Испечати | Затвори го прозорот

ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12294
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 01:24
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО
Постирано од: borec
Наслов: ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО
Датум на внесување: 23.Февруари.2008 во 10:10

Соседите имаа монархии и не поделија благодарејќи на тоа што кралските семејства даваа поддршка на политиката на територијални претензии на сметка на Македонија под дубиозни историски и други изговори. Тоа убаво го опиша Др. Ханс Лотар Штепан во "Македонксиот Јазол".

Но се најде Македонец -- Боге Петер Колоски од Струга -- кој е единствен денес со докажано кралско потекло! Колоски пред 2 години бил прогласен за Гроф на Македонија и Епир во церемонија со 400 присутни кралски семејства.

Имено, Колоски докажа дека е крвен пра-пра внук на Ана од Неапол (15. век) која била пруска принцеза на Долна Саксонија. Значи преку лозата на Пруските кралеви, Колоски стана кралски наследник осведочен лично од 89 годишната Кралица Ерна.

За време на кралската конференција за доделување на оваа титула на Колоски, кога тој во свеченото обраќање го споменал Александар Трети Македонски во салата избувнал громогласен аплауз! По завршувањето на вечерата, секој присутен барон, принц и принцеза давале охрабрување дека ќе помогнат земјата на големиот Александар да стане земја која ќе биде почитуван дел од големото кралско семејство на Европа.

Колоски ги поканил во Охрид и летово ќе се очекува да дојдат 100 кралски фамилии. Создадена е и Македонска кралска фондација пред осум години, но "институциите" -- конкретно Мин. за правда -- никако да ја регистрираат. Без таква фондација која што е уредно регистрирана, не може да се направи ништо ниту пак да се употребат големите парични средства кои допрва ќе ги донираат сите кралски семејства.

Боге Петер Колоски договорил ова лето (2008) да се одржи средбата на стотина кралски семејства во Охрид - кој е кралски град. Но средбата ќе биде можна САМО АКО Министерството за правда на РМ ја регистрира Македонската кралска фондација. Засега Министерството покажува крајна неажурност. Боге Колоски дошол дури 9 пати во Македонија да го брка случајот. Инаку тој долго време живее и работи во Германија, а по струка е градежен инжинер.

Боге Колоски е единствениот (засега) кој има право да претендира на титулата КРАЛ НА МАКЕДОНИЈА!!! Дванаесет години ја докажувал и на крај ја докажал крвната врска со неговата пра-пра баба, пруската принцеза Ана и со тоа и со главната лоза на пруските кралеви. Неговиот пра-пра дедо, Петер Колаја, бил многу богат човек-трговец со мрежа низ целиот Балкан. Тој во една расправија убил некој турски бег, и морал многу бргу да распродаде се' и да се пресели во Епир каде што семејството живеело 30 години. Но и таму се судрил со Турците, па заминал за Елбасан, Албанија. И таму имал проблеми па се преселил во Неапол - каде што живеат и денес многу Македонци-католици доселени од Епир, иако се претставуваат како Албанци. Во Неапол, синот на Петер, Никола, се оженил за Ана кон крајот на 15. век. Таа потекнувала од кралската лоза на Зибенбурген во Долна Саксонија. Во семејството Колоски, во текот на седум (7) генерации се пренесува името Никола.

Боге Колоски сега поседува Кралски Указ со восочен кралски печат, доделен од Кралицата Ерна на Ниска Саксонија, во кој стои дека таа лично заедно со Кралскиот клуб на бароните, со особена чест и задоволство -- со одлука на Кралскиот Совет -- му ја предаваат на НЕГОВОТО ВИСОЧЕСТВО Боге Петер Колоски наследната титула Гроф! Во указот на Кралицата Ерна понатаму се вели:

"Моите овластувања ми дозволуваат
да Ви ја предадам златната кралска круна
и симболите на кралството со одобрување
потпечатено со восочен кралски печат
за да го водите и управувате нашето кралство,
за негување на историјата и нејзино продолжување...."

Со овој указ, Колоски е заведен во кралското семејство на Кралицата Ерна како ЕДИНСТВЕН НАСЛЕДНИК на кралството што треба да го наследи по нејзината смрт!

Само да надополнам: се работи за ПАСИВНО кралство, бидејкји монархијата е укината во Германија во 1919 година (за разлика од Британија на пример, која е аткивно кралство). Седиштето на Кралството е близу Минхен, но Гроф Колоски работи на тоа неговото Кралство да е со престол во Скопје!!! За Колоски да стане Принц на Македонија и Епир, мора да се одржи кралска конференција САМО во земјата од каде што потекнува лицето кое претендира на таа титула! Затоа Гроф Колоски формираше Македонска кралска фондација според прописите и традицијата, која е основата за да се одржи таа кралска конференција.

Владата изгледа не знае за значењето на оваа ситуација. А треба да знае, да е информирана, не само на национален план, туку бидејки со кралските семејства доаѓаат и бизнисмени за инвестиции. Да се надеваме дека тоа нема да ги застраши Ташковиќ и сличните типови.

Поентата е дека меѓу кралските семејства на Европа постои голема подршка за Македонија како држава! Сите тие знаат дека Македонија е најстарото кралство!!! За нив е во најголем интерес и најголема чест да се поврзани со нас, да имаат врска со антиката, со Македонија! Тоа со пари не се купува, а ете им паднал Гроф (засега) Боге Колоски во скутот од Господ даден.

Со појавата на Гроф Колоски, Македонија мозхе да стане пасивно кралство! Но уште еднаш, за Македонија да стане пасивно кралство (со можност потоа да стане и активно кралство) МОРА да се одржи Светската кралска конференција во Македонија закажана во јули во Охрид. А за тоа да стане, МОРА да се регистрира "инструментот" кој ја иницира средбата т.е. Македонската кралска фондација.

Shokantno neli???  изненадување  Megutoa vo isto vreme prijatno soznanie. среќа
 
A EVE I EDEN KOMENTAR POSLE IZJAVUVANJETO NA OVAA STATIJA:

"Ова е одлична шанса, Македонија да добие силна поткрепа од светските кралски семејства, и да застанеме сите на цврсти нозе пред светот и да се гордееме на она што е наше!

Сакам, и треба сите истото да го сакате - да се возобнови најстарото кралство во светот! Кралството Македонија!"

Од: http://trn.blog.com.mk/ - Трн , 22 Февруари, 2008 - 17:45 | http://trn.blog.com.mk/node/comment/reply/137217/666665 - одговори
 
Mene MI SE DOPAGJA OVAA IDEA - sto mislite VIE????? среќа  големо%20гушкање
 
 
 
 
 
 



Коментари:
Постирано од: borec
Датум на внесување: 23.Февруари.2008 во 13:02
Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

................".neverojatno na kakvi se raboti lugjeto mozhe da poveruvaat samo za da si gi opravdaat sopstvenite nevolji"...........


изненадувањеизненадувањеизненадување.....drug komentar ne e potreben!


