IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библиотеки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библиотеки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 02:24
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Едно од ретките места во кое се чувствувам како дома.Уживам да се изгубам во долгите редици книги,да ги читам насловите... Ја обожавам слатката мака и вечната дилема која книга попрво да ја земам,дали 2 или 3 ќе ми се доволно?...
 
 
големо%20гушкање
More kolku saati imam pominato vo biblioteka... sigurno tolku nemam prospieno...kako molec... bibliotekarkite me znaeja i ne me ni prasuvaa... pocnaa i cokoladca da mi davaat... podocna i kafe si piev so niv (koga porasnav, neli, pa veke ne mozese opaska da mi nikne od nego)...намигнување
Ne znam sega vo kakva sostojba se, ama porano, barem vo nasata gradska biblioteka ne bese tolku loso, kako sto gledam nekade kako propagaat... Imase golem fond na knigi, ubava atmosfera... ah kolku mi fali toj miris... na stari knigi...тага
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 02:41
Веќе со години одам во "Браќа Миладиновци",градската библиотека кај пазарот во Буњаковец...Презадоволна сум,верувај...посебно оваа година кога драстично го зголемија фондот на книги...
Изборот на содржини е најразличен, фантастичен...
Книги во изобилие-од постари наслови до најновите изданија,и тоа по неколку примероци од една книга.
За другите библиотеки не знам...овде од се’ срце ти препорачувам да појдеш-нема да згрешиш.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 15:38
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Веќе со години одам во "Браќа Миладиновци",градската библиотека кај пазарот во Буњаковец...Презадоволна сум,верувај...посебно оваа година кога драстично го зголемија фондот на книги...
Изборот на содржини е најразличен, фантастичен...
Книги во изобилие-од постари наслови до најновите изданија,и тоа по неколку примероци од една книга.
За другите библиотеки не знам...овде од се’ срце ти препорачувам да појдеш-нема да згрешиш.

... e moja bibce... jas kako student morav za da go polozam ispitot Literaura za deca... da gi procitam site lektirni izdanija i site detski avtori... pa posle predavanja... pravec ... bibliotekata Drugarce... pa od Snezana i sedumte dzudzinja... Zoki Poki... do Selska Buna od Shenoa... Beloto Cigance... se sum procitala.... sega zaradi razrabotka na lektirite... pak moram nekoi da gi precituvam... oti moite srculinja.... se cudat kako pamtam se... a citam i za svoja dusha... ama sega citam... neshto kupeno... neshto od domashnite biblioteki na moite prijateli... neshto podareno na promociite... a boga mi cesto i od bibliotekite... seushte nemam nervi da gi citam novite izdanija... na internet... po ubavo mi e da odam da ja zemam knigata... da si napravam muabet so bibliotekarkata... a boga mi cesto i kafe pijam...
... i eden mnogu vazen moment... bibliotekar... treba da bide lice koe saka da cita... mojata bibliotekarka... samo shto ke me vidi od vrata ke mi rece... Eeeee shto imam edna kniga bash za tebe... i normalno si plakam... si zemam... taa mene kniga... jas nejze nasmevka....
Momentalno ja citam...Covjek iz Petrograda... od Ken Follett... za politickoto vozdignuvanje na Cercil... ama i za rusko-germanskite vojni... rusko-angliskite lazni prijatelstva... i anglisko-francuskite licemerija...

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 16:50
Се сеќавам на библиотеката во К.Вода што ми беше веднаш до училиштето...Јас едвам осум години...Влегувам и на библиотекарката и’ ја барам "Ана Каренина" (ја слушав мајка ми кога зборуваше за книгата),а таа ми се насмевна и ми ја даде Белото Циганче.
И ден-денес таа книга ми е асоцијација за детството

А библиотеката...одамна ја затворија.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 16:59
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Се сеќавам на библиотеката во К.Вода што ми беше веднаш до училиштето...Јас едвам осум години...Влегувам и на библиотекарката и’ ја барам "Ана Каренина" (ја слушав мајка ми кога зборуваше за книгата),а таа ми се насмевна и ми ја даде Белото Циганче.
И ден-денес таа книга ми е асоцијација за детството

А библиотеката...одамна ја затворија.

... kinoto go zatvorija... bibliotekata seushte raboti.... iako so pomal fond... "tetka Zane" na site deca im gi naoga i im gi cuva lektirite.... barem taka veli edna moja koleshka....големо%20гушкање
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 17:14
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Се сеќавам на библиотеката во К.Вода што ми беше веднаш до училиштето...Јас едвам осум години...Влегувам и на библиотекарката и’ ја барам "Ана Каренина" (ја слушав мајка ми кога зборуваше за книгата),а таа ми се насмевна и ми ја даде Белото Циганче.
И ден-денес таа книга ми е асоцијација за детството

А библиотеката...одамна ја затворија.
... kinoto go zatvorija... bibliotekata seushte raboti.... iako so pomal fond... "tetka Zane" na site deca im gi naoga i im gi cuva lektirite.... barem taka veli edna moja koleshka....големо%20гушкање


Знам дека едно време беше затворена.Паметам бидејќи патев што освен во училиштето,во близина немав друга библиотека.
Кон врв
kristofer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kristofer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2008 во 07:41
jas odev vo biblotkata neznam dali je tamu uste ili ulicata se vika vaka, na kliment oxridski kade sto bese bolnicata stara, devojceto so koje sto sum mi rece ne sme dovolno vreme zaedno, ili biblotekata ili taja, pa ispadna ja ostaviv biblotekata.  
vrtyuwged
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 07:39
... biblioteki so knigi... no i "biblioteki" so "zivi knigi"...covecki sudbini... svetot pravi se ...za da se oslobodi od predrasudi... da se natera covekot da "cita" slushajki...
prezemeno od Nova Makedonija... a i tie prezele od negde... so edna edinstvena cel... da naucime...

Библиотека во која може да позајмите муслиман, лезбејка...

Библиотеката на животот работи како обична библиотека. Во просториите се распоредени маси и столици за учење, а библиотекарите брзаат да ги услужат клиентите. Меѓутоа во неа не можете да позајмите книги туку луѓе што најчесто претставуваат стереотипи и се цел на омраза и на предрасуди.
Во оваа лондонска библиотека, една сабота беа достапни 26 „книги“, меѓу кои и еден муслиман, доселеник, трансексуалец, вештерка и индиски атеист. Читателите може да ги позајмат „книгите“ на половина час, да ја слушнат нивната животна приказна, да им постават прашања и, барем теоретски, да разбијат некои од нивните предрасуди и да престанат да „судат за книгата според нејзините корици“.
Идејата за оваа необична библиотека е на Рони Абергел, дански активист против насилствата, кој досега организирал вакви настани во 12 земји, меѓу кои и во Австралија и во Турција.
- Живееме во време кога ни е потребен дијалог. Со дијалогот доаѓа разбирањето, а со разбирањето доаѓа толеранцијата и тоа е мисијата на библиотеката на животот: преку дијалогот да се промовира разбирање и толеранција - вели Абергел.
Секако дека има многу дијалог во ова лондонско собиралиште. На една маса бегалец од Руанда му објаснува на еден слушател зошто нелегалните доселеници не може да се отфрлат како товар за државниот буџет или како закана за локалните работни места. На друга маса, едно лице што си го променило полот објаснува зошто се почувствувала биолошки принудена да ја направи таквата измена. Понатаму, индиски атеист и муслиман на „читателите“ им го објаснуваат нивниот поглед кон светот. И тие „книги“ што во моментот не се изнајмени, меѓу кои има вештерка, директор на погребна служба, видовит човек и полицаец, си ги разменуваат приказните во собата одзади, јадејќи сендвичи и чекајќи го нивниот нареден состанок. Сите овие „книги“ се неплатени волонтери, исто како и организаторите, регрутирани за настанот.
На влезот, „читателите“ можат да го разгледаат списокот на расположливи „книги“, а потоа кај волонтерските библиотекари да го пријават својот избор. Таа сабота повеќе од 50 луѓе се пријавија и некои книги беа изнајмени речиси цел ден.
- Ова досега го имам направено во 12 земји. Во некои места ќе ја проширам идејата и ќе дојдам подоцна за да видам што се случило. Тука обучувам некого да го направи тоа, помагајќи му со првиот настан - вели Абергел, кој е финансиран од Советот на Европа и од Нордискиот совет на министри.
Жанрот на „книги“ кои се изнајмуваат варираат од земја до земја и одговорот од јавноста може да биде поучен. На пример, во Британија популарни се муслиманот и поранешниот член на банда. Во Унгарија тоа бил неонацистот. Во некои земји хомосексуалните „книги“ се популарни, но тие се помалку популарни во места како Британија затоа што таму се полиберални и се навикнати на тоа.
- Во Унгарија првата година хомосексуалецот не беше воопшто баран, затоа што луѓето не се осмелуваа. Исто така тие не го позајмуваа ниту полицаецот - вели Абергел.
Според него, концептот е многу популарен во Австралија, каде што секој месец во Лизмор, Нов Јужен Велс има редовни сесии на библиотеката на животот.
- Во Турција само што беше формирана и веќе работи, а на оние во Германија и во Австрија им оди многу добро - додава Абергел, кој вели дека на овој проект потрошил пола од неговото слободно време во изминатите осум години.
Сега неговите очи се свртени кон Америка. Според него, наредниот голем чекор е наесен да се почне турнеја во САД. Абергел вели дека би сакал да ги посети заинтересираните колеџи во САД и дека еден датум е веќе букиран во Форт Вејн, Индијана, а оти веќе има интерес и од другите.
- Сакам да навлеземе и во бизнисот. Зошто да не отидеме во големите корпорации и да ги повикаме нивните работници на половина час, за малку да им ги прошириме хоризонтите? - прашува Абергел.
Тој ги лоцира почетоците на концептот во една петочна вечер во Копенхаген, пред петнаесетина години. Неговиот деветнаесетгодишен пријател бил избоден шестпати. Како одговор на бесмислениот напад, Абергел, кој тогаш и самиот бил тинејџер, заедно со тројца пријатели ја оформиле групата „Запрете го насилството“, чија цел била токму тоа - запирање на насилството. Седум година подоцна групата била поканета на еден настан, што се одржувал на годишниот музички рок-фестивал „Роскилде“. Идејата за библиотеката на животот била родена за време на една средба во јануари 2000 година. Првин, библиотеката имала свои ограноци на фестивалите во Данска, Унгарија и во Норвешка. Но пред три години библиотеката почнала да го шири концептот, и сега повеќе библиотеки на животот се формираат во Европа секоја година.
- Ова го гледаме како значајна алатка за промовирање на демократија и на човекови права - изјави Сиље Бергум Кинстен, претставник на Нордискиот совет на министри што го спонзорира концептот.
За „книгите“, настанот може да биде ретка можност за да ја кажат нивната страна на приказната. Кери Вајброу, трансексуалец, вели дека „читателите“ биле заинтересирани зошто таа ја направила промената на полот. Таа вели дека ова е шанса да направи мала реклама за 15-те илјади трансексуалци во Британија.
- Си го живеам животот и сакам луѓето да го разберат тоа. Доколку само десет од моите читатели го разберат тоа и ги променат нивните ставови, тоа се десет луѓе помалку што ќе бидат фанатични со нивните ставови кон некој кутар стар трансексуалец - констатира Вајброу.
Стефан Фишер, училиштен инспектор, вели дека многу научил од другите „книги“ исто како што тој научил раскажувајќи им на „читателите“ за сложеноста на проценувањето на училиштата. - Многу од нашите предрасуди се само работи кои што не ги знаеме и кога еднаш ќе им ги објаснете на луѓето, тие ги разбираат. Научив многу работи за вештерките што претходно не ги знаев - посочи Фишер.
Абергел признава дека луѓето на коишто најмногу им е потребен малку дијалог, толеранција и разбирање, не ја користат неговата библиотека.
- Луѓето со огромни предрасуди никогаш нема да дојдат во библиотеката на животот. Критиките што пристигнуваат на наша сметка се дека ние им се обраќаме на луѓето кои се без предрасуди. Но и на тие луѓе се уште им е потребна потврда дека се на вистинската патека - додава Абергел.
Друга критика е дека „читателите“ нема да ги надминат своите предрасуди со 30-минутен разговор. Читателот Дејвид Семпл вели дека сесиите со погребниот директор и со полицаецот му биле најпросветлувачки, но дека трансексуалната „книга“ помалку го просветлила.
- Разговорот беше прекрасен, но се плашам дека се уште имам предрасуди. Се уште ми е тешко да разберам зошто би го смениле својот пол - вели Семпл.

The Christian Science Monitor
...predrasudi... ima li toa kaj nas... obrazovanieto treba da se bori so predrasudi... ima li vo nash*te biblioteki knigi koi ne osloboduvaat od predrasudi... imame li predrasudi kon bibliotekite... Svetot odi napred... a nie...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 09:25
Треба да се отворат повеќе библиотеки кои ќе работат нон-стоп од 00-24, слично како БраМиладиновци бидејќи не им е на сите библиоритамот од сабајле, има и ноќни птици-читачи и студенти.

Инаку самото тоа што сите седат и учат те влече и тебе да учиш, неверојатна концентрација на енергија!
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 12:03
Dosega biblioteki imam posetuvano samo za da zeam lektira,i od toa iskustvo so lektirite niedna biblioteka ne ne kao so treba,duri i braka Miladinovci ima samo po 2 primeroka od sekoja lektira,a so da se kaze togas za drugite..za ucenje da ok e,koncentracija i tisina definitivni mozes da dobies,bar ja od toa do sega so go imam videno..
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 20:49


Универзитетска ми е омилена... Има многу од литературата која ме интересира.... Имам поминувано многу саати спремајќи испити таму... владее одлична атмосфера...

Кон врв
Matea Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Matea Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 23:46
Ме нервираат некои од вработените во кавадаречката библиотека.
Со мојата другарка отидовме со надеж дека ќе ни ја дадат "Папата Јована".Кога и ја побаравме на библиотекарката,таа ни се расцрка и ни рече дека сме ненормални затоа што читаме такви години на 13 години.Со другарката ја гледавме зачудено како нешто да не е во ред со неа (Да се дереш у библиотека ејјј )
После една недела отидов во библиотеката со мајка ми,и повторно беше таа библиотекарка на смена.Таа се насмеа љубезно,дури и пољубезно од што очекував од неа.Мајка ми ја побара книгата и библиотекарката и ја даде.Од тогаш не ми прави никакви проблеми со позајмувањето на книгите.
● By Me,Myself and Matea ●
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 09:26
...veruvale ili ne...izvor Nova Makedonija...
Новите универзитети го зголемија бројот на читатели


Бројот на корисниците во високошколските библиотеки е зголемен за 47,6 отсто, а бројот на корисниците кај јавните (народни) библиотеки е зголемен за 43 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистикаИзменето од mamamd - 13.Август.2008 во 09:27
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 09:49
Пред да заминам на одмор појдов до библиотека да се "снабдам со материјал" за на плажа...Не бев воопшто изненадена кога библиотекарката ми кажа дека фондот е речиси испразнет...тоа го приметив пред извесно време и мило ми е што е така:покрај сите удобности и понуди на модерното време-полека ама сигурно се враќаме кон вистинските вредности...

А на плажа...секој втор беше со книга

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.