IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Дали класичната музика стана погребална?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали класичната музика стана погребална?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 11:20
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

klasicnata muzika vazi za "seriozna" kako sto nekoj napisa, no kako i vo baladite i vo rokot i vo narodnita muzika, i tuka ima i tazna i vesela klasicna muzika.

onie sto ja znaat i razbiraat muzikata , ne mozat nikogas da kazat za 4 godisni vreminja ili za ungraskiot tanc deka se pogrebalna muzika.

nasproti toa ima mnogu pesni koi so svojot zvuk i tekst odgovaraat za pogreb.


Баладите по дефиниција се тажни песни и не им е место во горенаведениот список. Да кажеш тажна балада е исто како да кажеш маратонец на долги патеки. Спротивни на нив се романсите. Не бркај баби со жаби!
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 13:04
Ima dosta kompozicii od klasicnata muzika,koi se bas vedri i spored mene ne se kako pogrebalni..normalno e i takvi da ima..vprocem sepak toa e kako sto vikaat poseriozna muzika
Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 00:29
Snosti bev na gala koncertot na primadonata nasa gdja vesna ginovska ilkova -sopran i nejzinite gosti   od belgrad mecosopranot natasha jovik ,od ljubljana tenorot janez lotrik ,a dirigent maestro karlo donadio od rimskata opera i nasata makedonska filharmonija.spektakl odamna neviden vo skopje.Verdi,doniceti,pucini,donizetti i dr./arii od operi/ ma kakva pogrebna muzika ! sakav uste snosti da vi pisam nekoe zborce no impresiite mi bea tolku silni pa prodolziv so slusanje na muzika i go ostaviv toa za vecerva.Mladi lugje ,uspesni,ubavi ,praznik bea za oci ,usi,dusa ,publikata so odusevuvanje gi povikuvase na bis i site zadovolni ja napustivme univ.sala.javno im blagodaram
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.