IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 824>
Автор
Порака
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:08
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ајде чекаме некој податок за Бугари пред АСпарух,знаеме дека протоБугарите или туркомонголите на Аспарух се основачи на денешна Бугарија но ме интересира има ли Бугарин пред АСпарух и каква врска има АСпарух со СЛовените кога тој ги убивал и ги поробувалзбунетост


Шефе, ма ти не читаш.изненадување
Кон врв
Kasov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член

КОПИЛЕ ТУРКО МОНГОЛСКО

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kasov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:08
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ајде чекаме некој податок за Бугари пред АСпарух,знаеме дека протоБугарите или туркомонголите на Аспарух се основачи на денешна Бугарија но ме интересира има ли Бугарин пред АСпарух и каква врска има АСпарух со СЛовените кога тој ги убивал и ги поробувалзбунетост
е не сички словени де..само некои..
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:33

Колежот на Христијаните од  „европската“ раса со азијатски одори
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:37
Не се тоа византијци тоа се словени,видиш опинците што ги носат и ореолите како на Св.Кирил и Методинамигнување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:38
Еве ти и уште една слика - СВ.ДИМИТРИЈ ГО УБИВА ТУРКОМОНГОЛЕЦОТ КАЛОЈАН


The%20image%20“http://www.pirografija.com/gal_pic/cat_sliki/golemi_sliki/i_sv_dimitrija.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
Кон врв
Kasov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член

КОПИЛЕ ТУРКО МОНГОЛСКО

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kasov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:45
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Еве ти и уште една слика - СВ.ДИМИТРИЈ ГО УБИВА ТУРКОМОНГОЛЕЦОТ КАЛОЈАНThe%20image%20“http://www.pirografija.com/gal_pic/cat_sliki/golemi_sliki/i_sv_dimitrija.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
ти навистина си многу наивен..цел свет знае дека Калојан го убива Манастр ...ама то ова е ризкот да имаш царе..се некога умират од нешту си..вие за срека немате убиен цар..пошто немате таков...хахаха

Изменето од Македон - 21.Август.2010 во 14:27
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 19:58
Мене не ми се верува како може овие бугариве да паѓаат на такви примитивни пропаганди.

ццццСамо кутриот наш Божо се ФАТИ ВО ЛАГА

Еве од каде почнуваат да мигрираат Булварите во Европа.


Изменето од test_glusec - 10.Декември.2007 во 19:58
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 19:59
А ова е Далеку ОД ИРАН.

 И НЕМА НИКАКВИ ЗАПИСИ ЗА ТОА ДЕКА ПЕРСИЈЦИТЕ СЕ ДЕКЛАРИРАЛЕ ЗА БУГАРИ НЕКА НЕ ТРЕСЕ ЗЕЛЕНИ.
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 14:38

Еве го Божо покрај неговиот си Хан.Монголоиден
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 23:42


бугари видете и самите што сте по потекло и од каде сте дошле на балканот. Затоа врска немате со ни еден народ на балканот а за со нас Македонците веќе нешто многу далеку од тоа.

Александар Донски записи. околу бугарската шовинистичка антимакедонска пропаганда.Ednash eden Bugarin mi se javi telefonski duri od Sofija so molba da sme zboruvale za istorijata. Chovekot beshe kulturen i jas taka se odnesuvav so nego.

Toj mi reche: "Kako mozhesh da negirash deka nie zboruvame slichen jazik i imame slichna kultura?"

Jas vednash mu odgovoriv na ova prashanje (a mojot odgovor go objavuvam i ovde, za da nema nedorazbiranja).

Nikoj normalen ne mozhe da odreche deka nie i Makedoncite i dobar del od deneshnite zhiteli na Bugarija zboruvame slichen jazik, pa i deka imame delumno slichna kultura.

No, tie slichnsoti NE SE BUGARSKI !!! Deneshnite zhiteli na Bugarija (istoriski gledano) ne zboruvaat "bugarski", tuku slovenski jazik, shto bil narechen 'bugarski" vo odreden period i shto nema nikakva vrska so vistinskiot bugarski jazik, koj bil najslichen so deneshniot tatarski jazik.

Isto e i so kulturata. Nie imame slichnosti tolku kolku shto imale Makedoncite i Trakite ili Slovenite i Antite, no nie nemame NIKAKVA VRSKA Bugarite (vistinskite turko-mongolski Bugari, t.e. so prviot narod shto go sozdal i nosel toa etnichko ime i chii vistinski etnichki potomci se deneshniote Tatari vo Republika Tatarstan).

Jas na mnozina zhiteli na Bugarija im velam deka tie se zafrknaa so toa shto, iako voglavno imaat trakisko i slovensko (antsko) etnichko poteklo, go prifatija tugjiot turko-mongolski etnonim "Bugari" kako svoe etnichko ime, iako kutrite, nemaat nikakva vrska so vistinskite Bugari.

Hipotetichki da pretpostavime deka tie denes bi se deklarirale sebesi kako Traki - sekako deka kje bea mnogu poceneti vo svetot od aspekt na svojata slavna trakiska istorjjata, namesto da se "falat' so etnonimot "Bugari", shto go noselo edno poludivo turko-mongolsko pleme (chii pripadnici, spored svedoshtvata, jadele zhivo meso vareno na pottaa od konjot, a namesto zname veele konjska opashka).

Taka denes imame edna smeshna situacija koga deneshnite ubavi belokozhi zhiteli na Bugarija se gordeat so "svojot etnichki predok: han Kubrat" (inaku pripadnik na zholtata rasa, chovek koj imal brichena glava kako Mongolite i koj nikogash vo zhivotot nemal ni stapnato vo Evropa), pa duri sakaat da ne ubedat i nas Makedoncite deka nash*te "predci" bile Turko-Mongoli.

A. Donski
Изменето од Tattoo Beauty - 21.Декември.2007 во 23:45
Кон врв
Борислав Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Борислав Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 11:06
Ето едно линкче
http://www.protobulgarians.com/Statii%20ot%20drugi%20avtori/Bakalov-2.htm
Изменето од Македон - 22.Август.2010 во 14:51
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 15:49


  [/QUOTE]

Изменето од Македон - 22.Август.2010 во 14:53
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 12:20
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

И ова ми личи на фашизъм. Нещо против црните ли имаш? И я сум црн. Не може сите да са сос сини очи и руси коси. Туй црното ми е от Македония, тъй да знаеш. И ми е мило.


Немам ништо против циганите рече некој нешто??? Него вие го негирате тоа а јас само ја кажувам вистината, сега кој негира тука ја или вие?

Изменето од Vladimir88 - 16.Јануари.2008 во 12:21
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 12:29
Язека им викам роми. И не ги негирам. Факт е, че в България има и цигани, и турци, и евреи, и арменци, и македонци, и власи, и гагаузи и каракачани и гърци и руснаци и японци даже си имаме...нещо да пропущив? А да бе и българи има. Па сите в мир си живеем - засега. Дай боже така да е и занапред.
Изпуснах мюсюлманите. Помаци им викаме, ама те се обиждат...Не са нито турци, нито българи, те си знаят кви са...

Изменето од ntg2003 - 16.Јануари.2008 во 12:36
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.