Испечати | Затвори го прозорот

СОЖИВОТ - нешто доста чувствително

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10248
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 17:20
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: СОЖИВОТ - нешто доста чувствително
Постирано од: Insomniac
Наслов: СОЖИВОТ - нешто доста чувствително
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 00:31
Јас не сум

-------------
www.enationalist.com/forum
We must secure the existence of our people and a future for Macedonian children.



Коментари:
Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 02:15
jas nema da glasam t.e. trebda da glasam NE , ama bidejki imama 1-2 prijateli od albanci t.e. VISTINSKI ALBANCI, ne kosovari ko so se ovie kopilina sega, i so niv sum vo dobar odnos...... taka da to e to.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 02:27
Ova dosta osetlivo ke iskoci, ama za kogo kako

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 02:29
За мене не е чуствително.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 02:30
A sto bese toa sozivot ...koga nie sme kooperativni a drugiot ne pluka i puka, toa bese li ili gresam

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 02:32
Соживот е кога ќе почнеш да се соживуваш со самиот себе.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 02:33
jas sum so dve race....i toa itno ...normalno ako mozeголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: loptica
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 02:35
Ne znam zosto ama nekako sum za...
ZOSTO?
Site tuka ziveeme so vekovi, kaj ke idat oni ili kaj ke odime nie?
Sakale ili ne sakale ke ziveeme so niv.


-------------
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 02:36
Originally posted by loptica loptica напиша:

Ne znam zosto ama nekako sum za...
ZOSTO?
Site tuka ziveeme so vekovi, kaj ke idat oni ili kaj ke odime nie?
Sakale ili ne sakale ke ziveeme so niv.
 
Они ќе одат по планините, а ние по долините.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 06:11
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by loptica loptica напиша:

Ne znam zosto ama nekako sum za...
ZOSTO?
Site tuka ziveeme so vekovi, kaj ke idat oni ili kaj ke odime nie?
Sakale ili ne sakale ke ziveeme so niv.
 
Они ќе одат по планините, а ние по долините.


газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 11:12

Сум за соживот со оние кои се за соживот.



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 11:56
Јас не сум за соживот,досега се покажа дека само ние знаеме компромисно да размислуваме додека љунгите само бараат и бараат.Доста бешелутина

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: novace
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 12:38
Originally posted by moira moira напиша:

A sto bese toa sozivot ...koga nie sme kooperativni a drugiot ne pluka i puka, toa bese li ili gresam
 
Воопшто не грешиш..
Само мало надополнување...
И да им ги плаќаш сметките за струја вода и комуналии..за здравство и се друго..кое досега (не морале да)  го плаќаат..!!
голема%20насмевканамигнување
 


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: borec
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 13:18
Premnogu gorchina, razocharuvanje, proneveri, jasno iskazana teritorijalna pretenzija i zelba za unishtuvanje na se sto e Makedonsko....... лутина

Ne bi bilo chovechko chuvsvo ako LESNO se prejde preku seto toa.  Zatoa iskreno ke kazam NE - iako posakuvam da ne beshe taka.  мечтаење






Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 15:26
Se obidov da ja bojkotiram temata na politika , bidejki vidov deka se uste ne ste zreli za diskusija so fakti.
A eve gi faktite:
Sllavo Makedoncite koi ne sakat da ziveat so albanci oni dejstvuvaat na ovie nacini :
1. Ze izoliraat vo kuka i ne gi pustat decata da izlezat nadvor
2.Onie koi imaat moznost ja prodavaat kukata si begaat vo sl. mk. sredina  ( ovoj primer e najrasprostranet , na primer edno naseleno mesto ima 100 kuki od koi samo 10 se albanski , no za 10 godini toa stanuva albansko. pr. Cair, Kumanovo, Tetovo, Struga, Kiicevo , Gostivar, mnogu se da ne gi nabrojam, a da ne zborime za selata , toa e premnogu.
 
Drugiot metod e :
- Nekoi si imaat vkluceno prijatelstva so albanci, tie se pomagaat megjusebno , si odat kaj komshijata na dobro i na loso , sl.mk. si ucat albanski , albanskiot si go znaat i decata i starite, devojkite se vo vrska so albanci, ali sepak se mazat od nivnata vera .  Ovoj vid na semejstva kukite ne gi prodavaat , i se uste ziveaat megu albanci
Ovaa poslednata nekako e vo vasa polza ??? Ali nekako od site strani si gubite :(


Постирано од: borec
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 15:42
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Se obidov da ja bojkotiram temata na politika , bidejki vidov deka se uste ne ste zreli za diskusija so fakti.
A eve gi faktite:
Sllavo Makedoncite koi ne sakat da ziveat so albanci oni dejstvuvaat na ovie nacini :
1. Ze izoliraat vo kuka i ne gi pustat decata da izlezat nadvor
2.Onie koi imaat moznost ja prodavaat kukata si begaat vo sl. mk. sredina  ( ovoj primer e najrasprostranet , na primer edno naseleno mesto ima 100 kuki od koi samo 10 se albanski , no za 10 godini toa stanuva albansko. pr. Cair, Kumanovo, Tetovo, Struga, Kiicevo , Gostivar, mnogu se da ne gi nabrojam, a da ne zborime za selata , toa e premnogu.
 
Drugiot metod e :
- Nekoi si imaat vkluceno prijatelstva so albanci, tie se pomagaat megjusebno , si odat kaj komshijata na dobro i na loso , sl.mk. si ucat albanski , albanskiot si go znaat i decata i starite, devojkite se vo vrska so albanci, ali sepak se mazat od nivnata vera .  Ovoj vid na semejstva kukite ne gi prodavaat , i se uste ziveaat megu albanci
Ovaa poslednata nekako e vo vasa polza ??? Ali nekako od site strani si gubite :(


Za kakvi fakti zboruvash????  збунетост

Toa sto ni gi broite kukite VO NASHATA SOPSTVENATA DRZAVA i vodite evidencija za natalitetot i mortalitetot na Makedoncite, za da ZNAETE TOCHNO KOLKU TREBA DA OTEPATE - NE SE FACTI ZA DIKUSIJA TUKU ALBANSKA SPIUNAZNA STATISTIKA ZA PREVLAST!!!! лутина

," no za 10 godini toa stanuva albansko. pr. Cair, Kumanovo, Tetovo, Struga, Kiicevo , Gostivar, mnogu se da ne gi nabrojam, a da ne zborime za selata , toa e premnogu."

