Испечати | Затвори го прозорот

ХРИСТИЈАНСТВО

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12774
Датум на принтање: 05.Мај.2024 во 08:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ХРИСТИЈАНСТВО
Постирано од: postariot brat
Наслов: ХРИСТИЈАНСТВО
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:16
Znam deka kako Hristijani nie bi trebelo da sme otvoreni sekogas i sekade kon pripadnicite na site drugi religii za bilo kakvi prasanja od nasata vera, i toa e vo red i zatoa tuka mozat da postavuvaat prasanja na bilo koja tema od religiski Aspekt no samo dokolku navistina gi interesira da naucat, ve molam da nema provokacii i napadi.Site hristijani se povikani da prasuvaat i odgovaraat

No ona sto vsusnost najvekje bi sakal e da povikam na proucuvanje i davanje iskreni odgovori za prasanja koi ne razedinuvaat znaci pred se bi sakal tuka da diskutiraat Hristijani bilo Pravoslavni bilo Katolici bilo Protestanti, so cel da vidime sto e bitno a sto nebitno vo nasite razlicni stavovi i kolku navistina se razlikuvame po osnovnite raboti, kako Bozjite zapovedi, simbolite na verata i nejzinoto praktikuvanje ili ziveenjeto vo Boga.
Ednen od Simbolite na verata na koi se obvrzuva sekoj Pravoslaven e veruvanjeto vo edna sveta soborna i apostolska Crkva, i tuka jasno se gleda deka treba da veruvame vo crkva koja spojuva a ne ne razedinuva, zatoa iako sum pripadnik na pravoslavnata religija ke dadam maksimum da se postavam nekade vo sredinata, zosto nikogas ne sum mozel da recam deka samo Pravoslavnata Crkva e vistinska ami ke recam samo onaa koja se trudi da obedinuva e vistinska. Pa ajde da pokazeme tuka deka ne znaeme samo da se delime ami i deka ke umeeme da pronajdeme zaednicki jazik, i tuka barem megjusebno da se odnesuvame so ljubov.

Ve molam Hristijani da bideme slobodni da odgovarame najdobro sto mozete ova e nasa tema i da se odnesuvame kako dobri domakjini.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.



Коментари:
Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 19:37
Veligden e najgolemiot praznik koj go slavat site Hristijani. Jas licno smetam deka sekoj den e Veligden i zatoa se cudam kako ovoj praznik nad praznicite koj ja simbolizira pobedata nad smrtta moze da bide precka za zaednistvo.
Sega vednas moite pravoslavci ke me obvinat za unijatstvo, ama se lazete jas navistina ne sum navlegol dovolno vo toa koga i kako se razdelile slavenjata na veligden.

Edno znam sigurno. Isus go vospostavil noviot zavet na denot koj Evreite i den denes go slavat kako i togas a toa e Pasha. E sega znaeme deka toa e poznatata tajna vecera koja nie ja slavime na velicetvrtok. Togas zosto i pokraj se se raspravame, ete neka evreite si prodolzat da si ja slavat Pashata a nie mozeme da se orientirame spored niv pa Veligden da bide prvata nedela po Pasha.
Jas se izvinuvam i navistina bi sakal da dobijam odgovori od poveketo strani, se nadevam deka ova moe gledanje nema da bide osudeno i jas navistina ne gledam zosto se krsat kopja koga mozeme da si Bogosluzime zaedno, pa duri i Evreite ke gi priblizime kon naseto veruvanje. Jas navistina ne znam kako se presmetuva koga se slavi Veligden zosto ima razlika pomegju pravoslavniot i katolickiot praznik nekogas od mesec dena a slednata samo edna nedela a nekogas se poklopuvaat itn.

Odnapred se izvinuvam do bilo koja od stranite koja ne go slavi na ovoj nacin a mozebi i dvete strani ke me osudat ama jas samo se osmeliv da prasam i da sugeriram.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 12:04

sakam edno prasanje ako moze ?

 

Sto e ISUS za vas gospod ili sin na gospod ?



Постирано од: the king
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 12:54
isa a.s (isus) e covek koj e ispraten od edinstveniot bog do celoto covestvo da mu ja soopsti vistinata koja nazalis denes e celosno izmeneta..



-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 14:43
isus -joshua--- se predstavuval za spasitel.prorok, prvosvestenik,i ekvivalent na bog vo vistinsko  covecko telo.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 15:16
King - ne ti beshe tebe upateno prashanjeto, neli?


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 16:12
zosto pravoslavnata crkva, nasledila golem broj od evejskite nacini na ureduvanje na hramot i sluzenje vo nego?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 16:20
Zatoa shto e prodolzhuvanje na tradicijata na evrejstvoto, so dopolnuvanjeto shto e napraveno vo Noviot Zavet. Znachi - ne e celosno negiranje na prethodnoto, tuku usovrshuvanje (spored nas), i dopolnuvanje.


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 22:04
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

sakam edno prasanje ako moze ?

 

Sto e ISUS za vas gospod ili sin na gospod ?



Ova e naj slozenoto prasanje vo Hristijanstvoto, i toa bara elaboriranje od poveke stranici , no eve jas ke se obidam najkratko sto moze.

Bidejki site znaeme deka Bog e nedelliv toa znaci deka da se Bide Sin Bozji vo vistinska smisla znaci da se bide edno so Boga ili prosto kazano da se bide BOG.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:00
interesno e sto pashata na hristijanite ne smee da se slavi i praznuva vo ist den so evrejskata pasha............znae li nekoj poveke za ova zosto e taka ?????


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:10
Originally posted by aladin aladin напиша:

zosto pravoslavnata crkva, nasledila golem broj od evejskite nacini na ureduvanje na hramot i sluzenje vo nego?
 
Затоа што не го прифатила Новозаветното служење, не го прифатила или не го препознала исполнувањето на старозаветните симболи во новозаветните и нормално затоа што некои старозаветни фукнции (како свештенството) не им се оставаат затоа што им носат добри приходи.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:11
konkretno---za nacinot na  bogosluzenjeto....citanjeto na knigi od st zavet, peenjeto,koristenje na temjan, podelbata na hramot .......


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:11
Originally posted by aladin aladin напиша:

interesno e sto pashata na hristijanite ne smee da se slavi i praznuva vo ist den so evrejskata pasha............znae li nekoj poveke za ova zosto e taka ?????
 
Каква ти е таа пасха на христијаните? збунетост
Во христијанството нема таков празник. Тоа е старозаветен празник, кој беше претслика на Христовата жртва. Христос го замени овој празник со Господовата Спомен вечера, позната кај нас како причеста.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:13
Originally posted by aladin aladin напиша:

zosto pravoslavnata crkva, nasledila golem broj od evejskite nacini na ureduvanje na hramot i sluzenje vo nego?


Sto ocekuvash od crnomantijash*te, pardon mafijasite.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

interesno e sto pashata na hristijanite ne smee da se slavi i praznuva vo ist den so evrejskata pasha............znae li nekoj poveke za ova zosto e taka ?????
 
Каква ти е таа пасха на христијаните? збунетост
Во христијанството нема таков празник. Тоа е старозаветен празник, кој беше претслика на Христовата жртва. Христос го замени овој празник со Господовата Спомен вечера, позната кај нас како причеста.

 kaj pravoslavnite veligden se narekuval pasha....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:21
епа ако кај православните велигден се нарекувал пасха, тогаш пишувај "православна пасха", а не "христијанска пасха" бидејќи кај христијаните не постои празникот пасха.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:25
ako mislis deka terminot hristijani se odnesuva na denesnite ----razno-razni griupacii koi postojat edno 500 -do 300 -do 100 god....god dobro  ..jas citav nekoi knigi za crkvite znaci pred 1500 god ...taka zapovedaat...pasha da ne se slavi zaedno so judejcite vo ist den... a na koi hristijani se misli toa pred 1500god --ti vidi....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:34
Јас не зборам за тие "христијани" кои постојат пред 100, 300, 500, 1500 години, туку ти зборам за првите христијани, за Христос и апостолите.
Последната пасха Христос ја прослави со своите ученици во горната соба, каде за нивно изненадување недостасуваше вообичаеното пасхално јагне. И кога тие вечераа Исус им даде раскршен леб и вино, велејќи им дека тоа е Неговото тело и Неговата крв, крвта на Новиот Завет која се пролева за мнозина, за проштевање на гревовите. Значи тука Исус не јадеше пасха на овој ден, туку ги причести Своите ученици. Тука е заменета пасхата со причеста. По овој момент христијаните не јадат пасха, туку се причестуваат. Значи зборувам за Христос, апостолите и првите генерации на христијани, а не на оние подоцна што ќе ја изветоперат цела Христова наука.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 01:38
odnapred go promasuvas -predlogot za nacin na diskusija tuka pomegju hristijanite.......... nema potreba da go prodolzam razgovorot so tebe......

ve molam da odgovori nekoj sto znae...i doboronamerno raspolozen ...


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 11:32
I jas bi sakal da znam zosto se zabranuva slavenjeto na Veligden i na Evrejskata pasha zaedno, dobro razbiram deka ne smeat da bidat vo ist den zosto neli tajnata vecera ili poslednata vecera ili svetata vecera na Hristos se sovpagja so Evrejskiot praznik, pa zatoa Veligden treba da bide Barem tri dena pokasno, potocno prvata nedela po ovoj praznik. Jas samo razmisluvam obedinitelno i smetam deka na toj nacin bi se izbegnale ovie nedorazbiranja za praznuvanjeto. Bas me interesira ovaa godina koga se slavi Evrejskata Pasha. i dali nekoja Hristijanska crkva e blizu do nivnoto slavenje.
Inaku bi sakal da zaklucam deka Isus nikade ne potenciral deka toa mora da se pravi na toj den ama sepak so svojot primer pokazal deka toj den koj go slavele Evreite mnogu godini e denot na ispolnuvanjeto na slobodata od ropstvoto na smrtta, pa sto ako ima uste nekoja simbolika i poraka vo toj datum i sto ako na toj praznik treba i vo idnina da se slucuvaat mnogu ubavi raboti. Jas znam deka kade se sostanuvaat dvajca vo imeto na Boga tamu e Bog, pa moze da zamislime kolku poveke ke bide Bog tamu kade se sostanuvaat dve ili povekje podreligii vo Imeto na Boga.

Za kraj smetam deka nema nisto loso vo toa sto jas sakam da se pricestam bas na denot koj Isus go zapazil, a koj Evreite go slavele iljadnici godini porano, i znam deka sekoj den e veligden i sekoe vreme e dobro za da se poveruva no sepak za sehristijansko slavenje vo koe site ke si go cestitame najgolemiot od site praznici mora da se najde resenie a spored mena najdobro resenie e ona koe so primer ni go dal Isus.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 11:42
UTRE KATOLICITE GO SLAVAT VELIGDEN,BI SAKAL DA IM GO CESTITAM VO OVAA PRIGODA.


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 11:46
Pa i jas sekako ama Utre i jas  sum na gosti kaj eden moj drugar katolik, sega me interesira za Evreite dali nekoj znae koga tie ja slavat ovaa godina Pashata.

-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 12:42

Евреите ја слават Пасхата на 14 Нисан според нивниот календар. Не знам точно кога е таа по нашиов Јулиански календар.

Но знам дека Јеховините Сведоци денес ја слават Господовата Спомен вечерата која според нив се совпаѓа со старозаветната пасха која била саботата после пролетна рамноденица - а тоа е денес.
Така што можете да му го честитате празникот на KGB бидејќи ова е голем ден за него, а и за мене, иако јас не ја врзувам строго Господовата Спомен вечера само за овој ден.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 05:16
Srekjen praznik i na KGB i na tebe EvAngelos...
Ama i dvajcata prestanete so navredi kon pravoslavieto. Toa shto vie smetate deka vie sledite pravilna forma na hristijanstvo, ne vi dava za pravo na ostanatite da im go negirate pravoto da se narekuvaat hristijani. Ako nishto drugo - povreda na tugjite verski chuvstva e. Kako shto mnogu pati tuka muslimanite imaat kazhano - tebe tvojata, a mene mojata vera...


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 10:52
Cestit praznik na site koi go proslavuvaat Veligden denes so zelba da se obedinime pred se duhovno vo Hrista i da go slavime imeto Bozje vo koe veruvame i se nadevame, i zaradi koe sme pomiluvani i dadeno ni e da sakame.
Hristos Voskrese sega sekogas i vo vecni vekovi Amin, pa i na ovoj den a i po okolu eden mesec koga nie pravoslavnite ke go slavime.



-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: justinijan
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 02:12
zosto katolickite popovi ne se zenat?


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 22:31
Сите го знаеме Христијанскиот став за Иса а.с.-Исус ,тој е Господ,тој е Божји Син,тој е Светиот Дух.Сето ова го сочинува Светото Тројство.
Јас не можам никако ова да го разберам и сватам,па ќе молам за подетално и појасно објаснување.Но,пред тоа би сакал да ви посочам еден

               ПРИМЕР ЗА РАЗМИСЛУВАЊЕ

кој се случил во времето на Мухаммед а.с.,кога тој водел дијалог со Христијанската делегација од племето Неџран.

Ел-Вахиди во своето дело “Esbabun-nuzuli”(Поводи за Објавите)го наведува случајот со христијанската делегација од племето Неџран,која дошла во Медина кај Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед а.с.,за да се информираат за Исламот.Делегацијата броела 60 членови,а од тоа 40 племенски угледници.

   Откако Мухаммед а.с. ја обавил Икиндиската Молитва(Намаз),му пришле двајца од нив кои биле најугледни,па Мухаммед а.с. им рекол:”Примете го Исламот!”-”Ние пред тебе го примивме Исламот”-му одговориле.”Излажавте”-им рекол Мухаммед а.с.,па продолжил:”Вас од примањето на Исламот ве одвраќа тоа што на Аллах му припишувате син и што го обожавате крстот и што јадете свинско месо”.Тие му рекле:”Ако Иса не е Божји Син,па кој муе тогаш татко?”. На тоа Мухаммед а.с. им рекол:”Зарем вие не знаете дека децата личат на своите татковци?”-Му одговориле:”Секако дека знаеме”.Мухаммед а.с. им рекол:”Зарем вие не знаете дека нашиот Господар е Жив,Кој што не умира,а Иса исчезна,?”-Му рекле:”Секако дека знаеме”. Мухаммед а.с. им рекол:

     “Зарем вие не знаете дека нашиот Господар бдее над се,давајќи му опскрба и чувајќи го?”
Му одговориле:”Секако дека знаеме!”-Мухаммед а.с. продолжил:”Па зарем Иса може нешто од ова да направи?”.Му одговориле:”Не”.-Потоа Мухаммед а.с. им рекол:”Навистина нашиот Господар го обликувал Иса во материцата онака како што Тој сакал,и нашиот Господар не јаде,не пие,не говори(со човечкиот говор)?”-Му рекле:”Tака е”.

   Мухаммед а.с. продолжил:”Зарем не знаете дека Мерјема на Иса го носела(во својот стомак),како што секоја друга жена го носи своето дете,потоа го родила како што секоја жена раѓа,потоа го хранела како што секое дете се храни,потоа самиот Иса јадел,пиел и зборувал?”-Му одговориле:”Секако дека знаеме”.

“ПА КАКО ТОГАШ МОЖЕ ДА БИДЕ ОНАКА КАКО ШТО ВИЕ ТВРДЕТЕ?”-им рекол Мухаммед а.с.

   Тие замолчиле,немале одговор.

Ова го пренесов од делото:
En-Nejsaburi,el-Vahidi,Ebul-Hasan,Esbabun-nuzuli,Darul-Fedzril-Islamijj,1416/1995,стр.65,66.


Затоа ќе ве молам да ми одговорете на погорново со разумни докази,а ако ги немате,тогаш постапете како што постапила Христијанската делегација која што била кај Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с.-МОЛЧЕТЕ.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 23:12
Затоа ќе ве молам да ми одговорете на погорново со разумни докази,а ако ги немате,тогаш постапете како што постапила Христијанската делегација која што била кај Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с.-МОЛЧЕТЕ.

Ќе молчам, не зашто немам разумен доказ, но зашто што и да кажам на оваа тема за вас ќе биде неразумно.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 23:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Затоа ќе ве молам да ми одговорете на погорново со
разумни докази,а ако ги немате,тогаш постапете како што постапила
Христијанската делегација која што била кај Аллаховиот Пејгамбер
Мухаммед с.а.в.с.-МОЛЧЕТЕ.Ќе молчам, не зашто немам разумен доказ, но зашто што и да кажам на оваа тема за вас ќе биде неразумно.



Обиди се мариа_магдалена,ќе се потрудам да те разберам убаво,а,ако нешто не мие јасно,ќе потпрашам...и така...

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 23:40
Originally posted by efendija efendija напиша:




   Откако Мухаммед а.с. ја обавил Икиндиската Молитва(Намаз),му пришле двајца од нив кои биле најугледни,па Мухаммед а.с. им рекол:”Примете го Исламот!”-”Ние пред тебе го примивме Исламот”-му одговориле.”Излажавте”-им рекол Мухаммед а.с.,па продолжил:”Вас од примањето на Исламот ве одвраќа тоа што на Аллах му припишувате син и што го обожавате крстот и што јадете свинско месо”.Тие му рекле:”Ако Иса не е Божји Син,па кој муе тогаш татко?”. На тоа Мухаммед а.с. им рекол:”Зарем вие не знаете дека децата личат на своите татковци?”-Токму затоа Исус е Богочовек. Отелотворен Бог. Сличен на Бог по природата, безгрешен. Му одговориле:”Секако дека знаеме”.Мухаммед а.с. им рекол:”Зарем вие не знаете дека нашиот Господар е Жив,Кој што не умира,а Иса исчезна,?Кикс. Како да дискутираме? Несогласување. Иса не исчезнал.”-Му рекле:”Секако дека знаемеАко знаеле дека Иса исчезнал-а не бил распнат и воскреснат, тоа и не биле христијани.”. Мухаммед а.с. им рекол:

     “Зарем вие не знаете дека нашиот Господар бдее над се,давајќи му опскрба и чувајќи го?”
Му одговориле:”Секако дека знаеме!”-Мухаммед а.с. продолжил:”Па зарем Иса може нешто од ова да направи?”.Му одговориле:”Не”.-Потоа Мухаммед а.с. им рекол:”Навистина нашиот Господар го обликувал Иса во материцата онака како што Тој сакал,и нашиот Господар не јаде,не пие,не говори(со човечкиот говор)?”-Му рекле:”Tака е”.

   Мухаммед а.с. продолжил:”Зарем не знаете дека Мерјема на Иса го носела(во својот стомак),како што секоја друга жена го носи своето дете,потоа го родила како што секоја жена раѓа,потоа го хранела како што секое дете се храни,потоа самиот Иса јадел,пиел и зборувал?”-Му одговориле:”Секако дека знаеме”. Повторно исто-концепт за отелотворен Бог кој вие неможете да го разберете.

“ПА КАКО ТОГАШ МОЖЕ ДА БИДЕ ОНАКА КАКО ШТО ВИЕ ТВРДЕТЕ?”-им рекол Мухаммед а.с.

   Тие замолчиле,немале одговор.Немале-зашто не биле вистински христијани. А не биле-зашто му потврдиле на Мухамед дека Иса исчезнал. Или пак, му правеле лице?збунетост
 Као што видиш, ја имам одговор. Али ви то не бисте прихватилиголема%20насмевка

Ова го пренесов од делото:
En-Nejsaburi,el-Vahidi,Ebul-Hasan,Esbabun-nuzuli,Darul-Fedzril-Islamijj,1416/1995,стр.65,66.


Затоа ќе ве молам да ми одговорете на погорново со разумни докази,а ако ги немате,тогаш постапете како што постапила Христијанската делегација која што била кај Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с.-МОЛЧЕТЕ.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:02
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:


   Откако Мухаммед а.с. ја обавил Икиндиската Молитва(Намаз),му пришле двајца од нив кои биле најугледни,па Мухаммед а.с. им рекол:”Примете го Исламот!”-”Ние пред тебе го примивме Исламот”-му одговориле.”Излажавте”-им рекол Мухаммед а.с.,па продолжил:”Вас од примањето на Исламот ве одвраќа тоа што на Аллах му припишувате син и што го обожавате крстот и што јадете свинско месо”.Тие му рекле:”Ако Иса не е Божји Син,па кој муе тогаш татко?”. На тоа Мухаммед а.с. им рекол:”Зарем вие не знаете дека децата личат на своите татковци?”-Токму затоа Исус е Богочовек. Отелотворен Бог. Сличен на Бог по природата, безгрешен. Му одговориле:”Секако дека знаеме”.Мухаммед а.с. им рекол:”Зарем вие не знаете дека нашиот Господар е Жив,Кој што не умира,а Иса исчезна,?Кикс. Како да дискутираме? Несогласување. Иса не исчезнал.”-Му рекле:”Секако дека знаемеАко знаеле дека Иса исчезнал-а не бил распнат и воскреснат, тоа и не биле христијани.”. Мухаммед а.с. им рекол:

     “Зарем вие не знаете дека нашиот Господар бдее над се,давајќи му опскрба и чувајќи го?”
Му одговориле:”Секако дека знаеме!”-Мухаммед а.с. продолжил:”Па зарем Иса може нешто од ова да направи?”.Му одговориле:”Не”.-Потоа Мухаммед а.с. им рекол:”Навистина нашиот Господар го обликувал Иса во материцата онака како што Тој сакал,и нашиот Господар не јаде,не пие,не говори(со човечкиот говор)?”-Му рекле:”Tака е”.

   Мухаммед а.с. продолжил:”Зарем не знаете дека Мерјема на Иса го носела(во својот стомак),како што секоја друга жена го носи своето дете,потоа го родила како што секоја жена раѓа,потоа го хранела како што секое дете се храни,потоа самиот Иса јадел,пиел и зборувал?”-Му одговориле:”Секако дека знаеме”.
Повторно исто-концепт за отелотворен Бог кој вие неможете да го разберете.
“ПА КАКО ТОГАШ МОЖЕ ДА БИДЕ ОНАКА КАКО ШТО ВИЕ ТВРДЕТЕ?”-им рекол Мухаммед а.с.

   Тие замолчиле,немале одговор.Немале-зашто не биле вистински христијани. А не биле-зашто му потврдиле на Мухамед дека Иса исчезнал. Или пак, му правеле лице?збунетост Као што видиш, ја имам одговор. Али ви то не бисте прихватилиголема%20насмевка
Ова го пренесов од делото:
En-Nejsaburi,el-Vahidi,Ebul-Hasan,Esbabun-nuzuli,Darul-Fedzril-Islamijj,1416/1995,стр.65,66.


Затоа ќе ве молам да ми одговорете на погорново со разумни докази,а ако ги немате,тогаш постапете како што постапила Христијанската делегација која што била кај Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с.-МОЛЧЕТЕ.


Гледам дека се трудиш и од се срце ти благодарам за тоа.Она што те буни со исчезнувањето на Иса а.с. го подразбира неговото заминување од овој свет,итн...итн.Таа делегација била Христијанска мариа_магдалена,не биле тие луѓе некои пустински бедуини,туку великодостојниците од Неџран,но ајде...

Ок,ево ја ќу се потрудити да прихватим твоје објашњење,али рецими,још само ово:

Како можете речи да је и Отац и Син и Дух Свети,једна те иста особа,т.е. БОГ,који је један и једини.

Ако је то тако зар није било боље,и ближе људском памету да је Бог сишао са пријестоља како то њему приличи,неголи (ПАЗИ САД:)

Да изда наредбу(БОГ) СВЕТОМ ДУХУ (БОГУ),да оде до Марије,засјени је и да она постаде носеќа Исаом(БОГОМ),за на крају да опет роди БОГА!

Ако ово образложимо,испаќе овако:

Бог наредио Богу да оде до Марије да је засјени да би она постала носеќа Богом,за на крају да би се опет родио БОГ!

Аллаха ми,ово је доиста тежак и велики пут који је изабрао Бог,да би сишао на Земљу.А поред тога,и доста несхватљиви за здрави разум!


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:14
Хеј Шеки Шеки, тако ти Аллаха...


Како можете речи да је и Отац и Син и Дух Свети,једна те иста особа,т.е. БОГ,који је један и једини.

Ако је то тако зар није било боље,и ближе људском памету да је Бог сишао са пријестоља како то њему приличи,неголи (ПАЗИ САД:)

Да изда наредбу(БОГ) СВЕТОМ ДУХУ (БОГУ),да оде до Марије,засјени је и да она постаде носеќа Исаом(БОГОМ),за на крају да опет роди БОГА!

Ако ово образложимо,испаќе овако:

Бог наредио Богу да оде до Марије да је засјени да би она постала носеќа Богом,за на крају да би се опет родио БОГ! Ако је и по к*рану арханџео Џабраил осјенио Марију, чиме је то осјенио па је она занјела? И шта че драгоме Алаху пејгамбер зачет баш непорочном дјевом с једним анџео? Анџео је само Марији донео радосну вијест, а Она а.с. над њом, зачела помочу Духом Свјетим, који је дио нашега Тројства.

Аллаха ми,ово је доиста тежак и велики пут који је изабрао Бог,да би сишао на Земљу.А поред тога,и доста несхватљиви за здрави разум!
За мене јесте и те како схватљив. Бог ме је машала обдарио разумом па могу схватитисреќаал нажалост, немам таленат да пријенесем то другима, а можда други и нече баш да слушају о томе?голема%20насмевка


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:22
Otecot i Sinot i Svetiot Duh ne se edna ista osoba

Bog Otec i Bog Sin zboruvaat preku Svetiot Duh koj e kako svrzuvacka spona pomedju Bog Otec Bog Sin i Ludjeto Svetiot duh vo sebe go sodrzi duhot na vistinata,duhot na ljubovta i toj zboruva vo imeto na Bog Otec i na Bog Sin,
He will not speak on his own, but will speak only what he hears…because he will have received from me what he will announce to you" (Jn. 16:13-14)

The Holy Spirit…will…remind you of all that I told you" (Jn.14:26)

Zznaci Svetiot Duh ne e licnost toa e kako nekoj vid na glasnik na Otecot Bog i na Sinot bog....se nadevam deka sega se razbirame ...


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:25
Ја хочу и да чујем и да знам.
Видиш по Исламском учењу мелек Џибрил је удахнуо Исаову душу у Хазрети Мерјему, није је осјенио,а његова душа је иста као и све остале људске душе.Заправо његово стварање,т.е. његов случај је као и Адемов,саздан је ријечима БУДИ и БИО ЈЕ!

Али опет не могу схватити како тако лахко кажеш да је зачела помочу Светог Духа!

Који је Свети Дух-речи чеш Бог.

И опет Јово-наново.

Бога наредио Богу,да Марија роди Бога!

А реци ми док се Бог девет мјесеци развијао у маријиној утроби,ко је управљао Свијетом?


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:27
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Otecot i Sinot i Svetiot Duh ne se edna ista osoba

Bog Otec i Bog Sin zboruvaat preku Svetiot Duh koj e kako svrzuvacka spona pomedju Bog Otec Bog Sin i Ludjeto Svetiot duh vo sebe go sodrzi duhot na vistinata,duhot na ljubovta i toj zboruva vo imeto na Bog Otec i na Bog Sin,
He will not speak on his own, but will speak only what he hears…because he will have received from me what he will announce to you" (Jn. 16:13-14)

The Holy Spirit…will…remind you of all that I told you" (Jn.14:26)

Zznaci Svetiot Duh ne e licnost toa e kako nekoj vid na glasnik na Otecot Bog i na Sinot bog....se nadevam deka sega se razbirame ...

Светиот Дух не е гласник, но сила , пази архангелот Гаврил на Дева Марија и вели: “Силата на Св. Дух ќе те осени“
Кога Исус се вознесува, Он им го праќа на ушениците Св. Дух како утешител, значи Св. Дух работи...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:27
А реци ми док се Бог девет мјесеци развијао у маријиној утроби,ко је управљао Свијетом?

Бог Отац



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:28
Сакате да кажете дека Светиот Дух не е Бог?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:28
Ал је син био уз њега сво вријеме, знам да је тјешко муслиману то прихватит, ал болан, то јеголема%20насмевка

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:28
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ја хочу и да чујем и да знам.
Видиш по Исламском учењу мелек Џибрил је удахнуо Исаову душу у Хазрети Мерјему, није је осјенио,а његова душа је иста као и све остале људске душе.Заправо његово стварање,т.е. његов случај је као и Адемов,саздан је ријечима БУДИ и БИО ЈЕ!

Али опет не могу схватити како тако лахко кажеш да је зачела помочу Светог Духа!

Који је Свети Дух-речи чеш Бог.

И опет Јово-наново.

Бога наредио Богу,да Марија роди Бога!

А реци ми док се Бог девет мјесеци развијао у маријиној утроби,ко је управљао Свијетом?



Zato i kazem da ima Otac Bog i Sin Bog dok je sin Bog bio u utrobi svoje make svijetom je upravljao Otac Bog...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:28
Тројцата Ефендија, Тројцата

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:30
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А реци ми док се Бог девет мјесеци развијао у маријиној утроби,ко је управљао Свијетом? Бог Отац


Онда су то два Бога.Један је Отац а други Син. Дакле,сама си потврдила да Бог није Један.

П.С. А сега преврти на Македонски,подобро да се разбираме.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Тројцата Ефендија, Тројцата


Опет тројица!!!-Па како Тројица могу да буду ЈЕДАН?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:32
Bog je jedan efendija na carstvu nebeskom jel tako???

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:36
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Bog je jedan efendija na carstvu nebeskom jel tako???


Одговоричу ти слиједечим ријечима:

Реци:Бог је Један!-Бог је Извор свега! Није никога родио,нити је сам роѓен!И ЊЕМУ НИКО НИЈЕ СЛИЧАН!

Значи да резимирамо:Бог је Један и Једини који нема судруга нити ортака, и Он је свугдје.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:41
U redu onda sta ce biti njegov sin????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 00:57
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

U redu onda sta ce biti njegov sin????


Зар си одмаh заборавио шта каже Бог о себи:

Није никога родио,нити је роѓен!

Значи нема ту никаквог сина.Only one!


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:02
No da kazeme deka ete imal sin sto ce bide toj sin???

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:05
Е сега, секогаш кога се доаѓа до една ваква точка, нема веќе простор за дискусија, зашто би се свело на убедување, нели, а никој од нас никого не убедува. Ова е една таква точка, според мене


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:07
Nema ubeduvanje razrabotuvame mozno scenario misla deka toa e dosta ubav nacin za diskusija

Znaci prasanjeto e
Sto na primer ako ete imal sin sto ce bide toj sin???

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:09
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

No da kazeme deka ete imal sin sto ce bide toj sin???


Кажете си вие,јас по никоја цена ниту би претпоставувал ниту би кажал такво нешто.Во Исламот е Ширк,Гооооооооолем грев да му се припишува на Аллах другар,син,итн. Конташ?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:11
Pa kako togas k*ranot go veli toa???

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:17
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Pa kako togas k*ranot go veli toa???


Не те слушнав убаво,а и не те разбрав.Каде тоа к*р;анот го вели?!!!! Кон што целиш?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:19
k*ranot ne veli deka Marija ostanala bremena od Bog no nikade ne go negira toa k*ranot veli deka Isa e roden od devica kako vie go objasnuvate toa kako taa devica mozela da rodi...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:23
Kako ostanala trudna sto veli za toa k*ranot????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:24
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

k*ranot ne veli deka Marija ostanala bremena od Bog no nikade ne go negira toa k*ranot veli deka Isa e roden od devica kako vie go objasnuvate toa kako taa devica mozela da rodi...



Е така кажи.Тоа веќе го дискутиравме со Зидарски на една од темите.Qur,anot негира дека Бог има дете,тоа е сосема јасно,а кога зборува за забременувањето на Марија,говори за Аллаховата наредба до мелекот Џебраил да и ја достави радосната вест на Марија дека ќе роди дете,кога таа прашала:како да имам дете кога ниеден маж не ме допрел,мелекот и одговорил дека тоа за Аллах е лесно,доволно е да рече биди и ќе биде.Значи исламскиот концепт за стварањето на Исуса е дека тој е створен по принципот на Адем а.с

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:32
Znaci Alah rekol bidi i bidnalo????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:39
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Znaci Alah rekol bidi i bidnalo????




Da batka, se mu e pokoreno na Stvoritelot.....!






-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:41
Пази Ефендија, Прва Мојсеева, 1:2 Земјата беше безоблична и празна и имаше темнина над бездната Духот Божји лебдеше над водата....

Значи Духот е присутен со Бог од самиот почеток.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:42
Духот како неразделен дел од тројството е застапен од самиот почеток

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:42
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пази Ефендија, Прва Мојсеева, 1:2 Земјата беше безоблична и празна и имаше темнина над бездната Духот Божји лебдеше над водата....Значи Духот е присутен со Бог од самиот почеток.




Добро де мариа_магдалена,тоа е Библиското видување за Бога и тука не гледам во овој пасус никакво Тројство.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:43
Дакле, помоќу Духа Светога, о браќо муслиманска, Севишњи је и Осјенио Дјеву Марију, а арханџео Џабраил је само пријенео Радосну Вјест. Тако је зачет Иса а.с.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Духот како неразделен дел од тројството е застапен од самиот почеток


Колку поубаво би ја сватиле смислата на Бога и неговото Единство кога би го исфрлиле Тројството!


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:45
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пази Ефендија, Прва Мојсеева, 1:2 Земјата беше безоблична и празна и имаше темнина над бездната Духот Божји лебдеше над водата....Значи Духот е присутен со Бог од самиот почеток.




Добро де мариа_магдалена,тоа е Библиското видување за Бога и тука не гледам во овој пасус никакво Тројство.


Овде гледаш двојство. Бог и Св дух. Затоа и ти го дадов овој стих, за да видиш што правел духот свети, т.е. дека бил присутен. Кога доаѓа Исус на свет го гледаш Тројството.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:46
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Духот како неразделен дел од тројството е застапен од самиот почеток


Колку поубаво би ја сватиле смислата на Бога и неговото Единство кога би го исфрлиле Тројството!


Е, друже, тогаш би била Меријем а не Марија Магдалена.намигнување


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:47
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Дакле, помоќу Духа Светога, о браќо муслиманска, Севишњи је и Осјенио Дјеву Марију, а арханџео Џабраил је само пријенео Радосну Вјест. Тако је зачет Иса а.с.


Да,то је ваше мишлење о томе,док ми муслимани кажемо да је Дух мелек Џибрил,и да је он Марији донео Исаову душу од Бога.А то је сасвим различно.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:47
Т.Е. би била Муслиманка.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:48
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Духот како неразделен дел од тројството е застапен од самиот почеток


Колку поубаво би ја сватиле смислата на Бога и неговото Единство кога би го исфрлиле Тројството!
Е, друже, тогаш би била Меријем а не Марија Магдалена.намигнување


Можеш и сега,кој ти брани? Зборот ми беше дека концептот на Монотеизмот е многу посватлив во Исламот за разлика од Христијанството. Еден е еден,многу лесна и исправна математика.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Т.Е. би била Муслиманка.


големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање

-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:49
Ето видиш? Зато и смо различите вјере, а тако бих желела да смо једна, једина...То би ми било животни сан, алтага

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:51
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Духот како неразделен дел од тројството е застапен од самиот почеток


Колку поубаво би ја сватиле смислата на Бога и неговото Единство кога би го исфрлиле Тројството!
Е, друже, тогаш би била Меријем а не Марија Магдалена.намигнување


Можеш и сега,кој ти брани? Зборот ми беше дека концептот на Монотеизмот е многу посватлив во Исламот за разлика од Христијанството. Еден е еден,многу лесна и исправна математика.


Верата не е математика, па да се прифати најлесниот начин на решавање на задачата. Важно е решението да е точно.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:56
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Верата не е математика, па да се прифати најлесниот начин на решавање на задачата. Важно е решението да е точно.
 
Јас ретко давам аплаузи, но на ова не можам да одолеам. Браво Мариа аплауз


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 01:59
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Духот како неразделен дел од тројството е застапен од самиот почеток


Колку поубаво би ја сватиле смислата на Бога и неговото Единство кога би го исфрлиле Тројството!
Е, друже, тогаш би била Меријем а не Марија Магдалена.намигнување


Можеш и сега,кој ти брани? Зборот ми беше дека концептот на Монотеизмот е многу посватлив во Исламот за разлика од Христијанството. Еден е еден,многу лесна и исправна математика.


Верата не е математика, па да се прифати најлесниот начин на решавање на задачата. Важно е решението да е точно.




Kaj ludzeto po nekogas i rezultatot nema resenie revenkava e tocniot rezultat....... ama ne zboruvame za ogranicenost. Na Stvoritelot se mu e poznato. Nie muslimanite pocituvame mnogu lesna matematika, Apsolutnost i Ogranicenost, Stvoritel i Stvorenija. Stvorenieto e sekogas zavisno od stvoritelot, a Stvoritelot nikogas ne e zavisen od stvorenijata. Lesno ko bukvar, Eden stvoritel i po volja nekova broj na stvorenija!



-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Верата не е математика, па да се прифати најлесниот начин на решавање на задачата. Важно е решението да е точно.

 

Јас ретко давам аплаузи, но на ова не можам да одолеам. Браво Мариа аплауз


Еве ви и од мене аплаузи на двајцата . Значи важно е решението да е точно,ајде да видиме кое е тоа решение:
1.Отец
1.Син
1.Свет Дух

1+1+1=3

Ама решениеееееееееееее.Еве ви сега на двајцата за да не ми се лутите уште еден аплауз,оти јас не сум скржавец ко ЕвАнгелос.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:04
Јас ја љубам ружата, ама само со трнот на неа. И во животот и во вератаголема%20насмевка

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:05
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Верата не е математика, па да се прифати најлесниот начин на решавање на задачата. Важно е решението да е точно.

 

Јас ретко давам аплаузи, но на ова не можам да одолеам. Браво Мариа аплауз


Еве ви и од мене аплаузи на двајцата . Значи важно е решението да е точно,ајде да видиме кое е тоа решение:
1.Отец
1.Син
1.Свет Дух

1+1+1=3

Ама решениеееееееееееее.Еве ви сега на двајцата за да не ми се лутите уште еден аплауз,оти јас не сум скржавец ко ЕвАнгелос.



Kako finansiskite rezultatiti sto gi presmetuvaat nasive smetkvoditeli..... Go pital sefot na smetkovoditelot kolku e eden i eden i on odgovara kolku ti sakas sefe, moze i eden a moze i tri............samo realnost ne mozeголема%20насмевка


-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:08
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Верата не е математика, па да се прифати најлесниот начин на решавање на задачата. Важно е решението да е точно.

 

Јас ретко давам аплаузи, но на ова не можам да одолеам. Браво Мариа аплауз


Еве ви и од мене аплаузи на двајцата . Значи важно е решението да е точно,ајде да видиме кое е тоа решение:
1.Отец
1.Син
1.Свет Дух

1+1+1=3

Ама решениеееееееееееее.Еве ви сега на двајцата за да не ми се лутите уште еден аплауз,оти јас не сум скржавец ко ЕвАнгелос.
Kako finansiskite rezultatiti sto gi presmetuvaat nasive smetkvoditeli..... Go pital sefot na smetkovoditelot kolku e eden i eden i on odgovara kolku ti sakas sefe, moze i eden a moze i tri............samo realnost ne mozeголема%20насмевка






-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:08
Originally posted by efendija efendija напиша:

1+1+1=3 
 
Бог не е математички изразен преку бројот 1, туку преку бесконечност (~). Е сеа на темата за тројството, одговори ми ефендија, колку е:
 
~ + ~ + ~ = ?
голема%20насмевка



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:09
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење-за Евангелос беше ова

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

1+1+1=3 

 

<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>Бог не е математички изразен преку бројот 1, туку преку бесконечност (~). Е сеа на темата за тројството, одговори ми ефендија, колку е:

<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2> 

<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>~ + ~ + ~ = ?

голема%20насмевка


~ + ~ + ~ =3~

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:24
Ви посакувам добра ноќ на сите, одох јаголемо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:25
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ви посакувам добра ноќ на сите, одох јаголемо%20гушкање


Иди с Божјим благословом ,и сањај руже.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 02:28
ٌРужи не сонувам-ги мирисам на јаве, мангупчиноголема%20насмевка


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 12:54
Mene ne mi e jasno edno kako toa vie Muslimanite koi veruvate vo Allah koj e semokjen , nikako ne mozete da poveruvate deka toj mozel i da se voploti vo Covek, i vo isto vreme da Si E Seprisuten kako na neboto taka vo Se zivo i nezivo preku Svetiot Duh. Zosto da ne e mozno preku Sinot da dade moznost na site koi go cuvstvuvaat Svetiot Duh vo sebe koj gi vika na praviot pat koj vodi do Bozestvenost na covestvoto preku primerot na Isus i preku verata vo nego kako nas Iskupitel.

-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 13:45
da ----i mene ne mi e jasno......kako do den denesen ne se zaprasaa ........

mozebi prasanjeto treba da bide :

zosto ne si go postavuvaat(RAZBIRAAT) voopsto toa prasanje????????


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 15:19
Mislam deka osnovniot problem lezhi vo logikata kaj lugjeto.

Imeno, lesno mozhe da se razbere deka Semokjniot mozhe da sozdade ili da promeni bilo sto spored svojata volja, no nikomu ne mu pagja na um deka Toj toa mozhe da go stori i so samiot sebe si - toa e vistinskata smisla na zborot SEMOKJNOST.

Toj nachin na razmisluvanje poteknuva od nasheto sekojdnevno zhiveenje: sekoj znae deka so svojata umeshnost i znaenje mozhe da napravi sekakvi raboti, no nikogash ne se nashol vo situacija taa ista umeshnost da ja upotrebi na sebe. Ednostavno, nemanjeto lichno iskustvo so takvo neshto, go ogranichuva chovekot duri i na pomisla deka toa e vozmozhno.

Rabotata e deka takvoto kondicioniranje na umot ne e neshto univerzalno kaj site lugje i religii, pa odsekogash postoele veruvanja oti Kreatorot se manifestira preku razni konkretni likovi i sushtestva spored potrebite.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 26.Март.2008 во 18:23
kolku apostoli bile vo brak?

imalo li promeni okolu toa posle prifakjanjeto na ulogata apostol?????


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 21:49
Originally posted by aladin aladin напиша:

kolku apostoli bile vo brak?

imalo li promeni okolu toa posle prifakjanjeto na ulogata apostol?????


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 22:18
Za messenger : pa jas mislam deka Apsolutnosta ne moze da se promeni, i taa otsekogas i za navek ke bide seopfatna i beskonecna, no i nepromenliva vo smisla na svojata beskonecnost i seopfatnost, no sekako deka gledano od posebna ili covekova tocka izgleda deka vsusnost nesto se menuva , ama sepak toa se samo manifestaciite i detaljite.
Osnovnite pravila , zakoni, normi tie se nepromenlivi, jas ne znam sto ti podrazbirs pod Mozna promena na Bog , Ako denes Bog ti rece ne Ubivaj, a utre ti rece sakaj gi lugjeto kako sebe, zadutre ne sudi za da ne ti Bide sudeno, toa ne znaci deka Bog se menuva, ami toa samo znaci deka tvojata percepcija za Bog se menuva zosto Bog rekol taka, i mozebi zatoa sto Bilo vreme za toa, ili potocno poedinci od covestvoto stanale sposobni za da naucat da sakaat na bozestven nacin, ama ne znaele kako pa zatoa povremeno Bog ni se obrakja na razlicen nacin, bidejki nie sme spremni za da se promenime na podobro no samo dokolku gi prifatime negovite nacela.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 22:38
Se slozhuvam postariot, zatoa i rekov deka Kreatorot se manifestira preku razni formi i vo perspektiva na negovata semoknost i bezgrnochnost tie manifestacii se bezgranochni. Jas toa go rekov od aspekt na negovata seopshtost, a ne od aspekt na nashata interpretacija i od mestoto vo koe se naogjame; go velam od aspekt na celiot poznat i nepoznat svet, a ne samo od nashava planeta so "nashiot chovechki svet" i nashata interpretacija.

Sto znachi potpolno se slozhuvame.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 22:40
Za Aladin
Pa ne znam tocno kolku od Apostolite bile vo Brak pred da bidat povikani da go sledat Isus. Ako ve interesira tocna Brojka togas ne mozam da pomognam, Ama ete se smeta deka nekoi od niv bile vekje so oformeni familii, so zeni i deca.
E sega ako prasanjeto e dali treba sekoj koj veruva vo Boga da si gi napusti zenata i decata tuka ima razliki vo razmisluvanjata, povekjeto se soglasuvaat deka koga ke se poveruva vo Boga , znaci vo onoj mig koga ke ni se iskristalizira slikata deka toa sto go pisuva vo Biblijata e ne samo verojatno ami i vistinito ili so drugi zborovi koga Bog ne posetil i ni se predstavil, togas treba da pocneme so seto svoe telo, duh i razum da go sledime Boga preku patot na Isus i negovite Ucenici.
E sega bidejki znaeme deka tie zaminale od svoite domovi i go sledele Isus nasekade, a posle pedesetnicata del od niv zaminale da go sirat glasot Bozji i dobrata vest za carstvoto Bozje do krajot na zivotot oddeleni od svoite familii, toa znaci deka i nie dokolku toa se pobara od nas treba toa da go pravime. No ne sekoj e povikan na takva dolznost, i ne sekoj e spremen za toa, pa zatoa sekoj covek na razlicen nacin mu sluzi na Boga.
Vo sekoj slucaj treba da prifatime deka monasite koi se povikani da celosno se posvetat na Boga nie pravoslavnite gi smetame za lugje koi najnesebicno se posvetile na Hrista . Ama sekako deka ima i isklucoci kako monasi na koi ete mozebi  toa im e begstvo od problemite na ovoj svet, a ima i lugje koi si se so Familii a koi napravile navistina mnogu za vernicite-crkvata, i lugjeto voopsto.
Sepak Bog ke sudi, i najvazno e da dademe se da Bideme pravdoljubivi, i da sme spremni da prostuvame, sakajki gi podednakvo site, ako toa go pravime vo zivotot togas ne e vazno dali sme vo Brak ili ne.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 22:47
zosto vo evangelijata--ne se objasnuva malku poveke za toj del(familijarniot) od zivotot na postyolite.?


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 01.Април.2008 во 01:07
zatoa sto za covek koj veruva , familija mu e sekoj vernik, a podednakvo gi saka i tie koi seuste ne poveruvale. A tie sto seuste ne poveruvale ne mu se familija samo zatoa sto tie sami ne sakaat da mu se familija.
Potesnata familija vo smisla vo koja se poima zenata i decata se obvrska na onoj vernik koj ja oformil se do momentot koga Bog ne go povika, bilo da sluzi vo crkva, ili da propoveda vo javnost, ili dodeka smrtta ne go razdeli.
Da se kaze deka gi sakas site lugje kako sebe si, mnogu lugje go prifakjaat lesno, no koga na svojata izbranica ke i reces deka ja sakas kako sebe si toa ne zvuci romanticno, a uste pomalku romanticno zvuci koga ke i reces deka ja sakas isto kolku sto gi sakas i site lugje na planetava.
 Sevo ova zvuci surovo za sekoj koj saka da mu bide hraneta gordosta so izjavi od tipot deka tokmu nego i samo nego go sakame. arno ama sepak toa ne e taka i vsusnost e obratno, sekoj koj kazuva deka ja saka svojata zena ili svoite deca poveke od se na svetot toj vsusnost ne znae da saka, i toj samo kazuva prazni frazi vo koi ni samiot ne veruva, ne znam sto ima loso da se sakaat zenata i decata isto kako sto se sakame sebesi i site lugje na planetava. covek koj ne se sajka sebe ne moze da gi saka ni drugite i takvata ljubov go doveduva covekot do nekoi zastranuvanja koi neminovno ja razgraduvaat licnosta, kako svojata taka i na partnerot, i na decata.
Edinstveno ljubovta kon Boga treba da bide na piedestalot na koj nema prv i posleden ami toa e carstvoto Bozje, carstvoto na ednakvite vo Boga.
znam deka odgovorov ne te zadovoluva bidejki ocekuvas da ti kazam konkretno koj so kogo bil zenat pa koi mu bile deca i sl, ama toa ne odi taka vo hristijanstvoto, site deca se nasi deca, i site zeni se nasi sestri i majki, a onaa so koja imame deca, taa pred se e nasiot veren drugar, koj i dokolku go napustime za da go sledime Boga znaeme deka nema da ne zamrazi i deka ke se grizi za decata  najdobro sto moze, i sekogas ke im zboruva deka tato gi saka kako sto gi saka site lugje na zemjava, a bog nema toa da go bara od nas se dodeka ne se osigura deka e vistinsko vreme i deka decata se vo vistinski race. sto avtomatski znaci deka i soprugite na tie Apostoli koi gi ostavile zenite za da go sledat Boga bile od boga odbrani i pomognati da se potrudat da go dadat maksimumot vo odgleduvanjeto na decata, zosto nivnite Tatkovci morale da bidat primer ne samo za svoite ami i za site deca i lugje vo svetot.


-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 01.Април.2008 во 20:41
ova donekade objasnuva zosto apostolite mozebi ne pisuvale poveke na taa tema, no dobro bi bilo i toa podetalno da bese go objasnile


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 02.Април.2008 во 00:50
SETAJKI TATKOTO I SINOT STAPNALE MA MRAVJALNIK. MRAVITE VO PANIKA POCNALE DA BEGAAT, NO MNOGU OD NIV BILE POVREDENI. SINOT SAKAL DA IM POMOGNE NA POVREDENITE MRAVI, NO TATKOTO MU REKOL DA NE GI DOPIRA MRAVITE SO RAKA, BIDEJKI KE GI UBIE.
SINOT ZAPRASAL KAKO DA IM POMOGNAT NA POVREDENITE MRAVI.
TATKOTO MU ODGOVORIL: SINE, SAMO AKO SME VO MOZNOST DA STANEME MRAVI, SAMO TOGAS KE MOZEME DA IM POMOGNEME.

SO OVAA PRIKAZNA SAKAM DA NAGLASAM, DEKA BOG SO SETA SVOJA SLAVA, NE MOZESE DA SLEZE I DA MU POMOGNE NA OVOJ GRESEN ROD, A DA NE GI UBIE.
BIBLIJATA ZBORUVA DEKA KOJ KE GO VIDI BOGA LICE VO LICE KE UMRI (KE ZAGINE).
A KOJ KE JA VIDI SLAVATA NA BOGA KE OSLEPI.(PRIMER:APOSTOL PAVLE OSLEPE KOGA JA VIDE SLAVATA ISUSOVA NA PATOT ZA DAMASK I BESE TRI DENA SLEP)

ZATOA BOG VO SETA SVOJA PREMUDROST, RESI DA STANE COVEK, ZA DA MOZE COVECKIOT ROD DA GO IZBAVI OD GREVOT I DA JA POBEDI SMRTTA, A BEZ DA GO POVREDI COVEKOT.

A ZA TIE KOI STO NE VERUVAAT VO SVETOTO TROJSTVO,
OTEC, SIN I SVETI DUH. OVDE NEMA TRI BOGA, TUKU EDEN BOG KOJ STO SE OBJAVUVA VO TRI LICA.

VO POCETOKOT BESE SLOVOTO, I SLOVOTO BESE VO BOGA, I BOG BESE SLOVOTO. TOA VO POCETOKOT BESE VO BOGA. SE STANA PREKU NEGO I BEZ NEGO NISTO NE STANA, STO STANA.
(EVANGELIE SPORED JOVAN 1:1-3)
SEKADE KADE STO PISUVA SLOVOTO, STAVETE GO IMETO ISUS I PROBLEMOT E RESEN.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 02.Април.2008 во 14:37
ubav primer


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 02.Април.2008 во 14:39
dali starozavetnata religija spagja pod -hristijanstvo??????


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 21:55
ima nekoj odgovor?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Април.2008 во 21:57
Shto znachi staro-zavetna religija?!
Ako e prashanjeto dali Hristijanstvoto ima kontinuitet od Adam, navamu - da, ima.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 22:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Shto znachi staro-zavetna religija?!
Ako e prashanjeto dali Hristijanstvoto ima kontinuitet od Adam, navamu - da, ima.


Ме интересира каков е тој континуитет.Дали Адам и останатите пратеници Божји го обожавале Исуса или.... Молам за поподробна информација.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 22:45
Efendija - Adam i ostanatite, ne obozhuvale nikogo... A go slavele Bog!
Toa ti e podrobno - se drugo, kje navleze vo temata za trojstvoto i povtorno kje se vrtime vo krug so tebe.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk