Испечати | Затвори го прозорот

Грците бараат да се викаат Македонци!!!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10013
Датум на принтање: 13.Мај.2024 во 13:12
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Грците бараат да се викаат Македонци!!!
Постирано од: borec
Наслов: Грците бараат да се викаат Македонци!!!
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 11:04
Grcite vo novite protesti sto gi najavuvaat da gi odzat vo Melbourne Avstralija na 18 ti Noemvri, ke go barale svoeto pravo da se narekuvaat Makedonci??????????????????????  газење%20од%20смеење
 
Neli e da PUKNES OD SMEENJE!!!!  газење%20од%20смеење
 
Pa zarem NEKOJ  im branese do sega???? збунетост
 
Ili SEGA KOGA VIDOA DEKA VEKE NEMAAT DRUG IZBOR - KE SE PREKRSTUVAAT VO MAKEDONCI???  голема%20насмевка
 
Ama mene "NE" MI E JASNO - zarem za tolku godini da bides "Antichka drzava", duri sega vo 21-vi Vek  im tekna deka se "Makedonci"???  збунетост
 
AMA AKO, JAS SI VELAM - STO POVEKE "MAKEDONCI" TOA PODOBRO ZA NAS MAKEDONCITE!!!!  големо%20гушкање
 
Sto mislite VIE????
 
http://www.macedoniaontheweb.com/forum/free-speech-macedonia-forum/3927-macedonian-protest-18th-nov-2007-melb-aust-1pm-outside-exhibition-building.html - http://www.macedoniaontheweb.com/forum/free-speech-macedonia-forum/3927-macedonian-protest-18th-nov-2007-melb-aust-1pm-outside-exhibition-building.html



Коментари:
Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 11:08
Originally posted by borec borec напиша:

 
Ama mene "NE" MI E JASNO - zarem za tolku godini da bides "Antichka drzava", duri sega vo 21-vi Vek  im tekna deka se "Makedonci"???  збунетост


дежа вуизненадување


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: borec
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 11:38
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

 
Ama mene "NE" MI E JASNO - zarem za tolku godini da bides "Antichka drzava", duri sega vo 21-vi Vek  im tekna deka se "Makedonci"???  збунетост


дежа вуизненадување
 
 
GOLEMA GRESHKA IMAS BULGAR (kako i sekogas)!!!!  нека%20ти%20е%20срам
 
Ako celta ti e na nas Makedoncite, GADNO SE LAZESH!!!!  плазење
 
NIE ODSEKOGASH ZNAEVME DEKA SME MAKEDONCI (barem toa treba SEKOJ da si go znae) i znaevme DEKA SME POTOMCI OD ALEXANDAR MAKEDONSKI - megutoa NI BESHE ZABRANETA TEMA NA RAZGOVOR I IZUCHUVANJE, taka da NE ZNAEVME VO DETALI STO BILO I KAKO BILO I KOLKU NAVISTINA SME BILE JAKI I DOBRI LUGJE USTE OD PRAISTORIJATA!!!!!  херој
 
Toa moze da vazi za tebe AKO si Bulgariziran Makedonec!!!  смеење
 
 


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 11:41
oshe ednshka tuka ke go prepostiram od drugiot si topik


EVE TO KAKO SITE TIE GOLEMI GRCHKI MAKEDONCI U SOLUN I EGEJSKA MAKEDONIJA STANAA GOLEMI GRCI

http://bp3.blogger.com/_ofsKG4Jlu5I/RyNqxhjozII/AAAAAAAAALM/yKx67kv5hIQ/s1600-h/greeks+from+anatolia.jpg">
http://bp3.blogger.com/_ofsKG4Jlu5I/RyNqshjozHI/AAAAAAAAALE/8aljcfl8-TI/s1600-h/greeks+learn+greek.jpg">


ONI BILE DIREKTNI NASLEDNICI NA ANTICHKITE MAKEDONCI, I ZATOA SAMO ONI SMEELE DA SE VIKAT MAKEDONCI, I TOA GRCHKI-MAKEDONCI

DEVEESE POSTO HRISTIJANSKI CIGANI I TURCI DONESEA 1924 OD TURCIJA U MAKEDONIJA A SEGA TIE IMAT POVEKE PRAVO DA BIDAT MAKEDONCI OD NAS, NEKA SI EBAT MAJKATA





Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 11:59


Posle tolku godini od tepanjeto na grcite od Filip II
nekoj grk da saka da se vika makedonec ...

bravo Filip II ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: connected
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 12:03
e stvarno gi biva za dramaсреќа
izgleda ne im e tesko da ispagjaat smesni vo ocite na svetot


-------------


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 12:08
Originally posted by connected connected напиша:

e stvarno gi biva za dramaсреќа
izgleda ne im e tesko da ispagjaat smesni vo ocite na svetot


Смешният го играе друг   в този филма балкански.голема%20насмевка А познай койголемо%20гушкање


Постирано од: connected
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 12:23
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

e stvarno gi biva za dramaсреќа
izgleda ne im e tesko da ispagjaat smesni vo ocite na svetot


Смешният го играе друг   в този филма балкански.голема%20насмевка А познай койголемо%20гушкање


doizjasni se te molam, neznam koj drug osven Grciteсреќа


-------------


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 12:37
Мисля,че ме разбра добре.среќа


Постирано од: borec
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 12:41
Kakvi "smeshni" vo ochite na svetot", sto ve gledam chudni????
 
A BE, CIGAN SE SRAMEL LI  OD NESTO?????  ма%20ајде
 
TI GO BRKASH A TOJ PAK TI DOAGA DA PROSI???  збунетост
 
ILI I DESET PATI DA TI DOSHOL I SI MU DAL PO NESTO ke te fali i blazesuva, AMA AKO EDNASH MU RECES NE - SE KE ZABORAVI OD PREDHODNO I KE TE PCUE DO KAJ KE STIGNE!!!  кубење%20коса
 
"NI SRAM NI PERDE" - rabotava e so niv, plus toa TIE NEMAAT VEKE STO DA IZGUBAT POVEKE (se izbrukaa do koska so nivnite lagi za prikaznata "Ancient Greeks" ili "Classic Greeks"- a tie OBICHNI SLUGI NA MAKEDONSKIOT NAROD) taka da SEGA ako mozat da stanat edni "Makedonci" za da im se povrze so celata NIVNA predhodna laga ke bide samo BONUS za niv.  намигнување
 
A eve sto mi reche eden vistinski Grcki propagandist, popularen so negovite fashistichki strani na UKRADENA MAKEDONSKA ISTORIJA vo edno prepukuvanje na eden svetski forum za Makedonija:
 
Me iznervira sto mnogu chesto i stalno samo toa go pishuvashe "Deka makedoncite sekogash bile Grci, bla... bla...bla..... i spomna megudrugoto deka "Tie Grcite NE RANELE NAS MAKEDONCITE", so samoto toa sto imale mnogu nivni "Grcki biznisi" vo Makedonija, za koe sto UBAVO GO PRESLUSHAV, megutoa TOJ prodolzi da se fali KAKVI "GOLEMI BIZNISMENI" bile Grcite - tuka veke go nachekav pa mu rekov:
 
"Ako vie bevte 'dobri' biznismeni, ke znaevte (KOGA JA KRADEVTE ISTORIJATA) deka  ZA DA JA KLAJMUVATE MAKEDONIJA ZA VASHA TREBA DA GO NOSITE NEJZINOTO IME A NE GRCIJA ili ELADA i VIE da se vikate MAKEDONCI!!!
 
A TOJ NA TOA MI ODGOVORI:
 

[QUOTE who="Istor "]<quoted text>

http://www.network54.com/Forum/415923/message/1119555021 - http://www.network54.com/Forum/415923/message/1119555021

 
maybe it was a big commercial mistake. But then, I am sure, Tito would call you Greeks. Because Greece cannot copyright more than one ethnic name in UN. [/QUOTE]

 

COMMERCIAL MISTAKE?????  (jas mu odgovoriv) збунетост

 

YOUR IDENTITY IS COMMERCIAL, MALAKIS?????

 

OR WHAT ABOUT THIS;

 

"But then, I am sure, Tito would call you Greeks. Because Greece cannot copyright more than one ethnic name in UN."

 

HA...HA...HA...

 

BUSTED AGAIN, MALAKAS!!!  глупчо

  

"more than one ethnic name"????

 

SO YOU KNOW AS WELL THAT MACEDONIANS and GREEKS are TWO DIFFERENT ETHNIC GROUPS!!!!!!!!!!

 

NAZDRAVJE STRIZENJE, GJUPTIN!!!!!!  губитник

 

So ova toj si potvrdi deka ZNAAT deka se LAGI - megutoa, prodolzuvaat zatoa sto nemaat drug izbor za da pobedat A DA NE IZGUBAT TERITORIJA A I SE DRUGO STO SE KITEJA SO DECENII!!!  голема%20насмевка

 

 



Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 12:45
Originally posted by borec borec напиша:

[QUOTE who="Istor "]

 



Se BAFTASH SO ISTOR,

the guy is a fraud at best....

ask him if he find his father or grand father here on the photo
http://bp3.blogger.com/_ofsKG4Jlu5I/RyNqshjozHI/AAAAAAAAALE/8aljcfl8-TI/s1600-h/greeks+learn+greek.jpg">


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 12:47
Originally posted by pagane pagane напиша:

Мисля,че ме разбра добре.среќа


AKO ALUDIRASH NA VAS, MOZHE DA KAZHEME OK


Постирано од: borec
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 12:54
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

e stvarno gi biva za dramaсреќа
izgleda ne im e tesko da ispagjaat smesni vo ocite na svetot


Смешният го играе друг   в този филма балкански.голема%20насмевка А познай койголемо%20гушкање
 
 
 
I know... I know........ мафтање
 
 
B...U...L...G...A...R...I...A...N...S!!!!!!  намигнување
 
IS NO ANY OTHER SECOND "THE BEST" WORLD COUNTRY WHO CAN CLAIM BEEN MORE FUNNY and PATHETIC LIKE THEM!!!!  намигнување
 
BUT THEY WILL HAVE ALABANIANS AS THE RUNERUPS FOR SURE!!!!  смеење
 
 
 
 


Постирано од: borec
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 13:03
Originally posted by naemnik naemnik напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

[QUOTE who="Istor "]

 



Se BAFTASH SO ISTOR,

the guy is a fraud at best....

ask him if he find his father or grand father here on the photo
http://bp3.blogger.com/_ofsKG4Jlu5I/RyNqshjozHI/AAAAAAAAALE/8aljcfl8-TI/s1600-h/greeks+learn+greek.jpg">
 
Da be....megu drugite I TOJ "NORMALNO" se pojavuva vo toj "topix-forumot".  голема%20насмевка
 
Jas znaev deka NE E PRAV "GRK" deka e nekoj pogrcen - megutoa si mislev deka e mozda nekoj nash sto mu go isprale mozokot, zosto znae da zboruva Makedonski.  збунетост
 
Ama ubavo e sega sto mi kaza deka e od Anatolija.  задоволство
 
 


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 14:30
Originally posted by borec borec напиша:

deka e nekoj pogrcen - megutoa si mislev deka e mozda nekoj nash sto mu go isprale mozokot, zosto znae da zboruva Makedonski.  збунетост


E ne znaev deka zboruit makedonski, u taj sluchaj mozh e nekoj pogrchen nash.


Negovio Drugar AKRITAS, sigurno si slushnal, za nego se znae deka doagja od BOUF = BUF,  MAKEDONSKO SELO...

ZNAM EDEN KUP MAKEDONCI OD BUF, I SITE GO ZNAAT NEGO, GRKOMANO.

Zhalno e da se naogja choek na negovo mesto..




Постирано од: borec
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 10:20
Da, gi ima EDEN kup od niv sto zboruvaat Makedonski - dodeka e OPSHTO poznato deka NIEDEN PRAV GRK nesaka da uchi i zboruva Makedonski.  намигнување

Taka da stvarno e mnogu zalno za site niv POGRCHENI MAKEDONCI, sto sekojdnevno im gi polnat glavite deka NIE od R. Makedonija sme Bugari. збунетост

Samo sepak NE MI E JASNO kako si go opravduvaat toa sto znaat da zboruvaat ete "Bugarski" jazik (kako tie sto go narekuvaat) a plus toa TOJ jazik go nauchile od nivnite majki, babi i dedovci za koi SIGURNO ZNAAT DEKA NE BILE BUGARI???????  изненадување




Постирано од: Insomniac
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 20:04
И сега евреите ќе бараат да бидат нацистиплазење

-------------
www.enationalist.com/forum
We must secure the existence of our people and a future for Macedonian children.


Постирано од: мало дете
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 20:12

Може да бараат што сакаат,ама не се



-------------
Мало дете


Постирано од: Insomniac
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 18:20
Грците не се свесни колкава одговорност е да си Македонец. Таа одговорност ни припаѓа само нам на вистинските Македонци

-------------
www.enationalist.com/forum
We must secure the existence of our people and a future for Macedonian children.


Постирано од: nirvana
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 22:15


E navistina e smeshno... prvo ne izgledaat kako makedonci... niski se.. crni se... grdi se намигнување

Makedonci da se... treba da gi imaat genite na Aleksandar Makedonski..... lesno e da se vikash kako sakash.. no teshko e da se chuvstvuvash taka.. ne mozhe skachkata da bide  peperutka голема%20насмевка


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 22:15
ama ,...vazno ti si svesen ,neli?,..смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: FLooK
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 15:26

А што пречи да се чувстват, како македонци (в техната смисла на сборот)?



Постирано од: borec
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 15:27
Originally posted by brza brza напиша:

ama ,...vazno ti si svesen ,neli?,..смеење


NEZNAM ZA DRUGITE do koj stepen SE svesni????  збунетост

MEGUTOA ZA MENE MOZAM DA TI KAZAM DEKA MOZAM SO ZABI DA GI IZEDAM PROSTO!!!!!  кул

A ti brza????  Ti znam deka SI svesen - deka NE SI MAKEDONEC????  голема%20насмевка

A ke ni kazesh li STO si????   трепкање




Постирано од: brza
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 23:14
 chovek!,...be!!!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 03.Ноември.2007 во 23:24
KAKOV?

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: borec
Датум на внесување: 04.Ноември.2007 во 16:19
OCHIGLEDNO NIKAKOV!!!  голема%20насмевка




Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Ноември.2007 во 19:36
,...pa,podobro nikakov,...otkolku prepotenten,....bez nikakva osnova,....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: borec
Датум на внесување: 05.Ноември.2007 во 03:04
Originally posted by brza brza напиша:

,...pa,podobro nikakov,...otkolku prepotenten,....bez nikakva osnova,....
 
 
??????????????????????????????  збунетост
 
газење%20од%20смеење
 
Ama FILOZOFIJAVA ne ti e bash JAKA strana izgleda????  голема%20насмевка
 
 
 
 


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Ноември.2007 во 13:56
................ama,gledam deka zatoa pak tebe ti e mnogu jaka strana,......i nadugachko i nashiroko blebetash za nekoe tvoe poteklo koe shto nema ama bash nikakva vrska so realnosta,...a i koga bi imalo(a,nema toa e sigurno),...bi se sramele tie od toa shto si deneska,...koga bi mozele da te vidat,..samo nemoj i ti bukvalno da sfatish,...ne mislam na tvojata samouverena bendisanost.смеење

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: borec
Датум на внесување: 06.Ноември.2007 во 00:29
DOBRO E STO SI PRIMETIL - znachi i GLUP choek, moze da primeti deka mene KAKO MAKEDONEC, FILOZOFIJATA MI E NAKLONETA, t.e. VRODENA " MANA"....  голема%20насмевка

A neli e toa samo USTE EDEN dokaz za mojata SLAVNA PRIPADNOST????  трепкање

A ti moze za promena da prochitash nekoja kniga za Makedonskata istorija a BOGAMI i geografija, SAMO od ponovi avtori - zoshto tie od 19th vek pa do skoro SE NEVAZECHKI, taka da KE OSTANESH NEUK CEL ZIVOT, veruvajki deka SLUGITE NA MAKEDONSKIOT NAROD t.n. GRCI bile "kralevi" ili  "heroi".  смеење

SITE NEVREDNI LUGE, POBRZO JA PRIFAKAAT LAGATA KAKO VISTINA OTKOLKU OBRATNO - plashejki se deka ke se izgubat i ke stanat NEVIDLIVI LUGE.  Author,  Borec  ѕвезда






Постирано од: krin
Датум на внесување: 06.Ноември.2007 во 00:40
Originally posted by borec borec напиша:

DOBRO E STO SI PRIMETIL - znachi i GLUP choek, moze da primeti deka mene KAKO MAKEDONEC, FILOZOFIJATA MI E NAKLONETA, t.e. VRODENA " MANA"....  голема%20насмевка

A neli e toa samo USTE EDEN dokaz za mojata SLAVNA PRIPADNOST????  трепкање

A ti moze za promena da prochitash nekoja kniga za Makedonskata istorija a BOGAMI i geografija, SAMO od ponovi avtori - zoshto tie od 19th vek pa do skoro SE NEVAZECHKI, taka da KE OSTANESH NEUK CEL ZIVOT, veruvajki deka SLUGITE NA MAKEDONSKIOT NAROD t.n. GRCI bile "kralevi" ili  "heroi".  смеење

SITE NEVREDNI LUGE, POBRZO JA PRIFAKAAT LAGATA KAKO VISTINA OTKOLKU OBRATNO - plashejki se deka ke se izgubat i ke stanat NEVIDLIVI LUGE.  Author,  Borec  ѕвездаbravo borecаплауз






-------------
DALI ZIVOTOT E UBAV ZA DA SE ZIVEE?


Постирано од: borec
Датум на внесување: 06.Ноември.2007 во 00:56
Fala, Krin.  среќа

A sto mislish za ova???

Zivotot e prekrasen samo koga go gledame kako takov - ZIV.  Author Borec намигнување

Kako odgovor na tvoeto prashanje???  трепкање






Постирано од: kristofer
Датум на внесување: 07.Ноември.2007 во 09:01
ne znam zosto i kako vi je cudno deka grcite baraat da se vikaat makedonci kogo site komsii okolu makedonija ja baraat neja, pa grcite ne se budali (koj ke pobedi prv vo sekoj sport nesto ke mu se dade) da si prasaat i pobarat prvi ako dobijat arno, toa ne je do nas tuka da odlucime na koj kolku mu se sledva, a i samiot jas ne znam do kade vaka ke se odi do eden den mozi toj den se blizi mnogu brgu otkolku sto si mislam jas posle toa lele majko i lele tatko.задоволствосреќаголема%20насмевка    

-------------
vrtyuwged


Постирано од: borec
Датум на внесување: 07.Ноември.2007 во 12:39
Originally posted by kristofer kristofer напиша:

ne znam zosto i kako vi je cudno deka grcite baraat da se vikaat makedonci kogo site komsii okolu makedonija ja baraat neja, pa grcite ne se budali (koj ke pobedi prv vo sekoj sport nesto ke mu se dade) da si prasaat i pobarat prvi ako dobijat arno, toa ne je do nas tuka da odlucime na koj kolku mu se sledva, a i samiot jas ne znam do kade vaka ke se odi do eden den mozi toj den se blizi mnogu brgu otkolku sto si mislam jas posle toa lele majko i lele tatko.задоволствосреќаголема%20насмевка    


ZAVISI ZA KOGO KAKO!!!!  намигнување

KOJ STO SI LAZEL CELO VREME - KE BIDE LELE MORI MAJKO ili LELE MORE ZEUS STO NE NAPRAVI TAKVI KAKVI STO SME LOPOVI!!!  голема%20насмевка

NIE NEMAME STO DA IZGUBIME VEKE - SE NI ISKRADOA VEKE, AMA IMETO NEMAAT SHANSI!!!  лутина


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 07.Ноември.2007 во 16:36
I grcite ne smejat da se vikat Makedonci, zabraneto od Sultanot:






Постирано од: borec
Датум на внесување: 07.Ноември.2007 во 17:05

PLEASE EXPLAIN????
збунетост

KAKO TOA I GRCITE????  збунетост

A KOI SE DRUGITE???

I STO ZNACHI OVA PISMO-NAREDBA I DALI E NECHIE PRENESUVANJE - ZOSTO KAZUVA NEKOJA DATA OD 319 GOD. KOGA TURCITE SEUSHTE NE BILE NA VLAST, T.E. OKUPACIJA VRZ MAKEDONIJA, NELI???  збунетост






Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 07.Ноември.2007 во 17:35
Originally posted by borec borec напиша:


****************



KAKO TOA I GRCITE???? => IRONICHNO MISLENO

A KOI SE DRUGITE??? => BILO KOJ SHO SE ZANASHA DEKA IMA PRAVO, NA PRIMER TANAS21

I STO ZNACHI OVA PISMO=> SULTANOT GO IMA ZABRANETO IMETO MAKEDONIJA SO DEKRET

IMETO MAKEDONIJA ISTO BESHE IZBRISHANO OD TURSKATA BIBLIJA(BAREM IMAA BIBLIJA TOGAJKA ;-)


319 GODINA => 1903 PO TURSKO :-)





Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 08.Ноември.2007 во 01:03
Abe ok neka si se vikaat makedonci, pa posle ke gi pripoime kon nas i ke si naprajme GOlema Makedonija so se sekirate tolku i vie, e sea posle ako sakaat neka se pripojat kon nas i ke bidat site makedonci vo makedonija so glaven jazik MAKEDONSKIOT muhahhaah
aj da gi vidime sea glupite so ke praat


Постирано од: Makedonski
Датум на внесување: 10.Ноември.2007 во 20:55
kojotovik: bas obratno treba, nie da im zabranime grckite cigani da se narekuvaat Makedonci.  Od kade pa tie Makedonci?! Ne ni trebaat, ostaj sto tolku zulumi ni napravile.
 
 


-------------
Makedonija na Makedoncite!


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 14.Ноември.2007 во 16:04
 
 Istor e brainwashed Macedonian, and wanna be Greek, a zena mu e Etnicka Makedonka od R.Makedonija
   Covekot si e prikazna za sebe, izguben slucaj, ili bi rekol "tikva bez koren" rastrgnat megju toa sto e i toa sto saka da bide...
 


Постирано од: borec
Датум на внесување: 14.Ноември.2007 во 17:41
изненадување  изненадување  изненадување


I kakov jazik doma zboruvaat - "Bugarski"???
 збунетост




Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 19:33
Па зарем немаат право да си го носат грчкото име Македонија.
Или ние кои не сакаме да се сметаме грци сакаме да го носиме грчкото име Македонија.
Чисто се прашувам кој има повеќе право.

The name "Macedonia" derives from the tribal name of the ancient Macedonians, attested in Greek sources as Μακεδόνες (Makedōnes). It is usually linked to the Indo-European root *māk-, meaning 'long' or 'tall'. The root is also encountered in the Greek words makednos "long, tall", (attested in Homer, and recorded by Hesychius of Alexandria as a Doric word meaning "large"), or makros ('long, large'), as well as related words in other Indo-European languages. It is commonly explained as having originally meant 'the tall ones' or 'highlanders'.[1] R.S.P. Beekes claims that the morphological analysis make- (root) + -dnos (suffix) is impossible in an Indo-European word and that it is more likely that the word has a Pre-Greek origin.[2]
In Greek mythology, Makednos was the eponymic ancestor of the Macedonians. He is described as a grandson of Deucalion and nephew to Hellen, the ancestor of the Greeks (according to Hesiod), or as a son to Aeolus, the ancestor of the Aeolians (according to Hellanicus).



Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 16.Септември.2012 во 23:08
газење од смеење

Добар си навистина. 


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Септември.2012 во 00:35
Кој како сака нека се нарекува ама ич не ми е гајле.. Јас сум тоа што сум.. Македонец, кој се родил и живее во Македонија... Грците можат и дво гзни пе д ерчиња да се нарекуваат, ама ич не ме заболе за нив... 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Септември.2012 во 01:01
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Па зарем немаат право да си го носат грчкото име Македонија.
Или ние кои не сакаме да се сметаме грци сакаме да го носиме грчкото име Македонија.
Чисто се прашувам кој има повеќе право.

The name "Macedonia" derives from the tribal name of the ancient Macedonians, attested in Greek sources as Μακεδόνες (Makedōnes). It is usually linked to the Indo-European root *māk-, meaning 'long' or 'tall'. The root is also encountered in the Greek words makednos "long, tall", (attested in Homer, and recorded by Hesychius of Alexandria as a Doric word meaning "large"), or makros ('long, large'), as well as related words in other Indo-European languages. It is commonly explained as having originally meant 'the tall ones' or 'highlanders'.[1] R.S.P. Beekes claims that the morphological analysis make- (root) + -dnos (suffix) is impossible in an Indo-European word and that it is more likely that the word has a Pre-Greek origin.[2]
In Greek mythology, Makednos was the eponymic ancestor of the Macedonians. He is described as a grandson of Deucalion and nephew to Hellen, the ancestor of the Greeks (according to Hesiod), or as a son to Aeolus, the ancestor of the Aeolians (according to Hellanicus).


Сега не знам што сакаш да докажиш сo цитатов?

Дали докажуваш дека е грчки збор од грчко време (иако не постои грчко време, туку елинистичко, нешто што нема врска со Грција, ама ајде нека ти  биде...), дали е термин од пред грчко време или е од некое дуго време...

И сето тоа паѓа во вода затоа што ако навистина "Македонија" и "македонско" беа грчки термини и вредности немаше Грција со закон да ги забрани после грабнувањето на егејскиот дел на Македонија по Букурешкиот договор, денешната нивна "Македонија" да ја нарече "Севена Грчка Територија" и да тврди дека не постои националност "македонци". Згора на тоа, сите оние кои се нарекуваа македонци беа ригорозно казнувани.

И од кога Грција почна да ги користи термините "Македонија" и "македонци" во своите официјални документи како грчки вредности ? Од моментот кога стана јасно дека Макeдонија стана независна суверена држава Република Македонија.

Според тоа, не прави дупка во вода со манипулирање на можноста за грчки корени на името Македонија.

И "computer" е англиски збор, но компјутерите направени во Македонија не се англиски. Или можеби да тврдиме дека "грци" се италијанци бидејќи овој збор според некои извори потекнува од итaлијанскиот јазик со дерогативно значење "ситни крадци", "мизерни превртлици"  и "газари" ?





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 17.Септември.2012 во 20:31
Не пријателе,нема држава која нема значење на името кое го носи.
И името на нашата држава има значење.
Како и имињата на нејзините водачи.
Ама на нас не ни одговара да погледнеме на фактите.
Оди во Вирџинија да ја видиш тврдината на Александар и јазикот на кое е напишано.
Погледни во тогашниот македонски јазик па после дискутирај.И ќе ја видиш споредбата на тогашниот со сегашниот македонски кој всушност е словенски и со грчкиот јазик.
Не пријателе,тоа се факти од кои не е убаво да се бега.
Ама за жал само ние во светот испаѓаме држава без да си го знаеме значењето на името кое го носиме.

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander
http://www.greek-names.info/filippos-or-philippos/
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(terminology)


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 17.Септември.2012 во 20:35
Што значи Србија? Што значи Хрватска? Што значи Б'лгарија, на крајот на краиштата?

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Септември.2012 во 21:02
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Не пријателе,нема држава која нема значење на името кое го носи.
И името на нашата држава има значење.
Како и имињата на нејзините водачи.
Ама на нас не ни одговара да погледнеме на фактите.
Оди во Вирџинија да ја видиш тврдината на Александар и јазикот на кое е напишано.
Погледни во тогашниот македонски јазик па после дискутирај.И ќе ја видиш споредбата на тогашниот со сегашниот македонски кој всушност е словенски и со грчкиот јазик.
Не пријателе,тоа се факти од кои не е убаво да се бега.
Ама за жал само ние во светот испаѓаме држава без да си го знаеме значењето на името кое го носиме.

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander
http://www.greek-names.info/filippos-or-philippos/
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(terminology)


Но само ти се нарекуваш Македонец а негираш се македонско.. Според тебе кои сме ние, и како треба да се нарекуваме??? Дај одговор на тоа прашање па продолжи да филозофираш...


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 00:01
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Не пријателе,нема држава која нема значење на името кое го носи.
И името на нашата држава има значење.
Како и имињата на нејзините водачи.
Ама на нас не ни одговара да погледнеме на фактите.
Оди во Вирџинија да ја видиш тврдината на Александар и јазикот на кое е напишано.
Погледни во тогашниот македонски јазик па после дискутирај.И ќе ја видиш споредбата на тогашниот со сегашниот македонски кој всушност е словенски и со грчкиот јазик.
Не пријателе,тоа се факти од кои не е убаво да се бега.
Ама за жал само ние во светот испаѓаме држава без да си го знаеме значењето на името кое го носиме.

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander
http://www.greek-names.info/filippos-or-philippos/
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(terminology)


Но само ти се нарекуваш Македонец а негираш се македонско.. Според тебе кои сме ние, и како треба да се нарекуваме??? Дај одговор на тоа прашање па продолжи да филозофираш...


Ама тој само се нарекува Македонец, ама во суштина не е!

Одма ме стегнува дијареа, кога ќе слушнам вакви “објективни и разбрани Македонци“!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 01:57
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Не пријателе,нема држава која нема значење на името кое го носи.
И името на нашата држава има значење.
Како и имињата на нејзините водачи.
Ама на нас не ни одговара да погледнеме на фактите.
Оди во Вирџинија да ја видиш тврдината на Александар и јазикот на кое е напишано.
Погледни во тогашниот македонски јазик па после дискутирај.И ќе ја видиш споредбата на тогашниот со сегашниот македонски кој всушност е словенски и со грчкиот јазик.
Не пријателе,тоа се факти од кои не е убаво да се бега.
Ама за жал само ние во светот испаѓаме држава без да си го знаеме значењето на името кое го носиме.

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander
http://www.greek-names.info/filippos-or-philippos/
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(terminology)

Извини , ама со поставување нови фалшивни теории и прашања не се одговара на поставено прашање.

Јас те прашав која е поентата на спомнувањето на името Македонија кога тоа е толку исконско што никој не памети од каде излегло и што значи. Има само теории за него. Според тоа можеш да го земеш за валидно кое сакаш објаснување. Ако се прашувам јас, тогаш најcоодветно е објаснувањето дека потекнува од санскрит јазикот бидејќи според него тоа значи "Мајчин свет". А тоа за мене е веројатно едно од најсоодветните објаснувања токму поради фактот оти името е прастаро и веројатно потекнува уште од матријархатот. Тогаш луѓето не викале "татковина", туку "мајковина" (Мајчин свет). Дека тој обичај е задржан и до денешни денови може да послужат русите кои и денес за татковината велат "Мајка Русија";, а не "Татковина Русија". Ако не се лажам и б'лгарите велат тека, нели? намигнување

Сега, кога обидот на негирање на македонската националност не бива со објаснување на терминот Македонија, да ти укажам на другите несоодветни обиди кои ги правиш со потегнување на други зборови. Демек според тебе ако Александар е грчко име (ќе ти повторам уште еднаш дека тогаш не постоело ништо грчко туку елинистичко, а елинизам значи ера на култура На широките балкански простори, а не посед на една националност која со миленијуми подоцна ќе биде наречена грчка) тогаш Aлександар бил грк и ако Филип било грчко име тогаш значи Филип бил грк.

Ако одиме по таa логика тогаш и мажот на британската царица е грк, мојот син е грк и моите школcки пријатели од основно училиште се французи, италијани и грци. голема насмевка

Нема логика, нели? намигнување

Исто така, од историјските записи познато е дека Алекасандар со своите генерали и војници им се обраќал на јазик кој бил непознат  за луѓето од од тогашните елинистички (грчки) држави-градови. Дури имаме и пишан историјски податок дека на едно судење на македонски офицер Александар му дал опција да бира судењето да биде на грчки или на "наш јазик".

Треба да разбереш дека грчкиот (поточно тоа не бил грчки јазик туку "старогрчки" или "коине") во тие времиња бил користен како што денес се користи англискиот јазик. Универзален јазик на комуницирање меѓу тогашните народи бил тој, на школите во кои доаѓале ученици од сите страни на тогашниот свет се учело на тој јазик, поради тоа и филозофските книги биле пишувани на тој јазик и кога се раководело со армиите се наредувало на тој јазик бидејќи овие се состоеле од платеници собрани од сите страни и сите народи.

Едноставно нели ?

На крајот, оноа што е најинтересното се наоѓа во последниот линк што ми го посочуваш во твојата реплика. Таму стои оваа реченица:

"Demographically, it is mainly inhabited by four ethnic groups, three of which self-identify as Macedonians: two, a  http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians_%28Bulgarians%29" rel="nofollow - Bulgarian  and a  http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians_%28Greeks%29" rel="nofollow - Greek  one at a regional level, while a third  http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians_%28ethnic_group%29" rel="nofollow - ethnic Macedonian  one at a national level."

Значи Македонци кои живеат на територијата Македонија, а не се ниту грци, ниту бугари.

На крајот, ти ги посочив сите меродавни факти и како што веќе рече -  од факти не е убаво да се бега. големо гушкање


За мене ова е case closed.












-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 06:52
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Одма ме стегнува дијареа, кога ќе слушнам вакви “објективни и разбрани Македонци“!


A затоа ти толку многу пишуваш, значи....голема насмевка


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 07:01
Originally posted by Pat Pat напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Одма ме стегнува дијареа, кога ќе слушнам вакви “објективни и разбрани Македонци“!


A затоа ти толку многу пишуваш, значи....голема насмевка


Се најде погоден?!

Видов дека пишувањето не помага, за некои луѓе. Мора да се прфрлам на цртање. Една, слика илјада зборови!



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 09:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Дека тој обичај е задржан и до денешни денови може да послужат русите кои и денес за татковината велат "Мајка Русија";, а не "Татковина Русија". Ако не се лажам и б'лгарите велат тека, нели? намигнување



велат ама е прифатено од македонци
Например редакторот на весник Македониjа (Цариград) е напишал стихотворението "Убава си татковино"

нема да го постирам оти се замешани реките Дунав, Вардар, Струма Марица

а несакам да бидам обвинет во големобулгаризом


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 09:14
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Се најде погоден?!



Не бе. Мојот монитор има заштита голема насмевка

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Видов дека пишувањето не помага, за некои луѓе. Мора да се прфрлам на цртање. Една, слика илјада зборови!



Апстрактно сликарство?голема насмевка


-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 10:18
Па и апстрактно нека биде, доколку некој повеќе го разбира од реализмот.

Стилот најмалку е битен, може да биде и карикатура, само да се разбере, поентата.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 18.Септември.2012 во 15:33
и не само грциве смеење

Вчера бев во една меана со колегиве
па ми расправат дека пред недела биле во Белград, Србиjа
Па одиле jaли пили абе на журка ама направиле лом па ги ги прашале "од кай сте бе ломаджии". Па они рекли дека се македонци газење од смеење



-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 19.Септември.2012 во 02:33
Многу сакаат да бидат Македонци во последно време, само ви сакате да си останете Бугари!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk