Испечати | Затвори го прозорот

Poracuvanje aparat od internet?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10960
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 02:18
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Poracuvanje aparat od internet?
Постирано од: NikolaJanevski
Наслов: Poracuvanje aparat od internet?
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 15:30
Zdravo me interesira dali nekoj ima poracano do sega aparata od interenet od www.bhphotovideo.com i ako moze da kaze kako pominal, dali e se vo red i dali se carinat aparatite vo Makedonija.



Коментари:
Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 16:42
Mozhebi mojov odgovor ne e najsoodveten, no mozhebi sepak ke ti dade nekoja polezna informacija.

Jas imam narachuvano od niv i mozham da potvrdam deka se moshne profesionalni i ekspeditivni i vo toj pogled gi smetam za edni od najsigurnite prodavachi preku internet.

Mozhebi bi trebalo da znaesh deka tie se amerikanska prodavnica i ako kupish od niv togash proizvodite nosat amerikanska garancija. Dali taa vazhi vo Makedonija?

Edno vreme prodavaa isti proizvodi, no od takanarechen gray-market. Tie bea neshto poeftini, no ne doagjaa so amerikanska garancija. Ako ovaa garancija nema vrednost vo Makedonija, togash vidi dali mozhesh istiot model da go narachash poeftino kako gray-market product.

-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 16:59
Jas sum naracuval.
Za stiganje stiga za 3 do 4ri dena.
Ama ne bi ti preporacal da naracuvas.
Posto koga ke te zakrpat so carina,danok,spedicija i slicni trakatanci ke te izgorat, i nema da ti se isplat do tolku.

Za objektiv od 270 dolari davackite kaj nas mi bea 6000denari. лутина


-------------
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 20:11
E od kaj da se kupi poeftin aparat ne so ovie cenive kaj nas so se epten naduvani


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 20:16
Belgrad, Sofija, Solun... ?

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 20:27
Sofija i Solun se poskapi od Makedonija ... barem od ona sto go nudi http://www.pixplus.com.mk - Pix+

Nikola, zavisi sto sakas da kupis. Kako raste cenata, taka raste i isplatlivosta na poracuvanjeto od USA.
Patem, nema carina da placas, samo danok 18%, a postarinata mozes da si ja presmetas direktno na stranicata B&H.
B&H se odlicni!
Drugi internet retailers od USA koi funkcioniraat besprekorno se
http://www.adorama.com - Adorama i http://www.abesofmaine.com - Abes of Maine (provereno i za dvata)

Ako ne te mrzi da si go kompliciras zivotot da odis vo Srbija da kupuvas, pa da overuvas dokumenti za povrat na danok i nekoj vo rok od 3 meseci da ti gi zeme parite posle toa ... togas moze da ti bide isplatliv i http://www.axelfoto.com - Axel Foto i/ili http://BMfoto.co.yu - BM Foto


Pozdrav, Mire


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 22:03
Pa se mislev za Nikon D40x so 15-135mm ovde go nema vo pix+, go imaat samo Nikon D40x so 15-55mm i ovde e 42 500, a na B&H e so shiping 28 000 , so DDV bi bil nekoi 34 000 so e za 8 500 poeftino. Nikon D40x so 15-135mm e 38 000 so DDV bi dosol 45 000. Znaci ocigledno e poeftino ako se plaka samo DDV da ne ima i nekoi drugi davacki kako carina i slicno. I kolku e sigurno da se poraca od internet, dali stignuvaat sekogas rabotite zdravi (vo eden del)?


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 22:36
Stigaat zdravi i vo eden del. Koga gi prakjam i jas stigaat zdravi i vo eden del.
Sepak zhiveme vo dvaeset i prvi vek i ako se spakuva kako sto treba, se dobiva kako sto treba. A lugjeto tamu imaat dovolno dolgo iskustvo so pratki za da znaat kako da gi napravat tie raboti.

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 22:48
Bas sega denovive intenzivno surfam na b&h sajtot da naracam nesto. Sakam da naracam video oprema, i cenite im se odlicni, izborot e neverojaten, znaci se od edno mesto na kup. Iskreno bi zemal se od ovde, ama nema kaj nas distributeri bas za toa sto mene mi treba. Da imase kje si zemev od tuka.
Da trebase da kupam DSLR kje gledam prvo vo Pix+. Ako nesto nemaat i ne mozat da nabavat togas kje idam na internet varijanta. Deka so transport, carina, danok, shpedicija, i uste nekoja sitna davacka kje dojde mozbi i poskapo.
Jas za foto materijali imam naracuvano od B&H koga doagjal nekoj blizok od USA. Togas se isplati, deka cenata e taa sto e намигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнување.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 17.Декември.2007 во 23:57
Sega samo so gledav na sajtot za carinska uprava i spored zakonot za carina ne se carinat digitalnite fotoaparati, koj go interesira moze da pogledne sajtot e:
http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=61

sifrata za digitalni aparati e:
8525 80 30 00


Постирано од: bobicar1
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 00:00
Не се царинат ако го носиш со себе и го пијавиш како личен багаж.
На се што доаѓа преку пошта се плаќа поштарина, царина и ДДВ

-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 00:11
Carina nema na digitalni aparati no kako ke carinat DSLR so kit objektiv, dali teloto ke bide bez carina, a carina ke ima samo na objektivot?

-------------
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 00:13
I da te carinat kje bide 5%. Toa e na sumata so se transport. Znaci carina se plakja na cenata+transport.
Znaci ako kamerata chini 1000$ + 100% transport, carinata se presmetuva 5% na 1100$. Togas doagja 1155%. Na ovaa cena se presmetuva DDV od 18% i cenata na kraj e 1363$. Tuka ima i spedicija i uste nesto i kje dojde skoro 1500$. Toa e skoro 50$ poskapo. No, ako se naracuvaat povekje raboti odednas i pogolema suma togas matematikata e poisplatliva.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 00:28
i objektivite ne se carinat kako i site ostanati delovi za digitialnite fotoaparati, a za spedicija ima nekade zakon so tarifite? Znam deka se plaka nesto sitno za proverka ali toa e 5 evra taka nekako, a ne bi trebalo aparatot da se carini iako ne go nosis so sebe.


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 00:49
Epa cim nema carina a spedicijata e simbolicna togas ti ostanuva samo da si naracas.голема%20насмевка

Dali se plaka carina i danok ako aparatot e poloven bidejki na BH prodavaat i used?


-------------
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 03:31
Ako vo zakonot pishuva deka na digitalni kameri ne se plakja carina, togash znachi deka ne treba da plakjate.

Zapishete si go brojot i nosete go so sebe sekogash koga podigate narachena kamera. Carinicite ne gi znaat sekogash site zakoni i zakonchinja, pa chesto rabotat na pamet.

Znaenjeto e sila, neli?

-------------


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 08:21
Tocno Zoran znaenjeto e sila. Bravo.


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 10:54
Ne se plaka carina za koristeni digitalni fotoaparati i ostanata oprema.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 12:55
Znachi ne se plakja carina nitu za novi, nitu za stari digitalni kameri !!!

Otkrovenie i za mene.

Nikola, vidi sto veli zakonot za kupuvanje objektivi.

-------------


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 14:06
Istoto vazi za site difitalni fotoaparati (stari i novi) i za seta oprema za digitalni fotoaparati (vklucuvajki gi i objektivite), dodeka za analognite mislam deka se plaka 10% i toa zavisi od lentata ili taka nesto ne go gledav mnogu.

Kaj nas moze carinarite da si carinat od prilika pa moze nekogas carinat i objektivi so se za digitalen aparat megutoa ne treba da se carinat, oslobodeni se od danok zatao sto ima mnogu mal uvoz skoro nula, a i nema domasno proizvodstvo.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 14:59
Originally posted by NikolaJanevski NikolaJanevski напиша:

Istoto vazi za site difitalni fotoaparati (stari i novi) i za seta oprema za digitalni fotoaparati (vklucuvajki gi i objektivite), dodeka za analognite mislam deka se plaka 10% i toa zavisi od lentata ili taka nesto ne go gledav mnogu.

Kaj nas moze carinarite da si carinat od prilika pa moze nekogas carinat i objektivi so se za digitalen aparat megutoa ne treba da se carinat, oslobodeni se od danok zatao sto ima mnogu mal uvoz skoro nula, a i nema domasno proizvodstvo.



Nikola, bidejki ova sto go naveduvash e od izvonredno znachenje za site chlenovi, ajde napravi mukaet, bez da mislish deka vrsham pritisok, pa pomini ushte ednash preku tie zakoni i postiraj gi ovde broevite, a ako mozhes i tekstovite koi se relevantni za niv.

Chlenovive ke ti bidat poveke od blagodarni.

-------------


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 15:05
Ajde vecer ke gi stavam na net koga ke se vratam od rabota, ne e problem treba da se informiraat lugeto i jas neznaev se dodeka ne pocnav da razmilsuvam za poracuvanje od internet pa morav da se rasprasam vamu tamu za da doznaam so kako ide.


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 17:40
Znaci ova se sifrite za carinenje i spored ovie sifri treba da se izvrsi carinenjeto odnosno ne treba da se plati carina.

Za digitalni fotoaparati:
8525 80 30 00     ‡‡Digitalni fotoaparati      sl     p/st


Za delovi na aparati (ovde se vkluceni i delovi za digitalni fotoaparati):
8529 90 20 00     ‡‡Delovi na aparati od tar. podbroevi 8525 60 00, 8525 80 30, 8528 41 00, 8528 51 00 i 8528 61 00      sl     p/st/kg

sl - znaci slobodno, odnosno ne se plaka carina.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 18:04
I za kompjuterskite delovi lani ne se plakjase carina, ama DDV-to bese 18%. Brat mi koga mi nosese delovi od USA mu baraa da plati DDV, sepak uspea da pomine bidejki gi ubedi deka mu se podarok.
Carina mozebi nema ama DDV e 18% ili mozebi i toa e namaleno kako kompjuterskata oprema na 5%.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 18:19
Sega, dali ima DDV na digitalni kameri i ako ima kolkava e taa ?

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 18:23
DDV ima. Jas sum suguren 99.9% deka e 18%, ako e 5% toa vekje pravi golema razlika. Ako se naracuva na ime na firma togas DDV-to se vrakja (prebiva, kompenzira so UJP)

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 18:27
Ajde rasprashajte se tamu-vamu i videte ako ima DDV kolku e toj?
I koja e procedurata da se oslobodish od nego (da se vrati) dokolku mora da se plati.

P.S. Izvinete sto ve teram vaka, no izgleda pochavme da kopame po nekoi mnogu vazhni raboti koi ostanale skoro negibnati i nepoznati, a se tolku bitni... Duri sega gledam deka poveketo samo pretpostavuvale za nekoi raboti, koristejki analogija od nekoi drugi transakcii i nikogash ne proverile kako tochno odat rabotite so digitalnite kameri.

-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 18:42
DDV ima i e 18posto. Samo za kompjuteri e 5posto bidejki sega go namalija.



-------------
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 18:48
Dali toa DDV e na neto cenata na kamerata spored prilozhenata faktura ili e na sevkupnata cena zaedno so poshtarinata i eventualnite tarifi i taksi dodadeni od isprakjachot na pratkata?




-------------


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 19:16
DDV se plaka na celata suma so site taksi vklucuvajki gi i transportnite trosoci i iznesuva 18%, sega procitav na sajtot na upravata za javni prihodi tamu moze i da se najde zakonot za DDV. No i so DDV sepak izleguva poeftino i toa dosta poeftino za aparat moze da se zastedat 100 evra, ako e nekoj od poskapite modeli i povek, mada moze porackite ne moze da bidat povisoki od 1500$ za Makedonija, barem taka mislam deka procitav na sajtot na B&H.


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 19:17
E sega ni ostanuva uste da najdeme kolku se plaka spedicija i nekoi drugi davacki. Ima nekoi ideja kaj da se pobaraat informacii za toa?


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 19:20
I ushte neshto mnogu vazhno. Kako odi so garancijata na proizvoditelot koga sakate da ja koristite vo Makedonija? Od onoa sto mozhev do sega da prochitam toa bilo ochajno. Vie gi vrakjate kamerite vo prodavnicata od koja ste gi kupile, pa tie od tamu gi prakjaat vo drugi zemji vo vashe ime (kako da ne mozhete vie toa samite da go napravite), bez da imaat nikakva kontrola vrz natamoshata procedura, pa vie chekate i se molite deka sepak eden den ke ja dobiete kamerata kako sto treba...

Imav prilika jas da nosam od Kanada delovi za popravka na kamera za eden od nash*te chlenovi na koj mu "skisnalo" od chekanje na soodvetniot stranski servis.

Ako navistina garancijata na kupenata stoka praktichno ne mozhete da ja iskoristite kako sto treba ili prodavnicata ne vi dade prosta razmena za istiot produkt (sto bi morala da go praktikuva pri vakvi uslovi, ako voopshto drzhi do svoeto renome i go saka vashiot biznis), togash nishto ne ve sprechuva da si narachuvate stoka od nadvor.

Jas sum za da se podrzhat nashi uvoznici i prodavnici, no ako i tie gi podrzhuvaat i pochituvaat klientite.

-------------


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 19:30
E za garancijata ne znam ama mislam deka kaj ne vazi, a i da vazi toa znaci samo deka ke ti go pratat aparatot vo stranstvo i slicno i ke se iznacekas, ali istoto vazi i za apratite kupeni kaj nas, servisot e mnogu los, odnosno nemame ovlasteni serviseri.

A so se odnesuva do podrzuvanje na nasite uvoznici i prodavnici, moj stav e nikako.

Prvo krajno se neusluzlivi i izborot e ocaen, a ne daj boze da treba da cekas da donesat nesto (ke treba prvo da platis pa da cekas, koga ke stigne togash).

Vtoro cenite se previsoki jas znam deka i tie treba da zarabotat nesto ama sepak previsoki se cenite.

Se na se nasive ne gi biva, neka go izmenat odnosot prema kupuvacite, pa togash da se razmisli covek.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 19:48
Originally posted by NikolaJanevski NikolaJanevski напиша:

E za garancijata ne znam ama mislam deka kaj ne vazi, a i da vazi toa znaci samo deka ke ti go pratat aparatot vo stranstvo i slicno i ke se iznacekas, ali istoto vazi i za apratite kupeni kaj nas, servisot e mnogu los, odnosno nemame ovlasteni serviseri.

A so se odnesuva do podrzuvanje na nasite uvoznici i prodavnici, moj stav e nikako.

Prvo krajno se neusluzlivi i izborot e ocaen, a ne daj boze da treba da cekas da donesat nesto (ke treba prvo da platis pa da cekas, koga ke stigne togash).

Vtoro cenite se previsoki jas znam deka i tie treba da zarabotat nesto ama sepak previsoki se cenite.

Se na se nasive ne gi biva, neka go izmenat odnosot prema kupuvacite, pa togash da se razmisli covek.


Ne razbiram sto dobivash ti kako kupuvach ako treba odnapred da ja platish stokata, pa da chekash tie da ja kupat so tvoite pari za da ja dobiesh posle nekoe vreme?

Ne mozhesh togas ti samiot da si ja narachash i da ja dobiesh poeftino?

Jas mnogu ubavo gledam kade lezhi benefitot na prodavnicata, kade lezhi tvojot ?

Ova ne e za veruvanje!

-------------


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:07
Sad but true. Veruvaj mi taka. Nesto slicno kako so laptop koga kupuvas mada sega gi podobrija uslugite firmite za kopmjuteri.


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:08
Spediterski trosoci ako se naraca so Global Express Mail = International Express Mail se 2-3 evra, bidejki rabotat so nasata EMS brza posta. So FedEx i DHL e izgor skapo i ne se isplati.

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:11
Mal pazar, toa e toa. Za biznis so tehnika treba nekoj golem stranski lanec na prodavnici da vleze so 2-3 prodavnici vo Makedonija i togas kje im se isplati biznisot. Kako Germanos, Tehnomarket Evropa...... Nasa firma samo kje raboti sitno kako Genel, Nevada, Inpex, Pix+, se se toa sitni vo odnos na prvite nabrojani.

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:13
Super sega gi procenivme trosocite i suma sumarum izleguva poeftino za 8000 denari od cenata tuka. Znaci moze da si go poracam. Ajde da dojde prvi pa da go poracam ke ve izvestam kako sum pominal.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:19
Neka ti e so sreka!
 
Iako jas nemam nikakov benefit od seto ova, sepak me interesira kako ke se odvivat rabotite.


-------------


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:22
Uste edna rabota, za klienti koi prv pat kupuvaat baraat fotokopija fo fax ili scan po mail od kreditnata. Veke za ponatamosnite naracki ako ja koristis istata kartica ovoj cekor ne e potreben.



-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:25
Mislih kreditna kartichka?
 
Kreditni karti (Visa, MaterCard i AmEx) sega odat od Makedonija?
 
Pa toa e golem napredok! Ne sum znael za toa!
 
 


-------------


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:30
Samo so kreditna karticka moze ili moze i so debitna?
I koga kupuvas so kreditna karticka mozes li da kupis roba so go nadminuva limitot na kreditnata karticka? (Pr. ako limitot e 30 000 dali mozes da kupis nesto so e 35 000)


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:50
Originally posted by NikolaJanevski NikolaJanevski напиша:

Samo so kreditna karticka moze ili moze i so debitna?
I koga kupuvas so kreditna karticka mozes li da kupis roba so go nadminuva limitot na kreditnata karticka? (Pr. ako limitot e 30 000 dali mozes da kupis nesto so e 35 000)


He, he... limitot e limit i staven e za da imash navistina limit vo troshenjeto.
Inaku zoshto bi imal limit, ako limotot ne e faktichki limit, tuku faktoiden limit, me limitash ti mene ili ne?


P.S. Izvini, ama morav da se iznasmeam barem malu posle site ovie seriozni ekonomsko-trgovski razgovori...

-------------


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 20:57
Ne se lutam jas ednostavno morav da prasam zatoa sto kreditnata mi e od pred dva meseci i ne sum ja koristel do sega. Ali losa stvar zasto mora da ima limit? Mene sekogas mi e mal limitot , ne moze da se zgolemi ili da stavam pari na kreditnata karticka (ako moze toa) i da bidam u plus pa so limitot da imam poveke pari?
Ili pa moze zboram gluposti, ali mene ne me biva mnogu za ekonomija.


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 21:07
Limitot e staven za da ne zabegas голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка. Ako dopolnis t.e. ako imas i svoi pari a ne gi trosis parite od dozvoleniot limit mozes da potrosis limitot + parite.

@ Zoran, pa dobro jes da bevme zaostanati ali ova so karticive e od nekade 2000 godina pocnato, a sega veke plata se zima na debitni kartici голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.


-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 21:08
OK... Limotot se pokachuva so disciplinirano koristenje na kartichkata. Znachi kako novajlija, od koj se nema nikakvo isksutvo kako vraka potrosheni pari, ti si totalno nepoznata lichnost za bankata i zatoa preventivno ti e staven nizok limit.

Ako sakash da go pokachish treba da pochnesh da ja koristish taa kartichka i redovno da gi vrakjash parite koga ke ti pristignuva izveshtajot od bankata kolku imash potrosheno sekoj mesec.

Ne si igraj da zabushavash so vrakjanjeto, bidejki ke ti ja oderat kozhata so visoki interesi i nema da ti go pokachat kreditot.

Posle 6 meseci imash shansa da pobarash pokachuvanje, a po edna godina samite ke te izvestat deka "kako klient so dobro drzhenje, bankata te izbrala kako eden od nejzinite ceneti korisnici na kartichkata i samat ti dava povisok kredit". Mozhebi ke te izraduvaat so zvuchen status na nositel "zlatna kartichka", na aprimer...

Toa se bankarski trikovi da te navlechat na pogolemo troshenje, no ako si pameten mozhesh toa da go stavish da raboti poveke za tvoj ineteres otkolku za niven. Ednash kacheniot kredit obichno ne se spushta bez razlika dali ke ja koristish kartichkata poveke ili pomalu.

Znachi trikot e ti niv da gi navlechesh da ti dadat kredit kakov sto sakash, a potoa igraj si tvoja igra.

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 21:12
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

@ Zoran, pa dobro jes da bevme zaostanati ali ova so karticive e od nekade 2000 godina pocnato, a sega veke plata se zima na debitni kartici голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.


Eh, jas na toa ne bi se raduval. Kako mozhe da si dozvolite platata da vi bide stavena kako potencijalen dolg !!! Izvinete, ama vie ne ste svesni kako ve namestile!

Koga parite gi dobivash vo gotovo, si gi troshih dodeka imash i ne dolzhish nikomu nishto. Ako parite figuriraat kako kredit na karta, togash nivnoto troshenje se smeta kako da zemate bankini pari, a ne svoi. So toa ve ohrabruvaat da potrosh*te poveke otkolku sto imate, pa da ve zakachat so kamati.

Ajjjj.... ne gi znam detalite okolu ovaa rabota, ama voopshto ne mi mirisa na arno...

Go ima toa i kaj nas... znam kako izgleda koga imash kartichka vo dzhebot i nemash orientacija kolku navistina gotovi pari ti stojat vo bankata, se dodeka ne ti dojde "chestiotka" od tamu...

-------------


Постирано од: NikolaJanevski
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 21:15
Zoki parite ne ni gi prefrlaat na kreditna tuku na debitna (potrosuvacka) karticka (imas pozitivna kamata ako si vo plus ako otides vo minus i ne gi pokries so slednata plata togash imas negativna kamata). Taka da ne e loso ni gubis ni dobivas.


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 21:15
E Zoran toa sto go napisa vazi za zapad, kaj nas se uste nema krediten rejting na poedincite, t.e. kreditna sposobnost. Noviot zakon za Platen Promet i Plati ke ovozmozi analiza na kreditnata sposobnost na sekoj gragjanion. Sega limitot se dava odokativno 2-3 plati, a so dobro povedenie i redovno podmiruvanje na smetkite moze da se izgrebe za uste 0.5 platiголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка. Anyway prasanjeto bese za naraska od internet. Konkretno naracav Fuji f40fd i nikon 55-200VR pred 4 meseci i plativ samo DDV 18% i 250 denari ~ 6 dolari za administrativni davacki na EMS Brza posta. B&H ja vklucuva fakturata vo kutijata. Ako ti pravat problem kao ne e taa cena, vlozuvas protest i prilozuvas izvod od kartica na koj ja pisuva celata suma. Inaku po pravilo danokot bi trebalo da e na sumata bez transport, ama site presmetuvaat na celata suma.

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Декември.2007 во 21:15
Sega razbiram.

-------------


Постирано од: NINA_SK
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 00:23
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Mislih kreditna kartichka?
 Kreditni karti (Visa, MaterCard i AmEx) sega odat od Makedonija?
 Pa toa e golem napredok! Ne sum znael za toa!
 


Zoran mnogu me iznenadi so ovaa tvoja izjava изненадување nebare sme Tunguzija . Vo Makedonija prvite kreditni karticki od brendot Visa, MaterCard i AmEx se omasovija vo sredinata na 90 godini 1995 , 1996 . Mozebi sme Balkan , no i na Balkanot , parite znacat isto sto i vo Amerika .


E Zoran toa sto go napisa vazi za zapad, kaj nas se uste nema krediten rejting na poedincite, t.e. kreditna sposobnost. Noviot zakon za Platen Promet i Plati ke ovozmozi analiza na kreditnata sposobnost na sekoj gragjanion. Sega limitot se dava odokativno 2-3 plati, a so dobro povedenie i redovno podmiruvanje na smetkite moze da se izgrebe za uste 0.5 plati.

Delumno tocno . Nema javen krediten registar , inaku Narodna banka ima krediten registar na site kreditokorisnici (krediti , kreditni karticki na firmi i fizicki lica ) . Fizickite lica zadolzeni nad 150.000 denari se vodat poedinecno po ime i prezime se sto e pod toj limit odi na zbiren iznos . Podatocite gi dobivaat od samite banki - kreditodavateli . Zatoa ako aplicirtate vo nekoja banka za nekoj od kreditnite produkti , bankata ve proveruva vo kreditniot registar na NBRM kade sekoj ima svoj krediten rejting oznacen so kategorija na rizik A , B , V , G , D  i ve odobruva ili odbiva po tocno opredelena matrica , nikako ne odprilika .
Rejting A podmiruvanje na dostasanite obvrski po kredit vo rok od 15 dena
Rejting B podmiruvanje na dostasanite obvrski po kreditot do 30 dena itn...
Kredit odobruvaat samo na kreditokorisnici so rejting A i B .


Inaku po pravilo danokot bi trebalo da e na sumata bez transport, ama site presmetuvaat na celata suma.

DDV se presmetiva na nabavnata vrednost zgolemena za site zavisni trosoci na nabavkata . Pa taka trosocite za transport vleguvaat vo danocnata osnova .





Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 01:11
Za mnogu raboti polosi sme i od tunguzija, seuste nema sekade kupuvanje so karticki a da nezboram za kupuvanje preku internet.

Spored mene so kreditnive rabotata zivna otkako pocnaa platite da se dobivaat na karticka.

Nina sto e spored tebe masovno koristenje na kreditni vo 1995/96?
Dali toa e 2000-3000 karticki preku sila. тага
A i koe fajde da si imal togas karticka koja ne si mozel da ja koristis po prodavnicite. голема%20насмевка

Zoran znaes li deka vo Makedonija imame McDonalds* od 1997.голема%20насмевка Ti se molam ne potcenuvaj. голема%20насмевка



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*Vo svetot od 1955.



-------------
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.


Постирано од: mdeni
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 01:30
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

seuste nema sekade kupuvanje so karticki a da nezboram za kupuvanje preku internet.

http://www.telepica.com.mk - http://www.telepica.com.mk

(Неможев да издржам!) газење%20од%20смеење


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 02:04
Originally posted by NINA_SK NINA_SK напиша:





[QUOTE=Zoran K>Mislih kreditna kartichka?

 Kreditni karti (Visa, MaterCard i AmEx) sega odat od Makedonija?


 Pa toa e golem napredok! Ne sum znael za toa!


  [/QUOTE>Zoran mnogu me iznenadi so ovaa tvoja izjava изненадување nebare sme Tunguzija . Vo Makedonija prvite kreditni karticki od brendot Visa, MaterCard i AmEx se omasovija vo sredinata na 90 godini 1995 , 1996 . Mozebi sme Balkan , no i na Balkanot , parite znacat isto sto i vo Amerika . E Zoran toa sto go napisa vazi za zapad, kaj nas se uste nema krediten
rejting na poedincite, t.e. kreditna sposobnost. Noviot zakon za Platen
Promet i Plati ke ovozmozi analiza na kreditnata sposobnost na sekoj
gragjanion. Sega limitot se dava odokativno 2-3 plati, a so dobro
povedenie i redovno podmiruvanje na smetkite moze da se izgrebe za uste
0.5 plati.
Delumno tocno . Nema javen krediten registar , inaku Narodna banka ima krediten registar na site kreditokorisnici (krediti , kreditni karticki na firmi i fizicki lica ) . Fizickite lica zadolzeni nad 150.000 denari se vodat poedinecno po ime i prezime se sto e pod toj limit odi na zbiren iznos . Podatocite gi dobivaat od samite banki - kreditodavateli . Zatoa ako aplicirtate vo nekoja banka za nekoj od kreditnite produkti , bankata ve proveruva vo kreditniot registar na NBRM kade sekoj ima svoj krediten rejting oznacen so kategorija na rizik A , B , V , G , D  i ve odobruva ili odbiva po tocno opredelena matrica , nikako ne odprilika . Rejting A podmiruvanje na dostasanite obvrski po kredit vo rok od 15 dena Rejting B podmiruvanje na dostasanite obvrski po kreditot do 30 dena itn... Kredit odobruvaat samo na kreditokorisnici so rejting A i B . Inaku po pravilo danokot bi trebalo da e na sumata bez transport, ama site presmetuvaat na celata suma.DDV se presmetiva na nabavnata vrednost zgolemena za site zavisni trosoci na nabavkata . Pa taka trosocite za transport vleguvaat vo danocnata osnova .



Nina, izgleda ne si me razbrala dobro. Jas se iznenadiv bidejki sega mozhete da narachuvate so kraditni karti nadvor od Makedonija. Zatoa rekov Kreditni karti (Visa, MaterCard i AmEx) sega odat od Makedonija? Ne mislev vo Makedonija.


I sega, posle replikite koi sledat po tvojot komentar od mickeymkd i mdeni, povtorno ne sum siguren dali vash*te kreditni karti vazhat i nadvor od Makedonija i dali mozhete so niv da plakate neshto, na primer, od Amerika ili Kanada ili vi vazhat samo regionalno kaj vas ?

I ne se chudite zoshto jas se chudam, bidejki mnogu raboti sto gi razbrav do sega se navistina za chudenje. Ednostavno sakam da se informiram...

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 06:48
Zoran, vazat i nadvor bez problem.
Porano znaese da bide problem dali imas karticka samo za denarsko rabotenje, ili imas za devizno, sega vece samo presmetuvaat po sreden k*rs na NBRM i si teraat rabota (taka si go poracav Outdoor Photographer i si stiga bez problem) намигнување.
American Express ne se koristi kaj nas, barem jas kolku sto znam. Moze nekoj da izvadil ako mu trebalo bas za USA. Neinteresna e, bidejci VISA i MASTER pokrivaat se, pa i USA, a vo EU se preferirani kartici.

Ne znam zosto mickey tvrdi deka ne e dovolno rasprostraneta upotrebata na kartici. Pa i po samoposlugcinjata niz maalo mozes da placas, ako ne povece, so master i so visa. E ako insistiras vesnik od trafika da kupuvas so kartica toa e vece problem смеење.

Po prasanje na danocenjeto ... ako slucajno sam si go nosis aparatot ... zakaci go okolu vrat i ic oko da ne ti trepne. Za na aerodromski premini ne znam, ama normalnive, suvozemni granicni premini, nikoj ne te gleda.
I da sakas da go prijavis na izlaganje, nema da sakaat da go zapisat, pa taka i na vlaganje ne gi interesira голема%20насмевка.
E sega, po moznost da ne nosis cel sandak oprema so tebe, neli намигнување



-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: igor.pandurski
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 08:00
Рентам Баба/Дедо за купување преку Интернет! (детали на ЛП )

ПС. Кредитните од Стопанска не важат на интернет освен специјалната која они ја викаат Интернет Картичка.За Комерцијална мислам дека не важата воопшто иако слушам дека Мастер веќе може да се употребува ама не сум сигурен. За другите не знам.

ПС2. А како се купува преку интернет во макеоднски услови... еве ви линк (Јас се воодушевив колку типот е упорен):

http://redguy.blogspot.com/2007/08/blog-post_12.html - Линк



ПС3. Лонг тајм но си...хм не беше баш најприсутно моето отсуство а ?

-------------
In heaven, an angel is nobody in particular.


Постирано од: NINA_SK
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 09:05
Vo MK se izdava i American Express preku Alfa Banka . намигнување
Za rasprostranetosta presudni se i uslovite na MasterCard . Tie davaat dve licenci : edna za izdavanje na kartickite druga za opsluzuvanje na terminali . Bankata izdavac treba da ima baza na izdadeni karticki od 20.000 korisnici (ovoj limit e najverojatno za MK) za da moze bankata da pocne da postavuva terminali i istite da gi opsluzuva . No denes kako sekoja banka gi ima ovie brendovi , skoro sekoe maalsko granapce  prifakaat karticki , toa go baraat negovite  musterii  намигнување


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Декември.2007 во 14:34
OK, od postot na Igor skontav zosto sum nemal problem za narackata na OP ... i jas imam kartica od NLB Tutunska голема%20насмевка

Znaci, so Komercijalna i Stopanska dzabe vezenje (posle mene fotkata mi bila kako goblen газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење )лутина


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: valiumsen
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 20:13
nikoj ne kaza dali naracal aparat od amerika i kolku realno e cenata na carina ddv i slicno...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk