IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто луѓето не се искрени
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто луѓето не се искрени

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5354555657 74>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 00:46
Originally posted by anakin anakin напиша:

kaj tie sto gi sakam i mi se vazni
debelo razmisluvam sto i kako kje im kazam
mnogu vnimavam
vazni mi e ...ne?



Јасно дека ќе внимаваш, ќе бираш зборови ако си решил нешто да кажеш.
Ако си решил да ја кажеш голата вистина, не мора априори тоа да биде кажано како навреда, со предумисла, со ароганција или со цел да повреди.
Баш кај тие што ги сакам - имам потреба да ја кажам вистината.
Исто како што имам потреба и мене да ми се каже истата, па макар брутална.голема%20насмевка
На мене драгите луѓе не сакам да им правам илузии од ништо, ниту можам да бидам лицемерна па да кријам нешто што по моја проценка би требало да го знаат (тргнувам од мене).
За другите баш ми е гајле... можам и да преќутам!...


Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 03:57
Ајде да ви раскажам случка од пред недела дена:
- Понеделникот цимерот мој бивши бранеше дипломска. Поканети бевме старото друштво, колеги и колешки, роднини и неговото семејство. Цимерчево ја испрезентира дипломската пред комисијата и како што е ред, требаше да му постават по некое прашање. Арно ама, малку си е паничар, а башка и трезен дојде (што според мене му беше најголема грешка голема%20насмевка) и не одговори ниту едно прашања од поставените десет. Замислете на одбрана на дипломска работа (инаку, за споредба сите наши колеги кои беа присутни знаеја најмалку половина од прашањата). Мене се уште не ми е јасно како може да си дозволи толку голем пропуст, на толку битен ден од неговиот живот (а, со глава гарантирам дека е најодговорниот човек кој го познавам и е од прилика моја возраст). Ама, кикс...тоа е тоа, секому може да му се случи. Среќа, положи со шестка.

Јас кога видов дека не знае ниту едно од прашањата, толку многу се изнервирав од него и ми идеше да го задавам. Откако се заврши работата, појдов прв да му честитам и да му кажам дека се беше супер (да не се залета некој побрзо од тие што беа тука и да почне да тресе глупости за тоа како не ги знаел прашањата), дека и воопшто не сме се сомневале во него, дека е чест прв од нашето друштво што тој дипломира.

Требаше ли да му ја кажам вистината. Да му речам "Селанец еден, како може ова да не го знаеш бре, го срамиш семејството твое пред сите"???


Лажам бре, лажам....сите ги лажам

To be continue...

Моите, секогаш ми викале дека што и да правам, никогаш да не се срамам да им кажам нив. Никогаш да не се срамам да побарам помош, совет. Иако само еднаш имам побарано помош, јас главно им ги кажувам побитните работи, што треба да ги знаат. Пред 2-3 недели одам дома напушен и седиме во дневната, пиевме кафе, татко ми ме праша што ми биле црвени очите. Јас му викам дека малку сум спиел минатата вечер, затоа е така. Не ме приметија, уствари до сега никој ме нема приметено дека сум бил напушен. А, моите имаат ептен лошо мислење за дрогата, како и сите ние, ама не знаат што е и како е со марихуаната. Да не ви објаснувам сега како и што делува марата и дали ствара или не зависност и дали има негативни последици, да се вратам на поентата. Ако, скраја да е, дознаат дека пушам трева, тоа ќе биде голем удар за нив. Ќе им се урне цел свет врз глава, зашто не ни помислуваат дека јас тоа го правам. Нивниот живот, односно делот во кој што сум јас, ќе пропадне, а со тоа и целата поента за живеење. Јас би ги повредил.

Поентата е, дали вреди јас да им го направам тоа, да ги повредам, само заради трева. Не сум зависен, тревата не ствара зависност, освен кај лабилни личности кои можат да станат зависни дури и од пиење чај. Што е работата што јас цели 7-8 години пушам трева. Тоа е начинот на кој живееш и никој не може да ти каже како да ги живееш. Исто како да осудуваш некој што пуши цигари, или пие алкохол, или се враќа од чаршија во 5-6 на утро. А таквите се многу. Е сега, ако тие не се чувствуваат виновни, зошто пак јас да се чувствувам кога на моите дома им викам дека не ми е ништо, дека не пушам трева. Кога тие не можат да ме приметат, кога пак следниот ден ќе станам за на работа, факултет и сл. и пак ќе ги правам иститие работи. Кога нема ниту едно негативно дејство врз мене, само што ме опушта. Хармонијата во семејството останува непроменета, работите непроменети, никој не знае што и како правам јас. Ако тоа ме прави лицемер, нека бидам, нека ме викаат лицемер, нека не ме сакаат. Но, јас ќе продолжам да ги правам тие работи, а тие никогаш нема да дознаат.

Зошто да бидам искрен?
Originally posted by renatax renatax напиша:

Jas kazav kakvi lichnosti vireat vo mojot vidokrug,samo onie koi jasno i glasno kje mi kazat  i ukazat na moite greshki i mani,jas site poznanici ne gi narekuvam drugarki,sve e toa ubavo selektirano  kaj mene.
I ne se smetam za heroj kazuvakji kolku sum obikolena so vistinski drugarki ,naprotiv.....izrevoltirana od nekoi t.n. ''prijatelki'' kazuvam deka  sum napravila i doprva kje pravam  nova selekcija  na onie  koi ne  se dostojni  da gi narecham  prijatelki ,a fakt e deka  na prsti mozesh da gi izbroish  onie vistinskite.

Рен, ова е точно, дека вистинските пријатели/другари се ретки, дека се бројат на прсти. Само јас не можам да ти го разберам револтот. Лицемерие имало и ќе има, користољубиви луѓе исто така. Но, јас барем едно знам, се е игра. Ако дозволиш, ако оставиш простор да бидеш изманипулиран/а, повреден/а, тогаш кој е крив? Оној кој те искористил, или ти? Знам дека звучи грубо, но така е. Затоа секој ден е нова лекција. Искреноста во некои ситуации и не е баш добра работа. Искреноста боли, вреѓа, не прави ранливи. Убаво Месинџер кажа дека кога вистината е болна, треба да се внимава како ќе се соопшти. Ако тебе ти е најбитна вистината, верувај дека ти ќе бидеш онаа која секогаш најмногу ќе страда. "Непријатели" има на сите страни, гладни, чекаат пленот сам да се изгуби во некоја слепа улица од каде што нема бегање.

Но, јас се прашувам, зошто ние да не бидиме оние попаметните, полукавите? Оние кои ќе демнат и оние кои ќе го прибираат шлагот. Повредени имало секогаш ќе има, гледајте тоа да не сте вие, или вашите најблиски. Животот е игра, правилата се знаат (иако секогаш може да се изменат), одете секогаш на победа. Се разбира, ако тоа не се коси со вашите морални правила и принципи.


Изменето од bounty_hunter - 15.Декември.2009 во 15:43
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 09:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by renatax renatax напиша:

Vaka  anakin....jas imam tri vistinski prijatelki,po nekoja sluchajnost ednata e poetesa vo podem,znachi sepak edna vrsta na umetnica...koga taa kje  sozdade nekoja tvorba zadolzitelno bara mislenje od nejzinite vistinski  prijatelki koi nemaat stegi i potreba od lazni laskanja.Jas ne se razbiram mnogu od taa oblast,pa zatoa se ograduvam od davanje kritiki,se smetam sebesi kako nekompetentna  ,ama ako neshto sluchajno mi padne vo oko koe  bash ne go razbiram ili pak mi se prichini deka ne se vklopuva vo tvorbata,togash na shega i vikam vaka....''shto sakashe pisatelost so ova da kaze''?Potoa taa objasnuva i  diskutirame okolu toa ,ne sum i koj znae kolku od pomosh ,ama se raduvam na sekoj nejzin podem i idadeno delo.



Ako mi dozvolish, kje go povtoram prashanjeto na Anakin, no na drug nachin, bidejki mislam deka ne go razbra.


Zamisli deka imash dete. Eden den ti doagja od ulica plachejkji:

- Mamo... decata mi velat deka glavata mi e kako fudbalska toka.

Ti go gledash svoeto chedo, znaesh deka glavata mu e kako fudbalska toka... i shto kje mu kazhesh?

Kje mu ja kazhesh vistinata?




Ahh messenger,go posochi najloshiot mozen primer za pokazuvanje na iskrenost,edinstven primer  kade treba chovek da se zboguva so kazuvanjeto na vistinata ,e tokmu ovaa surova vistina(nevistina).
Znachi deteto....ne e ljugjeto  okolu mene , ne daj Boze chovek na vakov nachin da bide neiskren,a jas mislam deka odlichno go rabrav  anakin,znachi odgovoriv na  konkretniot negov primer ( a toj beshe dali bi i kazala na mojata prijatelka  deka nejzinata slika ne mi se dopagja),no ti probuvash  da nevlezesh vo eden mnogu poosetliv segment koj nema dopirni tochki so site ostanati lugje vo okolinata,verojatno so cel da mi  ukazesh na mojata neiskrenost.
Pa dobro ako e toa poentata eve javno kje kazam....nikogash ne bi mu kazala na moeto dete deka ima glava kako fudbalska topka,eve priznavam ...neiskrena sum,no samo vakva  ekstremno bolna situacija i ne bi sakala nikoj  na vakov nachin da bide naveden na neiskrenost, ima i posoodvetni nachini za pokazuvanje i dokazuvanje.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 09:35
Рен, ова е точно, дека вистинските пријатели/другари се ретки, дека се бројат на прсти. Само јас не можам да ти го разберам револтот. Лицемерие имало и ќе има, користољубиви луѓе исто така. Но, јас барем едно знам, се е игра. Ако дозволиш, ако оставиш простор да бидеш изманипулиран/а, повреден/а, тогаш кој е крив? Оној кој те искористил, или ти? Знам дека звучи така, но така е. Затоа секој ден е нова лекција. Искреноста во некои ситуации и не е баш добра работа. Искреноста боли, вреѓа, не прави ранливи. Убаво Месинџер кажа дека кога вистината е болна, треба да се внимава како ќе се соопшти. Ако тебе ти е најбитна вистината, верувај дека ти ќе бидеш онаа која секогаш најмногу ќе страда. "Непријатели" има на сите страни, гладни, чекаат пленот сам да се изгуби во некоја слепа улица од каде што нема бегање.

Da bounty,mnogu mudrost i vistina ima vo  tvojot post,za moment osetiv deka go pochuvstvuva mojot  revolt ,no njaprvo kon samata sebe.
Da ,licemerie imalo i kje ima ,no revoltot se bazira povekje na mojata lichnost i sostojba na ''shirum zatvoreni ochi'',vistinskite moi prijateli treba da znaat deka voopshto nema da se chuvstvuvam navredeno ako mi kazat....lele  deneshnava kombinacija na garderoba ,voopshto ne ti prilega,no treba da znaat i toa deka nemora da mi go kazat sprotivnoto  za da go zadovolat moeto ego(lazno), se so cel  da mi pokazat deka mi se prijatelki,a od druga strana  so dela da go pokazuvaat sprotivnoto.
No toa e shto e ,od sekoe prijatelstvo ,pa makar i lazno mora da  se izvlekuva ponekoja pouka i da se trgne napred so  podotvoreni ochi.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 10:48
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Сешто паднало на мој грб, не ме заобиколиле ни мене и Да, добра е, ми ги отвара очите и ми нуди опции за мозгање



па и немамо баш различен став... jас сум за искреност во односите , но не и за брутални "вистини". за кого како.


Изменето од pagane - 15.Декември.2009 во 11:06
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 16:27
Brutalnosta ne sodrzhi nitu ljubov, nitu milosrdie.


Изменето од Messenger - 15.Декември.2009 во 19:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 17:12
Не ми се коментира повеќе, само да дадам еден пример за „брутална искреност„, за малку да биде појасна сликата. Имено, сум била во ситуации кога сум функционирала во големо друштво и кога сите ние јас и моите другарки сме запознавале и друг народ и подоцна ги инволвираш и тие луѓе во својот поблизок круг. Тоа спонтано си доаѓа нели?
Се случува некоја фаца да улета во друштво којашто е разорна, негативна, понекогаш и со некој животен стил што тебе лично ти пречи.
Без пардон и кажувам на другарката таквите сурати, без разлика дали се работи за машко или женско да не ти ги носи дома или кога излегуваме да не ни ги калеми, зашто не сакаме да се дружиме со нив а не кога ќе седнеме ние другите да почнат да се жалат како не можат да ја поднесат таа некоја си а да ќутат зашто немаат „петља„ да и кажат во лице, туку се туфкаат и кршат прсти и дозволуваат некој да им се качува на глава.
Извини те почитувам, ама јас неморам да страдам поради тебе и твоите избори.
 


Изменето од GlenKlouz - 15.Декември.2009 во 17:13
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 17:21
Tokmu taka GlenKlouz ..... i koga taa "brutalna iskrenost" ja poseduva nekoja licnost taa bez pardon ja koristi .... mnogu cesto naiduva na otpor od okolinata i ja positovetuvaat so arogantnost ... ne sekoj moze da ja pogledne vistinata vo oci i da se sooci so nea ..... Ako samiot ne go branis svojot stav i svoeto mislenje ne si i iskren  ni kon samiot sebe a ne pa da bides iskren kon drugite .... e sega tvojot licniot stav moze da povredi necii cuvstva ama izborot e tesen .... ili ti ili tie ....
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 19:28
Ako i recam deka mi e celta da mi dae, pa posle ke vidime sto ke praime, namesto zezok fraer ke bidam samo so zeski race pa ke bide posle " Zosto na volkot mu e debel vratot ? Oti sam si ja vrsi rabotata. t.e Zosto na ovoj mu se golemi racete ? ...m ? "
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 01:37
Ako probam da razgovaram iskreno so nekoj sto ne me poznava licno,nemozam da bidam iskren,zatoa sto vednas ke pomisli deka lazam i pravam filmovi.Ponekogas e tesko da razgovaras so nekoi osobi iskreno bidejci ziveat vo iluzija i necij tug zivot a ne svoj,pravat i kazuvaat sto sakaat drugite,a i lagata podobro bi ja primile nego istinata,koja ponekogas mnogu boli.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 13:50
Nema pogolema neiskrenost od taa koga ne sme iskreni samite so sebe. Taa neiskrenost se narekuva " arogancija " ili po mojski " fantazija bez pokritie". Uste koga ke se iskomlicira so ovlastuvanje, pa idi be pa sopri go.
Sum se srekaval so luge koi ni trunka znaenje ne investirale vo sebe, a sakaat da dokazat deka nivnoto mislenje nesto vredi. Toa spaga spaga vo domenot na " Shizofrena vokacija " demek e predodreden od gospoda i toj samo u nego gleda i zatoa ne mora da se trudi nesto da nauci. Znaci ima direkten kanal koj go povrzuva so nego i samo on go slusa i zatoa znae sto e najdobro. Inace negovite greski se sitnica vo sporedba so drugite, oti site drugi se maloumni majmuni, e sega toa spaga vo domenot na paranoja. Site tie mentalni zaboluvanja imaat narcisoidno jadro sto znaci deka se zaljubeni vo sebe, a toa podrazbira i vo svojot pol sto znaci deka se homoseksualci. Se zaljubuvaat vo sebe za inat na drugite oti vo minatoto nekogas im se podsmevale zaradi nivnata nespretnost i namesto toa da go prebrodat vo minliva faza go zadrzuvaat kako trajna opredelba.
Ova ? Ova da mu go kazes ? газење%20од%20смеење ...ko prvo nema da razbere i ke go nalutis, a uste ako ima ovlastuvanja si go naebal.
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 20:25
Licno za mene ke kazam, ne sum iskrena koga ne sakam da povredam nekoj.
Кон врв
riki1899 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riki1899 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 00:41
lugjeto najcesto ne se iskreni poradi nedostigot na hrabrost za takov cekor
    basnata KISELO E GROZJETO sekogash e aktuelna,...dali lisicata uspeala da izlaze nekoj drug osven sebesi?      
Кон врв
Lady D Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 02:07
Najtesko e lugeto da bidat iskreni so sebe. ako uspeat da si priznaat na sebesi za ostanatite ne e tesko ama dodeka ne go storat toa, ke se lazat i sebesi i sve drugo. Arogancija, snobizam...se toa od filmovite vo koi sto sakaat lugeto da si ziveat i da bidat.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5354555657 74>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.