A AKO MISLISH DA PRODOLZISH SO VAKVI "FAKTI" (pretenja i uceni) - NA TAKVA "DiSKUSIJA" SE ODGOVARA SAMO SO "PROTIV-DISKUSIJA", neli???? намигнување

Pa ti si barem "zrel" za diskusija - siguren sum deka ke razberesh.  голема%20насмевка




Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 15:45

Toa ti se fakti , gubis zemja od pod noze, denes si zivees na toa mesot, utre ne mozes da stapnes tamo



Постирано од: borec
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 15:50
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Toa ti se fakti , gubis zemja od pod noze, denes si zivees na toa mesot, utre ne mozes da stapnes tamo



PA NELI VIE ALBANCITE NE VODITE VOJNI ZA  TERITORII TUKU ZA "PRAVA"???? голема%20насмевка

ILI BARATE MOZDA PRAVA ZA STEKNUVANJE TUGI TERITORII???? намигнување

AMA OVAA VARIJANATA NAJVEKE VI ODGOVARA, NELI???  голема%20насмевка




Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 15:55
Pa vie gi pustate tie teritorii, Dali sum kradec ako nekoj sam mi gi dade parite ???


Постирано од: borec
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 15:59
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Pa vie gi pustate tie teritorii, Dali sum kradec ako nekoj sam mi gi dade parite ???


Duri i pari ti davaat da gi ZEMESH TIE TERITORII?????? смеење




Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 16:00
E glup si nema sto, pa neli vidis pravam komparacija ???
Tie lugje sami ni go prodavat tie kuki i zemja, ne gi prinuduvame nie, samo sto im plakame ceni duplo od prosekot


Постирано од: borec
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 16:09
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

E glup si nema sto, pa neli vidis pravam komparacija ???
Tie lugje sami ni go prodavat tie kuki i zemja, ne gi prinuduvame nie, samo sto im plakame ceni duplo od prosekot


E PA NE PO VRAT PO SHIJA, RABOTAVA!!!  голема%20насмевка

A ke mi kazesh li sega zoshto tolku sakate da se shirite vo Makedonija i pravite golema Albanija tuka - sto ne si se proshirite na kaj Grcija malce pa na Tasos da se oprchite malku???  намигнување

Pa zarem taka nema da bide golema????  голема%20насмевка

Duri na dve morinja ke si iskachate, neli????  намигнување




Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 16:14
Мислев да не коментирам ама ме испровоцира тоа што го спомна Куманово и еве да ја согледаме вистината.Шиптарите во Куманово се тотално отсечени и ставени во гето.Нивната економија зависи од Кумановците но тие воопшто не се замараат и не тргуваат со шиптарите туку свесно ги гетоизираат и ги враќаат назад во планините и селата.Шиптарите не ги пуштивме да учат со Кумановските средношколци баш поради фактот што компромис со нив нема,само барања и ништо повеке затоа и самите си купија зграда и се отсекоа од останатите средни школи,неквалитетно се образуваат и повторно како и пред 1-2 год. ке завршат копајки канали бидејки пазарот го одделивме и немаат повеке пазарна економија.Куманово стана показател дека шиптарите во Македонија можат да бидат победени и на економски план,сето она што пред 5 год. беше купено од шиптарите Македонците полека полека го откупуваат назад - пр.Стоковната,Мома,Гарнизон и полека полека ке ги преселиме шиптарите во селата каде што припаѓаат.намигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: GOLDFINGER
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 17:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Мислев да не коментирам ама ме испровоцира тоа што го спомна Куманово и еве да ја согледаме вистината.Шиптарите во Куманово се тотално отсечени и ставени во гето.Нивната економија зависи од Кумановците но тие воопшто не се замараат и не тргуваат со шиптарите туку свесно ги гетоизираат и ги враќаат назад во планините и селата.Шиптарите не ги пуштивме да учат со Кумановските средношколци баш поради фактот што компромис со нив нема,само барања и ништо повеке затоа и самите си купија зграда и се отсекоа од останатите средни школи,неквалитетно се образуваат и повторно како и пред 1-2 год. ке завршат копајки канали бидејки пазарот го одделивме и немаат повеке пазарна економија.Куманово стана показател дека шиптарите во Македонија можат да бидат победени и на економски план,сето она што пред 5 год. беше купено од шиптарите Македонците полека полека го откупуваат назад - пр.Стоковната,Мома,Гарнизон и полека полека ке ги преселиме шиптарите во селата каде што припаѓаат.намигнување



Никако соживот со нив.

За акцијата која подолго време ја правите во Куманово во почеток не верував, но кога пред една година лично присуствував на еден таков спектакал- тивок но сигурен (се работеше за имот на мој колега каде неговите биле присилени во негово отсуство да го дадат) пред скоро година дена кога гледав како хордата шипците се исели оти сила бога не моли, тогаш се уверив.
Секоја ви чест, поединачно и здружено. Тетовчани можат вода да ви носат.


-------------
,,CUM GRANO ET CUM SANO,,


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 17:28
Originally posted by GOLDFINGER GOLDFINGER напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Мислев да не коментирам ама ме испровоцира тоа што го спомна Куманово и еве да ја согледаме вистината.Шиптарите во Куманово се тотално отсечени и ставени во гето.Нивната економија зависи од Кумановците но тие воопшто не се замараат и не тргуваат со шиптарите туку свесно ги гетоизираат и ги враќаат назад во планините и селата.Шиптарите не ги пуштивме да учат со Кумановските средношколци баш поради фактот што компромис со нив нема,само барања и ништо повеке затоа и самите си купија зграда и се отсекоа од останатите средни школи,неквалитетно се образуваат и повторно како и пред 1-2 год. ке завршат копајки канали бидејки пазарот го одделивме и немаат повеке пазарна економија.Куманово стана показател дека шиптарите во Македонија можат да бидат победени и на економски план,сето она што пред 5 год. беше купено од шиптарите Македонците полека полека го откупуваат назад - пр.Стоковната,Мома,Гарнизон и полека полека ке ги преселиме шиптарите во селата каде што припаѓаат.намигнување



Никако соживот со нив.

За акцијата која подолго време ја правите во Куманово во почеток не верував, но кога пред една година лично присуствував на еден таков спектакал- тивок но сигурен (се работеше за имот на мој колега каде неговите биле присилени во негово отсуство да го дадат) пред скоро година дена кога гледав како хордата шипците се исели оти сила бога не моли, тогаш се уверив.
Секоја ви чест, поединачно и здружено. Тетовчани можат вода да ви носат.




Мора здружено да се работи,нема многу планирање бидејки само тој метод е успешен.Нема веке давање пари на шиптари туку само зимање,тие нека трошат пари на нас и нека не обогатуваатголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 17:57
Прашајте го колегата мој кој 3 пати му ја палеа куќата во Арачиново дали е за соживот.
Прашајте ја другарка ми моја која и ја запалија викендичката во Матејче.
Вие не гледате дека се они во поодмината фаза на етничко чистење на Р.Македонија која е во делот на нивната голема Албанија.
Гледајте бројки, статистики, стории на луѓе.
Остајте филозофии соживот итн.
Јас гласав не затоа што мојата татковина е загрозена од организираниот механички прилив на шиптари во Р.Македонија.



Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 18:05
Боогие, дали во нивното така речи купување на имот има организација која кажува каде и што да купи.
Имаат фази на освојување на терен.
ПРвиот што ви влегува во малото да купи влегува понизно и тој е мислиш англе од небото.
Следните веќе почнуваат со ситни провокации.
По нив оди гласни музики, шотиња, пукотници, паркирање пред влез, гласни групи шиптари кои урлаат, закачање девојчиња итн...
Не го сваќав татко ми кога ќе одеше на пазар и кога ќе промрмореше море од шиптар не купувам, покретото не им го финансирам.
Сите го оценуваа како националист и јас не го разбирав.
Тоа беше пред 20 години.
Денеска тој е наполно во право.



Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 18:10
Ак 47 сега го прочитав, тука бил.

Ние учиме ние уште во сон бевме дека имаме сожители кои немаат задни намери.
Но сега оди фаза реорганизација па после тоа ти си знаеш, џабе фрлате пари во Македонијава, ќе ве голтне.
А и од црни пари знаеш дека нема многу аир.


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 20:04
Bogie , pa zarem i za kumanovo ke mi pravis lagi.
Ajde odime so konkreti mesta , iminja , fakti.
Dali znaes ti deka kaj ucilisteto Naim Frasheri 99% bile sl.mk. a dali znaes kako denes se cisti toj del, dali znaes kako si begaat sl.mk.
Kaj ucilisteto Bajram Shabani, znaes li ti kolku kuki bile na sl.mk. a dali znaes denes uste kolku ostanale, Vo t.n. Diva Naselba ( Lagja e Trimave) znaes li kolku imalo sl.mk. a kolku ima denes. Vo Ciglanata znaes li kolku imalo, a kolku ima denes. Do zeleniot pazar znaes kolku imalo ??? Vo mojata naselba znaes li kolku imalo ??? Sum rekol i porano imalo nekolku kuki sega ima samo edno, ali oni si ziveat zakluceni, taka se nacionalisti ne sakat albanci, ali i kaj niv pisuva kukata se prodava, ali ima mnogu mala kvadratura i nema interesirani.
A dali znaes kade odat ovie Sl. makedonci , odat dalekuuuuu mnogu daleku, so avtobusi moras da odis do tamu, nakaj Zelen rid, Proevce natamu.
Celiot centar na gradot poleka postanuva albanski del. Pa zamisli kaj Dzamijata site prodavnici i objekti gi kupija albancite, onie kaj pazar gi kupija albancite, onie vo Garnizon gi kupija albancite ,
KAZI MI TI MENE EDEN < NE POVEKE< EDEN EDINSTVEN PRIMER< KADE ALBANCITE SE ISELUVAAT < A NA NIVNO MESTO DOAGJAAT SL. makedonci


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 20:14
I za pazarot spomna nesto , pa neli si smesen
Brojot na albanskite prodavaci vo pazarot e zgolemen duplo, i albancite gi imaat onie najdobrite mesta vo pazarot, tie sto se vednas do vlezot ,
Dali znaes nekoj sl.mk. sto prodava Banani ??? Site se albanci 100%


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 20:14
Ова е добра информација за сожителиве.
И кажи им ја шемата.
Прво одбирате куќа која скапо ја плаќата и после се серете околу неа буткате цени на околните.
И она како е лелеее комшо мир да буде додека сте малку во малото а после Скендербег сите, пукате на сите страни.



Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 20:22
AK 47 ZASTO SE POJAVUVAS SAMO NA NOVI MESTA A NA DRUGITE TEMI IMA MNOGU PRASANJA ZA TEBE KOJ NE GI IMAS ODGOVORENO.
2. PRED NEKOE VREME PARITV EDEN LINK SO KLIPCE t.e. DOKUMENTARNA EMISIJA OD TV KISS TETOVIO MISLAM KADE POSLE TOA STO BESE VO 2001 godina makedonka kazuva deka kaj se tie sto ziveevme zaedno DA POMOGNAT, A NE OVDE KUJKAVA NI JA OPLACKAA, SVE LOSO NI NAPRAA, A SO NIV BEVME PRVI KOMSII, KAJ SE ALBANCITE. MOZES DA GO GLEAS I DA SE UVERIS VO TOA A NE DA MI SERES GLUPOSTI.
KOSOVARITE SE LOSI TOA E ZAKLUCKOT PR. TI.
SO ALBANICITE SE ZIVEE
NE ZNAM ZOSO TI SE NAREKUVAS ALBANEC NE MI E JASNO? TI SI KOSOVAR KOJ SAKA GOLEMA ALBANIJA ILI ALBANEC KOJ GLEDA PRVO DA SI JA SREDI SVOJATA DRZAVA (FAKT E DEKA TREBA DA SE RABOTI NA ALBANIJA ZASO SEPAK E NAZAD, A NE DA MI GLEA PUSKI PISTOLI I KANTER DA IGRA SO CIT)
OD PSIHOLOSKA STRANA ZA TEBE:
IMAS MNOGU RASEAN MOZOK, IMAS LUJGE OKOLU TEBE SO TI GO POLNAM MOZOKOT SO FILMCINA, ISTO TAKA IMAS I MNOGU GLUPI PODATIOCI VO MOZOKOT KOJ TI ZADAVAAT PROBLEMI, I MORA DA IDES NA FORMAT PA ZA DA SE STABILIZIRAS


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 20:31
kojotovik , ne moze mene nikoj da mi go napolni mozok so lajna, posto mozam sam da dojdam do konstatacija, ne sum so precki vo razvoj.
Za toa koj kogo palel kukji ??
Koj palese vo Bitola i Prilep ???? sto vi storija tie mirni gragjani, barem tie od Bitola i Prilep loso ne vi napravile, sosto napagjate civili ?
Neka mi odgovori Bogie , zosto vo seloto Opae gi plackaa i posle gi palija nad 100 kukji , znaete li kolku se toa , bogie, znaes ti deka vo Opae nemalo UCK , a znaete koj gi imase ograbeno i paleno tie kukji, sosedite sl.mk. i ciganite , plus i nekoi paramilitarni policii,
Znaete li deka vo 2001 bile paleni nad 2500 albanski kukji ( uste tolku granatirani) , i stotina dzamii,


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 20:33
A KOJ POCNA DA PALI I DA RAZURNUVA KUJKI I CRKVI?

ODGOVORI KOJ PRV?


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 20:34
i ne mi odogovori AKO SI ALBANEC KE GLEDAS ZA RAZVOJ NA ALBANIJA. AKO SI KOSOVAR KE SI IGRAS SO PUSKI. AKO SI MAKEDONSKI ALBANEC KE GLEDAS ZA OVAA DRZAVA DA IDE NAPRED, A NE DA SERES, PUKAS, DA SE PALES NA GOLEMI ALBANIII


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 20:38
Sum gledal jas, ali dali vie gledate, Vojnata prestana, se razbraa nesto , ali nikako da stanete mazjaci od zbor, i da ispolnite toa ste potpisale,
 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:19
Зашто се лажеш бе шиптарче,пазарот е на Македонци само аргатите се шиптари таму плус нов пазар се отвори подолу од банката - поблиску до центарот.Дали таму има 1 шиптар кажи ми - тоа е во непосредна близина на центарот.Во пиротско маало имам братучед кој покрај татковата куќа што ја имаше купи и една шиптарска од еден шиптар што избега за Арачиновоголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Околу вашето дивтарско школо се се срби,тука е и српското основно училиште Вук Караџиќ,полека полека ве иселуваат и во диво насеље пошто бегате накај Романовце.Кумановци не даваат шиптари да завладеат со градот а затоа и си пукаат шиптариве од мака,како што напишав на шиптарите име е местото по селата,тие видоа дека во Куманово неможат како во тетово и скопје затоа и се враќаат по селатанамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:25

ahahahahaha

Pa koga si bil ti posleden pat vo Kumanovo , alooo ???
ahahahah ahaha ahahah a ah a


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:31
Ја зивеам у куманово изгледа ти не си бил одамна у кумановонамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:34
Таа работа у Куманово не се гледа - од шиптар не се купува па макар и за џабе да елутина

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:36

            Total        0-4   5-9   10-14   15-19  20-24   25-29   30-34   35-39   40-44

Lipkovo 27058 ,   2656    3218  2984   2436    2079    2063   2289    2117   1694

Kocani   38092 ,   2143    2338  2718    2941    2937   2817   2716    2780   2953

Gledaj Go sostavot na naselenieto vo Opstina Lipokovo koja ima 27 iljadi ziteli, i Kocani koe ima 38 iljadi , iako Kocani ima 10 iljadi povise gledaj gi decata kolku se :) Od 0-4 godini se : Kocani 2143 , Lipkovo 2656 , umirate :(



Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:39
Abe KOSOVARI se tie NE SE SIPTARI samo taka si se vikaat tie...DEMEK SE VISTINSKITE ALBANICI NA KOJ NE IM SE ZNAE POTEKLOTOTO ZA ZAL плачењеплачењеплачењеплачење

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:40
[QUOTE=AK47]
Sllavo Makedoncite koi ne sakat da ziveat so albanci oni dejstvuvaat na ovie nacini :



Ne narekuvas Slavo Makedonci, a nie za sozivot zborime, alibabanec

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:44
moira , se kolnam vo Allah deka mojata ucitelka taka me uchese, ne sum jas kriv, ona mi vikase nie spagjame vo grupata na juzno sloveni , i sme dojdeni od zad karpati, pa sto da pravam i jas ,
Inache ucitelkata mi bese makedonka


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:47
Селјак да не дојделе тие од зад карпатите и да не се измесале со народот со бил овде ке биле усте глупи.....а кази ми ти од кај дојде, многу јасно со подобран од косово...


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:49
jas od Nish sum, do tamu bile albanci, ne vo 15 vek , tuku vo 20 , koga i bile proterani vo turcija


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:50
dojden sum tuka na mestoto na moite braka koi bile proterani od ovde, a bile vo pogolem broj, ali sepak denes se vrakame vo forma, i sme mnozinstvo


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:51
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

            Total        0-4   5-9   10-14   15-19  20-24   25-29   30-34   35-39   40-44

Lipkovo 27058 ,   2656    3218  2984   2436    2079    2063   2289    2117   1694

Kocani   38092 ,   2143    2338  2718    2941    2937   2817   2716    2780   2953

Gledaj Go sostavot na naselenieto vo Opstina Lipokovo koja ima 27 iljadi ziteli, i Kocani koe ima 38 iljadi , iako Kocani ima 10 iljadi povise gledaj gi decata kolku se :) Od 0-4 godini se : Kocani 2143 , Lipkovo 2656 , umirate :(

 
Zarem ne e ova povazno za vas ???


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:55
Originally posted by kojotovik kojotovik напиша:

Селјак да не дојделе тие од зад карпатите и да не се измесале со народот со бил овде ке биле усте глупи.....а кази ми ти од кај дојде, многу јасно со подобран од косово...


KOJ BE DOSOL OD ZADKARPATITE I TI LI VERUVAS VO ISTORISKATA IZMISLICA

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:56
ahahaha , ne mozete da gi skriete vnatresnite cuvstva kon srbite , bugarite tst  slavjanite


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 21:58
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

jas od Nish sum, do tamu bile albanci, ne vo 15 vek , tuku vo 20 , koga i bile proterani vo turcija


..ah, ti si od onie otugenite od rodnite ognista....kako se vikaa begalci, neeeeee.. dojdenci...., zatoa i nemas cuvstvo za rodnata grutka ,...sega te razbiram..... za zalenje si

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:00
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

ahahaha , ne mozete da gi skriete vnatresnite cuvstva kon srbite , bugarite tst  slavjanite



Ti sigurno ne si ucel skolo, stom i BUGARITE za tebe se SLOVENI

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:01
i za ova e kriva ucitelkata ,


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:02

A moze ti moira da mi kazes , sto toa se bugarite, mozebi se onie starite makedonci  ???



Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:06
Voopsto ne si covek od zbor, pred dva dena neli kaza deka nema poveke na forumov da ucestvuvas, i dokolku uspeeme da se civilizirame za nekoja godina, mozebi ke prodolzis da debatiras so nas, ili zaboravi
Fino ti kazav, prijatelski sovet ti dadov, idi educiraj se pa dojdi za edno dve-tri godini da diskutirame, a ti eve pak tuka, bulaznis po forumov. Voopsto ne si covek od zbor

BTW, ucitelkata voopsto ne ti e kriva krivi ti se roditelite sto ne te prakale vo skolo ili pak ti ne si odel, si begal od casovi

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:07
more ak 47 taka pise vo istorijata taka kazav zad karpatite od kaj k*r znam od kaj dosle, bitno makedonija imalo od ko se pamti, A ALBANIJA OD KOGA IMALO BRE? AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA? ZNAES KAKO E FORIMRANA ALBANIJA? OD strana na evropskite zemji... IMALO INDIJANCI NA BALKANOV I MORALE NEGDE DA GI SMESTAT i ete tie indijanci stanale albanci i sega imaat drzava albanija i se GRIZAT za nejze, a ti se GRIZEZ ZA KOSOVARITE Bidejki ako si dojden od NIS si SRBIN Srce, ne albanec, kolku sakas drnkaj si ti sega vidi se so si, i ne tuku letaj PO KOSOVARITE...TIE SE INDIJANCI KOI KE OSTANAT I BEZ ZEMJA I BEZ TERITORIJA...
a sledigo i ova:
ako vo slucaj stane kosovo DRZAVA!!!! Gledaj IZrael I PALESTINA ISTATA PRIKAZNA KE E, NEMA GLAA DA KRENAT TIE VERUVAJ MI.
IZRAEL E NAPRAVENA DRZAVA OD AMERIKA NA TERIOTRIJA OD PALESITNA, A PALESTITNICITE RSUM GI PRAAT SEGA, EPA AKO SAKAAT KOSOVARITE DA MU LETAAT BOMBI PRED OCI NEKA SI IGRAAT SO GOLEMA ALBANIJA.


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:10
A TOA AK47 ZA BUGARITE OSTAJ GI NIV TIE SE PAMETEN NAROD T.E. POVEJKETO AMA IMA I MEJGU NIV TAKVI KO TEBE SO LETAAT SO MOZOCETO. ZA BUGARITE SE SOSTAVENI OD SLOVENI I TIE OD OZGORA KAKO GI VIKAAT, BIDEJKI SO POJKE IDES NAKAJ MORETO TO POJKE SE KO DZUPCITE, AMA SO TEK NA VREME SE IZMESALE I BILE PAMETNI I SEGA SE VO EVROPSKA UNIJA, I SE PONAPRED OD NAS, A NIE SME PONAZAD ZARADI VAS!!!!!


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:12
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

A moze ti moira da mi kazes , sto toa se bugarite, mozebi se onie starite makedonci  ???



NE, NEMA DA TI KAZAM ZATOA STO KAKO STO ZNAES DA VISIS NA INERNET PO FORUMI, MOZES DA GO KORISTIS INTERNETOT I ZA NESTO POKORISNO, DA SE EDUCIRAS, A AKO NE KNIGA VO RAKA PA UCI, AKO I OVA NE TI ODGOVARA, TOGAS IDI CUVAJ OVCI I NE SE SRAMI PO FORUMI

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:21
Абе убаво ве учела учителката бе шиптар вие доаѓате од зад карпатите-поточно од зад кавказијата.Од таму ве донеле турците за да си ја овековечат границата со италија и христијанскиот свет.Среќа постоеле како и денес што постојат христијански јунаци како Ѓорѓија Кастриот што ви го ретчат племето шиптарсконамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:22
Ne jas sum ucel , i znam deka toa se slavjani, juzni i tie :) nesto si mi licite
Ali sakav da slusnam sto toa ti mislis
Albanija za tebe mozebi se pamti od od 1912 , ali za mene od pred novata era,
Prvite dokumenti za albanskiot jazik se od 1555 , Deloto MESHARI I GJON BUZUKUT , znaci delo sto e napisano , a imalo dokumenti od porano, ali ova e veke delo , na ovoj jazik sto go zborime deneska ( priblizno) posto sekoj jazik si evoluiral i ima svoi menjanja
http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjon_Buzuku - http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjon_Buzuku
 
Veruvaj mi , samo interesiraj se za albanskata istorija i kultura , ti garantiram ke smenis mislenje, ali ne te krivam jas tebe, znam deka od neznaenje vaka pisuvas :(


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:22
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

            Total        0-4   5-9   10-14   15-19  20-24   25-29   30-34   35-39   40-44

Lipkovo 27058 ,   2656    3218  2984   2436    2079    2063   2289    2117   1694

Kocani   38092 ,   2143    2338  2718    2941    2937   2817   2716    2780   2953

Gledaj Go sostavot na naselenieto vo Opstina Lipokovo koja ima 27 iljadi ziteli, i Kocani koe ima 38 iljadi , iako Kocani ima 10 iljadi povise gledaj gi decata kolku se :) Od 0-4 godini se : Kocani 2143 , Lipkovo 2656 , umirate :(



шупак еден што сакаш со ова да кажеш....дека вие се котите повеќе од нас...е браво за успешноста, но си видел ли ти каде работат накотените шипци посебно од Липково....чистачи, котлари, терористи, убијци, следбеници на џихадот, абе еден нема асален и образован....а тоа е срамно за секоја етничка заедница...ама тргнувајќи од тебе нема ниту во догледно време да се едуцирате, а за котење е најлесно, но што ќе прават тие деца ќе продаваат шверцувани цигари и ќе просат по битпазар ....кажи барем како гласаше на анкетата, ако знаеш што е тоа анкета...изглеа ти годи кога те викам шупак па продолжуваш со мизерната дискусија...лутиналутина


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:24
Koj be slavjani juzni, bugarite li , idi uci, be i ostavi me film da gledam, koga ke naucis ke pravime muabet

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:24
bogie eve chitaj za Gjon Buzuku, i ke vidis koi sme albancite i od koga sme, a ne da se sluzime kako so vas , i so slavjanskata istorija, a i so makedonskata


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:25
Не бе зашто ја се интересирамм за Шиптарската историја и култура и затоа ова го пишувам.Кажи ми на кој јазик е напишана оваа книга а на кој јазик пишувал и читал Скендер Бегнамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:27
AK 47 IMA I KAJ SO PISELE DEKA CEL SVET E MAKEDONCI AMA NEKAKO NE MI IZLEGA TAKA MUHAHAHAHAHAHAHAAHA
TOA TI E MORE PRESKA TI KAZAV TI GO POLNAT MOZOKOT SO ZELENI...


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:28
i tie ALBANCITE SO MI KAZUVAS OD PRED NEZNAM KOLKU MOZE BILE TIE INDIJANCITE, PA SEA ZA TEBE SE ALBANCI, PA I ZA MENE TIE OD NELITOT SE SITE MAKEDONCI PA SO. TI SI MAKEDONEC VO GENITE I KRAJ!!!! hahahahaha taka zboris dete ti oseti se samiot...


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:30
i fakt e da ne bevte vie kosovarite ke bevme ponapred a ne sea ovde da se malteritirame so kopilina zakani i teror


Постирано од: moira
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:30
Koga sme kaj Georgija Kastriot Iskedner, za edno godina dena, se nadevam deka i pobrzo, ke ja doznaete vistinata, ama onaa pravata

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:31
Тоа шиптарските племиња го остваруваат сето она против што се борел Скендер Бег и тоа го злоупотребуваат неговото име за нивна цел.
Неуки,необразовани,криминалци,чистачи,аргати и терористи ништо повеке не сте,со вас живот немалутина


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:32
ALBANSKI , interesiraj se i ke se ubedis, kopiraj del od knigata, i prasaj nekoj albanec, Ali ti vikam , ne e isto kako denesniot albanski, ima razliki , ali moze da se razbere sto kazuva. Toa e i kaj vasite pisateli pr. ZA MAKEDONCKITE RABOTI, iako ova bilo ponovo delo od onaa od pred 5 veka,


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:34
za albanskiot jazik pokazuva i ova, kolku samo e star, i kako ne i lichi na nieden drug jazik ( zaedno so armenskiot) se edinstveni jazici koi se Grupa vo sebe, ne se vo niedna grupa
http://www.geocities.com/ga57/albania/tree.jpg - http://www.geocities.com/ga57/albania/tree.jpg


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:34
&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Христијанин да зборува муслимански јазик,абе во гроб се превртува Скендер бег ова што го пишувате.Мијак по род,Македонец Христијанин - Татко му во служба на Српскиот крал бил и ја бранел верата православна.Ти нормален ли си бе алолутина

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:36
Taka ti vikas, ali koj se soglasuva so ova sto ti go vikas ???
Cel svet veli deka e albanec , a za toa nema nitu somnez,


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:37
Па кажи кај е роден Скендер бег,кој му е татко,во чива служба бил и која црква му ги крстила децатаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:42
Roden bil vo Kruja ( zarem ne ti licni albansko, ne e na granicata so Mk.) od semejstvoto Kastrioti, tatkoto Gjon majkata Vojsava, a za toa koja crkva ne znam koja ,


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:47
hahahahha ovoj ak 47 se odvean od viorot...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:51
&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;
... У преосталим дјеловима Албаније господарили су полунезависни локални моћници. На почетку 15. вијека, међу њима се истичу династи из породице Дукађин и Мусаки на сјеверу, Кастриот у средњем и Аријанити у јужном дијелу Албаније. Регион под управом Кастриота (православних Македонца) било је мјесто Кроја са широм околином, дакле садашња централна Албанија.
Иван Кастриот био је неприкосновени владар свог краја. Жена му бијаше Војислава. Њихова четири сина су : Станиша, Репош, Костадин и Ђурађ. ...

...Иван Кастриот, неоспориво је то, био је и ктитор и задужбинар манастира Хиландар. Изградио је у његовој близини пирг (кула саграђена уз манастир за одбрану од гусара и разбојника).
Наравно као Македонац и наравно, као православац, на Светој Гори Атонској, помагао је највећу светињу свог рода. Да није био Македонац него Арбанас он би изградио арбанашки манастир на Атосу попут других православних народа, а не пирг уз манастир матичног народа.
Повеља Ивана Кастриота манастиру Хиландар из 1426. године, што је и схватљиво, писана је ћирилицом. Дословно гласи, цитирамо :

"По неизреченом милосрђу владике мога Христа, ја грешни недостојни, не смем се назвати роб Христа Бога мојега, Иван Кастриот и са синовима мојим Станишом и Костадином и Ђурђем исказујућу ревност Господу Богу, моме Сведржитељу и помоћи пречисте Владичице наше Богородице Лавре Хиландарске, савјетовавши се са синовима мојим приложисмо светом манастиру колико је у нашој моћи; свеблаги Бог и пречиста Богомати нека приме ове наше мале прилоге као што си примили од оне удовице два новчића. И приложих село Радостуше и с Црквом с Пречистом Богородицом која је у том селу Радостуши, и са селом Требиштем.
И тако приложих оба та села да су слободна од свих работа малих и великих, са свим њиховим правима, осим харача царева и града, а све друго да је светог манастира, да нема власти над њим ни кефалија, ни власник, ни псар, ни да дају десетак, ни од жита ни од вина, ни од пчела, ни динар на име поклона, ни травнину, ни торовину, него да Црква узима све своје правине по закону тих села. И просто речено да су слободни од свих мојих работа, малих и великих".

Колико је манастир Хиландар био близак породици Кастриот, свједочи и податак, да је Рапош, син Ивана Кастриота, сахрањен у највећој Македонској светињи ! ...

...У османлијско заробљеништво пада најмлађи син Ивана Кастриота, Ђорђе. Потурчен као сужањ, добиће име Скендер – бег. И док Ђорђе Кастриот прима формално ислам и постаје "лојални" поданик султана. ...

... Искористивши угарско – турски рат (1422/44) и привремено расуло у Османлијској империји,Скендер – бег се одметнуо од султана. Загосподарио је матичном Кројом и тако обновио власт своје породице. Све оне који су превјерили у ислам, и који су одбили да се врате вјери отаца је побио (неки историјски извори наводе да се радило о више од хиљаду људи)....

...турска ордија предвођена султаном Муратом другим лично, ударила је на Ђорђа Кастриота и довела га у тежак положај. Али он се, уз помоћ Млечића, Дубровчана (Срба – католика) и других хришћана са Приморја одржао уз силне жртве.
Ђорђе Кастриот успостављао је рожачке везе путем бракова претежно са припадницима свог Македонског народа.
Тако је своју рођену сестру, Скендер – бег удао за деспота Стевана Црнојевића, господара Зете, те је и са те стране имао рођачку подршку. ...

...Треба истаћи, такође, да је Ђорђе Кастриот (од османлија прозван Скендер –бег) био исто тако задужбинар манастира Хиландара, као и његова сва три брата.
Уз матерњи Македонски језик, Ђорђе је говорио и турски језик.
Кроз вјекове мрачне турске владавине над Македонцима, Кастриоти (од њих је постала породица Кастратовић) ће бити исламизирани а онда и поарнаућени. Посљедњи Кастриот (сем Кастратовића који су православни Македонци) као Македонци и православци, под презименом Петровић и Тутовић, опстали су све до 1918. године.

