IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 224225226227228 824>
Автор
Порака
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 19:58
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Навистина веќе постојат два народи.

Нема лошо единиот од нив да разбере накрај каде да го бара СВОЈОТ ИДЕНТИТЕТ.

А Неспомнатиот нека не се лути, а да размисли малку и да признае некои необорливи вистини за минатото на неговиот народ.




Па време е да почнете да барате веќе еднаш,барате толку што дури од Тесалија до Сибир си ги барате корените,а нас корените ни се едни и знаеме од каде,од Македонија.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:03
Гоце е Бугарин онолку колку што Покохантес е Бугаркаи да треба еднаш да се разбере дека сме два народа и да се признаат корените.На крајот на краиштата неможе дедото да му биде син на внукот - Македонците на Балканот постоеле многу пред Бугарите да дојдатнамигнување
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:05
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Гоце е Бугарин онолку колку што Покохантес е Бугаркаи да треба еднаш да се разбере дека сме два народа и да се признаат корените.На крајот на краиштата неможе дедото да му биде син на внукот - Македонците на Балканот постоеле многу пред Бугарите да дојдатнамигнување


Кога Бугарите дошле на Балканот античните Македонци ги немало веке 200 години - станали са примерни ромеи-христиjани.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:06
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Навистина веќе постојат два народи.

Нема лошо единиот од нив да разбере накрај каде да го бара СВОЈОТ ИДЕНТИТЕТ.

А Неспомнатиот нека не се лути, а да размисли малку и да признае некои необорливи вистини за минатото на неговиот народ.



Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Навистина веќе постојат два народи.

Нема лошо единиот од нив да разбере накрај каде да го бара СВОЈОТ ИДЕНТИТЕТ.

А Неспомнатиот нека не се лути, а да размисли малку и да признае некои необорливи вистини за минатото на неговиот народ.





Да, постојат, ама ти многу би сакал тој едниот да си се спои со другиот, нели?
Необорливи вистини???? Вистините на еден човек станале необорливи? Е тек сега сфатив дека џабе ќе биде да постирам документи, затоа што какви и да се, знам дека ќе ги извтриш, затоа и ќе си ги чувам за себе.
Ти не се замарај многу со Неспоменатиот ( и глупавите констатации како таа за баба ми чувај си ги за себе ), си знае тој најдобро. Знае Неспоменатиот дека никогаш ти и тој нема да бидете ист народ.

П.С. Дури и твоите теории да се вистинити ( а не се ), тие не важат за неспоменатиот. Фамилијата на Неспоменатиот не била егзархиска, туку патријаршиска, дури и Игумен имало во таа фамилија, па останала позната како "Игуменската фамилија" во тоа село. Значи колку и да се трудиш пак излегува дека јас со вас Бугарите не сум ИСТ НАРОД!


П.С. А знаев дека Зората нема да ме разочара. Браво за постот Зора!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:07
 Па ако Античките Македонци ги снемало за време Римско тогаш и Бугарите ги снемало за време Турско - поголем период Бугарите биле под ропство нели повеке од 200 год.намигнување
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:07
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Гоце е Бугарин онолку колку што Покохантес е Бугаркаи да треба еднаш да се разбере дека сме два народа и да се признаат корените.На крајот на краиштата неможе дедото да му биде син на внукот - Македонците на Балканот постоеле многу пред Бугарите да дојдатнамигнување


Кога Бугарите дошле на Балканот античните Македонци ги немало веке 200 години - станали са примерни ромеи-христиjани.


А кој ве научи вас да го говорите вашиот јазик,изчезнатите Македонци во Солун?Да не биле до последен грци и сите грчки говореле...и коломбо имал блгарин од охрид на бродот...

Изменето од ZoraNaSlobodata - 04.Декември.2008 во 20:09
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:14
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Навистина веќе постојат два народи.

Нема лошо единиот од нив да разбере накрај каде да го бара СВОЈОТ ИДЕНТИТЕТ.

А Неспомнатиот нека не се лути, а да размисли малку и да признае некои необорливи вистини за минатото на неговиот народ.




Па време е да почнете да барате веќе еднаш,барате толку што дури од Тесалија до Сибир си ги барате корените,а нас корените ни се едни и знаеме од каде,од Македонија.



Ние не бараме идентитет.

Какви биле прабугарите не не интересира многу. Нема многу извори и најверојатно хипотезите ќе стануваат се повеќе и повеќе.

Минале и заминале.

Создале држава и го оставиле својето име на народот, кој живеел во неја.




Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:19
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

 Па ако Античките Македонци ги снемало за време Римско тогаш и Бугарите ги снемало за време Турско - поголем период Бугарите биле под ропство нели повеке од 200 год.намигнување

Ако Турците сакаха - еден Бугарин немаше да остане - коj не сакал да стане муслиманин - главата му на дрвникот..... Ама на Турците им требало да има раjа - коj да работи и произвежда.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:20
За после некои руснаци да ве лажат вас македонците дека сте биле тие луѓе,дали се идентификуваш со овај човек кој постоел пред 1300 години и се нарекувал


   



Кан Аспарух

Изменето од ZoraNaSlobodata - 04.Декември.2008 во 20:23
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:24
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

За после некои руснаци да ве лажат вас македонците дека сте биле тие луѓе,дали се идентификуваш со овај човек кој постоел пред 1300 години и се нарекувал


   



Кан Аспарух
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:29
ЗОРА, ПРОЧИТАЈ ПОГОРЕ, ТАМ Е ОДГОВОРОТ.

МАКЕДОН_АЛЕКС, ПРЕД ДА ИМА ЕГЗАРХИЈА СИТЕ БИЛЕ ПАТРИАРШИСТИ. ЗОШТО СЕ ВИКАЛЕ БУГАРИ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:31
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

ЗОРА, ПРОЧИТАЈ ПОГОРЕ, ТАМ Е ОДГОВОРОТ.

МАКЕДОН_АЛЕКС, ПРЕД ДА ИМА ЕГЗАРХИЈА СИТЕ БИЛЕ ПАТРИАРШИСТИ. ЗОШТО СЕ ВИКАЛЕ БУГАРИ?



Ајдееее...кога се викале Бугари? Во Византија? Во Турција? Или кога почнала идејата за сесловенство? Си го знаеш одговорот.....


П.С. Моите не се декларирале како Бугари никогаш. Не ме ставај мене во ист кош со тебе.

Изменето од macedon_alex - 04.Декември.2008 во 20:33
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:41
Баш и мене ме заинтересираја тврдењата на бугарите дека пред 45 сите сме се декларирале за бугари,затоа си прашав тие луѓе кои живееле и биле родени пред 45.
Ни дедо ми роден 26та ни баба ми 38,ни другата баба 20,ни таткото на дедо ми,учесник во илинден,абе чудно никој за бугарин не се кажвал.А инаку,предците на мајка ми од нејзината мајка се можеби некои азијатски орди,и јас и мајка ми подсеќаме на азијати а имам и монголска пега ,хахахахаха.

Кога сум со гола глава,прав аспарух сум жими се

Изменето од ZoraNaSlobodata - 04.Декември.2008 во 20:41
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 20:44
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Баш и мене ме заинтересираја тврдењата на бугарите дека пред 45 сите сме се декларирале за бугари,затоа си прашав тие луѓе кои живееле и биле родени пред 45.
Ни дедо ми роден 26та ни баба ми 38,ни другата баба 20,ни таткото на дедо ми,учесник во илинден,абе чудно никој за бугарин не се кажвал.А инаку,предците на мајка ми од нејзината мајка се можеби некои азијатски орди,и јас и мајка ми подсеќаме на азијати а имам и монголска пега ,хахахахаха.



Zora na Slobodata, истото и моите го викаат ( едните од Вардарска, другите од Егејска Македонија, па и многуте роднини низ светов ). Погледни ги трите прашања на темата "Ајде да ве вреѓаме за историјата наша". Никој не успеа да ги одговори.Во дел од нив учествуваше баба ми ( внуката на Илинденецот ),а Бугарите беа 5 души и не успеа ниту еден да ги одговори-сите свиткаа опашките и ги снема, само Да бе чесно си призна дека не може да ги одговори.. Па после тоа еден член од тука немајќи што да каже почна да измислува некои филмови...а прашањата сеуште се неодговорени.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 224225226227228 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.