IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно > Тоше Проески - IN MEMORIAM
  Активни теми Активни теми RSS - ЗА СПОМЕН (РАЗГОВОРИ ЗА ТОШЕ)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗА СПОМЕН (РАЗГОВОРИ ЗА ТОШЕ)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака Обратен редослед
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЗА СПОМЕН (РАЗГОВОРИ ЗА ТОШЕ)
    Испратена: 26.Јануари.2014 во 00:43
Za zal тага .....
....se plasam deka taka ke bide i ponatamu.....slednite godini ,ke se oznacuva no po mirno ...тагароза
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2014 во 00:40
Некако овој роденден многу неприметно поминатагароза
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 19:31

Емотивна промоција на книгата посветена на Тоше Проески


Во холот на хотелот Александар Палас денеска се одржа долгоочекуваната промоција на книгата „Ова не е крај“ посветена на ликот и делото на македонската поп икона Тоше Проески, кој на денешен ден требаше да наполни 33 години.

sonja tose

Освен ексклузивната промоција на книгата беше претставен и видео записот сниман во 2006 година за песната на српски јазик „Жао ми је“ која е дел од носачот на звук „По тебе“.

Автор на книгата „Ова не е крај“ е новинарката Соња Алексоска Неделковска, а по повод на роденденот на Тоше беше промовиран и спотот за песната „Жал ми е“

 На 280 страници, во книгата се опфатени сегменти од животот на Тоше, негови фотографии од настапи и од приватни албуми. На дружењето со Тоше се сеќаваат повеќе од 80 соговорници. Сеќавања за Тоше споделуваат членовите на најблиското семејство, сестрата Дора, зетот Славен Ристески, внукот Кристијан. Интересни случки од детството откриваат и неговите другари.

tose knigaЧитателите ќе имаат можност  да дознаат за почетоците на кариерата на македонската легенда, за  првите настапи и првата отпеана песна. Како се одвиваше неговиот професионален музички пат, спомени споделуваат македонските автори, изведувачи и продуценти, претставници на медиумите, како и познати имиња од светот на класичната музика и од спортот.

„Горди сме на овој проект и ова луксузно издание во кое покрај фактите за кариерата на Тоше и дел од приватниот живот збогатено е и со многу фотографии, од кои поголемиот дел досега не се објавени. Веруваме дека читателите нема да останат рамнодушни“, изјави претставник од фонданцијата Тоше Проески

kristijan tose„Станува збор за едноставна приказна, откорната од срце не само од мене туку и од сите соговорници, кои ги споделуваат своите сеќавања за Тоше од неговото најрано детство па се до моментот на неговото заминување, а се повеќе од 80. Мислам дека ќе ги исполни очекувањата пред се на фановите, бидејќи луксузната едиција и фотографиите прават ова дело да изгледа како светските едиции. Чувството да се биде автор на едно вакво издание е многу тажно и многу одговорно.

Со месеци го барав вистинскиот стил на пишување и сфатив дека треба да побегнам од новинарскиот стил и да продолжам да ги редам спомените на Тоше еден по еден.

Им благодарам на сите, на семејството Проески без кои оваа идеја немаше да се реализира, неговите пријатели и сите личности кои на некаков начин биле дел од неговиот живот“, вели за авторката за fashionel.

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2014 во 14:07
Промоција на книгата за Тоше Проески на денот на неговиот роденден

Оваа година би наполнал 33 години. На неговиот роденден 25 Јануари ќе биде промовирана книгата “Ова не е крај“ посветена на нашиот ангел и нашата ненадмината музичка легенда.

Во книгата на позната новинарка Соња Неделковска има интервјуа на повеќе од 80 соговорници, а спомени за Тоше споделиле и членовите на неговото семејство – сестрата Дора, зетот Славен, и внукот Кристијан. За интересните детали од детството на Тоше зборуваат неговите другари од Крушево. Пред читателите ќе бидат претставени сите сегменти од животот на вечното момче, првите настапи, првата отпеана песна. Бројни музичари, продуценти, текстописци, новинари, раскажуваат за тоа како се развивал неговиот професионален пат и како ангелот го освои Балканот.

Во книгата ќе се најдат и фотографии од неговиот приватен албум. Фондацијата Тоше Проески е издавач на книгата.

Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2014 во 00:01
Љубовта не е нешто со кое треба да тргуваш. Испрати ја и не очекувај кусур. Не биди себичен.

Тоше Проески
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 19:58
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2011 во 18:01
Тоше се уште добива признанија!


21

Признанијата за нашата најголема ѕвезда Тоше Проески се уште стигнуваат и четири години по неговата смрт. Овој пат во најголемата досега направена анкета на Џулиани и Rec Production за најдобар македонски пејач, Тоше убедливо победи со 10.833 гласови. На второто место, со 2.132 гласови е Тони Зен, која заврши со над 30.000 гласови на социјалната мрежа Фејсбук.

Двајцата победници ќе добијат ваучер од 3.000 евра за изработка на видео запис. За Тоше Проески ќе се направи видео запис на некоја досега необјавена песна, во договор со Фондацијата.

И оваа награда како и другите, иако е нешто, сепак не ја заменува тагата од неговото отсуство…


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 15:57

БИЗАРНО: Жител на Нов Зеланд се претставува како Тоше Проески

 
Ал Густуз Махмуд (Al Gustuz Mahmoud) кој на својот Фејсбук профил вели дека живее во Нов Зеланд а доаѓа од Латвиа, лажно се претставува како Тоше Проески користејќи цела галерија негови фотографии.

Цела галерија фотографии од концерти, средби со фанови, приватни фотографии од Тоше Проески може да се најдат на профилот на Al Gustuz Mahmoud на Фејсбук. Но тој не е обичен фан. Овој човек кој има над 1.000 пријтели се претставува како тој да е Тоше Проески.

На неговиот профил стои дека тој е од Латвиа но живее во Оукланд, Нов Зеланд. Вели дека студира арт и дизајн но завршил на музичка академија во Латвиа.  

Под секоја фотографија од Тоше Проески става опис каде е фотографирана. Измислува настани и места кои одговараат на неговите лажни тврдења.

 
 
 
 
 
Ааааааааа...кај се сега надлежните да реагираат?
Хах!
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 20:40
Да се потсетиме на Тошесреќа
 
 
 
Tose Proeski - Boze,brani je od zla
 
 
 
 


Изменето од Santijago - 16.Октомври.2011 во 20:41
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 20:37
Сеќавање на Тоше Проески- Документарец вечерва во 21!
 
 
 
Пред точно 4 години загина Тоше, но не и неговите песни. Тие и понатака живеат, фановите сеуште палат свеќи ...

Тоа беше огромен шок за Балканот, 16 октомври 2007 година кога во сите медиуми беше објавена веста за тешката сообраќајна несреќа на автопатот Загреб – Липовац, кај Нова Градишка.

И 4 години по смртта сеќавањата не бледеат бидејќи според многумина Балканот тоа кобно утро изгуби еден од најдобрите пејачи на овие простори. Публиката ќе го памети по прекрасните песни, врвната интерпретација, магичната насмевка и човечките квалитети кои го красеа...

Во Нова Градишка, каде што загина годишницата на неговата смрт се обележува во времетраење од 4 дена. Од овој град пред неколку дена стартуваше маратон, кога неговите учесници тргнаа кон на пат долг 860 километри. Маратонците би требало да стигнат денес попладне во Крушево, родното место на Тоше, на годишнината од неговата смрт.

Во знак на сеќавање на „балканскиот славеј“ Српската телевизија РТС снимила емисија „Балкан – сеќавање на Тоше“ која ќе биде емитувана вечерва во 21 часот.

Заедно со Големиот симфониски оркестар на РТС песните од Тоше ќе ги пеат најголемите Балкански ѕвезди – Тони Цетински, Хари Варешановиќ, Аки Ракимовски, Сергеј Цветковиќ, Калиопи, Јелена Томашевиќ, Саша Ковачевиќ, Бора Дугиќ и многу други негови пријатели и колеги. Еден дел од емисијата е снимен во Крушево и Скопје а еден дел во студиото на РТС во Коштуњак. Калиопи истакнала дека на Тоше ќе се сеќава по насмевката бидејќи секогаш бил добродушен, духовит и насмеан.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Svetlana24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Svetlana24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2011 во 15:43
До нас живее ангел. И ние го реализира само кога Господ го нарекува со неа. Тоше човечки квалитети се прекрасна. Тој живееше кратко, но светли живот. Малку е веројатно дека некој ќе биде во можност да го замени. Тоше секогаш ќе живее во нашите срца.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 22:26
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:

Zar e mozno ??? "Ve sakam site " bilo napisano na sto svetski jazici a ne i na negoviot majcin jazik  тага

Слушав на вестите на влашки јазик. Имаше реакција од многумина Крушевчани. И навистина е срамота-нема на негов мајчин јазик.тага
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 23:13
Тие што биле таму го забележале тоа тага

Се надевам некој ќе  демантира тага


Изменето од ADVISOR - 01.Мај.2011 во 23:14
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 23:08
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:

Zar e mozno ??? "Ve sakam site " bilo napisano na sto svetski jazici a ne i na negoviot majcin jazik  тага
 
 
 
Дај линк изненадувањеизненадувањеизненадување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.