IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Однос:мајка-ќерка
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Однос:мајка-ќерка

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 23:48
 
 
  Иако постои генерациска разлика.... мојот однос ..со мојата мајка
  од секогаш бил ...прекрасен.... Секогаш можам се да и кажам, и во
секој момент да слушнам добар совет.... многу пати кога ќе ја
прашам за некој совет..знае да ми каже... одлуката мора да биде твоја.... и со тоа уште повеќе ја сакам.... затоа што има огромна доверба во мене......иако си признавам понекогаш знам и да згрешам...
.... но никогаш не сум осетила никаков ...прекор од неа.....
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 02:25
I so majka mi i so tatko mi sum isto bliska. Nema neshto shto ne mozam da im kazam. Ne sum bila maza nikoash,ne se galam i gushkam...megjutoa komunikacijata ni e prekrasna. Nekako sme povrzani. Ako ne mozeme da se vidime,se slushame barem ednash dnevno. I sekoash bilo taka. Majka mi ima edna izreka,koja ja ima naucheno od nejzinata majka...''koga doagja prolet,drvcata cvetaat i ne mozesh da go sprechish toa''. Taka se odnesuvala i so mene,dodeka rastev,nikoash nishto ne mi bilo zabraneto,izleguvanje,garderoba,druzenje,dechko...ama od druga strana jas nikoash ne sum go zloupotrebila toa,sekoash sum znaela koga e vreme za shto. Ne se obiduva da bide ''moderna''. Sum videla takvi primeri i kako toa iritira. Ednostavno i taa i tatko mi se svesni za ona shto se sluchuva i go prifakjaat normalniot tek na rabotite.
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
tamara1990 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamara1990 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 03:02
Interesna tema :) Ovde ima mnogu za razgovor.Mojata majka e edna prekrasna licnost,i imam prekrasen odnos so nea.Imam 19 godini, no uste od mala sum razgovarala na sekoja tema so nea(i so tatko mi :) ...Bilo toa da e za simpatii, za deckovci, za sex,uciliste izleguvanje...Znaci sekogas sum razgovarala so nea i sekogas sum dobivala odgovor na sekoe prasanje ...Odnosot mi e drugarski, i milo mi e sto e taka. Ima potpolna doverba vo mene i fala mu na boga, nikogas ja nemam iznevereno.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 17:43
Со мајка ми сум блиска.Онака, праиме муабет, ваму-таму. Знае да биде ептен досадна, кога ми збори за оценки, облекување, бла бла...
Знам и да и се раздерам, и после зажалувам за тоа.
Скоро секад има разбирање.
Ама пак е голем давеж.
Една иста ствар ќе ти ја повтори 10 пати, се додека не ја научиш на памет “приказната“ и поуката од истата.
Иначе со татко ми ич на сум блиска.
Нон-стоп е на работа, башка имаме и приватен дуќан, работи, снима ваму-таму, во денот 1 саат ни се погаѓа заедно, и за тој саат обично и он ме дави.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 22:12
Majka mi e moja najdobra prijatelka , moj angel cuvar , moja desna raka , moj ucitel .... taa e se najdobro sobereno vo edno .... odsekogas bilo taka i odsekogas sum go pocituvala i sakala toa ...... Imam 28 godini sekogas bila tuka za mene i sekogas ke bide tuka za mene ....
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 22:34
Супер е......многу ја чуствувам блиска
некои работи ѓи прескокувам да и ѓи кажам само да не се нервира,ама толку ме познава што само нејзе неможам да ја лажам.....
Ама денеска од неа многу ме боли глава
Не ми тропкај со обетките(јас си ги распределував),не ми пиј така кафе,не седи така,смени да гледам карика.....ме поулаве за пола саат...па и кога приметив дека сама си ги шишнала шишките и предниот дел
експлодирав
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 22:38
Имаш среќа што си машко, да беше женско и да ги правеше овие работи, секој ден ќе јадеше ќотек - беспомошно рече мајката. газење%20од%20смеење
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 22:44
Однос полн со љубов, разбирање, доверба, исповед...Но на мигови и доста тензичен.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 00:50
Мајка ми ја обожавам.
Жена со машки мозок, упорна, цврста и духовита. Многу е ведра, во секое лошо наоѓа добро и најглупо кај неа ми е што многу сака злато (а јас и кажувам дека веќе е кичерајско, ама она си тера по свое).
Сака да прати мода, па некогаш и да нема финансии за тоа, се снаоѓа, ни јас не знам како, ама се снаоѓа.
Ептен е либерална и има голем осет за рамноправност.
Само никогаш нема да сватам што видела во татко ми...
Супер е, не еднаш има правено муабети со мои другарки...
Демек, ај сокче ќе ни донесе и ќе се размуабети.
Ја бива и со стари и со млади... со секого муабет прави, муабетчика невидена.
Од неа ја наследив љубовта према ликовната уметност и спрема медицината...
Можела да биде медицинар и тоа и било желба, но не успеала.

Бивша панкерка.
Најголем проблем и е што да готви утре за ручек.
Многу се смееме ко блесави. Нема ден да не се оклештиме здраво.

Многу ја сакам и многу се грижам за нејзиното здравје, бидејќи има проблеми со срцето (тахикардија), а пуши многу цигари, некогаш дури и ги кријам.

What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2010 во 12:09
prekrasna e majka mi ,sekogash pozrtvuvana za nejzinata kerka ,ednostavno JA OBOZAVAMљубов
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 11:34

Односот ни е многу другарски. Што на ум тоа на друм ми е со неа. Осетлива е на некои теми па избегавам да ги иницирам. Длабоко е убедена дека е максимално во право, а се докажува на моменти дека не еплазење Исклучително е интелигентна и промоќурна.

Јака жена е, како старее се поубава е. Блиски сме многу ама нема многу гушкање и бацување, т.е нема ич. Кул е, нема генерациски бариери за неа и многу подобро комуницира со младиот свет, отколку со тетките на нејзина возраст.

Изменето од Glenn - 31.Август.2010 во 11:36
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2011 во 12:25
Мајка ми е почината пред година и десет месеци, но ние имавме навистина катастрофални односи. Ретки се убавите моменти што сме ги поминале заедно.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2012 во 11:07

Најубавата приказна за мајката - ангелот во нашиот живот

Во светот кажани се илјадници убави зборови за мајката. Напишани се бесконечно многу песни и четива кои зборуваат за нејзината љубов и посветеност. Но, има ли збор или пак реченица која може да ја долови големината на нејзината љубов и сјајот на нејзините очи.

Овој пат пред вас имате една прекрасна приказна за нејзината улога во нашиот живот. Внимателно прочитајте и не заборавајте утре да и подарите еден бакнеж на вашата мајка - во знак на благодарноста на сета пожртвуваност и љубов која ја дала за вас и вашиот живот.

Си беше едно дете кое се припремаше да излезе од утробата на мајката и да дојде на свет.

Еден ден детето го запраша господ:

  • Господе ми рековте дека утре ќе ме испратите на светот, но јас сум толку ситен и немоќен, како ќе живеам таму?

Бог му одговори:

  • Од сите ангели избрав еден само за тебе. Тие ќе те чекаат ќе те чуваат. Секој ден ќе пеат и ќе ти се смеат, така ќе ја осетиш нивната љубов и ќе бидеш среќен.

Детето на тоа запраша:

  • Добро, а како ќе ги разберам кога нешто ќе ми зборуваат, а не го знам нивниот јазик?

Господ одговори:

  • Ангелот ќе ти ги кажува најубавите и најслатките зборови кои ќе можеш да ги чуеш во светот и така внимателно и со љубов ќе те научи да зборуваш.

Детето, повторно загрижено праша:

  • Слушнав дека на земјата има многу лоши луѓе, кој ќе ме штити од нив?

Господ многу сигурно одговори:

  • Твојот ангел ќе те штити за било што, па макар и по цена на неговиот живот и ќе ти зборува за мене и ќе те научи за патишта кои водат до мене

Тогаш во рајот се прекина тишината  и гласовите од земјата допреа до него.

Детето сфати дека мора да оди и го постави последното прашање:

  • Господе кога веќе морам да одам, кажи ми барем како се вика мојот ангел?

Господ на тоа со голема насмевка одговори:

  • Не е важно како се вика, ти ќе го викаш МАМА.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2013 во 22:08
drugarski odnos se razbira - si kimam so glavata povekje vertikalno otkolku horizontalno i si se razbirame....намигнување
nego neshto oni mene ne me razbiraat... osobeno koga me chitaat ovde...i pokushavaat da mi ja odzemat slobodata na izrazuvanje...e shto ti trebashe ova a shto ona ........abe....голема насмевка
inaku doma sum si poslushna....голема насмевка

 


Изменето од viktorija123 - 02.Март.2013 во 22:11
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.