IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 791792793794795 824>
Автор
Порака
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 00:52
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Бугарите и Македонците се роднни и по памирска линија.

Како што е напишано во житието на Климент Охридски, Бугарите отишле со војската на Александар на Исток, па по неколку векови се вратиле во земјите на своите предци.


Со овој и ваквите како него овде се дискутира за историја?

Македонија вечна
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 03:14
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Ау Ташко - маj пена ти излезе на устата од задоволство? Ми нашите са трсили Хунзите и Калашите, ама сето е било напразно оти вие први стигнахте до тех...


Бугарите и Македонците се роднни и по памирска линија.

Како што е напишано во житието на Климент Охридски, Бугарите отишле со војската на Александар на Исток, па по неколку векови се вратиле во земјите на своите предци.Добро ќе кажете ли еднаш што сте, Словени, Памирци, Татари, Турци, Угри, Автохтони...што сте?

Изменето од Platenik - 17.Ноември.2012 во 03:15
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 12:24


Ниту, грб знаат, ниту знаме, ниту химна!

Ама, пустите, за Македонија се знаат!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 20:34
http://www.mkd.mk/76521/sport/bugarskite-navivaci-go-ukradoa-cresovoto-topce/

Приврзаниците на „сините“ од Разград го дочекаа својот миленик со симболот на македонската револуционерна борба


брееее и черешовото топче сме украле

изненадување
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 20:36
Да не случајно вие од Разград го направивте?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 20:42
Бугарско черешово топче
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 20:42
Браво.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 20:51
Раjна Попгеоргиева?
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 21:23
Мунгос ,кој човек го е создал црешовото топче ?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 21:26
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Блазе тебе штом тебе се ти е јасно!
За тебе бугарската работа е чиста и јасна и покрај толку теории и хипотези?!

Јас досега ништо не сум измислил, а уште помалку сум демантирал.

Само пренесувам што други рекле, а и ги анализрам работите од подруг агол.

Да се сложувам треба повеќе читање, а и читање меѓу редови. Во спротивно само рецитирање неводи никаде.

Еве пак нешто прочитач за етногенезата:

“Академик Державин (1946 г.) смята, че етногенезиса на българския народ достига с корените си далечното доиндо-европейско минало заедно с шумерите, иберите и италиките и, че ” българите са българи, а не турци, не татари , не фини, не хуни, не чуваши, не славяни, а по своя произход те принадлежат към най-древните доиндоевропейски народи”. До тези заключения той достига на базата на палеолингвинистичен анализ.
(Державин Н.С., 1946 – “История на българия” – т.1 Произход на българският народ и образуване на първата българска държава на балканския полуостров.)


Не сте хуни, не сте татари, не сте словени, не сте турци, не сте финци, не сте чуваши.... па добро бе што сте? Луѓе кои зборуваат словенкси јазик, а дојдени од Азија. Ајде ти се молам!

Токму така. Читај и ќе научиш.

Дали виде што напишал академикот?

българите са българи


И вие сте во ќупот!


Блгари си биле Блгари! Просто и едноставно, но наликува на тафтологија.

Туку ти дефинирај што значи Блгарин?

Кој е, од каде е, кога дошол, со кого се измешал, кој јазек зборувал, која религија практикувал, култура, традиција, антрополошки црти.....


Мислма дека многу попаметни луѓе од тебе сеуште бараат одговор на овие прашања. Знам само дека тешко им оди!

Нели е тоа некој знак? Нели е тоа доказ дека има нешто труло во државата бугарска, а и нејзината историја. Читај, пропаганда која ве осакатила за навек!

Изменето од Platenik - 19.Ноември.2012 во 21:28
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 21:35
Originally posted by емил емил напиша:

Мунгос ,кој човек го е создал црешовото топче ?


незнам за черешовото топче

дали има черешов тенк?
ако нема одма почнувам да го правам
барем еднаш да сме понапред
задоволство

и кога Левски играе со Берое ке пукам со черешовиот тенк
Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 21:42
Их бре, а толку многу сакаат да побегнат од темата.
Е арно амаМакедонија вечна
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 21:46
Епа Бугарско - Татарска . 

Тоа цртата мајсторе значи дека има разлика меѓу Бугари и Татари .
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 22:07
Баш таа разлика ја бараме. Тешко се наоѓа!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 791792793794795 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,545 секунди.