IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - HPV и HPV вакцина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HPV и HPV вакцина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 21:38
Еве јас сум меѓу другите улоги што ги имам сум и мајка на една ќерка.
Нема шанса да ја пратам да ја прими вакцината.
Вакцината ја прима она од дома, во секојдневни мали дози во вид на воспитување и отворени разговори, однос на меѓусебна доверба и другарство (како впрочем и со другото дете).намигнување



Изменето од maria_magdalena - 13.Октомври.2008 во 21:38
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 01:46
јас лично слушнав на црно-бел бумбар,се јави маж и рече тие вакцини што моментално се пуштаат кај нас,се строго забранети во некој земји,почна да кажува и каде може на интернет тоа да се прочита,ама го исклучија......
така да не доразбрав во целост ни ја
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 13:29
Cestitam 'mrzla' i jas sledev taa emisija ama ova sum propustil sto go kazuvas i sekako slicni informacii postojat na internet i lugevo i ne se bas taka glupavi. Se javi uste eden maz pa kaza od toa lekarite dobivale sitni pari a politicari se pogolemi profiteri od niv. Znaci, nije cilj da se zastitat zeni tuku naprotiv, da se zgolemi epidemijata NE SAMO NA OVOJ VID NA RAK - mnogu poveke bolesti i virusi ke proizlezat od ova. Moze da se sretne na internet da ova so vakcinava e tezok zagovor, mozebi so najdobra namera. Zagovor kon zenska populacija. Dolznost na sekoj roditel e da si ja zastiti svojata kerka i sopruga od vakvi experimenti. Viknete gi tie neuki lekari neka procitat ovde kako nastanuva rakot voopsto i drugi bolesti i dali ova sto pisuva Michio KUSHI se gluposti.


ov provcitav na ovoj forum na ova tema na 1va stranica;

"ХПВ вакцината е рекомбинантна вакцина, што значи дека во себе не содржи живи вируси. Вирусот во вакцината е протеин добиен со генетски инжењеринг и не може да предизвика ХПВ инфекција."

Znaat li roditelite STO E TOA GENETSKI INZENERING ?

Vakcina koja sodrzi zivi virusi...genetski inzenering...PROTIV sozdavanje na KANCEROZNI KELII ?

Hitler megu prvite upotrebuval genetski inzenering!

Hipokrat ili politicki profiteri i poslusni lekari partiski 'vojnici'

" Mnagupi vam kvare dete "

Neka mu ja misli toj sto ima kerki dali zdravjeto na svojata kerka ke prepusti na neuki lekari - koi pojma nemaat kako se sozdava, sprecuva ili leci rak na matka - ili ke isfrlat KANCEROGENA ISHRANA od UM na svoi deca.

Narod ne izbira politicari da ne hranat so kancerogena hrana i da im vbrizguvat na deca vakcini na baza na genetski inzenering.

Politicari i lekari zaedno bi trebalo da povlecat KANCEROGENA HRANA !
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 13:50
Of da mu se nevidi. Ovoj internet ke ne poludi. Sto i da sakas da se informiras..........sekogas ima ZA i PROTV..........




I sega???????????

Da se vakciniram ili ne?????????????????Da se vakciniram ili ne
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 13:51
ISPRAVKA - Vakcina NE sodrzi zivi virusi...Genetski inzenering e najgolemo zlo vo nauka voopsto a na naucnici dobivat nagradi za svoja rabota. Ovie li se od Manu tie umni glavi ?

" Patot do pekolot e poplocen so najdobri nameri !"

Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 14:12
Istata vakcina ja ima i ovde... jas imam kerka od edna i pol god i zatoa sum informirana. Prochitav nekolku postovi i izgleda deka nesto ne vi se bendisuva ova vakcinava...
 
