Испечати | Затвори го прозорот

Природни маски за лице, коса и тело

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мода и убавина
Опис на форумот: Креатори, козметика, фризура, целулит, трендови...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11101
Датум на принтање: 20.Април.2024 во 18:38
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Природни маски за лице, коса и тело
Постирано од: Kali
Наслов: Природни маски за лице, коса и тело
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 11:56
Рецепти од ’’баба’’

ЛИЦЕ

За мешовита кожа:

-
100гр квасец помешуваме со вода, а 100 гр со маслиново масло. Првиот дел се става во Т-зоната, а вториот на образите и челото околу косата.
- Жолчка се меша со неколку капки маслиново масло и се нанесува на образите и челото околу косата. Белката се мати во цврст снег и се нанесува во Т-зоната.
- 2 лажички павлака се меша со лажичка мед и се нанесува во Т-зоната. На останатото се додава малку маслиново масло и се нанесува на образите и челото околу косата.

За масна кожа:

- лосион за миење: чај од лавандин цвет е добар за миење на масна кожа.
- лажичка пченично брашно се меша со лажичка јогурт. Се остава 15 мин, и се мие со млака вода.
- ситно се меле краставица и грејп, се нанесува и остава 20 мин, и потоа се одмива со млака вода каде сме ставиле малку лимонов сок (масна кожа без мозолчиња)
- парче пекарски квасец се меша со млеко, се нанесува и се остава 20 мин. Се одмива со чај од камилица ( масна кожа со мозолчиња)
- 2 лажички сок од портокал, лажичка сок од лимон и неколку капки бадемово масло. Чиста газа се натопува во течноста и се обложува на лице.

За сува кожа:

 
-пасирана банана се меша со малку мед и 10 капки лимонов сок. Се држи до 30 мин и се одмива со топла вода ( или банана со неколку капки маслиново масло)
-печена јаболка со малку бадемово масло.
- млеко помешано со растопен путер повремено обложете на лице.
-згмечена кајсија и мед, се нанесува и држи 20 мин, се одмива со ладна вода.
- жолчка, лажичка мед и ситно сомелен розмарин, добро помешано, нанесуваме и држиме 15 мин на лице, па одмиваме со млака вода. Ја прави кожата мазна и свежа, а делува и антисептички.

Митесери:

-
загрејте малку мед, благо натапкајте на лице, и измијте со топла па ладна вода.
- направете лосион од малку овошен оцет и вода, 8 пати повеќе од оцет.

Темни дамки и пеги:
- редовно миење со мешавина од сок од домати и 2 лажички млеко.
-лимонов сок се втријува на лице и се покрива со ладен облог. После 25 мин се мие со ладна вода и се нанесува масна крема.
-во чаша вода се става шака магдонос и се остава преку ноќ. Наутро со таа вода се мие лицето.

Брчки:
-
жолчка и лажичка маслиново масло се мати и нанесува на лице и врат. Се остава 10 мин и потоа преку тоа се нанесува цврст снег од изматена белка. После 15 мин, се мие со млака вода.

За свежина на лицето, нормална кожа:
- рендано јаболко се вари во малку млеко додека не се добие згустена маса како џем. Додека е уште топло, се нанесува на лице. После 15-20 мин се мие со млака вода.
-ситно исечкајте краставица, додадете неколку капки маслиново масло добро измешајте и нанесете на лице. Измијте со млака вода или со чај од камилица.



Коментари:
Постирано од: Kali
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 12:05
КОСА

-
косата се мие со чај од розмарин против опаѓање. Потоа се плакне.

- лосион од чај од коприва во однос 50гр цвет од коприва и 1/4л вода, се употребува 3 пати неделно.

-Против перут: чај од 20 гр мајчина душичка, розмарин и жалфија. Освен бактерицидното делување врз микробите кои ја напаѓаат кожата на главата и предизвикуваат перут, ја активира и циркулацијата на крвта. Лосионот се користи еднаш дневно, се втријува во коренот на косата, а свеж лосион се прави секоја недела.
Исто, и чај од целеров корен за против перут.

- Витамински пакет за уморна коса: јогурт и изрендана лимонова кора. Се држи 15-20 мин.
За плакнење, може да се употреби малку ломонов сок во последната вода или чај од розмарин.

- За јакнење на косата: во малку топла вода се раствара лажичка мед и меколку капки јаболков оцет. Се втријува и се држи 10 мин, после убаво се мие косата.


-------------


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 13:33
ej ovie mnogu ke mi koristat, posebno tie maskite za pegi(ic ne gi sakam)

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 14:11
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

ej ovie mnogu ke mi koristat, posebno tie maskite za pegi(ic ne gi sakam)



Еве уште еден облог за избелување пеги, ќе можеш на лето да го користиш:
- 2 лажички сок од јагоди се меша со лажичка млеко. Со таа мешавина се мие лицето, или се остава неколку минути како облога. Уште неколку маски..

МАСКИ ЗА ЛИЦЕ ЗА НОРМАЛНА КОЖА:
- малку пченични семки ( варени) богати со витамин Е се мешаат со жолчка и сончогледово масло. Маската може да ја држите и до половина час. Има извонредно својство да брзо и успешно ја нахрани и смири кожата.
- 10гр ливаден мед, 0,5 дл млеко, и 4 лажички фино пченично брашно. Се нанесува млака смеса и се остава 10-15 мин.


