IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Ernesto Che Guevara
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ernesto Che Guevara

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
VladimirCHE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VladimirCHE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 02:43
brza moze u tvoe vreme koga kapitalistite se setale po zlatnava zemja
Vladimir88
makedonskata istorija za mene seuste ja gradime 91 so referendumot nie ja pocnavme nasata istorija a se dotogas bese zabluda vo koja site veruvaa - ako imas malce od malce sustinsko se nadevam deka ke go prifatis ova - a vo sporedba so kuba and Ernesto Rafael Cheguevara De  Serna ima mn.da ti objasnuvam toa se 5toma brat , da ne ja otvarame golemata , taka da mene me interesira kako - mejker na ovaa tema koe e tvoeto mislenje za Che nisto poveke , a makedonskata istorija doprva se gradi bidejki nie seuste tapkame vo mesto posto sme relativno mlada drzava koja tone i tone vo vo nesto sto se narekuva TRANZICIJA (APSURD za mene ali taka go narekuvaat) Drugo sakav da ti kazam e da NIE NE NI GO NAMIRISAVME KOMUNIZMOT NA FIDEL KASTRO I CHE
 
(jasno ti e so kogo imas rabota - nesum DETE)
 
-POZNETO E DEKA SEKOJA REVOLUCIJA SI GI JADE SVOITE DECA ali zosto nie nebevme del od takvo nesto 0 znaes zosto ZATOA STO KAJ NAS NIKOGAS NEMASE NI RRRR OD REVOLUCIJA SAMO R>I>P od makedonskite vojskovodci carevi , pretsedateli i slicno ............ TAKA BRAT DA SI ZNAES


Изменето од VladimirCHE - 26.Јануари.2008 во 02:44
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 10:20
Како бе немало револуција,абе Куба последна се ослободи од капитализмот,светска револуција беше социјализмот аллоооооо уште од Маркс и Енгелс.Имаме ние богата историја,па ние ја живееме историјата,заврти се околу тебе - секаде е историјатанамигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 12:26
Originally posted by VladimirCHE VladimirCHE напиша:

brza moze u tvoe vreme koga kapitalistite se setale po zlatnava zemja
[COLOR=#004364">Vladimir88[/COLOR"> makedonskata istorija za mene seuste ja gradime 91 so referendumot nie ja pocnavme nasata istorija a se dotogas bese zabluda vo koja site veruvaa - ako imas malce od malce sustinsko se nadevam deka ke go prifatis ova - a vo sporedba so kuba and Ernesto Rafael Cheguevara De Serna ima mn.da ti objasnuvam toa se 5toma brat , da ne ja otvarame golemata , taka da mene me interesira kako - mejker na ovaa tema koe e tvoeto mislenje za Che nisto poveke , a makedonskata istorija doprva se gradi bidejki nie seuste tapkame vo mesto posto sme relativno mlada drzava koja tone i tone vo vo nesto sto se narekuva TRANZICIJA (APSURD za mene ali taka go narekuvaat) Drugo sakav da ti kazam e da NIE NE NI GO NAMIRISAVME KOMUNIZMOT NA FIDEL KASTRO I CHE


(jasno ti e so kogo imas rabota - nesum DETE)


-POZNETO E DEKA SEKOJA REVOLUCIJA SI GI JADE SVOITE DECA ali zosto nie nebevme del od takvo nesto 0 znaes zosto ZATOA STO KAJ NAS NIKOGAS NEMASE NI RRRR OD REVOLUCIJA SAMO R>I>P od makedonskite vojskovodci carevi , pretsedateli i slicno ............ TAKA BRAT DA SI ZNAES



Добро де уживај...
И како тоа ние ја градиме историјата од 91 кога нас веќе ни се гради( и продолжува да се гради) 2500 години историјата???
Е сега во комунизмот пример имаше некои работи со кои јас не се согласувам денеска....

И додуша сум ги приметил доста деца, како носат маици од Че Гевара и.т.н. па претпоставив дека си дете...

Извини за тоа ОК?

Изменето од Vladimir88 - 26.Јануари.2008 во 12:27
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:01
Нешто за Че Гевара, еден разговор утринава ме поттикна да го побарам ова...другата страна на револуционерот Ернесто Че Гевара, a сметам дека и тука би се развила интересна дебата за овој револуционер, независно кој како гледа на него



НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ИСТОРИСКАТА УЛОГА НА прочуениот револуционер, нА 40-годишнината од неговата смрт

Темната страна на легендарниот „команданте“ Че

Во новата биографија, романтичниот херој е прикажан како „ладнокрвно чудовиште“, кој безмилосно елиминирал „издајници“ и „антиреволуционерни црви“ за да му овозможи на Фидел Кастро да владее на Куба

Новата биографија на Ернесто Че Гевара, иконата на кубанската револуција, ја вознемири војската негови обожаватели низ целиот свет. Четири децении по егзекуцијата во боливиската џунгла, романтичниот херој е прикажан како „ладнокрвно чудовиште“, кој безмилосно елиминирал „издајници“ и „антиреволуционерни црви“ за да му овозможи на Фидел Кастро да владее на Куба. - Воопшто не е лесна задача да се нападне легендарен лик, кого го бранат толку многу луѓе. Симпатизерите направија култ на недопирливиот Че - вели Јакобо Мачовер, авторот на книгата „Скриеното лице на Че“.Кубанецот Мачовер, кој од 1963 година живее во егзил во Франција, тврди дека за херојскиот статус на Че се виновни француските интелектуалци, кои во шеесеттите години масовно патуваа во Хавана и „паднале на шармот на единствениот команданте што го зборувал нивниот јазик“. За „канонизацијата“ на Че директно е посочен Режи Дебрај, кој во тој период станал следбеник на Гевара и професор по филозофија на Универзитетот во Хавана. И егзистенцијалистот Жан-Пол Сартр, кој ја посетил Хавана во 1960 година, исто така, влијаел врз идеализацијата, зашто го опишувал Гевара како „најцелосниот човек на својата епоха“.

- Легендата создадена околу Че е, пред се', француска креација, која подоцна стана меѓународна. Французите игнорираа се' што не се вклопуваше во нивната идеализирана слика на Че - вели Мачовер. Тој тврди дека самиот Гевара, во своите дневници, не ги криел егзекуциите на своите противници и живописно ги опишувал.

- Истрелав к*ршум со калибар од 32 мм во десната половина од неговиот мозок и тој му излезе низ левата слепоочница. Неколку минути стенкаше, а потоа умре - напишал Че за погубувањето на селанецот Еутемио Гера, кој наводно соработувал со војската на кубанскиот диктатор Фулгенсио Батиста. Селанецот Гера бил само еден од низата „предавници“, кој бил предаден на „чиновите на правдата“, како што самиот Че ги нарекувал егзекуциите. Судењата биле ретки.

- Спроведов истрага по итна постапка и потоа селанецот Аристидо беше погубен. Не е можно да се толерира сомнението за предавство - напишал Че за друго убиство. Како особено интересен случај, Гевара го запишал убиството на еден маж, кој непосредно пред егзекуцијата, на мајка си и' напишал писмо во кое ја признал „праведноста на доделената казна“ и побарал од неа да и' биде верна на револуцијата.

- Од виновниците, или од тие што ги сметале за такви, се очекувало да ја признаат полезноста од смртната казна - пишува Мачовер.

По успешното командување на герилските одреди при Кубанската револуција, Че бил назначен за гувернер на Народната банка и ги потпишувал банкнотите со својот прекар. Но, според Мачовер, првата задача на Гевара откако герилците вмарширале во Хавана во 1959 година била да ја води „комисијата за прочистување“ и да ги надгледува егзекуциите во хаванскиот затвор Ла Кабана. За шест месеци, Че по кратка постапка осудил на смрт 180 затвореници.

Дариел Аларкон Рамирез, поранешен соборец на Гевара, за него изјавил: „Ќе легнеше на врвот на ѕидот и пушејќи пура ги гледаше егзекуциите“. Тоа, според Мачовер, требало да биде гест на морална поддршка за момчињата во стрелачкиот вод.И пред новата биографија било општо познато дека Ернесто Че Гевара имал и темна страна. Иако повеќето критики стигнуваат од десничари, дури и некои левичарски групи го споредуваат Че со власта на Сталин во Советскиот Сојуз.Сепак, за огромното мнозинство, Че секогаш ќе остане култен револуционер. Тој денес е особено популарен меѓу младите, и тоа меѓу тие од поимотните семејства, кои имаат само матна слика за ликот и делото на Че. Неговиот портрет го има на маици, шолји, постери, приврзоци, опеан е во песни и опери. Неодамна во родната земја е прогласен за „најголемата историска личност на Аргентина“, а 40-годишнината од неговата смрт денеска ќе биде одбележана со низа свечености низ Карибите и под Андите.

Боливија го предаде, а сега го слави

Боливијците, кои го предадоа Ернесто Че Гевара, сега го величаат и му организраат фестивал, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.Во зафрленото место Вила Гранде во џунглите на Боливија, каде што пред 40 години е заробен и убиен познатиот револуционер, се одржува петдневен фестивал со концерти, филмови, изложби и фудбалски турнир.

- Ако Че беше жив, ќе беше изненаден од почестите што му ги приредуваат Боливијците, затоа што пред 40 години, кога тој се обиде меѓу локалните рудари да организира револуција по примерот на онаа во Куба, не наиде на никаква поддршка и беше предаден - наведува весникот. „Индепендент“ додава дека сега ситуацијата во Боливија е изменета и дека портретот на Че Гевара е обесен во канцеларијата на претседателот Ево Моралес.

Извор: Дневник
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:16


Мислам , никој не носи маици со ликот на Клинтон , или можеби сум во грешка , а ?

Па добро , убаво е да се дебатира , прекрасно е кога секој , без страв за цензура си го изнесува своето мислење .





Изменето од Македон - 14.Декември.2009 во 20:29
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:18
Е никако не можам да ги сконтам луѓево кои плачат по капитализам а се повикуваат на Че изненадување
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:21
Originally posted by fiks fiks напиша:

Е никако не можам да ги сконтам луѓево кои плачат по капитализам а се повикуваат на Че изненадување


Че не е синоним на комунизмот
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:24
Е за што е?

Немој сега револуција да ми споменуваш.

Револуција е Француската револуција,Робеспјер и Дантон а не Че.

Че е типичен комунист,ништо повеќе.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:28
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Мислам , никој не носи маици со ликот на Клинтон , или можеби сум во грешка , а ?

Па добро , убаво е да се дебатира , прекрасно е кога секој , без страв за цензура си го изнесува своето мислење .




Знам што сакаше да кажеш, знам дека целта ти беше да покажеш дека и оваа борба била крвава, барем судејќи по труповите, ама сепак, никој чинам не ги идолизира толку татковците на овие борби зар не?

Инаку, одговор до авторот на темава, искрено, за мене Че Гевара е исто како што кажа Фикс, симбол на отпорот, револуцијата и комунизмот, а посебно на идејата за светска револуција која треба да го донесе на сцена комунизмот, што јас искрено, ниту малку не го сакам.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:30
Originally posted by fiks fiks напиша:

Е за што е?Немој сега револуција да ми споменуваш.Револуција е Француската револуција,Робеспјер и Дантон а не Че.Че е типичен комунист,ништо повеќе.


Јас незнам што е тоа типичен комунист , јас знам само за комунист .

Види , се во свое време . Денес незнам дали постои некоја британска колонија во Африка , некоја Холандска во Азија , но Че е сепак е најексплатиран кога масите им се обраќаат на “ големите “ нации - сили .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 20:31
Гарантирам дека ако застанеш некое детуле што го носи ликот на Че на маица и го прашаш нешто повеќе за него,пример целта на неговата борба или револуција појма нема да има за него.

Па 99% од луѓето не знаат дека Че е Аргентинец,сите мислат дека е Кубанец
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 23:08
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:








Знам што сакаше да кажеш, знам дека целта ти беше да покажеш дека и оваа борба била крвава, барем судејќи по труповите, ама сепак, никој чинам не ги идолизира толку татковците на овие борби зар не?

Инаку, одговор до авторот на темава, искрено, за мене Че Гевара е исто како што кажа Фикс, симбол на отпорот, револуцијата и комунизмот, а посебно на идејата за светска револуција која треба да го донесе на сцена комунизмот, што јас искрено, ниту малку не го сакам.


Види , не си упатен , таа слика има големо значење во човештвото , побарај ја истосторијата на истата , ќе бидеш изненаден

Ова е македонската верзија на истата .




За Че , имаш право на свое мислење , јас не се согласувам со тебе , подоле ќе објаснам зашто .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 23:21
Originally posted by fiks fiks напиша:

Гарантирам дека ако застанеш некое детуле што го носи ликот на Че на маица и го прашаш нешто повеќе за него,пример целта на неговата борба или револуција појма нема да има за него.Па 99% од луѓето не знаат дека Че е Аргентинец,сите мислат дека е Кубанец


Не , не е сериозен аргумен .
Мислам , прашај некоја бабичка во цркав дали го видела денес Јешуа во црквата , мислам дека ќе ти каже дека не го знае и дека не знае за кого прашуваш .
Понатамошни компарации се непотребни .

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 23:26
Мразам иначе несериозни дискусии и зезање.

Ама сигурен сум дека бабичката не го носи Јешуа или кој и да е тој што го стави во споредбата на маица и го шета насекаде.

среќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.