 
 
Ne ni ochekuvavme "drug komentar" OD ALBANEC!!!!!! намигнување
 
Normalno deka NE vi odgovara ovaa kombinacija - ke vi go narushi planot za Golema Shqipija. голема%20насмевка
 
A aj samo za moment da ti go "odmeram" pametot, preku tvoite predhodni komentari:
 
-  ako ste vie anticki,..........togas jas sum...........james bond! (a se narekuva kako takov, znachi se zamisluva deka e)
 
- koj faktor e turcija?
i drugite stotina zemji.
koisto do pred nekoja decenija ne ni postoeja na planetava! (a i Amerika, Britanija, Rusija i Kina spagjaat vo tie "koisto do pred nekoja decenija ne ni postoeja na planetava" a da ne zboruvam za toa deka Amerika ja fali i poddrzuva vo sekoj negov komentar) koi se;

- bogami,...pogolem e i od skopje,( a i poziv,sto posto!)
naiven e sekoj sto i ke pomisli deka bi go ostavile toa"glupavite" amerikanci - ili

-  djungla?--t ek togas bi bila djungla,ako ne si go pikaat sekade amerikancite! - za potoa da prejde na vregjanje na se' sto e Makedonsko;
 
- strumicka,

kolku prosto zvuci?! - i da zavshi so Shqipskata vechna fantazija;
 
-  a,be sto tolku se sekirate?! PAK ke ve stavat naskoro,...na istok od zapadniot balkan!
 
 
Ljoch...Ljoch....razbirlivo e da ti e krivo....megutoa glej pobaraj tamu po starite zapisi...moze ke pronajdesh nekade, deka i ti si Makedonec (kako sto vo gore navedeniot text pishuva deka IMA TAKVI sluchaevi)....taka da nema da imash problemi posle - DURI I KE SE GORDEESH so zapisive!!!!!  голема%20насмевка
 



Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 23.Февруари.2008 во 14:25
Originally posted by borec borec напиша:

Smej se BOLGARCHE...smej se....NE TI OSTANUVA NISHTO DRUGO - osven da si se nasmeesh NA SETA MAKA!!!!    голема%20насмевка
 

 

Борец, ништо лично, но слагайте малко спирачки... Ако ви требе круна и крал - референдум и менувате името.. Кралство Македониjа ...добре звучи..


Постирано од: borec
Датум на внесување: 24.Февруари.2008 во 16:09
Me chudi bash, ZOSHTO NIEDEN Makedonec ne se izjasnuva po ova prashanje!!!!
 
Daj be kashete neshto da mu se snevidi!!!!  чекање  кубење%20коса
 
Ne vi se veruva li??  Smeshno li vi zvuchi???  Neostvarlivo li???
 
Mene bash OVA mi e idealno reshenie - kako adut!!! намигнување
 
NORMALNO, ZBORUVAM ZA PASIVNO KRALSTVO kako opcija.  среќа
 
 
 


Постирано од: Dejan]
Датум на внесување: 24.Февруари.2008 во 16:29
Не ја знам причината зошто министерството за правада зошто не ја регистрира оваа фондација, со со ова може многу да се придонесе за Македонија во секој поглед на опшественото живеење.

-------------
http://www.macedonium.org - http://www.macedonium.org


Постирано од: borec
Датум на внесување: 24.Февруари.2008 во 17:40
Originally posted by Dejan Dejan напиша:

]Не ја знам причината зошто министерството за правада зошто не ја регистрира оваа фондација, со со ова може многу да се придонесе за Македонија во секој поглед на опшественото живеење.
 
ALELUJA!!!  не%20вреден
 
Ete imalo nekoj so dovolno gac, za da si go kaze svoeto mislenje! 
 
Potpolno se slozuvam so tvojot post i stvarno nemozam da razberam kako i drugite nemozat toa da go vidat.  кубење%20коса
 
Pasivnoto kralstvo NEMA nikako da mu shteti na segashniov sistem a sekogash ke ima poddrshka od site kralski semejstva niz svetov!!  Poubavo zdravje!!!  среќа
 
 


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 24.Февруари.2008 во 18:12
Господинот Колоски може да полага право само на Неаполското или Пруското кралство. Не гледам каква врска има тој со некои од кралевите или царевите што владееле со Македонија.

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: Dejan]
Датум на внесување: 24.Февруари.2008 во 19:32
Хммм ете ти читај и чуди се... Господинот Колоски го признале сите потомци на кралските семејства во светот и му честитаат и воодушевуваат што е од Македонија, а малиот плука на него... патетика не видена...
Originally posted by tofu tofu напиша:

Господинот Колоски може да полага право само на Неаполското или Пруското кралство. Не гледам каква врска има тој со некои од кралевите или царевите што владееле со Македонија.


-------------
http://www.macedonium.org - http://www.macedonium.org


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 08:29
ja sum istaknat monarhist....a kraslkata kukja ni e vo solun

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 08:48
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ja sum istaknat monarhist....a kraslkata kukja ni e vo solun

И зашто Солун? Зашто не Охрид, или Преспа?


Постирано од: aurelianus
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 09:03
Се што е добро е далеку од срцето!Тешко проклетство и анатема фрлена врз овој народ и држава!Не ни доаѓа памет да смениме нешто на подобро!Не прифаќаме добри и проверени модели!До кога и зошто......?

-------------
8"


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 09:18
Момци - па ние имаме еден принц - унук на Симеон ІІ од неговата керка Калина. Името му е Симеон-Хасан. Мислам што он ке биде много квалитетен цар на Македониjа зоштото ке се ареса и на албанците заради второто си име - Хасан (крстен е на мароканскиот крал Хасан ІІ, коj е бил приjател на Симеон ІІ).
Да живее негово величество Симеон-Хасан!


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 09:28
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ja sum istaknat monarhist....a kraslkata kukja ni e vo solun

И зашто Солун? Зашто не Охрид, или Преспа?



aj razmisli.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 10:13
Originally posted by дуле дуле напиша:

Момци - па ние имаме еден принц - унук на Симеон ІІ од неговата керка Калина. Името му е Симеон-Хасан. Мислам што он ке биде много квалитетен цар на Македониjа зоштото ке се ареса и на албанците заради второто си име - Хасан (крстен е на мароканскиот крал Хасан ІІ, коj е бил приjател на Симеон ІІ).
Да живее негово величество Симеон-Хасан!


Пак окупација од ТуркоМонголи а.
Симеон-Хасан!смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 10:28
Originally posted by дуле дуле напиша:

Момци - па ние имаме


A toa sho si go imate da si go nabutate u gz. Sho ne nas interesira sho vie imate. Aj gitla.


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 10:40
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Originally posted by дуле дуле напиша:

Момци - па ние имаме
A toa sho si go imate da si go nabutate u gz. Sho ne nas interesira sho vie imate. Aj gitla.

