Испечати | Затвори го прозорот

Телепатија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мистерии и астрологија
Опис на форумот: Хороскоп, сонови, гледање во кафе, во карти, во раце, во НЛО...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10010
Датум на принтање: 24.Септември.2024 во 20:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Телепатија
Постирано од: krin
Наслов: Телепатија
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 02:24
..........плачење OVA NE E VOZMOZNO...ZAREM ZIVOTOT E VAKOV?изненадувањеизненадување

-------------
DALI ZIVOTOT E UBAV ZA DA SE ZIVEE?



Коментари:
Постирано од: macedonian1
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 14:30
telepatijata e naucno priznat fenomen koj moze da se javi i vo faza na spienje. neveruvam deka postoi nekoj sto nemal bilo kakvo telepatsko iskustvo
najprost primer
pr. pomisluvas na nekoja osoba i vo sledniot moment ti zvoni na tel


Постирано од: connected
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 17:24
за пример би ја навела мајчинската телепатија, т.е. поврзаноста на мајката спрема детето.
до толку е силна, што можеш да ја сечеш со ножсреќа


-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 18:12


sepak imame nesto sto go vikame telepatija ...

sekoj koj poveke ili pomalku go "osetil" ...

sestoto culo ...
e vrskata so kolektivnoto ...
i dobra rabota e sto nemame pristap tamo ...
oti moze nesto da zezneme ...
ne so nekoja namera ...
tuku slucajno ...

telepatijata ...
kako "signal" ...
ne opadja so rastojanieto na kvadrat ...
t.e. ne se gubi negovata jacina ...

toa e nesto sto vo fizickiot svet so koj nie nesto rabotime ... ne e slucaj ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 20:09
..ДА MARCO...ЈАС СИТЕ ВЕ ГЛЕДАМ,КОМПЈУТЕРОТ МИ Е САМО ДА ВИ ПИШАМ.....намигнување

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 22:15
Od duhoven aspekt, taa e poznata so milenijumi, a denes nauchno e podrzhana i objasneta so kvantnata mehanika. I toa ne samo telepatijata kako chitanje i predavanje na misli, tuku ushte poveke, kako aktiven del vo determinizacijata na razvojot i krajniot rezultat na sekoe delo. Veke e dokazhano deka, na primer, eksperimentatorot aktivno deluva na krajniot rezultat na eksperimentot spored svojata zhelba.

Telepatija ne e nishto drugo tuku misla, ideja ili zhelba koja kako energija so odredena frekvencija e upatena vo nekoj pravec, kon nekoj priemnik i koja od seopshtiot potencijal na mozhnosti vo ovoj svet elevira i determinira samo edna od niv. Zgolemuvajki go nejziniot potencijal nad site drugi, sozdava nedvojbena mozhnost za nejzin premin od chista potencijalnost (mozhnost) vo celosna realizacija i materijalizacija.

Mnogu ednostavno.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Hanibal_King
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 16:28
Neka ne ve lazat demonite TELEPATIJA e nivna izmislica nemojte da pagjate na takvi gluposti
Nikoj covek nema takva mok a Bog ne bi mu dal na nikoj takva glupost zatoa sto toa e najnepotrebno za covekot.
NEMA TAKVO NESTO
A AKO NEKOJ JA POSEDUVA TOA NE MU E OD BOG!




Постирано од: Friends
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 14:26
Mozno e da ima. Ne znam so da kazam ama denes vo svetov SVE e mozno. Taka da nisto ne me cudi poveke.


-------------
Се заебал оној кој мисли дека може да се откаже од целиот свет.Оној кој мисли дека светот не може без него, уште повеќе се заебаl


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 19:20
Originally posted by krin krin напиша:

..........плачење OVA NE E VOZMOZNO...ZAREM ZIVOTOT E VAKOV?изненадувањеизненадување



Зошто да не е возможно.
Што гледаш разлика во живото од реалното?


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 19:44
/

-------------


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 22:05

telepatija!!! sigurno deka postoi!

i site nie barem ednas sme ja pocuvstvuvale, samo najcesto ne umeeme da ja prepoznaeme i ne umeeme da ja kontrolirame



-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 27.Ноември.2007 во 11:39
cesto pati mi se slucuva telepatijata ...