Захваљујући срамотним фалсификаторима, гротескним измишљотинама и цјеловитом изокретању историјских факата Македонац Ђорђе Кастриот постао је највећи "национални јунак и борац" Арбанаса у средњем вијеку против турске тираније (парадокса ли, па Арнаути су били највјерније османлијске слуге).
&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:51

Еве ти шупак еден каква историја имате вие на косово...заради ова вие немате своја историја и луатате кај што ќе стигнете напаѓате и бегате..немате држава немате култура туку единетвенио нешто што моѓе да бидете е терорист самоубица по можност за да не заврчите во затвор

Бугарите што пишуваат за вас...читак малку ама ти не знаес да зборуваш друг јазик освен вашиот ....само мал фрамент од ова интервју на бг професор
http://www.standartnews.com/archive/2004/03/29/history/index.htm



През Средновековието размирната провинция е била предимно наше владение

И сърби, и албанци лъжат за Косово

Там живеят и десетки хиляди българи мохамедани
Проф. д-р Божидар ДИМИТРОВ



Впрочем има и едно живо доказателство - населението от етнографската група горани. Гораните живеят в 46 села в югозападния ъгъл на Косово и в десетки други в прилежащата част на Северна Албания. Те изповядват мюсюлманска вяра, наложена им в края на ХVII в., и говорят чист български език. При това според езиковедите - на севернобългарско наречие. Гораните в Албания се смятат за българи а интелектуалците им са обединени в дружество "Иван Вазов". Както се вижда, българското национално съзнание започва да се възражда и в този отдалечен край. Който впрочем през 1878 г. е бил включен в границите на Санстефанска България. Косово е заето от сърбите едва в ХII в., когато вече са се родили и загинали поне пет сръбски държави. Едни унищожени от цар Симеон Велики, други от цар Самуил, трети от Византия.

ние со вас си имаме проблеми од 10 век од кога почнале да се населуваат племињата кои поради тоа што немаел писменост морале да го користат животинскиот инстинкт за убивање...и сега не сте далеку од ситото однесувањ..па само виид се ти бре со какво НИК си...ак 47 ..замисли јас да се крстам сунетко или сечен ...без мозок


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:51
Epa ova mora da se cita, videte sto vika edna italianska stranica za albancite
http://www.initaly.com/regions/ethnic/arberesh.htm - http://www.initaly.com/regions/ethnic/arberesh.htm
 
Inaku vo Italija , ima ogromno albansko naselenie koe veke 5 veka zivee tamu , i seuste zboruvat albanski ( Arbresh*te) , za ovie lugje treba posebna studija, ne moze covek da veruva deka 500 godini uspeale da go socuvat jazikot


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:56
Isto taka i vo Grcija ima albanci nareceni Arvanitet , ovie se starosedelsko naselenie , nazalost poveketo asimilirani od Grcite, ali i tie gi znaat albanskite koreni .
http://www.geocities.com/Athens/9479/arvanita.html - http://www.geocities.com/Athens/9479/arvanita.html


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:57
Море што се лажеш и кој те лаже,и ден денес е напишан(исклесан) поредокот на Скендер Бег во црквите кои тој ги подигнал.Нема на балканот херој кој убил повеке муслимани од негоголемо%20гушкање

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:58
е и што сакаш да кажеш дека имате историја ....ама никој не ви ја признава а...е па тоа ти е шупко...немаш аргументисршено%20срце

-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 22:59
Bogie , ne mozam jas poveke da mu veruvam na eden srpski-bugarski akademik , od toa sto veli cel svet, Skenderbeu e albanec .


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:00
&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Како Албанец кога Албанија тогаш не постоела&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:02
Bogie , dzabe se macis da pravis nesto, vlezi kaj sakas , u koja bilo stranska stranica, pisuva albanec,
A za toa komu ne mu e priznata istorijata, treba li voopsto da se diskutira
ahahahaha газење%20од%20смеење


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:04
ne mora na bugarite mozes li da im veruvas na strancite vo koi vie se krsite....citaj malku suppko prazna

Vraćanje Troji

Za naučnike on je, jednostavno, veoma cenjen. Ovog puta tvrdi da Albanci vode poreklo od Slovena i još jednom hoće da ubedi svet kako je topografija Šlimanove Troje neodrživa

      Roberto Salinas Prajs (65), čovek koji se svojevremeno drznuo da tvrdi da je legendarna Troja u delti Neretve, ponovo je u Beogradu, ali ovoga puta strogo inkognito! Jer, on voli Srbe, Jugoslaviju, ali ne i novinare iako je, ironije radi, pored ostalog, vlasnik najveće meksičke televizije. Gospodin Prajs kao da još ne može da zaboravi kako su se ne samo novinari, već i domaći naučnici, pre više od dvadeset godina, sprdali sa njegovom teorijom da se Homerova Troja nalazi u delti Neretve, a ne u maloazijskom Hisarliku gde ju je smestio slavni Hajnrih Šliman.
       Prajs je, inače, po zanimanju bogataš i u Beograd je došao poslom. Ipak, kaže da priprema drugo dopunjeno izdanje "Homerove slepe publike", knjige koja je, svojevremeno, uzdrmala svetsku naučnu javnost. Uskoro će na srpskom biti objavljena i njegova druga knjiga o Troji, pod nazivom "Katalog brodova".
       Sa Robertom Salinasom Prajsom razgovaramo u Biznis centru hotela "Interkontinental."
      
       Gospodine Prajs, Arhimed je genijalne ideje smišljao u kadi, Njutnu je jabuka pala na glavu, Tesli su velika otkrića dolazila u snu; da li se sećate časa, dana, kada vam je na um pala ideja da je Troja na ušću Neretve?
       - Bilo je to još 1964. godine.Čitajući Homera, nikako nisam mogao da razumem zašto o Ilirima, čiji je doprinos u Trojanskom ratu tako veliki, zašto o njima, dakle, ima tako malo informacija i mnogo dezinformacija. Ispada da su posle Trojanskog rata, jednostavno, nestali. Zatim, proučavajući opsežne pripreme za Trojanski rat, pitao sam se; odakle toliki kapital u novcu, robi, hrani? Trojanska armija morala je da ima logističku podršku, bogato zaleđe, da bi mogla da vodi jedan tako dug, naporan odbrambeni rat. Šlimanova Troja u Maloj Aziji takvo zaleđe i takvu logističku podršku nije mogla da ima. I tako sam počeo da sumnjam u Šlimanovu topografiju. Shvatio sam da je Šlimanova Troja izmišljeno mesto, nezgrapna izmišljotina koja ne može da izdrži potanko ispitivanje teksta koji slavi, to jest, 'Ilijadu'. Šliman je, očigledno, otkrio mesto koje su sami Grci identifikovali, oko 700. godine stare ere, kao najverovatnije mesto gde je bio homerski Ilij.
       Sve to nagnalo me je da Troju tražim na sasvim drugoj strani, da se sve više interesujem za Ilire, za Dalmaciju, i, sinulo mi je, jedne noći, da je Troja bila u delti Neretve. Poludeo sam od tog otkrića, ali, nisam se osmelio da o tome javno govorim.
      
       Kada ste se osmelili?
       - U junu 1967. godine čuo sam za Aristida Vučetića iz Dubrovnika koji je još 1935. godine objavio svoj rad o lutanjima Odiseja po dalmatinskim ostrvima, posle Trojanskog rata. Odleteo sam odmah za Dubrovnik kod Aristida Vučetića, On je, sećam se, živeo u Kunićevoj ulici, a Kunić je, koje li slučajnosti, preveo - "Ilijadu"!? Prvi put u životu bio sam u prilici da pričam sa nekim o dalmatinskoj Troji, a da me sagovornik potpuno razume.
       Onda sam našao referencu za lokaciju Iliona u delti Neretve kod zapostavljanog istoričara Mojsija Horenskog.
      
       Kako vam je pomogao Mojsije Horenski?
       - Pa, lepo. On je opisijući Ilij rekao da taj grad leži u zemlji Ahajaca, u susedstvu Peloponeza i ZAPADNO od Soluna i od Makedonije, u zemlji Evropi. A Šlimanova Troja u Maloj Aziji ne može nikako da bude zapadno od Soluna i Makedonije, pa ni u susedstvu Peloponeza. Ovaj dragoceni podatak Mojsija Horenskog koristio je i Stefan Vizantijski, a on je bio crkveni poglavar, znači, službeno državno lice. I to mi je bilo veoma važno, bio je to znak da sam na dobrom putu da nađem pravo mesto gde je bila Troja.



se izvinuvam do moderatorite sto sakam od eden siptar glup da napravam pocituvan gragjanin... i moram da postiram na ovoj nacin



-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:05
&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Па гледам,читам затоа и пишувам&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:06
http://www.iscander-shortfilm.com/inglese/storia.htm -
Da da , ali eve , kolku bila albanija vo toa vreme ,
 
http://www.iscander-shortfilm.com/inglese/storia.htm


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:08
http://www.iscander-shortfilm.com/inglese/giorgio-castriota-scanderbeg.htm - http://www.iscander-shortfilm.com/inglese/giorgio-castriota-scanderbeg.htm


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:11
http://youtube.com/watch?v=65TQotAQiA0 - http://youtube.com/watch?v=65TQotAQiA0


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:15
The%20image%20“http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/shepherd/athenian_empire_450.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/shepherd/byzantine_empire_1355.jpg


The%20image%20“http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/shepherd/byzantine_empire_ottoman_turks_1355_shepherd.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.


The%20image%20“http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/shepherd/europe_byzantine_empires.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:15
Eve sto vikaat stranskite istoricari , ne e albanski dokumentarec :)))
Nema sto , site padnale , albancite se borat , kako i denes . a zosto vie ne mu pravite spomenici na ovoj golem covek ako e vas !?!?!? nesto ne ste sigurni deka e vas ahahah
 
http://youtube.com/watch?v=Z3Cow1MZj1Y - http://youtube.com/watch?v=Z3Cow1MZj1Y


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:18
Па му направивме споменик во Скопје,не е битно кој дава пари(кога има будали)Кажи има ли ја албанија негде на овие карти погоре.Тие се се од Историчари од запад,некако не постои Албанија во тоа време аголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:18
DA GLEDAV I STRANISKITE SO VIKAA ZA 2001 I GLEDAM I VIE SO KILIPVOI IMATE NA YOU TUBE PA VIE STE BE AMERIKA 2 NEMA SO DA KAZAM газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење EE STO TRPI SVETOV MAME MU e*am DA NE BEJA VAKVITE KE BEVME PONAPRED I KE ISTRAZUVAVME OD KAJ SME DOJDENI NA PLANETAVA A NE DA SE MISLEME OD KAJ SE DOJDENI KOSOVARITE MUAHAHAHAAHAHAHA газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:20
PA BOOGIE JAS SO КАЖВАМ ОД ПРЕСКА МОРЕ АЛБАНИЈА ОД КОЈ Е СОЗДАДЕНА ИТН, ИСТО КО ИЗРЕАЛ ВО ПАКИСТАН ДА НЕРЕЧА МУХАХАХХАХАХ АМА ОК Е ТОА ШО БИЛО БИЛО НЕ МИ Е ЈАСНО ОВОЈ ВО КОЈ ФИЛМ Е ВЛЕЗЕН, + ДА НЕ БЕЈА ВЛЕЗЕНИ ВО ФИЛМОВИ КЕ БЕВМЕ НАПРЕД...


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:21
a dali vide ti Ilirija ?????


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:22
a kako pisuva na toj spomenik ????kirilica ili ??
Georgija ili Gjergj ??? ;)


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:23
АБЕ КОСОВАР ПА ВИЕ СВЕ СИ ПИШЕТЕ НА ВАШЕ, НЕ СМЕ НИЕ КРИВИ ШО САМИ СИ ВЛЕГУВАТЕ ВО ФИЛМОВИ, ИДЕТЕ ВО ХОЛИВУД БАРЕМ ТАМУ КЕ ВЕ ВИДАТ СИТЕ ШО ПРАЈТЕ, ВАКА САМО НИЕ ГЛЕАМЕ...


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:24
a dali si ja videl ova ??
http://youtube.com/watch?v=WH_91-cNX0Q - http://youtube.com/watch?v=WH_91-cNX0Q


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 11.Ноември.2007 во 23:26
АБЕ ШО ДА ГЛЕА МОРЕ КОГА СИ ЗЕМАТЕ РАБОТИ ШО НЕ СЕ ВАШИ НЕ МИ Е ЈАСНО А? ПА КОЈ к*р АКО САКАТЕ И ГОЦЕ ПРЕКРСТЕТЕГО ПО ВАШЕ ТОЈ СИ ЗНАЕ ШО БИЛ И КАЗУВА ИСТОРИЈАТА МУАХАХАХХАХААХ



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk