Испечати | Затвори го прозорот

САД ГО ВООРУЖУВА КОСОВО

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12802
Датум на принтање: 01.Октомври.2024 во 20:18
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: САД ГО ВООРУЖУВА КОСОВО
Постирано од: maria_magdalena
Наслов: САД ГО ВООРУЖУВА КОСОВО
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 18:43

Белград, 20 март (МИА) - Српскиот премиер Воислав Коштуница изјави дека одлуката на Џорџ Буш да го вооружи Косово е нов „длабоко погрешен чекор на САД по незаконското признавање на едностраната независност“.

„На Косово веќе има премногу оружје и наместо дополнително да ги вооружуваат Албанците, би било потребно Америка да се врати кон почитување на меѓународното право и Повелбата на ОН. Не треба за Косово ново оружје туку нови преговори“, изјави Коштуница за Вечење новости за издание што ќе биде објавено утре.

Тој додава дека одлуката за снабдување со американско оружје само потврдува дека се работи за опасен план.

„Затоа оваа одлука на американскиот претседател предизвикува голема загриженост и може да претставува само ново продлабочување на проблемите кои се предизвикани од кршењето на Резолуцијата 1244 и одобрувањето на Вашингтон во Приштина противправно да се прогласи еднострана независност“, вели Коштуница.

Тој вели дека американските власти „мораатд а знаат дека српскиот народ со огорченост гледа и ја памети политиката на сила која САД ја псроведуваат над Србија“.

 Американскиот претседател Џорџ Буш одобри воена помош за Косово како знак за воспоставување на односите по признавањето на независноста, соопшти Белата куќа.

Во меморандумот на Белата куќа претседателот Буш наведува дека Косово откако стекна независност, може да добие одбранбен материјал во согласност со американските прописи. Според меморандумот во однос на американската воена помош за Косово ќе се применуваат и ограничувањата, предвидени со планот на Ахтисари.

Во меморандумот Буш потенцира дека доставувањето на оружје и нудењето на воени услуги за Косово ќе ја зголеми безбедноста на САД и ќе придонесе за меѓународниот мир.

П.С. Доколку ваква тема веќе постои, молам да се избрише.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.



Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 18:50
Верувате ли дека “ доставувањето на оружје и нудењето на воени услуги за Косово ќе ја зголеми безбедноста на САД и ќе придонесе за меѓународниот мир“? Или? размислување

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Zdravko81
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 18:55
Pa ocigledno e deka Balkanot preku Kosovo ke bide izduvna cevka na Amerikancite za prodazba na oruzje.Amerikancite ke di dobijat ubav pazar i mnogu pari, albancite ke izgubat mnogu pari ali pak zatoa ke imaat mnogu oruzje i taka nataka ...

-------------
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:02
Pa na kosturnica ne mu ostanalo nisto drugo samo vakvi izjavi :))

-------------


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:11
Super si e rabtava!
Samo Bush neka bide siguren deka vo paketot so oruzje ke imat i edna mini nuklearka koja kosovarite so posredstvo na svoite braka od Al Kaeda ke mu ja montiraat vo The White House!!!

-------------
car's freack


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:18
Епа, на крај и така ќе биде, со свој стап па по своја глава...



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:21

ubavo e da sonuvme 



-------------


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:25
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Епа, на крај и така ќе биде, со свој стап па по своја глава...


Taka i bese!!!
80% od teroristickite napadi vo USA gi imaat isplanirano a del od niv i izvedeno luge koi se skoluvale tamu!!!
A vodacot na Al Kaeda e poranesen amerikanski"sojuznik"!


-------------
car's freack


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:27
Taka bese so Avganistan go naoruzaa, da se bori protiv Rusija , za da posle ovie na niv im se svrtat.

Tuku mislam deka cela rabota e okolu drogata, neznam kolku ste informirani ama Avganistan proizveduva desetici pati poveke heroin otkolku pred da dojdat Amerikancite.


Постирано од: Zdravko81
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:30
Ne se slozuvam so Vas, Al Kaeda mislam deka e proizvod na CIA i sve toa teroristicki napdi se malslo na SAd i ete op, pricina da se se vodi borva protiv terorizmot i da se troshi oruzje i da se pravat milijardi i da se vleci nafta od Irak i drn drn natamu...

-------------
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:31
Тоа е стара и позната валкана игра на САД. Како впрочем и поставувањето “лидери“, нивно вооружување до заби, а потоа “рушење“ на истите како да се глинени фигури.

Мислам дека е штета што самите Албанци не сфаќаат дека Америка воопшто не им мисли добро и на нив, попусто се радуваат за независноста.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:36
Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

Ne se slozuvam so Vas, Al Kaeda mislam deka e proizvod na CIA i sve toa teroristicki napdi se malslo na SAd i ete op, pricina da se se vodi borva protiv terorizmot i da se troshi oruzje i da se pravat milijardi i da se vleci nafta od Irak i drn drn natamu...


Да, тоа е познато,филмот 9/11 е добар приказ за тоа дека “нападот“ на кулите близначки е добро изведено минирање, кое требаше да биде виза за влез во Ирак....

Но секако тоа ќе им се врати по глава, во смисол на загубите. Еве сега Буш вели дека и после 4000 американски жртви (верувам дека се многу повеќе) сеуште нема “слобода за Ирак“. Но американската економија тоне. Во тој смисол, на Америка по глава и се враќа.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:38
Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

Ne se slozuvam so Vas, Al Kaeda mislam deka e proizvod na CIA i sve toa teroristicki napdi se malslo na SAd i ete op, pricina da se se vodi borva protiv terorizmot i da se troshi oruzje i da se pravat milijardi i da se vleci nafta od Irak i drn drn natamu...
I ako sum pro politika na Amerika vo svetot
no ova komentar e naj logicen i naj vistinski od napadite  na 11.septemvri vo amerika
tie se del od scenari na CIA
za bezbednosta na USA i za prodazba na oruzje
znaci ti kuli vo New York nemat sanci da bidat urnati od takanareceni terrorristi talebanci zs taleban znaci student
 
znaci tie nikogas ne mozat tolku tocno da gi udrat ti kuli za da ne mozat nikako da ne gi ugasat 
kako moze eden covek od Avganistansko selo da misli toku mnogu
 
caos


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 19:51
Се сложувам со погорниот пост.
Да не се оддалечиме од темата, зошто мислите дека Америка го вооружува Косово?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Gusarski
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 20:06
Ги вооружуваат шиптарите за да не напаѓаат нас и Србите. Зарем не е очигледно?? Целата стратегија на западот е да не уништат нас православните, прво нас помалите и да ја заобиколат Русија... покварењаци. Нека им рокне Русија една вакумска бомба на Косово и да очисти тоа... голема%20насмевка

-------------
Македонија е вечна!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 20:33
a be kako ne e ochigledno,.....kako krstov shto mi visi nad glava( na vodno),....,...sakaat da go okupiraat balkanot,...toa im se tajnite planovi na koi vo posledno vreme raboti cia,...a,makedoncite im se trn u oko,...zatoa i ke gi "trgnat",...zashto gledaat deka se blizi momentot na vozobnovuvanje na makedonskoto kralstvo,....ne se tolku glupavi kako shto mislite ,...podobro sprechi,...otkolku da lechish ,....otposle,...,....

yankeee,......come here,.
...pls!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Gusarski
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 21:02
Originally posted by brza brza напиша:

a be kako ne e ochigledno,.....kako krstov shto mi visi nad glava( na vodno),....,...sakaat da go okupiraat balkanot,...toa im se tajnite planovi na koi vo posledno vreme raboti cia,...a,makedoncite im se trn u oko,...zatoa i ke gi "trgnat",...zashto gledaat deka se blizi momentot na vozobnovuvanje na makedonskoto kralstvo,....ne se tolku glupavi kako shto mislite ,...podobro sprechi,...otkolku da lechish ,....otposle,...,....

yankeee,......come here,.
...pls!
 
Слушај, искрено да ти кажам од твоите сарказми и иронии ми е преку глава. Ако мислиш да одговориш на мој „одговор“, или да ми се обратиш, одговори како што треба. Ако не, воопшто не ни одговарај и не стапувај во контакт со мене, истото го добиваш во возврат од мене.
 
Поздрав


-------------
Македонија е вечна!


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 21:03
Malce diskutabilno,ako vlezime vo NATO tesho deka ke go upotrebat protiv nas.Ako ne vlezime togash moze,a moze i da e samo pushtena patka od amerite da ima za shto da se nerviraat srbite

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: Gusarski
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 21:21
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

Malce diskutabilno,ako vlezime vo NATO tesho deka ke go upotrebat protiv nas.Ako ne vlezime togash moze,a moze i da e samo pushtena patka od amerite da ima za shto da se nerviraat srbite
 
Зарем ова и првпат би било да им дадат оружје? Кој ги наоружа 1999 и 2001 ?


-------------
Македонија е вечна!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 21:30
Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

a be kako ne e ochigledno,.....kako krstov shto mi visi nad glava( na vodno),....,...sakaat da go okupiraat balkanot,...toa im se tajnite planovi na koi vo posledno vreme raboti cia,...a,makedoncite im se trn u oko,...zatoa i ke gi "trgnat",...zashto gledaat deka se blizi momentot na vozobnovuvanje na makedonskoto kralstvo,....ne se tolku glupavi kako shto mislite ,...podobro sprechi,...otkolku da lechish ,....otposle,...,....

yankeee,......come here,.
...pls!
 
Слушај, искрено да ти кажам од твоите сарказми и иронии ми е преку глава. Ако мислиш да одговориш на мој „одговор“, или да ми се обратиш, одговори како што треба. Ако не, воопшто не ни одговарај и не стапувај во контакт со мене, истото го добиваш во возврат од мене.
 
Поздрав
  momak,...nemoj da se precenuvash,....samo tolku,...a,ti prodolzi si so tvoeto klopotarenje,.... ako ne drugo,...smeshen si,...


aj ,...pozdrav i do tebe!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Gusarski
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 21:36
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

a be kako ne e ochigledno,.....kako krstov shto mi visi nad glava( na vodno),....,...sakaat da go okupiraat balkanot,...toa im se tajnite planovi na koi vo posledno vreme raboti cia,...a,makedoncite im se trn u oko,...zatoa i ke gi "trgnat",...zashto gledaat deka se blizi momentot na vozobnovuvanje na makedonskoto kralstvo,....ne se tolku glupavi kako shto mislite ,...podobro sprechi,...otkolku da lechish ,....otposle,...,....

yankeee,......come here,.
...pls!
 
Слушај, искрено да ти кажам од твоите сарказми и иронии ми е преку глава. Ако мислиш да одговориш на мој „одговор“, или да ми се обратиш, одговори како што треба. Ако не, воопшто не ни одговарај и не стапувај во контакт со мене, истото го добиваш во возврат од мене.
 
Поздрав
  momak,...nemoj da se precenuvash,....samo tolku,...a,ti prodolzi si so tvoeto klopotarenje,.... ako ne drugo,...smeshen si,...


aj ,...pozdrav i do tebe!
 
Нема зошто да се преценувам, работата е во тоа што не сакам да се расправам со таквите како тебе.... треба прво да имаш основна култура а ја дали клопотарам или не, тебе да не те боли многу многу... а ја ако сум смешен, ти си премногу интересен...
 
Ајт....


-------------
Македонија е вечна!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 23:26
Америка покрај воено- политичките си ги тера и бизнис интересите. Но, до каде ќе стигне?

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: AlbanianGirl
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 23:50
Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Ги вооружуваат шиптарите за да не напаѓаат нас и Србите. Зарем не е очигледно?? Целата стратегија на западот е да не уништат нас православните, прво нас помалите и да ја заобиколат Русија... покварењаци. Нека им рокне Русија една вакумска бомба на Косово и да очисти тоа... голема%20насмевка


нема ништо полошо од тоа, кога дури и секое најмало движење, ти се чини дека се однесува на тебе, околу тебе, или против тебе..

тоа е веќе највисок степен на НЕДОВЕРБА ВО СЕБЕ...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 10:42
SAMO MALA DIGRESIJA , OVDE SE ZBORUVASE DEKA RUSIJA NEMA MOK , PA ZATOA MAL STATISTISKI PODATOK.

Руските девизни резерви се искачија на над 500 млрд. долари

МОСКВА - Руските резерви во девизи и злато првпат заклучно со 14 март годинава ја надминаа вредноста од 500 милијарди долари, соопштено е во Москва. Само во периодот од 8 до 14 март е забележан раст на руските резерви во девизи и злато од 1,5 отсто или за 7,6 милијарди долари на вкупно 502,1 милијарда долари, се истакнува во соопштението од централната банка што го пренесе Прејм-Тас.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 11:19
http://fc02.deviantart.com/fs26/f/2008/074/2/e/The_Mother_of_All_Wars_by_Latuff2.jpg - Majkata na site vojni


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 12:20
Pa ako na MK se 1 milijrada , zosto na ruiste da ne bide 500 milijardi


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 12:27
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Ги вооружуваат шиптарите за да не напаѓаат нас и Србите. Зарем не е очигледно?? Целата стратегија на западот е да не уништат нас православните, прво нас помалите и да ја заобиколат Русија... покварењаци. Нека им рокне Русија една вакумска бомба на Косово и да очисти тоа... голема%20насмевка


нема ништо полошо од тоа, кога дури и секое најмало движење, ти се чини дека се однесува на тебе, околу тебе, или против тебе..

тоа е веќе највисок степен на НЕДОВЕРБА ВО СЕБЕ...

или параноја

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 15:09
DALI ZNAETE KOLKU KE MI E MILO KOGA KE SE SKASAAT AMERIKANCITE I SHIPTARITE!!!@
KOJ LI SEIR KE E TOA???


-------------
car's freack


Постирано од: moira
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 16:56
Greska, nema tuka dve strani.....samo edna e!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 17:20


-------------
car's freack


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 17:30
http://tn3-2.deviantart.com/fs29/300W/f/2008/068/d/3/Message_to_the_Iraq_Army_by_Latuff2.jpg - SAMO DA NE SE SLUCI OVA-SO KOSOVARITE


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 11:23
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=1B47040CE81EDC4DA16A69C9FEC67A91 - Русија бара објаснување од НАТО за испораката на оружје за Косово


Постирано од: novace
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 12:47
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=1B47040CE81EDC4DA16A69C9FEC67A91 - Русија бара објаснување од НАТО за испораката на оружје за Косово
 
Па „прашува„ за да чујат и тие што тоа не ги интересирало... досега нели ...а еве како баланс и тие ќе испорачаат најново оружје во регионот..Србија е веќе со народен консензус веќе припремена за таков гест...
И сметајте дека при еветуална некаква „грешка„ во ракувањето ...регионот веднаш ќе постане ПУСТИНА...
Недавната експолозија близу тирана е само како некаква кратка воведна промоција...за сите кои живеат во круг од 100 километри а може и подалеку??
 
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 15:54
Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Ги вооружуваат шиптарите за да не напаѓаат нас и Србите. Зарем не е очигледно?? Целата стратегија на западот е да не уништат нас православните, прво нас помалите и да ја заобиколат Русија... покварењаци. Нека им рокне Русија една вакумска бомба на Косово и да очисти тоа... голема%20насмевка


EEhhh!!! Premnogu e ova ubavo za da bide vistinito... No nadezta posledna umira... Da se nadevame deka i toa ke go vidime i doziveeme...


Постирано од: novace
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 17:51
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Ги вооружуваат шиптарите за да не напаѓаат нас и Србите. Зарем не е очигледно?? Целата стратегија на западот е да не уништат нас православните, прво нас помалите и да ја заобиколат Русија... покварењаци. Нека им рокне Русија една вакумска бомба на Косово и да очисти тоа... голема%20насмевка


EEhhh!!! Premnogu e ova ubavo za da bide vistinito... No nadezta posledna umira... Da se nadevame deka i toa ke go vidime i doziveeme...
 
Не дај Боже да видиме и чуеме...
Оти тоа не одбира..ами прави неповратна штета на сите..
тага


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: moira
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 19:15
Komu kazuvas Novace....?

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 19:31
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

http://tn3-2.deviantart.com/fs29/300W/f/2008/068/d/3/Message_to_the_Iraq_Army_by_Latuff2.jpg - SAMO DA NE SE SLUCI OVA-SO KOSOVARITE


MORE KE SE SLUCI I TOA ZA MNOGU KRATKO VREME!!!