-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Kristin969
Датум на внесување: 27.Ноември.2007 во 12:00
.......koga mislite upateni od eden kon drug ke se sretnat na ista frekvencija.....среќа

-------------
Ljubov i Svetlina!


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 27.Ноември.2007 во 12:07


-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: starchild
Датум на внесување: 27.Ноември.2007 во 18:09
Originally posted by Hanibal_King Hanibal_King напиша:

Neka ne ve lazat demonite TELEPATIJA e nivna izmislica nemojte da pagjate na takvi gluposti
Nikoj covek nema takva mok a Bog ne bi mu dal na nikoj takva glupost zatoa sto toa e najnepotrebno za covekot.
NEMA TAKVO NESTO
A AKO NEKOJ JA POSEDUVA TOA NE MU E OD BOG!



ѓавол
аплауз


Постирано од: EmIIIjA
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 21:42
ili na pr si pees nekoja pesna vo um i go pustas tv koga gledas istata taa pesna e na program!  ima telepatija,dovolno razviena...a moze podobro ke e da e uste porazviena,pa da ne mora da trosime pari za kredit na mob a?

-------------


Постирано од: Viks
Датум на внесување: 23.Декември.2007 во 21:50
Општо за телепатијата Зборот Телепатија потекнува од грчките зборови: "tele" далечно и "patheia" чувство. Телепатијата се заснова на екстра сензорна перцепција или абнормално сваќање. Телепатијата често се поврзува со некои абнормални феномени како предвидување, гледање и психокинеза.

Има два вида на телепатија:

Скриена Телепатија е телепатија при која се гледаат нештата пред да бидат пратени од другата страна.
Предвидувачка Телепатија е кога личноста знае за состојбата на умот на друга личност за блиска и далечна иднина.



Постирано од: Viks
Датум на внесување: 23.Декември.2007 во 21:52
Телепатски способности
Дали некогаш сте знаеле кој ве бара на телефон пред да ја дигнете слушалката? Или ви се има случено да го повикате вашиот најодбар пријател истовремено кога и он вас ве барал? Знаете што мисли вашиот брат пред да го каже тоа? Може имате телепатски способности?

Телепатијата е една од оние необјасниви појави која се разликува од спиритологијата, уфологијата и сличните “теми од другата страна” поради фактот што со неа се бават и војската, медицината, научниците, психологијата и сл.

Иако телепатијата е присутна во човековата подсвест уште од самите почетоци, зборот телепатија (грч. теле –далечина; pathe – чувство) се воведува на крајот на 19 век, поточно 1882 година, кога на универзитетот Кембриџ во Англија се основа Друштво за психички истражувања, кое има цел на научен начин да ги проучува психичките и паранормалните феномени, за да ја утврдат вистина за нив. Друштвото веднаш било поделено на шест оделениа во зависност од гранката на паранормалните појави за кои се имаат бавено. Така настанале оделениа за телепатија, месмеризам, медии, илузии и појава на духови, физички феномени за сетилата и одел за историја на тие феномени. Три години после се основува Америчко друштво за психички истражувања.

Четири години по основањето, британското друштво ја објавува книгата “Phantasms of living” каде за прв пат се воведува поимот телепатија, каде го заменува до тогаш користениот израз размена на мисли. Покрај тоа што во тој дел ги имаат собрано тогашните знаења и теории за телепатијата, имаат извршено и опишано низ на експерименти со луѓе за кои постоело сомнеж дека имаат телепатски способности. Но нивните бројни и разновидни истражувања ги изгубија своите вредности поради непостоење а и со тоа не почитување на денешните строги стандарди.

Дури 20 години покасно психолог од Страндфорскиот универзитет Џон Кувер, за прв пат изведува експерименти со телепатски вежби на погодување на карти. Картите биле направени така да шансите да се погоди одредената карта изнесувало 1:160. Иако луѓето кои учествуваа во експериментот успешно ги погаѓаа картите или пак со читање на мислите на особата што ја гледа картата, Купер не ги сметал резултатите доволно битни да се објават. Сепак со своите експерименти успеал да ги натера другите научници на работа, па така се појавиле стандардни карти J.B.Rhine од универзитетот Duke направил шпил од 25 карти со 5 различни симболи. Секој симбол се наоѓал на 5 карти, по ред тоа беа круг, плус, брановидни линии, квадрат и ѕвезда петокрака. Симболите не беа случајно одбрани. Покрај визуелната претпознатливост и различноста од останатите 4, симболите беа поделени и по бројот на линии. Кругот се состоел од една, плусот од две, брановидните линии од три, квадратот од четири, а ѕвездата од пет линии. Rhine кој бил парапсихолог, ги нарекол Зенерови карти во чест на својот колега Карл Зенер. Во првите години на испитување кандидатите покажуваа зачудувачки телепатски способности, но се открило дека станува збор за превара, бидејќи картите биле претенки па можело да се види низ нив за кој знак станува збор. За да го избегнат тоа, додадена е позадина на картите но тоа било во корист на магионичарите кои почнаа да ги употребуваат за своите трикови (ситни, наизглед неприметни детали на задниот дел од картите), Денешните Зенерови карти имаат потполно бела но непоѕирна позадина.


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 23.Декември.2007 во 23:05
Ми се случило одеднаш да ми помине некаква мисла низ глава или пак слика или настан(нормално што не се случиле, замислени)во стилот „леле замисли да се случи...“ а да нема врска со тоа што го правам во моментот, и по некое време да се оствари истата мисла или сличен настан, и тогаш ако е лошо се чувствувам некако виновна како да се случило само затоа што мене ми текнало одненадеш. Глупаво чувство, не знам дали спаѓа во телепатија ама мразам кога ми се случува.

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: CONTESSA
Датум на внесување: 24.Декември.2007 во 07:57
i mene mi se slucuva da mi doagaat sliki koi ne gi kontroliram i zamisli samo sto ke pomislam na nesto toa se slucuva,vikam ova ne e mozno ali naj strasno mi e koga toa se cudni negativni misli koi sum sigurna deka ne gi poseduvam i vo momentot probuvam da prestanam so site aktivnosti da se skoncentriram da gi blokiram takvite misli.brrrrrr gadno


Постирано од: Lolita
Датум на внесување: 24.Декември.2007 во 11:23
abe aj ne lazete kakva telepati kakvi gluposti...ako vi doagjaat sliki i zvuci idete na pisihijatar, a ne tuka seri da vi fakjame газење%20од%20смеење

-------------
Your sweetest nightmare


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 24.Декември.2007 во 15:01
Fakaat seiri onie sto ne razbiraat, sepak ti treba pogolema mok za percepcja za da razberes nesto vakvo, ne te obvinuvam, ti samo smej si se. I skeptici mu trebaat na svetov...

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: starchild
Датум на внесување: 28.Декември.2007 во 00:07
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

abe aj ne lazete kakva telepati kakvi gluposti...ako vi doagjaat sliki i zvuci idete na pisihijatar, a ne tuka seri da vi fakjame газење%20од%20смеење


mnogu smesno! ti ako ne si dovolno evolvirana da sfatis nekoj poim bojle ne komentiraj taka popametna si


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 14.Јануари.2008 во 14:45


za sreka nekoj dobro znael sto se treba da ni dade
da mozeme da menuvame ...

nekoi raboti ostanale kaj nekoj ...

se znae koj !!!

komunikacijata preku telepatija e normalna rabota ...
ama od ovaa suma na informacii ...
veke se imame izgubeno ...

ama sepak ke naideme po nekoj znak ...
i odime ponatamo ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: oAr
Датум на внесување: 13.Септември.2008 во 17:41
Мене ми се има случено на мобилен телефон кога ќе додадам нова слика, клипче...и одам после некаде, луѓето како да се конектираат на тоа и го коментираат, како веќе да сум им покажал што имам на мобилката.
А највеќе ме нервира кога ќе земам филм да гледам и почнуваат некои сцени и ликови да се појавуваат (без каскадерските сцени) и да ми го расипат филмот унапред.
Цело време барав на интернет за телепатија..како да го заклучам ова мозоче..


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 14.Септември.2008 во 11:10
Сите ние сме во постојана телепатска комуникација само што честопати затоа не сме свесни. Мислите иако не ги гледаме, тие се присутни како невидливи енергии и бараат начин да се остварат. Во таа смисла телепатијата не е никаков феномен но воедно крие безбројни опасности. Ефектот од она што го мисли човекот секогаш порано или подоцна го погодува човека самиот во некоја форма.


Постирано од: neo_wmaster
Датум на внесување: 14.Септември.2008 во 11:31
Ajde da probam da vi objasnam zosto se slucuva za nekoja licnost da znaeme sto ke kaze, uste pred da go kaze toa. Nasite mozoci imaat elektrostatsko pole, zosto nie imame biopotencijal. E sega toa pole e naizmenicno i ima nekoja odredena frekvencija. Sekoj mozok ima razlicna frekvencija. Isto kako radiata ke go podesis na edna frekvencija i slusas edna stanica, posle pak ke go podesis, druga stanica. Isto e i so mozocite. Telepatite go podesuvaat mozokot na nasata frekvencija i tocno znaat sto mislime. Ako so nekogo go pominuvame pogolemiot del od denot nekolku godini nasiot mozok sam se podesuva na frekvencijata na mozokot na taa licnost i zatoa znaeme sto taa licnost misli.

-------------
I love Daphne Millbrook.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 15.Септември.2008 во 11:58
Originally posted by krin krin напиша:

..........плачење OVA NE E VOZMOZNO...ZAREM ZIVOTOT E VAKOV?изненадувањеизненадување



telepatija-rezultat poradi prirodata na covekot da bide povrzan so nesto
pa taka ako ste povrzani so roditelite tie ce ve upravuvaat
   ako ste so parite parite ke ve upravuvaat
    sko ste povrzani so alista tie ce ve upravuvaat a   ako ste povrzani so vnatresniot svet   so vas od nadvor nikoj ne ke moze da ve upravuva
   pa taka ako ste povrzani so pozitivniot svet vo vas, so vas nikoj ne ke moze da komanduva, no poradi telepatskata povrzanost na svetlinata so site lica vie ke bidete magnet koj ke gi privlekuva site lica odnosno telepatski ke vlijaete vrz site,
   -i ako ste povrzani so negativniot svet vo vas site procesi koi se spomnati ke se slucuvaat no samo vo invertirana   forma.


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 20:16
ТЕЛЕПАТИЈА : способност на човекот да почувствува или предосети некој настан на далечина; способност на некои лица, со некои уште недоволно проучени душевни врски, да можат да се разбираат со некои личности што се наоѓаат далеку од нивните осети; се зборува за пренесување на мисли, за влијание на некого од далечина, за видовитоста на некои луѓе, итн.
ОД СИГУРНИ ИЗВОРИ!    


Постирано од: mmomirovski
Датум на внесување: 02.Октомври.2008 во 00:01
Некаде прочитав дека, човекот, користи околу 5-10% од својот мозок, така да останатите 90%, кој знае за што се... Телепатија, телекинеза, и останатате "кинези", така да. Но, хмм, тука би се поставило интересно прашање, дали би сакале да поседувате таква "моќ", можеби понекогаш е подобро некои работи да не ги знаеме. Уффф, ignorance is a bliss викаат. Сега хипотетички прашања мажат да се постават многу. Но се сведува на тоа, дали навистина би сакале таа "моќ", знаеете што викаат внимавај што посакуваш може да ти се оствари :)


Постирано од: Парапсихолог
Датум на внесување: 19.Ноември.2008 во 08:35
Телепатијата е (пара)психички процес на екстрасензорната енергоинформациона перцепциjа и воздејство, при којшто едно живо суштество предава и/или прима од/на друго информација за својот психички и биолошки живот - емоции, сетила, представи, мисли, метаболизам, здравствена состојба и др.

http://belsu.narod.ru/telepat/index.html - http://belsu.narod.ru/telepat/index.html
 

 

 

 



-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 19.Ноември.2008 во 12:21
Основен јазик на форумот е македонски.
Правила на форумот
 
Потруди се постовите да ги пишуваш на македонски јазик.
Поздрав и добредојде на форумот.среќа


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Парапсихолог
Датум на внесување: 19.Ноември.2008 во 14:16
Ке се опитам да си го адаптирам jазикот, согласно со Правилата на форумот - "Основен јазик на форумот е македонскиот и неговите дијалекти..."


Постирано од: maki_seker4e
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 19:50
mn mn e zakon mene mnogu pati mi se slucilo

-------------
I love saying yes...and doing the opposite. a friend is alweys there when you need them.NOT ME!


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 05.Јануари.2009 во 18:23


Можно е...
Најверојатно функционира на начин што енергетските бранови на мозоците се пресекуваат како во Квантната механика и доаѓа до "безвременска" размена на податоци...





-------------


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 05.Јануари.2009 во 19:39
I jas imam takvo iskustvo...zaprepastuvachki e


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 07.Јануари.2009 во 23:53

Најчесто ми се дешава со либето. Си праќаме смс или си ѕвониме истовремено.
Ќе да има нешто :Ѕ...


-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: FILIP
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 18:05
има и то како има... јас ова го поврзувам со поговорката, ние за волкот... волкот на врата.
ние мислиме на волкот... и ОП волкот се појаував ете ти телепатија, што ни текнало башна волкот да мислиме или да кажеме: лелее ако дојде(тој и тој) и ете го доаѓа...

-------------
Правдата е релативна работа, но ВИСТИНАТА е една


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 22:29
Mnogu cudna rabota mi e telepatijata..i mnogu cesto mi se desava toa so brat mi,isto ko da sme bliznaci a ne sme..mnogu e interesno nekako..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Sho-Sana
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 15:18
Има два услова за да се поврзам телепатски со некого: да сме на иста бранова должина, но и да има заемна припадност и блискост (семејна, пријателска, љубовна...). Имам неколку луѓе во мојот живот со кои така функционирам. Сите нив многу си ги сакам, а и тие мене. големо%20гушкање


-------------
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 18:01
Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Најчесто ми се дешава со либето. Си праќаме смс или си ѕвониме истовремено.Ќе да има нешто :Ѕ...


i ja isto premnogu chesto mi se sluchuva

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 22:21
Imam mogu luge vo mojot zivot so koj sto taka funkcioniram.Imam izrazena senzitivnost i gi cuvstvuvam rabotite okolu mene.

-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: marijauneva
Датум на внесување: 18.Јануари.2009 во 02:20
Telepatija taa postojano mi se slucuva ponekogas i po nekolku pati na den.I* se4ga vo momentov prakam misli kon edna osoba pa da vidime dali e navistina tolku golema zelbata za da se ostvari telepatijata










Постирано од: karamandi
Датум на внесување: 20.Јануари.2009 во 16:35
neznam kolku pati mi se slucilo toa


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 17:02
da...mnogu pati mi se slucuva


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 22:47
A KOJ VERUVA NA NESTO STO NE SUM VO SOSTOJBA BAREM ZA SEGA DA GO OBJASNAM

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: anelija l
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 23:31
mi se ima mnogu pati sluceno da pomislam na nekoj i da mi dojdi ili da se slusnam.


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 10:39
....ми се има случено повеке пати,да не речам често.....понекој пат навистина успева да личноста ги каптира пратените мисли ,но некој пат ми се чини дека има пречки на фрекфенцијатане%20знам....


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 17.Јуни.2009 во 23:30
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

....ми се има случено повеке пати,да не речам често.....понекој пат навистина успева да личноста ги каптира пратените мисли ,но некој пат ми се чини дека има пречки на фрекфенцијатане%20знам....


Kaj mene poslednive 2 dena imashe prechki vo frekvencijata...


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 19:02
Телепатијата просто и едноставно се мисли изразени во патувачка енергија која секако се пренесува или вибрира во космосот и лесно може да се поистовети со законот за причина и последица;
пр; Мислиш на некого многу често и од силна желба да ја видиш личноста тоа се остварува бидејќи енергијата се пренесува низ воздухот и создава честици кои се привлекуваат, така да сами креираме вакви ситуации.
Исто важи и за некого што не можеме да го поднесеме одеднаш секаде почнуваме да го гледаме, тоа зашто постојано мислиме на тоа.
Мислите се многу моќна работа, нема играчка со нив

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: cupeto
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 13:30
cesto ostvarliva telepatija - ama za teski losi raboti,
lesnite i dobrite nekako imuni na telepatija   

-------------
Vo zivotot pola zdravje go trosime za pravenje pari,a posle parite gi trosime za zdravjeto,pa ne e podobro da se uziva vaka ?


Постирано од: Командантица
Датум на внесување: 02.Јули.2009 во 21:24
не знам како функционира сето тоа,...но и да ми се случило такво нешто..сигурно е случајност!

-------------
..Живеам за да умрам..!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk