ми поздравен и не се лути за споредбата - беше направена само за појаснување.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 04:30
Originally posted by misterX misterX напиша:

...
Во многу ваши постови се надзира вашата навика да замисувате дека Македонија е земја само на христијаните ...


Мистер Х,

ти баш како и оние кои што ги обвинуваш, размислуваш во категории на колективни егоизми.
Колективниот егозам (во форма на национален или верски егоизам) е втората причина за милиони жртви луѓе кои што паѓаат низ времето и просторот на алтарот на сатаната (противникот БОЖЈИ)!
Првата причина е индивидуалниот егоизам.

Пред двеилјади години се отелотвори ВОЛЈАТА БОЖЈА (не еврејско, арабско, албанско, американско, ... семе, туку ВОЛЈАТА БОЖЈА) и ни го покажа СОВРШЕНИОТ ПАТ!
Тој го жртвуваше и индивидуалниот (вертикално) и колективниот (хоризонтално) егоизам.
Тоа е КРСТОТ ХРИСТОВ! Тој е СПАСЕНИЕ на целото човечанство!

За жал човечанството си ги цени своите еврејски, арабски, , албански, македонски, ... традиции, нации, ... повеќе од ВОЛЈАТА БОЖЈА!
Многу жална работа е ова духовно слепило! Но така ќе биде се додека луѓето се поклонуваат кон камен, дрво, ...нации, религии и при тоа и се противат на ВИСТИНАТА!

Но денот се приближува и огнот неспие кој што се спрема поради невера на ЕВАНГЕЛИЕТО ГОСПОДОВО.

Дасј БОЖЕ да да се обрне целата земја како тоа што го стори градот Ниниве во времето на Пророкот Јона.

АМИН


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 05:32
Спирос - ова е веќе непочитување на туѓиот начин на верување. Сеуште си нов, но внимавај со таквите изјави, затоа што не се дозволени на форумов.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 06:08
Се извинувам ако тоа е случај, но мислам дека обвинувањето е неосновано.Јас посведочувам само дека секој кој ја одбива ЉУБОВТА за свој ГОСПОДАР, е сеуште слуга на индивидуалниот и или колективниот егоизам.
Притоа никаде неистакнав јас, дека јас, мојата традиција, нација, или било што е подобра од било која друга!


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 09:23
Спирос, во право си со забелешката и знам дека така “звучам“ кога настапувам понекогаш, но не сум таков. Причината за моите такви настапи е тоа што јас тој таков егоизам за кој зборуваш ти го чувствував на “свој“грб кога многумина тука на форумов ги напаѓаа муслиманите за некои работи за кои во други дискусии имаа сосема поинакви ставови. Најдобар пример за тоа е оваа тема каде што поголемиот дел од нас се сложуваме дека човекот неможе и нетреба да стои со скрстени раце кога некој насилно сака да му ја одземе слободата, своината или животот. Јас тука дадов неколку примери за патриотизам и за примораност од одбрана на она што е наше. Тука ја посочив војната во македонија и го дадов примериот со македонските муслимани кои заедно со македонските христијани и останатите учествуваа во одбраната на својата татковина. Иако се бореа против луѓе од иста религија тие имаа своја задача да се одбранат. Нивниот џихад го бара од нив тоа и јас тоа сакав да ви го објаснам дека христијаните и човештвото треба да погледне со други очи кон исламот а не со очите на SNN, BBS и други. Кога некој христијанин со право ќе оди во војна тој христијанин го извршува својот “џихад“ колку и да не се признава тоа, тоа е реалност. КОга било кој христијанин или муслиман убиваат невини лица, силуваат, ограбуваат или прават зло, тогаш тие луѓе јас ги нарекувам терористи и не ги делам по вера и нација, за мене тие се исти(тука ви го посочив примерот со терористичките групи од шпанија, ирска, италија и сл)
Она што јас сакав да го потенцирам на оваа добра тема е дека сега кога се сложуваме околу потребата од самоодбрана редно е да подвлечиме дека секој човек има право на слобода и живот(тоа и во исламот и во христијанството е регулирано), тоа ние го нарекуваме Џихад.
Се надевам дека сега конечно ќе заокружиме една голема тема и дека во иднина, врз основа на овие заеднички заклучоци ќе градиме поинакви ставови за оние кои не опкружуваат а “не се како нас“. При вакви дискусии ја гледам оправданоста на постоењето на форумов и се надевам дека во иднина фактите чии и да се, ќе бидат прифаќани од сите нас.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 10:03
Мистер Икс, бидејќи темава е сродна со Христијанско родољубие, таму ти образложив мислење и ти поставив едно прашање за џихадот.
Ќе сакаш ли на таа тема да ми одговориш на прашањето за да не го препишувам?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 01:29
Кога се поставува прашање за патриотизмот повеке би се рекло дека е тоа наликува на стратешка наука, од причина што патриотизмот  го имаат и луќето од останатите вероисповести. Така да не смееме да го присвојуваме. Тој е својствен на сите народи и религии.
Мислам дека Марија со мене ќе се сложи?


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 17:28
Originally posted by misterX misterX напиша:

Спирос, во право си со забелешката ...

Не сум јас во право МистерХ, туку тајната на ТАТКОТО на ЖИВОТОТ и мудроста на неговиот крст!

Тој ТАТКО е поважен од секој татко и секој патриотизам!

Поздрав до сите

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Karamazov
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 18:08
Sekoj sto ke kaze za sebe si deka ne e patriot ili ima loso domasno vospituvanje ili e po malku licemeren...

-------------
tre, tri, tra


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 13.Август.2008 во 22:55
Оние кои веруваат вистински на Евангелието имаат една друга татковина од онаа за која убиваат и се убивани неверниците.
Зборот патриот доаѓа од зборот ТАТКО а јас верувам на ТАТКОТО над ТАТКОВЦИТЕ пред кого сите патриоти ќе мораат да капитулираат!

За која татковина умре Христос?
Кој тие поважен Христос или Александар македонски?
Ова прашање е за сите македонци и грци!
Те молам прочитај во Колосјаните 3:11.

поздрав


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: misterX
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 13:29
Originally posted by spiros spiros напиша:

Оние кои веруваат вистински на Евангелието имаат една друга татковина од онаа за која убиваат и се убивани неверниците.
Зборот патриот доаѓа од зборот ТАТКО а јас верувам на ТАТКОТО над ТАТКОВЦИТЕ пред кого сите патриоти ќе мораат да капитулираат!

За која татковина умре Христос?
Кој тие поважен Христос или Александар македонски?
Ова прашање е за сите македонци и грци!
Те молам прочитај во Колосјаните 3:11.

поздрав

Спирос тука си потполно во право и те поддржувам. Така треба да размислуваат сите без оглед на која религија и припаѓаат. За другите работи можеби ќе дискутираме понатака.
П.с за кои македонци го поставуваш ова прашање? Дали истото важи и за мене затоа што јас сум муслиман? Би требало малку да поработиш на преформулирање на прашањево. Ајде ќе ти помогнам. Значи ти ова прашање треба да го поставиш на Христијаните од Македонија и од Грција така е или не е така?


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 14.Август.2008 во 21:48
Originally posted by misterX misterX напиша:


Спирос тука си потполно во право и те поддржувам. Така треба да размислуваат сите без оглед на која религија и припаѓаат. За другите работи можеби ќе дискутираме понатака.
П.с за кои македонци го поставуваш ова прашање? Дали истото важи и за мене затоа што јас сум муслиман? Би требало малку да поработиш на преформулирање на прашањево. Ајде ќе ти помогнам. Значи ти ова прашање треба да го поставиш на Христијаните од Македонија и од Грција така е или не е така?

поздрав



Селам МистерХ,
за сите кои не се противат дека
БОЖЈИОТ ДУХ -- ОТЕЦОТ НА ЖИВОТОТ - за Спасение на сите луѓе, се отелотвори во ИСУС ХРИСТО!
Спасението на човекот доаѓа од БОГА преку Неговиот Совршен и Чист ДУХ!

Мир на сите кои ВИСТИНСКИ го сакаат ВИСТИНСКИОТ МИР!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!






Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk