IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Што работат нашите во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што работат нашите во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Прашање: Вие што живеете надвор од Македонија, што работите за да преживеете?
Одговор Гласови Статистика
1 [1,79%]
0 [0,00%]
7 [12,50%]
16 [28,57%]
2 [3,57%]
6 [10,71%]
20 [35,71%]
4 [7,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 23:46
Има голема вистина во ова...Polar bear мислам дека има добар дел од нашите иселеници што работат тешка работа...но има и голем дел што работат нормални од 9 до 5 канцелариски работи..така да...мислам дека помладите што заминале сега брзо и не работат нешто со што би се пофалиле(со ретки исклучоци) меѓутоа мора да се земе во предвид дека има и иселеници што живеат таму и по 15 години..и голем дел од нив имаат канцелариска работа или нешто уште повеќе од тоа...
А за студентите...па да добро е што има наши студенти..тажно е што си заминале од МК меѓутоа не се гледаат сите во МК..образованието во Мк е такво какво што е..и во брзо време нема да се измени..позитивно е тоа што нашите студенти заминуваат за нови знаења,па каде ќе ги применат(во Мк или таму кај што се) е нивно
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 13:35
[QUOTE=Polar Bear]
Јас ја отворив темава поодамна, па реков време е да направам пресек.

 

Резултатите до сега го потврдуваат моето искуство.

 

Македонците во странство или работат работи што домашните НЕ ЗНААТ да ги работат (префесионални) или НЕ САКААТ да ги работат (амалски). Работите за средниот слој, админстративни, во канцеларија, но не многу стручно захтевни, не се лесно достапни за новите имигранти.

 

Добро е што има се повеќе студенти на универзитетите по светов.

 

Имате ли некој коментар на ова?

 

 Епа работава е Или-Или, јас во мојот пост поопширно пишав за оваа појава особено во делот за работење во државните институции администрација и службеници која е нешто помеѓу професионална и тешка физичка работа.
Доколку си некој кој живее помалку од 5/10 год во било која земја немаат доверба да го вработат во државна администрација од проста причина што не знаат колку личноста е доверлива (уверение од локалната власт,полиција понекогаш не се доволен доказ), колку навистина го владее јазикот особено во стручна комуникација и корепонденција, колку добро ги познава државните и локалните структури на власта.....и сл....но најлошо од се е тоа што не сакаат ни да се замараат со ваков тип на проблеми,зашто им одзема време, пари и енергија. Затоа вработуваат нивни луѓе, доселеници кои постанале државјани и се стекнале со квалификации за административна работа или службеничка (или преку волонтерско работно искуство во истиот сектор или невладиниот) или луѓе од различно национално потекло но родени и школувани во домашниот образовен систем.

Прашање зошто потешко се добива ваков тип на работа?
Не оти работата изискува незнам каков талент, способности или степен на образование туку поради самиот факт дека лицето треба да е добро интегрирано, запознаено и инволвирано во процесите на државните работи како и целокупниот систем.
Администрацијата е гигант, огромна маса на луѓе кои секојдневно извршуваат задачи поврзани со правата и обврските на граѓаните на една држава.
И како што знаеме сите оваа златна средина секогаш им нуди релативно спокоен живот на вработените, од аспект на стабилна позиција која не проаѓа низ невидени економски турбуленции и која не зависи од светската економија во големи размери, добра здравствена и социјална заштита и загарантирана пензија.
Тоа многу тешко се постигнува или наоѓа во приватниот сектор дури и во најразвиените земји во светот, затоа мое мислење е дека сепак да ја наречам „привилегирана„ маса на луѓе може да работат во државниот сектор не затоа што се подобри туку затоа што исполнуваат одредени услови. Ете така


Изменето од GlenKlouz - 05.Март.2009 во 16:06
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 12:27
mene mi e Supeerr si ja sakam rabotata
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 14:24
nekoj gore mami (mislam na rezultatite od anketata)
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 20:16
 
Зошто мислиш дека некој мами?
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2009 во 14:22
poradi tockite 6,7 i 8 najpoveke...a i mislam deka ne e realna anketata!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2009 во 14:30
Zavisno e. Sepak e bitno prvo da vlezes na dobro mesto a potoa i dobro da se pokazes. Primer ke ja zemam sestrata na moite kumasini. Taa e vo Holandija veke 12 god i momentalno e vtor covek na Narodnata banka.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 06:46
Originally posted by nelson nelson напиша:

poradi tockite 6,7 i 8 najpoveke...a i mislam deka ne e realna anketata!
 
 
Не можам да гарантирам дека некој не штракнал невистинит одговор... Но моето искуство во Канада скоро идеално се поклопува со анкетата. Познавам македонски иселеници со сопствени бизниси, а ги има многу и на професионални места, инженери, лекари, професори, брокери ... И тоа луѓе што емигрирале во последните десетина години. Од друга страна има и такви што се препелкаат на дното на синџирот на исхраната, без задоволително познавање на јазикот, не многу подвижни и сл. Најмалку се на т.н. места адекватни за просечно образовани домашни жители - административни позиции за кои треба средно школо или године-две колеџ, веројатно затоа што конк*ренцијата за нив е најголема.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 00:03
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by nelson nelson напиша:

poradi tockite 6,7 i 8 najpoveke...a i mislam deka ne e realna anketata!

 

 

Не можам да гарантирам дека некој не штракнал невистинит одговор... Но моето искуство во Канада скоро идеално се поклопува со анкетата. Познавам македонски иселеници со сопствени бизниси, а ги има многу и на професионални места, инженери, лекари, професори, брокери ... И тоа луѓе што емигрирале во последните десетина години. Од друга страна има и такви што се препелкаат на дното на синџирот на исхраната, без задоволително познавање на јазикот, не многу подвижни и сл. Најмалку се на т.н. места адекватни за просечно образовани домашни жители - административни позиции за кои треба средно школо или године-две колеџ, веројатно затоа што конк*ренцијата за нив е најголема.

 

 


се согласувам со тебе...во Канада е така, а и во USA не е поразлично...т.е.исто е...има многу луѓе на менаџерски позиции, доктори, сметководители..и што уште не и тоа во мн.добри фирми (NetApp, Cisco, Genentech, Edward Jones..итн)..и колку и да звучи невистинито..вистина е..и сметам дека пола од луѓето на форумов не го земаат во предвид факторот дека нашите иселеници се претежно со високо образование(дури и повеќе) па со самото тоа им се зголемува шансата да го работат тоа што го заслужуваат....
Кон врв
julphoto Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај julphoto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 13:00
Koj moze da mi kaze kade mozam vo Germanija da gi nostrificiram dokumentite od fax i sto i kako priznavaat vo Germanija???I kade mozam da vidam dali mi e fax po bolonjska konvencija??Diplomirana sum 2006
odnapred vi blagodaram i ubav den na site
pozz
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 09:35
Можеби најдобо ти е да прашаш на ист таков факултет дали би ти ја нострифицирале македонската диплома. Јас кога се пријавував за постдипломски тука во Германија со мојата пријава (на универзитетот кадешто сакав да студирам) им ги дадов моите претходни дипломи од МК и Франција кои тие ги испратија некаде во Бон и се чекаше одговор дали ќе ги признаат тие дипломи за да можам јас да запишам постдипломски во Германија. И ги признаа.
Така да, по моето искуство, најубаво на конкретниот универзитет/факултет да си прашашсреќа.
 
Бројни мали луѓе, на бројни мали места, кои прават бројни мали чекори можат ликот на целата планетата Земја - да го сменат.
Кон врв
IGOR-CRNI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IGOR-CRNI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 20:43
Originally posted by Diki Diki напиша:

mrdnat.
a zosto da se simnam dolu?  koga  jas ne mozam da se pozalam toa sto go napisav  toa ti e normalen odgovor. ne se zanesuvam, i ne sum od toj tip na luge da se zanesuvam.
da taka i treba no navistina koj e podobar zivot dolu vo MK ili vo stranstvo
Кон врв
IGOR-CRNI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IGOR-CRNI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 20:51
sakam da znam koj e podobar zivot vo stranstvo ili tuka
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 03:18
мое мислење Игор...се зависи како ќе си ја наредиш работата...т.е и во МК може да се живее убаво ако имаш кој да те турка напред или ако си се вработил во некоја стабилна фирма...а и надвор може да се живее лошо...е таму зависи од тоа кој колку е способен..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.