IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Дали класичната музика стана погребална?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали класичната музика стана погребална?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 14:38
..jas znam deka nekoj navistina ima potreba od stavanje na sekakvi temi..ali ova duri i za moj vkus e PREDEGUTANTNA tema...dajte luge..soberete se
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 22:10
klasicnata muzika vazi za "seriozna" kako sto nekoj napisa, no kako i vo baladite i vo rokot i vo narodnita muzika, i tuka ima i tazna i vesela klasicna muzika.

onie sto ja znaat i razbiraat muzikata , ne mozat nikogas da kazat za 4 godisni vreminja ili za ungraskiot tanc deka se pogrebalna muzika.

nasproti toa ima mnogu pesni koi so svojot zvuk i tekst odgovaraat za pogreb.
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 15:20
turbo folk - klasika
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 16:01
sakam klasicna muzika i ne mislam deka e pogrebalna...
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 23:32
Klasicnata muzika treba da se razbere , ne samo da se slusa....
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 15:31
Класичната музика е одразување на светот околу нас преку тонови. Ако некому му асоцираат акордите на погреб, тоа е прашање на неговото восприемање на светот преку музиката. Јас во неа препознавам чисти и искрени емоции, на радост и тага, љубов и омраза, живот и смрт... Можеби секогаш не успевам да ја доловам пораката на композиторот, на уживам во тие акорди.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
barmomk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barmomk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 14:39
Dobro ne mi bese idejata da kazam deka klasicnata muzika e "pogrebalna" tuku namerno ja postaviv temava bidejki vo ovaa drzava na nasite medumi se pusta klasicna muzika samo koga ke ima nekakvi nesreki.... Najveke mi e krivo sto mladite, decata gledaat na tv i slusaat za klasicnata muzika i samo togas i normalno sto bi si pomislile za takvata muzka???
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 14:42
Originally posted by barmomk barmomk напиша:

Dobro ne mi bese idejata da kazam deka klasicnata muzika e "pogrebalna" tuku namerno ja postaviv temava bidejki vo ovaa drzava na nasite medumi se pusta klasicna muzika samo koga ke ima nekakvi nesreki.... Najveke mi e krivo sto mladite, decata gledaat na tv i slusaat za klasicnata muzika i samo togas i normalno sto bi si pomislile za takvata muzka???


Тогаш прифаќам дека е.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 16:33
Па како можете ваква тема? Класичната музика е богатство. Немојте вакви работи. Секогаш можете да уживате во тие тонови.
Кон врв
XENA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај XENA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 14:13
Originally posted by barmomk barmomk напиша:

Dobro ne mi bese idejata da kazam deka klasicnata muzika e "pogrebalna" tuku namerno ja postaviv temava bidejki vo ovaa drzava na nasite medumi se pusta klasicna muzika samo koga ke ima nekakvi nesreki.... Najveke mi e krivo sto mladite, decata gledaat na tv i slusaat za klasicnata muzika i samo togas i normalno sto bi si pomislile za takvata muzka???
Кон врв
XENA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај XENA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 14:18
Definitivno se soglasuvam deka vo posledno vreme site tazni vesti na mak. mediumi se prosledeni so pustanje na klasicna muzika.

Sigurno deka ima vlijanie kaj mladata populacija t.e. im sozdava pogresna percepcija deka klasicnata muzika mora da e po default tazna, pogrebalna.

Iskreno sekakva muzika vo tazni momenti ne zvuci dobro i pravi asocijacii ponatamu vo zivotot, t.e. potsvesno se asocira so emocijata na taga.
Кон врв
mozesk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mozesk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 16:27
Да, така е.
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 17:54
Темава не ја собира овде.нЕКА НЕ ДРжи место за џабе.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 19:15
па стварно асоцира на погребална,....збунетосттага таа е убава музика тоа да,..... ама да ја пуштаат во мааалку подруги прилики...... би било мноогу подобро......... трепкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.