IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Што работат нашите во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што работат нашите во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Прашање: Вие што живеете надвор од Македонија, што работите за да преживеете?
Одговор Гласови Статистика
1 [1,79%]
0 [0,00%]
7 [12,50%]
16 [28,57%]
2 [3,57%]
6 [10,71%]
20 [35,71%]
4 [7,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 04:02

marija1000.

1.imame kola, i ne ni treba druga, za da slegneme dolu i da se zanesuvame.
2. za castenje po kaficite, mnogu tesko, znam kako gi zarabotuvam tie pari, i nemam vreme  za castenje drugi, i odozgora ni fala nema da mi kazat.
3. imam mob, ne se falam i toa od premnogu stotici evra licno od
t-online.de
 i ne kupuvam na krediti ili potocno ne podignuvame krediti.
4. kukata  e sopstvena na mojot maz i tocno luksuzna e, i od nadvor i od vnatre. ali sepak i toa ne e toa. znaci ne e se vo parite i vo luksuzot, se e vo  nadata, vernosta dusata na covekot i lubovta e toa e ispolnuvanje na zivotot.
5. ne jadam makaroni i majonez ni ovde ni dolu, vegetijanec sum, jadam iskljucivo sto mene mi se jade vo toj moment , kako i na sekoj covek normalen. i sto ako sum vo stranstvo, sto e stranstvo za vas? i dolu se raboti i ovde se raboti,  se e isto, samo sto ambientot  i plakanjeto na obvskite sto gi rabotis ne e isto. toa e toa.
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 04:03
mrdnat.
a zosto da se simnam dolu?  koga  jas ne mozam da se pozalam toa sto go napisav  toa ti e normalen odgovor. ne se zanesuvam, i ne sum od toj tip na luge da se zanesuvam.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 10:56
работам во фабрика за Lebensmittel

пред недела дена ме ставија шеф да го котролирам делот каде што се произведуваат donuts и  berliner  трепкање
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 11:09
lelel ama uspeh :)
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 11:37
e ti navistina si eden od poglupite i ljubomornite clenovi, aj kazi ti sto pravis i kakov uspeh postigna??svasta
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 11:46
abe ti imas nesto protiv mene!! jas ne sum postignal nisto !! mojot komentar bese na mesto i bese vistinski!! ama nikogo ne navrediv da kazam deka e glup!!!!!
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

e ti navistina si eden od poglupite i ljubomornite clenovi, aj kazi ti sto pravis i kakov uspeh postigna??svasta
Кон врв
trucker Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3571
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trucker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 11:55
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

работам во фабрика за Lebensmittel

пред недела дена ме ставија шеф да го котролирам делот каде што се произведуваат donuts и  berliner  трепкање
 
a da gi transportirame tie proizvodi za mk ili da nosime surovini od Mk za tvojata kompanija?
SEX, TRUCKS & DRINKS!
Кон врв
trucker Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3571
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trucker Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 11:59
da se postavi temata obratno?....
 
sto rabotat nasite vo mk?
 
Isprovociran sum denes od edna glupost. dojdov do edna informacija do edna zdelka za transport. poradi strucnosta i zelbata na odgovornite lica koi treba da dadat poddrska za taa rabota i da ja obezbedat postapkata na istiot, TOA NE MOZE DA SE REALIZIRA. Znaci, zdeklkata ke ja zavrsat kompanii od nadvor. !!!!!!!!!
 
Naravucenie:.....Drzaviceto ke ostane bez edno milionce devizi.
 
Koj ni e kriv!?
SEX, TRUCKS & DRINKS!
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 12:59
Originally posted by Diki Diki напиша:

marija1000.

1.imame kola, i ne ni treba druga, za da slegneme dolu i da se zanesuvame.
2. za castenje po kaficite, mnogu tesko, znam kako gi zarabotuvam tie pari, i nemam vreme  za castenje drugi, i odozgora ni fala nema da mi kazat.
3. imam mob, ne se falam i toa od premnogu stotici evra licno od
t-online.de
 i ne kupuvam na krediti ili potocno ne podignuvame krediti.
4. kukata  e sopstvena na mojot maz i tocno luksuzna e, i od nadvor i od vnatre. ali sepak i toa ne e toa. znaci ne e se vo parite i vo luksuzot, se e vo  nadata, vernosta dusata na covekot i lubovta e toa e ispolnuvanje na zivotot.
5. ne jadam makaroni i majonez ni ovde ni dolu, vegetijanec sum, jadam iskljucivo sto mene mi se jade vo toj moment , kako i na sekoj covek normalen. i sto ako sum vo stranstvo, sto e stranstvo za vas? i dolu se raboti i ovde se raboti,  se e isto, samo sto ambientot  i plakanjeto na obvskite sto gi rabotis ne e isto. toa e toa.
 
uou,uou koci malku Diki!намигнувањеne se revoltiraj i nemas potreba da se pravdas!jas samo gi opisav 90% makedonci sto rabotat vo stranstvo!!!
ijas sum vo stranstvo i znam kako se zarabotuva tuka ,ali bidi iskrana i priznaj deka vo globala ne zgresivнамигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 00:36
marija, tocno vo pravo si, ama priznavam ima mnogu luge , od makedonia sto se dojdeni ovde, ne samo tuka, i vo drugi drazavi, i iskreno kazano mnogu se zanesuvat, kako da se koj znae sto, a dolu se zanesuvat. i ne se pravdam , zatoa sto , nema zosto, jas  sum taa i niedna druga. ne se zanesuvam, ovde sum cisi 4 godini, i go nauciv zakonot, kako sto treba, drugo i znam kako se raboti, zavisi vo koja firma, zavisi kolku te plakat, mnogu zavisi ovde za mnogu raboti, ali sepak ne e kako dole, dole mozes da rabotis sto sakas, i za nokniot zivot  i za se, ali ovde ne e taka, za edna cigara na patot da ja frlis , plaka se kazna. sto da kazam, ni ovde ne e med i mleko,. toa e toa, ogranicuvanja premnogu gi ima ovde.
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 00:48
zatoa sto ne mozes kaj sto sakas da ja frlis cigarata? ili pak ,da mu se kacuvas na glava na sekoj i nisto nikoj da ne ti moze? takvi li ogranicuvanja ti precat?
e pa, dojdi  vamu, vrati se,i nema da bides ogranicena vo sekoj pogled!
tuka e rajot na bezzakonieto,iako postojat"milion" zakoni.
ma kakov div zapad!! moze toj, samo da mu se fati na ova tuka!
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 01:01
sikter, dali ti vo svesna sostojba go napisa toa? dali si normalen , vo normalna sostojba, ili napien? sto zboruvas be ti? ja frlam cigarata kaj sto treba, sto mislis ti kaj ja frlam, na ulica, gospodi boze. na koj ti mislis jas mu se kacuvam na glava, dali si ti normalen sto si napisal? kakvi jas ogranicuvanja imam, ajde so idiot kako tebe ne vredi  da se raspravam, kolku godini imas ti decko? a sigurno si lubomoren a, e dobro prodolzi da se jades i daleku ke stignes, koja zloba  ja imas!
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 01:14
kolku ubavo od tebe sto cigarata ja frlas kaj sto treba,
barem tamu!,

tuku,
 namali
gi malku,kolku i da se ,
zasto,gledam ti vlijaat na nervniot sistem!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 11:32
хахахахахха sikter  газење%20од%20смеење

добро бе sikter , еве ке си кажам искрено, баш тој муабет го правев тука со 2та македонци што ги запознав оваа година + со 2 членки од форумот кои живеат во странство:

сите си признавме дека кога дојдеш на одмор у мк , се лигавеш  (  е сега, секој на различно ниво ) поради фактот дека луѓето те гледат со "други" очи , ама тоа не значи дека имаш пари туку се лигавеш од причина што имаш можност да живееш во држава со повеке можности одколку македонија.Сакаш-несакаш да признаеш, точно е дека секој се лигави: ама баш секој

Е како да негирам дека сакам да се вратам во мк, кога тука условите за младите луѓе, барем додека траат студиите,  се далеку подобри од оние  во мк. Тука секој ден, секој саат се нуди работа, така да секој си е способен сам да се издржува и да си плаќа за живеење.Само штета што е ограничена работата годишно за странските студенти.

Немој да очекуваш дека ке ти признае некој ( зборам за младите генерации ко мене кои се дојдени тука ) дека не му било добро тука.

Еве искрено ти кажувам: секој си прави споредба како е ваму-таму и си тера понатаму.

И доста веке со провокации: точно е се што кажуваш и ти и сите други што ги читав
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.