IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - HPV и HPV вакцина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HPV и HPV вакцина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
Автор
Порака
emily_84 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emily_84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2010 во 09:28
Me zainteresira poslednata recenica za kantironovoto maslo. Dali toa se odnesuva na site vidovi na HPV ili samo na onie koi predizvikuvaat ranicki i bradavici?
Кон врв
ivoni4ka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivoni4ka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 14:34
vi se cudam na intelegencijata sto ja imate i ne mi e jasno kako mozete da kazete deka hpv vakcinata ne e dobra mene na nekoj nacem mi go spasi zivotot jas ja primiv vakcinata silgard vo 3 dozi minatata godina sega imav spontan abortus i mi pravea ispituvanje pokaza hpv infekcija vo konsultacija so lugeto od manu mi kazaa deka go imam najslabiot tip na hpv virusot koj se javuva koj najretko se javuva a e najlesen a najcesto posle abortus zenite fakaat hpv infekcija od visok rizicen tip, a mene me zastitila vakcinata. ovaa vakcina stiti od 4 najopasni vidovi na hpv infekcija. na slednoto tipiziranje vo manu so podobruvanje na imunoloskata sostojba na organzmot veke go nemav virusot. pa posle mislite se od kade ste fatile hpv virusot i ne gi obvinuvajte vasite partneri bidejki virusot go ima sekade okolu nas
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 16:40
Ајде да пробаме да и разјасниме некои работи на ivoni4ka.среќа

Најпрвин официјални податоци за ХП вирусот....
Кај половина од популацијата барем еднаш во животот има присуство наовој вирус и е сосема безопасен,па како резултат на имунит систем може да исчезне 1-2 години,додека  кај помал број на жени овој вирус може да предизвика предканцерозни промени.

Постојат стотина типови на ХП вирус  од кои 15 се сметаат за ризични,а двете вакцини (Cervarix -штити од ХП-16 и ХП-18),a Gardasil дополнително штити дополнително од ХП-6 и ХП-11,кои се предизвикувачи на генитални брадавици-непријатна состојба ,но не и опасна по живот.
Важно е да се напомене дека самото присуство на вирусот ,не значи и заболување од рак,има жени кои немаат ваков вирус ,а сепак болеста се развила,затоа што има и други фактори кои влијаат за појава на оваа болест....пушење,намален имунитет,генетска предиспозиција,исхрана итн.
Начинот на пренесување во 90% од случаите е со сексуален однос со веќе инфицирано лице,друг начин е триење кожа со кожа или преку облека.
Е сега околу поентата на вакцината...значи таа нуди заштита од ХП-16 и ХП-18,ШТО НЕ ДАВА НИКАКВА ГАРАНЦИЈА,дека вакцинираната жена нема да заболи од рак  од некој друг тип на вирус,и во моментов во описот на вакцина стои дека имунитетот трае 5 години,значи самите производители  го навеле овој факт.
Мој совет....правете 2 пати годишно ПАП тест и така навреме би се открила евентуална промена на епителот на грлото на матката.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
ivoni4ka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivoni4ka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 12:13
kako prvo premnogu dobro se informirav za vakcinata pred da ja primam, kako vtoro jas sum diplomran laborant specijalist rabotam vo biohemiska laboratorija vo ginekoloska klinika ne moras da mi objasnuvas i pojasnuvas znam sto kako ...... eve nekoi vazni informacii
vakcinata Silgard :
Вакцинацијата режим се состои од 3 одделни 0.5-мл дози дадени во основната линија, 2 и 6 месеци со интрамускуларна инјекција во делтоидната регионот на надлактицата или повисока anterolateral областа на бутот. Неговата употреба е наменето за превенција на цервикалниот карцином, со висока оценка на грлото на матката dysplasias / precancers (цервикална интраепителна неоплазија [ЦИН 2 / 3]), high-grade/precancerous vulvar диспластични лезии на возилото (VIN 2 / 3), и надворешните генитални брадавици ( condyloma acuminata) предизвикани од ХПВ типовите 6, 11, 16 и 18.
Исто така, спречија 95% од ХПВ поврзани со ЦИН 2 / 3 и аденокарцином in situ случаи; 99% од гениталните брадавици случаи и 100% од ХПВ 16 - и 18-поврзани vulvar и вагинален precancers (VIN 2 / 3 или залудно 2 / 3) кај жените кои претходно не биле изложени на овие типови на ХПВ.
ХПВ вакцината е генерално добро се поднесува во клинички студии; несакани настани се случуваат во зголемена фреквенција во споредба со плацебо вклучен болка (83,9% наспроти 75,4%), оток (25,4% наспроти 15,8%), еритема (24,6% наспроти 18,4%), треска ( 10,3% наспроти 8,6%), и пруритус (3,1% наспроти 2,8%). реакции беа пријавени за да биде блага до умерена во интензитет.
Некои типови на ХПВ се наведени како "ниско-ризични" вируси затоа што тие ретко предизвикуваат лезии кои се развиваат во рак. Типови на ХПВ кои се со поголема веројатност да доведе до развој на рак се наведени како "висок ризик". Двете висок ризик и низок ризик типови на ХПВ вирусот може да предизвика раст на абнормални клетки, но само на високоризични видови на ХПВ доведе до рак. Сексуално преносливи, високо-ризични ХПВ типови се 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, и 73. Овие високо-ризични типови на ХПВ предизвикуваат израстоци на грлото на матката, кои обично се рамни, а речиси невидливи, во споредба со надворешен брадавици предизвикани од ниско-ризични типови ХПВ-6 и ХПВ-11. ХПВ типовите 16 и 18 заедно причина околу 70 отсто од рак на грлото на маткa. Важно е да се напомене дека, сепак, голем дел од висок ризик, ХПВ инфекции си отиде на своја и не предизвикуваат рак.
kako i da e ovie vakcini samo delumno te spasuvaat e sega ako si takov maler da zakacis nekoj tip na virus za kj ne si vakcinirana......
toa ti e isto kako so vakcinata protiv grip se vakciniras samo protiv 1 tip na virus a gi ima mnogu
devojki vakcinirajte seeeeeee ne ne na odmet
posle vakcinata i revakcinata nemav ama nieden simptom kaj nas vo nasiot zavod za zdravstvena zastita Stip nema nitu eden registriran slucaj na komplikacii ili nesakani dejstva
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 17:48
Originally posted by ivoni4ka ivoni4ka напиша:

vie cudam na intelegencijata sto ja imate si ne mi e jasno kako mozete da kazete deka hpv vakcinata ne e dobra mene na nekoj nacem mi go spasi zivotot jas ja primiv vakcinata silgard vo 3 dozi minatata godina sega imav spontan abortus i mi pravea ispituvanje pokaza hpv infekcija vo konsultacija so lugeto od manu mi kazaa deka go imam najslabiot tip na hpv virusot koj se javuva koj najretko se javuva a e najlesen a najcesto posle abortus zenite fakaat hpv infekcija od visok rizicen tip, a mene me zastitila vakcinata. ovaa vakcina stiti od 4 najopasni vidovi na hpv infekcija. na slednoto tipiziranje vo manu so podobruvanje na imunoloskata sostojba na organzmot veke go nemav virusot. pa posle mislite se od kade ste fatile hpv virusot i ne gi obvinuvajte vasite partneri bidejki virusot go ima sekade okolu nas


Колку интелигентни специјалисти,толку мислења.намигнување
Давај совети,давај мислења,но не ги окарактеризирувај постовите на останатите форумџии.да



Изменето од renatax - 07.Октомври.2010 во 18:05
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
bunny.misuaxx Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bunny.misuaxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 12:20
Значи вака се регистрирав на форумот само поради оваа тема.. Исчитав се напишано за вакцината нма ХПВ и се чувствувам должна да го споделам со вас мојот став и мислење.. Матуранка сум и правам проект токму за оваа тема што значи истражував максимално 24/7 и да ве запознаам соследниве факти:

- ХПВ вакцината не е целосно сигурно од единствена причина што е малку време истрашувана и пуштена е брзо во употреба.. за 100% сигурност би требало да почекаме најмалку 5 години но ХПВ претставува тивка ЕПИДЕМИЈА што значи некои немаат време за чекање..Вакцината е сигурна 90% (иначе сетете се на р3еакциите од вакцина за туберкулоза исто имаше рекции од народот)

- Останатите 10% претставуваат несаканите дејства (што всушност постојат кај СИТЕ вакцини не сакани дејства секогаш се можни) како и несаканите последици од можна АЛЕРГИЈА на некоја од состојките во вакцината.. Значи доколку ХПВ вакцината направи штета вината барајте ја во себе си што не сте провериле на што сте алергични.

- Секој има свој став и мислење и доколку мислите дека ХПВ вакцината нема да ви помогне затоа што сте „чесна девица“ или практикувате употребА НА кондоми, да ве запознаам и со следниве факти.. ХПВ Може да добиете и од еден сексуален партнер и кондомите ве заштитуваат само 93% од ХПВ затоа што целосната кожа (епидермен е) во тој предел е инфицирана а кондомот не ја прекрива цела кожа..

- Плус мојата мајка е Специјалист Гениколог јас сум и единствена ќерка и таа стои 100% зад оваа вакцина дури бев 11та вакцинирана во мојот град. Помина една година јас сум супер! Пред некоја ден бев на систематски ме прашаа дали сум имала некакви несакани последици одговорив НЕ НИШТО прашав ЗОШТО и ми одгговорија заради чиста предпазливост инаку само 2 девојчиња од неколку стотици пројавиле повисока температура од период на 2 дена(што е бај д веј сосема нормално) ПРИЧИНА ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ: Доколку не сте алерги4ни на ништо од состојките (вакви алергии се многу ретки) од оваа вакцина неможете ништо да изгубите бидејчи се состои од мртви клетки кои не предизвикуваат штета а можете само да добиете ако е успешна.. Ако не е НИШТО НЕ Е ИЗГУБЕНО..

Подобро да пробаш да спречиш отколку сигурно да лечиш.. со оглед на брзото ширење на инфекцијата.. :) се надевам дека помогнав..
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 00:53
Originally posted by Goddes of Chaos Goddes of Chaos напиша:

Пред еден месец ја примив и се чувствувам ок.. дали има некои што го дели моето искуство???


сршено%20срце
плачење
Кон врв
Ladybird Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ladybird Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2011 во 00:03
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Овде.....

Прочитајте за истражувањето на лекот варумин....направено во Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје....а поврзано со влијанието на овој лек врз ЦИН промените и високоризичните типови на ХПВ

Јас испив 3-4 дози од Варуминот,имав ХПВ 16 ,52 и не ми текнува уште кој, и цин 2,и плус раничка на грлото на матката (добитната комбинација на све со тек на време си ја добив:-( паралелно пиев и витамини.На последниот пап се покажа дека немам воопшто ХПВ,само цин 2 и никаква раничка на грлото на матката.
Да не го рекламирам,ама околу раничката сигурно ми помогна,а за хпв дали ми помогна,дали било грешка ,не знам.
Чекам трети резултати,па да видам на тие што ќе испадне.
Ако се потврди уште еднаш дека немам хпв,ке земам уште неколку дози од варуминот...зборував со семејството што го произведуваат,уверуваат нормално дека помага и дека се лиценцираат надалеку во русија,швајцарија...
не знам,пробајте...
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 15:54
ХПВ инфекцијата поврзана со ракот на грлото


Резултатите од најновото истражување покажале дека ракот на устата и грлото (гркланот) е во пораст, пред се поради вирусната инфекција предизвикана од хуманиот папилома вирус (ХПВ). Експертите предупредуваат дека оралниот секс во комбинација со ХПВ инфекцијата води до развој на рак на грлото.

Хуман папилома вирус - ХПВ

Студијата, исто така, покажала дека бројот на лицата, кај кои бил дојагностициран рак на грлото поврзан со ХПВ инфекцијата, од 1988 до 2004 година тројно се зголемил. Експертите се убедени дека до ова зголемување довеле промените во сексуалното однесување, кои придонесле за ширење на вирусот.

Терминот ХПВ се однесува на група вируси т.н. папилома вируси. Досега се идентификувани преку 100 различни типови на ХПВ вируси, а околу 30 од нив се пренесуваат со сексуален однос. Овие вируси се напрекуваат папилома вируси, бидејќи одреден број од нив предизвикуваат брадавици по телото на човекот или медицински наречени папиломи, како и одредени видови на карциноми, вклучувајќи го ракот на грлото на матката, ракот на анусот и пенисот.

Dr. Maura Gillison

ХПВ инфекцијата е честа сексуално пренослива инфекција, која се пренесува од едно на друго лице преку сексуален однос или интимни контакти со гениталиите (во текот на предиграта или во текот на „галењето“ со прсти или уста), како и со практикување на орален секс.

„Пушењето и алкохолизмот порано беа главни фактори на ризик за развој на ракот на грлото. Ситуацијата во денешно време драстично се менува. Речиси половина од луѓето кои страдаат од рак на устата и грлото се ХПВ позитивни“, објаснува Dr. Maura Gillison од Државниот универзитет во Охајо.

Истражувањата покажуваат дека особено тинејџерите се несвесни за ризикот што го носи незаштитениот орален секс, вклучувајќи го и преносот на ХПВ вирусот, хламидијата и гонореата.

Резултатите од ова најново истражување се објавени во научниот часопис „Journal of Clinical Oncology“.


Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
snegulka1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2012 во 19:53
Pravev Pap test, na rezultatot pokaza deka imam kletocni promeni sto asociraat na virusni infekcii.napraviv tipizacija, i na rezultatite pisuva : prisustvo na Human Papilloma Virus vo ispituvaniot materijal i toa mesana infekcija so visoko rizicnite tipovi HPV 16 i HPV 58. Doktorkata mi dade upat da pravam biopsija i kiretaza. Moze li da mi kaze nekoj nesto poveke okolu biopsijata i kiretazata ,kolku vreme se odviva,dali e bolno, so kakva anestezija se pravi i dali se pravat dvete edno po drugo,zosto mora i kiretaza, i kade ste pravele. Vi blagodaram
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2012 во 21:23
Јас на времето правев биопсија во Ремедика. Ми ја направија со целосна анестезија, значи ништо не се осеќа. После тоа дента ти се спие и можеш само да мируваш. Киретажа не правев.
Кон врв
snegulka1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2012 во 21:39
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Јас на времето правев биопсија во Ремедика. Ми ја направија со целосна анестезија, значи ништо не се осеќа. После тоа дента ти се спие и можеш само да мируваш. Киретажа не правев.


Kolku plati? I zaso mora jas da pravam kiretaza , od sto zavisi toa?
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2012 во 22:48
Не се сеќавам на точната сума, но беше околу 7000-8000 денари. Но тоа беше пред 6 години. Сега сигурно е поскапо. За киретажа прв пат слушам дека се прави за оваков зафат.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2012 во 09:00
Originally posted by snegulka1 snegulka1 напиша:

Pravev Pap test, na rezultatot pokaza deka imam kletocni promeni sto asociraat na virusni infekcii.napraviv tipizacija, i na rezultatite pisuva : prisustvo na Human Papilloma Virus vo ispituvaniot materijal i toa mesana infekcija so visoko rizicnite tipovi HPV 16 i HPV 58. Doktorkata mi dade upat da pravam biopsija i kiretaza. Moze li da mi kaze nekoj nesto poveke okolu biopsijata i kiretazata ,kolku vreme se odviva,dali e bolno, so kakva anestezija se pravi i dali se pravat dvete edno po drugo,zosto mora i kiretaza, i kade ste pravele. Vi blagodaram


Снегулка,биопсија со киретажа е рутинска постапка која се прави и на клиника на Гинекологија,а таму  можеш да го направиш тоа со здравствена легитимација и син картон за околу 1000 денари.
 
Постапката се прави со тотална анастезија значи прво се зема парче ткиво(биопсија) од цервикалниот дел со атипични клетки,а потоа со кирета се гребе од каналот и потоа малку подлабоко од кавумот на утерусот.Многу кратко трае,а потоа остануваш во соба додека помине дејството на анестезијата и без никакви потешкотии со одиш дома за неколку часа ,но сепак пожелно е да имаш придружба.

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,238 секунди.