Jas ne znam na koja vopzrast ja stavaat ama znam deka sega pred nekoja godina izleze i nosto loso nemam slusnato za istata... Ne znam od kaj vi se ovie ¨crni informacii¨... Ako imase nesto loso vo vakcinata sigurno ke razberevme tuka, zosto ova vesnicive skandal od nisto pravat...
Прилепчанка
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 14:17
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

Istata vakcina ja ima i ovde... jas imam kerka od edna i pol god i zatoa sum informirana. Prochitav nekolku postovi i izgleda deka nesto ne vi se bendisuva ova vakcinava...
 
Jas ne znam na koja vopzrast ja stavaat ama znam deka sega pred nekoja godina izleze i nosto loso nemam slusnato za istata... Ne znam od kaj vi se ovie ¨crni informacii¨... Ako imase nesto loso vo vakcinata sigurno ke razberevme tuka, zosto ova vesnicive skandal od nisto pravat...


http://www.moh.gov.mk/hpv/

мене единствено што не ми се допаѓа е што за една вакцина имало 7 пријавени девојчиња,... значи нема да се вакцинираат сите што сакаат... збунетост







Изменето од BisernA - 14.Октомври.2008 во 14:22
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 14:24
Ovaa vakcina vo SAD se upotrebuva od 80-tite do denes, vo EU, ne znam od koga e vovedena, ama se koristi, i ne se zabelezani nekoi nesakani dejstva, do sega, od nea.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 18:06
citav po internet za vakcinava.luge od drugi zemji koi ja primile imale i negativni posledici,nekoi i dosta seriozni.poveketo dobri komentari koi gi sretnav za vakcinava bea ili od samiot proizvoditel,sto e normalno.ili od doktori.i kako bi mozele da znaeme koj laze,a koj ne?i sto e vistina,a sto ne?iako ne veruvam deka luge kako nas,koi si gi kazuvaat makite na forumi bi lazele.koj da znae...
Кон врв
RUKICA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUKICA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 21:48
A DO KOLKU GODINI MOZE DA SE PRIMI VAKCINATA? JAS SLUSNAV DO 26????
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 01:44
Eden doktor ginekolog (U SISTINA) i rekol na bratucetka mi koga otisla da se vakcinira deka ne e vakcinata ko so treba i da ne se laze. Imalo i doktori ginekolozi koi ne gi vakcinirale svoite kerki. A neli sekoj tatko go saka najdobroto za kerka si?????


P.S Jas ne sum protiv vakcinata no ke pocekam edna godina da gi vidam rezultatite pa.......posle ke se vakciniram ako se e ok!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 01:53
мојот матичен гинеколог ми рече НЕ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 09:24
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

мојот матичен гинеколог ми рече НЕ


Паметен некој чичко.
И да го слушаш.

Секој лек па и вакцина, за да се знае какви долгорочни ефекти ќе има, треба прво да се проба. А како ќе се проба-ако не на самите луѓе?
А зошто пак мојата ќерка да биде дел од “експериментот“? Или било кој друг?
Нели е поубаво човек да се заштити на поинаков начин од овие работи?
Кој може да гарантира дека оваа вакцина подоцна енма да предизвика некоја болест, таа е составена од партикули добиени со генетски инжинеринг кои всушност се борат против тие вируси, (4 вида ХПВ, 16, 18, 6 и?, утрово на Журнал кажуваше гинеколог).
Од каде да знам јас дека тие “вештачки создадени војници“ утре нема да се свртат против нешто друго во организмот и да предизвикаат бура?

Ако некој може да го најде документарецот “Bad way to Edgeway" (мислам дека така се викаше многу одамна го гледав некаде далеку од овде) се ќе му се разјасни.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 14:02
vakcinata e za 4 tipovi na hpv 6,11,16 i 18.najcestite tipovi na hpv koi predizvikuvaat problemi vo reproduktivnite organi.6 i 11 predizvikuvaat kondilomi,onie izrastoci na genitaliite,a ne predizvikuvaat rak.dodeka 16 i 18 se onie od koi moze da se razvie rak na penis,grloto na matkata.pozdravce
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.