IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 824>
Автор
Порака
tanas3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 13:10
Помаците са най чистите българи! Помаци идва от Помъчен мъчение - насилственото приемане на друга вяра не може да промени националноста!
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 13:15
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Помаците са най чистите българи! Помаци идва от Помъчен мъчение - насилственото приемане на друга вяра не може да промени националноста!

Танас не е важно какво ние мислиме за тях, важно е те какво мислят за себе си. Основен принцип за мен. Те наричат себе си мюсюлмани и не приемат друго . Тяхна воля. Факт е, че говорят много хубав стар български език но това е друга тема.

Изменето од ntg2003 - 16.Јануари.2008 во 13:16
Кон врв
Борислав Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Борислав Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 13:16
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Помаците са най чистите българи! Помаци идва от Помъчен мъчение - насилственото приемане на друга вяра не може да промени националноста!

Не съм съгласен с тебе, че са най-чистите българи, те са се умешали вече с българските турци
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 14:05
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Язека им викам роми. И не ги негирам. Факт е, че в България има и цигани, и турци, и евреи, и арменци, и македонци, и власи, и гагаузи и каракачани и гърци и руснаци и японци даже си имаме...нещо да пропущив? А да бе и българи има. Па сите в мир си живеем - засега. Дай боже така да е и занапред.
Изпуснах мюсюлманите. Помаци им викаме, ама те се обиждат...Не са нито турци, нито българи, те си знаят кви са...Роми и цигани е исто не се навредуваат ако им го кажеш тоа, нормално во пријателска смисла ,...
И знам за вашиот мир.....не се секирај, како што зборуваше паганот дека страв ви е да влезе Турција во ЕУ .....
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 14:45
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Язека им викам роми. И не ги негирам. Факт е, че в България има и цигани, и турци, и евреи, и арменци, и македонци, и власи, и гагаузи и каракачани и гърци и руснаци и японци даже си имаме...нещо да пропущив? А да бе и българи има. Па сите в мир си живеем - засега. Дай боже така да е и занапред.
Изпуснах мюсюлманите. Помаци им викаме, ама те се обиждат...Не са нито турци, нито българи, те си знаят кви са...Роми и цигани е исто не се навредуваат ако им го кажеш тоа, нормално во пријателска смисла ,...
И знам за вашиот мир.....не се секирај, како што зборуваше паганот дека страв ви е да влезе Турција во ЕУ .....
Не е там проблемът. Турция ще влезе в ЕУ много след Македония. Я не знам дали ще съм жив. Ако имам страхове те са от балканската ни обща непримиримост едни към други. Все сме нещо наопаки, все нещо делиме, все мечтаем за велики држави...А колкото до мирът в България - има го.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 14:55
Не знам не знам ама со други бугари што правам разговор по други форуми викаат дека имаат огромен страв од турците...
И викаат дека единствена желба на турците им било демек пак да се вратат на балканот....
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 15:01
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Не знам не знам ама со други бугари што правам разговор по други форуми викаат дека имаат огромен страв од турците...
И викаат дека единствена желба на турците им било демек пак да се вратат на балканот....

Индентични страхове имаме и ние и вие Ние от турците, вие от нас... ели ти казах:

"Ако имам страхове те са от балканската ни обща непримиримост едни към други. Все сме нещо наопаки, все нещо делиме, все мечтаем за велики држави."
Кон врв
tanas3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 15:08
Originally posted by Борислав Борислав напиша:

Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Помаците са най чистите българи! Помаци идва от Помъчен мъчение - насилственото приемане на друга вяра не може да промени националноста!

Не съм съгласен с тебе, че са най-чистите българи, те са се умешали вече с българските турци

Няма такова нещо. Районите в които живеят помаци предимно са в Западните и Централните Родопи а там няма кьорав турчин. Турците са предимно в източните Родопи и Северна България.
Израсъл съм в такъв район и имам много приятели помаци! Никой от тях не се отрекъл от българщината. На много от старите мюсюлмански гробища на камъните които обозначават гробовете пише например : Тук почива Фатма дъщеря на Георги и т.нн. Хората знаят произхода си и не се отричат от него!!!
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 15:22
Танас, и аз имам приятели мюсулмани. Знаеш, че се обиждат на прозвището помак. Що касае българщината...извинявай ама не съм съгласен с теб. Смятат се за други - различни. Както казах, тяхна воля. Аз поне си спомням възродителния процес.
Кон врв
Борислав Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Борислав Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 15:30
Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Originally posted by Борислав Борислав напиша:

Originally posted by tanas3 tanas3 напиша:

Помаците са най чистите българи! Помаци идва от Помъчен мъчение - насилственото приемане на друга вяра не може да промени националноста!

Не съм съгласен с тебе, че са най-чистите българи, те са се умешали вече с българските турци

Няма такова нещо. Районите в които живеят помаци предимно са в Западните и Централните Родопи а там няма кьорав турчин. Турците са предимно в източните Родопи и Северна България.
Израсъл съм в такъв район и имам много приятели помаци! Никой от тях не се отрекъл от българщината. На много от старите мюсюлмански гробища на камъните които обозначават гробовете пише например : Тук почива Фатма дъщеря на Георги и т.нн. Хората знаят произхода си и не се отричат от него!!!

Един колега в университета е български турчин и с него много съм си говорил на тази тема. Той е роден в някакво село около Русе, не си спомням точно как се казваше селото и от него съм чувал, че са се умешали, не вярвам да ме е излъгал.
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 15:40
"Един колега в университета е български турчин и с него много съм си говорил на тази тема. Той е роден в някакво село около Русе, не си спомням точно как се казваше селото и от него съм чувал, че са се умешали, не вярвам да ме е излъгал."

Нерде Русе, нерде помаци Ашкоулсун, аго, машала. Там нейде, най-много с некои татари да са се омешали. Па ти вервай....

Изменето од ntg2003 - 16.Јануари.2008 во 15:41
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 18:52
Кво е станало с тоя форум Отидох да ручам уж за малко и гладам ...Ни дума, ни вопъл, ни стон....
Браво!
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 11:44
ВЦ няма спирка изненадување

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A4BB136CD39CD04595525FAD52093A5C

Посетата на Путин ја подели бугарската јавност

...


Коментари

??: makedonka
?????: 18.01.2008 08:42:27
Makedonci citajte go Krste Misirkov i ke vi stane jasno koj se Bugarite i kakva politika vodat,koga ne ne biva barem da ucime od niv......dajte da se splotime i da odime napred!!!!!


??: Bugarija kako Bugarija
?????: 18.01.2008 01:59:22
Sekogas na strana na porazenite,a alcni za grabanje na del od kolachot od pobednicite.MIzerna rasipanost i zabivanje noz vo grb otkako kje se iskoristat site pridobivki se nivna karakterna predispozicija.I nema zosto da se cudime za stavot kon neprezalenata Makedonija.Strasno e samo sto im davaat nadez mnogu tukasni vlastodrsci.No,dobro e sto ima mnogu povekje istomislenici kako Pirin i Dimitar.


??: dimitar
?????: 18.01.2008 00:22:07
Prodadeni dusi.
       
??: Pirin
?????: 18.01.2008 00:20:25
abe bugari eve nie ke vi ja podarime rusija i amerika zemeteja ako imate gaz, ako rusite ne ve oslobodeja i denes ke bevte tatari i ke vodevte mecki po selata za da prezivuvte.
-----------------------------------
Понякога осъзнаването на реалността може да бъде много неочаквано болезнен процесИзменето од m__g__ - 18.Јануари.2008 во 11:45
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 11:49
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка А ти што мислеше ке ракоплескаат Македонците на ТуркоМонголските глупости,абе не ве сакаат у Македонија нека ви е на јасно.Сами си направивте никој да не ве сака,од пријатели најголеми непријатели си направивтенамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.