IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Спиритуална јога
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Спиритуална јога

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Анжелика Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анжелика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 15:17
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

Originally posted by Анжелика Анжелика напиша:

па можам да ви го дадам јас, но како прашање е?сестра ми го спушти од интернет, да ја прашам од каде да го спуштила,  па вие да си го симнете,или некако да ви го дадам?

dali e na makedonski,ne treba na vie da mi se obrakate


јас се обракав на сите затоа, инаку сме пријатели, такаголемо%20гушкање
..........
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 18:24
go najdov filmot na imdb:
 
 
ama ke proveram dali go ima po dvdtekite.
 
Svetlosen pozdrav,големо%20гушкање
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 18:25
fala ti odma ke proveram a filmot ako go ima ke go kupam
Кон врв
Анжелика Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анжелика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 19:59
филмот бил спуштен на katz.cd  но сега го нема, или барем јас не можев да го најдам. кој сака нека ми пише лп па ке му го пратам некако. поздравголема%20насмевка
..........
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 21:06

Sum ja cital i knigata i filmot sum go gledal...

Se plasam deka ke bidam proglasen za fanatik ako kazam deka se e laga do laga...
Ne mi e jasno kako nekoi luge sakaat da ni dokazat deka se vo pravo samo spomnuvajki go zborot LJUBOV a ne i sproveduvajki go na delo.
Se' so cel da se zataska pravata vistina.
Zalosno e kolku sekakvi nekakvi dvizenja se pojavija so sekakvi nekakvi veruvanja,,,, koi na lugeto samo im zvucat "ubavi"... toa e zamackuvanje na oci.
Na istava tema kazav deka na lugeto polesno im e da veruvaat vo ona sto e "logicki". No,dali mojata logika,so koja licno jas donesuvam zaklucok na rabotite i slucuvanjata moze da bide edinstven isprave barometar po koj ke gi zemam rabotite za tocni ???
Kolkua pati ni se slucuvaat raboti koi ne se logicki za prifakjanje a gi prifakjame kako takvi.
Dali nasata logika moze da svati kako svetot nastanal od nisto ? NEMOZE.
(IZVINETE STO SE POVTORUVAM).
 
Edno od ovie veruvanja e Reinkarnacijata,koja nema apsolutno nikakva logika. 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 22:29
tuka nikoj nikomu nisto ne dokazuva....a dali i koj ja ima i sproveduva Ljubovta vo svojot zivot toa sekoj si go znae za sebe, ne mozete vie da go znaete za site, tuku samo za sebe. Kako i site nie vprocem......
 
a tocno e toa deka se e laga, ama za zal, lagata e edinstven nacin da dojdeme do Vistinata i zborovite se laga i filmovite i knigite.....koga se doagja do Vistinata togas ne se potrebni zborovi, ednostavno zanemuvate zasto tie togas se suvisni, nepotrebni ( ke upotre*am srpski izraz). Taa zboruva sama za sebe, ne i e potrebno objasnuvanje od nikogo!
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
Kristin969 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Октомври.2007
Локација: Scotland
Статус: Офлајн
Поени: 340
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kristin969 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 22:31
Nie lugjeto sme premnogu sitni i kapacitetot na nasiot mozok e premnogu malecok za da ja sfati Vistinata, zatoa ni e seuste potrebna lagata za da dojdeme do nea!среќа
Ljubov i Svetlina!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 22:55

Сакаш да кажеш дека преку лагата се стигнува до Вистината? збунетост

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Анжелика Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анжелика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 22:57
има многу вистини, затоа тридимензионалниот свет е комплексен, за некого една вистина, за некого друга вистина. но надвор од таа димензија се е едно. ама како што кажавме нашиот ум е толку ограничен и мал што за него тоа не е така.
..........
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:01
Многу вистини може да има ако тие вистини се однесуваат за различни работи. Но за една работа постои една вистина. Ако постојат две различни вистини за една работа, тоаш или првата ќе е лага или втората. Не може да се каже за едно овошје дека е и јаболко и круша во исто време. Ако првиот исказ е вистина, тогаш вториот е лага и обратно.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Анжелика Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анжелика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Многу вистини може да има ако тие вистини се однесуваат за различни работи. Но за една работа постои една вистина. Ако постојат две различни вистини за една работа, тоаш или првата ќе е лага или втората. Не може да се каже за едно овошје дека е и јаболко и круша во исто време. Ако првиот исказ е вистина, тогаш вториот е лага и обратно.


зборувам за луѓето, кај природата е така, впрочем таа не учи секојдневно како треба. а кај луѓето постапките мои кои се спротивни на твоите, имаат вистина и кај мене и кај тебе. различно се толкуваат и доживуваат. а пак и јас ке бидам во право и ти од наша гледна точка.
затоа е и таа комплексност. додека во спиритуалниот свет е една апсолутна вистина. болеста кај нас и несреката се најголеми лаги. но кој ги толкува така.голема%20насмевка
..........
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:11

Цитирај Nie lugjeto sme premnogu sitni i kapacitetot na nasiot mozok e premnogu malecok za da ja sfati Vistinata, zatoa ni e seuste potrebna lagata za da dojdeme do nea!среќа

Me potsetuvas na Mototo na Hitler: "Lagata neka bide golema,neka bide ednostavna.... povtoruvaja pokepati i konecno lugeto ke poveruvaat vo nea !"
 
Do nekade si vo pravo,no ubavo e da se nadovrzam :)
 
Lagata sekogas ostanuva Laga. Ima edna kuneska pogovorka "Iako iljadnici luge veruvaat vo gluposta,taa i ponatamu ostanuva glupava"
 
Da se doznae Vistinata preku lagata e edno a da se veruva vo lagata kako vistina e drugo. Vistinata postoi blagodarejki na lagata,neli... da ne bese lagata,nemase da znaeme i sto e vistina.
 
Na istava tema kazav deka  trudot za lagite na tie Avtori e ustvari dokaz za Vistinata koja Allah dz.s odavna mu ja objavil na poslednit negov Bozji pratenik Muhammed s.a.w.s.
 
Za da se zagusi poslednata Bozja objava-Qur'anot i za da se ottrgne od racete na lugeto,se izisluvaat i se pojavuvaat sekakvi nekakvi dvizenja koi nudat logicki poprifatlivi "veri".
Povtorno ke kazam.Na covekot polesno mu e da poveruva vo nesto sto e "logicki" No,dali mojata logika,so koja jas donesuvam zaklucok na slucuvanjata i rabotite e edinstven ispraven barometar so koj ke gi zemam rabotite za tocni ? Kolku pati nesto sto ne e logicki za prifakjanje go prifakjame kako takvo ?
Dali nasata logika moze da svati kako nastanal svetot od nisto ? Nemoze.
 
Otidov predaleku.
Sekti i sekti,dvizenja i dvizenja ima koi ni zboruvaat za nadgraduvanje na svesta za stepeni na povisoko nivo na svesnosta,koe VEKE E OBJAVENO,samo sto USLOVITE SE DRUGI i pologicki za covekoviot um,kako bi go na polesen nacin privlekle i ottrgnale od vistinskiot pat.  E citajki gi site tie LAGI ustvari mi ja potvrduvaat Verata vo EDINSTVENIOT BOG.
Acelera si gi izbrisa nejzinitepostovi.
Napisa ednas deka covek moze da dostigne do stepen na telepatija,sto za mene e SOSEMA NORMALEN I JASEN POIM dodeka za nea bese nesto posebno i nadnaravno... kako i za poimot Telekineza.... citajki gi ovie raboti,jas sum vooduseven i iznenaden od Mokta na Allahovata vera,sto toa jas ODAVNA SUM GO ZNAEL a za nekoj misli deka se raboti za luge koi gi otkrile tajnite na svetot. Znaci za nekogo Lagata postanuva "vistina" a nekoj Lagata ja prepoznava poznavajki ja Vistinata.
 
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Анжелика Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анжелика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:20
од каде знаеш дека Бог нема да прати друг човек.  знам луѓе што лечат со биоенергија, со методи со икс начини. дали тие паднале така од небо или има Бог и во нив. ако к*ранот е толку добар зошто тогаш муслиманите се најголемите припадници во терористички групации.
религиите се само поделби. сите сме исти инаку. сите имаме срце. и разум кој кај кого како размислува.голема%20насмевка


Изменето од Анжелика - 01.Октомври.2007 во 23:21
..........
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 23:26
Originally posted by Анжелика Анжелика напиша:

а кај луѓето постапките мои кои се спротивни на твоите, имаат вистина и кај мене и кај тебе. различно се толкуваат и доживуваат. а пак и јас ке бидам во право и ти од наша гледна точка.
 
Дали тука зборуваш за релативни морални и етички вредности?
Дали ова погоре може да се протолкува во стилот секој си има своја вистина, секој си прави што сака, сите сме во право, не постои ни колективна ни индивидуална одговорност...
Јас убивам човек и согласно мојот морален кодекс тоа е ок, тоа е мојата вистина и сите треба да се толерантни на мојата вистина среќа
Можеби не мислиме на исто, затоа биди поконкретна, да го спуштиме малку филозофското ниво, почни да илустрираш, давај примери..
 
Originally posted by Анжелика Анжелика напиша:

додека во спиритуалниот свет е една апсолутна вистина. болеста кај нас и несреката се најголеми лаги. но кој ги толкува така.голема%20насмевка
 
Каква е таа апсолутна вистина во спиритуалниот (духовниот?) свет? Што претставува таа? Посебно те замолувам за ова да ми објасниш. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.