-------------
car's freack


Постирано од: novace
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 19:32
Originally posted by moira moira напиша:

Komu kazuvas Novace....?
 
Па се надевам ....на уравнотежени овде присутни личности..
Освен ...ако тоа не е така???
збунетост


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 23:59
Рускиот амбасадор во НАТО ги обвини САД и Турција дека со испраќањето воена помош на Косово вооружува поранешни терористи и оцени дека тој потег може да предизвика нови насилства во регионот.Турција и САД во најскоро време“ ќе достават неколку авиони „ф16“, како и стрелачко оружје, за косовските сили за безбедност. Денешниот турски весник Хуријет пишува дека Турција со САД заедно ќе го вооружуваат Косово со нај модерно оружје. Турскиот генерал Јашар Бујук Анит изјавил дека Турција со САД се договориле во иднина да се отвори неколку воени бази на Турција во Косово. Поранешниот командант на маринците  Џејмс Џонс  истакнал дека САД со Турција има таен договор за балканот. Можно е во иднина Турција да контролира балканот а САД ќе се насочува кон арапските територии.  


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 00:24
Pa nema veza so ova izjav na rusite
 
pa na kosovo noirmalno deka i treba oruzje zs e nova demokratska derzava i saka da bide clenka od NATO za da bide clenka treba najmoderno oruzje kako sto ima SAD turcija a ne rasipani HELIKOPTERI od UKRAINA


-------------


Постирано од: moira
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 01:13
......hahahahahahaha......Kosovo clenka na NATO.....ova vic na decenijata ni kaza.....hahahahahhaha

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 12:18
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Pa nema veza so ova izjav na rusite
 
pa na kosovo noirmalno deka i treba oruzje zs e nova demokratska derzava i saka da bide clenka od NATO za da bide clenka treba najmoderno oruzje kako sto ima SAD turcija a ne rasipani HELIKOPTERI od UKRAINA
A da na ovie ke im gi dadat najnovite helikopteri Apachi pa novi tenkovi pa avioni pa........... preterav malceголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 12:27
Teshko Turcija da go kontrolira Balkanot.Mislam deka nema kapacitet.Amerite se nezamenlivi

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 12:29
MOZE TURCIJA SAMO ZA KOSOVO KE BIDE ODGOVORNA


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 14:14
Ako pocnat da gradat od sega bliski odnosi.Nekako mi e diskutabilno.Zema zamav Turcija so napadite na k*rdite na teritorija na Irak no problemot im ostanuva,ne e reshen.MOze im treba nekoj ramkoven dogovor so niv


-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 15:15
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

Ako pocnat da gradat od sega bliski odnosi.Nekako mi e diskutabilno.Zema zamav Turcija so napadite na k*rdite na teritorija na Irak no problemot im ostanuva,ne e reshen.MOze im treba nekoj ramkoven dogovor so niv
   E tuka vo pravo si ama Turcija ne e Makedonija.. Makedonija da bese jaka kako sto e Turcija  togas den denes nemase da postoi ramkovniot dogovor. Ama slabi bevme ne uspeavme da branime teritorijata od teroristite i na kraj jadovme stapot... Turcija 25 godini nonstop se bori so k*rdite ama SAD i EU nemozat da se mesaat vo Turcija a kaj nas kako sakat taka praet..


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 15:51

Nie bevme slabi i pred ramkovniot dogovor.Shto e razlikata od togash i sega.Turcija e clenka na Nato dolgo vreme,a i avionskite bazi na Nato se na nivna teritorija.Barem imaat so shto da se sprrotivstavat ako nekoj im mrci



-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 15:53
Mesto da gi kradea parite porano,da ne kazam koj mozea da kupat dostojno oruzje pa cesno da se branime,a ne da molime.

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: novace
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 19:00
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

Mesto da gi kradea parite porano,da ne kazam koj mozea da kupat dostojno oruzje pa cesno da se branime,a ne da molime.
 
Па како бе ...кога најмудриот од сите фиромани наивно прогласи Оаза на (не)Мирот..!!!???.
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:36
Kjuti aman nemoj da mi go spomnuvash

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:37
мафтањеOdam da spijam nemozam veke

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: amdi bajramov
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 13:54
E sto mislite vie da ne ceka Rusija da ja vooruzuva kosovo sosema normalno deka amerikancite ke go pravat toa..A nas ke ne vooruzva,INDIJA:.......