Гледам Дуле се опитва да помогне...Ке обвржеме двете кралства, пардон, царства(пасивни)и ке разшириме балканот до Испаниjа.. Добар предлог е Симеон-Хасан...За цар на Бугарите не става оти е далеч у редицата..Даj ке ви го дадем..


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 10:43
Симеон-Хасангазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Симеон можеби и би го голтнале ама Хасан никако,зар повторно 500год. под турскогазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 10:47
Друго засега немаме...


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 10:59
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Originally posted by дуле дуле напиша:

Момци - па ние имаме еден принц - унук на Симеон ІІ од неговата керка Калина. Името му е Симеон-Хасан. Мислам што он ке биде много квалитетен цар на Македониjа зоштото ке се ареса и на албанците заради второто си име - Хасан (крстен е на мароканскиот крал Хасан ІІ, коj е бил приjател на Симеон ІІ).
Да живее негово величество Симеон-Хасан!
Пак окупација од ТуркоМонголи а.Симеон-Хасан!смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

Дедото на Симеон-Хасан: Симеон ІІ има секаква крв, но не и татарска. По маjка е италианец (а таа имала и черногорска крв), по башта е син на Борис ІІІ, коj па е син на Фердинанд Сакс-Кобург-Готта. (тие са роднини со сите кралски фамилии низ цела Европа). Както казав - маjката на Симеон-Хасан е кнjагинjа Калина - керка на Симеон ІІ и една испанка. Башта на Симеон-Хасан е испанецот авантjурист Китин Муньос.


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 11:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Симеон-Хасангазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењеСимеон можеби и би го голтнале ама Хасан никако,зар повторно 500год. под турскогазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Ке припоим и Црна гора (като зестра од маjката на Симеон ІІ) и тогаж ке имаме излаз на 3 морета


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 11:03
Ама да го крстиме за Султан а не ЦАРгазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: zajkoo
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 11:04
 I SAD ke gi pripoime so nas oti greota se, uste tie ostanaa bez kral...za da ne se cuvstvuvaat osameni i zapostaveni od cel svet.

-------------
Биди добар со сите,услужлив за повеќето, близок со неколку, пријател со еден, непријател со ниеден.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 11:04
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Друго засега немаме...


Имаме

Но се најде Македонец -- Боге Петер Колоски од Струга -- кој е единствен денес со докажано кралско потекло! Колоски пред 2 години бил прогласен за Гроф на Македонија и Епир во церемонија со 400 присутни кралски семејства.

Имено, Колоски докажа дека е крвен пра-пра внук на Ана од Неапол (15. век) која била пруска принцеза на Долна Саксонија. Значи преку лозата на Пруските кралеви, Колоски стана кралски наследник осведочен лично од 89 годишната Кралица Ерна.




-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: borec
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 13:38
Mene lichno i mi se veruva deka SIGURNO ima i nekoj (ako ne i poveke) direktni naslednici na Makedonskoto kralstvo, najverojatno za vreme na Vizantija.  Samo shto treba da se pronajdat....zatoa sto navistina ova pasivnovo kralstvo e dobra idea.  Samo za da bide pouspeshno ke treba da gi najdeme direktnite naslednici od Makedoskoto kralstvo.  намигнување  среќа
 
Mozebi i zatoa Ministerstvoto za kultura ne obrakaat mnogu vnimanie na ovoj sluchaj.  Sakaat naslednici od Makedonskoto kralstvo a ne Makedonci so nechija druga kralska titula.  Tuka mi se chini deka "tofu" e vo pravo. намигнување
 
 


Постирано од: trebo.r.a
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 14:21
kakonv sonn si sonuvate


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 14:24
stozerot na sekoja nacija e nacionalna elita, odnosno aristokratija. nam toa ni fali, zatoa sekoj ne kloca kako ke stigne.

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 14:27
Originally posted by sensei sensei напиша:

stozerot na sekoja nacija e nacionalna elita, odnosno aristokratija. nam toa ni fali, zatoa sekoj ne kloca kako ke stigne.


Џабе
Гледам Шкотска уште малку ќе се отцепи од Британија, па кралствата ќе изгубат од важност

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: trebo.r.a
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 14:27


Постирано од: borec
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 14:52
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

stozerot na sekoja nacija e nacionalna elita, odnosno aristokratija. nam toa ni fali, zatoa sekoj ne kloca kako ke stigne.


Џабе
Гледам Шкотска уште малку ќе се отцепи од Британија, па кралствата ќе изгубат од важност
 
Pa ne e samo i Britanija kralstvo???  Skoro sekoe bivsho aktivno kralstvo si ima svoe pasivno kralstvo....Shpanija...Japonija...Germanija....Monako...a ne veruvam deka i Kinezite nemaat....i dr.
 
Shpanija ODAMNA ke beshe raspadnata kako drzava....a seushte ja smetaat vo zemjite od "velesilite".  голема%20насмевка
 
Ne se sl*gam so tebe Vladimir - go delam mislenjeto so "sensei".  среќа
 
 


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 15:01
Skotska i da dobie nekakva nezavisnost, taa ke bide samo prividna. Ekonomijata, i sledstveno celoto opstestvo ke bide pod kontrola na istite koi ja kontroliraat deneska.

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: borec
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 15:05

Exactly!!!!  намигнување



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 15:19
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

stozerot na sekoja nacija e nacionalna elita, odnosno aristokratija. nam toa ni fali, zatoa sekoj ne kloca kako ke stigne.
Џабе Гледам Шкотска уште малку ќе се отцепи од Британија, па кралствата ќе изгубат од важност


Pa ne e samo i Britanija kralstvo??? Skoro sekoe bivsho aktivno kralstvo si ima svoe pasivno kralstvo....Shpanija...Japonija...Germanija....Monako...a ne veruvam deka i Kinezite nemaat....i dr.


Shpanija ODAMNA ke beshe raspadnata kako drzava....a seushte ja smetaat vo zemjite od "velesilite". голема%20насмевка


Ne se sl*gam so tebe Vladimir - go delam mislenjeto so "sensei". среќа




Да ама кое Кралство се смета за Најважно??


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 15:56
Сите кралства се важни затоа зошто во 21 век кралските семејства дејствуваат лобистички што е појако од било која држава,на пр. ако се заложи кралската лоби група да лобира за Македонија да се вика Македонија ке биде кој ги ебе Грците ама Македонија нема крал а Грците имаат па затоа лобирањето за Грција е поголемо.
Мислам дека се сваќа поентата - многу добра идеја е Македонија да стане кралство па дури и со народно избран крал без кралска крв- сите Македонци се со плава крвнамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 16:09
ne mora da pripagja na Merovinianskata dinastija, kako site evropski blagodornici, za da ima kralska krv. koi se pa tie incestoidi?


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 16:35
Точно така,кажав јас може да биде и крал избран од народот по терк на Петровиќи,Обреновиќи или Караѓорџевиќи.Нема Македонец кој нема тронка плава крв,сите Македонци се благородницинамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 16:51
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Сите кралства се важни затоа зошто во 21 век кралските семејства дејствуваат лобистички што е појако од било која држава,на пр. ако се заложи кралската лоби група да лобира за Македонија да се вика Македонија ке биде кој ги ебе Грците ама Македонија нема крал а Грците имаат па затоа лобирањето за Грција е поголемо.Мислам дека се сваќа поентата - многу добра идеја е Македонија да стане кралство па дури и со народно избран крал без кралска крв- сите Македонци се со плава крвнамигнување


Да важни се ама спонзор на овие Кралства е Велика Британија..
Она е главната дама тука....

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 17:40
Неееееееее грешка си.
Англија има само 1 принц и Кралица а замисли другите што имаат по 3-4 стебла грофови и др. благородништва со се кралеви кралици и принцови и принцези.Абе тоа е цел низ на институции ние уште тоа не го ни знаеме,еве увери се

The Reigning Royal Families

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalbelgium.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royaldenmark.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalbritain.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalliechtenstein.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalluxembourg.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalmonaco.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalnetherlands.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalnorway.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalspain.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalsweden.html - .


The Non-Reigning Royal Families

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalalbania.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalaustria.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalbaden.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalbavaria.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalbulgaria.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalgreece.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalhanover.html - .

  • The Grand-Ducal Family of Hesse and by Rhine.

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalitaly.html - .

  • The Grand-Ducal Family of Mecklenburg-Schwerin.

  • The Grand-Ducal Family of Mecklenburg-Strelitz.

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalmontenegro.html - .

  • The Grand-Ducal Family of Oldenburg.

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalportugal.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalprussia.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalromania.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalrussia.html - .

  • The Grand-Ducal Family of Saxe-Weimar and Eisenach.

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalsaxony.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalserbia.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalyugoslavia.html - .

  • The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalwurttemberg.html - .


И ги има уште



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 18:19
The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalyugoslavia.html">Royal Family of democratic republic of macedonia!.......................................kolku gordo ke zvuchi,....a?голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 21:00
Ова го знаевте ли лееееееелеееееееее јас се изненадивголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Catherine Oxenberg ( http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_language - Serbian http://en.wikipedia.org/wiki/Cyrillic - Cyrillic : Катарина Оксенберг) (born http://en.wikipedia.org/wiki/September_22 - September 22 , http://en.wikipedia.org/wiki/1961 - 1961 in http://en.wikipedia.org/wiki/New_York_City - New York City ) is a member of the Serbian-Yugoslavian http://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Kara%C4%91or%C4%91evi%C4%87 - Karađorđević dynasty and an http://en.wikipedia.org/wiki/United_States - American http://en.wikipedia.org/wiki/Actress - actress and best known for her performance as http://en.wikipedia.org/wiki/Amanda_Carrington - Amanda Carrington on the http://en.wikipedia.org/wiki/1980s - 1980s http://en.wikipedia.org/wiki/United_States - American prime time http://en.wikipedia.org/wiki/Soap_opera - soap opera http://en.wikipedia.org/wiki/Dynasty_%28TV_series%29 - Dynasty .


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Февруари.2008 во 21:12
fala bogu,.....i ti neshto da ne si znael!





-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: borec
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 01:31
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Сите кралства се важни затоа зошто во 21 век кралските семејства дејствуваат лобистички што е појако од било која држава,на пр. ако се заложи кралската лоби група да лобира за Македонија да се вика Македонија ке биде кој ги ебе Грците ама Македонија нема крал а Грците имаат па затоа лобирањето за Грција е поголемо.
Мислам дека се сваќа поентата - многу добра идеја е Македонија да стане кралство па дури и со народно избран крал без кралска крв- сите Македонци се со плава крвнамигнување
 
Tochno taka Boogie!!!!!  кул големо%20гушкање
 
I kako shto kazuva vo samiot text gore:
 
"Поентата е дека меѓу кралските семејства на Европа постои голема подршка за Македонија како држава! Сите тие знаат дека Македонија е најстарото кралство!!! За нив е во најголем интерес и најголема чест да се поврзани со нас, да имаат врска со антиката, со Македонија! Тоа со пари не се купува.......
 
 
Znaejki go so sigurnost nivniot interes kon Makedonija kako najtaro kralstvo i nivnata duhovna  potreba kon korenite na kralstvoto - NIE NE SME SVESNI VO KAKVA PREDNOST SME!!!!!  изненадување  задоволство
 
A samo koga ke mi tekne kolku smeshna ke izgleda Grcija vo nash*te a i svetskite ochi POSLE osvestuvanjevo!!!!  намигнување  ма%20ајде
 
Lugeeeeeeeeeee MNOGU SME NAZAD SO ZNAENJAVA........!!!!!!  KOLKU MI E KRIVO STO E TAKA!!!!  кубење%20коса
 
A KOGA KE VIDAM DEKA I : The http://www.geocities.com/henrivanoene/royalalbania.html - Royal Family of Albania . postoi kako pasivno kralstvo mi se plache duri.  изненадување    плачење   кубење%20коса

 


Постирано од: borec
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 07:18
Poglednete go "Bolgarskovo kralsvo", please!  изненадување
 

The Royal Family of Bulgaria

House Saxe-Coburg-Gotha


HM King Simeon II

HM Queen Margarita

HRH Prince Kardam and HRH Princess Miriam


The official website of the King of Bulgaria: http://www.seker.es/simeon/reybul.html - Simeon II King of Bulgaria .

________________________________________________________
King Simeon e pluknata MONGOLSKA FACA - dodeka zena mu Margarita, pluknata GRCHKA FACA (Ethiopianska)?????  изненадување
 
A dobro bre - toa grbot "nivni" NELI E MAKEDONSKIOT GRB?????  збунетост
 
Isto propushtile tuka da napishat deka na ovoj Simeon, vistinskoto ime mu e Симеон-Хасан;
 
Taka da BOOGIEEE....gledajki go i suratov Mongolski, teshko deka ke go "progoltash" nekako i imeto Simeon.  голема%20насмевка
 
 


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 07:43
Симеон-Хасан е внукот на Симен ІІ од единствената му керка http://news.ibox.bg/news/id_369907401 - Калина


Постирано од: borec
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 08:08
Originally posted by дуле дуле напиша:

Симеон-Хасан е внукот на Симен ІІ од единствената му керка http://news.ibox.bg/news/id_369907401 - Калина
 
Aaaaaa.....sega razbrav.  ccccc голема%20насмевка
 
A za grbot ke kazesh li neshto???   голема%20насмевка
 
Neli e toa Makedonskiot grb??? збунетост
 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 13:32
Зошто прашуваш,нормално дека грбот е Македонски само Бугарите го крадат за да Македонија нема.Еве го Бугарскиот уствари Saxe-Coburg-Gotha
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Wappen_Sachsen_Coburg_Gotha.png">Image:Wappen%20Sachsen%20Coburg%20Gotha.png


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 13:44
Да знаевме ние македонците да се обединиме и да ги користиме фактите кои се на наша страна, сега ќе бевме многу далеку!!! Песимист сум дека ќе се реализира ова познавајќи ги нашите власти. Инаку баш би било супер да ја добиеме поддршката од кралските семејства!


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 13:54
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Зошто прашуваш,нормално дека грбот е Македонски само Бугарите го крадат за да Македонија нема.Еве го Бугарскиот уствари Saxe-Coburg-Gotha http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Wappen_Sachsen_Coburg_Gotha.png">Image:Wappen%20Sachsen%20Coburg%20Gotha.png




Има разлика - црвен лав на жолт фон е македонскиот грб според Павел Витезовик


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 13:57

Грб со лав и 6-крака sвезда и полумесец - грбот од каишот на Jането


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:18
НЕ не не не
http://www.historyofmacedonia.org/Macedoniansymbols/images/lion3.jpg


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:19

Стиховите во слободен превод на А.Матковски гласат:
Исправен црвен лав на златно поле,
Знамение на црквата на која се прави чест
Големиот Турчин ја однел дијадемата од лавот;
Изгубив јас секаква чест што толу ја имав.
Стиховите се поинакви од оние на Витезовиќ.





Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:23
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

НЕ не не не http://www.historyofmacedonia.org/Macedoniansymbols/images/lion3.jpg

Македонскиот лав е без корона зоштото според А.Василев: „При преставувањето на одделните грбови Жефарович се служел со неколку вида круни, кои ја определуваат симболичката суштина на грбовите, т.е. дали тоа се грбови на држави или на области, вклучени во нивните предели, на кнежества или на држави, кои стојат надвор од христијанскиот свет. Така, додека на грбот на Бугарија круната е царска, тие на нејзините области Мизија, Тракија, Македонија и Дарданија се кнежевски. ...Отсутвото на круни на лавовите во грбовите на Тракија и Македонија и малата кнежевска круна на лавот од грбот на Дарданија, како и кнежевските, а не царските круни на тие области, недвосмислено покажуваат дека, прво Витезовиќ, а потоа и Жефарович, сакале да ја потцртат нивната подвалстена припадност кон бугарското царство со статус на одделни области, обединети во едно цело - Бугарија.“ (А.Василев, Ibid. 19 и 26-27)
---
Во случаjот - грбот е обркан - на црвен фон златен крунисан лав е бугарскиот грб. Македонскиот е червен некрунисан лав на златен фон.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:25






Запазете ги БР.1 и БР.6



http://www.youtube.com/watch?v=y7RkFCrllFU - MACEDONIAN COAT OF ARMS

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:26

Од стематографиjата на Ритер Витезовиќ


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:27
Си го видел ли грбовникот во рилскиот манастир?

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:28

Слободен превод на стиховите според А.Матковски:
Златните мои штитови се украсени со црвен лав
Некогаш биле грбови на царско достоинство,
Тој го заменил големиот лав со турска чалма,
Кој (штит) ја изгубил вредноста по отсранувањето на лавот.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:29
Originally posted by дуле дуле напиша:


Од стематографиjата на Ритер Витезовиќ


А што има над Лавот да те прашам???

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:29


Според А:Матковски: „Македонскиот грб, по својата композиција, сепак се разликува од другите посебни македонски грбови. Амблемот му е жолт лав на црвено поле. Над главата над лавот нема круна. Штитот на грбот има француска форма за разлика од другите македонски грбови, кои претежно имаат гераманска форма на штитот. Штитот наоколу е во рамка што не е случај кај другите македонски грбови. Над штитот има петокрака војводска круна украсена со дијаманти. Под штитот пишува: „Macedoniae“ без лента. Под целиот грбовник написите се само на латински.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:30
Многу македонски грбови ископа бе....
Види чудно Македонската нација постоела и во Средновековието..

И мислам се знае на сите грбови што пишува..

МАКЕДОНИЈА

http://www.youtube.com/watch?v=y7RkFCrllFU - MACEDONIAN COAT OF ARMS

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:33
И за КРАЈ

Да те ПОЗДРАВАМ

ГО користите ЛАВОТ НА ФИЛИП 2 оној лав кој го дигнал во чест на победата врз ГРЦИТЕ



-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:33
П.С.
Дуле дали ти знаеш дека лавот живеел на македонска територија во времето на Филип 2???

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:36


Detail from an ancient Macedonian Mosaic (3rd century BC)



Alexander the Great wearing Lion's Scalp

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:38
Zosto si go smenil imeto, mnogu mi nedostasuvase.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:39
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Zosto si go smenil imeto, mnogu mi nedostasuvase.

.
Хехехе...
Остави ова е моето име, тоа ми беше некако ептен тапа..

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: borec
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:43
A be daj da si go vratime nie kralsvoto (pasivno za pochetok) - i odma ke si vratime se'.  I grbot i znameto i site vrednosti shto se naogjaat shirum svetot i gi kitat tugjite muzei.  Vaka samo KOJ ke stigne GRABA!!!  лутина
 
 


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:44
Dobro ti stoese.
A jas pak si pomisliv deka si se preselil na nekoj drug forum.
Ama posle dolga analiza te prepoznav drugar i mnogu ti se raduvam, a veruvam deka i Tatarite epten ti se raduvaat.   


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:45
http://jazol.blog.com.mk/system/files?file=%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%9F%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%82%20%D0%B2%D0%BE%20%D0%A6%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%A0%D0%B8%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82%20%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%20%D0%BE%D0%B4%201844%20%D0%B3%D0%BE%D0%B4..jpg



Еве го Рилскиот Манастир и неговите грбови


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:46
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Dobro ti stoese.
A jas pak si pomisliv deka si se preselil na nekoj drug forum.
Ama posle dolga analiza te prepoznav drugar i mnogu ti se raduvam, a veruvam deka i Tatarite epten ti se raduvaat.   


Да ти кажам право, право сега поретко пишувам на овој форум...
Некако ми здосади историја, секој ден едно исто.....

Со овие тука се расправам...
Сега ништо чудно да каже Дуле дека Александар бил бугар, зошто имал СКАЛП ОД лав, кој го користеле само БЛГАРИТЕ

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:46
Originally posted by borec borec напиша:

A be daj da si go vratime nie kralsvoto (pasivno za pochetok) - i odma ke si vratime se'. I grbot i znameto i site vrednosti shto se naogjaat shirum svetot i gi kitat tugjite muzei. Vaka samo KOJ ke stigne GRABA!!! лутина



Borec da ti kazam vaka na prv pogled neizgleda loso, ovoj predlog zasluzuva vnimanie i analiza.
Se nadevam deka nadleznite za registracija na toj Kralski Fond dobro ke razmislat.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:48
Дуле
Се китите со туѓи перја ете тоа е работата

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: borec
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:50
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Dobro ti stoese.
A jas pak si pomisliv deka si se preselil na nekoj drug forum.
Ama posle dolga analiza te prepoznav drugar i mnogu ti se raduvam, a veruvam deka i Tatarite epten ti se raduvaat.   
 
Dobro bre....pa kazete veke ednash za shto se raboti, so koj nik bil predhodno Vladimir....ILI PRAKAJTE SI L.P!!!  Vaka samo vo misla ne stavete nas drugite shto pojma nemaat.  кубење%20коса
 
 


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:50
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

П.С.
Дуле дали ти знаеш дека лавот живеел на македонска територија во времето на Филип 2???

Знам... лавове са живееле дури до VІІІ век по Балканскиот полуостров


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:51
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Dobro ti stoese. A jas pak si pomisliv deka si se preselil na nekoj drug forum. Ama posle dolga analiza te prepoznav drugar i mnogu ti se raduvam, a veruvam deka i Tatarite epten ti se raduvaat.   


Dobro bre....pa kazete veke ednash za shto se raboti, so koj nik bil predhodno Vladimir....ILI PRAKAJTE SI L.P!!! Vaka samo vo misla ne stavete nas drugite shto pojma nemaat. кубење%20коса





test_glusec

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:52
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

П.С.
Дуле дали ти знаеш дека лавот живеел на македонска територија во времето на Филип 2???

Знам... лавове са живееле дури до VІІІ век по Балканскиот полуостров


Лавот е македонски симбол....
Живеел само на Македонска територија....

Само не ми ја објасни скулптурата на Филип 2 што била подигната кај Херонеја откако ја измасакрирал грчката војска..

И не ми ја зборуваш монетата на Александар каде е ставен со СКАЛП ОД ЛАВ

И сега..???
Кој се кити со туѓи перја...

Или Александар сега е бугар ???

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:53
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Dobro ti stoese. A jas pak si pomisliv deka si se preselil na nekoj drug forum. Ama posle dolga analiza te prepoznav drugar i mnogu ti se raduvam, a veruvam deka i Tatarite epten ti se raduvaat.   


Dobro bre....pa kazete veke ednash za shto se raboti, so koj nik bil predhodno Vladimir....ILI PRAKAJTE SI L.P!!! Vaka samo vo misla ne stavete nas drugite shto pojma nemaat. кубење%20коса




Sto da ti pravam koga nepratis situacija, i jas ne go poznavam covekot licno, ama toj e edinstven na forumot koj ima nervi da se rasprava so tatarite i nivnite lagi.


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:55
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Дуле
Се китите со туѓи перја ете тоа е работата


сите гербови са една благородна измислица... Немало баш такива гербови. Сичко е започнало от еден авантjурист - адмирал Петар Охмуревич:
Појавувањето на грбот на Македонија е поврзано со Петар Охмучевич од Дубровничката Република. Дон Педро бил богат морнар кој бил во служба на Шпанија. Во 1588 г. Тој станал заповедник на фрегата која ја сочинувале 12 големи бродови. Подоцна во својата морнаричка кариера стигнал до чинот адмирал. Иако адмирал, тој не можел да стане витез на редовите на Калатрава, Алкантаре и Св. Јаков од Компостеле, бидејѓи не бил од признато благородничко семејство.

За да докаже дека потекнува од благородничко семејство, тој почнал да собира материјални докази, и од 1580 г. Почнува да произведува фалсификувани документи и измислени грбовници, за да докаже дека е потомок на Хреља Охмучевич, кој во 1349 година добил титула Бан на Костур од Цар Душан.

Тој почнал да собира и да креира грбови за своите предци и роднини и со тоа, како што тогаш бил обичајот, да докаже дека е благородник. Со ова започнува илирската хералдика.Тој ги собира собраните и креираните грбови во грбовник за кој тврди дека е составен 1340 и е најден меѓу светите книги на островот Атос, Македонија.
http://heraldika.org.mk/zemski.htm - Земските грбови


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:57
Дуле..
Објасни ми ја скулптурата кај Херонеја...
И она што го носел Александар на неговата глава..
СКАЛП од ЛАВ.....
Само тоа објасни ми го...
Дали сега Александар е бугар????

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: borec
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 14:59
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

A be daj da si go vratime nie kralsvoto (pasivno za pochetok) - i odma ke si vratime se'. I grbot i znameto i site vrednosti shto se naogjaat shirum svetot i gi kitat tugjite muzei. Vaka samo KOJ ke stigne GRABA!!! лутина



Borec da ti kazam vaka na prv pogled neizgleda loso, ovoj predlog zasluzuva vnimanie i analiza.
Se nadevam deka nadleznite za registracija na toj Kralski Fond dobro ke razmislat.
 
Ne da e dobra ideata...TUKU ODLICHNA i SPASUVACHKA (vo situacijava)!!  не%20вреден
 
I mene dodusha me buni toa shto TOJ nema titula od Makedonsko kralstvo - megutoa KE SI NAJDEME NEKOJ DRUG...NEMORA TOJ DA E, na krajot od kraishtata.  Poentata e deka vo sekoja krizna situcija najgolem spas za zachuvuvanje na drzvnosta (istoriski dokazano) bilo OBJAVUVANJE NA KRALSVO!!!!  намигнување
 


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 15:00
http://bg.wikipedia.org/wiki/Мадарски_конник - Мадарски конник



Ма̀дарският конник е археологически паметник, представляващ изсечен в скалите релеф на 23 м височина от основата на отвесна скала. Намира се в североизточна България, близо до село Мадара и на 20 км от град Шумен. Обявен е за паметник на световното наследство от ЮНЕСКО през 1972 г.

Релефът представлява триумфиращ владетел - символ на мощта на българската държава от ханския ѝ период. В естествена големина са изобразени конник в ход надясно, орел в хералдична поза, летящ пред него, подскочило куче, което го следва, и прободен с копие лъв, повален под предните крака на коня.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 15:01
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Дуле
Се китите со туѓи перја ете тоа е работата


сите гербови са една благородна измислица... Немало баш такива гербови. Сичко е започнало от еден авантjурист - адмирал Петар Охмуревич:
Појавувањето на грбот на Македонија е поврзано со Петар Охмучевич од Дубровничката Република. Дон Педро бил богат морнар кој бил во служба на Шпанија. Во 1588 г. Тој станал заповедник на фрегата која ја сочинувале 12 големи бродови. Подоцна во својата морнаричка кариера стигнал до чинот адмирал. Иако адмирал, тој не можел да стане витез на редовите на Калатрава, Алкантаре и Св. Јаков од Компостеле, бидејѓи не бил од признато благородничко семејство.

За да докаже дека потекнува од благородничко семејство, тој почнал да собира материјални докази, и од 1580 г. Почнува да произведува фалсификувани документи и измислени грбовници, за да докаже дека е потомок на Хреља Охмучевич, кој во 1349 година добил титула Бан на Костур од Цар Душан.

Тој почнал да собира и да креира грбови за своите предци и роднини и со тоа, како што тогаш бил обичајот, да докаже дека е благородник. Со ова започнува илирската хералдика.Тој ги собира собраните и креираните грбови во грбовник за кој тврди дека е составен 1340 и е најден меѓу светите книги на островот Атос, Македонија.
http://heraldika.org.mk/zemski.htm - Земските грбови





Иако адмирал, тој не можел да стане витез на редовите на Калатрава, Алкантаре и Св. Јаков од Компостеле, бидејѓи не бил од признато благородничко семејство.


Значи овој лажел дека е од Македонско благородничко семејство за да добие титула..
Значи знаел дека Лавот е МАКЕДОНСКИ само го искористил тоа за да добие титула....

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 15:03
Originally posted by дуле дуле напиша:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Мадарски_конник - Мадарски конник



Ма̀дарският конник е археологически паметник, представляващ изсечен в скалите релеф на 23 м височина от основата на отвесна скала. Намира се в североизточна България, близо до село Мадара и на 20 км от град Шумен. Обявен е за паметник на световното наследство от ЮНЕСКО през 1972 г.

Релефът представлява триумфиращ владетел - символ на мощта на българската държава от ханския ѝ период. В естествена големина са изобразени конник в ход надясно, орел в хералдична поза, летящ пред него, подскочило куче, което го следва, и прободен с копие лъв, повален под предните крака на коня.




Дуле...
Кажи ми Од КАДЕ НА МОНЕТАТА АЛЕКСАНДАР ИМА СКАЛП ОД ЛАВ...
КАЖИ МИ ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ КАЈ ХЕРОНЕЈА..
КАЖИ МИ ОД КАДЕ МОЗАИК во МАКЕДОНИЈА СО ЛАВ(3 век)....
Ако можеш да одговориш, одговори, ако не тогаш само прескокни го прашањето и ќе разберам дека си немал одговор...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: borec
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 15:09
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Dobro ti stoese. A jas pak si pomisliv deka si se preselil na nekoj drug forum. Ama posle dolga analiza te prepoznav drugar i mnogu ti se raduvam, a veruvam deka i Tatarite epten ti se raduvaat.   


Dobro bre....pa kazete veke ednash za shto se raboti, so koj nik bil predhodno Vladimir....ILI PRAKAJTE SI L.P!!! Vaka samo vo misla ne stavete nas drugite shto pojma nemaat. кубење%20коса




Sto da ti pravam koga nepratis situacija, i jas ne go poznavam covekot licno, ama toj e edinstven na forumot koj ima nervi da se rasprava so tatarite i nivnite lagi.
 
Jas poveke gi pratam NEGATIVNITE lichnosti na forumov....a sekoj pozitivec za mene e DOBREDOJDEN - bez ralika pod koj ili kolku nikovi ke se predstavi.  намигнување
 
Ama bez razlika doznav - ne se sekiraj.  намигнување 
 
 


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 15:20
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Мадарски_конник - Мадарски конник



Ма̀дарският конник е археологически паметник, представляващ изсечен в скалите релеф на 23 м височина от основата на отвесна скала. Намира се в североизточна България, близо до село Мадара и на 20 км от град Шумен. Обявен е за паметник на световното наследство от ЮНЕСКО през 1972 г.

Релефът представлява триумфиращ владетел - символ на мощта на българската държава от ханския ѝ период. В естествена големина са изобразени конник в ход надясно, орел в хералдична поза, летящ пред него, подскочило куче, което го следва, и прободен с копие лъв, повален под предните крака на коня.




Дуле...
Кажи ми Од КАДЕ НА МОНЕТАТА АЛЕКСАНДАР ИМА СКАЛП ОД ЛАВ...
КАЖИ МИ ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ КАЈ ХЕРОНЕЈА..
КАЖИ МИ ОД КАДЕ МОЗАИК во МАКЕДОНИЈА СО ЛАВ(3 век)....
Ако можеш да одговориш, одговори, ако не тогаш само прескокни го прашањето и ќе разберам дека си немал одговор...


Лавот е старо тотемно животно и е симбол на героизам. Победителот над лавот придобива неговата сила и мошт.


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 15:21

http://bg.wikipedia.org/wiki/Хералдика - Още през древността се появяват различни символически изображения върху военните доспехи, знамена и лични вещи, които може да се смятат за първообрази на съвременните гербове. В произведенията на Вергилий и Плиний и други антични автори се срещат свидетелства за използването на такива знаци. И легендарни герои, и реални исторически личности, като царе и пълководци, често имали свои лични емблеми. Така например на шлема на Александър Македонски е изобразяван морски кон (хипокамп).


Постирано од: borec
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 15:51
Originally posted by дуле дуле напиша:


http://bg.wikipedia.org/wiki/Хералдика - Още през древността се появяват различни символически изображения върху военните доспехи, знамена и лични вещи, които може да се смятат за първообрази на съвременните гербове. В произведенията на Вергилий и Плиний и други антични автори се срещат свидетелства за използването на такива знаци. И легендарни герои, и реални исторически личности, като царе и пълководци, често имали свои лични емблеми. Така например на шлема на Александър Македонски е изобразяван морски кон (хипокамп).
 
Mnogu bogata ova Bolgarskava Wikipedia - "prava riznica".  голема%20насмевка
 
Sho neznaesh TE.....tuka ke si najdesh.  аплауз
 
Smal print;  Wikipedia-the Bolgar nema da snosi nikakvi odgovornosti ako posle pogolemoto zadrzuvanje na ovie stranici imate razlichno ili nikakvo percepiranje na svetot.  газење%20од%20смеење
 
 
 


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 16:07
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Хералдика - Още през древността се появяват различни символически изображения върху военните доспехи, знамена и лични вещи, които може да се смятат за първообрази на съвременните гербове. В произведенията на Вергилий и Плиний и други антични автори се срещат свидетелства за използването на такива знаци. И легендарни герои, и реални исторически личности, като царе и пълководци, често имали свои лични емблеми. Така например на шлема на Александър Македонски е изобразяван морски кон (хипокамп).

 

Mnogu bogata ova Bolgarskava Wikipedia - "prava riznica".  голема%20насмевка

 

Sho neznaesh TE.....tuka ke si najdesh.  аплауз

 

Smal print;  Wikipedia-the Bolgar nema da snosi nikakvi odgovornosti ako posle pogolemoto zadrzuvanje na ovie stranici imate razlichno ili nikakvo percepiranje na svetot.  газење%20од%20смеење

 

 

 


За морскиот кон (хипокампот) ли спориш?


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 16:35
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Мадарски_конник - Мадарски конник



Ма̀дарският конник е археологически паметник, представляващ изсечен в скалите релеф на 23 м височина от основата на отвесна скала. Намира се в североизточна България, близо до село Мадара и на 20 км от град Шумен. Обявен е за паметник на световното наследство от ЮНЕСКО през 1972 г.

Релефът представлява триумфиращ владетел - символ на мощта на българската държава от ханския ѝ период. В естествена големина са изобразени конник в ход надясно, орел в хералдична поза, летящ пред него, подскочило куче, което го следва, и прободен с копие лъв, повален под предните крака на коня.




Дуле...
Кажи ми Од КАДЕ НА МОНЕТАТА АЛЕКСАНДАР ИМА СКАЛП ОД ЛАВ...
КАЖИ МИ ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ КАЈ ХЕРОНЕЈА..
КАЖИ МИ ОД КАДЕ МОЗАИК во МАКЕДОНИЈА СО ЛАВ(3 век)....
Ако можеш да одговориш, одговори, ако не тогаш само прескокни го прашањето и ќе разберам дека си немал одговор...


Лавот е старо тотемно животно и е симбол на героизам. Победителот над лавот придобива неговата сила и мошт.


Другар....кој прв го вовел тој симбол како симбол на хероизмот и моќта....
Кој?? тоа те прашувам....кој му се восхитувал на лавот уште пред 2500 години???
Одговорот е Јасен..
А и тој ја претставува Македонската победа врз грците

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 16:38
E ova prasanje ako uspee da go isprevrti i izmanipulira, cestitki od mene.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 16:39
Бугарите само тоа знаат...
Да испревртуваат, ама не кажува кој прв му се восхитувал(и му се восхитуваат) на тој симбол....
Кој дигал статуи.....
Кој правел мозаици со лавови(кои се разликуваат ептен од грчките, и тоа е доказ дека постоела македонска култура)...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 16:46
Cekaj drugar i zgleda mu zaglavila kopirkata.


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 16:56
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


А и тој ја претставува Македонската победа врз грците

Влади, Александар ІІІ Македонски е сичко друго но не елинофоб. Напротив - во освоjуваните земи на познатиот свет тоj ширел елинистичката култура.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:00
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Cekaj drugar i zgleda mu zaglavila kopirkata.
газење%20од%20смеењеnema kopirka ... sapilograf ili nekoja od vremeto na gutenberg газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:11
Тракиски лав (нели и ние сме траци):



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:15
vie ? koi toa vie? tatarite ? газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:18
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

vie ? koi toa vie? tatarite ? газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Па нали траците не са се стопили като лански снег. Те са домородното население кое е било татаризирано. Во тази смисла и ние сме не по малко антични.


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:22
Originally posted by дуле дуле напиша:

Тракиски лав (нели и ние сме траци):





Вие сте доселеници од Централна Азија а на Балканскиот Полуостров сте дошле во 7 век...
Основател на бугарската држава е Хан Аспарух..
Ја основал со 100 000 бугари...

А тракијците што мислиш од кого го земале симболот???

Alexander III the Great, the King of Macedonia and conqueror of the Persian Empire is considered one of the greatest military geniuses of all times. He was inspiration for later conquerors such as Hannibal the Carthaginian, the Romans Pompey and Caesar, and Napoleon. Alexander was born in 356 BC in Pella, the ancient capital of Macedonia. He was son of Philip II, King of Macedonia, and Olympias, the princess of neighboring Epirus. He spent his childhood watching his father transforming Macedonia into a great military power, winning victory after victory on the battlefields throughout the Balkans. When he was 13, Philip hired the Greek philosopher Aristotle to be Alexander’s personal tutor. During the next three years Aristotle gave Alexander a training in rhetoric and literature and stimulated his interest in science, medicine, and philosophy, all of which became of importance in Alexander’s later life. In 340, when Philip assembled a large Macedonian army and invaded Thrace, he left his 16 years old son with the power to rule Macedonia in his absence as regent, which shows that even at such young age Alexander was recognized as quite capable.








И Дуле МОЛИМ ТЕ ОДГОВОРИ МИ ...

ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ ЗА ПОБЕДА ВРЗ ГРЦИТЕ..
ОД КАДЕ НА МОНЕТАТА НА АЛЕКСАНДАР СКАЛП ОД ЛАВ????

Тоа е МАКЕДОНСКИ СИМБОЛ...
А ПРЕД се ја означува победата на МАКЕДОНЦИТЕ врз ГРЦИТЕ...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:22
covece .... vie ste FOSILNI ostatoci газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење .... ne smee covek nisto da kaze a ti da ne najdes nesto fosilno od vas nekade газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:24
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


А и тој ја претставува Македонската победа врз грците

Влади, Александар ІІІ Македонски е сичко друго но не елинофоб. Напротив - во освоjуваните земи на познатиот свет тоj ширел елинистичката култура.


Е тука си грешка
Гледам Грчката Центрифуга успеала кај тебе..

Но не ми одговори од каде скалп од лав на главата на Александар???

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:26
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:



А тракијците што мислиш од кого го земале симболот???

И Дуле МОЛИМ ТЕ ОДГОВОРИ МИ ...

ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ ЗА ПОБЕДА ВРЗ ГРЦИТЕ..
ОД КАДЕ НА МОНЕТАТА НА АЛЕКСАНДАР СКАЛП ОД ЛАВ????

Тоа е МАКЕДОНСКИ СИМБОЛ...
А ПРЕД се ја означува победата на МАКЕДОНЦИТЕ врз ГРЦИТЕ...

Добре де - и тракиjците и персите са взели симболот на лавот од македонците.... Доволен ли си?
Само да те питам: Зощо го немате во гербот лавот? Ние винаги сме го имали (даже и комунистете не посмеа да махнот лавот).


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:27
А тракијците што мислиш од кого го земале симболот???

И Дуле МОЛИМ ТЕ ОДГОВОРИ МИ ...

ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ ЗА ПОБЕДА ВРЗ ГРЦИТЕ..
ОД КАДЕ НА МОНЕТАТА НА АЛЕКСАНДАР СКАЛП ОД ЛАВ????

Тоа е МАКЕДОНСКИ СИМБОЛ...
А ПРЕД се ја означува победата на МАКЕДОНЦИТЕ врз ГРЦИТЕ...[/QUOTE]
Добре де - и тракиjците и персите са взели симболот на лавот од македонците.... Доволен ли си?
Само да те питам: Зощо го немате во гербот лавот? Ние винаги сме го имали (даже и комунистете не посмеа да махнот лавот).


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 17:28
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:



А тракијците што мислиш од кого го земале симболот???

И Дуле МОЛИМ ТЕ ОДГОВОРИ МИ ...

ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ ЗА ПОБЕДА ВРЗ ГРЦИТЕ..
ОД КАДЕ НА МОНЕТАТА НА АЛЕКСАНДАР СКАЛП ОД ЛАВ????

Тоа е МАКЕДОНСКИ СИМБОЛ...
А ПРЕД се ја означува победата на МАКЕДОНЦИТЕ врз ГРЦИТЕ...

Добре де - и тракиjците и персите са взели симболот на лавот од македонците.... Доволен ли си?
Само да те питам: Зощо го немате во гербот лавот? Ние винаги сме го имали (даже и комунистете не посмеа да махнот лавот).



Ќе го смениме, се прават такви иницијативи..
А немој да зборуваш за тоа како вие сте го имале вечно тој грб што сте го зеле од нас зошто и вие до вчера имавте комунистички грб...

Кој се разликува од денешниов...

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk