IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно > Тоше Проески - IN MEMORIAM
  Активни теми Активни теми RSS - ЗА СПОМЕН (РАЗГОВОРИ ЗА ТОШЕ)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗА СПОМЕН (РАЗГОВОРИ ЗА ТОШЕ)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
Автор
Порака
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2007 во 22:42
lugje, da ne se slucheshe ova shto se sluchi toshe eden den i vembli kje go napolneshe... svetska kariera imashe pred nego !!!!
Кон врв
bama Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bama Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 01:17
По повод трагично загинатиот Тоше Проески, јас Панче Костуранов го прифакам предизвикот да создадам мозаик со ликот на Тоше составен од околу 10 000 фотографии (формат како за лична карта/пасош).

Доколку сакате да бидете дел од овој проект испратете фотографија од Вас или од член на вашето семејство на е-маил: mozaik_za_tose@hotmail.com (секоја фотографија посебно и наведете име, презиме како и место на живеење).

Ова авторско дело ке има за цел единствено да го величи ликот и делото на нашиот великан.

Делото нема да се користи за репродуцирање, негово пуштање во промет како и прибавување на било каква имотно-материјална корист.

Однапред благодарност на сите оние кои ке земаат учество во овој проект.

Контакт: kosturanov_pance@hotmail.com
Телефон: 075-539-869
Кон врв
Jagotka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jagotka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 03:08
  Kako da se pomiram deka te nema poveke? Eve veke 6 dena pominaa gledam televizija slusham radio nisto ne propustam......... ama kako da ne mi vleguva toa sto go gledam,uste sum vo shok, budna a sonuvam-za zal sonot e realnost. Ne deka ova mu go posakuvam na nekoj drug- no kako bash na Toshka nash????сршено%20срцетагатагатагатагатагатагаплачење

 Изменето од Jagotka - 23.Октомври.2007 во 03:35
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 13:40
Тоше е божество!
Неговиот дух беше преголем за неговото тело исто како и неговото срце
вака некако го опиша Влатко Стефановски и потполно се согласувам со него

Почивај во мир Тоше роза
Кон врв
milan dj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај milan dj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 21:19
 
„...На еден куп форуми, во еден куп написи, дури и на вестите на телевизијата – беше поставено (и тоа ни најмалку случајно) прашањето: „зошто ова се случи“?...“
 
„...Чувствувам потреба, како православен теолог, да напишам неколку збора токму на оваа тема – насушно потребни за да се разбере не просто зошто ова му се случи на Тоше, туку за да се разбере токму потиснатото прашање за Бога, животот и смртта...“
 
Текстот можете да го најдете на адресите:
 
 
Кон врв
Patricija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Patricija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 11:12
moze da se napravi na 25.01.2008 eden koncert na gradskiot stadion i da se peat samo negovite pesni,no kako ke se organizira toa
tose dusicka
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 11:48
Mnogu ubava idea Patricija!!  намигнување
 
A za da se prodolzi vo duhot na Tose - moze tie stredstva od koncertot pak da bidat NAMENETI za nekoja humanitarna akcija PO IZBOR NA NEGOVITE RODITELI!!!!  големо%20гушкање
 
A za da se raboti na ostvaruvanjeo na taa idea, moze najprvo da se kontaktira Mladinskata ogranizacija sto VERUVAM DEKA napolno ke se soglasi da pomogne vo OSTVARUVANJETO i priklucuvanje na drugi NEKOI slicni organizacii!!!  намигнување
 
Taka da koga ke se soberat ete vakvite poveke privrzanici i ogranizacii togas MNOGU LESNO i so argumenti ke se DOKAZE potrebata i korisnosta od edna vakva akcija do organite za KONECNO odobruvanje, koi i onaka NEVERUVAM deka bi odbile edna vaka dobro zamislena i organizirana PROSLAVA NA RODENDENOT NA TOSE!!!!  големо%20гушкање
 
Se moze da se napravi dokolku se napravat napori i se posveti dovolno vreme za negova CELOSNA realizacija!!!  намигнување
 
Pozdrav
 
Кон врв
despina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај despina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 12:47
PREKRASNIOT (prostete, no jas taka si go vikam - negova terminologija, a i dobro mu stoi), najubavo si gi peese pesnite i neznam kako ke izleze toa so koncertot, iako ne sum protiv. No jas poveke bi sakala NEGO da go slusam makar i na zvucnik i predlagam 5 - ti Oktomvri (da receme) da se proglasi za Den na pesnata na Tose i vo kaficite, kafani i diskoteki 24 casa da se pusta negova muzika. Del od profitot na kafandziite moze da se nameni vo humanitarni celi; so fiskalizacijava sega toa lesno moze da se izvede. Normalno toa se na dobrovolna baza, no site kafandzii so oset za biznis ke znaat deka toa moze da bide dobar menadzerski poteg. Isto mislam deka na ovoj nacin se izbegnuva bilo kakov komercijalen moment i se promovira samo druzenje vo negova cest i so negovata pesna.
Кон врв
Zazras Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Октомври.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zazras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 13:24
Site idei se mnogu dobri, iako nekoi od niv mnogu potesko ostvarlivi.
 
Tose bese idol i na najmladite, a osobeno niv treba da gi vospituvame vo duhot na Tose.
 
Vtorata ljubov na Tose, posle muzikata, my bese sportot. Zatoa ubavo bi bilo koga na 16/10 bi se organizirale i besplatni lokalni sportski manifestacii - za decata od osnovnite i srednite ucilista da se natprevaruvaat vo najrazlicni sportovi i igri. Sekako vklucuvajki gi i mladincite so fizicki i mentalni teskotii. TOJ GI SAKASE SITE!!!
 
Toa ke mu dade uste pogolemo znacenje na zivotot i misijata na Tose, a i ke pridonese do pozdrava mladina, plus i mnogu polesno e da se organizira.
A dlaboko sum uverena deka na Tose toa bi mu pretstavuvalo ogromno zadovolstvo da go gleda od GORE, povekje odosto da gleda kako mladite se pijat vo kafanite i kafulinjata vo negova cest. (ova ne bese napisano kako kritika na prethodnite idei)
 
Кон врв
PITU GULI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 11254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PITU GULI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 15:10

хмммм

читам и не верувам....
до каде се одиме ние .....
сакајки да се покажаме како најголеми,најдобри....
ја нарушуваме  интимата на луѓето...
не им дозволуваме да одлучуваат сами....
 
сали,аеродром,плоштади улици....
и со тоа ќе го задржиме споменот???
со тоа ќе си ја  смириме совеста дека ете сме му се оддолжиле....
оставете ги неговите родители да му направат споменик...
тој е нивен....
а ние????
слушајте ги неговите песни,пренесувајте ги на вашите деца и внуци ,со една убава беседа дека од толку младо момче имаше што да научи и најстариот ...
прифатете нешто од неговото однесување внесето го во вашиот кодекс,но не за да го имитирате туку затоа што тој бил исправен....
................
 
POSAKAJ DA BIDES ZELBA KE TE POSAKAM
POSAKAJ DA BIDES LJUBOV KE TE ZASAKAM
SAMO NE POSAKUVAJ DA SI BOLKA , OTI NIKOGAS NEMA DA TE PREBOLAM...
Кон врв
despina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај despina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 18:20

decki, ne veruvam deka nekoj predlaga imenuvanje na plostadi,ucilista, sali i sl. za da si ja smiruva sovesta ili da se pravi podobar...

Koj kako znae saka da go  socuva od zaborav i da go velica i vo eden takov brain storming nema nisto loso. I vo vrska so srednoto muz. uciliste vo Bitola, ako stvarno nema ime - nema dilema kako treba da se vika: Tose Proeski. Isto taka slusam deka vo Krusevo sakaat Spomen soba za Tose, sto e isto taka pristojna i ne e kicasta ideja, no se mi se cini deka niz vakvi institucionalizirani forme ke se socuva negovo ime (BEZ DA SE SKVERNAVI!!!), no ke izgubi od sharm negoviot duh.

Negovite pesni se tie niz koi nasiot PREKRASEN Tose ke zivee i zatoa uste ednas predlagam da se razmisli za postoenje na "Den na pesnata  na Tose": idejata e toa da bide slicna manifestacija na Belite noki vo Skopje na primer...
Barem ednas vo godinata da se druzime so pesnite na Tose nadvor od doma, mene ke me napravi mnogu srekna... Molam za mislenje!
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2007 во 22:28
Na nekoja od nashive televiziive, gledav intervju so negoviot anglisku producent koj
najavi deka vo tekot na narednite shest meseci, kje bidat objaveni 6 pesni na Toshe koi toj gi snimal vo tekot na minatata godina. Trebalo da bidat snimeni 7 pesni, no Toshe poradi obvrski, uspeal da snimi samo shest. Kako shto mozebi vekje znaete, so angliskite pesni, toj trebashe da se probiva na svetskiot pazar. Jas mislam deka koga kje gi objavat, pesnite kje doziveat ogromen uspeh, barem na nashive prostori... 
Кон врв
majus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Октомври.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 04:55
Lele bas toa i se prasuvav dali ke gi objavat. Toa ke bide super. Sepak nasiot Toshe e prisuten so nas. Moze ne fizicki ali psihicki ke ostane zasekogas tuka.. megu nas.. 
Ke bide super.. Neka puknat dusnmanite..
 Samo kolku mi  e krivo , kolku me boli sto go nemaa... Ako bese Bozja volja OK.. go ima  NAJUBAVIOT ANGEL, ali ako bese namesteno:((((... kako sto se zbori nekade, togas eden ke ni sudi- taka peese nashiot Tose.. 
Tose Zasekogas, Tose Forever
Кон врв
majus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Октомври.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2007 во 06:04
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

дечки, се што можеме да направиме треба да го направиме. дали аеродроми дали плоштади дали стадиони...мора неговото име да се овековечи...да биде големо и расчуено исто како што беше тој голем и како што сите знаеше да не слуша. Последна информација што ја слушнав  а држи вода, е дека Тоше веќе бил уморен од се. Дека му било смачено од се (највеќе од Љиља)...го кажал тоа на некое интервју само во мнооогу поблага форма. Затоа и така настанала ИГРИ БЕЗ ГРАНИЦИ. Тоше веќе не можел да го издржи притисокот кој стигнал дури до тоа што да јаде а што не, па дури и да му кажува таа гуската кога смее да се жени....решил се да земе во свои раце и за 1 месец да се ожени со Будимир со која веќе живееле во ист стан. Можеби Бог видел дека нашата нечовечност го кутна па затоа и ни го зема..особено нечовечноста на Љиља. Искрено, ако бараме виновник ја снеа би ја обвинила. Да не форсираше толку и возачот ќе беше одморен и Тоше...сепак ќе речеме судбина. НО НЕКА ГО НОСИ НА ДУША ЦЕЛ ЖИВОТ ТАА КУЧКА!!!


Se slozuvam so tebe od prvata do poslednata bukva.. Ai za polostadot da se vika Tose Proeski.... Jas pa se sumljav za taa Ljilja si vikav eh lugevo moze i ne e taka .. ali ete sega se ke izleze na videlnina sto vikaat postarite.. TOSE ANGELU NASH POCHIVAJ VO MIR! TE SAKAME I VECNO KE OSTANES VO NASITE SRCA!
Tose Zasekogas, Tose Forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.