Постирано од: invader
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 14:49
sto pa indija?,a mi tekna,tamu ima mnogu od tvoite brakja.


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 15:04

dobro ne ist slucajot turcija so k*rdite i Makedonija so albancite

 
Turcija nikogas ne bil na k*rditet a makedonija do 7 vek bese albansko potocno ILIRSKO naselenie (dardanet)
 
pa isto taka Skopje bese i glaven grad na Kosovskot vilajet
 
pa so doagenje na Sllavite od karpati Mak kako i drugi zemji beat okupirani
 
pa zatoa i evropa i SAD e zad  "terroristite" sto se obiduvat baram elementarni prava da gi dobijat vo svojtat zemja 


-------------


Постирано од: invader
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 15:12
sto jades gomna be?! sakas da kazes deka ti si domorodec tuka? ebati glupcoto!! i kakvi elementarni prava,koga imas poveke prava tuka ,nego u albanija ,shiptarite! tamu ne veruvam deka slobodno mozes da maftas so oruzje, kako tuka! budalo edna!


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 18:21
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

dobro ne ist slucajot turcija so k*rdite i Makedonija so albancite

 
Turcija nikogas ne bil na k*rditet a makedonija do 7 vek bese albansko potocno ILIRSKO naselenie (dardanet)
 
pa isto taka Skopje bese i glaven grad na Kosovskot vilajet
 
pa so doagenje na Sllavite od karpati Mak kako i drugi zemji beat okupirani
 
pa zatoa i evropa i SAD e zad  "terroristite" sto se obiduvat baram elementarni prava da gi dobijat vo svojtat zemja 
Aman be sho ti e tebe.Da si se fatite so Bugarive i oci da vadite zaedno.Daj dogovorete se vie za toa koj od kade e i shto e,a nas da ne ostavite.Ke se otrujamлутиналутина

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 19:21
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

dobro ne ist slucajot turcija so k*rdite i Makedonija so albancite



Turcija nikogas ne bil na k*rditet a makedonija do 7 vek bese albansko potocno ILIRSKO naselenie (dardanet)


pa isto taka Skopje bese i glaven grad na Kosovskot vilajet


pa so doagenje na Sllavite od karpati Mak kako i drugi zemji beat okupirani


pa zatoa i evropa i SAD e zad "terroristite" sto se obiduvat baram elementarni prava da gi dobijat vo svojtat zemja



Ти вака како голем историчар имаш слушнато за АНТИТЕ???

-------------
car's freack


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 19:22
   Eden pratenik od Srbija rekol vaka ??? Zosto ne im dade Turcija nezavisnost na k*rdite??????  Bidejki Turcija ne e Srbija. Turcija e naj silna zemja so vojskata vo balkanot... Srbija da bese jaka kako sto e Turcija Kosovo den denes ke bese srpsko...


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 19:44
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

dobro ne ist slucajot turcija so k*rdite i Makedonija so albancite

 
Turcija nikogas ne bil na k*rditet a makedonija do 7 vek bese albansko potocno ILIRSKO naselenie (dardanet)
 
pa isto taka Skopje bese i glaven grad na Kosovskot vilajet
 
pa so doagenje na Sllavite od karpati Mak kako i drugi zemji beat okupirani
 
pa zatoa i evropa i SAD e zad  "terroristite" sto se obiduvat baram elementarni prava da gi dobijat vo svojtat zemja 
Aman be sho ti e tebe.Da si se fatite so Bugarive i oci da vadite zaedno.Daj dogovorete se vie za toa koj od kade e i shto e,a nas da ne ostavite.Ke se otrujamлутиналутина
 
Kazi fakt da demantiras
a ne kako ti i tvoite drugari so pcuenje sakate da posigne nesto
pa so toa samo podole od kade ste
caos


-------------


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 20:11
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

dobro ne ist slucajot turcija so k*rdite i Makedonija so albancite


 

Turcija nikogas ne bil na k*rditet a makedonija do 7 vek bese albansko potocno ILIRSKO naselenie (dardanet)

 

pa isto taka Skopje bese i glaven grad na Kosovskot vilajet

 

pa so doagenje na Sllavite od karpati Mak kako i drugi zemji beat okupirani

 

pa zatoa i evropa i SAD e zad  "terroristite" sto se obiduvat baram elementarni prava da gi dobijat vo svojtat zemja 



Idi uci istorija, i potoa proiznesi se so istoriski fakti, za da moze da se diskutira, a ne so romanticarski izjavi....no sekako na drug podforum ne na Politika.......


