IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Што работат нашите во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што работат нашите во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Прашање: Вие што живеете надвор од Македонија, што работите за да преживеете?
Одговор Гласови Статистика
1 [1,79%]
0 [0,00%]
7 [12,50%]
16 [28,57%]
2 [3,57%]
6 [10,71%]
20 [35,71%]
4 [7,14%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што работат нашите во странство?
    Испратена: 01.Октомври.2007 во 17:14

Имам впечаток дека постои стереотип дека македонците во странство работат на места под нивните квалификации т.е. на места многу пониски од оние што би ги имале во Македонија. Какво е вашето искуство?

збунетостзбунетостзбунетост
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
MissSexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2007
Локација: Cook Islands
Статус: Офлајн
Поени: 364
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MissSexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 18:46
Jas imam svoj biznis ama pak ne sum rastena Mk i nemam raboteno vo MK
U never get a second chance to make a first impression
Кон врв
LIPS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Септември.2007
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LIPS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2007 во 16:42
moze imate pravo, ima ovde sekakva rabota-za sekoj. E sega koj kako se snajde, mene mi e bas super
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2007 во 21:35
Работам и живеам од мојата професија, на ниво кое за жал Македонија не може да го овозможи. Затоа и си заминав.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 04:58
* Ako otidat na rabota vo stranstvo so predhodno posrednistvo na directno i instantno zaposluvanje vo nekoja organizacija togas SIGUNO deka NEMA da bidat uskrateni od NIKOE PRAVO sto bi go imale vo Makedonija - duri BI IMALE USTE POUBAVI USLOVI I SREDSTVA ZA RABOTA. edinsven problem sto bi imale ovie slucaevi e prilagoduvanjeto so tamosniot nacin mentalitet na ziveenje i rabota - AKO SETO TOA E I PROBLEM ili pak "CHALLENGE".

* A ako toa go napravat na "svoja raka" ne go znaat jazikot sigurno deka ke im treba i dopolnitelno vreme vo koe bi go usovrsile jazikot na zemjata kade sto ke odlucat da odat kako i usoglasuvanje (vklopuvanje) so tamosniot mentalitet i nacin na rabota ako sakaat da prodolzat da rabotat na svojata licna profesija (zboruvam za sekoj so nekoja kvalivikacija ili visoko obrazovanie).

I sega AKO za toa vreme na prisposobuvanje NEMAAT predhodno obezbedeni sredstva za izdrzuvanje (ili necija potkrepa) DODEKA ovoj "proces" se sluci - togas SIGURNO deka ke bidat izlozeni na "prinudna" rabota von nivnata kvalifikacija za da mozat da se izdrzuvaat samite sebe si i si pomognat vo ISPOLNUVANJETO na CELTA - rabotenje po svojata profesija ili pak usmeruvanje vo nekoja druga ili slicna kariera.

Moeto  licno iskustvo bese VTORIOT primer - kade sto SAMIOT se nadogradiv so ona sto mi nedostasuvase od kaj nas a meguvremeno i se IZDRZUVAV sam rabotejki raboti von mojata kvalifikacija - kako fabrika, za izvesno veme, potoa prodavnica kako prodavac so samo NEKOLKU "part time" denovi na strukata SE DODEKA POTPOLNO NE SE VKLOPIV VO RABOTATA NA MOJATA STRUKA.

Sega momentalno rakovodam so svoj biznis a istovremeno i studiram SE NADOGRADUVAM za eventualna promena sto ja planiram za ponatamu.

TAKA DA SPORED MENE NISTO NE E TRAJNO - kako sto bese kaj nas na vremeto "vlezes ednas na rabota nekade i KE OSTANES TAMU NA ISTOTO RABOTNO MESTO DO PENZIJA" - zivotot e poln so NOVI I VOZBUDLIVI RABOTI STO SO TEKOT NA VREMETO GI OTKRIVAME KAKO NAS NOV INTERES I POTENCIJAL STO TREBA DA GO ISKORISTIME.  намигнување




Изменето од borec - 06.Октомври.2007 во 05:04
Кон врв
maja_tweety Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja_tweety Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 00:26
prodavaat droga vo frakfurt
Кон врв
TM04 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TM04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 22:10
jas mislam deka site nasi sto otisle vo stranstvo ( iselenicki ) rabotat kvalifikuvana rabota. Onie sto dosle pred 30 godini bez jazik i bez fakulteti rabotat po fabriki, ama veruvajte site tie imaat pogolemi prava i zastita od site vo Makedonija. Vo site evropski zemji i prekuokeanskite moznosti za rabota ima mnogu i reko koj nas mlad , obrazovan ne se snasol. 
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 04:04
Има луѓе што работат квалифицирана работа и се навистина успешни. Но има и такви што работат не баш престижни работи (чистење по куќи, градежништво, келнери). Кога ќе одат во Мк се претставуваат како менаџери и не знам што, малку лечат комплекси. Но сепак нема срамна работа, подобро ниско-квалифицирана работа и достоен живот (да може човек да си плати сметки, да создаде семејство) отколку да се преценува и да лежи на грбот на родителите на 30 години и да се оправдува дека завршил факултет, ама 5 години не се наоѓа работа.


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2007 во 12:08
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Има луѓе што работат квалифицирана работа и се навистина успешни. Но има и такви што работат не баш престижни работи (чистење по куќи, градежништво, келнери). Кога ќе одат во Мк се претставуваат како менаџери и не знам што, малку лечат комплекси. Но сепак нема срамна работа, подобро ниско-квалифицирана работа и достоен живот (да може човек да си плати сметки, да создаде семејство) отколку да се преценува и да лежи на грбот на родителите на 30 години и да се оправдува дека завршил факултет, ама 5 години не се наоѓа работа.


 
Така е (за жал). Се согласувам.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2007 во 16:54
shto i mda rabotat,...najmalku 7-8 pati poveke pari zimaat od ,..tuka!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 02:49
abe ima i nekoj so imaat svoj biznis ama i nekoj so se macat. baj d vej se slozuvam so brza na toa....
Кон врв
SOPRANOvski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SOPRANOvski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 13:29
Jas rabotam za sebe,kako exterminator , no so celosna podrska i logistika na mojata kompanija. Nesto kako franchise. Vo MK rabotev nesto sosema drugo, i nemav nikakvo prethodno iskustvo niti predznaenje koga aplicirav za ovaa pozicija.
 
If you do what's hard today, then the life will be easy tomorow.
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 23:48
SE SUNCAT! boze sacuvaj, pa naravno rabotat, ovde se raboti duplo otkolku dole, se plaka troduplo za se, a tek da si kupis nesto, ili pak za hrana boze sacuvaj, zavisi za koj kako naglasuvam, samo deka mnogu se raboti epten.
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 00:32
 super prasanje!!
-stekaat pari za letoto ,prvo za dobra kola(ne se odi sekoja godina so ista kola,sto ke recat komsiite!!)намигнување
-vtora za castenje po kaficite i kafanite (taka site mozat da poveruvaat deka imam svoja firma) i za Mallboro se razbira ,zar ke pusam Bossнамигнување
- da ne go zaboravam nanoviot mobilen telefon od  nekolku stotici evra (kupen na kredit) koj nema da prestane da zvoni bas vo momentite koga ke bidam so prijatelite(taka ke se zalam deka kamionite mi se po granicite )намигнување
-da ne ja zaboravam kukata sto pocnuva da zalicuva na nekoja od filmovite(zemav kredit na 15 godini,ama nikoj ne znae,site mislat imam kes)намигнување
- i ii..........sto e bitno sto ke jadam makaroni i majonez koga ke se vratam!-bitno e sto sum vo stranstvo!!намигнувањенамигнувањенамигнувањеголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.