IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Кој ја присвојува историјата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој ја присвојува историјата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 147>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:12
Ti rekov najdi popis na stanovnistvoto na Egejska Makedonija i ke vidis kolku Bugari imalo tamu?

I te prasav kako toa vo Egejska Makedonija imalo tolku mnogu Bugari a Vo Vardarska ni eden.

E toa sto na dedoti mu go isprale mozokot toa e druga , sakal covekot gaz da spasi da ne izgnie po zatvorite, ama toa so tebe sega ne ti e jasno toa mnogu me cudi.


A deka Makedonskiot e Bugarski dialekt toa e tolku dobar VIC sto navistina nesakam da go komentiram.

Inaku potekloto na vicot e od laznoto tvrenje na tatarite deka Kiril i Metodij se Bugari ,
Smesno TOSKA mnogu smesno i zalosno sto veruvas na neverojatni pojavi.


P.S. Si slusnal li za kamenot Rozeta.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:24
Ма остај го детето бе култузин очигледно не стигнал до историја за средно образование уште учи од општите истории за осмолетканамигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:48
Него каде е паганката, да дискутира за психологија..
Ми стана некако драга м.м.е.
Се инаети тоа ми е најинтересното кај неа
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:51
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Него каде е паганката, да дискутира за психологија..
Ми стана некако драга м.м.е.
Се инаети тоа ми е најинтересното кај неа


Abe pagankata da ne e ona sto prakase sliki od nea .

Edno ubavo mnogu crno devojce.

Ako e taa si se zaljubil ti Vlade, priznaj?
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Е како сега Јункер?Па нели бил официр,најценен во трновскиот револуцинерен округ!?!Кога нешто не одговара тогаш е под знак прашалник,зар не!голема%20насмевка


Што казва Захариj Стоjанов:

По-главните измежду тия емигранти бяха: ... Никола Славков, родом от Търново, на 28-30 години, мъж с грамаден ръст, учил се в Русия, гдето и бил на военна служба (унтерофицер), така също неизвестен до него време на старите емигранти; Георги Измирлиев, родом из Македония (прекръщен Русеще), учил се в Русия в юнкерското училище, младо момче на, 22-25 години;

Видно е што Македончето е бил уште младо момче - учело е во воено училиште, ама незавршил.

Ете един интересен епизод сврзан с него:

Първите приготовителни събрания станали съвсем тайно. В тях участвували лица с изпитана честност и твърд характер, а именно: Стефан Стамболов, Волов, Г. Икономов, Заимов, Г. Апостолов, Обретенов (големият), Драгостинов, Караминков и Христо Големият.

Георги Обретенов и Георги Измирлиев били докачени твърде много от своите събратя, че се съмнили в тяхната честност и патриотизъм, като им затворили вратата на събранието. Тия тръгнали отчаяни по пор-гевоките улици, поплакали, повъздишали и решили да се самоубият него ден, отколкото да живеят вече на тоя свят. Преди да свършат обаче това решение, те влезли в една влашка кръчма, изпили около една ока ракия, цалунали се и се разделили един от други. Измирлиев потеглил към Дунава, гдето мислил да нахрани рибите, но изходящите се там риболовци го спасили....
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:04
ОК.Така одговара ли ти или не?Морам да прашам бидејки се си наоѓаш како што ти одговара,некако вистината и не ти е многу важна а?
НИкогаш нема да научиш ништо од историјата ниту светска ниту Бугарска бидејки ја толкуваш онака како што на тебе ти одговара а тоа во историјата е само глупост а не фактнамигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:28
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Него каде е паганката, да дискутира за психологија..
Ми стана некако драга м.м.е.
Се инаети тоа ми е најинтересното кај неа


Abe pagankata da ne e ona sto prakase sliki od nea .

Edno ubavo mnogu crno devojce.

Ako e taa si se zaljubil ti Vlade, priznaj?



Не, не е таа....
Друга е
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:43
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Него каде е паганката, да дискутира за психологија..
Ми стана некако драга м.м.е.
Се инаети тоа ми е најинтересното кај неа


Abe pagankata da ne e ona sto prakase sliki od nea .

Edno ubavo mnogu crno devojce.

Ako e taa si se zaljubil ti Vlade, priznaj?



Не, не е таа....
Друга е




Steta.
Кон врв
Tome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:04
Ceta na VMRO-1920 godina-nadpisot e na bugarski

http://img181.imageshack.us/img181/3221/chetatanavyndovopmg9.jpg

Sakam Skopsko
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:07
Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

Ceta na VMRO-1920 godina-nadpisot e na bugarski

http://img181.imageshack.us/img181/3221/chetatanavyndovopmg9.jpg

Sakam Skopsko



Ова се повеќе бугарски капи и униформи.......
Но
Што има врска ако е натписот на бугарски?
Што сакаш да кажеш??
Кон врв
Смрдеш Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Смрдеш Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:12
Зошто на сликава ВМРО-вци са и со бугарски ордени и медали. Па и ги носат со честзбунетост
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:16
Originally posted by Смрдеш Смрдеш напиша:

Зошто на сликава ВМРО-вци са и со бугарски ордени и медали. Па и ги носат со честзбунетост


Прво и прво другар ти не кажа чива чета е ова..
Јас знам дека и Иван Цончев(бугарски врховистички полковник)имаше негови чети и неговите чети носеа ордени...
Затоа прашувам..
И нешто не ми одговоривте..
Што ако е напишана сликата на "бугарски" јазик?
Кон врв
Tome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:18
http://kicevo.blog.com.mk/comment/reply/123951

ЗАБРАНЕТИТЕ КИЧЕВСКИ ВОЈВОДИ -ПЕШО РАДЕВ-ПАШАТА #1

Спознаен во историјата како бугарски војвода (војвода на ВМРО) и најмногу како противник и трн во око на српската пропаганда во овие краеви, тој е отпишан и осуден на заборав.
..........

Sakam Skopsko
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:24
Што ти е поентата,па и Панчо МИхајлов е заборавен од Македонците во Бугарија а поради што?Направил демек грев што го освоил Ќустендил по наредба на Александров,го кутнал царот туркомонголски на коленазбунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 147>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.