ЗА НЕЖНИ РАЦЕ:

-
рапава кожа најдобро се омекнува со глицерин во кој сте додале малку лимонов сок и малку колонска вода
- во литро врела вода ставате неколку ловорови ливчиња, орев, целер и мелен лешник. Во таа вода ги потопувате рацете и благо ги масирате 5 мин. После нанесувате хранлива крема за лице.
- лимонов сок+ лажичка шеќер нанесувате на рацете. Ако кожата ви е сува, додавате малку глицерин.
- лимонов сок со неколку капки бадемово масло. Ова можете да го користите и за рапави лакти.
- нокти: на памукче истискајте малку лимон, може да додадете и некја капка маслиново масло. Ги зајакнува ноктите.


ОТЕЧЕНИ ОЧНИ КАПАЦИ И ПОДОЧНИЦИ:

- во две делчиња чиста газа изрендајте сиров компир. Облогата ја држите 15 мин на очите. Се миете со ладна вода.
-парче свежа смоква ставете на капаците
-сварете чај од магдоносов корен, натопете памукче и ставете на капаците.
- 2 кесички чај од камилица, потопени во врела вода, кога малку ќе се подизладат, се ставаат на капаците неколку минути. Камилицата е N1  успешна и позната билка за смирување на очите.

- За раст на трепките:
10 капки чисто масло од лаванда со 40 капки рицинусово масло се мешаат и пред спиење се нанесуваат на трепките. Ќе станат поеластични и ќе се поттикне нивниот раст.


-------------


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 17:28
super se, zakon e baba ti

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Јануари.2008 во 17:46
Ова е се убаво, ама многу кашканици прави, а и не прија секому.
Јас верувам во технологијата, корисниот дел од билката или овошјето или што да е, екстрахиран, поконцентриран, прочистен, и поделотворен, нема зашто да не се ползуваме и со готовите (добри, проверени) маски.
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 16:46
KALI PA SOVETIVE SE ZAKON BE.....EDVAJ 4EKAM DA GO PROBAM TOA ZA PROTIV PRVUT I PROTIV OPAGJANJE....

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 01.Април.2008 во 00:56
Mi se dopaga toa za trepkite.
No me interesira nesto:
Ke mozat li dvata masla da se mesaat. "10 капки чисто масло од лаванда со 40 капки рицинусово масло се мешаат и пред спиење се нанесуваат на трепките. Ќе станат поеластични и ќе се поттикне нивниот раст."

Inaku gi sakam prirodnite maski, vsusnost se sto e prirodno

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: maki_seker4e
Датум на внесување: 02.Јануари.2009 во 02:06
ako znaete nekoi prirodni kupki i maski pisete tuka

-------------
I love saying yes...and doing the opposite. a friend is alweys there when you need them.NOT ME!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 02.Јануари.2009 во 02:13

Шеќерче, еве ја темата за природни маски и купки за тело.

Те молам, пред да отвориш нова тема, разлистај низ постарите...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: -B-lue E-yes-
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 19:08
Хмм еве ви една маска против акни
(малце смрди али јбг, убавината таква е)
Ќе исечкате една глава лук на ситни парченца и потоа исечените парченца ќе ги згмечкате убаво (односно ќе ги истолчите)
Потоа, згмечаниот лук се става на целото лице, избегнувајќи го пределот околу очите
Маската се остава околу 15 минути (но ако стане печењето неподносливо, пожелно е предвремено да се извади смесата пошо може да дојде и до горење на кожата)
Извадете го лукот и измијте го лицето со студена вода!


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 23:40
^ ..нема шанси да би го ставила тоа на лице.. [:-&]

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: -B-lue E-yes-
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 15:36
јбг командантице...трпи баба за ѓиздус...цела соба ја усмрдувам кога си ставам... али трпи за убавина, со тоа си се тешам секогаш


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 19:21
без разлика,..не можам да ја поднесам таа миризба, па не да би го ставила,....на лице,...има и други природни маски за убавина,...

-------------
..Живеам за да умрам..!


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 20:32
Ако имате слаби и кршливи нокти, може да ги држите 10 минути во маслиново масло - применувајте го тоа еднаш неделно и вашите нокти за брзо време ќе бидат поцврсти.

За кршлива и ретка коса - еден лимон исечен на парчиња сварете го во две чаши вода. Кога ќе проврие, исцедете го низ газа и ставете ја течноста во шише со прскалка, па прскајте ја косата после капење... има неограничен рок на траење ако го чувате во фрижидер.




-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 14:43
Redovno si pravam maska od pcenkarno brashno i jogurt...mi ja osvezuva kozhata,mi ja pravi ,meka i nezna (ovaa maska e za normalna i masna kozha),vredi da se proba..

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 14:45
Inaku za dlabinsko chistenje na kozhata,na porite koristam maska na Freemen..na baza na avokado,zelena glina i oves,mnogu e efikasna za chistenje na porite i osvezuvanje na liceto...ja ima vo Vero okolu 310 denari..

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 23.Јули.2010 во 23:45
•    Како маска против брчки употребете две лажици мед и една белка од јајце, помешани во каша. Нанесете ја смесата на лицето, оставете ја да делува 15-20 минути, а потоа измијте го лицето прво со топла, а потоа и со ладна вода. Но внамавјте, оваа маска не треба премногу често да се употребува
•    Ако сакате да ја освежите и матирате кожата употребете смеса од еден свеж изгмечен компир и малку свежо млеко. Нанесете на лицето, оставете да делува неколку минути и измијте со ладна вода
•    За нечиста коже користете квасец помешан со млако млеко. Нанесете на лицето и оставете да делува додека да се исуши, а потоа измијте со топла па потоа со ладна вода. Со редовна употреба на оваа домашна маска, кожата видливо ќе се исчисти
•    За осетлива кожа употребете младо сирење помешано со една лажица мед во кремаста смеса. Нанесете на лицето во обилен слој, а посебно околу очите и усните. Оставете да делува 20 минути,а потоа отстранете ја смесата со памук натопен во топло млеко
•    За освежување на секаков тип на кожа употребете една изгмечена банана. Нанесете ја на лицето и оставете да делува 20-30 минути, а потоа измијте го лицето со чај од камилица. Оваа маска може да се применува еднаш до два пати неделно


не%20знамне%20знамне%20знам

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 23.Јули.2010 во 23:52

...две лажици мед и една белка од јајце...а потоа измијте го лицето прво со топла, а потоа и со ладна вода...

Ce si imate maka dodeka medot da go 'odmiete'...плазење

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 23.Јули.2010 во 23:54
Еј го имам тоа пробано...баш ми е ОК..и лесно се вадида...топлата вода ...помаганамигнување

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 24.Јули.2010 во 00:02
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Еј го имам тоа пробано...баш ми е ОК..и лесно се вадида...топлата вода ...помаганамигнување
 
 
Go imas probano...замисленост...aauuu a ja mislev mlada baba si...dobro ajd neka ti bide...ce ti veruvam...samo nemoj kiseloto mleko i krastavici da gi potrosis za maska, utre nema taratur...изненадувањеплазење


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 24.Јули.2010 во 00:06
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Еј го имам тоа пробано...баш ми е ОК..и лесно се вадида...топлата вода ...помаганамигнување
 
 
Go imas probano...замисленост...aauuu a ja mislev mlada baba si...dobro ajd neka ti bide...ce ti veruvam...samo nemoj kiseloto mleko i krastavici da gi potrosis za maska, utre nema taratur...изненадувањеплазење



Mlada baba sum breтагатага ama batali tuka sto pisuva...ne e samo za toa...mnogu e dobro za pothranuvanje na kozata...posle toa e meka...kako na bebeдада

a krastavici ne stavam...auu begaj bre...toa se jadeплазење


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 24.Јули.2010 во 00:11
A medot ne se jade aaaaa??збунетост
 
 
 


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 24.Јули.2010 во 00:17
ааа колку сиииииголема%20насмевка никогаш не сум јадела мед..затоа така изреагирав..дека краставицата се јаде...нема врска..моја грешка..во чекорисреќа




еве една маска за коса

За расцветани врвови
1 јајце и неколку лажици јогурт (зависно од должината на косата - за кратка коса 2-3 лажици јогурт, за долга коса до 1 филџан јогурт)среќа


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 24.Јули.2010 во 00:29

Mаска за сува кожа.

Две супени лажици какао во прав прелијте го со малку топла вода за да се направи кашичка. Додајте малку павлака и пола кафена лажица маслиново масло, за маската да се нанесува полесно. Лицето,вратот,деколтето и рацете припремете ги и намачкајте ги со сок од краставица. Преку мократа кожа, со прсти нанесере ја маската на сите места кои сте ги намачкале со сокот од краставици. Преку маската стацете газа натопена во сок од красравица. Сето тоа покријте го со алуминиумска фолија за да ја задржи топлината заради подобри резултати.

За мешовита кожа:

- 100гр квасец помешуваме со вода, а 100 гр со маслиново масло. Првиот дел се става во Т-зоната, а вториот на образите и челото околу косата.
- Жолчка се меша со неколку капки маслиново масло и се нанесува на образите и челото околу косата. Белката се мати во цврст снег и се нанесува во Т-зоната.
- 2 лажички павлака се меша со лажичка мед и се нанесува во Т-зоната. На останатото се додава малку маслиново масло и се нанесува на образите и челото околу косата.

За масна кожа:

- лосион за миење: чај од лавандин цвет е добар за миење на масна кожа.
- лажичка пченично брашно се меша со лажичка јогурт. Се остава 15 мин, и се мие со млака вода.
- ситно се меле краставица и грејп, се нанесува и остава 20 мин, и потоа се одмива со млака вода каде сме ставиле малку лимонов сок (масна кожа без мозолчиња)
- парче пекарски квасец се меша со млеко, се нанесува и се остава 20 мин. Се одмива со чај од камилица ( масна кожа со мозолчиња)
- 2 лажички сок од портокал, лажичка сок од лимон и неколку капки бадемово масло. Чиста газа се натопува во течноста и се обложува на лице.

За сува кожа:


-пасирана банана се меша со малку мед и 10 капки лимонов сок. Се држи до 30 мин и се одмива со топла вода ( или банана со неколку капки маслиново масло)
-печена јаболка со малку бадемово масло.
- млеко помешано со растопен путер повремено обложете на лице.
-згмечена кајсија и мед, се нанесува и држи 20 мин, се одмива со ладна вода.
- жолчка, лажичка мед и ситно сомелен розмарин, добро помешано, нанесуваме и држиме 15 мин на лице, па одмиваме со млака вода. Ја прави кожата мазна и свежа, а делува и антисептички.

Митесери:

- загрејте малку мед, благо натапкајте на лице, и измијте со топла па ладна вода.
- направете лосион од малку овошен оцет и вода, 8 пати повеќе од оцет.

Темни дамки и пеги:
- редовно миење со мешавина од сок од домати и 2 лажички млеко.
-лимонов сок се втријува на лице и се покрива со ладен облог. После 25 мин се мие со ладна вода и се нанесува масна крема.
-во чаша вода се става шака магдонос и се остава преку ноќ. Наутро со таа вода се мие лицето.



-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 07.Август.2010 во 20:42
Маски за нормална кожа
  1. Една супена лажица млеко во прав се меша со 1 ч.л. бебешки крем и неколку капки сок од лимон. Смесата нанесете ја на лицето, оставете ја да дејствува 20 минути и измиете ја со млака вода.
  2. Се мешаат 2 рендани моркови со 1 избиена белка од јајце и 1 ч.л. маслиново масло. Смесата се нанесува на лицето, каде е потребно да дејствува 20 минути.
  3. Една чајна лажица сол се меша со 1 с.л. кисело млеко, 1 с.л. брашно и 1 с.л. мед. Добиената смеса се нанесува на лицето да дејствува 10 минути. Се мие со млака вода.

Маски за сува кожа
  1. Се мешаат 100g мед, 2 жолчки, 100 маслиново масло и потоа се затоплуваат. Маската се нанесува на лицето неколку пати на интервал од 5-7 минути. Се отстранува од лицето со помош на памук, натопен во чај од липа.
  2. Се пасираат 2 варени компири, во нив се додаваат една жолчка од јајце и малку пресно млеко, за да стане смесата густа каша. Се нанесува на лицето и после 15 минути се мие со млака вода.
  3. Половина банана се пасира и се меша со 3 с.л. кисело млеко. Се нанесува на лицето каде треба да стои 15 минути. Потоа се мие
лицето со чај од камилица.

  1. Маски за мрсна кожа
  2. Во изматена белка од јајце додајте 1 ч.л. сок од лимон. Измешајте. Нанесете на лицето еден слој од смесата, почекајте 10 минути и нанесете уште еден слој. Откако ќе поминат уште 5 минути, измијте го лицето со млака вода. Оваа маска ги стега порите, ги измазнува брчките и ја избелува кожата.
  3. Со една чаша врела вода се преливаат 3 с.л. ситно исечкана краставица. Откако ќе поминат 2-3 часа течноста се цеди. Кон неа се додава 1 с.л. мед и се меша додека медот не се раствори. Така добиената смеса се нанесува на лицето со помош на памук и по 30 минути се отстранува со млака вода. Смесата од мед и сок од краставица е многу ефективно средство за лекување на комедони.
  4. Смешајте 1 с.л. глина во прав (се купува од аптеките) со 1 ч.л. сок од лимон и 1 ч.л. мед. Оставете ја смесата да дејствува на лицето 20 минути. Маските од глина одлично ја чистат мрсната кожа.

http://www.femina.mk/%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0/%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B5/%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BD%D0%B5%D1%98%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%82%D0%B8%D0%BF - http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B5%2F%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BD%D0%B5%D1%98%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%82%D0%B8%D0%BF&layout=standard&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=true&width=567 -

http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D1%83%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B0%2F%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B5%2F%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BD%D0%B5%D1%98%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%82%D0%B8%D0%BF&layout=standard&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=true&width=567 -


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 07.Август.2010 во 20:47

6 домашни пилинзи за совршено мека кожа


Тело

Сол и бадемово масло

Солта е можеби најевтината состојка која често се користи како дел од домашните пилинзи за лице и тело. Таа има способност за детоксикација и за релаксирање на мускулите. Единствено треба да внимавате да не ја користите солта ако имате отворени рани или исеченици. Во никој случај не користете пилинг со сол ако претходно сте се депилирале или пак бричеле. За овој пилинг наместо сол може да се користи и шеќер.

Бадемово масло лесно можете да го најдете во сите супермаркети, а добро е да знаете дека помага и за разубавување на косата. Често се користи за масажа на телото, погодно е за сите типови кожа, лесно се апсорбира, ѝ дава влажност и мекост на кожата и се бори против чешањето и иритацијата.

Како да го подготвите? Измешајте 2 шолји сол со 1 шолја бадемово масло и додајте 15 капки етерично масло по ваш вкус. Најдобро е да употребите масло од лавандула. Не користете масло од нане (пеперминт).

Нанесете ја смесата по телото. Започнете го масирањето од долниот дел на нозете па нагоре.

Кафе и етерични масла

Кафето не само што може да ви послужи како пилинг за отстранување на мртвата груба кожа, туку ќе ви помогне и во борбата со целулитот и за зацврстување на кожата. Повеќето скапи креми против целулит содржат кофеин којшто го има во изобилство во кафето.

Како да го приготвите? Измешајте 1 шолја кафе (по можност крупно мелено), 1 супена лажица готварска сол, 1/3 шолја бадемово масло и 1 кафена лажичка цимет. Додека мешате додајте 8 капки масло од грејпфрут, 8 капки масло од нане и исцедете четвртина портокал. Смесата треба да изгледа како густа каша. Ако е премногу сува, додајте уште малку сок од портокал или бадемово масло.

Масирајте ја кожата по телото со смесата, а потоа можете да ставите повеќе смеса на местата засегнати од целулит и да ги завиткате во најлонска фолија. Оставете да делува 15 минути.



Лице

Смокви и маслиново масло

Благодарение на антиоксидансите и витамините кои ги содржат смоквите, а исто така и на нивната способност да ја навлажнуваат кожата, тие се исклучително корисни за подобрување на изгледот на вашата кожа. Малите семки кои се наоѓаат во нив овозможуваат ефикасна ексфолијација.

Од друга страна, маслиновото масло го забрзува обновувањето на клетките, а дури помага и во негата на кожа засегната од сончевите зраци. Затоа, маслиновото масло и смоквите се одлична комбинација.

Како да го приготвите? Во зависност од тоа дали сакате да го употребите пилингот на лицето или на телото, количините кои ви се потребни варираат. Пример: за да направите ексфолијација на лице потребни ви се 4 пасирани смокви и 1 супена лажица маслиново масло. Во смесата пасирани смокви додајте го маслиновото масло и промешајте.

Нежно тријте ја кожата, а потоа оставете ја смесата да делува на лицето 10 минути.

Јагоди и кафеав шеќер

Ако имате мрсна кожа, јагодите се идеален природен избор за вас. Освен што се борат против акни, тие содржат и AHA овошни киселини кои помагаат за отстранување на мртвите клетки на кожата и за свеж изглед. Исто така, јагодите содржат антиоксиданси кои се борат со просецот на стареење и ја обновуваат оштетената кожа.

Гранулите на кафеавиот шеќер се многу ефективни како пилинг.

Како да го приготвите? Пасирајте 4 големи јагоди и кон нив додајте 2 супени лажици кафеав шеќер. Масирајте го лицето со кружни движења.

Усни

Мед и маслиново масло

Заборавете ги испуканите усни и неколку пати неделно користете пилинг. Усните се многу понежни од останатата кожа, па затоа бараат дополнително внимание и нега. Медот не само што е здрав да го ставите во устата, туку убаво е и да го употребувате на усните. Тој ја прави кожата мека и нежна и придонесува да омекнат и паднат мртвите клетки.

Како да го приготвите? Измешајте 1 кафена лажичка маслиново масло со 1 кафена лажичка мед, 2 лажички шеќер и малку лимон. Промешајте ги состојките за смесата да наликува на паста, а потоа со врвовите на прстите тријте ги усните.

На крајот можете да ги премачкате усните со вазелин, гел од алое вера или пак балсам.

Сода бикарбона и мед

Сода бикарбона е одличен продукт кој долги години се користел за избелување на забите и за ексфолијација. Ако ви е потребна понежна ексфолијација на усните, тогаш нема да погрешите ако ја направите со сода бикарбона. Можете едноставно да ја помешате со малку вода, но медот е многу подобрата варијанта.

Како да го направите? Измешајте 1 кафена лажичка сода бикарбона и 1 кафена лажичка мед. Ставете дел од смесата на стара четка за заби и со кружни движења масирајте ги усните 2 минути. Ако сметате дека четката е многу груба за вашите усни, масирајте со врвовите на прстите.

Содата нема да ги навлажни вашите усни, па затоа на крајот премачкајте ги со маслиново масло или вазелин.




Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 13.Август.2010 во 21:11
Mаска за коса од павлака - за уништена коса.
Да се измешаат 2 лажици павлака со 1 лажичка сок од цеден лимон и 1/2 лажичка пченкарно масло. Мешавината ја нанесуваме на сува или влажна коса, масирајќи. Покриваме со фолија и оставаме да дејствува 10 - 15 минути. Плакнеме со чиста вода.

Маска за коса од невен и млеко- за сува коса.
1/2 филџан млеко да се измеша со 1 жолчка и 1/2 чај од невен. Да се нанесе на сува или влажна коса, масирајќи. Покриваме со фолија и оставаме да дејствува 10 - 15 минути. Плакнеме со чиста вода.


Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 23.Август.2010 во 15:00


1.Маска за сјај.
Сјај во косата можете да постигнете и со домашно приготвување на маска за коса.
2 мали лажички мед, се меша со сок од еден лимон до степен на хомогена смеса, се нанесува на сува коса со помош на чешел.
По околу 10 мин косата се исплакнува добро и се мие како и обично.

2.Компири и мед против опаѓање на косата.
Ако ви се капе косата, треба да направите маска со свежиот сок од компир.
Излупете 1 голем компир, изрендајте го и изстискајте го сокот. Измешајте 2 лажици од овој сок со 2 лажици сок од Алое и 20 г мед. Втријте ја добиената смеса во коренот на косата со лесно масирање со прстите. Потоа си внесете полиетиленска шапка за бања, или се завива главата со фротирна крпа крпа.
По 2 часа измијте ја косата со топла вода и соодветен шампон.
Правете ја маската 2 пати неделно, додека дојде подобрување во состојбата на косата и таа ќе престане да паѓа.

3.Лимонски спреј за сјај

2 парчиња лимон
2 чаши вода

Ставете вода и лимон во суд на ринглата да зоври. Намалете ја температурата и оставете да врие, додека изври половина вода (околу 30 минути). Извадете го од ринглата и оставете да се излади.

Прецедете од парчињата лимон и истурете во шишенце со распрскувач. Чувајте ја смесата во фрижидер.

4.Маска со Коприва
Исечете на ситно 50г. листа од Коприва и ги залејте со 400мл. зовриена вода. варете ја смесата 20 мин, извадете ја од огнот, откако ќе се излади се прецедува и се додава во водата за миење на косата.
Маската од Коприва е исклучително корисна за коските, освен дека заздравува косата, таа зголемува густината на косата и ја храни.
Секој ден може да се втрива тоа средство во коренот на косата.

5.Маска против опаѓање на косата со пиво

При опаѓање помага и жешкото пиво. Со него се премачкува косата и се завива со затоплена крпа. Оваа процедура, сепак, се прави најмалку 5 дена секој ден.

6.И последното нешто против опаѓање на косата е лута пиперка која што се втрива во главата..

Засега немав време да ги пробам некои од маските но ако некој проба нека пише дали имаат ефект ..следниот пат ќе напишам уште многу маски ...





-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 23.Август.2010 во 17:33
Знам само за една работа: за подочњаци.
Ќе клајш компири или крастајци...
Ќе седиш така десет минути...
И надевај се дека ќе бидеш поуба.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 23.Август.2010 во 18:05
Maska za lice od morkov:

Izmiksiraj eden pogolem morkov vo blender so 1 lazica maslinovo maslo i nanesi ja maskata na liceto.Ostavi ja da deluva 20 minuti potoa izmij go liceto so mlaka voda.


Losion za cistenje lice
edna casa sok od krastavici pomesan so edna casa mineralna negazirana voda i nekolku kapki sok od limon pomesaj gi da dobies izednacena masa.Cisti go liceto sekoe utro i navecer so natopeno pamukce od ovoj losion,porite ke se iscistat, a kozata ke ti sveti.


Domati
Piling maska
kasa od domati e odlicen piling za kozata na liceto i teloto pred da se izlozis na intenzivno soncanje.Izmiksiraj so blender sreli domati i vednas nanesi gi na celata koza.Ostavi da deluva 15 minuti, a potoa istusiraj se so mlaka voda.
Maska za lice
naredi krugovi od domati na liceto, legni i opusti se 20 minuti.Potoa izmij go liceto i nanesi hidratanten krem.

Losion za kosa
vo 2 litra mlaka voda dodaj 100 ml jabolkov ocet- isplakni ja kosata so ovoj losion i taa ke dobie fantasticen sjaj.


Tonik za lice
Izmiksiraj so blender penesto edna pogoelma zelena salata i edna casa slatko mleko.Soberi gi potoa tonikot vo sisence i cuvi go vo friziderot.Mozes da go koristis za sekojdenvno cistenje na liceto ili ako ti se pojavat akni.






Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 13:26

bravo barem toa imame krastavici,domati



-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 20:41
Маска за сува и оштетена коса: лажичка рицинусово/бадемово масло, 1 жолчка и 1 лажичка мед, се нанесува, масира, се остава 15-20 минути, и потоа убаво се мие со шампон.


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 19.Декември.2010 во 16:10

За сува и оштетена коса

Божествена маска со мед и млеко

  • 1 презреана банана
  • 5-6 капки бадемово масло
  • ½ чаша млеко
  • 1 лажица мед

Испасирајте ја бананата и кон неа додајте го бадемовото масло. Затоплете го малку млекото, колку за да можете да го растопите медот во него. Млекото со мед додајте го во смесата со бананата и добро промешајте.

Ставете ја приготвената маска на скалпот. Прво масирајте го скалпот, а потоа разнесете ја смесата надолу по прамените. Оставете ја да делува 20-30 минути. На крајот, измијте ја косата со шампон.

Ревитализирачка маска со авокадо и мајонез

  • 1 авокадо
  • ½ чаша мајонез
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажици мед

Испасирајте го авокадото. Додајте ги мајонезот, маслото и медот и мешајте додека не добиете хомогена смеса. Ставете ја маската на косата и масирајте 2 минути. Потоа, ставете најлонска капа и оставете ја смесата да делува 20 минути. Измијте со млака вода и шампон

За мрсна коса

Кисела маска за здрав блесок

  • 1/3 чаша јаболков оцет
  • 1 лажица мед
  • 10 капки масло од лаванда
  • сок од еден лимон

Измешајте ги дадените состојки и мешајте додека не се растопи медот. Навлажнете ја косата (со помош на крпа отстранете ја преголемата влажност) и потоа ставете ја маската на скалпот, па разнесете ја надолу. Оставете ја да делува 20-25 минути и измијте ја косата со шампон.

Јаболкова маска за неверојатно мека и нежна коса

  • 1 ситно рендано јаболко
  • 2 лажици јаболков оцет
  • 2 лажици сок од лимон

Во изренданото јаболко додајте ги оцетот и сокот од лимон и промешајте. Ставете ја смесата на скалпот и нежно масирајте. Разнесете ја маската и надолу кон врвовите, но сепак внимавајте најголем дел да остане на скалпот. Ставете најлонска капа и оставете ја смесата да делува 30 минути, а потоа исплакнете со вода и измијте ја косата со шампон.

За нормална коса

Природна маска за сјај и мекост

  • 2 лажици масло од рузмарин
  • 1 лажица мед
  • 1 јајце

Изматете го јајцето и во него додајте ги маслото и медот. Мешајте додека не се соединат. Ставете ја маската на главата и со врвовите на прстите лесно масирајте и разнесете ја смесата по целата коса. Ставете најлонска капа и оставете ја маската да делува 30 минути. Измијте со млака вода и шампон.

Заштитна маска за цврстина и хидратација

  • 4 лажици маслиново масло
  • 4 лажици мед
  • 2 белки од јајце
  • ½ краставица

Изматете ги двете белки од јајце и во нив изрендајте ја краставицата. Додајте ги маслиновото масло и медот и убаво промешајте. Нанесете ја смесата на главата и полека со прстите разнесете ја низ косата. Ставете најлонска капа и оставете ја маската да стои 30 минути. На крајот, измијте ја косата со шампон.



.




Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 07.Февруари.2011 во 16:38
 
 
Чувствителната кожа може многу да пати во текот на зимата. Затоа потребно е постојано да се грижите за неа.
 
Сите оние скапи препарати не можат да ви гарантираат дека ќе имате прекрасна кожа полна со сјај.
Затоа еве еден рецепт кој може да ви помогне во борбата против црвенилото на носот што се појавува од безмилосната зима.
Како да го приготвите?
За овој рецепт ви е потребни околу 100 гр кисели јаболка, 150 гр млеко и 2 жолчки од јајце.
Како се нанесува овој рецепт?
Изрендајте ја јаболката и ставете ја во млекото и оставете ја смесата се додека не почне да врие и додека не добиете млечна каша. Кога смесата ќе се олади, додадете ги жолчките и добро изматете ја смесата.
Како да ја употребите смесата?
Маската нанесете ја на лицето и оставете ја да делува 15-17 минути. За многу брзо време, црвенилото од кожата ќе се изгуби и по употреба на оваа маска, кожата ќе ви стане мека и сјајна.
Корисно е маската да ја нанесете и на очните капаци и на вратот, па затоа оставете ја маската да делува околу 20-тина минути.
Јаболката се употребува и за масажа
Јаболката исто така може да се употреби и за време на масажа. За време на ваквата масажа, за многу брзо време се постигнува неверојатна свежина на кожата. Јаболката треба да се исече на 4 делчиња и со тие делчиња полека да се трие кожата.
Оваа масажа може да се користи неограничено, особено на онаа кожа која е сува и се првута.


-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 07.Февруари.2011 во 17:02
Лејдис имате пробано некоја од горенаведeниве маски за коса?... и имаат ефекат да знам дали да спремам...

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 07.Февруари.2011 во 17:12
Originally posted by Kali Kali напиша:

Маска за сува и оштетена коса: лажичка рицинусово/бадемово масло, 1 жолчка и 1 лажичка мед, се нанесува, масира, се остава 15-20 минути, и потоа убаво се мие со шампон.

оваа ти е добра маска,немаш многу спремање
немораш ни мед да ставаш,доволно е и масло само
подобро би било маслиново или чичково само лажичка ти е малку,доволно би било пола шишенце(од оние најмалите),мачкај од пола коса врвот е битен а не коренот во оваа маска.....ајт пробај

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 07.Февруари.2011 во 17:19
фала пуно... ке ја тестирам уште сега

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 09.Февруари.2011 во 18:19
рецепАтот ми се погоди ептен...косата е помека и со сјај

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 10.Февруари.2011 во 20:36

Браво,два пати месечно е доволно да ставаш ваква маска

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 02.Март.2011 во 22:21
                     RECEPTI ZA UBAVINA SO CRN CAJ
 
 Efektite od crniot caj  vrz zdravjeto veke dolgo vreme se poznati.Ovoj pijalok deluva stimulativno vrz teloto,ja namaluva pospanosta i umorot.Vazen izvor e na vitaminite C i E,i e dokaz za negovoto antibakterisko i antiinflamatorno dejstvo.Crniot caj moze da se koristi vo mnogu tretmani za ubavina.

  NEGA NA KOZATA I TEMNA KOZA

Crniot caj e priroden antioksidans i odlicen e vo borbata protiv slobodnite radikali koi predizvikuvaat predvremeno stareenje.Zatoa ne dvoumete se odvreme na vreme koristete go ovoj pijalok za mienje na liceto,kozata ke bide zategnata,a po priroden pat vasiot ten ke potemni.

 LEK ZA PODOCNACI
Oblozite od crn caj ke gi ostranat otocite na ocite i temnite krugovi.Stavete kesicki caj na vasite oci i ostavete gi 10 do 20 minuti.

 RECEPT ZA UBAVI USNI
Crniot caj pomaga usnite da ja zadrzat vlagata i mekosta.Stavete kesicka topol crn caj na usnite i drzete gi 5 minuti,po tretmanot ne plaknete ja ustata.

 GO ZGOLEMUVA SJAJOT NA KOSATA
 Svarete 2 casi crn caj i nanesete go na vlazna kosa sto prethodno ste ja izmile so sampon.Ovoj tretman ke ja potemni vasata kosa i ke ja napravi sjajna.

 PROTIV MIRIZLIVI NOZE
 Taninot vo cajot pomaga vo borbata protiv bakteriite sto se razvivaat na nozete.Stavete gi nozete vo crn caj,i po nekolku minuti izbrisete gi bez plaknenje.
 
 
 



Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 04.Март.2011 во 09:08
  •      1 изрендано јаболко          2 супени лажици мед

Во изренданото јаболко додајте го медот и мешајте додека не се соединат. Ставете ја смесата на лице и оставете ја да делува 20 минути. Потоа измијте го лицето со топла вода. Оваа маска не се суши, па не чекајте да се случи тоа за да ја измиете.



-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: annaja
Датум на внесување: 05.Март.2011 во 16:54
За сјај на косата е многу добро вински оцет.Откако ќе се измие,се плакне со малку вински оцет разблажено со вода.На пример:една чаша со 1 прст оцет допунета со вода.Лично мео искуство,и многу сум задоволна.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 22.Мај.2011 во 15:35
Каде може да се најдат масла за лице, знае некој?
Ми треба кокосово масло за лице...среќа


Постирано од: Hand and Nails
Датум на внесување: 16.Август.2011 во 16:53
Originally posted by annaja annaja напиша:

За сјај на косата е многу добро вински оцет.Откако ќе се измие,се плакне со малку вински оцет разблажено со вода.На пример:една чаша со 1 прст оцет допунета со вода.Лично мео искуство,и многу сум задоволна.

mnogumina mi go kazale ovoj recept a go nemam probano

-------------
Семинар за "One-Stroke" на 30.08.2011 во Прилеп
http://www.facebook.com/pages/Hand-Nails-Academy/274007843036
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001298762648


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 16.Август.2011 во 21:16
Пробај,не секогаш треба скапи препаратида


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 21.Август.2011 во 13:01

Трикови од познатите визажисти

Капка масло за убаво лице - на дневната крема наутро додадете капка масло за нега на лице. На тој начин кожата ќе ви биде затегната и подготвена за шминкање.

Јогурти и мраз за „бришење“ мани од лицето - на челото нанесете слој јогурт. Оставете да делува 20 минути па измијте се. За да се справите со подочниците ставете коцки мраз завиткани во ткаенина врз нив.

Млечната сауна ја чисти кожата – загрејте млеко до вриење, па прелијте го во друг сад. Застанете со лицето над садот и прекријте се со пешкир за да создадете минијатурна сауна. Млечната киселина ќе ги исчисти порите, а вашата кожа по третманот ќе биде сјајна.

Кармин што трае со часови – по првиот слој кармин на усните, ставете салфетка врз нив па нанесете пудра во прав. Низ салфетката ќе помине онолку прав колку што е потребно за да се фиксира следниот слој на кармин.

Маска за лице од аспирин- здробете две таблетки аспирин и помешајте ги со лажица органски мед. Оставете маската да дејствува 20 минути па измијте. Кожата ќе биде свежа бидејќи аспиринот содржи состојки кои се дел од врвните маски за лице.

Шеќерна вода за обликување коса - во чаша со топла вода ставете шест лажици шеќер, потоа оладете ја течноста и ставете ја во шишенце со распрснувач. Попрскајте ја косата со неа и обликувајте ги локните, па кога ќе се исушат слободно расплетете ги.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Ноември.2019 во 10:01

3 маски кои ефикасно се справуваат со ефектот на „мрсна кожа“: Ги прочистуваат порите и даваат совршен тен

Многу луѓе во денешно време постојано се справуваат со проблемот на мрсна кожа, која е пропратена со непријатен ефект, односно дава прекумерен сјај на лицето.

Во принцип, овој проблем со кожата е доста застапен, при што на луѓето со овој проблем, од голема помош ќе им биде практикувањето на следните 3 домашни маски, кој ефиксасно ќе се справат со непријатните последици при ваквиот тип на кожа:

Домашни маски за ефикасно справување со мрсна кожа

Рецепт бр. 1

Потребно ви е малку кисело млеко и памучен туфер. Додадете го млекото во шолја, потоа потопете го памучниот туфер во истото, нанесете го на лицето и оставете го да отстои 15-20 минути. Потоа исплакнете го лицето со ладна вода.

Рецепт бр. 2

Измешајте белка и малку изрендан лимон, а добиената смеса нанесете ја на површината на вашата кожа и оставете ја истата да отстои 15 минути. По третманот, измијте го лицето со топла вода. Овој вид на маска ќе ги намали порите и ќе го подобри тенот на лицето.

Рецепт бр. 3



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Ноември.2019 во 10:01

3 домашни маски благодарение на кои може да се збогувате со назолабијалните брчки

Постојат две критични зони од лицето на жените, при кои најмногу се појавуваат брчки: Околу очите и над горната усна. Вертикалните брчки над горната усна се нарекуваат назолабијални и се појавуваат како резултат на ослабнато поткожно масно ткиво и намалено количество на масни жлезди.

Во таков случај, кожата се протега, се нарушува циркулацијата на крвта и ткивата губат колаген. Особено кај дамите на 40 години, ова може да претставува вистинска непријатност.

Пред да ви откриеме ефикасен начин како да се справите со овој естетски проблем, потребно е да знаете дека неопходно е да направите и превенција, за да не ја влошите состојбата на кожата, а тоа најдобро ќе го постигнете со пиење многу вода, да спиете 7 часа и да употребувате само висококвалитетна козметика за вашата кожа.

Домашни маски за отстранување на назолабијални брчки

1. Маска со краставица

Изрендајте ја краставицата и потоа истата измешајте ја со 1 супена лажица кисела павлака и половина кафена лажица мед. Добиената смеса нанесете ја врз зоната над горната усна и оставете ја да отстои 20 минути. На крај измијте ја кожата, без да употребувате сапун.

2. Маска со банана

Комбинирајте половина банана со 1 супена лажица кисела павлака. Нанесете ја маската, оставете ја да отстои 20 минути, а потоа едноставно исплакнете го вашето лице.

3. Маска со конзервиран грашок

Употребувајќи вилушка, изтолчете 2 супени лажици конзервиран грашок, а потоа истиот измешајте го со 1 супена лажица кисело млеко. Потребно е да добиете доста густа смеса, која е неопходно подеднакво да ја распоредите при површината на проблематичната зона и да ја оставите да отстои 15 минути.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Ноември.2019 во 10:03

Маска за лице од која кожата ми стана како на порцеланска кукла“

За денес ви откриваме стар рецепт за домашна и ефикасна маска за подмладување на кожата, која дури била редовно употребувана од членовите на британското кралско семејство.

Домашен третман за совршена кожа

Најдобро е овој домашен третман да го правите пред спиење, бидејќи токму за време на спиењето, кожата се обновува интензивно и се регенерираат нејзините клетки, притоа ефектот може да го забележите веднаш следното утро.

Ќе ви бидат потребни 4 шолји

Во првата шолја, измешајте 2 супени лажици овесна каша и 2 супени лажици маслиново масло.

Во втората шолја, изрендајте мало јаболко без неговата кора, а потоа додадете 1 кафена лажица сок од лимон и течен мед и добро измешајте.

Во третата шолја, измешајте 100 мл кисело млеко и 1 кафена лажица морска сол.

Во четвртата шолја, подгответе чај од камилица.

Начин на употреба

Нанесете ја смесата од првата шолја на претходно исчистено лице, врат и деколте. Масирајте ја кожата со нежни движења. Оставете ја маската да отстои 5 минути.

Без да ја миете овесната каша од лицето, нанесете ја смесата од втората шолја врз кожата. Повторно масирајте го вашето лице, а потоа оставете ја маската да отстои 5-7 минути.

Следно, употребувајќи памучен туфер потопен во смесата од третата шолја, отстранете ја маската од лицето. И како претпоследен чекор од третманот, избришете ја кожата со памучен туфер потопен во киселото млеко и морската сол.

На крај, целосно измијте го лицето со чајот од камилица.

По домашниот третман ќе забележите дека вашата кожа изгледа неверојатно: Мазно, навлажнето и беспрекорно. Порите ќе се намалат, лицето ќе се зацврсти, а брчките ќе станат помалку видливи.

За да го зајакнете ефектот на домашната маска, практикувајте го нејзиното нанесување 2 пати неделно, во временски период од 2 месеци.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk