Испечати | Затвори го прозорот

BREAKING NEWS......!!!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12332
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 20:52
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: BREAKING NEWS......!!!
Постирано од: brza
Наслов: BREAKING NEWS......!!!
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 16:40
Originally posted by brza

Alaska( golemata zemja,,spored aleutite),…edna od 50-te sojuzni drzavi na  usa,….dokaz, deka krajnata glupost, ne e exkluzivno pravo na naselenieto od ovdeshnive prostori,…pri krajot na 19 vek,…”glupavite” (neli,…za pogolem del od ovdeshnive “pametni”),  amerikanci,… kupile okolu dva milioni km2 !!,…zamrznata zemja ,bogata so nafta i najrazni minerali,..samo za 7 – 8 milioni !!dolari,…samo dvaesetina godini pred,…isto taka od “bistrite” rusi,…realizacijata”,… na najgo lemata utka na dvaesetiot vek,….socojalizmot.......



Vladimir visarionovich putin,........... ,.............najverojatno ke bara od amerikancite da i ja vratat na rusija,... aljaska,........spremen e duri i da im gi vrati 8-te milioni(ustvari samo 5,zatoa shto $ ne bil  vekje kako shto bil),...kutrite amerikanci,...sega se vo panika,...shto ako i site indijanci posakaat da im  go vratat toa shto im go zele,...za mexico i ne stanuva zbor,...odamna go sakaat novo-to,...da bide pak nivno ,...,..na kraj ke ispadne deka amerika ke bide pomala i od srbija,....тагатага



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Коментари:
Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 16:46
Брза се сити на америте големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 16:52
Ај не заебавај...

Хихи опасен е типов нема што

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 16:55
Брза
Дај линк за информацијава..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 17:20
nema link,....top secret!голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: trebo.r.a
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 17:53
kakvopluskanje uste vo istorijatov ne se pamti.abe dosta so glupostite.ama makedonska rabota


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 18:15
  da be,...gluposti,....i posle koga ke vi dojde,....da ja branite vie amerika,...zatoa shto najverojatno i nema da bide pogolema od kosovo,....тага

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: CROATIA
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 20:34
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by brzaVladimir visarionovich putin,........... ,.........
....najverojatno ke bara od amerikancite da i ja vratat na rusija,... aljaska,........spremen e duri i da im gi vrati 8-te milioni(ustvari samo 5,zatoa shto $ ne bil  vekje kako shto bil),...kutrite amerikanci,...sega se vo panika,...shto ako i site indijanci posakaat da im  go vratat toa shto im go zele,...za mexico i ne stanuva zbor,...odamna go sakaat novo-to,...da bide pak nivno ,...,..na kraj ke ispadne deka amerika ke bide pomala i od srbija,....тагатага



ima i takvi koi pravat bajram so sebe, boze sacuvaj ne od vakvi tipovi.

-------------


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 21:05
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by brza

Alaska( golemata zemja,,spored aleutite),…edna od 50-te sojuzni drzavi na  usa,….dokaz, deka krajnata glupost, ne e exkluzivno pravo na naselenieto od ovdeshnive prostori,…pri krajot na 19 vek,…”glupavite” (neli,…za pogolem del od ovdeshnive “pametni”),  amerikanci,… kupile okolu dva milioni km2 !!,…zamrznata zemja ,bogata so nafta i najrazni minerali,..samo za 7 – 8 milioni !!dolari,…samo dvaesetina godini pred,…isto taka od “bistrite” rusi,…realizacijata”,… na najgo lemata utka na dvaesetiot vek,….socojalizmot.......



Vladimir visarionovich putin,........... ,.............najverojatno ke bara od amerikancite da i ja vratat na rusija,... aljaska,........spremen e duri i da im gi vrati 8-te milioni(ustvari samo 5,zatoa shto $ ne bil  vekje kako shto bil),...kutrite amerikanci,...sega se vo panika,...shto ako i site indijanci posakaat da im  go vratat toa shto im go zele,...za mexico i ne stanuva zbor,...odamna go sakaat novo-to,...da bide pak nivno ,...,..na kraj ke ispadne deka amerika ke bide pomala i od srbija,....тагатага



голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаbrza ti na sto si se otkacil pa si zbesnal protiv USA...bravos daj i nie da probameголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 21:17
  shto ne mu e jasno na onoj bogomoljecon nad tebe?,.....koj znae!збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 22:17
Originally posted by brza brza напиша:

  da be,...gluposti,....i posle koga ke vi dojde,....da ja branite vie amerika,...zatoa shto najverojatno i nema da bide pogolema od kosovo,....тага



Brza nikogas ne gresi .... eden den Amerika bice manja i od zrna maka...


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 11:20
Ќе ја земат Русите Алјаска - малку задутре...

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk



Постирано од: ZlatniLiljan
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:19
Da i jas slusnav deka ce si ja vratat rusite Aljaska nazad, a isto slusnav deka Baltickite zemji, Polska i CehoSlovacka ce izlezat na Referendum na 30 Februar za odkazuvanje od EU i priklucuvanje kon Ruskata Federacijaгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


-------------
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:25
Od Putin se moze da se ocekuva, covekt e zver.


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:15

Разговорите за одбележувањето на границата меѓу Косово и Македонија треба да започнат откако официјално Скопје ќе ја признае ново прогласената држава.

Ова го порача командантот на мултинационална бригада Исток во составот на КФОР, американскиот генерал Џон Даворен.

Одбележување на границата меѓу Косово и Македонија, според американскиот генерал е прашање што треба да се решава на високо ниво. Mора Македонија да ја признае независноста на Косово ако не го стори тоа владата ,тогаш односите со САД ке се влошува и тешки последници ке носи на цела Македонија.

„Сметам дека многу брзо ќе запознат разговорите меѓу двете земји за да се одбележи граничната линија и за да се надминат недоразбирањата создадени во овој дел од Косово“, рече командантот на мултинационална бригада Исток, пренесуваат албанските медиуми.

Бригадата Исток, која што е под американска команда, контролира дел од источно Косово и од границата кон Македонија.  Макфакс 11.03.2008 13:50



Постирано од: OUST
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:27
На последните вести на Сител најавија дека од високи владини извори дознале дека, некоја земја членка на ЕУ деновиве ќе ја признае Македонија под уставното име. Со оглед на фактот дека Сител е блиска до актуелната влада информацијата не ја сметам за шпекулација! Ме интересира што мислите која ќе биде земјата што ќе не признае баш во овие многу значајни моменти под уставното име


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:27
Originally posted by xxll xxll напиша:

Разговорите за одбележувањето на границата меѓу Косово и Македонија треба да започнат откако официјално Скопје ќе ја признае ново прогласената држава.

Ова го порача командантот на мултинационална бригада Исток во составот на КФОР, американскиот генерал Џон Даворен.

Одбележување на границата меѓу Косово и Македонија, според американскиот генерал е прашање што треба да се решава на високо ниво. Mора Македонија да ја признае независноста на Косово ако не го стори тоа владата ,тогаш односите со САД ке се влошува и тешки последници ке носи на цела Македонија.

„Сметам дека многу брзо ќе запознат разговорите меѓу двете земји за да се одбележи граничната линија и за да се надминат недоразбирањата создадени во овој дел од Косово“, рече командантот на мултинационална бригада Исток, пренесуваат албанските медиуми.

Бригадата Исток, која што е под американска команда, контролира дел од источно Косово и од границата кон Македонија.  Макфакс 11.03.2008 13:50

 
Космет не е членка на ООН..и ние немаме со нив ништо што треба без одлука на ООН да правиме..
Така да ..овој сигурно ја згрешил „говорницата„..помислил дека е во приштина некаде...
збунетост


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:30
Џабе...
Освен тоа они се ОБВРЗАНИ на демаркација(косоварите)....треба да го следат планот на Ахтисари...и ние сме обврзани ама ние веќе од порано имаме правено демаркација на таа граница со Србија(ги имаме документите и ако се случи нешто...можеме и тие да ги искористиме.......во наша корист)

Они ги немаат нивните се во Белград

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:35
Originally posted by OUST OUST напиша:

На последните вести на Сител најавија дека од високи владини извори дознале дека, некоја земја членка на ЕУ деновиве ќе ја признае Македонија под уставното име. Со оглед на фактот дека Сител е блиска до актуелната влада информацијата не ја сметам за шпекулација! Ме интересира што мислите која ќе биде земјата што ќе не признае баш во овие многу значајни моменти под уставното име
 
Ако ти е ова некој нов квиз овде..веднаш дај ги пропозициите..но и наградите..доколку некој нешто во меѓувреме и погоди..нели?
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:36
Ако е ова вистина уште колку земји тогаш ќе фали да не признаат за да можеме на Грција да и кажеме конечно

f**k OFF ?

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:40
Originally posted by novace novace напиша:

Ако ти е ова некој нов квиз овде..веднаш дај ги пропозициите..но и наградите..доколку некој нешто во меѓувреме и погоди..нели?
голема%20насмевка


Хмм... па изгледа како квиз,но ме интересира само вашето размислување
А за награда... ако погоди машко вечер со членка од форумов по избор, а ако победи девојка вечер со член од форумов по избор


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:41
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Ако е ова вистина уште колку земји тогаш ќе фали да не признаат за да можеме на Грција да и кажеме конечно

f**k OFF ?



Мислам дека сега ни фалат уште 3 земји од ОН да не признаат за да и кажеме на Грција...


Постирано од: moira
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:44
Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:48
Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...


кај го слушна тоа Моира?


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:49
Искрено не знам која земја ќе ја признае Македонија под уставното име. Едно знам, веќе сум презаситен од овие натегања околу името, мислам дека точката на топење е одамна помината. Проблемот е што ние Македонците имаме садистички висок праг на толеранција.

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:50
Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...


Да...
Они имаат проблеми со англичаните...
Инаку сега дознав од еден другар дека во писмата на anatol frans i viktor berar (французи)..
Кажуваат за постоењето на македонската нација и не сметале за посебна нација..
И што е најинтересното
Пишуваат за некој си ирски политичар кој бил убиен од британците и пред да умрел рекол..


Македонија и Ирска се двата најзимачувани народи во светот




Интересно.......

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: moira
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:54
Originally posted by OUST OUST напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...


кај го слушна тоа Моира?


Ti kazuvam sigurno deka e taka .....toa e izjava od Ircite i niven stav, dali ke preminat od zborovi na delo, ke vidime....moira se znae....se slusa...

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 00:55
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...


Да...
Они имаат проблеми со англичаните...
Инаку сега дознав од еден другар дека во писмата на anatol frans i viktor berar (французи)..
Кажуваат за постоењето на македонската нација и не сметале за посебна нација..
И што е најинтересното
Пишуваат за некој си ирски политичар кој бил убиен од британците и пред да умрел рекол..


Македонија и Ирска се двата најзимачувани народи во светот




Интересно.......


As the Irish patriot Roger Casement (executed by the British after the 1916 uprising in Ireland) put it: “I know of two tragic histories in the world - that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.”

Casement was speaking primarily of the Macedonians who then inhabited the lands that fell within the borders of the ancient Macedonian homeland. A majority of them were Slavic speakers when Greece conquered a large part of Macedonia, taking it from the Turks, just before the First World War. Casement's rather eloquent lines by themselves must cause us to ponder Greek claims that a non-Greek Macedonia was merely a Communist invention. "




-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk



Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 01:02
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...


Да...
Они имаат проблеми со англичаните...
Инаку сега дознав од еден другар дека во писмата на anatol frans i viktor berar (французи)..
Кажуваат за постоењето на македонската нација и не сметале за посебна нација..
И што е најинтересното
Пишуваат за некој си ирски политичар кој бил убиен од британците и пред да умрел рекол..


Македонија и Ирска се двата најзимачувани народи во светот




Интересно.......


As the Irish patriot Roger Casement (executed by the British after the 1916 uprising in Ireland) put it: “I know of two tragic histories in the world - that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.”

Casement was speaking primarily of the Macedonians who then inhabited the lands that fell within the borders of the ancient Macedonian homeland. A majority of them were Slavic speakers when Greece conquered a large part of Macedonia, taking it from the Turks, just before the First World War. Casement's rather eloquent lines by themselves must cause us to ponder Greek claims that a non-Greek Macedonia was merely a Communist invention. "


 
Нешто како скромен прилог за овде посочениот господин Анатол Франс..

FRANCE, ANATOLE

änätôlˈ fräNs, pseud. of Jacques Anatole Thibaultzhäk, tēbōˈ, 1844–1924, French writer. He was probably the most prominent French man of letters of his time. Among his best-remembered works is L'Île des pingouins (1908, tr. Penguin Island, 1909), an allegorical novel satirizing French history. His early fiction was characterized by a somewhat sentimental charm—e.g., Le Crime de Sylvestre Bonnard (1881, tr. 1906), his first successful novel, and Le Livre de mon ami (1885, tr. My Friend's Book, 1913), the first of a series of autobiographical novels. Half his work appeared in periodicals and newspapers. After the Dreyfus Affair (in which he supported Zola) his work was slanted more to political satire. The elegance and subtle irony of his style are displayed in Thaïs (1890, tr. 1909), Le Lys rouge (1894, tr. The Red Lily, 1908), Les Dieux ont soif (1912, tr. The Gods Are Athirst, 1913), and La Révolte des anges (1914, tr. The Revolt of the Angels, 1914). His liaison with Mme de Caillavet, lasting 27 years, had a profound influence on his work; she spurred his ambition and saved him from material concern. In 1896 he was elected to the French Academy, and he was awarded the 1921 Nobel Prize in Literature.

голема%20насмевка

-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: moira
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 01:51
Doticniot general neka go procita pisuljceto na Ahtisari spored koe Kosovo se zdobi so nezavisnot, i potoa neka galami. Mislam deka krajno vreme e da se prestane so toleriranje na takvi lucidni izjavi od nekoj, koj ne e kompetenten da govori za toa a uste pomalku da preti.

