Испечати | Затвори го прозорот

ЏУДО

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11630
Датум на принтање: 19.Јуни.2024 во 18:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ЏУДО
Постирано од: Доктор офболи
Наслов: ЏУДО
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 18:59
ВЕЖБАЈТЕ ЏУДО ПА ЌЕ ВИДИТЕ ШТО Е СПОРТ. УЧИШ САМООДБРАНА А НЕМА НЕГАТИВНА СТРАНАКоментари:
Постирано од: LOST MAN
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 21:29
eeeeeeeeeejjjjj. Navistina dobar sport. Sum treniral i toa i e navistina dobar sport. Ne znam dali ima podobar sport od toj


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 15:17
dosta interesen sport...dosta dobar za pravilno razvivanje na muskulite bukvalno na sekoj del od teloto...samo lugeto mnogu retko se sretnuvaat ili se zapoznaeni so ovoj sport,taka da i ne im e mnogu jasno za sto stanuva zbor,za kakov vsusnost sport...

-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 15:17
Originally posted by Доктор офболи Доктор офболи напиша:

ВЕЖБАЈТЕ ЏУДО ПА ЌЕ ВИДИТЕ ШТО Е СПОРТ. УЧИШ САМООДБРАНА А НЕМА НЕГАТИВНА СТРАНА
a ti vezbas???среќа


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 20.Јануари.2009 во 14:53
Интересен спорт...само и за тоа си треба посветеност и време. 

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 20.Јануари.2009 во 15:51
Originally posted by Доктор офболи Доктор офболи напиша:

ВЕЖБАЈТЕ ЏУДО ПА ЌЕ ВИДИТЕ ШТО Е СПОРТ. УЧИШ САМООДБРАНА А НЕМА НЕГАТИВНА СТРАНА
 
Vo koj klub vezbas ?


Постирано од: igi 3
Датум на внесување: 01.Февруари.2009 во 16:51
ZA SEKOJ SPORT TREBA POSVETENOST I VREME
ZA DZUDOTO KAKO SPORT PO MENE E EDEN OD NAJDOBRITE VO KOMBINACIJA SO DZIUDZICU
MOZEBI ZATOA STO JAS SUM TRENIRAL   


Постирано од: galenaa
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 17:43
pa so kutis sme imale tema za muabet,,Sport,,


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 21:15
одличен спорт..................................за гледање

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 15:59
Јас сум каратист, а многу сакам џудо, па учам по малку нешто од интернет, а би сакал да тренирам, но нема овде во Штип.

-------------


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 03.Јуни.2009 во 23:29
nema poubav sport , jas go vezbam toj sport eve 6 godini,i imam povredi mn a ma toe go vezbam seuste


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 21.Јули.2009 во 17:38
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

nema poubav sport , jas go vezbam toj sport eve 6 godini,i imam povredi mn a ma toe go vezbam seuste
kade vezbas?

-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 10:05
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

nema poubav sport , jas go vezbam toj sport eve 6 godini,i imam povredi mn a ma toe go vezbam seuste

Sport bez povredi ne e sport!


-------------


Постирано од: Logos
Датум на внесување: 19.Септември.2009 во 22:00
која е главната теорија во источните боречки спортови?


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 19.Септември.2009 во 22:26
http://sarajevo.co.ba/wp-content/uploads/2009/04/dzudo.jpghttp://prosto.lutsk.ua/files/images/dzudo.jpghttp://img101.imageshack.us/img101/792/acazq2.jpg

Џудото спаѓа во редот на боречките спортови каде натпреварувачите против своите соперници не се служат со техника на удирање.Во џудото(„нежен начин“) кај натпреварувачите се оценува техниката на фрлање и зафаќање. Една борба може да трае и до 20 минути. Натпреварувачите мора да се борат во внатрешноста на пропишаниот простор и не смеат да истапат надвор од зоната на опасност.

Облеката на натпреварувачите е составена од широки панталони, кимоно и појас во боја. При почетокот на натпреварот, натпреварувачите застануваат лице во лице на оддалеченост од 4 метра и се поклонуваат.

Кај натпреварувачите се вреднува техника.

Директната победничка техника се вреднува со еден поен или ипоин. Ипоин се доделува за: подигање на противникот над висината на рамениците, силно фрлање или успешно гушење или зафат на држење.

Џудото е едно од воените искуства на древна Јапонија , Џигоро Кано џу-џуцу во продолжение на многу години и во 1882 година го објавува својот систем, кој го нарекува џу-до.Категоризацијата во џудото се прави според можностите на натпреварувачите.Тие носат различно обоени појаси која ја означуваат нивната категорија.Црниот појас е вообичаено највисокиот кој може да се стекне, но има и седум повисоки кои се доделуваат за долгогодишна активност.

го обожавам како спорт.....................................мечтаење

-------------


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 00:49
Glavnata teorija vo djudoto e deka poslabiot protivnik so iskoristuvanje na silata na pojakiot moze da go pobedi. Djudo navistina vo prevod znaci nezen nacin, iako na prv pogled ne izgleda taka. Djigoro Kano idejata ja dobil dodeka gledal kako mladite granki od drvoto  se sprotistavuvaat na veterot...golemite se krsele i pagale, dodeka malite se previtkuvale vo site nasoki i uspevale da ostanat na drvoto i da go pobedat veterot. Taka da vo izveduvanjeto na tehnikite, najvazen moment e izvlekuvanjeto na protivnikot od ramnoteza, pa posle sledi izrabotuvanjeto na tehnikata..samo na toj nacin tehnikata ke bide uspesno izvedena.
 
Sport koj bara golema disciplina, posvetenost i koncentracija na trening i vo borba, zosto osven sto tvojot zivot moze da bide staven vo opasnost, moze da mu nastetis i na partnerot. Zosto vo djudo nema zamisleni kati, tuku se se raboti so partner  i tehnikite vo stoecki stav i tehnikite vo parter(na zemja).


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: Logos
Датум на внесување: 20.Септември.2009 во 23:39
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

Glavnata teorija vo djudoto e deka poslabiot protivnik so iskoristuvanje na silata na pojakiot moze da go pobedi. Djudo navistina vo prevod znaci nezen nacin, iako na prv pogled ne izgleda taka. Djigoro Kano idejata ja dobil dodeka gledal kako mladite granki od drvoto  se sprotistavuvaat na veterot...golemite se krsele i pagale, dodeka malite se previtkuvale vo site nasoki i uspevale da ostanat na drvoto i da go pobedat veterot. Taka da vo izveduvanjeto na tehnikite, najvazen moment e izvlekuvanjeto na protivnikot od ramnoteza, pa posle sledi izrabotuvanjeto na tehnikata..samo na toj nacin tehnikata ke bide uspesno izvedena.
 

Sport koj bara golema disciplina, posvetenost i koncentracija na trening i vo borba, zosto osven sto tvojot zivot moze da bide staven vo opasnost, moze da mu nastetis i na partnerot. Zosto vo djudo nema zamisleni kati, tuku se se raboti so partner  i tehnikite vo stoecki stav i tehnikite vo parter(na zemja).

Барво ,одлично


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 22:14
vo prilep vezbam


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 22:15
ha bionsi mene prasajme za sporto jas go vezbav 6 godini so sise macela so si simnuvala sliki sakas jas da ti pratam kaj frlam hehheh pzdr


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 29.Септември.2009 во 22:18
ehhehe glavna teorija vo zudoto e umot nema sila ako pokazis sila gubis toj sport e da ja iskoristis silata na protivniko jas sum vezbal mn i toa e vazno ama naj koncetracija da go procitas protivnikot,ali e zabe toj sport nema nikakva zainteresiranost kaj nas mislm ako sakas da vezbas profesionalno pozd


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 06.Октомври.2009 во 15:25
голема%20насмевка
http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=96064FF6FE74134892B8000DEA801B41 - http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=96064FF6FE74134892B8000DEA801B41


-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 16:30
Originally posted by Logos Logos напиша:

која е главната теорија во источните боречки спортови?

pred da nastapish vo borba prvin sozdaj go svojot karakter i svedi go na mir
koga kje se borish, racete i nozete na protivnikot zamisli gi kako da se katani ( samurajski mech )-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 26.Октомври.2009 во 20:18
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

ha bionsi mene prasajme za sporto jas go vezbav 6 godini so sise macela so si simnuvala sliki sakas jas da ti pratam kaj frlam hehheh pzdr

Даа????
па нели ти беше болен од многу болести.......
притисок , лупање на срце забрзано ,
вртоглавици , болки доле , лево ,десно несоница и.т.н.
аааа??ааа?
ете гледаш како сам се побиваш........
ај кажи ......дали некој ,,толку болен,,.....
може  толку да спортува и да фрла како велиш ти???нека%20ти%20е%20срам
ај стави овде слика да видам како замав имаш.......
инаку здрав си ко дрен.......мир

-------------


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 29.Октомври.2009 во 19:52
hehee vo pravo si bbionsi jas toa go vezbam 5 god eheheh a zamav na slika se nemamm slikano samo kazimi nekoj ako te zadeva ce vidis soe zamav                                       ...................mene judoto mi e vo krvta mi e vlezeno


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Октомври.2009 во 23:07
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

ha bionsi mene prasajme za sporto jas go vezbav 6 godini so sise macela so si simnuvala sliki sakas jas da ti pratam kaj frlam hehheh pzdr

Даа????
па нели ти беше болен од многу болести.......
притисок , лупање на срце забрзано ,
вртоглавици , болки доле , лево ,десно несоница и.т.н.
аааа??ааа?
ете гледаш како сам се побиваш........
ај кажи ......дали некој ,,толку болен,,.....
може  толку да спортува и да фрла како велиш ти???нека%20ти%20е%20срам
ај стави овде слика да видам како замав имаш.......
инаку здрав си ко дрен.......мир

Болестите не смеат да бидат пречка за боречки вештини. Имаше пред некој месец една емисија како еден инвалид почнал да вежба карате од Србија, станал ептен добар каратист, а мислам дека и нозите му биле добри сега...-------------


Постирано од: shady3
Датум на внесување: 06.Декември.2009 во 19:59
Одлична, и најдобра боречка вештина. Тренирам веќе 2 години и не можам без спортов


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 16:04
sporto e zakon samo jas sega vleguvam vo forma od pocetok mn zalezna bev
znaci ima na forumov judisti e ubo ajde piset tehhnika koja flate jas eve morote sejonage


Постирано од: shady3
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 15:59
Името на техниката е мороте сеои-наге.

Моја токуи-ваза (омилена, најкористена и најуспешна техника) ми е хараи гоши, но не заостанува ни сото маки-коми или ипон сеои-наге.


Постирано од: blackeye
Датум на внесување: 27.Мај.2010 во 20:16

Uci-mata mi e naj naj, a ubistvena kombinacija koja dolgi godini se pokazuvase uspesno bese osoto gari so harai goshi...-------------
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk