IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - АНГЕЛИНА МАРКУС
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АНГЕЛИНА МАРКУС

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: АНГЕЛИНА МАРКУС
    Испратена: 19.Октомври.2007 во 07:28


Ја отворам оваа тема со почит кон
работата на Ангелина Маркус
која има напишано повеќе книги за
древна Македонија ...

Вчера во Битола ...
во Завод и музеј - Битола ...
се одржа промоција на
опусот на книги за древна Македонија ...
од Ангелина Маркус ...

Почитуваната Ангелина Маркус е професор ...
а презимето го добила затоа што била мажена за русин ...
инаку по потекло е од Тополчани ...

пред да настапи Ангелина ...
имаше воведен збор ...
и се кажуваше за некој руски филм ...
каде повеќе стручњаци работеле на некои историски работи во русија ...

кога завршиле со работа ...
стручњаците не дале никаков резултат ...
затоа што ако го напишеле тоа ...
ќе треба се да се смени ...
години се пишувало нешто како е ...
и ако сега се смени ...
многу докторски дисертации ќе пропаднат ...

и затоа не ѓибај .... !!!

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 10:40


на оваа тема деновиве ќе дадам линк да може да се прочитаат книгите на Ангелина Маркус ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 11:04
Сите дела на ангели Ангелина се со огромног темелно познавање на историјата и со прекрасни благотворни мисли за Македонија. Убаво ќе биде да се стават нејзините дала на интернет, поздрав.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 11:51


Книги на Ангелина Маркус

1. Аристотел Македонцот
2. Филип II Македонецот
3. Исхраната на древните македонци
4. Македонија на македонците
5. Македонската древна медицина
6. Македонски древни вредности
7. Македонски древни театри
8. Патепис Канада
9. Приказни за МАКЕДОН
10. Тополчани
11. Фељтон за парите

уште неколку се во припрема ...
ќе има пристап до книгите

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 11:58
Originally posted by bojan81 bojan81 напиша:

Сите дела на ангели Ангелина се со огромног темелно познавање на историјата и со прекрасни благотворни мисли за Македонија. Убаво ќе биде да се стават нејзините дала на интернет, поздрав.
здраво бојан81 ...

драго ми е што темата ја прифаќаш ...
и плус како модератор сигурно таа подобро ќе заживее ...

инаку имам дозвола од почитуваната Ангелина Маркус ...
да бидат нејзините книги достапни до секој македонец ...


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 12:49

Делови од книгата

Приказна за Македон и македонците ...

Древните народи живеат со легендите за луѓето,
боговите и природните сили.

Има ли народ во светот што името со милениуми
си го носи по својот бог Македон?

Тоа се само Македонците, државата Македонија,
царот на светот Александар Македонски,
имињат Македонка, Дона - Донка во песните ...
Изменето од marco_antony - 19.Октомври.2007 во 12:50
                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 13:04


пак цитат од книгата ...

Од каде ни е името на богот, народот, државата ?

Се знае.

Од древнина, од самото постоење на буквата Е
пред Аполоновите светилишта,
од МА - Големата Мајка - Македонија,
славена со неолитски артефакти,
статуи, фрески и слики од Македонки низ историјата.

Ако Големата Мајка толку се почитува низ Македонија,
можеби по неа го добива името,
ако и таа не го родила Македон,
трајно да ни стане родоначалник,
патрон,
заштитник именик.

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 13:11


цитат ...

Во митолошките сфери се објаснува
дека татко на Мекедон и Скит
е самиот врховен бог Ѕевс
што од небото ги ѕиркал најубавите жени
и со нив оставил бројно потомство на богови и божевства...
што се здале во заштита на Македонија,
по примерот на Македон.

Богот по своето име ја нарекол земјата Македонија.

Таа традиција ја превзеле македонските цареви
и по свое име ја нарекувале градовите Филии,
Александрии, Костантинопол, Јустинијана,
Марков град, Самоилова тврдина, Аполонии,
Хераклеи, до Гоце Делчев, Сандански и други ...

Само Македон го дал името за цела Македонија,
за сите македонци и сите градови со
царски имиња ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 13:26


цитат ....

Постојат и други толкувања за нашето име.

Тоа било од низини,
од дно меѓу планини и
пак се сврзува со името Маке-дон,
Посеј-дон, Тихи Дон,
како дно на земјата,
морето и реките.

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 13:28


цитат ...

Други мислат, името дошло од изгледот на Македонците,
високи, стројни, здрави луѓе као
храстови од планините и полињата ..

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 13:33


цитат ...

Во секој случај Македон го дал своето име на Македонците
и ја одредил сличноста на боговите
со кралевите и со луѓето ...

Македон ни се претставува како стар,
мудар бог
кој што бдее над Македонија
од височините на црквите .

за време на викендот некои книги ќе може да се читаат ...

ќе има тука ставено линк ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 13:39
Имам и јас дома неколку нејзини книги посебно последните и се супер. Бев на презентација  на книгата филип II македонецот, во склоб на дионисовите чествувања. Ако успееш да ги ставиш сите книги на интернет тоа ќе биде мало богатство за сите вљубеници во македонската историја и култура. Поздрав.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 13:52
Originally posted by bojan81 bojan81 напиша:

Имам и јас дома неколку нејзини книги посебно последните и се супер. Бев на презентација  на книгата филип II македонецот, во склоб на дионисовите чествувања. Ако успееш да ги ставиш сите книги на интернет тоа ќе биде мало богатство за сите вљубеници во македонската историја и култура. Поздрав.
ќе гледам за време на викендот тоа да го направам ...

сепак ...
сакале ние или не ...
една голема празнина што ја имаме сите македонци ...
мора кога тогаш да се пополни ...

но во основа е дека македонија е енергетска точка ...
и претставува непресушен извор ...
иако може некој тоа не го признава ...

а и тоа не е повеќе важно ...

време е да се отвори тој простор ..
и да зирнеме во него ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 14:03
Го признаваат и оние кои тоа со зборови не го кажуваат, примети каков страв предизвикува името Македонија и македонци на балканот, се обидуваат да го дискриминираат да го понижат но никој не успеал а и они знаат дека неможат да успеат зошто самиот збор македонци здрачи како што викаш ти тоа е енергетска точка, непресупен извор на енергија. На нив многу им е јасно дека ништо не значи тоа што Македонија моментално екномски и политички е слаба и знаат дека тоа преку ноќ може да се смени. Во Бугарија и Грција  огромни буѓетски сретства се одвојуваат за борба против македонија во секој смисол во србија таа улога ја има црквата, цели тајни и државни служби се занимаваат, институти платени пропагандатори, доушници. Пред некој месец излезе дека во бугарија шпууни на Дрзавна сигурност на Бугарија биле сегашниот прецедате, Парванов, Божидар Димитров директор на националниот им музеј за историја, Каракачанов прецедател на антимакедонската Ве ме ре о. Они самите кажуваат  дека е многу опасно по нивната идеологија и држава да згаснат тие инсталирани центри за борба против Македонија. 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.