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 09:09
Mора Македонија да ја признае независноста на Косово ако не го стори тоа владата ,тогаш односите со САД ке се влошува и тешки последници ке носи на цела Македонија.


Nikogas ne sum ja sakala bas Amerika, nitu mi bila nekakov son kako na mnogumina, megjutoa sega ne samo sto ne ja sakam, tuku mi se gadi od samoto ime


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 13:03
Не е прв пат Американците да прават со нас што сакаат. Тие свират како им одговара, а нашите играат по музиката.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 13:24
Mnogu prasina digame so toj general, toj e nebiten faktor, mislam deka toa sto go kazal e poveke negovo licno mislenje otkolku oficijalen stav.
Vo dokumentot na Ahtisari jasno pisuva kako , koga i pod koi uslovi treba da se odbelezi granicata.


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 13:37
Можеби тој генерал не е којзнае што, но сепак многу зависи од Америка и Буш.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 15:52
Originally posted by OUST OUST напиша:

На последните вести на Сител најавија дека од високи владини извори дознале дека, некоја земја членка на ЕУ деновиве ќе ја признае Македонија под уставното име. Со оглед на фактот дека Сител е блиска до актуелната влада информацијата не ја сметам за шпекулација! Ме интересира што мислите која ќе биде земјата што ќе не признае баш во овие многу значајни моменти под уставното име




Зошто која земја?
Па и досега многу земји не признаа под Уставното име. Меѓу нив е и Америка.  По би држело која земја нема да не признае под Уставното име.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 16:45
Originally posted by xxll xxll напиша:

Разговорите за одбележувањето на границата меѓу Косово и Македонија треба да започнат откако официјално Скопје ќе ја признае ново прогласената држава.

Ова го порача командантот на мултинационална бригада Исток во составот на КФОР, американскиот генерал Џон Даворен.

Одбележување на границата меѓу Косово и Македонија, според американскиот генерал е прашање што треба да се решава на високо ниво. Mора Македонија да ја признае независноста на Косово ако не го стори тоа владата ,тогаш односите со САД ке се влошува и тешки последници ке носи на цела Македонија.

„Сметам дека многу брзо ќе запознат разговорите меѓу двете земји за да се одбележи граничната линија и за да се надминат недоразбирањата создадени во овој дел од Косово“, рече командантот на мултинационална бригада Исток, пренесуваат албанските медиуми.

Бригадата Исток, која што е под американска команда, контролира дел од источно Косово и од границата кон Македонија.  Макфакс 11.03.2008 13:50






Хеј! Пази на геогравските термини.
Македонија не е Скопје.
И што ти имаш да кажуваш кој, што, кога и како. Мислам дека е време да сватиш дека Македонија  е на македонците и само тие имаат право да одлучуваат за судбината на Македонија.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 16:48
Originally posted by orlov orlov напиша:


Зошто која земја?Па и досега многу земји не признаа под Уставното име. Меѓу нив е и Америка.  По би држело која земја нема да не признае под Уставното име.


Сосема погрешно е сфатено прашањето од твоја страна! Јас не го поставив прашањето со иронија или недоверба дека тоа не е можно, туку чисто сакав да го слушнам вашето мислење која би била следната земја која би не признала баш во ова време кога се одлучуваат многу важни прашања за нас и за регионот.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 16:53
Jas licno neznam od koi zemji se sme priznaeni za da mozam da nagagam.

A muabetot za Irska drzi voda.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 22:33
Originally posted by novace novace напиша:

Луциден е поим за личност која е со светол бистар и продуховен поглед на нештата..а во текстот тој таков и не е..
Поздрав

намигнување


...mosne dobro go znam znacenjeto ne zborot luciden, no ocigledno nekoj ne moze da cita megju redovi....

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 22:43
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by novace novace напиша:

Луциден е поим за личност која е со светол бистар и продуховен поглед на нештата..а во текстот тој таков и не е..

Поздрав

намигнување


...mosne dobro go znam znacenjeto ne zborot luciden, no ocigledno nekoj ne moze da cita megju redovi....
 
За да така го прочитам помеѓу редови...чинам оти требаше да буде ставен под наводници.
Благодарам
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: TONI
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 23:02
PROBLEMOT E VO TOA STO I SITE ZEMJI DA NE PRIZNAAT POD USTAVNO IME ONOJ MOMENT KOGA GRCIJA CE TREBA DA ODLUCUVA ZA NAS PRIEM NEKADE KADE STO GRCIJA E CLENKA TOGAS CE SLEDI VETO.TOA E POJDOVNATA TOCKA OD KOJA TREBA DA SE TRGNE I DA SE BARA RESENIE.KAKVO RESENIE-ZAVISI OD NAS SAMITE.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 23:06
Vo dokumentot na Ahtisari jasno pisuva kako , koga i pod koi uslovi treba da se odbelezi granicata.


Amerika i pocituvanje na dokumenti i pisani pravila?


Постирано од: Gusarski
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 23:11
Мислам дека на тој генерал може комотно да му се каже f**k off

-------------
Македонија е вечна!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 23:26
И сега не постој проблем. Се е во ред. Вистината е наша страна, на страната на Република Македонија.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 17.Март.2008 во 02:39

Tesko na Makedonija cim pocna i Amerikancite da se zakanuvaat tesko nas.....



Постирано од: orlov
Датум на внесување: 17.Март.2008 во 19:03
Тоа му е работа на Американскиот генерал, затоа и: ,,оштро се заканил на Скопје?,, ама тоа го упатил на Скопје, а не на Македонија и македонците.




-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: bajaga
Датум на внесување: 17.Март.2008 во 19:07
i sega ? nie makedoncite , treba li da potklekneme pred tie zakani i mirno i so vednati glavi da e prifatime inicijativata na americko - vatikanskite krugovi za sotruvanje na pravoslavniite narodi na ovoj del od balkanot збунетост

-------------
borbata e teska , ama ce izdrzime


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 17.Март.2008 во 19:57
Не да се потклекне, ама и да не се прават драми од изјава или закана на еден склеротичен генерал. Македонците никогаш не потклекнале и нема да го направат тоа. Но, само смирено.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Polaris
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 15:49
18.03.2008 09:11

Јапонската Влада денеска ја објави одлуката со која официјално ја призна независноста на Косово, соопшти Франс-прес.

„Се надеваме дека долгорочната перспектива на Косово ќе придонесе за регионалната безбедност“, изјави министерот за надворешни работи Масахико Комура.

Тој додаде дека Србија и Јапонија се традиционални пријатели и изрази надеж дека нивното пријателство ќе продолжи.

Решението за признавање на Косово јапонската Влада го донесе веднаш по прогласувањето независност, но Токио го одложи објавувањето, стравувајќи да не ги расипе односите со Русија, изјави извор од Министерството за надворешни работи.

Независноста на Косово ја признаа повеќе од 20 држави, меѓу кои САД, Велика Британија, Франција, Германија Турција и Италија.



Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 17:33
E mnogu se zagriziv sto Japonija go priznala Kosovo...temava e za vo kanta!
 Ova e Makedonski forum a ne za dnevno politicki Kosovarski vesti...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:07
putkin moze samp da si go ,...drka,...i toa samo ,...na samo,....


   a,inache eve vi tema za najnovi vesti od politikata,...shto samo stvarate guzva so razni naslovi,...






-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: novace
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:08
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

се мислам дека на Јапонија баш и не и е многу важно Косово,а за регионалната стабилност на Балканот па многу и ги заболе.Само многу повеке ке ги боли од Русија пошто и така со нив си имаат проблем за некои териториии или беа островиголема%20насмевка
 
Острови се..
И се нарекуваат к*рилски..
На јапонски незнам како ги нарекуваат..комплицирано е некако за мене..
к*р..ил сака ...или така нешто???
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:30
Ostrovi ili ne ne im se pishuva dobroголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:38
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

се мислам дека на Јапонија баш и не и е многу важно Косово,а за регионалната стабилност на Балканот па многу и ги заболе.Само многу повеке ке ги боли од Русија пошто и така со нив си имаат проблем за некои териториии или беа островиголема%20насмевка


Острови се..

И се нарекуваат к*рилски..

На јапонски незнам како ги нарекуваат..комплицирано е некако за мене..

к*р..ил сака ...или така нешто???

голема%20насмевка


Vo pravo si Novace


k*ril Islands dispute
From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

Coordinates: [show location on an interactive map] 44°6′N, 146°42′E
The k*ril Islands with the disputed islands shaded
The k*ril Islands with the disputed islands shaded

The k*ril Island dispute is a dispute between Japan and Russia over sovereignty over the southernmost k*ril Islands. The disputed islands, which were occupied by Soviet forces during the August Storm offensive at the end of World War II, are currently under Russian administration as part of the Sakhalin Oblast, but are also claimed by Japan, which refers to them as the Northern Territories (北方領土 Hoppō Ryōdo) or Southern Chishima (南千島 Minami Chishima). The disputed islands are:

    * Kunashir in Russian (Кунашир) or Kunashiri in Japanese (国後島)
    * Iturup in Russian (Итуруп), or Etorofu in Japanese (択捉島)
    * Shikotan in both Russian (Шикотан) and Japanese (色丹島)
    * the Habomai rocks in both Russian (Хабомай) and Japanese


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 20:59
Тема: И Јапонија ја призна независноста на Косово?
 
А што очекувавте?
 
Она што ме загрижува е дека „лидерот на Балканот“ ќе треба да ги моли за поддршка Албанија, Косово, Црна Гора и слични марионетски држави, за пристап во НАТО и ЕУ. Спремете се на отстапки многу поголеми од „вековното уставно име“ од 1991.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 21:03
ma,...ako treba i site 1 365 783 makedonci ke umrat zaedno,....ama,imeto nema da go smenat!!,...голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 22:09
hgaghhgaghahghga големо%20гушкање


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Март.2008 во 22:19
,.....dobro de,...bez mene,...jas ne sum tolku hrabar ,..kako site vas!тага

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 13:31
Петтооделенци на разговор во полиција

Дванаесет момчиња,ученици во основното училиште„Владо Тасевски“ во Скопје,вчера завршија во полициска станица. Родителите на приведените петтоодделенци тврдат дека биле приведени. Од полицијата велат дека учениците не биле приведени, туку дека биле повикани на информативен разговор, под сомневање дека им искршиле стакла од излози во фирма во близина на училиштето.Децата беа трауматизирани по двочасовниот разговор во полициската станица. Некои од децата тврдеа биле однесени во станицата со полициски возила - реагираа вчера растревожено родителите на малолетниците. Од МВР велат дека децата биле повикани да дојдат со родителите и по информативниот разговор сите деца биле пуштени. На разговорот во полициската станица присуствувала и директорката на училиштето, за што добивме потврда и од педагогот во училиштето. Во полицијата објаснуваат дека вчера и завчера биле искршени три стакла од излози на фирмата „Ладење“, на улицата Леринска, во близина на училиштето. Граѓанин ги забележал учениците како ги кршат стаклата и ги пријавил во полиција.

----------------------------------------------------

Ne go opravduvam diveenjeto na decata, bidejki tie navistina krsele i treba nekoj da snosi nekakva odgovornost, pred se roditelite, a potoa i nastavnicite,
megjutoa, do tamu li stigna nasata policija da namesto vistinski kriminalci goni i vodi vo stanica maloletni deca?


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 15:57
Pravno gledano ne mozish da gi "privedish" tuku da gi "dovedish" vo stanica.Druga rabota,ako ne gi dovedish so policisko vozilo so shto drugo bi gi dovedol,so 19ka privatna?I ne postoi moznost da povikash roditel,osven od stanica taka da ne im veruvajte mnogu na novinarite i taka treba da go popolnat terminot na vestite


Постирано од: Ra
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 10:21
Не е случајно што типусот се просерава...
До вчера немал појма каде се и косово и Македонија...


Постирано од: kaplar
Датум на внесување: 27.Март.2008 во 11:07
Е шиптарите од Косово а и од целиот свет даваат пари за поткуп на Американската подршка и затоа имаат дрзава и надвор од границите на Албанија  Косово е Колумбија на Балканот.
Косово е центар на балканскиот пат на дрогата


Западноевропскиот пазар на хероин, кој 40-75 отсто го контролираат Албанци, годишно донесува приходи од околу седум милијарди долари, велат проценките на западните разузнавачки служби.

Косово е дистрибутивен центар во кој се вкрстуваат сите светски трансверзали и патишта на дрогата, предупредуваат од Обединетите нации. Според најновите извештаи на Канцеларијата на ОН за борба со дрога и криминал, поврзаноста меѓу јужноамериканските картели и албанската мафија има загрижувачки размери.

- Тоа е причина за грижи, пред се поради новите патишта на шверц на дрогата и вклучување на кокаинот во спектарот на производи кои го нудат групи активни долж Балканскиот пат на дрогата. Албанската мафија во последно време презема контрола врз пристаништата во Романија и има веќе цврста мрежа во Албанија и Црна Гора, се вели во извештајот.

Западните разузнавачки служби оценуваат дека западноевропскиот пазар на хероин, кој 40-75 отсто го контролираат Албанци, годишно донесува приходи од околу седум милијарди долари, со што шверцот на тој вид наркотик е најпрофитабилна дејност на Балканот.

- Подрачјето Албанија - Косово - Западна Македонија е големо складиште на дрога. Тука не се зборува за килограми, туку за тони - изјавил за Танјуг западен дипломат на служба на Балканот. Разузнавачките извори проценуваат оти во овој регион во секој момент има барем седум тони кокаин подготвен за пат кон Запад.

Почетокот на сериозните активности на албанската мафија западните експерти најчесто тоа го поврзуваат со падот на комунистичкиот режим на Енвер Хоџа во 1991 година. Предупредувањето на Канцеларијата е најново во низата загрижувачки извештаи на повеќе агенции за борба против организираниот криминал, меѓу кои и ФБИ, Интерпол и Еуропол.


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 30.Март.2008 во 00:16
 
 
Мендерез Мемети околу 13 часот и 20 минути на Бит Пазар во Скопје е претепан од страна на како што вели неколку припадници на полициската единица Алфа

Според него , неколку Алфи му побарале документи и потоа почнале брутално да го тепаат. Мендерез за Алсат вели дека алфите го замениле со друга личност бидејќи не дал никаков повод да биде нападнат.

“Одев по Бит Пазар , дојдоа Алфите и ми извадија легитимација. Ми побараа документи. Ми ги фрлија и не ме ни претресоа , можеби се посомневаа на некого и ме претепаа. Ме прашуваа каде е другар ми. Јас бев на гости и дојдов на пазар да купам нешто и ме истепаа без каква и да е причина. Им ги дадов документите , и после тоа извадија пиштол. Беа четворица и ме удираа, со кундак од пиштол со тупаници, со клоци , со се што можеа. Едниот беше Албанец а другите не знам што беа“ вели Мемети.

Во еден момент тој ја изгубил свеста и со рани на главата и на лицето се упатил во полициската станица Бит Пазар за да го пријави случајот. При излегување станицата Мендерез уште еднаш изгубил свест и од таму го пренеле во болница.

“Немаат право да постапуваат на ваков начин. Доколку се знае што сторил, тогаш нека го затворат и однесат на суд. Има закон , јас не го гледам ова вака. Тука да се живее и како куче да го влечат, да го однесат зад џамијата , ова не можам да го оправдам“ вели Муса Мемеди, роднина на истепаниот.

Од МВР изјавуваат дека случајот е евидентиран и поради тоа што се случил во текот на викендот портпаролот Иво Котевски не е во состојба да даде детални информации. Сепак тој рече дека случајот ќе се истражува.


-------------


Постирано од: novace
Датум на внесување: 30.Март.2008 во 00:24
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

 
 
Мендерез Мемети околу 13 часот и 20 минути на Бит Пазар во Скопје е претепан од страна на како што вели неколку припадници на полициската единица Алфа

Според него , неколку Алфи му побарале документи и потоа почнале брутално да го тепаат. Мендерез за Алсат вели дека алфите го замениле со друга личност бидејќи не дал никаков повод да биде нападнат.

“Одев по Бит Пазар , дојдоа Алфите и ми извадија легитимација. Ми побараа документи. Ми ги фрлија и не ме ни претресоа , можеби се посомневаа на некого и ме претепаа. Ме прашуваа каде е другар ми. Јас бев на гости и дојдов на пазар да купам нешто и ме истепаа без каква и да е причина. Им ги дадов документите , и после тоа извадија пиштол. Беа четворица и ме удираа, со кундак од пиштол со тупаници, со клоци , со се што можеа. Едниот беше Албанец а другите не знам што беа“ вели Мемети.

Во еден момент тој ја изгубил свеста и со рани на главата и на лицето се упатил во полициската станица Бит Пазар за да го пријави случајот. При излегување станицата Мендерез уште еднаш изгубил свест и од таму го пренеле во болница.

“Немаат право да постапуваат на ваков начин. Доколку се знае што сторил, тогаш нека го затворат и однесат на суд. Има закон , јас не го гледам ова вака. Тука да се живее и како куче да го влечат, да го однесат зад џамијата , ова не можам да го оправдам“ вели Муса Мемеди, роднина на истепаниот.

Од МВР изјавуваат дека случајот е евидентиран и поради тоа што се случил во текот на викендот портпаролот Иво Котевски не е во состојба да даде детални информации. Сепак тој рече дека случајот ќе се истражува.
 
Ако е ова се онака како што е овде опишано..страшно е кога се греши према невини луѓе...ама од друга страна пак постапките на некои се исти кон полицајците и овие ова го сметаат какао превентива...
Се прашувам само ..зашто вакви работи има само во Чаир.. Газибаба..Битпазар...а нема на други исто така фрекфентни места во градов???.
И зашто кај јаја паша е секојдневна ѓурултија од се и сешто..а нема пајак-служба да расчисти нередот и хаосот..а во центар за ситница одма дури и по 2 пајака се „нацртуваат„ на некоја скапана кола..погрешно паркирана..
Само правам споредба...различен аршин ...за исти дела во различни делови на еден ист град..Скопје???
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 30.Март.2008 во 00:36
I jas se prasuvam

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: moira
Датум на внесување: 30.Март.2008 во 00:39
Dnevni aktuelnosti i vesti postirajte tuka...ne otvarajte celi temi, nema potreba..... tokmu za toa e nameneta ovaa tema!

Pozdrav

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Gorg
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 13:41
OK Moira


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 19:07
http://www.sitel.com.mk/vesti_det.asp?ID=25189&kategorija=%CC%E0%EA%E5%E4%EE%ED%E8%BC%E0 - http://www.sitel.com.mk/vesti_det.asp?ID=25189&kategorija=%CC%E0%EA%E5%E4%EE%ED%E8%BC%E0 , samo ova,sega falese...

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 19:18
Nikoj ne smee da bide tepan na ulica bez razlika bil ili nebil kriv.
Osven vo slucaj da pruzi otpor ili da gi napade policajcite.
Da ostavime na policijata da go razgleda slucajot u veruam deka ke bidat kazneti ti sto ja zloupotrebile funkcijata.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 19:22
Ok, dosta za ovoj slucaj

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: dras
Датум на внесување: 01.Април.2008 во 08:12

18 listopada 1867 u jednoj vojnoj bazi na istoku Aljaske, spuštena je zastava http://forum.idividi.com.mk/wiki/Rusija - Carske Rusije , a na jarbol je podignuta zastava http://forum.idividi.com.mk/wiki/SAD - SAD , čime je označen prelazak Aljaske u vlasništvo SAD-a. Naime, SAD su kupile milijun i pol četvornih kilometara potpune divljine po cijeni od 4 centa po jedinici, što se kasnije ispostavilo kao jedna od najpametnijih transakcija u povijesti. Tadašnji državni tajnik Wiliam Suard obavio je pregovore o kupovini zemlje, za koju su mnogi smatrali da je zemlja http://forum.idividi.com.mk/wiki/Snijeg - snijega i http://forum.idividi.com.mk/wiki/Led - leda , te su dogovor o transakciji zvali "Suardove ludorije". Međutim, mudrost iskazana ulaganjem u snijeg i led potvrđena je kada su na Aljasci otkrivene velike zalihe nalazišta http://forum.idividi.com.mk/wiki/Nafta - nafte , http://forum.idividi.com.mk/wiki/Zemni_plin - zemnog plina i ruda. Aljaska je postala 49. država SAD http://forum.idividi.com.mk/wiki/1959 - 1959 . godine, a tamošnji stanovnici i danas slave 18. listopad kao dan Aljaske. Površina Aljaske iznosi 1 518 775 km2.Na Aljasci živi oko 500 000 ljudi. Glavni grad Aljaske je http://forum.idividi.com.mk/wiki/Juneau - Juneau



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 15:25

Амбасадата на Италија изразува силна надеж дека поканата за членство на Република Македонија ќе биде упатена во најскоро можно време




Амбасадата на Италија во Македонија денеска испрати известување дека Италија до последен момент ја поддржа неопходноста од проширувањето на Алијанса со Албанија, Хрватска и Република Македонија, пренесува МИА.
- Таквата позиција константно завземена од страна на Италија во секоја прилика беше повторена од страна на италијанскиот Премиер Романо Проди кој имаше свое обраќање на Самитот во Бук*решт - се вели во известувањето.

Италијанската Амбасада ги демантира сите информации „за наводното спротивставено мислење на Италија во врска со поканата за влез на Република Македонија во НАТО“.

Амбасадата на Италија изразува силна надеж дека поканата за членство на Република Македонија ќе биде упатена во најскоро можно време.

Повеќето грчки медиуми, меѓу кои и многу весници, вчера јавија дека дека Франција, Шпанија и Италија дале до знаење дека го делат ставот со Грција во однос на членството на Македонија во НАТО, додека другите земји, на прво место САД, а потоа и Словенија, Турција, Чешка, Литванија и Естонија зазеле исклучително негативна позиција.

„Етнос“ пишуваше дека е интересен фактот што лидерите на Канада, Велика Британија и Португалија не зазеле став, додека според грчките извори, германскиот канцелар Ангела Меркел покажала „разбирање“ кон позицијата на Грција, но го поддржала членството на Македонија.

Електронското издание на „Нафтемборики“ вчера јави дека лидерите на Франција, Италија и Шпанија, на Луксембург и на Исланд се изјасниле „за“ грчката позиција за спорот со името на Македонија.




И пак нека превземаат нашите глупи новинари вестти од нашиот Јужен Непријател....


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 15:45
dzabe ti e toa, posto im go izvlekoa gzot na grcite so izjavata, ako se sekjavas ne kazale deka zaradi grcija ne dobivme pokana tuku alijansata se soglasi da ni dadat uslov.......ebati tie politickite izjavi

mozda dora im go popusi dobro.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Njujorcanec
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 16:20
Francuskiot ambasador ima i sila da izleze vo javnosta, kako ne mu e sram neka se zatvori vo ambasada i da ne izleguva:
Валеро: Македонија треба да ја сочува смиреноста и националниот консензус

Охрид, 4 април (МИА) - Перспективите на Македонија за влез во НАТО и по Бук*решт се недопрени, а мојата земја ќе помогне во остварувањето на целта Македонија да стане полноправна членка на Алијансата, изјави денеска во Охрид францускиот амбасадор во Македонија Бернард Валеро. Според него треба да се извлечат поуки, но и да се сочуваат смиреноста и националниот консензус.

Францускиот амбасадор присуствуваше денеска на отворањето на Патеката на франкофонијата во Охрид. Тој истакна дека во Европа на Македонија и завидуваат за нејзиното природно богатство, а Националниот парк „Галичица“ е еден од најубавите во Европа.

- Овие природни ресурси треба да се сочуваат, а воедно претставуваат и добри услови за развојот на туризмот, рече Валеро Бернард.

Според директорот на Националниот парк „Галичица“ Зоран Ангеловски Патеката на франкофонијата е долга над шест километри од Билјанините извори  до црквата „Света Петка“ во село Велгошти. Во првата фаза  е нејзиното обележување и поставување на информативни табли, а потоа  ќе се гради училиште во природа и патеката ќе ја добие својата рекреативно и едукативна намена.


-------------


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 16:23
Ај бе и она копилето еврејско Саркози..
Се тоа треба да се запали
Тоа французите никогаш не не сакале..
Глупи католици..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: moira
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 16:29
Originally posted by moira moira напиша:

Dnevni aktuelnosti i vesti postirajte tuka...ne otvarajte celi temi, nema potreba..... tokmu za toa e nameneta ovaa tema!

Pozdrav



Ве молам почитувајте го горенапишаното.

Нема потреба за нешто што е актуелно за дневен коментар или краткорочен коментар да се отвара цела тема.

Поздрав


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 16:34
djabe vikash,...taka se osekjaat po"vazni",...ako svoja "lichna" tema otvorat,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: dras
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 16:45
Originally posted by Njujorcanec Njujorcanec напиша:

Francuskiot ambasador ima i sila da izleze vo javnosta, kako ne mu e sram neka se zatvori vo ambasada i da ne izleguva:<span ="fontNaslov">Валеро: Македонија треба да ја сочува смиреноста и националниот консензус</span>Охрид,
4 април (МИА) - Перспективите на Македонија за влез во НАТО и по
Бук*решт се недопрени, а мојата земја ќе помогне во остварувањето на
целта Македонија да стане полноправна членка на Алијансата, изјави
денеска во Охрид францускиот амбасадор во Македонија Бернард Валеро.
Според него треба да се извлечат поуки, но и да се сочуваат смиреноста
и националниот консензус. Францускиот амбасадор присуствуваше
денеска на отворањето на Патеката на франкофонијата во Охрид. Тој
истакна дека во Европа на Македонија и завидуваат за нејзиното природно
богатство, а Националниот парк „Галичица“ е еден од најубавите во
Европа. - Овие природни ресурси треба да се сочуваат, а воедно
претставуваат и добри услови за развојот на туризмот, рече Валеро
Бернард. Според директорот на Националниот парк „Галичица“
Зоран Ангеловски Патеката на франкофонијата е долга над шест километри
од Билјанините извори  до црквата „Света Петка“ во село Велгошти. Во
првата фаза  е нејзиното обележување и поставување на информативни
табли, а потоа  ќе се гради училиште во природа и патеката ќе ја добие
својата рекреативно и едукативна намена.


Дволичноста останува во игра, додека евреинот без потекло и дава стопроцентна подршка на елините, неговиот амбасадор во Охрид ја промовира Франкофонијата, можеби човекот си е наместо, но треба да му е јасно дека политиката на неговата земја спрема Македонија со одобрување на ветото од Грција, од страна на Саракози јасно кажува на чија страна е Франција.


Постирано од: kire_nedelkov
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 19:03
Makedonija treba da upati protestna nota do francija, i da go otkaze prisustvoto na ambasadorot na frankfonijata.

treba ednas da pokazeme i nie zubi, pogotovo sega koga Golemiot Brat e zad nas.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 22:07
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Makedonija treba da upati protestna nota do francija, i da go otkaze prisustvoto na ambasadorot na frankfonijata.

treba ednas da pokazeme i nie zubi, pogotovo sega koga Golemiot Brat e zad nas.
 
Па тие и тоа го очекуваат..така да постапиме...
пс
Не бадијала оние во Африка велат ...дека кога слоновите се борат..страда само тревата..
голема%20насмевка


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: al_pachino
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 22:09
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Makedonija treba da upati protestna nota do francija, i da go otkaze prisustvoto na ambasadorot na frankfonijata.

treba ednas da pokazeme i nie zubi, pogotovo sega koga Golemiot Brat e zad nas.
 
samo da vnimavame dodeka e zad nas da ne mu se krene....... na golemiot brat ....


-------------
borbata e teska ama ce pobedam


Постирано од: moira
Датум на внесување: 04.Април.2008 во 23:56

Штотуку пристигна на мојот деск и изворно ви го пренесувам:

Грција инсистира САД да бидат исклучени од НАТО


Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани денес објави дека Грција ќе стави вето на постојното членство на САД во НАТО, доколку САД не го промени своето име во "Соединети Држави на Централна Северна Америка."

"Грција е конзистентна. Како што ставивме вето на FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia) бидејќи сме единствени кои што имаат право на тоа има на целата територија на Македонија, исто така даваме вето на FBCOA (Former British Colony of America) кои полагаат права за користење на името 'Америка'," порача госпоѓа Бакојани на денешната прес конференција.

Таа истакна дека територијата на FBCOA покрива помалку од половина од континентот Северна Америка, што всушност е само еден од двата континенти Америка.

"Загрижени сме дека користењето на името 'Америка' од страна на FBCOA, што имплицира нејзина територијална претензија кон соседите," објаснила Бакојани.

Таа додала: "Лидерите на оваа нова земја со популација од 300 милиони, инсистираат својата татковина да ја викаат 'Америка,' и покрај тоа што тоа име е дел од индијанската култура и историја илјадници години наназад," притоа реторички прашувајќи, "Дали и Покахантас била Англо-саксонка?"

Медијаторот на О.Н. се обидува да најде решение за "проблемот со името," кое ќе биде прифатливо за двете страни, и кое ќе му дозволи на САД да остане во НАТО. Пратеникот на О.Н. Метју Нимиц, даде неколку предлози, вклучувајќи ги и "Демократски Соединети Американски Држави," "Нови Соединети Американски Држави," и "Соединети Американски Држави (Вашингтон Д.Ц)," меѓутоа сите беа одбиени од Атина.

Претседателот Џорџ Буш го прифати фактот дека оваа недела на самитот на НАТО во Бук*решт, САД може да го изгуби своето членство во Алијансата доколку Грција инсистира на тоа.

"Ќе продолжиме да бараме заедничко решение за ова прашање," изјавил Буш.

Бакојани најавила дека Атина размислува да побара промена на името и од Обединетото Кралство, истакнувајќи дека "Британија" е името на соседниот француски административен регион. Постојат индикации и дека Грција може да инсистира Обединетото Кралство да биде преименувано во "Обединетото Кралство на Северна Британија и Северна Ирска," доколку сака да остане во НАТО. Атина допрва треба да го формализира ова барање.


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: invader
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 00:22
ja pak,cuv deka amerikancite se spremale i belata kukja   da si ja srusat,za da go nabedat uste ednas, kutriot,nvin kako bebence, laden........ deka toj toa go napravil,ama ,glupavite amerikanci se tolku glupavi sto ne ni sfakjaat deka se tolku "prozirni"sto i naj slepiot musliman znae deka toa ke bide nivno delo.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 14:27
Originally posted by moira moira напиша:


Штотуку пристигна на мојот деск и изворно ви го пренесувам:

Грција инсистира САД да бидат исклучени од НАТО


Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани денес објави дека Грција ќе стави вето на постојното членство на САД во НАТО, доколку САД не го промени своето име во "Соединети Држави на Централна Северна Америка."

"Грција е конзистентна. Како што ставивме вето на FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia) бидејќи сме единствени кои што имаат право на тоа има на целата територија на Македонија, исто така даваме вето на FBCOA (Former British Colony of America) кои полагаат права за користење на името 'Америка'," порача госпоѓа Бакојани на денешната прес конференција.

Таа истакна дека територијата на FBCOA покрива помалку од половина од континентот Северна Америка, што всушност е само еден од двата континенти Америка.

"Загрижени сме дека користењето на името 'Америка' од страна на FBCOA, што имплицира нејзина територијална претензија кон соседите," објаснила Бакојани.

Таа додала: "Лидерите на оваа нова земја со популација од 300 милиони, инсистираат својата татковина да ја викаат 'Америка,' и покрај тоа што тоа име е дел од индијанската култура и историја илјадници години наназад," притоа реторички прашувајќи, "Дали и Покахантас била Англо-саксонка?"

Медијаторот на О.Н. се обидува да најде решение за "проблемот со името," кое ќе биде прифатливо за двете страни, и кое ќе му дозволи на САД да остане во НАТО. Пратеникот на О.Н. Метју Нимиц, даде неколку предлози, вклучувајќи ги и "Демократски Соединети Американски Држави," "Нови Соединети Американски Држави," и "Соединети Американски Држави (Вашингтон Д.Ц)," меѓутоа сите беа одбиени од Атина.

Претседателот Џорџ Буш го прифати фактот дека оваа недела на самитот на НАТО во Бук*решт, САД може да го изгуби своето членство во Алијансата доколку Грција инсистира на тоа.

"Ќе продолжиме да бараме заедничко решение за ова прашање," изјавил Буш.

Бакојани најавила дека Атина размислува да побара промена на името и од Обединетото Кралство, истакнувајќи дека "Британија" е името на соседниот француски административен регион. Постојат индикации и дека Грција може да инсистира Обединетото Кралство да биде преименувано во "Обединетото Кралство на Северна Британија и Северна Ирска," доколку сака да остане во НАТО. Атина допрва треба да го формализира ова барање.



Таа вест е превземена од Он Нет

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:09
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Ај бе и она копилето еврејско Саркози..
Се тоа треба да се запали
Тоа французите никогаш не не сакале..
Глупи католици..


ХИТЛЕР Е КРИВ!


-------------
car's freack


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 10:39
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Ај бе и она копилето еврејско Саркози..
Се тоа треба да се запали
Тоа французите никогаш не не сакале..
Глупи католици..


ХИТЛЕР Е КРИВ!


За што е Хитлер крив?

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kire_nedelkov
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 23:53
Originally posted by invader invader напиша:

ja pak,cuv deka amerikancite se spremale i belata kukja   da si ja srusat,za da go nabedat uste ednas, kutriot,nvin kako bebence, laden........ deka toj toa go napravil,ama ,glupavite amerikanci se tolku glupavi sto ne ni sfakjaat deka se tolku "prozirni"sto i naj slepiot musliman znae deka toa ke bide nivno delo.


drugpat koga "slusas", da si go ukljucis aparatceto...


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 13:12
Фрид: Постои македонски јазик и Македонци
МИА      Коментари (0)   
08.04.2008 11:15
Даниел Фрид


„Не мислам дека македонскиот јазик е „таканаречен“. Македонскиот јазик постои. Постојат Македонци“, изјави Даниел Фрид, помошник државен секретар на САД.

„Како што знаете, во „Foreign Service Institute“ (дипломатска школа на Стејт департментот) предаваме на македонски, како што предаваме на српски, на хрватски, а сега предаваме и на босански јазик. Сите јазици се творештво на човекот. Затоа постои и македонскиот јазик“, додаде Фрид.

„Секако, постои и историска македонска провинција која е различно нешто од државата. И тоа е важно. јасно е дека Владата во Скопје, како што ние Американците ја викаме Владата на Македонија, нема претензии. Ние ја признаваме разликата меѓу историската територија Македонија, која е секако, поголема отколку државата. И ние го поддржуваме процесот за изнаоѓање решение за името што го води медијаторот Метју Нимиц“, смета Даниел Фрид.

„Етничката припадност е факт откако знам. Прашањето за името е на мaса. За него се разговара. Јас не сум преговарач и не сум антрополог или етно-историчар“, рече Фрид.

Атина изрази незадоволство поради изјавата на помошник-државниот секретар на САД Даниел Фрид дека постои македонска националност и македонски јазик.

„Такви изјави не помагаат за решавање на спорните проблеми меѓу Атина и Скопје“, изјави по тој повод грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани. Таа додаде дека „Атина нема да биде вовлечена во таков вид

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=91572 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=91572

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: only_me
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 22:32
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Ај бе и она копилето еврејско Саркози..
Се тоа треба да се запали
Тоа французите никогаш не не сакале..
Глупи католици..

Pred se, negledam pricina, so mora da vregas na religiska baza. Sarkozi nikojpat nese izjasnil katolik, nitu koj od nivnite politicari, A vtoro so kar od pravoslavnite, vo sto se podobri?
pozdrav!


Постирано од: petar_thegreat
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 22:35
zgora na se , francuzite se najocigleden primer na globalno zatopluvanje ... poglednete samo fotografija na francuska fudbalska reprezentacija od 1978 i od 2008 ..... na pocetok se beli a sega glamnjosani , crni , katranosani .... najpogodeni od globalnoto zatopluvanje .....

-------------
Petar Veliki .... The Car


Постирано од: kire_nedelkov
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 10:52
Originally posted by petar_thegreat petar_thegreat напиша:

zgora na se , francuzite se najocigleden primer na globalno zatopluvanje ... poglednete samo fotografija na francuska fudbalska reprezentacija od 1978 i od 2008 ..... na pocetok se beli a sega glamnjosani , crni , katranosani .... najpogodeni od globalnoto zatopluvanje .....


hehe, dobra bese fotkata stvarno...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 12:26
На собирот одржан во дворот на грчкото училиште во јужниот албански града Химара, на кој присуствувал и грчкиот заменик-министер за надворешни работи Теодороис Касимис, присутните побарале остварување на правото на добивање грчко државјанство, а со тоа и право на глас, како и автономија на Химара.

Според албанската агенција „Балкан веб“, на собирот на кој учествувале жители од поширокото подрачје на таа општина, биле извикувани антиалбански пароли, се пеела грчката химна, се вееле грчки знамиња и се зборувало само на грчки јазик, а тоа го правеле дури и „локалните функционери“.

Касимис, кој во Химара допатува неполн ден по протестите и судирот меѓу етничките Грци и албанската полиција и откако беа уапсени двајца членови на здружението на Грците „Омонија“, остварил средба со раководството на здружението зад затворени врати, а доцна синоќа бил и во посета на Саранда.

Ova samo kako dokaz za fasizoidnata politika i mentalitet na grckite pederista.


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 03:47
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Makedonija treba da upati protestna nota do francija, i da go otkaze prisustvoto na ambasadorot na frankfonijata.

treba ednas da pokazeme i nie zubi, pogotovo sega koga Golemiot Brat e zad nas.
Abe nie so taa frankofonija samo se ulizuvame da dobieme poeni.Shto imame nie so frankofonija??????збунетост

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: kire_nedelkov
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 11:14
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:

Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Makedonija treba da upati protestna nota do francija, i da go otkaze prisustvoto na ambasadorot na frankfonijata. treba ednas da pokazeme i nie zubi, pogotovo sega koga Golemiot Brat e zad nas.
Abe nie so taa frankofonija samo se ulizuvame da dobieme poeni.Shto imame nie so frankofonija??????збунетост


imame pateka do Galicica.


Постирано од: dras
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 11:55
Се уште се чудам кај е паралелета на македонците со франкофоните, секако во оваа област несум побарал информации.
Што се однесува до Саракози и французите јасно е дека се во прашање интереси, колку што се сеќавам на некои информации од медиумите, Франција во задните недели се труди да си ја наплати подршката на Грција, секако во прашање е продажба на оружје кое французите имаат намера да им го продадат на грците.


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 11:57
one more......
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=91846 - http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=91846

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 12:14
Se ostvarija prognozite.
Bravo moira, trebase da tipuvame.

Ирска подготвува признавање на уставното име
Макфакс      Коментари (0)   
15.04.2008 11:41

Република Ирска подготвува терен за признавање на уставното име на Република Македонија, наведува денеска грчкиот весник „Елефтерос типос“.

Ова го аргументира со билатерален договор што Ирска го потпиша со Македонија под нејзиното уставното име.

Договорот за одбегнување на двојното оданочување беше потпишан во понеделникот, за време на посетата на шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски на Даблин, и покрај претходните реакции на грчката дипломатија кога ирската Влада ја замени референцата со „Република Македонија“ во кореспонденцијата со официјално Скопје.

Република Ирска е втората држава меѓу 15 стари членки на Европската унија, по Велика Британија, која најавува подготвеност да ја признае Македонија со уставното име, пишува „Елефтерос типос“.

Весникот посочува дека се уште нема официјална реакција од грчкото Министерство за надворешни работи, додавајќи дека зад кулисите се преземаат чекори признавањето да биде „замрзнато“.

Македонското Министерство за надворешни работи соопшти дека шефот на дипломатијата Милошоски и министерот на Ирска за европски прашања, Дик Роуч, во понеделникот го склучија македонско-ирскиот Договор за одбегнување на двојното оданочување.

„Ова е прв билатерален договор меѓу двете земји склучен под уставното име на Република Македонија, што претставува официјализирање на ставот дека Република Ирска ја признава Република Македонија под уставното име“, соопшти македонското МНР.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 12:21
Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...



...hehehehehhe.....gulabite pismonosi docnat, no moira ne ve izlaza...neli...?...sega treba da me castite....

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 12:23
MOZE LI NEKOJ DA DOJDE DO PODATOCI , KOJI ZEMJI NE PRIZNALE DO SEGA?

BI BILO KORISNO ZOSTO MNOGU DISKUTIRAVME OVDE DEKA GERMANIJA NE PRIZNALA A KAKO STO STOI VO POGORNIOT TEKST OD STARITE 16-SET CLENKI NA EVROPSKATA UNIJA SAMO VELIKA BRITANIJA NE PRIZNALA.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 12:25
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...



...hehehehehhe.....gulabite pismonosi docnat, no moira ne ve izlaza...neli...?...sega treba da me castite....


KE IMA CASTENJE KAKO I DA E I SLAVENJE.

USTE POGORNOTO PRASANJE DA GO ODGOVORIS EPTEN KE ME USREKIS MENE A I SITE DRUGI STO NEZNAAT A GI IMA MNOGU SIGUREN SUM.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk