IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - РЕЗОНАНЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РЕЗОНАНЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 709710711712713 717>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2015 во 22:28

Пред многу години ..овде почнав.... овде и ќе завршам.....

Толку тивко се повлекуваме од светот кој го познававме......
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2016 во 08:46

Среќен роденден,пријателу!
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Highlander969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Февруари.2009
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Highlander969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2016 во 11:42
Cestit imenden Marco, mnogu falis kolku da si znaes.....
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2016 во 12:51

Честит Именден,пријателе!
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2017 во 00:02
Den potoa...
Sekavanja  na forumov od pred deset godini...
 na Marko, na rezonancija ...spomeni ....
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2017 во 11:38
Нештата кои поминале не се враќаат. Секое си остава свој белег. Само длабочината на белегот е различна. Не навикна на утрински добри вибрации Марко Антони. Понекогаш,можеби од навика,се враќам овде по некоја ронка душевна храна.
Убави вибрации ти посакувам таму каде што си. Знам дека и таму ги дочекуваш убавите ликови со филџан топло кафе и убава мисла.
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2018 во 23:54
Постои место кај што почнува љубовта
и место кај што љубовта престанува.
Постои допир на две раце кој им се
противи на сите можни описи.
Постои пламен поглед како големиот огон
во срцето на Витлеем
или мала ацетиленска ламба со зелен сјај.
Постојат едноставни и безгрижни шепотења чудесни
како големиот свиок на Мисисипи.
Раце, очи, шепотења - со нивна помош
љубовта се изборува и гради.
Постои пар чевли што љубовта
ги носи а доаѓањето и е тајно.
Постои предупредување кое љубовта
го праќа а цената негова многу подоцна се дознава.
Постојат толкувања на љубовта на сите јазици
и не е најдено ниту едно помудро од ова:
Постои место кај што почнува љубовта
и место кај што љубовта престанува 
а љубовта не бара ништо.
Кон врв
archer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Мај.2018
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај archer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2018 во 19:09
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2018 во 09:37
&amp;#208;&nbsp;&amp;#208;µ&amp;#208;·&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;»&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;°&amp;#209;&amp;#130; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;»&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;° &amp;#208;·&amp;#208;° photos of wine in glass


&amp;amp;#208;&amp;nbsp;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#208;·&amp;amp;#209;&amp;amp;#131;&amp;amp;#208;»&amp;amp;#209;&amp;amp;#130;&amp;amp;#208;°&amp;amp;#209;&amp;amp;#130; &amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190; &amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;»&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#208;&amp;amp;#186;&amp;amp;#208;° &amp;amp;#208;·&amp;amp;#208;° photos of cofee


&amp;amp;#208;&amp;nbsp;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#208;·&amp;amp;#209;&amp;amp;#131;&amp;amp;#208;»&amp;amp;#209;&amp;amp;#130;&amp;amp;#208;°&amp;amp;#209;&amp;amp;#130; &amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190; &amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;»&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#208;&amp;amp;#186;&amp;amp;#208;° &amp;amp;#208;·&amp;amp;#208;° photos of WHITE FLOWERS


Среќен роденден,Марко!


Изменето од Valerija - 01.Јули.2018 во 09:40
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2018 во 22:39
големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање
големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2018 во 17:53

темава е почната со некаков абер како во индија им отварале или попрво закачувале на Луѓе чекрк ут чело, ако чакрите ги разбереме ко некаква спојка, за што тоа е друго обично велат ако ти се отворени чакрите тоа кундалини змејовите полесно ќе ти излезат низ глава, незнам ниту сакам да знам!? претпоставувам така е чим така велат!?

интересно е дека акри отварале и на земјата, бар така имам чуено, ко што е то аберот во нишката за кругоите околиски [1] претпоставувам има логика а прашање е само какви намери имаат оние кои некако вака преку тагои некого отвараат дури и кога очигледно еве никој не знае што точно и како точно се појававуваат некакви кругои низ разни околии!?

туку да посочам интересно резонирање апропо aбер во интернационалниот подфорум во нишката Dont be afraid... на Билд

Цитирај
Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=30&PID=9721#9721 target=_blank rel=nofollow><u>vardar</u></a> vardar напиша:

Just checked my version and Skopje's fine Dunno although Ohrid is spelled OKHRID and Strumica is instead Strumitsa but i  would be surprised if its deliberate.


бреј okHRID - ok human resources id - https://www.acronymfinder.com/HRID.html

somebody up there in google have had really sick joke assumption or maybe some ephemeral tag!? dont be afraid... jokes cant make yolks from ur mind, or!? experiment okhrid via experiment fyrom|


мислиш vardar превидел, случајно му се причинило, среќа не е единствен што нешто чудно заприметил, ко што мене ми е чудно зошто пр. на река ко Вардар има мост око а в среде на него некаков идол од пагански жрец, ќе си речеш туристички спин, бреј кој и да им го протнал на властите и како да се нафатиле тие на тоа со се тримфалката обелискот и капак прометеј сите истопорени во линија кон собранието, уф не сакам да резонирам дека некој склет резонирал некако посреди некаква волја за туристичко патинирање на метрополата, иако муабетот споменично е далеку претходно зацртан [1] но едно се историски паметници а сосем друго пагански споменици, а кога совето си го добиле требало да си донесат и поподобени играчи кои ќе ги спинуваат понатака полесно во однос своите агенди [2] и едните и другите абер немаат како ги возат, ете и тоа уште од социјализам навака, веројатно тогаш паганизмот не можел некој лесно да го протне на мала врата та си одложил агендата за подоцна, сигурно технократ ко Грујо вакво нешто не смислувал, туку како економист само обезбедувал што полесна финансиска конструкција, да не ти се верува дека Чоекот воедно е и архитект, бреј сигурно да се прашувал тој што и каде треба со тие пари да се инвестира ќе го кренел футуристичкиот град Македон [3] кој треба нели да е нова административно-едукативна престолнина во Македонија среќа недоносен е проектот со онаква штопна ко то кинескиот ѕид пред стариот мнт и новата опера инаку претпоставувам акомвизурата е отворена е замине муабетот резонантно и во моб, таман да мобираат Народ без пардон и уметнички во однос своите агенди!? мислиш кога дува ветер нема прашината од спомениците да заврши на фасадата ако не во салите акустични!?

~

фактички муабетов е од спунт повод за друг карамбол во однос охридски резонанци пр. абер кој треба да се надоврзе на последниот во нишката за Словенскиот Ерусалим [1]


365 плажи за унеско коплерај веројатно е стратегијата, арно имаме за сега каква таква ѕенѕачка понуда од палосветски и палеолокални фестивали та сме каков таков магнет за хедонисти, за да бидне епиК*рејски до дакса ќе треба и што полесен пристап [1] а за да бидневме елитна престолнина меѓу коцкарските оази фалеше уште сахара на вода [2] среќа имаме Изворен Кладенец та спречивмњ да го дозагадат Свети Наум [3]

доколку сме паметни, Охрид ќе го паузира од каква и да е понатамошен туристички хедонизам, но така пак ќе свртат на Преспа, иако поисплатливо ќе биде и за Охрид и за Преспа да бидат промотивно форсирани исклучиво како Православни Светилници што ќе значи фестивалите во најмала рака таму да се забранети за да не се случува парадокс да и сред Словенскиот Ерусалим Народ преку ден да пали свеќи а навечер да оди да си отпушти умот али фрефенциски дали наркомански дали на шипка иако првото води кон последното и обратно, кој на што се над3нал ко хедонист!

Седмочислениците навистина се згрозуваат кога пред Бога треба да се застапуваат Молитвено за некој кој не само што седи на два стола, туку вели тоа денес е многу нормална работа, што ќе беше може помал грев ако го тера дома, но сред Православниот Ерусалим тоа да го чини е речиси ерес, запрашајте се дали вие би се радувале во двор некој да ви паѓа во трансоини, баш така изгледате колективно како сте ја затерале хедонистички во очите на Светителите она тие треба да Души да ви спасуваат а вие им товарите предпорти копитарска идолатрија, светски познати диџеи може ќе ве спасат да не се удавите сетне и на охридските плажи а можеби утре и од огненото езеро познато уште и како геена, Не Дај Боже да дојде до тоа но вие сами си го поплочувате патот натака преку сквернавење на Свето Место ко Охрид каде сакате 365 плажи наместо Цркви вистина вие не сте секуларни вие сте пагани ако вака и понатака со паметот си ги кроите стратегиите долгорочно!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2018 во 03:00

Цитирај мислам најстарата фреска со Светите Браќа е живописана во К*рбиново, а најстарата како Светите Седмочисленици односно заедно со своите ученици е онаа живописана во Сливница, незнам од кога е оваа од манастирот Свети Наум иако пологично е дека е најстара, сепак вака имам чуеноhttp://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=625&PID=196464#196464


можеби вам ви делува претенциозно кога велам дека од Свето Место го претварате Охрид во ѕенѕачки хот-спот нели а вас тоа е само забава и ништо друго, но немојте со таков став во вијуги да се чудите утре зошто ви зарибил мотор а ие нели сте биле традиционални Верници! сушност и некој омилен бенд кога ви е на стејџ а стејџот поголем од вообичаено во позадина се тркалаат енергии за кои не би сакал да сум меѓу вас така, та и ко низ вас и низ мене да резонираат! вака посекако инстант нема да изгинете тело, но ќе изгинете душа, бидеји си ја ослабувате или губите Блзгодатта, она дали само сте биле таму или пак и сте се откачиле дополнително со трева алкохол или дрога, како би отвориле полесно врата за некоја сподоба!
Цитирај Нивните настапи, тој ги објаснува како „мистични обреди“:

– Тоа беа вистински електрични литургии, а дрогата беше причесна. А ако светот на рокенролот е толку добар, зошто тогаш би ни биле потребни наркотици, поставува прашање до себе и до сите млади отец Арсениј.

http://ohridpress.com.mk/?p=12816


можам само да кажам најнапред ве фрлаат во транс, дури и од самата помисла дека сте ошле на плажа каде многу хепи пипл се радуваат на култот на телото, блазе им на оние кои го презреле и не внимаваат на наслагите а потем ко некомпатибилни не се одважуваат да си плакнат очи ако не и месо, таму фестивалот само се подгрева, а вечерта кога ќе излезете во град истилт дури и кафански завозен треба а ве доотвори а така не само што Охрид ќе го загадувате духовно, туку така и на Душа да собирате бонус за в пекол, но има и побетер што вели о.Арсение ко што се концертите а особено фестивалите е таму треба да се фрлите душевно ко од карпа во езеро, можеби и од Канео онака после Литургија дента - вечерта правец на езерско дно со нинфите да си помуабетите самовилски, мислам ок на многу ова им е јасно, но би им препорачал на Родителите да берат памет на колку години ги пуштаат деца да се навлекуваат на вакви спектакли, а доколку тоз го чинат утре да не им се лутат што децата и на 30-40 години сеуште се однесуваат ко деца! нормално чим се завозат фестивалски на вајб меѓу пр. 5 до 10к хепи пипл, тие сетне живејат само за тоа да дојде само прилика да се извозат, иако абер немаат дека некој озбилно во позадина има спремено душегубна агенда, веројатно сте чуле што е програмирање, но изгледа не знаете дека тоа освен со компјутери го прават и со Луѓе дали медиумски тимарејќи им психа или и медиумски и фестивалски тлачејќи им Благодат од Душа, ќе речете како, хм, еве аберод од пост #8 во нишката Агитпроп од кои две фусноти ќе извадам кратки цитати
Цитирај Edward Tilton, President of Silent Sounds, Inc., says this about S-quad in a letter dated December 13, 1996:

"All schematics, however, have been classified by the Government and we are not allowed to reveal the exact detail ...we make tapes and CDs for the German Government, even former Soviet Union countries! All with the permission of the State Department, of course... The system was used throughout Operation Desert Storm (Iraq) quite successfully."

The graphic illustration, "Induced Alpha to Theta Biofeedback Cluster Movement", which accompanies the literature, is labelled "#AB116-394-95 UNCLASSIFIED" and is an output from "the world's most versatile and most sensitive electroencephalograph (EEG) machine". It has a gain capability of 200,000, as compared to other EEG machine use which have gain capability of approximately 50,000. ] It is software-driven by the "fastest of computers" using a noise nulling technology similar to that used by nuclear submarines for detecting small objects underwater at extreme range.

The purpose of all this high technology is to plot and display a moving cluster of periodic brainwave signals.

https://www.jacobsm.com/mumcw_jw.html


ова последниов болд можете да го проверите на следниов линк [1][1] та вас може ви е убо тогаш таму но долгорочно вие сте отвориле озбилно ширум врата концертно на нешто што пример по доба да можете да го видите никогаш не би го пуштиле, тоа бубашваби ви пречат, а тек па да знаете што ви се вселило во Душа, но бидејќи духовните очи не ви се отворени или пка ви ги отвараат њуејџерски она што вели еден пријател на прво ниво многу убо и шарено располежени но малку подлабоко ли се одважите да нурнете ќе се уверите какви драгони го плетат тоа шаренило, сетне вам сигурно ви е убаво, но не завршува на убаина, сетне ако драгоните не ги храните со ниски или негативни страсти е тогај почнуваат да ве мачат, та од една глупист во друга терате, а што од лично искуство можам да кажам дека знае да бидне и анархистички привлечно, ко ајде остајме да се самоуништам и така се е безтрага, и навистина изгубивте ли компас, не знаете како да се очистите, за вас враќање нама, макар станале само тренди бројлери кои подалеку од конзумеристичката идолатриа не добацуваат, а мислат само џанаците се терсене, всушност најтерсене се оние кои не се здрмани од озбилни физички гајрети та да го видат гнојот на своето поведение, бидејќи џанаците многу побрзо ќе се освестат дека дрогата ги спржила та и ќе бараат начин како да се очистат и спасат, додека пр. материјалистите или егоистите никогаш и нема да приметат дека се прегорени, илк апла на крај кога веќе нема никаков или невозможно мал простор за оправка, дури и оние кои ќе се продуховат не значи дека ќе се спасат, најчесто Чоек го фаќа паника кога ќе отвори духовните очи и паѓа во очај, но мнозина ја немаат ни таа среќа, бидејќи и малку да ви остане време во Животот вие можете да се Покаете да се Промените треба само горко да заплачете заради својата неписменост и Гласно да повикате кон Христа за прошка на својата грешност безаконија и еретичност!

еве го вториот цитат во кој дискутабилни се по мене неколку премиси, бидејќи има простор истите да ви ги спинуваат утре како ристап кој го имаат и Христијани, иако реално Христијаните знаат дека на овој свет треба да трпат, а не да грабаат, приклучување кон експанзионистички центри на моќ од тој аспект не е Христијански, за Христијанинот е дозволиво да делува амо во одбрана доколку е нападнат, а Подвигот заради околностите не му е толку голем за да прифати дури и д пострада, бидејќи знаеме дека секој еден Човек може да е жртва а ние не војуваме со Луѓе туку со паднатите духови, и не со наши сили туку преку Христа ...
Цитирај Ascension Strategy:
• Information warfare as a catalyst for behavioral change
Engineered new age mass delusions
• Typically originates from dubious mind control sources (Channelers)
Contrived cosmology for alternative crowds (Densities, 4D, 5D, 6D+)
• New agers say the better places are “higher density” yet in the same breath say it is “less dense”, these statements by definition are contradictory. A higher density means more dense, not less dense.
Promotion of the idea that the cosmos will take care of our problems with zero work from us at all - An effortless cosmic shift will revolutionize the world and it’s systems (while the world burns)
Weaponized failed predictions by electromagnetic mind control assets, over and over
• Beings from the heavens impersonated to promote this pseudoscience
CIA originated channeling operations are laying the groundwork for psychological operations in the internet age
• The origin of the new age density cosmological point of view appears to be a 1980's channeling titled: Law of One, channeled by a fictitious Ai generated entity called "RA", which was ripped off from Egyptian mythology by the handlers of that PSYOP
• Law of One & most other channelings being released to the public, suspiciously started coming around when the electronic control grid was being set up (1970s-1980s to current day)
• “Ascension symptoms” are being used as an electronic targeting cover story
• An army of unwitting disinformationalists create a network of false information meant to convince people by sheer number of people saying it (Group think)
• Emphasis on higher power taking action for you. End Result: Apathy
• "Ascension" - If "everything will shift" into utopia what use is taking action to create a better world? End Result: Apathy
• Saviorship Model (ETs will save us, etc) - If someone else is going to do all the work, what use is taking action and putting in work for the world yourself? End Result: Apathy
Rapture Model - If the Earth will be destroyed or all darkness culled by some sort of pseudoscience cosmic shift what use is assisting planet Earth? End Result: Apathy
• Failed Predictions / False Hope
False Light Masquerading as a Savior
Proliferated through electromagnetic mind control programs (channeling, faux-contactees, etc)
https://www.psyop.info/2017/07/5d-psyop-ascension-new-age-information-warfare.html

вечерва и јас се насадив на сублиминално таргетирање, најнапред барајќи абер за ублиминални тагови налетав на ова http://hoosierbadge.com/hbwp/industrial-tagging/ навистина индустриски е се фино оркестрирано, и срчајќи за техники како сублиминално месоните делуваат, и оп стигнав до едни стари абери од фримен флај за паганизам и како ги разобличует чоекот документаристички, бреј само што го отворив новиот сајт и закачена некоја сподоба таму, бреј брзо затворив, сетне барам инфо од едно видео од негов гостин бреј не може да ми излезе од глава сликата закачена а во контекст конотацијата, сетне барајќи го видеото сфачам дека и преку демистифицирачки видеа фсушност нас и не тагираат со нивните симболи, просто ти си мислиш нешто си разбрал а тие ти дотуриле со инка екстра паганизам, оди ти заборави го, тоа е она техника агитпроп техника на субверзивен бандвагон каде оние што се навлечени на конспиративни муабети всушност ги заглавуваат озбилно во нивните филмои а сетне и се да ви ет јасно вие сте си изгубиле времето за да се очистувате и оградувате со Благодат а така и да се Спасувате ви натежнува цело тоа знаење кој бил а кој небил месон наместо целосно да се ослободите од таквите бркања вештерки, бидејќи ако почнете така да делувате почнете и себе да се бркате, паднати духови во секого се вселуваат што и малку се омлачи за Христијански Духовен Подвиг, капак ќе земат се ќе ви истимарат и нивно и туѓо и ваше а вие скроз таман да си изгубите компас мислејќи дека дури и Христограмот е месонски зарзават, нели истото ќе ви го спинуваат и за Крстот, а посекако и за Света Тројца, но ако сте утврдени во Верата Христова нема да подлегнете, но е дефинитивно тежок зијан за оние кои се неутврдени бидејќи не си ја познале Верата Искуствено и Дејствително ами сублиминално конспиративно доколку се навлечени на ешавање ребуси и склопување мозаици наместо да се фокусирани на Спасение односно се спасуваат преку гунџање што би рекле народно а гунџањето мислам знаете дека е изведено од караконџул, та берете памет како се насадувате и над3нувате, ова 3 наместо Е претходно чиниш случајно ми се утнало, а е убава прилика да разберете како превртено гледаат на симболиката паганите одете на линков видете кој е за нив 3-јка и од каде харпун ко на посејдон во рака, отрезнете се за да и вие посејдонски не почнете да резонирате, бидејќи не само што ве возат и програмираат ами ве спремаат за вечна погибел и вечно мачење, душите на проколнатите ќе им бидат храна во геената на паднатите духови кои се хранат од вашите страсти и стравови, не сакам да замислам како ќе им биде на оние кои вечно ќе бидат измачувани пр. со есконечен секс сигурно мислите ќе ви биде весело, или пак оние кои капката алкохол секогаш ќе им бега од предочи, а не пак оние кои постојано ќе бидат ненајадени дали од помија или дроги, велат немале никаков мир и сега кога сеуште не се пропаднати душите на упокоените кои не си обезбедиле Премин кон Бога а Господ на Сите нас Луѓето да ни е напомош бидејќи и свесни сме дека грешиме а гревот ни станал мил та и неопходен, зар од плажите во Охрид денес не очекуваме екстра профит!?


Изменето од Zelenikovo - 10.Август.2018 во 03:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2018 во 10:00

екстра профит очекуваат денес повеќето, и тоа пред се материјален, иако мнозина очекуваат и духовен, но дали секој духовен профит е душекорисен, а уште повеќе ако ко таков пр. е изврзан за мамонизам ќе биде спасоносен, иако некој ќе рече тајните друштва како темпларите теутонците или хоспитабилците на почеток биле подредени на сиромаштво та имале спасоносен подвиг, иако сплеткарале грабале и феудалувале, но најголем гајрет е што еретички синкретизирале паганизам кои како христијански воени секти се оформиле заради што и биле папски забранети иако најнапред папски иницирани, просто авторитетот на Црквата лицемерно го отфрлиле иако заради прибирање следбеници глумеле дека живеат каталички воцрковено, бидејќи насобрале како локални аги попрично пари и моќ, се одважиле и да здобијат власт што пак иницирало по нивната забрана потреба од реформизам како и народот би го отфрлил Авторитњтот на Црквата а за да потоа можат како тајни друштва да се наметнат и политички и духовно, што пак довело до тоа да се изнедри воедно и ренесансата како пагански синкретизам од разни антички мистицизми за кој во најдобар случај дуализмот е водилка а во најлош деизмот, заради што на Народ не му е јасно како тоа денес протестанти од западот би имале енлајтмент агенда а нели се декларираат како Христијани немајќи во предвид кој им замрсил конци на протестантите и како денес ги контролира од позадина, иако од петни жили се борат како Христијани да се очистат од стапиците во кои елитите ги фрлиле, но дека е лесно не е, посебно не ако се знае дека преку протестански доктрини постојните политички елити на западот дури и немале пагански тајни друштва во позадина стремат кон есхатологија која е погрешна, барајќи и тие како паганите да стигнат до некој рај на земјата, та не им смета ако масоните во позадина плетат поопасна мрежа за човечките души, одејќи по линија дека целта ги оправдува средствата, заради што и не ги осудувам протестантите дека по дифолт се прегорени, но ќе речам во прелест се верувајќи дека Христијанин може да делува фанатично и окупира територии под изговор дека така се брани или пак некого ослободува и тоа онаму каде нема протестанти, апак сето тоа се прави како секуларен моментум денес а преку нато-пактот, што на крај јасно е дека дури имале и најдобри намери некој ќе им се инфилтрира од позадина и ќе а искорист нивната наивност за да си истера своја агенда! велат просветлените од анатемаго слично ко и многу други пагански мистицизми мораат да принесат крвна жртва за да ги задоволат духовите а како би задржале некаква наклонетост заради што паак нахушкуваат ако неможат да иницираат војни за така да стигнст до својата агенда што вика луциферијанот албер пајк на крај ќе ги свртиме Монотеисите да се заќлофтаат меѓу себе за потоа да се востоличат, што пак преку центрифуга како нато а заради разни прилики и неприлики е возможно, за потем и на сите да ни стане јасно кои се еа-детерминистите ако направат од сите абдалисплеткарејќи од сенка долгорочно свои агенди посреди Христијански Народи а што ние како Луѓе не можеме поинаку да го запреме освен преку Бога но што пак го ресетираат преку секуларизмот и како не легнуваат на брашно да ко Христијани доброволно прифатиме разврат без граници на сите нивоа за кога ќе ја изгубиме Благодатта доброволно и да им оставиме простор да загосподарат за миг додека да се освестиме!

како резонираат тие еа-детерминисти и како дошло до тоа убав прилог би било интервјуто на Филип Колинс, во однос неговата книга издигнување на научната-диктатура, дадено за ајроншоу каде во 6-тата минута го лоцира таткото на енлајтмент движењето, а би додал како заклучок дека денес внуци на средновековните гностички детерминисти т.н. енлајтери се неоконците во америка, што во интервјуто за редајсрадио го потенцира Филип во 96-тата минута, во однос првото интервју интересно е дека е спомнат протагора како основ за егоцентричност наспроти Христоцентричност што може да се земе како ентлајтерски мотив на што јас гледам поинаку ека битен е и контекстот односно ако е Христијански навистина ќе ни биде по нашата Вера иако како созданија никогаш нема да можеме од позиција на набљудувачи да биднеме она што е Господ Исус Христос заради што може да се каже дека погледот на протагора е недоносен заради што како потпис имав пример ставено + пред неговото име за еден од профилите на Билд чисто за пластично да плсочам на неговата теорија дека навистина зависи од самите нас како ја восприемаме Вистината што не значи дека и Конечната Божја Вистина дека Исус Христос е Спасител дури и самите Христијани ја разбрале бидејќи ако тоа е случај нема да паѓаат логично во грев заради што битно е да се разбере дека воедно и околината влија на нашите разбирања а пак заради што Јасна е поуката од Светите Отци во Правословието клонете се од еретечки учења дури и кога изгледаат шарено приммливи да ги читате, заради што саммо површно се запознавам со нечии филозии а не пак догми, еве пример никогаш масонството го немам проучувано освен сеирџиски знаејќи само по мали соблазни дека е паднато знаење, а пред се сум се фокусирал како полтички метастазирале како тајни друштва, но еве во контект првото интервју вчера прелистав што се вели од нога неколку линкови, и што да кажам тешка измама, би им препорачал на оние кои се вртата натака а се Христијани и сеуште не заглавиле без двојба лавечкум ако треба од таму бегајте!

би препорачал да не се замара Народ со нив воопшто, за да не бидне да ви загадат фокусот со нивни учења, што е погубно кога тоа го кркате и сублиминално, а не пак ако се интересирате за нивната бездна, дури и оние кои се здраво намакани во Благодат вака во најдобар случај се прљаат од спунт, што вели Апостолот ништо немајте со паганите и еретиците! сепак знам дека мнозина кои се њуејџерски опрани или пак секуларно гладни ќе се залетаат, та еве заради нив за да разберат која е разликата помеѓу Монотеист и паганин само ќе наведам како стигам до заклучок дека масоните озбилно кумувале на протестантството заради што пак за нас Православните е крајно неприфатлив екуменизмот се додека тие не се измират со Католиците а дури потем да се бара заедништво во Христијанството што чинам и тоа ќе биде склет бидејќи не ми се верува дека Католиците ќе се врата на Изворното Православие што пак мора да ни е и поголема поука како Христијани доколку некако на мала врата ни го подметнуваат универзализммот како мировна доктрина на обединетите нации, она нели во Православна Црква да се моли и заедничари пр. хиндуист или будист, иако сите сме еднакви пред Бога како Луѓе но нема да ни се суди исто на крајот заради што особено е битно да се држиме како Христијани до Новиот Завет каде е Посочено дека овци и кози не се мешаат!

внимавајте на плажа што читате за да не само тело од сонце ами и душа од паганизам не си изгорите, неретко низ музика книги и филмови ви протнуваат окултизам,а вие со задолвоство го сркате, дали сте свесни пример како Деца со покемони ги спржувате, ваш проблем но и ваша одговорност, не сум јас тој кој ќе ве описмени, сигурно ко што нема ни протестантите јас да ги соочувам ека треба да размислат за своите корени, но ќе посочам внимавајте како кого пуштате и во Православие утре да ви се прошета, еве како се инфилтрирале окултисти во средновековна европа| ова е исклучиво битно за оние политичари кои ќе треба да отворат очи кога со кого и како седнуваат на маса, не е мое да судам но елитизмот им е предетерминиран од нсп елити со сомнителни агенди, а дали тие резонирале некако некуму само можам да претпоставуам според околностите кои ме затекнале!

та вака после аберот на Филип ги разгледав површно предожбите, надоврзувајќи се паралелно на некои разузнавачки писанија за humint [1] почнав да ги срчнувам аберите од интевјуто и налетав за фанатични доминионци и како се поврзуваат со теутонци [2] Buchman and Hitler both saw the creation of a one-world religion based largely on Teutonic, Aryan, and other pagan traditions mixed with elements of Christianity., сакајќи да видам како стигнало да некој 'воен крстоносен' ред премине од католичанство на протестанство и дали тој не кумувал на истото, тоа ме наведе да се запрашам и биле мотивите ако знаеме дека тие редови биле заедно со венецијанците главни лостови за херметичко знаење кое го носеле назад со себе во европските престолнини, за што а не биде дека јас претпоставувам на последната фуснота има краток абер за тоа иако на разни места е потенцирано дека вака меѓу арапите ги прибирале забранетите антички книги во Калифатот и ги носеле во европа трговците и ритерите, всушност теутонците многу веројатно биле она што се денес неоконците кои ја формираат Прусија а ко таква е основ за протестантизмот како итерпретација за Судниот Ден дека Христос ќе владее илјда години по неговото доаѓање заради што уверен сум дека е основа и за името Прусија [3] но тоа за нас Православните е еретичко учење а сметаме дека со Византија точно тие илјада години се исполнети пи што има друг след на околности пред Судниот Ден, но ако политички ака влијаеле теутонците на протестантизмот, филозофски пак влијаеле научно-филозоскиот тренд за слободоумност која пак е резултат на донесеното античко знаење од блискиот исток за време и по крстоносните војни кое почнало да го обликува хуманизмот потоа како секуларизам, интересно сетне барајќи инфо за идеалите на теутонците налетав на абери за мислителите во европа кои кумувале на овој процес [4] меѓу нив како пивот дунс скотус [5] што пак ме доведе до диезмот и дуализмот на масоните каде се вели дека кумувал роџер бејкон кој во претходниот линк е наведен како волшебник во тоа време [6] потем ѕирнав како теутонците влијаеле на реформацијата [7] ова пак како масонски номинализам ме доведе до оваа реченица од бивш масон In reality, it is important to emphasize the ideological impulse comes from the naturalism of Freemasonry, of the natural law philosophy, nominalism and also from Protestantism. The truth is that Freemasonry aims to enforce a universal religion [8] што вели Филип во првото интервју горе на 96-та минута универзализам е пјур сатанизам, од тука нормално за да се потсетам што е деизам отворив вики но ми излезе абер за арманизмот на лист [9] што пак не враќа на теутонците кои е јасно дека се политички мотив за нацистите [10] иако како дуализам сигурно се инструирани од хаусхофер [11] иако на цела таа збрка влијаат и ентлаинтмент масоните како и останатите тајни друштва кои станале норма за секој ќош на европа но кои во основа се претежно гностичко дуалистички [11] со кои Византија во времето на Свети Јустинијан I расчистила додека Рим иако делувал [12] му се инфилтрирале на разни начини од 'универзитети' па се до монашки редови кои станале ведно и теолози но и математичари астрономи физичари хемичари [13] кои просто биле на удар на веќе здраво испаганизираната средновековна европска научна фела која преку нив се инфилтрирала пополека и во самата Католичка Црква заради што денес има отворени стравови дека всушност такви монаси кои седат на два стола се главни духовни промотори меѓу врвот на масонеријата за нсп односно бидејќи за нсп е неопходен универзализам тие од позадина треба да го овозможат тој процес да се одвива неприметно слично како двојни агенти кои пример во политиката ги има по сите страни што пак навистина остава простор за сомнеж знаејќи колку сеуште еа-детерминистите немаат успеано да го натераат Човештвото да го отфрли Бога заради што треба и особена внимателност за што сме предупредени и од Христа внимавајте посебно на волците во овча кожа! волци кои чинам биле хушкачите за протестантизмот а потем и англиканизмот, бар според абериве имам таков впечаток што не мора да е точно бидејќи нит сум Теолог а не пак разузнавач та да кажам аха ве фатив за опаш, но да не излезе напамет посочувам еве има и кај самите нив Протести дека протестанството треба да си се врати на своите Изворни Корени [14] така избегнувајќи каков и да е контекст со масонските традиции кои имале за цел да ги отепаат во заседа Христијаните, зар толку ли не е очигледно како се инфилтрирале ко банкари меѓу Народот правејќи го сетне и директно материјално и индиректно духовно зависен од нивните зарзавати, кои ко што реков се резултат на синкретизирањето паганизам преку крстоносните војни - Perhaps this was the point when European masons had the secrets of the Assassins, and passed them to travelling masons back home. [15]
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2018 во 22:01


edit:

бидејќи марнет скинале пристап, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/.fo, грото во овој пост, доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкоите од фуснотите, пр. од последната фуснота

http://archive.is/KGxKO

копирајте ги и срчнете ги преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com


~

да не останам покус, сите треба да се очистуваме бидејќи и кога мислиме дека сме на прав пат можеби некој ставил на истиот погрешен знак, во однос Филокве и католиците ќе речам имам разбрано дека тоа е така, не сум теолог ниту Монах за да бидам исклучив но воопшто не се сомневам на Изворното Предание ... а за православните ќе речам современа ерес е етнофилетизмот, иако неспоредлива во однос пример екуменизмот како некој сака да ни ја натури ваквото новокомпонирано екуменистичко заедничарење каде изворното треба да се реформира за да на новокомпонираните им биде дофатливо што чинам е погрешно да Она што достигнало свој максимум бара дури и реафирмација а не пак наклонетост кон новокомпонираност бидејќи чим еднаш си дозволиме трендовски по духот од овој свет да размислуваме тоа преоѓа во навика што е смешно ако не трагично и во однос помалку битни нешта а не пак за Сушти работи што доколку е случај амо ќе генрира нови поделби и табори [1] често знам кога евангелисти а не пак јеховини сведоци ми тропнат на врата да им речам културно може ли Еским да носи опинци или пак обратно Македонец крзнени чизми за пластично да осочам дека кај нас или таму кај нив ќе се тетеравиме така во својата средина иако ова недоносена компарација бидејќи треба дообјаснувања во однос традицијата во однос околностите конечно во однос разбирањата но за да избегнам препирки застанувам на тоа, иако мене ме гледаат пример ко еретик православните Браќа кога ќе им кажам дека имаме озбилен проблем со етнофилетизмот [2][3] посебно пак кога ќе потенцирам дека имаме шанса ние први од заразените со оваа масонска ерес да се ослободиме и 100% во Благодат да се натопиме ... навистина колку проценти кој колку е очистен за да може благодатта во него да се всели, ако размислувам површно би закачил бројка за секоја Христијанска деноминација но тоа е погрешно бидејќи не се спасуваме по хиерахија ами по смиреност, каде се двајца или тројца во Името на Христа таму и Христос е посреди а каков и јарем да имаат Господ е Праведен и не се одвраќа од оној кој е во неволја а повикал кон Него ... затоа и ќе речам и еден праведен протестант да има кој во својата аедница ќе стреми кон изворност тој и себе и другите ќе ги спасува, зато никој никого да не осуди! токму на таа фора ги фатиле масоните спинувајќи им некаква потреба за реформа наместо да се смируваат и од внатре како католици да ги поправаат нештата кои мислат дека се искривиле, тоа е уште побитно пример денес за нас македонците да разбереме дека на мала врата ко МПЦ нема да се пробиеме или ако тоа го сториме ќе има за нус ефект наместо последниот да стане прв да си остане последен, ова го велам бидејќи нацијата како концепт е изнедрена токму од концептуалната кујна на еа-детерминистите која токму по принципот раздели па владеј не само што земно не подвоила туку и по духовна линија а тоа почнало и алеку порано чинам но во друга форма кога Ватикан во препирка со Цариград има инсталирано Солунски Викаријат во 4-тиот век тука [4] иако тоа било внатрешна Христијанска работа додека национализмот е коска за глодање фрлена од страна, која ние ко најмалку глодана имаме и повеќе сила да и оделееме, јасно доколку во земното останеме изворни а во духовното се вратиме на изворност и целосно од МПЦ-ОА се вратиме на Охридска Архиепископија што можеби е ерес за оние кои не се Воцрковени бидејќи мешаат разбирања и есхатонино е Суштна потр3ба за оние кои навистина се одлучиле да се Спасуваат и гледаат што повеќе Божјата Благодат да ги закрилува што е особено битно во последниве времиња за колку и да ни останало простор за Слободна Волја посреди налетот на духот од овој свет просто да не очајуваме ами Христијански да Трпиме а кој претрпи до крај тој и ќе се Спаси што пак нема да може да го постигнеме без да се смируваме дури некој и насила ни наметнал јарем а не пак ако енес или утре мнозинството сограѓани одлучат да тргнат по нечии патишта, ние како Христијани немаме право насила некого да устројуваме туку да Ссведочиме и да се Спасуваме ... интересно некој ќе рече како тогаш Византија освојувала што не треба да ве буни бидејќи Византија е востановена не со приграбување ами со Царска уредба и тоа од Бога Благословена за постоен пагански империјализам да биде демонтиран, и таа постоела илјада години некој ќе рече Теократија што не е точно но во полнота биле сплотени Црквата и Власта секој делувајќи во својот домен што пак е изнудена симболика потем за фамилијарниот симбол на комнените двоглавиот орел дека тој денес тоа означува во Црквата откако комнените го вметнале наместо Крстот како арски симбол и така ставиле крај на Изворната симболика заради што по мое мислење потем и наполно цареите визнтиски ја изгубиле Благодатта сакајќи да се додворат на западните хералдички трендови сами се лишиле од Божја Заштита но Праволсавната Црква опстоја бидејќи тоа не е Црковна одлука! интересно е дека многу Луѓе пример не се соблазнуваат на ова бидејќи Црквата нашла начин како да ресетира некоја појава која не е Црковна но пак се соблазнуваат на Црковна уметничка традиција да кога ќе видат под Крстот на Иконостасите змејови или пак на Владички Жезла слична симболика се смутуваат без да чујат ни за буквална ниту за фигуративна симболика удроста на овој свет е од падната природа те одлево те оддесно [5] тешко на оние кои ова не го разбрале и си мислат дека ние на аждаи вака сме се поклонувале бидејќи ко на Христијани треба ни е јасно дека Христос е над се' особено Неговата Жртва како Искупител кој смртта со смрт Ја Победи т.е. затоа Крстот е прифатен во Праволсавието како Победоносен Симбол а не бидејќи некој си има свои толкувања конечно ќе биде по нашата Вера а ние Веруваме дека адот вака е разрушен и ламјите сотрени, та и не се поклонуваме на дуалистичка претстава за крстовите во антиката како споена хоризнтала и вертикала туку на Христовото Распетие Воскресение и Вознесение во спротивно празна е нашата Православна Вероисповед затоа е битно Катехезис а не ко полуписмени да не здрмуваат секакви помисли особено оние мудрите во земни науки кои ќе ги соблазнат разни компарации во однос туѓи традиции а така ќе се одвратат од Спасение зради што Битно е Веронаука и по Училишта за да уште како Деца ако не друго бар Правилно да ја познаеме сопствената традиција а дури потем и не сме се одважиле да Живееме Воцрковено бар дополнително да не паѓаме во грев смутувајќи ги Ближните искушувајќи ги со кривоклетие небаре ако ја нема Црквата сите ќе ојдат на плажа или психијатар да се радуваат или спасуваат што дури ни за време шашматскиот тоталитаризам во Русија не било случај!

тука би потенцирал дека кога како македонци сонцето од Кутлеш го пришиваме на Православие, ние не свесни дека така спојуваме неспоиво, односно Христијанство и паганизам, заради што треба искрено да им Благодариме на грците што тоа не ни го дозволуваат, а по Божја Промисла не ни дозволуваат ниту влез во нато кој го има всушност истиот симбол, освен ако ние не сме доволно излудени по него та и да се обезличиме ако македонци за не некој античко македонски пагански симбол да си закачиме ами современо пагански симбол да си наденеме, бреј колку само се расправав кај Миленко на форум со браќа на оваа тема порано, велат било коловрт не било ѕвезда деница, ало зар до толку ли сте слепи кој е кој во паганизмот, хелиолатрискиот култ може да се каже е пагански монотеизам, но тоа е бетер и од дуализам бидејќи така не знаеме дека на Бога му се обраќаме туку кузнај на кого, во спротивно Господ и ќе ни посочеше дека сонцето ни е Бог што не е така бидејќи сонцето е само капка од Божјите Енергии а ако некој рече на Свети Константин визијата му била во сонце та добил поука дека со ХР како христограм ќе победува тогаш зошто ХР имало зошто не било само сонцето туку бидејќи тој припаѓал на хелиолатрискиот култ та морал и така да си го објасни веројатно затоа и дури се' до својата смрта не го примил Христијанството а дури на постела се покајал, што пак во контекст не доведува и до дурга соблазна од кривоклетници дека митраизмот е исто што и Христијанство бреј им се викала митра дел од облека на свештеници, хм, зар не сте поучени дека се уфрлувале волци во овчи кожи, зар тоа не го правел анатемаго кога за да ве фрли во смут уште далеку претходно кроел мрежи со пагански симболики, за да Христијани се фатат во нив така та дури и силно се одважиле за Спасение преку Христа, да се смутат заради резонирање во однос паганизам, зар не го прават тоа сега и масоните кои ќе извадат дел од Библијата ќе им ја покажат на иниираните а овие ќе си речат ех супер и овие се христијани, нешто што им го направиле и на Комитите некои нивни масонски браќа војводи кои им шепнале ќе се колнеме ставајќи кама и кубира на Библија небаре Христос рече со крв проповедајте и со омраза ослободувајте, АЛО опаметете се до кога ќе се фаќате во адски мрежи, земете Учество во Литургискиот Православен Живот Ослободувајќи се преку Молитва Пост и Причест та да видите дали паганизам е во прашање, интересно ми е колку и јас паѓав до вчера на вакви стапици, но сега разбирам дека се е Божја Промисла бидејќи оној кој во Христа Верува него ништо не го соблазнува а кога е соблазнет се исправа со лесно само и како почне да ги отфрла таквите помисли а не пак да им рече одете си од мене пци анатемисани, што пак е невозможно доколку го прави многуглаголиво туку исклучиво со Исусовата Молитва а кога и ќе научи пополека и кој е кој и кој е што но доколку ко поучен се одважи да суди дури и пагани бадијала му е Верата бидејќи ќе ја злоупотреби да насила некого менува наместо молитвено да сострадува бидејќи сите Луѓе ни се Ближни а Господ сака секоја една душа да се Спаси, заради што не сум против да имаме културен дијалог на ниво на туристички традиции, но да мешаме манџи тоа е недопустливо бидејќи ние и нашата манџа едвај успеваме да ја одржиме чиста а не пак да верваме дека некоја друга е избистриме ако ја притуриме и навистина особен проблем е кога во Православие ќе дотуриме хелиолатризам во нашиот случај чисто ко историска симболика не дека некој македонец има олтар на аполон, но добро е да се знае кон што стремат паганите кога сакаат да не соблазнат да се откажеме од Христа пр. мене ме искушуваат на таква фора за да се возгордејам и се откажам од Христа и да си речам или јас сум некој идол или пак можам на два стола да седам, а точно знам дека аполон е паганизам [1][1] знаете кој му е татко кој е врзан и фрлен да спие под антартик само што не сфаќате дека кај паганите се е наопаку па северот е југ а југот север, ќе титкаат уште години веројатно удбашиве кои кузнај колку пари зеле за да ме искушуваат бидејќи секој еден иден Монах кој ќе застане на Бедемот на Христијанството е Божји Камшик за нивната нсп агенда, посебно оние кои како мене биле зврзани претходно со пагански сиџими а се одважиле и по цена на смрт да ги искинат ко што бил пример случај со Свети Апостол Павле со Свети Спиридон Чудотворец со Ссвети Серафин Роуз кои станале столбови на Православието бидејќи се одвратиле од своите прелести а така и со секој еден сегашен но и иден Монах кој се удостојува за Светост само после многу искушенија а кои мора да се претрпат до самиот крај бидејќи и мало невнимание и Човек ојде, еве јас неопитен а не пак Монах треснувам по незнам кој пат од нивните стапици некогаш неволно а некогаш ко сега свесно иако Слава Богу веќе знам кој ми е патот и каде ми е местото та и да ме расчеречат јас од Спасение не се откажувам а како знам и умејам ескивирам кога си имам дозволено да ме искушуваат што повторно е Божја Промисла а за што јас сум Благодарен бидејќи еве имам прилика да им посведочам на идните Апостоли дека во овие времиња ќе бидат соблазнувани како никогаш до сега бидејќи кога си во оган ревноста е голема како на Великомачениците додека кога наизглед Христијанството не е во прогон всушност е на најголемо искушение ако не друго заради млакоста со која на Христијански Подвиг пристапуваме и тоа не ко непостојани туку со компромиси како можело и цигара и Литургија не тоа е смртен грев кој тоа го разбрал напола се спасил а кој смогнал сили да се одврзува од стапиците тој веќе се Спасува а само Господ Исус Христос знае кој ќе се удостои за Спасение и за кого Божјата Милост ќе биде достапна бидејќи ние како Христијани забораваме дека не треба револуционерно да делуваме а тоа постојано си го дозволуваме да не својот ами туѓите дворови ги чистиме со клевети а утре ако се приклучиме на некој голем воен сојуз и крваво освен ербално, зар така сме праведни зар така не сме лицемери кога треба и кога не вреѓаат и Другиот Образ да го свртиме а не пак ние тоа да го правиме дури и под изговор дека својот двор го чистиме што ако така тргнеме сите треба иноверни или со различно мислење да ги очистиме што не само што не е Христијански туку Христос на крај така сме отстапиле од Спасение бидејќи така би се возгордејавте а Христос на тоа не не поучува туку така најлесно искушувачите ќе не грабаат, значи не ги судете натовци секој кој мисли како Христијанин дека тој пат е погрешен нека не дава свој глас за него нека одбие да служи таму војска нека сведочи без омраза ...

зар сето ова има смисла, да бидеме овци а околу нас многу волци, но не забодавајте не сте на овој свет да уживате туку да Трпете а кој претрпи до крај тој и ќе се Спаси, што е возможно да ви стане јасно само доколку се сеќавате дека постои пекол, што и да не го знаете односно сте го искусиле, чим за тоа ви сведочат Сите Светии а пред се' Спасителот кој ги сруши адските зандани зар ние како Христијани да се плашиме дека има нешто што не можеме да го претрпиме а за да заслужиме Вечна Божја Благдат во Царството Небесно, нам многу ни е дадено но малку Тоа го разбираме правилно, чекајќи да вкусиме чемер и јад духовно и додека сме Живи за да се опаметиме, но ретко кој од оние кок слегле доле се вратиле а оние кои сведочат за тоа не сакаме да ги послушаме, само колку страшно е велат Светиите и на граница кај митарствата во астралната рамнина иако се праведници [1][2] [3] онаму каде со паметот двигувате кога сонувате подлабоко а не пак дамојдете и потаму, таму не се работи дали ќе биде реално или не страдањето туку колку тоа ќе трае а посведочено ни е дека тоа ќе биде вечно, дури и останале во средина вечна во некаква празнина космичка па колку тоа би било ладно, но знаеме дека че биде секој во своето стадо, што значи не резонирајте мозочно туку Спасувајте се душевно, дури и пагански делувале во однос некаква душевна слобода ќе разберете брзо кое така ваше стадо, додека нај за жалење се атеистите кои се коцкаат со својата Душа роз без компас а на крај ќе си го окркаат, што вели Католичкиот Светеник психолог Мијо на видеото од линков #4 пренесувајќи поговорка доколку Веувате во Христа немате ништо што да изгубите дури немало ништо а во спротивно се' може да изгубите, зар и атеистите конечно не се гностици верувајќи во енергии вакви или онакви, но дури и тесла кој заминал здраво научно со паметот на крај од својот живот вели само светлината ему е најбитна на Човек во животот прашање е само какaв светлин духовно соѕерцувал и дали преку така се спасил, нели ако знеме дека анатемаго дури и на Светители успевал да им се прикраде така, а единствено познанието на својата недостојност како Луѓе колку и да имале голем духовен подвиг и опит ги одврзќало да се опуштат њуејџерски бидејќи ни е остѐвено во аманет дека паднатите духови се испрвтуваѐт и на секакви начини ги изкушуваѐт дури и оние кои здраво се утврдени во Божјата Благодат та зар Адам и Ева не беа во Рајот па пак беа прелажани колку пак тука на ова пониско Небо Луѓе кои се родиле од старт со познание на Доброто и злото, зар мислите дека некој тука така од разонода вас ве искушува, се вели во Библијата и влакната на главата ви се избројани како Божји Чеда со Слободна Волја по Божји Образ што значи некој сака од Бога да открадне а ние тоа лековерно знаеме да си го допуштиме Не Дај Боже оти сме озбилно во смут фрлани заради нашата млакост за Спасение за што пак има корисни поуки како ставете рака за миг на рингла и видете колку ќе издржите за да имате претстава како тоа во вечност би изгледало та да се одмлачите за Христијански Подвиг само да не ви прејде во традиција та пи жарои и шилци да одите како би свикнале ако сте се одлучиле во амбис да се фрлите, што пак денес го правиме најчесто преку медиумски соблазни гледајќи емисии вести и филмои/музики полни ниски и негативни страсти кои нормално после оставаат убав жиг на вашата Душа та дури и не ги емитирале да станете толерантни кон истите кога некој на нос ќе ви ги качи, ајде бе пушти турбофолк бар тоа е пзотивна работа да се испее Народ на рајат заборавајќи колку во прилог оди тресење месо и празнење бочви, иако имаи побетер, но незнаеш која крајност е поопасна она која одма те гори или онаа која на тивок оган те вари, за на крај да се погледнете во огледало и да си речете арно имам уште време за Спасение а тоа не терсене жигои ами ифрит бразди во Душа сте изорале сетне дај Попе закрпиме и ајде во ред сте се решиле да се составите но повторно тоа го правите седејќи на два стола, па бар да си дадете екаква мерка до кога вака, што еве конечно од моја перспектива во однос празнословие бидејќи нит сум Теолог ниту Безбедњак а уште помалку Филозоф имам право да ве соблазнувам и душегрижнички некого да поучувам бидејќи така ќе се понадевате на мене за веќе во следниот час мнатат да ве однесе бидејќи јас не само што сум Грешен човек ами немам ниту сили да ве Исправам туку единствено вака да сведочам повеќе заради себе како утре не би заборавил на кое дереџе сум бил, а имате толку многу Свештеници Полицајци и конечно Политичари кои озбилно си ја познаваат областа а не ко мене недоносено, само Вие треба Ним постојано да ги Консултирате а не по кафиќи или на социјалки да мислите дека прецизна поука ќе добиете, а има и побетер кога од различна професија очекуваме ист одговор та сетне се сплеткуваме та судиме дека не сме биле добро поучени и се одвраќаме за корисен совет иако треба на сите да ни е јасно дека секој треба умерена порција да прима за секој абер а не преку Леб погача бидејќи конечно и не е тврда храна за млечни заби а не пак вие да си дозволите на друг таква ко надригурмани да му ја дробите, во овој случај можам слободно да кажам јас сум еден таков, но се одважив да говорам бидејќи и мене сте ме соблазнале топтан прекуннекакво ријалити шоу та и да посочам дека тоа е недоносен пристап некој мене насила да ми се меша во мојот Живот ко што и јас не треба во туѓите, иако навистина може и во мојот случај некој оправдано така делувал ако бил уценет та незнаел како поинаку, та и јас може видов невидов правдано земав да премерувам ко уценет оти не сум можел поинаку во моментот иако знам дека од Христијански аспект подобро е да си ќутам него некого да чешлам расчешлувам и шишам, но е размислив два пати а не пак три бидејќи видов Ближните мои Македонци иако Христијани почнале улаво да се однесуваат ко пагани по сите страни да се сеират ќљофтаат и колнат мислејќи дека така нешто ќе оправат чиниш станало мода еѓу себе очи да си вадат она та дури и медиумски освен во маало а Не Дај Боже и дома бидејќи бар Домот треба да е Свето Место а денес е претворен во телевизиски политички окултизам пушти еден канал му се клањаат на еден пушти друг дерат некој трет пушти радио дебата како од џубокс а бар таму да ги префрлат политичките дебати за да не им гледате гримаси и говор на тело на тоа политичките мегафони бидејќи и еден чекор погрешен вас ќе ве фрли во смут па сетне зошто зборел или одел Политичарот вака или онака вие ќе си горите Душа фаќајќи сеир во недоглед што може е и помал грев него да го пцуете и колнете но колку доста е доста и дали зло е зло иако не му се мери секуму исто бидејќи некој во незнаење греши а некој со злоба во срцето, сетете се истиот миг на пеколот, може така ќе почнете да се одвикнувате од лоши навики, иако лесно е да се каже а тешко да се изведи, зато најдобро ножиците и штрак на кабелот за да и да ви текне да го вклучите пак телевизор да треба да се помачите, еве јас цигари се токмам цела недела да оставам и иако имам волја не сум си фатил друга занимација и оп ден по ден ми замина цело лето, ама бар знам дека морам и дека како така ќе го сторам, бар да почнам за време осните неделни денови и Постите, а потем ќе се устројам убеднен сум, но ако немам нова здрава навика како алтернатива пример за цигари спорт за не само да се дефокусирам ами и олуќа да закрепна бадијала, додека за емоционалните паихичк наслади како телевизија тоа е лична уметност како ракоделие писанија или поење кога пак истите се во Слава на Бога Господ Исус Христос и ќе ви врати незимерно за секо еден ваков Христијански Подвиг преку кој ќе се одвраќате од терсене навики а не пак ифрит табиети, знам не е лесно, но бар потсетувајте се на ова, одржувајќи се еден со друг во се' што е добро, почнувајќи од оние со авторитет за да остават пример та Политичари помалку да се ќљофтаат Полицајци помалку да тепаат а Свештеници помал Подвиг од вас да очекуваат јас почнав само со 10 Исусови Молитви наутро и пред спиење а после дванаесет години падни стани сеуште сум на Основното Молитвено Правило од Православниот Молитвеник иако знам од време на време и Акатист да прочитам, но кога би имало бар Православно Радио и оние кои немаат никаква навика та индиректно пополека ќе ја стекнуваат на плејбек што треба пак да е случај и во Цркви и Народ заедно да го Слави Христа а не да изгледам јас ко чудак кога тивко тоа од последен ред го правам, бреј кај нас во Градски Цркви ко во Манастирски Народ се однесува а во Манастир пак мегафонот во рака, но поарно и така него после Мнастирска Црковна Служба да отиде во околните кафани кои сега ко печурки почнаа да никнуваат во близина на Мастири да одма после Литургија да сврти на чочек, мисалм незнам кој е тој толку умен што отвора кафана на такво место а не пак оној ѓто оди таму, бидејќи бесоите изгонети од Благодатта во Манастир не залутуваат туку бараат прв Чоек каде ќе се вгнездат а ако вие мислите дека во кафана не им отварате врата дури и пиејќи кафе а трачајќи градски сте се излажале, но што да праиме тогаш со хедонистички сезонски оази ко Охрид хм чистете го Градот со што повеќе Молитви па и на касети пуштени, ако не знаете Свети Наум е познат дека исцелува умноболни та ако мислите дека кога ќе ви дојде некој палосветски диџеј дека тој не се чисти ако во Манастир влезе сте се излажале зошто и бесоите се врзани како паразити за грешен домакин а така пак наоѓаат повод да прошетаат што пак не знаеш кому по то околните кафани што ќе го закачи мислам во ред да си мислите вие дека коа не верувате нема да ве стрефат, но реалноста е дека реку Вера фокусот за Спасение ви се изоштрува што пак тоа не го негира фактот дека живеете на Небо на кое злото иако не царува му отворате врата а потем ко карамбол ако не директно индиректно преку вас делува, пример и со вакви писанија каде вие си мислите ако за резонанција или пак психонаутика ништо страшно не е ако форумски се дума, но бидејќи на форум за разлика од социјалните мрежи се е архивирано та често и несвесно Луѓе опуштајќи се соблазнуваат некого обично неутврдени Верници кои трчајќи да научат нешто Христијански ќе се наскркаат и од зарзаватот пагански пример ко што има теми за бајачки или ејлиени, заради што мора бре Луѓе да си напракте закон кои содржини каде за кого се достапни и отворени, престанете да глумите комформизам бидејќи утре така и педофилија или канибализам ќе бидат политички коректна работа ко што е пример во Холандија та и партија им дозволија на перверзњаци, зошто чекате да изгорите топтан бидејќи еу така сака, кој може вас да ви каже дека нешто морате ако не сакате, зар заради пусти пари и родена мајка ќе си продадете, но аирлија на табиетот и паметот, ваша работа, а убо е што постојат алатки како Референдум [1][2] само треба тро оштроумно за да се осигураат а не да бидат спинувани, што пак во републичко уредување ако не се во согласност со сите политички фактори спроведени тоа е тоталитарно наметнато, што пак ќе има за нус ефект карамбол ако не денес утре од ифрит духовни стапици незнам само како и ко уманисти не сконтале што е тоа каузалност та да разберат ко политички елити некои дека ват гоус араунд камс араунд што пак во најдобар случај е супер изгубено време она пиши бриши теќерање, но видете најдете начин како и за помали а битни работи ќе думате референдумски пр. кој гласал да има некакви бенефиции во Здравство, а доколку сакате секогаш има начини како да се осигурате дали нешто може да се спинува или пак лажира, но ко по обичај се' да ви е потаман пак ќе си најдете оправдување зошто да не гласате, дали знаете дека рамнодушноста е исто што и преќутна согласност, та за вакво нешто како влез во воена центрифуга ко Православен Христијанин без размислување ќе гласам негативно супер што и го споиле таквото членство со национално одродување бидејќи така бар пред Бога мнозина ќе бидат чисти ко Христијани дека иако не се толку исклучиви однос комшиски маки а сепак не би попуштиле та вака тоа не сте го сториле од омраза спрема грците ами заради презир према глобално крваво чадорче, та ако навистина се покаже дека Народ не е за ѕвездата деница конечно да се олабави кој и да е Свештеник Полицаец или Безбедњак ако утре треба како Авторитет да застане смело да ве Покрепува Исправа Спасува ...
Изменето од Zelenikovo - 09.Септември.2019 во 14:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 709710711712713 717>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,532 секунди.