IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 264265266267268 824>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 19:16
Значи не збориме за Бугарите денешни туку за Јован Асен - може да се категоризира неговото царство повеке како Српско отколку како Бугарскоголема%20насмевка
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 19:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Значи не збориме за Бугарите денешни туку за Јован Асен - може да се категоризира неговото царство повеке како Српско отколку како Бугарскоголема%20насмевка


Хе, хе Буги... С чеках да кажеш што Jован Асен ІІ е куман или влав ... ама не очаквах да кажеш што е србин. Земи почети малце:

Иван Асен II или Иван II Асен е цар на България от 1218 до 1241 г. Той е син на цар Иван Асен I. Личността на Иван Асен II е уважавана и в съседна Румъния, където той се смята за един от големите румънски средновековни владетели (под името Ioan Asan II)...

Романците сакат да ни крадот царот.. Па он е бил и нихен император зоштото Бугариjа е била империjа...
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 19:48


Уште една загатка? Коj e овоj Туркомонгол?

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:03
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Значи не збориме за Бугарите денешни туку за Јован Асен - може да се категоризира неговото царство повеке како Српско отколку како Бугарскоголема%20насмевка


Хе, хе Буги... С чеках да кажеш што Jован Асен ІІ е куман или влав ... ама не очаквах да кажеш што е србин. Земи почети малце:Романците сакат да ни крадот царот.. Па он е бил и нихен император зоштото Бугариjа е била империjа...Сепак од ТуркоМонголот Аспаруј до Јован Асен нема никаква поврзаност значи паѓа во вода БУгарскиот рајхголема%20насмевка


Изменето од Boogie - 18.Декември.2008 во 20:03
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:08
Originally posted by Boogie Boogie напиша:Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Значи не збориме за Бугарите денешни туку за Јован Асен - може да се категоризира неговото царство повеке како Српско отколку како Бугарскоголема%20насмевка


Хе, хе Буги... С чеках да кажеш што Jован Асен ІІ е куман или влав ... ама не очаквах да кажеш што е србин. Земи почети малце:


Романците сакат да ни крадот царот.. Па он е бил и нихен император зоштото Бугариjа е била империjа...
Сепак од ТуркоМонголот Аспаруј до Јован Асен нема никаква поврзаност значи паѓа во вода БУгарскиот рајхголема%20насмевка


Асен... Асан.. чист туркомонголин е тоj...
Кон врв
Feniks 76 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Feniks 76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:12
Многу ми сте смешни и едните и другите се убивте од докажување едно те исто дали македонците се бугари или бугарите се македонци. Добро е што сепак осознавате дека се работи за население со исто минато кое во минатото отсекогаш се сметало или за исто или за братски народ. Македонците некат ни под разно да прифатат Бугарски бренд пошто ги асоцира на Турко Монголи а Бугарите пак Македонското име не можат да го сварат поради нивната теорија дека античките македонците се Грци, вечните непријатели на Бугарите.
Стварно трагикомично.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:13
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Значи не збориме за Бугарите денешни туку за Јован Асен - може да се категоризира неговото царство повеке како Српско отколку како Бугарскоголема%20насмевка


Хе, хе Буги... С чеках да кажеш што Jован Асен ІІ е куман или влав ... ама не очаквах да кажеш што е србин. Земи почети малце:


Романците сакат да ни крадот царот.. Па он е бил и нихен император зоштото Бугариjа е била империjа...
Сепак од ТуркоМонголот Аспаруј до Јован Асен нема никаква поврзаност значи паѓа во вода БУгарскиот рајхголема%20насмевка


Асен... Асан.. чист туркомонголин е тоj...


Асен, колку што сум читал немал врска со Бугарите, тој бил Влав. Иако има теории дека бил и Куман.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:17
Ама и да бил Бугарин - тој рајх нема никаква врска со денешнава Бугарија - власта во Софија тврди дека вашата држава е створена по ослободување од Турско - а дека Бугарското население е по потекло од ТуркоМонголот Аспарух- кога ке видиш никако не ви иде логикатаголема%20насмевка
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:17
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Значи не збориме за Бугарите денешни туку за Јован Асен - може да се категоризира неговото царство повеке како Српско отколку како Бугарскоголема%20насмевка


Хе, хе Буги... С чеках да кажеш што Jован Асен ІІ е куман или влав ... ама не очаквах да кажеш што е србин. Земи почети малце:


Романците сакат да ни крадот царот.. Па он е бил и нихен император зоштото Бугариjа е била империjа...
Сепак од ТуркоМонголот Аспаруј до Јован Асен нема никаква поврзаност значи паѓа во вода БУгарскиот рајхголема%20насмевка


Асен... Асан.. чист туркомонголин е тоj...


Асен, колку што сум читал немал врска со Бугарите, тој бил Влав. Иако има теории дека бил и Куман.


Асен е Куман.

Изменето од Vladimir88 - 18.Декември.2008 во 20:17
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:20
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Асен, колку што сум читал немал врска со Бугарите, тој бил Влав. Иако има теории дека бил и Куман.

Има такава гледна точка, макар и недоказана... Не е важно: цар Фердинанд и поколението му(Цар Борис ІІІ и Симеон ІІ) немат ни капка бугарска крв и се пак са бугарски царе.
Инаку доказана е куманскиот произход на две царски династии: на Тертеровци и Шишмановци.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:21
Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

Многу ми сте смешни и едните и другите се убивте од докажување едно те исто дали македонците се бугари или бугарите се македонци. Добро е што сепак осознавате дека се работи за население со исто минато кое во минатото отсекогаш се сметало или за исто или за братски народ. Македонците некат ни под разно да прифатат Бугарски бренд пошто ги асоцира на Турко Монголи а Бугарите пак Македонското име не можат да го сварат поради нивната теорија дека античките македонците се Грци, вечните непријатели на Бугарите.
Стварно трагикомично.


знаеш ли - много си прав!
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:23
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Асен е Куман.


Владе, а куманите да не мислиш што не са тjурки?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 20:49
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

Многу ми сте смешни и едните и другите се убивте од докажување едно те исто дали македонците се бугари или бугарите се македонци. Добро е што сепак осознавате дека се работи за население со исто минато кое во минатото отсекогаш се сметало или за исто или за братски народ. Македонците некат ни под разно да прифатат Бугарски бренд пошто ги асоцира на Турко Монголи а Бугарите пак Македонското име не можат да го сварат поради нивната теорија дека античките македонците се Грци, вечните непријатели на Бугарите.
Стварно трагикомично.


знаеш ли - много си прав!Според мене, само за едно во право- дека станува за блиски народи. За тоа дека сме ист народ не е во право!
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 21:39
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Асен е Куман.


Владе, а куманите да не мислиш што не са тjурки?


Ами што се бе Чоли куманите?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 264265266267268 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,230 секунди.