IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - HPV и HPV вакцина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HPV и HPV вакцина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Автор
Порака
Goddes of Chaos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2007
Локација: Ecuador
Статус: Офлајн
Поени: 337
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goddes of Chaos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 16:48

Пред еден месец ја примив и се чувствувам ок.. дали има некои што го дели моето искуство???

Narodot za najmudra kniga ja smeta onaa koja e najnerazbirliva za nego.-A.Hitler
Кон врв
pikovit Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pikovit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 00:26
Gore veke e mn ubavo objasneto sto znaci HPV i sto oznacuvaat CIN promenite.
CIN1-oznacuva promena na kletkite na grloto na matkata od koi 25%ne se vo red(znaci nastanale benigni promeni) a dr 75% se normalni kletki
CIN2-50% se normalni kletki 50%ne se vo red
CIN3-75% ne se vo red a 25% se normalni.

Sekoja devojka koja stanuva seksualno aktivna treba da odi na ginekolog na kontrola na sekoi 6 mes ili barem 1 godishno.Se sto e navreme otkrieno e najubavo.
Za CIN promenite prvpat slusnav pred 4 god koga otidov na ginekolog poradi jaki bolki i bev izvestena deka imam CIN1... se razbira toa bese shok za mene, nacinot na koj mi kazaa vednas pomisliv deka imam rak.Za site detalnosti se informirav preku internet. Moram da napomenam deka vo CIN promenite mn vlijaat stresovite i nervozite, mozam slobodno da kazam deka samata si predizvikav da stane od CIN1 vo CIN2 a potoa i CIN3, psihicki mn se zamarav so toa i se nervirav i mislam deka seto toa doprinese da se vlosi poveke sostojbata.
Potoa sleduvase CO2 laser vaporizatio( laserska operacija) gorenje na kletkite koi sto ne se normalni.
Od togas pa navamu pravam kontrola na sekoi 4 mes.i veke 4 godini nemam pominato den bez vitaminski apcinja, caevi ( najmnogu Rusa treva) pokraj kantarion, neven i kopriva. Mnogu vlijae odrzuvanjeto na imuniot sistem.Pozle laserskata operacija pak mi se pojavi CIN1 megutoa kontrola si pravam redovno i si go odrzuvam imuniot sistem.

Momentalno sum na terapija so vaginaleti 5-Fluorouracil, koi gi primam 2 mes i koi treba da doprinesat vo zazdravuvanje na nastanatite promeni na grloto na matkata.

Devojki, imajte zastiten seksualen odnos i ne sramete se da odite na ginekolog, sekoja navremeno otkriena promena e najdobra i za lecenje.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2008 во 10:35
Toa sto si ja primila pred 1 mesec e premnogu rano za da se kaze dali nesto e vo red ili ne. Ne go svakjaj mojot komentar deka sakam da zasplasam ili nesto slicno, tuku deka e potrebno vreme za da se vidi dali nekoj lek ili vakcina e sosem ok bez nikakvi posledici.
vaka posle 1 mesec ako kaj tebe e premnogu rano da se kaze.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Goddes of Chaos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2007
Локација: Ecuador
Статус: Офлајн
Поени: 337
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goddes of Chaos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 14:25

HEheheh ovaa vakcina zakonski im ja stavaat na 9godisni devojcinja vo SAD i proverena e ne e nova pustena e od pred 7 god vo officijalna upotreba a pred tie 7 god im e testirana na 100.000devojki sirum svetot.

Narodot za najmudra kniga ja smeta onaa koja e najnerazbirliva za nego.-A.Hitler
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 14:04
Jas bas nemam vakvi infoprmacii. Moite se u stvari sprotivni na ova sto ti go velis, deka ispituvanjata ne se bas zavrseni. A isto taka ima prijaveno nekolku slucai na devijcinja mislam vo Hrvtaska bese, koi umrele od vakcinata-izgleda sekoj organizam razlicno reagira. Slicno kako so penicilinot, nekoj go pdonesuva, nekoj ne.

Изменето од Astra - 12.Мај.2008 во 14:05
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 10:34
Вакцината е здрава намигнување и на девојчиња од Европа им ја ставаат,..... и тоа задолжително,.... а кај нас мислам дека е некаде околу 300 - 400 евра.... збунетостнели оваа вакцина се прима во повеќе делови ?? мајка ми дома ме убедуваше и јас да сум ја примела..... ама пусти страв од игли голема%20насмевка
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 20:18

и да образложам зошто мислам дека е здрава,...... мојата мајка работи во тоа подрачје,( медицина и биологија )..... така да како моја мајка сака се најдобро за мене,.... и дојде до заклучок дека е препорачливо и јас да ја примам таа вакцина,..... не по тоа што го слушала,..... туку по тоа што го прочита,.... специјално за тоа,....

и вакцината во Македонија ќе стане задолжителна како што е во другите земји,...... само што ќе биде бесплатна за девојчиња од 9 до 15 год,... а јас за жал не сум тука,...... голема%20насмевка

нормално дека секој организам различно реагира,..... но мислам дека доколку реакциите се како кај пеницилинот,... тогаш сите што ја даваат оваа вакцина би биле далеку повнимателни....... среќа


Изменето од Biba_G - 18.Јануари.2009 во 22:13
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 10:32
Астра,.... мајка ми го читала тоа на како еден вид проспекти,..... ми рече дека има читано и на интернет,.... и ми кажа каде,.... еве ти ги страните..... трепкање

http://www.hera.org.mk/

http://www.mojamedicina.com.mk/default.aspx?pArtID=305


и еве еден дел,.....

ХПВ вакцината е рекомбинантна вакцина, што значи дека во себе не содржи живи вируси. Вирусот во вакцината е протеин добиен со генетски инжењеринг и не може да предизвика ХПВ инфекција.


Кон врв
неутрино Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај неутрино Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 04:27
Ne bi trebalo da se zalazuvate deka ako primite HPV vakcina ste ja zavrsile rabotata i gotovo. Mnogu poveke se vazni nekoi drugi raboti. Kako se zivee, so kogo se zivee i kade se pregleduvate. Kako i se vo zivotot i ova e bisnis. Za zal HPV vakcinata e seuste poveke bisnis od kolku vistinska zastita.
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2008 во 07:45
...HPV, virusot, kako i sekoj drug virus, ima edno mgogu gadno svojstvo, a toa e deka mutira vo razlichni podvidovi, dosega se poznati okolu 17, a seushte se otkrivaat drugi, kako i sidata i toj virus e od genetsko-labaratorisko-oteklo i e napraen u Kina i bifshiot SSSR, kako kontra merka za Americhkite je*achi...taka da vakcinata e demo trial, seushte ne e ispitana do kraj i ne zashtitue od site vidovi HPV, virus, znachi dzabe se vakcinirate, virusot mozda e prisuten vo vasheto telo ushte koa ste se rodile, kako sho vi go prenela majkata, ali za svaki sluchaj stavajte navlaki...


...inache HPV virusot, spored podatocite vo Makedonija e mnogu shiroko rasprostranet, sho donesue do zakluchokot deka mladive se perdashat na mrtvo i se bajagi promiskuitetni...znachi vakcinata nema da ve zashtiti, tuku ke ve zashtiti nachinot na zivot-pomalce sex partneri bi bilo nekoe reshenie preventivno sekao so upotreba na prezervativi...


blagodaram:)
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2008 во 23:51
вакцината кошта 450 евра.има две ревакцинации.точно е дека сеуште не е потврдено дали има нуспојави,затоа што официјално се користи околу 6 години.имало неколку смртни случаи кои не е потврдено дека се баш поради  вакцината.
како и да е преферирајте секс со заштита,а најдобро е неменување на партнериголема%20насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
неутрино Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај неутрино Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 00:20
Znaci vaka, nesto ima tocno no nesto ne e tocno vo vrska so HPV visrusite.
- toa se poveke visrusi na broj, poveke od 100 - tina.
- istorijat: tie poranono se vikaa PAPOVA, toa e skratenica od papiloma virusi i vakuoliziracki agens 40. Ovoj podatok tesko ke go najdete na internet. So promena na klasifikaciite go dobija imeto HPV virusi. Toa vo prevod znaci Human Papiloma Virus.
- Kako sto rekov gi ima poveke od 100.
- Informativno kolku za razbiranje za sekoj covek da razbere: Sekoj covek vo zivotot videl kako izgleda zaraza so HPV. Obicnite trtki sto se javuvaat po kozata, a najcesto na racete i po izvesno vreme sami isceznuvaat se vsusnost infekcii od poedini vrsti na HPV (tip: 1, 2, 4, 26, 27, 29, 41, 57, 65).
- Znaci HPV go izmislila prirodata odnosno Gospod kako personifikacija na istata. NO, vo isto vreme e mnogu verojatno deka negdeka po genetskite laboratorii se eksperimetira poprilicno so HPV i istoto taka e vozmozno da postojat i mutirani soevi na HPV dobieni vestacki.
- Virusite od Grupata na HPV sto se prenesuvaat po seksualen pat gi ima poveke od 40 na broj. Najcesto se prenesuvaat pri odnosi kade ne se koristi kondom. NO, treba da se znae deka kondomot ne e apsolutna zastita od HPV virusite, zatoa sto seksot ne samo "sterilno, asepticno, vovlekuvanje na penisot vo vaginata". HPV virusit gi ima vo sekretite.
- Poedini od HPV virusite predizvikuvaat Kondilomi. Toa se onie "gadni, karfiolesti, izrasotci na glavceto od penisot i vo vulvata pred vaginata". Tesko se iskorenuvaat ili so gorenje ako se pomali ili so operacija ako se pogolemi. Ovie HPV virusi ne pravat rak nitu kaj zenata nitu kaj mazot. No, nedaj boze da gi imas, togas prakticki nemas seks ili go nemas taka kako sto treba da bide. Zigosan si.
- Drugata grupa na HPV virusi, toa se onie visrusi koi se udruzeni so pojavata na rak od grloto na matkata kaj zenata, glavata na penisot kaj mazot, pa i anusot kaj homoseksualcite.
- Vnimavajte tie sami ne predizvikuvaat "rak" postojat i drugi faktori potrebni za toa. Zatoa se veli "udruzeni".
- crn humor: "Sedi, pie, eden neraspolozen maz. Rezignirano veli, Zenata mi umre od rak na grloto na matkata, ebati srekata sega i vtrata zena mi umre od ista bolest.NO DOBRO DVETE BEA STARASNO BOGATI". Sovrsen zlocin gi zarazuva so isklucitelno patogeni soevi na HPV i gi umira kutrite zeni.
- Stop, malku da ne se prplasat zenite pa da ne ostaneme bez niv. Treba da se znae deka HPV infekcijata e prilicno cesta, ne toluk zatoa sto nekoj ja donesol ovde, iako i toa stoi so Kvorovsci i sekakvi drugi probisvetovi infekcijata drasticno se zgolemi, a bogami ni albancite ne se za falenje zatoa sto odat i se vrakaat doma kako gasterbajteri i pritoa sigurno ne apsiniraat koga se nadvor. Sekako ne se odnesuva samo na niv, ama tie odat poveke na pecalba. Da sumiram malku, golem broj zeni i mazi imaat HPV infekcija i toa onaa od opasnite sto e udruzena so rak, no imunitetot si ja vrsi rabotata isto kako kaj trtkite na rakata. Imas i eden den ke vidis isceznala. Ne sekoja zena dobiva rak, no koja ke bide taa. Tuka e vestinata da se odbere kutrata i da se spasi. no za toa ke zboruvame drug pat se razbira dokolku ima interes.

Bidete vnimatelni so izjavite: "Imam HPV" Ajde toa sto ke odite modri od kotek, ama sto ako se sluci toj ili taa da pocne da gi podrazbira rabotite, tuku veke si ja prekinete vrskata ili brakaot. HPV preku veter ne doaga.

treba da se znae: seksot nitu zaprel, nitu ke zapre.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 21:03
Јас сум ПРОТИВ оваа вакцина.
Знае ли некој какви далекусежни последици ќе има? Мислам, да не биде еден ден “Извинете...згрешивме“. Веќе имало и смртни случаи, наводно не предизвикабни од нејзе.

Малку прибран живот...и не ви треба вакцина.
Дури (свесна сум дека сум поконзервативна, не се лутам што некои ме нарекоа неандреталец на форумов, напротив), дури значи мислам дека оваа вакцина ќе поттикне некое послободно однесување меѓу младата популација...Мислејќи дека се заштитени, ќе се однесуваат уште послободно а тоа ќе повлече низа лоши работи, а можеби и болести.



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 21:32
Искрено вчера зборев со еден доктор во клиника за оваа вакцина против рак на  матката. Знаете чи што ми рече? 8000 денари е една а треба три да се примат и дека никој не ти гарантира дека нема да се фати рак на матка........
така да молете се на Господ да не фатите само.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,360 секунди.