IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 792793794795796 824>
Автор
Порака
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 22:13
Originally posted by емил емил напиша:Originally posted by Ташко Ташко напиша:

Их бре, а толку многу сакаат да побегнат од темата.
Е арно ама

Епа Бугарско - Татарска . 

Тоа цртата мајсторе значи дека има разлика меѓу Бугари и Татари .Абе ти и другите Бугари овде сте мајсторите за ЛАЖЕЊЕ т.е. за себезалажување


Сте си решиле да си се лажете, терајте си нема проблем.
Траги-комедијата настанува кога мислите дека некој друг ќе ви поверува во лажгите.

Изменето од Ташко - 19.Ноември.2012 во 22:15
Македонија вечна
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 22:44
http://www.mkd.mk/76521/sport/bugarskite-navivaci-go-ukradoa-cresovoto-topce/

Приврзаниците на „сините“ од Разград го дочекаа својот миленик со симболот на македонската револуционерна борба, што и не е неочекувано од бугарска страна, со оглед дека Бугарија не го признава македонскиот јазик и постоењето на македонска нација, а повеќето револуционери од пред и по Илинденското востание ги смета за Бугари.

кого сме попуштили?


Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 23:17
Originally posted by емил емил напиша:

Мунгос ,кој човек го е создал црешовото топче ?
Најмногу дрвени топови биле направени во крушевскиот реон. Таму во селото Селце биле направени седум, а во самото Крушево шест топа. Непосредно пред и во текот на Илинденското востание во 1903 година за период од два месеца вкупно биле направени 17 црешови топови. Сите дрвени топови имале различни димензии. Должината им била од 80-150 сантиметри, тежината од 20 до 70 кила; калибарот во зависност од муницијата, главно колку џуле од селски кантар или бомба од битолската бомболеарница што ги изработувал Новак или пречник од околу 9 сантиметри. За да се зголеми отпорноста топовите биле зацврстувани со железни обрачи.

Во подготвителниот период за Илинденското востание биле направени повеќе дрвени топови. Меѓу првите, по сопствена иницијатива, црешов топ направил монахот Григориј од манастирот св. Јован Бигорски. Во селото КленоецКичевскобил направен еден дрвен топ во должина од 12 педи. Тој се полнел со шајки и ситни парчиња од железо. Од тој топ востаниците во селото на 29 август 1903 година успеале да испалат четири истрели по што топот се распрснал. Во селотоЛактињеОхридско по наредба на Охридскиот востанички штаб 18-годишниот Трпе Даневски, заедно со уште двајца селани за кусо време направиле четири црешови топови. Должината на овие топови изнесувала околу 150 сантиметри, тешки по 70 кила. Кога биле издлабени, ковачот Мустафа ги зацврстил со осум железни обрачи. Потоа им направил ногарки.

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2012 во 06:42
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Мунгос ,кој човек го е создал црешовото топче ?
Најмногу дрвени топови биле направени во крушевскиот реон. Таму во селото Селце биле направени седум, а во самото Крушево шест топа. Непосредно пред и во текот на Илинденското востание во 1903 година за период од два месеца вкупно биле направени 17 црешови топови. Сите дрвени топови имале различни димензии. Должината им била од 80-150 сантиметри, тежината од 20 до 70 кила; калибарот во зависност од муницијата, главно колку џуле од селски кантар или бомба од битолската бомболеарница што ги изработувал Новак или пречник од околу 9 сантиметри. За да се зголеми отпорноста топовите биле зацврстувани со железни обрачи.

Во подготвителниот период за Илинденското востание биле направени повеќе дрвени топови. Меѓу првите, по сопствена иницијатива, црешов топ направил монахот Григориј од манастирот св. Јован Бигорски. Во селото КленоецКичевскобил направен еден дрвен топ во должина од 12 педи. Тој се полнел со шајки и ситни парчиња од железо. Од тој топ востаниците во селото на 29 август 1903 година успеале да испалат четири истрели по што топот се распрснал. Во селотоЛактињеОхридско по наредба на Охридскиот востанички штаб 18-годишниот Трпе Даневски, заедно со уште двајца селани за кусо време направиле четири црешови топови. Должината на овие топови изнесувала околу 150 сантиметри, тешки по 70 кила. Кога биле издлабени, ковачот Мустафа ги зацврстил со осум железни обрачи. Потоа им направил ногарки.

 


Опааа . Значи вашето топче е создадено во почетокот на 20 век . Додека нашето е создадено за Руско - Турската војна во крајот на 19 век . 

Значи вие сте го виделе од нас . Што значи дека црешовото топче си е Бугарски патент . 

да
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2012 во 09:05
Не бре , топот не го измислиле бугарите па да е украдено. Конкретното топче кое се користело во Македонија е наш домашен производ.

Купувајте од Македонија - за подобра Македонска економија - Влада на ВМОРО
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2012 во 09:41
Домашен производ 45 градуса:

Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2012 во 22:17
Интересно, клучната фраза во шифрата коjа са користели во групата на Вапцаров била "Напред Балгариjа"

Се надевам Платеникот ке обjасни во коj смисла националистот, поетот, македонецот Вапцаров е користил  горенапишаната фраза


Изменето од d4 b3 - 20.Ноември.2012 во 22:21
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2012 во 22:21
оти ги избришавте фактите?

нешто не сум рекол

само факти ставих

при тоа ги транслирав на македонски


Изменето од d4 b3 - 20.Ноември.2012 во 22:21
Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 08:09
Алоооооо б3 д4, пак тргна со спамирање глупости што немаат никаква врска со темите кај што ги постираш.


Македонија вечна
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 10:19
Originally posted by Ташко Ташко напиша:

Алоооооо б3 д4, пак тргна со спамирање глупости што немаат никаква врска со темите кај што ги постираш.


рече Ташко и продолжи по темава со Волжските българи и монголската инвазия на Волга
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 10:21
Во книгата за Вапцаров има и сведочества од распитот на Павел Шатев, ама нема да ги ставам оти ке бидат избришани
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 10:39
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


Интересно, клучната фраза во шифрата коjа са користели во групата на Вапцаров била "Напред Балгариjа"

Се надевам Платеникот ке обjасни во коj смисла националистот, поетот, македонецот Вапцаров е користил  горенапишаната фраза


Незнам зошто баш бараш одмене мислење?!

И јас велам “Напред Блгарија“! И тоа буквално, баш онака како што е напишано.

Меѓутоа сакам да знам кои се вистинските Блгари и овие деншниве кои го узурпирале нивното име?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 10:44
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:


Originally posted by Ташко Ташко напиша:

Алоооооо б3 д4, пак тргна со спамирање глупости што немаат никаква врска со темите кај што ги постираш.


рече Ташко и продолжи по темава со Волжските българи и монголската инвазия на Волга


Ми се чини дека и Ташко ја има истата дилема како и јас, а би рекол и цела денешна Бугарија.

И тие Бугари и вие Бугари! Или сте исти или некој лаже овде.

Се ми се чини дека сте вие тие кои не ја зборуваат вистината. Барем така сугерираат доказите, истриски, антрополошки, политички, верски, лингвистички, културни.....

Изменето од Platenik - 21.Ноември.2012 во 13:08
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 11:00
При Волга са Кутригури, При Дунав са Оногондури. При Вардар са Кутригури.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 792793794795796 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,605 секунди.