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 20:33
  
Kazi fakt da demantiras
a ne kako ti i tvoite drugari so pcuenje sakate da posigne nesto
pa so toa samo podole od kade ste
caos
[/QUOTE] E si otide.I sega nie ke placime  http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10">

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 20:58
Originally posted by moira moira напиша:


Idi uci istorija, i potoa proiznesi se so istoriski fakti, za da moze da se diskutira, a ne so romanticarski izjavi....no sekako na drug podforum ne na Politika.......
 
kako sto sum ucel tako kazam ne znam
koj e gresno sega
 
ti ili cel balkan odnosno cela evropa


-------------


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 22:50
.....Ke ti povtoram, idi uci i koga ke bides spremen, diskutiraj na drug podforum na taa tema!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: kaplar
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 23:00
А што е со ексползијата во Албанија зар не мислите дека тоа орузје не е негде завршено во Македонија и Косово, таква експолозија со толку правилно дефинирана форма на печурка не е случајно верувајте мене ова ми мириса на 1997 кога народот кобајаги го украде орузјето од касарните


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 23:46
Терористички напад со црна позадина.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 26.Март.2008 во 00:40

Aj albancite neka odet da baret prava vo Turcija aj da gi vidam ima da se storat kako peceni pilinja....



Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Март.2008 во 00:43
...izgara pilic..... .....i vrakjajte se na tema...

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 26.Март.2008 во 02:46
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Idi uci istorija, i potoa proiznesi se so istoriski fakti, za da moze da se diskutira, a ne so romanticarski izjavi....no sekako na drug podforum ne na Politika.......


kako sto sum ucel tako kazam ne znam

koj e gresno sega


ti ili cel balkan odnosno cela evropa



Ti da si ucel nesto ke si naucil... Si dal 500 evra si go kazal imeto i prezimeto i si polozil... Ete takvo e vaseto ucenje...


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 26.Март.2008 во 08:59
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Idi uci istorija, i potoa proiznesi se so istoriski fakti, za da moze da se diskutira, a ne so romanticarski izjavi....no sekako na drug podforum ne na Politika.......


kako sto sum ucel tako kazam ne znam

koj e gresno sega


ti ili cel balkan odnosno cela evropa



Ti da si ucel nesto ke si naucil... Si dal 500 evra si go kazal imeto i prezimeto i si polozil... Ete takvo e vaseto ucenje...

a ti da ne si akademik

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 26.Март.2008 во 09:39
Originally posted by moira moira напиша:

.....Ke ti povtoram, idi uci i koga ke bides spremen, diskutiraj na drug podforum na taa tema!

kazi nekoj link za dobra istorija, koja e napisana od nekoja eminentna ili nezavisna

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 26.Март.2008 во 16:56
Istorijata ja pishuvale romanticari no ne znaci deka nema da  pretrpi izmeni.E togash ke ve vidam

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 27.Март.2008 во 15:30
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

Istorijata ja pishuvale romanticari no ne znaci deka nema da  pretrpi izmeni.E togash ke ve vidam
 
da se soglasuvam i so tebe
 
no ne i tolku izmeni sosdavuvanje na kompletna edna derzava koja ne postoese do 1945 godina
 
Moira aj kazi nekoj link na nekoja oficialen institut vo evropa kade kazuvat istorija kako sto kazuvat knigite vo MAK ?
 


-------------


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 27.Март.2008 во 21:21
Ne kazav deka toa vazi samo za Makedonija.I od kade pravo da kazish toa ako sme nemale drzava do 45 deka ne sme toa shto sme.Identitetot ne se gradi 60 god.Svashta, ne si tacen



-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: Dardania
Датум на внесување: 10.Април.2008 во 09:05
Kosovo ke stane ko IZRAIL


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 10.Април.2008 во 11:34
pa eve SAD ke ja vooruzuvaat i MK

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk