IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 414415416417418 824>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 10:49
Originally posted by да   бе да   бе напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Бугарија нема ништо изворно или униктно што би ја формулирала бугарската култура.
сега не си баш во правоеве лугето во светот са решили дека Vоyger требе да носи бугарска музика из универсумотимаме доволно култураако требе да си меродавен требе некой ФАКТ да ставиш - ФАКТОТ е онова кое мое да го видиш чуеш прочиташова "Бугарите немат култура" нишо незначиай оди удри едно вино за роденденотголема%20насмевка



Какви факти тебе би те задоволиле?!


Од она што имам видено на Планета можам да заклучам дека Планета е само една лоша копија на српскиот ПИНК. Ако се искулучи македонскиот фолклор кој вие од се срце го експлоатирате, сето останато е една збирштина, екстремно лоша копија на српскито турбофолк, со исклучително многу примеси од турскиот и грчкиот мелос. Во ниедна песна досега не сум слушнал нешто изворно, бугарско.

Зарем немате вие нешто свое, кое ќе се разликува од другите, дали по ритамот дали по мелодијта! Нешто штом ќе чуеш веднаш да знаеш дека е бугарско?!

Сем надоврешниот изглед на поснопојките се другото нема никаков кавлитет, а да незборувам пак за уметничка вредност.

Гледам како младите Бугари се трескаат од земја на една песна испеана пак на Македонски јазик, НАЗАД, НАЗАД МОМЕ КАЛИНО. Патем, кој тоа тој Слави го форсира? Сиромавиот е комплетен антиталент со никакви гласовни можности, па уште ќе седи ви жирито на Бугарски идол и ќе оценува некого.


Назад, Назад Моме Калино

Ако умрам ил загинам

Сестра Брата кани на вечера

Магде моме

Ситно оро

А еве и нешто српско испеано на македонски ама во Бугарија

Десислава ала Цеца Ражнатовиќ

Десислава ала Драгана Мирковиќ


Има уште, сакаш повеќе факти!

Значи сепак најквалитетното од Бугарија е македонското! Немој да бидете хипокрити!

Изменето од Platenik - 15.Март.2009 во 10:55
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 10:54
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Од она што имам видено на Планета можам да заклучам дека само еден пандан на српскиот ПИНК


кога се потрудиш да имаш по широк поглед пак ке зборуваме
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:04
Originally posted by да   бе да   бе напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Од она што имам видено на Планета можам да заклучам дека само еден пандан на српскиот ПИНК
кога се потрудиш да имаш по широк поглед пак ке зборуваме



Дефинирај поширок поглед?! Демнатирај ме?

Прилогот за Кукавица испеан од Десислава, е објавен како Балкански хит. Јас сепак би рекол дека е српски хит.

Како вие кои сте толку многу против Србите си дозволувате да пеете нивни песни?!

Јас гледам само плагијати! Не сум слушнал некој во Маедонија да пее Бугарски песни!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:15
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Дефинирај поширок поглед?!


дефинициа за поширок поглед: поне 40-50% од моja
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:16
Знам дека е најзаебаниот дел од се,ама што ќе остани кога ќе ја одземете цела македонска култура од бугарската?
Ништо,то е проблемот најверојатно со вас.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:17
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас гледам само плагијати! Не сум слушнал некој во Маедонија да пее Бугарски песни!


ам дай да проверим

"Народе македонски" ja знаеш - на Симеон Гугуловски?
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:18
Originally posted by да   бе да бе напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас гледам само плагијати! Не сум слушнал некој во Маедонија да пее Бугарски песни!


ам дай да проверим

"Народе македонски" ja знаеш - на Симеон Гугуловски?



изненадување
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:19
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Знам дека е најзаебаниот дел од се,ама што ќе остани кога ќе ја одземете цела македонска култура од бугарската?
Ништо,то е проблемот најверојатно со вас.


проблемот е дека многу добре знаем дека македонските песни са македонски и никой не сака да демантира македонскиот фолклор

македонскиот си е македонски исто како тракийскиот си е тракийски

требе да си музикален инвалид за да не правиш разлика помегу македонски тракийски примерно
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:20
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by да   бе да бе напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас гледам само плагијати! Не сум слушнал некој во Маедонија да пее Бугарски песни!


ам дай да проверим

"Народе македонски" ja знаеш - на Симеон Гугуловски?



изненадување


што значи ова изненадуване?
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:21
Како плагијат,објасни ми?Таа песна е направена за убивањето во Нагоричани.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:31
Originally posted by да   бе да   бе напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Дефинирај поширок поглед?!
дефинициа за поширок поглед: поне 40-50% од моja



Не те разбирм?!

А за Народе Македонски, многу пеена во Охрид, а испеана за народот Македонски и злоделата на Каравангелис во село Загоричани.

Никој не пее Народе бугарски!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:33
Абе то е песна за освестување на македонскиот народ збунетост
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:34
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Како плагијат,објасни ми?Таа песна е направена за убивањето во Нагоричани.


еми така ми личи

Не щеме ний богатство,

не щеме ни пари,

искаме свобода

с човешки правдини.


намигнување

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 11:35
http://www.youtube.com/watch?v=OVTXPAlFsgY


Уште една песна,ако ми кажи Да бе зошто е песната,ќе добие награда.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 414415416417418 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,392 секунди.