IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 822823824
Автор
Порака
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44555
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2016 во 19:03
Кај ги најде имињава...Едно наназад у фамилија немаме вакво.
А имам корени и од Скопје и од Мариово и од Овче Поле.
Не знам сватот од стрина ми само да не треба да го рачунам .
Уживај си ти со своето просветлување...Или Азис може подобре
Кон врв
tanas_1902 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tanas_1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2016 во 14:11
Originally posted by fiks fiks напиша:

Официјален јазик на форумов е Македонски.
Значи, или пишувај на Македонски јазик или не пишувај воопшто.

Постот ќе биде сокриен после твоето следно вклучување.

А за навредите ќе добиеш едно суспендирање од 10 дена.

Доколку отвориш нов акаунт, ќе те суспендирам преку ip адресата засекогаш.

Поздрав

Бан преку ip адресата  не опциа. Има барем 1000000 проксита и ако сака некоj суспендиран да влегува во форумот не е проблем. 
Кон врв
Симеон Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Симеон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2016 во 23:54
Трябва да се има предвид, че става въпрос за историческо събитие с участието на 1,2 млн. войници от две държави – България и Сърбия, където има и огромен брой от Македония, включително и като доброволци, а някои и принудително мобилизирани.

Но огромната част от тях – 33 000 са част от 11-та дивизия на Българската армия, която е била създадена от борци на ВМРО – бивши комити и войводи. Тогава съвсем нормално е за такова историческо събитие, което в западната историография се нарича Македонски фронт, да има паметници“, каза още Груевски.

Защо ли тези 33000 не са били от другата страна и какво ли е станало с оцелелите от тях след като са дошли Любиша, Зоран и другите древни "македонци" от Сърбия!? Осъзнайте се докато не са дошли Хашими и компания!
Но огромната част от тях – 33 000 са част от 11-та дивизия на Българската армия, която е била създадена от борци на ВМРО – бивши комити и войводи.
Кон врв
Симеон Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Симеон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2016 во 00:02
Но огромната част от тях – 33 000 са част от 11-та дивизия на Българската армия, която е била създадена от борци на ВМРО – бивши комити и войводи.
МАКЕДОНЦИ А НЕ СЪРБОЛЮБЦИ
Кон врв
Симеон Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Симеон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2016 во 00:14
Но огромната част от тях – 33 000 са част от 11-та дивизия на Българската армия, която е била създадена от борци на ВМРО – бивши комити и войводи.

33 000- 100% ТуркоМонголи.

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44555
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2018 во 20:06
Шо ти е еден догооовооор!
Кон врв
NEROMARE Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2018
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NEROMARE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2018 во 01:21
Ова го пишувам за паметните Македонци. Не за оние кои нема да разберат. Знам дека некои луѓе се многу испреплетени со мозокот и нема надеж за нив.

Бугарите се далеку од Турците (и покрај географската близина), Арапските и Кавказските популации и Индијците.

Околу 80% од вкупната генетска варијација кај Бугарите спаѓа во хаплогрупите Е-М35, И-М170, Ј-М172, Р-М17 и Р-М269. Овој наод покажува дека бугарскиот хаплогрупски профил е во склад со оние што се опишани за повеќето европски популации.

Еве што haplogroups преовладуваат, каде што:Тука е целата студија.
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0056779

Генетската студија беше направена од ПЛОС. PLOS ONE е со седиште во Сан Франциско, Калифорнија, и Кембриџ, Велика Британија.
Кон врв
kkniango Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Февруари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kkniango Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2019 во 02:12
Здравейте,
Нов съм във форума и намерих тази интересна тема. Ще ми трябва седмица да прочета цялата тема, а тя е над 800 страници. Ако колегите от Македония решат да ме "Татаросват", няма да стане, защото съм от тези 2-3 милиона потомци на бежанци от Македония след войните.
Кон врв
kkniango Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Февруари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kkniango Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2019 во 14:29
Интересува ме мнението на колегите от Македония за последната среща на Македоно-Бългатската комисия по история. За решението за общо честване на Самуил и свети Климент и свети Наум.
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1685
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 13:41
Абе што тропаш... Се знае цела историја на Македонија... а се знаат и комшиските аспирации... само што прпате бадијала.

Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2019 во 17:55
какво нзс може да се најде со комшии кои не сакаат да пресечат на што се, дали се Словени дали се Гагаузи дали се Тракијци, чудно не се препираат со грците околу рана антика ниту со турко-монголите околу доцна антика а со нас се фатиле да си премеруваат среден век, хм, јасно не е мала работа да ги ставш во џеб Словенство и Покрстување на Русите, само што Свети Кирил и Методиј не им се комплет во папка, но тој ти е заради свои комплекси за туристички маркетинг ем наши фрустрации за евроатласнско лоботомирање еве стигнавме до моментот да треба да се уверуваме дека сме и бугарски етнос наместо словенски ем бугарска нација наместо македонска бидејќи нели и историјата им е малку ем јазикот им боде очи, незнам какво и жонглирање да прави комисијата нзс посреди вакви комплексно фрустрирачки околности речиси не е возможно освен ако еу не пушти некаков морков виа ’почеток на преговори’ односно да ги оправда егзибициите на локалниве удбалитичари за премин од чекалница со ограничен рок на траење во чекалница со неограничен рок на траење како помирно ко пиони си ги задржат на власт дали во форма на левица или десница, дпмн до душа глуми патриотизам но ако кусур е бугарско вовче за преговори со еу ќе си се качат макар требало и од будимпешта да влечат локомотива назад то европеите таман сосе Љубчо да потурнат и со Грујо инерција кон десничарска рамнодушност апропо патриотизмот во Македонија во колкава и количина да е присутен сеуште меѓу Народ ...

туку поучно гостување имаше скоро МиленкоН на темава, замислете само колку ефективно би било на еден историски институционален форум да се пеглаат подома разлики во однос теории не ко тука на 800 страници во една тема туку на илјадници во различни теми и подфоруми на еден таков форум, вака чиниш дупнато буре полниме постојано во празно! за да ја имате епизодава при срце поубо е да ја симнете како mp3 од нет т.е. сосем поинаку се фокусирате на муабетот доколку ко вака концизен нема слика за да ве дефокусира, ви текнуе дека аудио букс се ко лапни голтни за учење градива ...


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 822823824
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,500 секунди.