IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - УЕФА Лига на Шампиони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

УЕФА Лига на Шампиони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243>
Автор
Порака
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2014 во 19:04
Познати се двојките за полуфиналните натпревари во ЛШ:

Баерн Минхен - Реал Мадрид

Атлетико Мадрид - Челзи 


Не е исклучено мадридско финале, ниту пак можноста Баерн да биде првиот тим кој ќе го освои трофејот две години по ред, тука е и Мурињо кој дефинитивно не е за потценување ... Како и да е (Ли голема насмевка ) ЌЕ БИДЕ ИНТЕРЕСНО ... плазење
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 11:35
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

ако Атлетико се падне со Челси, К*ртоа нема да може да брани против „плавите“ освен ако не им плати 3 милиони евра за секој меч (вкупно 6)...
...така стои во клаузулата од договорот за позајмица.

Според некои медиуми ФИФА во име на „фер плеј“ ја прогласила клаузулата за неважечка за следниот меч во ЛШ ... замисленост
Зарем имаат право на такво нешто кога двете страни доброволно го потпишале договорот? 
Не ми се допаѓа слободата која си ја даваат ... тајм аут
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 10:19
Атлетико Мадрид - Челзи 0:0

И понатаму Мурињо успева да ме изненади. И покрај предноста на домашен терен, агресивна игра, дури и повреда на Чех Атлетико не успеа да го помине „автобусот“ паркиран пред голот на Челзи. Со ваков резултат англичаните и тоа како може да се надеваат на убави нешта на реванш натпреварот. Магијата на Мурињо може да ги одведе „аутсајдерите“ во финале ... 
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2014 во 10:14
Реал Мадрид - Баерн Минхен 1:0 

И вториот полуфинален натпревар помина со многу малку голови (само еден) иако беше напнат. Иако беа доминантни во посед на топката фудбалерите на Баерн не постигнаа ниту еден гол, Реал ги реши со една контра (по неколку испуштени шанси на Баерн) за да дојдат до водство и победа. Имаше шанси и Реал, неколку чисти промаши токму Кристијано Роналдо кој некако ми се чинеше дека не е во топ форма по повредата. 

Ништо не е решено, сите четири екипи од полуфиналето судбината ќе ја решаваат на реванш напреварите следната недела .... Само се надевам дека ќе има повеќе голови иако познавајќи ја стратегијата на Мурињо, тој ќе оди на еден гол и потоа пак ќе го паркира автобусот. А Реал ќе биде далеку повнимателен затоа што му гостува на Баерн и ќе мора да се бори за повеќе од гол разлика .... 
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2014 во 10:57
...во секој случај ќе биде интересно....

            
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2014 во 14:57
Ми се чини дека Баерн беа до овде хи, хи...
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2014 во 12:01
Баерн Минхен - Реал Мадрид 0:4 


Фудбалерите на Реал Мадрид се прошетаа синоќа на Алијанс Арената како да се дома. На 10 минути пред крајот на натпеврот навивачите на Баерн почнаа да го напуштат стадионот и тој да остен полупразен на крајот на натпреварот. Два гола на Рамос (и двата со глава) и два на Кики ... голема насмевка
Не се снајдоа баш најдобро фудбалерите на Баерн и Гвардиола иако пак имаа поголем посед на топка дури за дупло повеќе од Реал.

Првиот финалист за Лисабон е Реал Мадрид. Вечерва ќе се знае и вториот кој ќе го пополни местото на 24 мај. Иако типував на Атлетико Мадрид, Мурињо е познат по тактиката еден даден гол и паркирање на автобусот пред нивниот шеснаесетник. Само се надевам дека ќе има атрактивен натпревар за гледање вечерва ... голема насмевка
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2014 во 13:41
Кој губи има право да се лути .... но ова воопшто не ми се допадна ....  доста е


Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2014 во 13:30
Update: Мадридско финале во Лисабон, за прв пат во историјата на ЛШ во финалето се среќаваат два тима од ист град ... 

По минатогодишното германско оваа година имаме шпанско финале поради убедливата победа на Атлетико Мадрид на Стенфорд Бриџ. Челзи не успеа да го издржи притисокот и доминацијата на Атлетико. Натпреварот заврши со резултат 1:3 и се си мислам дека за ваквиот резултат е виновна дефанзивната формација на Мурињо. замисленост

Интересен е фактот дека победата во финалето ќе се слави во еден парк, но ќе видиме која страна од паркот ќе слави онаа на Реал или онаа на Атлетико. Кога клубовите биле формирани Атлетико бил тимот на работничката класа а Реал бил тим на аристократијата .... сега се рамо до рамо ... голема насмевка
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2014 во 12:03
Драматично финале (што би рекле нашите ценети коментатори) ... 
По доминацијата на Атлетико во првото полувреме и грешката на Касиљас во 36’ со голот на Годин ми се чинеше дека го решија натпреварот затоа што Реал немаше ниту една реална шанса за изедначување. Обидите на Атлетико да задржува време беа казнети со 5 минути надополнување во кое како казна во последната минута Рамос постигна фантастичен гол со глава за изедначување. 

Во двете надополнувања играчите на Реал како да се повампирија па во листата на стрелци се запишаа и Бејл во 110’, Марсело во 118’ и нормално Кики во 120’ за коначни 4:1 и десетата титула на Реал во ЛШ. 
До некаде ги броев жолтите картони но се откажав затоа што верувам дека дури и на судијата му беше тешко да ги бележи ... голема насмевка

Можам да кажам дека не ми е криво што немаше пенали иако реално гледано вистинскиот фудбал започна некаде по 85’ од натпреварот ... 
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2014 во 18:00
Блу се пријавува на должност ... голема насмевка

По ждребката во Монако познати се групите во ЛШ. Почетокот на групното натпреварување е на 16 Септември, а групите изгледаат вака:

juve
benfika

Првите натпревари се на 16 и 17 септември а последното коло на 9 и 10 септеври. Пласман во нокаут фазата ќе обезбедат двете првопласирани екипи од групите. Финалето е закажано за 6 јуни на Олимпискиот стадион во Берлин. Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2014 во 14:01
Се ближи почетокот на ЛШ - првите натпревари во групната фаза се на 16 и 17 септември. голема насмевка

Matchday 1 : 16-17 September 2014

16 September 2014
OlympiacosOlympiacos FCClub Atl&amp;#233;tico de MadridAtlético
Referee: TBD – Stadium: Stadio Georgios Karaiskakis, Piraeus (GRE)
JuventusJuventusMalm&amp;#246; FFMalmö
Referee: TBD – Stadium: Juventus Stadium, Turin (ITA)
LiverpoolLiverpool FCPFC Ludogorets RazgradLudogorets
Referee: TBD – Stadium: Anfield, Liverpool (ENG)
Real MadridReal Madrid CFFC Basel 1893Basel
Referee: TBD – Stadium: Estadio Santiago Bernabéu, Madrid (ESP)
MonacoAS Monaco FCBayer 04 LeverkusenLeverkusen
Referee: TBD – Stadium: Stade Louis II, Monaco (FRA)
BenficaSL BenficaFC ZenitZenit
Referee: TBD – Stadium: Estádio do Sport Lisboa e Benfica, Lisbon (POR)
GalatasarayGalatasaray A&amp;#350;RSC AnderlechtAnderlecht
Referee: TBD – Stadium: Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Istanbul (TUR)
DortmundBorussia DortmundArsenal FCArsenal
Referee: TBD – Stadium: BVB Stadion Dortmund, Dortmund (GER)

17 September 2014
RomaAS RomaPFC CSKA MoskvaCSKA Moskva
Referee: TBD – Stadium: Stadio Olimpico, Rome (ITA)
BayernFC Bayern M&amp;#252;nchenManchester City FCMan. City
Referee: TBD – Stadium: Fußball Arena München, Munich (GER)
BarcelonaFC BarcelonaAPOEL FCAPOEL
Referee: TBD – Stadium: Camp Nou, Barcelona (ESP)
AjaxAFC AjaxParis Saint-GermainParis
Referee: TBD – Stadium: Amsterdam ArenA, Amsterdam (NED)
ChelseaChelsea FCFC Schalke 04Schalke
Referee: TBD – Stadium: Stamford Bridge, London (ENG)
MariborNK MariborSporting Clube de PortugalSporting
Referee: TBD – Stadium: Stadion Ljudski vrt, Maribor (SVN)
PortoFC PortoFC BATE BorisovBATE
Referee: TBD – Stadium: Estádio do Dragão, Porto (POR)
AthleticAthletic ClubFC Shakhtar DonetskShakhtar Donetsk
Referee: TBD – Stadium: Estadio de San Mamés, Bilbao (ESP)
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2014 во 14:20
Mozebi (ako dobro izleze organizacijata) kje se gledaat Redsi vo Sofija 26.11.2014
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2014 во 11:44
Бидејќи ниту еден од вчерашните натпревари не ми изгледаше доволно привлечен за да го следам, ги гледав сите на симулкаст ..... голема насмевка
Резултати:

Олимпијакос - Атлетико М. 3:2
Атлетико Мадрид дефинитивно не е минатогодишната екипа иако како и секогаш играа со срце. 
Голови : Masuaku, Afellay и Mitroglou за Олимпијакос 
              Mandzukic, Griezmann за Атлетико

Јувентус - Малме 2:0
Во дуелот Јувентус - Малме победи фаворитот со двата гола на Tevez од кои вториот во 90’ од слободен удар беше фантастичен ....  

Ливерпул - Лудогорец 2:1
Не очекував дека Ливерпул ќе се бори за тесна победа на Енфилд против Лудогорец, дури и верувам дека ова победа треба сепак да му се препише на судијата за пеналот во 90’ и тоа веднаш по изедначувањето. Колку да се напомне дека ете Марио Балотели го даде својот прв гол во дресот на Ливерпул.

Реал М. - Базел 5:1
Реал си ја покажа супериорноста по првиот автогол на  Marek Suchy, се изнаредија Bale, Ronaldo и James и Benzema како јагода на шлагот. Почесниот гол за Базел го постигна Gonzalez.

Бенфика - Зенит 0:2
Ќe почнам навистина да го жалам тренерот на Бенфика. Па на човекот сериозно му прети срцев удар. Откако останаа без првиот голман во 18’ поради глупав старт и црвен картон фудбалерите на Бенфика не успеаа да ја искористат предноста на домашен терен и си загубија со 0:2... 

Монако - Леверкузен 1:0
Ништо посебно, без многу возбудувања (со најретки вклучувања од сите натпревари)

Дортмунд - Арсенал 2:0
Бев во искушение да го следам само овој натпревар само заради фактот дека очекував избраниците на Арсен Венгер да пружат поголем отпор и да се извлечат барем со нерешен резултат но сепак Борусија Дортмунд си ги обезбеди трите бода.

Галатасарај - Андерлехт 1:1
Фудбалерите на Галатасарај се извлекоа на крај. Со постигнат гол во 90’ се извлекоа на нерешен резултат.
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,211 секунди.