Испечати | Затвори го прозорот

Кои се идеалните години за оформување семејство?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11056
Датум на принтање: 20.Април.2024 во 08:02
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кои се идеалните години за оформување семејство?
Постирано од: EmIIIjA
Наслов: Кои се идеалните години за оформување семејство?
Датум на внесување: 22.Декември.2007 во 19:08
Velat za zensko e najdobro da se omaze od 20 do 25 da bi rodila mlada???
dali e toa ona idealnoto? jas ne se slozuvam so ova a vie?


-------------



Коментари:
Постирано од: butel2
Датум на внесување: 23.Декември.2007 во 16:06
sekako e polesno da rodi, kako pominuvaat godinite, taka i poroduvanjeto e potesko i mozni se komplikacii, druga rabota e kolku e nekoj dovolno zrel da oformi semejstvo i odgleduva deca... sepak se e individualno.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 23.Декември.2007 во 16:11
za zensko do 25-6, za masko do 35.

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: EmIIIjA
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 16:22
da zaokruzime zensko da rodi do kaj 30 te god a masko do kaj 33 ta god-da stapi vo brak!vaka bi bilo najdobro,koga bi se smenilo mislenjeto kaj narodot pa sekoj da ne brza nego da si go odbere patot popoleka i da se nadevame deka nema da zgresi...na sekoj da mu e dadeno dovolno vreme da odluci dto i kako a da ne bide osuden od narodot i zvan so imeto srata moma ili star ergen!


-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 16:35
nikoj ne biduva osuden od narodot. i da bide toa e nistovno i nevazno. vazen e licniot sud za sebe i sudot na prirodata.

a samata priroda veli deka za ragjanje na prvoto dete najdobri godini se pomegju 18-24. Nad 24 vo bolnica gi vikaat stari prvorodilki.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: EmIIIjA
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 16:52
imam slusnato...znaci jas imam uste 2-3 god do granicata a?:)))

-------------


Постирано од: seka
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 21:37
jas lsicno mislam deka nema vrska godinite. Sekoj mora da bide spremen na toa. Dale so 20 ili so 35, sekoj za sebe treba da si odluci. Nekoj so 25 uste ne e tolku zrel kolku nekoj sto e so 18... i zatoa mislam deka idealnite godini ne postojat


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 26.Декември.2007 во 09:09
Originally posted by sensei sensei напиша:

za zensko do 25-6, za masko do 35.
 
Значи, во идеален брак треба да има 10 години разлика. Тоа значи дека кога ќе дојде умирачка, жената ќе си биде удовица долги години, бидејќи имала маж 10 години постар од неа
 
збунетостОва не ми звучи баш идеално


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: bibce
Датум на внесување: 26.Декември.2007 во 10:25
aj pa ti pa antiqua..........tuka se zbori za granica na oformuvanje na semejstvo...a ti zborish za umiracki...c c c c c c c c c c c cголема%20насмевка
 
jas mislam deka ne postoi odredena granica no se slozuvam so sensei? deka najidealni godini za brak i raganje na deca kaj zenite e do 27god za prvo dete......zasto navistina nad 25 gi vikaat sarorotki.........tie sto se nad 25g po klinikive.kaj nas...............megutoa sve e relativna rabota...........
 
a za mazite ne komentiram zasto vikaat do 40 deka pamet ne im doaga .taka da so niv e relativna rabota.............ako go trpis trpi go ako ne ...............u p.mголема%20насмевка


-------------


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 26.Декември.2007 во 12:11
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

za zensko do 25-6, za masko do 35.
 
Значи, во идеален брак треба да има 10 години разлика. Тоа значи дека кога ќе дојде умирачка, жената ќе си биде удовица долги години, бидејќи имала маж 10 години постар од неа
 
збунетостОва не ми звучи баш идеално

Ic ne gi gledate rabotive praktricno. Eve od maski aspekt....
Na 65 godisna baba sigurno ne i e mnogu do seks, a ke ima i vnucinja da gleda.
A starite dedovci ne se mnogu korisni za okolinata osven sto kazuvaat prikazni i po nekoj sovet, bez razlika dali imaat 65 ili 75 godini. A babite rabotat i pomagaat dodeka se zivi. Taman stariot ke si otide, i babata ke moze na raat da im se posveti na vnucite,... osven ako ne i tekne da gi potrosi parite na pat okolu svetot.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: EmIIIjA
Датум на внесување: 26.Декември.2007 во 16:43
Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:

za zensko do 25-6, za masko do 35.
 
Значи, во идеален брак треба да има 10 години разлика. Тоа значи дека кога ќе дојде умирачка, жената ќе си биде удовица долги години, бидејќи имала маж 10 години постар од неа
 
збунетостОва не ми звучи баш идеално

Ic ne gi gledate rabotive praktricno. Eve od maski aspekt....
Na 65 godisna baba sigurno ne i e mnogu do seks, a ke ima i vnucinja da gleda.
A starite dedovci ne se mnogu korisni za okolinata osven sto kazuvaat prikazni i po nekoj sovet, bez razlika dali imaat 65 ili 75 godini. A babite rabotat i pomagaat dodeka se zivi. Taman stariot ke si otide, i babata ke moze na raat da im se posveti na vnucite,... osven ako ne i tekne da gi potrosi parite na pat okolu svetot.



sensei газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------


Постирано од: brigitte
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 10:31
za decata e poarno da imaat mladi roditeli, a za roditelite e poarno pokasno da osnovaat semejstvo, jas na primer se omaziv na 20g, moeto dete ima 13g i super se soglasuvame, jas sum mlada majka i sekogas imam razbiranje za problemite, kako drugari sme....ama za mene ne e OK bidejki sum neizziveana i me jade monotonija....


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 10:39
Originally posted by EmIIIjA EmIIIjA напиша:

Velat za zensko e najdobro da se omaze od 20 do 25 da bi rodila mlada???dali e toa ona idealnoto? jas ne se slozuvam so ova a vie?


idelano e koga se osekjas idealen za oformuvanje familija....a sto se veli...toa taka i taka e za u kanta...a na balkanot mn se veli koga denot e dolg (zatoa site kanti se polni)

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 11:03
Originally posted by brigitte brigitte напиша:

za decata e poarno da imaat mladi roditeli, a za roditelite e poarno pokasno da osnovaat semejstvo, jas na primer se omaziv na 20g, moeto dete ima 13g i super se soglasuvame, jas sum mlada majka i sekogas imam razbiranje za problemite, kako drugari sme....ama za mene ne e OK bidejki sum neizziveana i me jade monotonija....

Zatoa sto muz ti ne ti nasol cel i zanimacija vo zivotot.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: brigitte
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 11:21
Originally posted by sensei sensei напиша:


Originally posted by brigitte brigitte напиша:

za decata e poarno da imaat mladi roditeli, a za roditelite e poarno pokasno da osnovaat semejstvo, jas na primer se omaziv na 20g, moeto dete ima 13g i super se soglasuvame, jas sum mlada majka i sekogas imam razbiranje za problemite, kako drugari sme....ama za mene ne e OK bidejki sum neizziveana i me jade monotonija....
Zatoa sto muz ti ne ti nasol cel i zanimacija vo zivotot.



najverojatno e taka....dodeka bea mali decata imav zanimacija ama sea koga porasnaa.....jas sum uste mlada i polna so zivot..... zatoa jas sama ke si najdam zanimacija


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 11:44
pa nemora taa zanimacija da bide seksualna голема%20насмевка

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: brigitte
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 11:56
Originally posted by sensei sensei напиша:

pa nemora taa zanimacija da bide seksualna голема%20насмевка


pa kaj procita deka ke bide sexualna?????? ja samo rekov deka ke si najdam sama zanimacija i si najdov, se zapisav na fakultet...


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 12:09
Ама признај дека факултетот освен образованието има и еден добар бонус голема%20насмевка


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: brigitte
Датум на внесување: 27.Декември.2007 во 12:31
Originally posted by sensei sensei напиша:

Ама признај дека факултетот освен образованието има и еден добар бонус голема%20насмевка


mene lichno me pravi srekna i mi e extra zanimacija, i epten dobro mi odi ...


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 29.Декември.2007 во 04:50

Треба да се оформи семејство кога ќе се биде психички и финансиски готов за тој чекор.

Календарските години немаат врска.

 

Originally posted by brigitte brigitte напиша:

za decata e poarno da imaat mladi roditeli... jas sum mlada majka i sekogas imam razbiranje za problemite, kako drugari sme...

 Од каде знаеш? За сите деца најдобри се нивните родители, не им е гајле дали ги родиле на 20 или 30 години. Ако секогаш имаш разбирање за детето, супер за него и за тебе. Ама искрено, мислиш ли дека би било различно ако го имаше родено 5 години подоцна? Добар родител е поим независен од возраста.

Има родители што родиле на 20 и после ги оставале децата да ги чуваат баби додека тие шетаат по дискотеки... Има и такви што родиле на 25 за да не им помине последниот воз и стапиле во брак со првиот сретнат што прифатил, без многу љубов и разбирање... Има и такви што родиле на 40 и кариерата им останала поважна дури и откако се родило детето...

Сакам да кажам дека секој си е посебен случај. Тоа што вие ќе ставате рамки што е најдобро или нормално не води до ништо позитивно.



-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: brigitte
Датум на внесување: 29.Декември.2007 во 09:53
Originally posted by Miriam Miriam напиша:







<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Треба да се
оформи семејство кога ќе се биде психички и финансиски готов за тој чекор. <o:p></o:p>Календарските
години немаат врска. <o:p></o:p></span>





<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK"><o:p> </o:p></span>
Originally posted by brigitte brigitte напиша:

za decata e poarno da imaat mladi roditeli<span style="" lang="MK">...</span> jas sum mlada majka i sekogas
imam razbiranje za problemite, kako drugari sme...
<span style="" lang="MK"><o:p></o:p></span>







<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK"><o:p> </o:p>Од каде знаеш? За
сите деца најдобри се нивните родители, не им е гајле дали ги родиле на 20 или
30 години. Ако секогаш имаш разбирање за детето, супер за него и за тебе. Ама искрено,
мислиш ли дека би било различно ако го имаше родено 5 години подоцна? Добар
родител е поим независен од возраста.<o:p> </o:p></span>





<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Има родители што
родиле на 20 и после ги оставале децата да ги чуваат баби додека тие шетаат по
дискотеки... Има и такви што родиле на 25 за да не им помине последниот воз и
стапиле во брак со првиот сретнат што прифатил, без многу љубов и разбирање...
Има и такви што родиле на 40 и кариерата им останала поважна дури и откако се
родило детето...<o:p> </o:p></span>



<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Сакам да кажам
дека секој си е посебен случај. Тоа што вие ќе ставате рамки што е најдобро или
нормално не води до ништо позитивно. <o:p></o:p></span>





Jas kazav samo toa sto gledam... kerka mi ima najmalda majka u oddelenie, i site nejzini drugarki koi imaat postari majki i velat "blaze si ti, imas mlada majka, te razbira, si praite najdrugarski muabet, a jas na majka mi ne smeam da i kazam ni za simpatija ni za decko..." nejzinite drugarki me obozavaat poradi toa sto imam razbiranje i sum sekogas nasmeana, a nivnite majki se borat so klimaks i se nervozni i namurteni i samo im se razvikuvaat na kutrite mali dusicki....


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 29.Декември.2007 во 14:10
Originally posted by brigitte brigitte напиша:


Jas kazav samo toa sto gledam... kerka mi ima najmalda majka u oddelenie, i site nejzini drugarki koi imaat postari majki i velat "blaze si ti, imas mlada majka, te razbira, si praite najdrugarski muabet, a jas na majka mi ne smeam da i kazam ni za simpatija ni za decko..." nejzinite drugarki me obozavaat poradi toa sto imam razbiranje i sum sekogas nasmeana, a nivnite majki se borat so klimaks i se nervozni i namurteni i samo im se razvikuvaat na kutrite mali dusicki....


Абе Бригит, супер што си таква мајка, ама немаат врска годините. И јас сум имала и имам млада мајка, ама докај 10-12 години децата немаат поим од години и старост. И постара жена да се однесува позабавно, ќе ја сметаат за млада. Веќе кога ќе пораснат и почнат да размислуваат, тогаш приметуваат години. Ама во тоа време треба да знаат дека има многу поважни работи кај родителот со кои треба да се гордеат, а не годините.

Инаку - те сфаќам и тебе - за секоја жена е комплимент да и се каже дека е млада. Сум и кажувала и јас на мајка ми, ама не било тоа причина да се гордеам со неа, да ја сакам повеќе или да се разбираме подобро.

И не ги вреѓај мајките на другарките на ќерките дека биле во климакс - рече дека ќерка ти е 13 години, не ми се верува мајките да се постари од 45-50 години (и тоа за македонски услови е малку веројатно, сигурно се околу 35-45).

А разбирањето нема врска со младоста - и сега да родиш уште едно дете ќе го разбираш. Како што има други мајки што ќе родат на 20 и нема да си ги разбираат децата.

Инаку - не се вреѓај, сигурно и ти ќе се сложиш со мене затоа што сепак си се запишала на факултет и сакаш да постигнеш и други работи - додека станам 32-3 години, сакам да постигнам многу повеќе нешта во животот отколку да бидам мајка (се разбира, и тоа е меѓу нив, сигурно најзначајното). И сметам дека тоа би било подобар пример за моите деца еден ден отколку тие и младоста да ми бидат единственото достигнување.










-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 29.Декември.2007 во 14:35
Најидеални годи за за формирање на семејство се околу триесет години возрас на сопружниците. 

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: brigitte
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 13:54
Originally posted by Miriam Miriam напиша:



Originally posted by brigitte brigitte напиша:

Jas kazav samo toa sto gledam... kerka mi ima najmalda majka u oddelenie, i site nejzini drugarki koi imaat postari majki i velat "blaze si ti, imas mlada majka, te razbira, si praite najdrugarski muabet, a jas na majka mi ne smeam da i kazam ni za simpatija ni za decko..." nejzinite drugarki me obozavaat poradi toa sto imam razbiranje i sum sekogas nasmeana, a nivnite majki se borat so klimaks i se nervozni i namurteni i samo im se razvikuvaat na kutrite mali dusicki....
Абе Бригит, супер што си таква мајка, ама немаат врска годините. И јас сум имала и имам млада мајка, ама докај 10-12 години децата немаат поим од години и старост. И постара жена да се однесува позабавно, ќе ја сметаат за млада. Веќе кога ќе пораснат и почнат да размислуваат, тогаш приметуваат години. Ама во тоа време треба да знаат дека има многу поважни работи кај родителот со кои треба да се гордеат, а не годините. Инаку - те сфаќам и тебе - за секоја жена е комплимент да и се каже дека е млада. Сум и кажувала и јас на мајка ми, ама не било тоа причина да се гордеам со неа, да ја сакам повеќе или да се разбираме подобро. И не ги вреѓај мајките на другарките на ќерките дека биле во климакс - рече дека ќерка ти е 13 години, не ми се верува мајките да се постари од 45-50 години (и тоа за македонски услови е малку веројатно, сигурно се околу 35-45). А разбирањето нема врска со младоста - и сега да родиш уште едно дете ќе го разбираш. Како што има други мајки што ќе родат на 20 и нема да си ги разбираат децата. Инаку - не се вреѓај, сигурно и ти ќе се сложиш со мене затоа што сепак си се запишала на факултет и сакаш да постигнеш и други работи - додека станам 32-3 години, сакам да постигнам многу повеќе нешта во животот отколку да бидам мајка (се разбира, и тоа е меѓу нив, сигурно најзначајното). И сметам дека тоа би било подобар пример за моите деца еден ден отколку тие и младоста да ми бидат единственото достигнување.



ne se vregam voopsto, ova e forum i sekoj si go kazuva svoeto mislenje, nema vreganje taman rabota sea da se vregame, sekoj si ima svoe mislenje, jas go cenam tvoeto iako mislam deka ne si sosema vo pravo, pozz.


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 14:01
Originally posted by brigitte brigitte напиша:

Originally posted by Miriam Miriam напиша:







<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Треба да се
оформи семејство кога ќе се биде психички и финансиски готов за тој чекор. <o:p></o:p>Календарските
години немаат врска. <o:p></o:p></span>





<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK"><o:p> </o:p></span>
Originally posted by brigitte brigitte напиша:

za decata e poarno da imaat mladi roditeli<span style="" lang="MK">...</span> jas sum mlada majka i sekogas
imam razbiranje za problemite, kako drugari sme...
<span style="" lang="MK"><o:p></o:p></span>







<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK"><o:p> </o:p>Од каде знаеш? За
сите деца најдобри се нивните родители, не им е гајле дали ги родиле на 20 или
30 години. Ако секогаш имаш разбирање за детето, супер за него и за тебе. Ама искрено,
мислиш ли дека би било различно ако го имаше родено 5 години подоцна? Добар
родител е поим независен од возраста.<o:p> </o:p></span>





<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Има родители што
родиле на 20 и после ги оставале децата да ги чуваат баби додека тие шетаат по
дискотеки... Има и такви што родиле на 25 за да не им помине последниот воз и
стапиле во брак со првиот сретнат што прифатил, без многу љубов и разбирање...
Има и такви што родиле на 40 и кариерата им останала поважна дури и откако се
родило детето...<o:p> </o:p></span>



<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Сакам да кажам
дека секој си е посебен случај. Тоа што вие ќе ставате рамки што е најдобро или
нормално не води до ништо позитивно. <o:p></o:p></span>





Jas kazav samo toa sto gledam... kerka mi ima najmalda majka u oddelenie, i site nejzini drugarki koi imaat postari majki i velat "blaze si ti, imas mlada majka, te razbira, si praite najdrugarski muabet, a jas na majka mi ne smeam da i kazam ni za simpatija ni za decko..." nejzinite drugarki me obozavaat poradi toa sto imam razbiranje i sum sekogas nasmeana, a nivnite majki se borat so klimaks i se nervozni i namurteni i samo im se razvikuvaat na kutrite mali dusicki....


...HAHAHAHAAA...taka e, i plus decata im se sramat garant na roditelski gi zaebavaat deka doshle baba i dedo...hihihhiiiiiii

...spored mene najdobra doba e nekade okolu 28 najkasno posho posle u zdravstvenata knishka im pishue na majkite za raganje--"starorodki"...ama neam pojma zashto... toa ova doktorive se zaebavat nesho garant...hahahahahahaa


-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 14:13
Posle godina dena redovno pleskanje so ist partner


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 15:04

NEKOJ MOZE DA BIDE SPREMEN DA OFORMI SEMEJSTVO NA 20

NEKOJ NA 30

NEKOJ NIKOGAS

A IMA I TAKVI KOI SE SIGURNI DEKA SE SPREMNI -A VO STVARI NIKOGAS NEMA DA BIDAT



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 16:39
...ИНТЕРЕСНА РАБОТА..!!!ЈАС МИСЛАМ ДЕКА Е ПОТРЕБНО ОВДЕ... СЕГА..И ПОД ХИТНО ДА ГИ ,,ИСПЕГЛАМЕ" РАЗЛИКИТЕ ВО ГОДИНИ...И СИТЕ ЌЕ СИ ЖИВЕЕМЕ ДОЛГО И СРЕЌНО КАКО ВО БАЈКИТЕ....!!!А ВО ПРИНЦИП..СИ САКАМ ЈАС МЛАДА ,,МАМА"...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: blue666
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 16:44
Originally posted by zagor zagor напиша:

...ИНТЕРЕСНА РАБОТА..!!!ЈАС МИСЛАМ ДЕКА Е ПОТРЕБНО ОВДЕ... СЕГА..И ПОД ХИТНО ДА ГИ ,,ИСПЕГЛАМЕ" РАЗЛИКИТЕ ВО ГОДИНИ...И СИТЕ ЌЕ СИ ЖИВЕЕМЕ ДОЛГО И СРЕЌНО КАКО ВО БАЈКИТЕ....!!!А ВО ПРИНЦИП..СИ САКАМ ЈАС МЛАДА ,,МАМА"...



raspisuvam konk*rs za "Mlada mama"...


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 16:51
Originally posted by blue666 blue666 напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

...ИНТЕРЕСНА РАБОТА..!!!ЈАС МИСЛАМ ДЕКА Е ПОТРЕБНО ОВДЕ... СЕГА..И ПОД ХИТНО ДА ГИ ,,ИСПЕГЛАМЕ" РАЗЛИКИТЕ ВО ГОДИНИ...И СИТЕ ЌЕ СИ ЖИВЕЕМЕ ДОЛГО И СРЕЌНО КАКО ВО БАЈКИТЕ....!!!А ВО ПРИНЦИП..СИ САКАМ ЈАС МЛАДА ,,МАМА"...



raspisuvam konk*rs za "Mlada mama"...


...ЗА ЖАЛ..КОНк*рСОТ БЕШЕ РАСПИШАН И ТРАЕШЕ ДО 23 12 2007 ГОДИНА!!!НАПРАВЕН Е ПОТЕСЕН ИЗБОР...Е СЕГА АКО НЕКОЈА НЕ ПРОЧИТАЛА...ПА ШТО ДА ПРАВАМ,ПАК ЛИ ЈАС ВИНОВЕН!!!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 17:02
Sekoe vreme e dobro dur ti se diga za da ne bide " Bez ... na svadba "


Постирано од: DjSpakY
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 23:43
Najubavi godini za brak za mene se 24-26... samo zavisi toa ako e brz nekoj moze i porano

-------------
http://www.erepublik.com/en/referrer/mandanata" rel="nofollow - играј и ти eRepublik зачленисе тука и помогнии на Македонија


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 09:33
Еден ден кога ќе ти здодее солото ќе одлучиш да формираш дует.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: keti72
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 12:38
Идеални се оние кога го оформуваш семејството, па кога и да сеголема%20насмевканема тука шаблон, како и за ништо друго во што е замешано срцетољубов

-------------
Keti72


Постирано од: Lady*M
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 15:37
Mislam deka za zenata 22-25 a za maz neli deka oni malku pokasno sozrevat намигнување25-27.Pokasno ako formiras semejstvo moze decata u skolo da velat e gledaj babati dojde na roditelska.


Постирано од: GePaRD
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 16:07
Кога и двајцата ќе го посакаат тоа (ама двајцата). Жената според мене 24-26год, а мажот 26-29год.

-------------
GePaRDiTe Se UShTe ZiVi


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 20:03
 
 
   Според мене некаде измеѓу  26  и 30 .... ....


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 14:38
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
 
   Според мене некаде измеѓу  26  и 30 .... ....
daнамигнувањеголема%20насмевка

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Antula
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 15:37
Spored mene nema pravilo,koga covek ke se oseti sposoben da formira semejstvo,da moze da funkcionira so partnerot vo zaednickiot zivot togas e najdobro vreme za mazacka ili zenacka.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 20:12
Годините и не играат некоја гоолема улога.
Освен ако не им истекол биолошкиот часовник...голема%20насмевка

25 до 30 се идеални, според мене.трепкање


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 20:13
нема ограничуване.
кога си спреман.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 01:05
25-26-27среќа

-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 16.Јуни.2010 во 03:49
Originally posted by EmIIIjA EmIIIjA напиша:

Velat za zensko e najdobro da se omaze od 20 do 25 da bi rodila mlada???
dali e toa ona idealnoto? jas ne se slozuvam so ova a vie?


