IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Дали класичната музика стана погребална?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали класичната музика стана погребална?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 00:58


se slozuvam T-E-T-E ...

stvarno moze ....

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
T-E-T-E Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај T-E-T-E Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 00:59
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

Originally posted by T-E-T-E T-E-T-E напиша:

dobro...politikata e k*rva sekade..ne samo kaj nas...samo kaj nas politicarite se "seljaci"...nenacitani....prosti...itd...ne znaat deka valcer ne e samo vrtenje po sala...




more treba da se zavrtat sto pobrzo vo taa salata ...
i kako centrifuga da letnat ...

ni se smaci nivnata kultura ...
a posebno pak ..
koj na kogo udril slakanica ...

a pak nekoj bil daven za vrat ...

kakva kultura ...
ke pocnat semki da jadat na bal ..

mislis ne jadat?...samo treba i banani da se sluzat na vlez......
Кон врв
T-E-T-E Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај T-E-T-E Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 01:03
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



se slozuvam T-E-T-E ...

stvarno moze ....

moze...samo pred toa treba da se tushirat (ne da mirisat na zelka,kako sto pisuvase po vesnici,potvrda od tie sto prisustvuvale)...da frlat mastika ,da iscistat nokti "damite"...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2007 во 12:40
Не, класичната музика не е погребална . Таа музика насекаде во светот важи за „сериозна“ па кога се случува погреб - пуштаат таква музика. Тоа не е само во МК туку насекаде по светот.
 
Проблемот на интересот за класична музика во МК и воопшто на балканот има сосема други корени и причини, пред се историски. Класичната западно-европска музика за жал не е дел од нашата музичка традиција, како што не е дел од било која балканска земја: во време на Византија кај нас имало прекрасна и многу високо развиена (за тоа време) музичка култура, која била прекината со окупацијата и ширењето на отоманската империја кој тој процес го има запрено.
Фала богу што народната, нашата изворна музика никој не можел да ја искорени или избрише, која е една од најбогатите и најубавите , не само на балканот, туку и пошироко....
 
И така превземањето на западно-европската класична музика кај нас започнува дури откога ќе си заминат отоманците и селџуците, што баш и не е многу изминато време (само еден век).
 
Но јас тоа не го гледам како нешто негативно. Тоа си е историски факт и треба да се прифати како таков. Тоа не не прави помали или понеуки во однос на другите, не треба поради тоа да имаме комплекси (а ги имаме).
 
 Бидејки имаме одлични музичари во МК, одличен систем на музичко образование (за класизна музика) и музичари кои се афирмирани и на интернационален план.
 
 


Изменето од chuchuliga - 21.Октомври.2007 во 12:42
Кон врв
VIZANTEL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VIZANTEL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2007 во 22:26
Ако треба да ги навредуваме авторите на класиката кои имаат светско реноме тогаш нека биде така, но одма другите ќе не прашаат дали имаме елементарна музичка култура и тоа ќе биде сосема исправно од нивна страна.
Затоа одговорот е НЕ.


Изменето од VIZANTEL - 02.Ноември.2007 во 22:26
,,UNUS TESTIS, NULUS TESTIS,,
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2007 во 23:34
neznam dali klasicnata muzika stana pogrebalna ama jas naracav da ima muzika koga ke umram, ama ne od tie taznite, nesto poveselo, zasto da se tazi koga ke mi bide ubavo, konecno ke se oslobodam i od ogranicenoto i od materijalnoto
toa treba da se proslavi
Кон врв
The wolf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The wolf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 22:23
Originally posted by T-E-T-E T-E-T-E напиша:

na zalost DA...koga se dava nekoja klasicna izvedba u normalni denovi?...nikogas...a ne podua so turbo folkлутина


fakt e deka  ne podua so T-folk, na 99% od radio stanicite  se vrti  takva muzika a i  na TV ne e nisto podobro! No sto da se pravi takva ni e situacijata vo drzavata,lugeto sakaat  da idat na kebapi(nemam nisto protiv kebapite i jas si gi krkam)i na  pivce so druzinata i da im pee nekoja pevaljka na uvce ,stegnata vo kratko mini,se cudis dali  voopsto  trebala da go stavi lil ne. Grmi  muzika,se krka se pie a okolu  tebe  cura u mini ko zmija se vie, se vrti i trti,extra. Ne e biten glas nego  gaz! E toa ti  e toa, na klasika ne mozes da imas vakvo  zesko show!......

Nego sto sakav da kazam..t-e-t-e  sto  vikas  koga se dava nekoja klasicna muzika u  normalni denovi. Se dava ja ima  dosta no vo mnogu mali  kolicini ,duri ne mozes da ja primetis ,na mnogu reklami  ,najvni spici  itd ja ima  ja gledas ama ne ja slusas. Sepak sigurno si mislel na koncerti ,davaat ama retko.

DALI KLASICNATA MUZIKA STANA POGREBALNA>>toa bese temata
Eve edna realna tragicna vest deka  klasicnata muzika stana pogrebalna i toa ne e bas najnova vest!!
Mojata  devojka ima  nekolku  prijateli od Srbija koisto zavrsija  muzicka akademija. E, bidejki  zivotot e surov ,a mora od nesto da se zivee>>snajdi se pa zivi<<tie moraa i se uste  moraat da svirat  po  pogrebi  vo Belgrad!!
Mislam deka i  tuka situacijata ne e nesto podobra,mozam da kazam  deka e i polosa!

Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 23:45
a,mora li na radio da ja slusate?
ako ste tolkavi ljubiteli na serioznata muzika.
barem denes e mnogu lesno da si ja zadovolis zelbata
Кон врв
The wolf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The wolf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 23:57
Sikter  ne e problemot  vo toa dali ja ima na radio,tv ili ne !!jas  si ja imam na PC!! Tuku problemot  e vo toa sto muzicarite kaj nas ,mislam  na tie  sto zavrsile muzicko, nemaat  nikakov tretman ,nemaat sali ,ustvari nemaat  ni  minimalni  uslovi  za da pokazat sto znaat! Vo skandinavskite  i baltickite  zemji ima  posebni  mesta  vo kojsto i decata od najmala vozrast  mozat  da se zapoznaat  so muzikata  i da pocnat  da ucat da svirat na instrumenti, no drzavata tamu  finansira ,tuka nisto!!....
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 01:08
Originally posted by The wolf The wolf напиша:

Sikter  ne e problemot  vo toa dali ja ima na radio,tv ili ne !!jas  si ja imam na PC!! Tuku problemot  e vo toa sto muzicarite kaj nas ,mislam  na tie  sto zavrsile muzicko, nemaat  nikakov tretman ,nemaat sali ,ustvari nemaat  ni  minimalni  uslovi  za da pokazat sto znaat! Vo skandinavskite  i baltickite  zemji ima  posebni  mesta  vo kojsto i decata od najmala vozrast  mozat  da se zapoznaat  so muzikata  i da pocnat  da ucat da svirat na instrumenti, no drzavata tamu  finansira ,tuka nisto!!....
 
Не е точно дека кај нас не е финансирано од државата. Баш КАЈ НАС во МК Е финансирано од државата, МБУЦ е финансиран од државата, и има (благодарение на Југословенскиот поточно источно/европскиот систем на музичко образование) одличен систем на музичко образование.(мислам најконкретно на системот). Во МК е во подем и музичко образование и за најмладите (деца до 6-год. возраст).
 
Во Германија, кадешто живеам, земја со огромна традиција на класична западно-европска музика, НЕ ПОСТОИ СИСТЕМ на основно музичко образование. Децата учат како ќе стигнат, а државните музички школи дури и се плаќаат сериозно (за пола саат неделно час по инструмент), во некои градови и поскапо од приватните, за разлика од МК кадешто во МБУЦ се добиваат 4 часа неделно по 45 мин по инструмент и солфеж, а од петта година и теорија.
Во Германија систем на музичко образование почнува дури на факултет (Хохшуле). Апсурдно звучи, но е чиста вистина....
 
Така да не критикувајте нешто за коешто не сте информирани. Не си ја негирајте земјата без основа.
 


Изменето од chuchuliga - 09.Ноември.2007 во 01:15
Кон врв
The wolf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The wolf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2007 во 01:30
 
Не е точно дека кај нас не е финансирано од државата. Баш КАЈ НАС во МК Е финансирано од државата, МБУЦ е финансиран од државата, и има (благодарение на Југословенскиот поточно источно/европскиот систем на музичко образование) одличен систем на музичко образование.(мислам најконкретно на системот). Во МК е во подем и музичко образование и за најмладите (деца до 6-год. возраст).
 
Во Германија, кадешто живеам, земја со огромна традиција на класична западно-европска музика, НЕ ПОСТОИ СИСТЕМ на основно музичко образование.
Во Германија систем на музичко образование почнува дури на факултет (Хохшуле). Апсурдно звучи, но е чиста вистина....

Vo  red chuchuliga >ako   sistemot  e vo red ,kako sto velis,togas sto e problemot??? lugeto??? zasto lugeto  namesto da svirat na  soodvetni mest svirat  po pogrebi???

 

Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2007 во 11:03

Прво е до тоа што веќе го напишав погоре - до неинтересот, бидејки кај нас во МК традицијата на класична западно-европска музика има доста краток век, и не е континуиран (природен) дел од нашата музичка традиција.

Друго е економскиот момент - отсекогаш било правило во земјите во кои има економски проблеми да се сече од делот на буџетот предвиден за култура. Така е и во Германија, во Франција, во САД, насекаде....
 
Единствени земји на светов кои се навистина добри за музичари се германските (Германија, Австрија, Швајцарија). Но и тука има страшно многу проблеми од сличен тип. И тука се случува квалитетни млади луѓе кои завршиле музичка академија да свират на погреби, или да мораат да работат во бутици, Мекдоналдс и слично.... Со таа разлика што тука има неспоредливо многу можности и шанси за музичарите, и најчесто оној кој го бива и се бори - успева. Ама тоа не значи дека е лесно.
 
Како и во сите други бранши кога луѓето „не можат да работат на професијата “ па продаваат чорапи на пазар, работат како секретари или или или.....За уметниците отсекогаш било најтешко, најризично.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 00:42
Originally posted by barmomk barmomk напиша:

PRASANJE DO SITE FORUMDJII?!!!


Класиката од секогашбила уметност и ќе остане уметност. Ако имаш врска со некој погребален оркестар тогаш отвори нова тема.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Why^Me Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Why^Me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 12:12
Narodot e zatupen,i ogluven od evtina muzika.Eden kup veseljaci gi shto ne ni znaat shto e klasika.
Takva ni e kulturata,prosticki sme malku.Zemete gi za primer drzavite kako Italia,Francija pa chak i Rusija ,kade stvarno klasikata uspeva,se nadgraduva i e na visoko nivo.
Toa sto vredi kaj nas ne znaat da go cenat. Samo evtinokja i fisharija se cepi.Zhalam ali toa e surova vistina
Jas ucam mizcko,na otsek solo peenje,i se e dzabe,menjam profesija od maj   
Ako ne ti e vazhno kade se naogjash,nikogash nema da se izgubish
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.