IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Кој ја присвојува историјата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој ја присвојува историјата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 147>
Автор
Порака
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13036
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:44
Добър ден, шефе...
Мала корекция, ако може- со шиптарите не сме делеле нищо.Него те се боят от нас. До ден. днешен.
А това, че Самуил намерно е ликвидирал Роман- това показва, че има претенции към трона на Преславските царе.намигнување


Изменето од pagane - 26.Март.2008 во 11:44
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:54
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Исто како што не се пише во Бугарските учебници дека сте ја делеле Македонија со Бугари и Шиптари,или дека Самуил ви го убил последниот хан од ДУЛО родот.Многу работи и вие у учебниците не пишуватеголема%20насмевкаПосле Ченто и Колишевски ви се кривиголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Што Ченто..? стана збор за тоа: Светозар Вукманович-Темпо
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:54
а јапонскиот цар кинески ли е бидејки нападнал кина.

А и ме интересира твојата корекција со кого сте делеле Македонија 1941 и под чива управа биле тетово,гостивар и кичеволутиналутиналутиналутина
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13036
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:56
Сега- не се люти.
Това, което знам от учебиниците е,че по време на Втората светска сме сликвидирали най- елитната есесесовска бригада- Скендербег.
Ако греша и ти знаеш друго- коригириай ме ти, шефе.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:57
Кога сте ликвидирале скендер бег бригадата кога сте биле сојузници со нив,да не скокаш неколку годиниголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13036
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:59
Да, во право си- може и да грешам за годините.
Но знам дека кога България е в Македония , започва да действа Закона за разбойнич(еството, т.е той действа срещ, албанските банди или както те там го наричат. Но 1945 г. всичко се променя.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:01
А јас заборавив дека вие едно кажувате па после пишман станувате затоа изгледа така ве учет по учебниците.Бугарска работа - речам/неречамголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13036
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:03
Неголема%20насмевка
Не ставам пишман, но когато има лапсуси, коригираме се одма.голема%20насмевка
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:04
Originally posted by pagane pagane напиша:

Сега- не се люти. Това, което знам от учебиниците е,че по време на Втората светска сме сликвидирали най- елитната есесесовска бригада- Скендербег.Ако греша и ти знаеш друго- коригириай ме ти, шефе.

Таа е после..А първо сме съюзници с Италия, която пък защитава интересите на Албания...
Тетово, Гостивар и Кичево са в албански ръце в периода 1941-1944. Намери дневника на Богдан Филов. Има интересни работи там.
Кон врв
tanas3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:05
Напиши още нещо за Самуил малко да понаучим история!
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13036
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:05
Originally posted by pagane pagane напиша:

Да, во право си- може и да грешам за годините.
Но знам дека кога България е в Македония , започва да действа Закона за разбойнич(еството, т.е той действа срещ, албанските банди или както те там го наричат. Но 1945 г. всичко се променя.
Кон врв
bulgarian_mk Кликни и види ги опциите
Група
Група

ТуркоМонголски Бугар

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bulgarian_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:06
Буги, не си читал доволно историjа. Части на бугарската армиjа разбиват албанската СС дивизиjа “Скендербег”. На 19 ноември 1944 бугарската армиjа превзема Приштина, на 30 ноември - Рашка и Нови пазар.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:07
Така де исто и со Самуил прво ви го убил царот и сте биле против Македонците и кога сте капитулирале потоа сте станале најголеми Самуилови послушници и денес го славите како свој цар.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Исто и со јазикот и верата,прво синовите на Борис се тепале против јазикот Македонски и верата христијанска и кога сте изгубиле и капитулирале ја промовирате истата азбука Македонска како Бугарска.Целата историја ви се основа на пишман теории,плус нон стоп капитулирате неможе ред и крај историјата да ви фати а камо ли па човекголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13036
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:10
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Така де исто и со Самуил прво ви го убил царот и сте биле против Македонците и кога сте капитулирале потоа сте станале најголеми Самуилови послушници и денес го славите како свој цар.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Исто и со јазикот и верата,прво синовите на Борис се тепале против јазикот Македонски и верата христијанска и кога сте изгубиле и капитулирале ја промовирате истата азбука Македонска како Бугарска.Целата историја ви се основа на пишман теории,плус нон стоп капитулирате неможе ред и крај историјата да ви фати а камо ли па човекголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Ма немой сега така, шефе...
Синът Борисов- Владимир- Расате се бунил против верата християнска.
Но татко му го вратил у правиот пат. Ослепил го.
Заради верата християнска , която би затвърдила величието и престижа на българския трон и държава. Все пак да не забораваме,че в тия времена има само три суперсили- Източна Римска империя, западна Римска империя и България.намигнување
Тоа за азбуката иде после. Шефе , може да говорим за Брегалнишката мисия, ако сакаш.голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 147>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.