Ни јас не се сложувам со ова.
Идеални години за брак - 25/26
А за деца околу 30

...Но сепак ова е само мое мислење...


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 20.Мај.2011 во 11:43
spored mene 27-28

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 20.Мај.2011 во 11:52
 a sto da vi kazham se do lichnosta ., ili pak do partnerite., nema prvilo., no orientaciono., brak  babuskera e vo pravo  25-26g a za deca ., pa lugje moi nema shto tuka da se cheka osven od lichni i egoistichni kaomiti potrebi za kariera


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 23.Јули.2011 во 03:53
sega pocesto i izminuvaat zalno no
realno

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: Indurain
Датум на внесување: 27.Јули.2011 во 02:46
od 57 godini pa natakaj


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 27.Јули.2011 во 08:43
 dobre de prvite 100 se poteshki posle e polesno se shlepash na iskustvoнамигнување

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 12.Септември.2011 во 08:51
Originally posted by ANITKA111 ANITKA111 напиша:

Originally posted by Indurain Indurain напиша:

od 57 godini pa natakaj
.......  ami ti sho se kikotish pomini gi pa ke vidish kolku se ubavi ., za zhiveachka ., apo ova prashanje kazhav i chitaj pogoreплазењеголемо%20гушкање


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 14.Септември.2011 во 14:54

Idealni ne postojat

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 24.Декември.2014 во 23:07
za zensko 30 ,treba da rodi i moze panika da ja fati posli 30 i da ostane nemazena ili da naravi greska,
no moze i se dobro da zavrsi
za masko 34


Постирано од: Angel-Miranda
Датум на внесување: 06.Април.2015 во 16:17
Нема идеални години.Секој си основа семејство кога мисли дека е подготвен.Јас имам 26 години,за речиси два месеца ќе се мажам,за 4-5 месеци ќе родам.И подготвена сум да оформам семејство.


Постирано од: Mazak
Датум на внесување: 02.Јуни.2015 во 04:04
Ако ги игнорираме непишаните закони на природата може и на 35 да правиме и рагаме деца...или штознам, ако сме егоистични егзибиционисти можно е тоа да го направиме и по 45-тата.
Ама што ни е гајле, тоа е наше тело и наш ум.
Другите не треба да ги интересира што правиме и како ке се чуствуваат кога ке одиме на родителска во школо и ке ги прашуваат дали тоа дедото и бабата дошле наместо родителите.

-------------
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 03.Јуни.2015 во 11:22
Нешто ќе се случи кога ќе се случи, меѓутоа, како кој ќе го перцепира тоа и од која гледа точка е прашање на избор, време, размуслување и карактер.

Некој вели деца на младост се гледаат, до 30-та година, некој вели после 30-та година, но како и кога ќе се случи зависи од голем број фактори.

Со тек на години, секој човек се менува, во секој дел од него, така да некоја тесна граница во години не може да се постави, секој е карактер за себе.

За да дознае некој како се менуваат мислењата и погледите на една личност во однос на било што, нека си се препрочита наназад неколку години, што пишал тука на форум и јасно ќе му биде.




-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 17.Јуни.2015 во 00:33

Деца раѓаат деца: 27 девојчиња помали од 15 години се породиле лани

Објавено на 16 јуни 2015, 

Во текот на минатата година во земјава 27 девојчиња на возраст под 15 години станале мајки, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика. Лани, имало 1.165 родилки на возраст од 15 до 19 години.

http://zase.mk/wp-content/uploads/2015/06/Teenage-Pregnancy-520x540.jpeg" rel="nofollow">Teenage-Pregnancy-520x540

Статистиката открива дека најмногубројни се родилките на возраст од 25 до 29 години(8.377 во 2014 година), како и постојан пораст на бројот на родилки на возраст од 30 до 34 години(6.310 во 2014 година). Интересно е што статистичарите откриваат дека во текот на минатата година имало три случаи на живородени деца чии мајки имале над 50 години.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk