IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Бронхит
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бронхит

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:28
После тешка бронхопнеумонија ми се накалеми бронхит, не можам да се оттарасам, ова чудо не ме нашло до сега, шлаеми и кркорење во градите, дури насабајле ми се повраќа кога кашлам.

Не пијам ништо,  на лекар не можам да одам ми ствара нервоза тоа чекање, пензионери, влагања преку редови, а и кој ќе оди после по анализи.

Што можам сама да направам, има ли спас од ова? Некој домашен лек, така? Сега го видов ова погоре со темјанот, може ли некој подетално да ми каже како се прави, знам дека темјанот има многу етерни масла сигурно дека има некој ефект.

Да напоменам дека не сум пушач и не престојувам во задимена просторија, дома кај нас не се пуши.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 09:58
е темава како порачана испадна....

значи, летото фатив бронхит од алергија,... џабе беше и море и се,... јас уште кашлам, а нешто што почнува да ме загрижува и плаши е свирењето во градите навечер,... не сум пушач ама престојувам во зачадени места - кога испаѓам навечер се е задимено од август до сега, неколку пати примав терапии од амоксиклав ама ништо....

а најчудно е што свирењето, кога и да отидам на лекар не можат да го најдат или слушнат а јас не халуцинирам до толку, свесна сум дека е гласно и мачно
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 10:09
Е така, алергијата е многу погодно тло за накалемување инфекција. Задимена просторија-уште повеќе погодува на вакви како нас.
Магливе наутро-исто така.

Утрово сепак отидов во лабараторија, бидејќи ми беше многу лошо кашлав и повратив шлаеми,  ми земаа крв за анализи, и брисеви од грло и нос, ќе чекам резултати, од таму бев на лекар и веднаш ми дадоа инјекции.

Инаку и син ми свирка а на преглед му викаат чисто.

На што си алергична и дали земаш лоратадини или слично нешто?

Инаку витамин А особено годел на бели дробови, го пијам веќе еден месец.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 12:05
лоратадин пиев на неколку пати - една терапија е 10 дена... и после се прави пауза... а имам и едни капки, фликсоназа помага кога носот ми е затнат...

а алергична сум на најлошото нешто - на куќна прашина и дерматофагоиди оди избегај им,... цело време со тебе се

се сеќавам како мала пиев едни апченца и ми се смири алергијата,... а знам дека ми лепеа ораси или така нешто на градите...   
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 12:27
Лоратадин се пијат без пауза одреден период. Па 10 дена се потребни само за да “се залауфа“ лекот односно да почне да делува, оние што се алергични на полен на пример започнуваат да го пијат месец дена перд сезона на полен, а некои го пијат цела година (за алергија на куќна прашина, дерматофагоидес и др. незибежни инхалациони алергени)

За бабини лекови-вчера топев темјан на рингла и кадев една вата, па на неа греана ракијавртење%20со%20очипа на гради се става пред спиење и се затоплува.
ефект: маж ми почна да кашла од темјанот да негодува и да ми отвара врата, јас му реков дека сигурно има ѓавол во бего штом реагира вака на темјан и етѕе ти расправа....малку требало.

Него, ако знаеш кажи некое друго “градно лепило“ т.е. бабин лек за мачкање.големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.