IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 277278279280281 824>
Автор
Порака
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 15:10
Протобугарите биле 30 000 (околу),македонците биле милиони.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 15:59
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Протобугарите биле 30 000 (околу),македонците биле милиони.


Хе, хе... ако приемем што максимално возможнта норма за воената мобилизациjа е 15-20 % од вкупното население, се получава едно число од 4500-6000 боjци. (20 % е напрактика недостижима цифра - ни една армиjа во светот не е достигала 20 % мобилизациjа). И сега: как 4-5 иляди Протобугари ке покорат милиони македонци? То да беа само македонците... словените тогава треба да са били барем 10 милиона. Ромеите отделно...
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 17:27
Незнам дали сте играле домино? Кој играл знае што е “дупло-голо“. Тоа е онаа празнато од две страни кое се вметнува кај сакаш. Е тоа се бугарите, дупло голо.

Еднаш се 4500, друг пат 300.000. Еднаш словени, друг пат татари или пак нешто трето по потреба (готи, иранци, туркмени, скити, тракијци, мизи, македонци...)   

Чоли, овие ли ти биле дедовци? Нели ти е срам бре?Изменето од Aminta2 - 27.Декември.2008 во 17:28
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 18:03
Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:

Незнам дали сте играле домино? Кој играл знае што е “дупло-голо“. Тоа е онаа празнато од две страни кое се вметнува кај сакаш. Е тоа се бугарите, дупло голо.

Еднаш се 4500, друг пат 300.000. Еднаш словени, друг пат татари или пак нешто трето по потреба (готи, иранци, туркмени, скити, тракијци, мизи, македонци...)   

Чоли, овие ли ти биле дедовци? Нели ти е срам бре?Тези са мои, ама и твои братовчеди...
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 18:12
Ne ne fala


Inaku,celata turko bugarska armija se sostoela od napagackite ordi so koi urlale niz balkanot,znaci tie bile 30-50 iljadi,a makedoncite i slovenite bile vo romejskata armija.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 18:24
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ne ne fala


Inaku,celata turko bugarska armija se sostoela od napagackite ordi so koi urlale niz balkanot,znaci tie bile 30-50 iljadi,a makedoncite i slovenite bile vo romejskata armija.


За Македонците е jасно што са биле во Ромеjската армиjа (бидеjки те са биле веке христиjанизирани и ромеизирани). Ама за словените... по тоа време Jустиниан Риномет е бил изселил 200 000 словени во Мала Азиjа (кажи речиси - сите словени са били аут од Македониjа). Имало вторична влна на словенски населби - но тие словени са дошли заедно со Бугарите - една част од Карпатите, друга част од териториjата на Аварскиот хаганат после неговиот разпад; знае се што хан Крум бил од Аварските Бугари)
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 19:42
Ама и се знае дека додека Аспарух направил договор со Словените и ја помешал ТуркоМонголската армада Аварите или Аварскиот хаганат биле во тешка војна со Словените - ги иселувале од веќе населените места,пљачкале и убивале се што фателеголема%20насмевка

Е сега пљачкаш(Крум) или војсководец и татко на модерните туркомонголски словени(Аспарух) многу спротиставени ликови си имате бреголема%20насмевка
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 19:44
Epa sho e tuka sporno,dosle nekolku iljadi cigani od azija i se pretopile so celoto lokalno naselenie,ne velam deka ne se naselile vo makedonija,i vo makedonija ima mnogu luge so mongoloidni crti,kako nekoi od moite drugari,isto kako i jas,nekoi od niv licat duri i premnogu,kako samo pred 2 generacii da se preselile od kazakhstan.Ama toa e mal del,sigurno ne dovolen za da se narekuvame bolgari.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 20:08
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Epa sho e tuka sporno,dosle nekolku iljadi cigani od azija i se pretopile so celoto lokalno naselenie,ne velam deka ne se naselile vo makedonija,i vo makedonija ima mnogu luge so mongoloidni crti,kako nekoi od moite drugari,isto kako i jas,nekoi od niv licat duri i premnogu,kako samo pred 2 generacii da se preselile od kazakhstan.Ama toa e mal del,sigurno ne dovolen za da se narekuvame bolgari.


Првом друже - не казваj на твоите прадедовци "цигани" ... Протобугарите са направили империjа од коjа е треперала Ромеjската империjа. Те са построили градови како овоj:За жал - после христиjанизациjата (и заради неjа) е започнал упадокот на таа велика држава.
А дали заради монголоидните черти на дел од населениото во РМ треба да се нарекувате Бугари? Неее.. Вие веке имате име кое сте си избрали- "Македонци". Носете со гордост тоа народностно име. Немате проблеми за тоа со нас. Вопоросот е за народностното име што сте го носили преди 100-150 години, кое е било "Бугари". Болгарското име се е запазило во вековете со значаjната помошт на населението во сегашните македонски предели. Смеем да кажем што ако не беше тука упазено името - то неминуемо ке бидеше заборавено. Но не е.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 22:54
смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење\

Твоите предци„Циганите„ТуркоМонголи не направиле никаква цивилизација туку се населиле на веке постоечка цивилизација,не заборавај дека се христијанизирале и научиле туѓ јазик и писмонамигнување

Доста смешки биди озбиленголема%20насмевка
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 23:03
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Epa sho e tuka sporno,dosle nekolku iljadi cigani od azija i se pretopile so celoto lokalno naselenie,ne velam deka ne se naselile vo makedonija,i vo makedonija ima mnogu luge so mongoloidni crti,kako nekoi od moite drugari,isto kako i jas,nekoi od niv licat duri i premnogu,kako samo pred 2 generacii da se preselile od kazakhstan.Ama toa e mal del,sigurno ne dovolen za da se narekuvame bolgari.


Првом друже - не казваj на твоите прадедовци "цигани" ... Протобугарите са направили империjа од коjа е треперала Ромеjската империjа. Те са построили градови како овоj:За жал - после христиjанизациjата (и заради неjа) е започнал упадокот на таа велика држава.
А дали заради монголоидните черти на дел од населениото во РМ треба да се нарекувате Бугари? Неее.. Вие веке имате име кое сте си избрали- "Македонци". Носете со гордост тоа народностно име. Немате проблеми за тоа со нас. Вопоросот е за народностното име што сте го носили преди 100-150 години, кое е било "Бугари". Болгарското име се е запазило во вековете со значаjната помошт на населението во сегашните македонски предели. Смеем да кажем што ако не беше тука упазено името - то неминуемо ке бидеше заборавено. Но не е.Древните Бугари немаат испарено. Нив ги има и денес во Бугарија и преставуваат 0.6% од вашето население или во апсолутен износ 46000. Овај апсолутен износ, по некоја случајност кореспондиrа со бројката на бугарските орди кои се населуваат во Добруџа.

Нивната исорија е добро документирана и тука ништо не е спорно. Спорен е eтничкиот состав на новите Бугари и нивната етногенеза. Нема јасна претстава како таa настанала и се одвивала, од причина што многу давање и земање (или воопшто мешање) немало.Како инаку би ја објаснил погоре посочената бројка.

Самиот факт дека и Паисиј зборува дека луѓето не сакале или пак се срамеле да се нарекуваат Бугари е многу јасен показател. Значи и тогаш Македонците или Словените не сакале да го прифатат тоа име.

Веќе рековме дека дел од Македонците застанале зад идеата на некаква си руска амбиција кои стануваат најголемите борци на бугарштината. Не оние 0.6% туку оние политички бугаризираните.

Погорното е само потврда дека дел од бугарското општество има македонски карактер, создадено и водено од однародени Македонци. Зошто тие го прифатиле тоа име кое им припаѓало на комплетно туѓа група на луѓе само тие си знаат.

Проблемот настанува кога тие однародените си зимаат за право да се нарекуваат поголеми Бугари и од самите Бугари. Тие кои се однародиле им велат на Македонците дека се Бугари.

Ако сте Бугари, едноставно бидете Бугари, тоа е ваш избор.Славете и практикувајте бугарска култура, зборувајте на бугарски јазик. Немојте да практикувате македонска култура или зборувате на скршен македонски дијалект, а притоа да ги нарекувате бугарски.

Таков бугарски хермафродит не постоел, а за жал постои по 1878.

Изменето од Platenik - 28.Декември.2008 во 05:46
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2008 во 01:53
Originally posted by чоли чоли напиша:Тези са мои, ама и твои братовчеди... [/QUOTE]
Jaс те прашав: НЕЛИ ТИ Е СРАМ ШТО СЕ ОБИДУВАШ ДА СЕ ОПРАВДАШ ДЕКА СИ ПОБУГАРЕН?!?

http://www.youtube.com/watch?v=UH7MAMYaLFs


Или срамот го покриваш со тоа што нам ни наметнуваш дека Татарите и Волгоградските цигани (тие што до ден денес се нарекуваат Бугари) демек ни биле род ?!?
Изменето од Aminta2 - 28.Декември.2008 во 02:24
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2008 во 07:20
Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:Тези са мои, ама и твои братовчеди...

Jaс те прашав: НЕЛИ ТИ Е СРАМ ШТО СЕ ОБИДУВАШ ДА СЕ ОПРАВДАШ ДЕКА СИ ПОБУГАРЕН?!?

http://www.youtube.com/watch?v=UH7MAMYaLFs


Или срамот го покриваш со тоа што нам ни наметнуваш дека Татарите и Волгоградските цигани (тие што до ден денес се нарекуваат Бугари) демек ни биле род ?!?


[/QUOTE]
Казав ти, те са мои братовчеди - патиштата ни са разделилил преди 1350 години (ништо работа за тебе). Но бидеjки и ти ми си братовчед (освен ако не си влав), значи те са и твои братовчеди.
Што не идеш на некоj татарски форум и им го речеш у лицето што са "цигани"? Или jас да им дам линк кон таа тема да видат как се шири расна и етническа омраза кон еден народ коj и поjма си нема што има некаде некаква држава "Македониjа"? (За ФИРОМ може и да са чували, но не е сигурно). Ти ли се намери еднствениот да колнеш братовчедите си? Што не кажеш на Унгарците че са цигани? И те идат од тие места (реjонот на Волга). Ама не ти стиска - заштото си комплексар... Бедниj ми Аминта...
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2008 во 07:45
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Древните Бугари немаат испарено. Нив ги има и денес во Бугарија и преставуваат 0.6% од вашето население или во апсолутен износ 46000. Овај апсолутен износ, по некоја случајност кореспондиrа со бројката на бугарските орди кои се населуваат во Добруџа.

Нивната исорија е добро документирана и тука ништо не е спорно. Спорен е eтничкиот состав на новите Бугари и нивната етногенеза. Нема јасна претстава како таa настанала и се одвивала, од причина што многу давање и земање (или воопшто мешање) немало.Како инаку би ја објаснил погоре посочената бројка.

Самиот факт дека и Паисиј зборува дека луѓето не сакале или пак се срамеле да се нарекуваат Бугари е многу јасен показател. Значи и тогаш Македонците или Словените не сакале да го прифатат тоа име.

Веќе рековме дека дел од Македонците застанале зад идеата на некаква си руска амбиција кои стануваат најголемите борци на бугарштината. Не оние 0.6% туку оние политички бугаризираните.

Погорното е само потврда дека дел од бугарското општество има македонски карактер, создадено и водено од однародени Македонци. Зошто тие го прифатиле тоа име кое им припаѓало на комплетно туѓа група на луѓе само тие си знаат.

Проблемот настанува кога тие однародените си зимаат за право да се нарекуваат поголеми Бугари и од самите Бугари. Тие кои се однародиле им велат на Македонците дека се Бугари.

Ако сте Бугари, едноставно бидете Бугари, тоа е ваш избор.Славете и практикувајте бугарска култура, зборувајте на бугарски јазик. Немојте да практикувате македонска култура или зборувате на скршен македонски дијалект, а притоа да ги нарекувате бугарски.

Таков бугарски хермафродит не постоел, а за жал постои по 1878.


Првом прочети што е писал Паисиj и после може да говорим. Иначе е безмислено.И така - приjатно четене:

Внимавайте вие, читатели и слушатели, роде български, които обичате и имате присърце своя род и своето българско отечество и желаете да разберете и знаете известното за своя български род и за ващите бащи, прадеди и царе, патриарси и светии как изпърво са живели и прекарвали. За вас е потребно и полезно да знаете известното за делата на вашите бащи, както знаят всички други племена и народи своя род и език, имат история и всеки грамотен от тях знае, разказва и се гордее със своя род и език.    Така и аз ви написах подред това, което е известно за вашия род и език. Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи. Твърде много обикнах българския род и отечество и много труд употребих да събирам от различни книги и истории, докато събрах и обединих историята на българския род в тая книжчица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество и обичате да знете за своя род и език. Преписвайте тая историйца и платете,нека ви я препишат, които умеят да пишат, и пазете я да не изчезне! Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и mрочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци и просияли от българския род и език, както и за това подред написах в тая история. И за това бъларите имат свидетелство от много истории, защото всичко е истина за българите, както вече и споменах.    Но поради що ти, глупави човече, се срамуваш от своя род и се влачиш по чужд език? Но, рече, гърците са по-мъдри и по-културни, а българите са прости и глупави и нямат изтънчени думи. Затова, казва, по-добре да се присъединим към гърците. Но виж, неразумни, от гърците има много народи по-мъдри и по-славни. Оставя ли някой грък своя език и учение и род, както ти, безумни, оставяш и нямаш никакви придобивки от гръцката мъдрост и изтънченост? Ти, българино, не се мами, знай своя род и език и се учи на своя език! По-добра е българската простота и незлобливост. Простите българи в своя дом приемат и гощават всекиго и даряват милостина на ония, които просят от тях. А мъдрите и културни (гърци) никак не правят това, но и отнемат от простите и грабят несправедливо и повече грях, а не полза ще получат от своята мъдрост и култура. Или се срамуваш от своя род и език пред учените и търговците и славните на земята, защото българите са прости и няма от тях много търговци и грамотни, и вещи, и знаменити на земята в днешно време, но повечето от тях са прости орачи, копачи, овчари и прости занаятчии?

Историjа словеноболгарска
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 277278279280281 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.