IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Бронхит
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бронхит

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
emkas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 398
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emkas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Бронхит
    Испратена: 29.Септември.2007 во 17:55
Veke skoro mesec imam bronhit,gradive uzasno me bolat ponekogash i imam problemi so dishenjeto od toa.
Primav razni terapii, malku pomognaa no ne celosno da iscezne bronhitot.Mi kazaa da naredam isitnet temjan na krpa i da si stavam na gradive i da go nosam dodeka sam ne se odlepi...momentalno go nosam, malku nervira ama se nadevam da mi pomogne, isto pijam sea i borov med.
 
Ve molam, ako znaete nekoj babinski recept ili neshto drugo od shto bi pominal pobrzo bronhitot , eve pisete ovde ...pozdravce do vas големо%20гушкање
Кон врв
emkas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 398
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emkas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 13:28
Nikoj li neznae nishto da mi kaze тага
Кон врв
ogi90 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogi90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2007 во 15:42
paa jas imav bronhit sea e iskorenet..nisto strasno so tekot na vremeto ke ti pomine samo dur ne mi pomina bev postojano 12 meseci so sprej sekoj den nasabajle i navecer i vo nosot i vo ustata..takvi raboti kako ti sto gi spomna ne sum koristel..inace dolgo vreme imav ali so rastenjeto se poveke se namaluvase i sea koa sum vo pubertet vekje nemam..sea praam kontroli na sekoi 3 do 6 meseci i samo vo krizni periodi pak sum na sprej ama toa e kratko.
Кон врв
ogi90 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogi90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2007 во 15:44
inace mene cesto mi se pojavuvase a ako ti e tebe prvpat moze ke ti pomognat sprejovi 
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2007 во 15:55


најефикасно е да се употреби Бета каротен ...
(провитамин на А витаминот) ...
заедно со С витамин во поголеми количини ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
emkas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 398
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emkas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 14:46
Blagodaram za vash*te soveti... големо%20гушкање za vasсреќа
Imam sprej i go koristam kako sto spomna ogi90, ke probam i so Beta karoten...inace pijam razlicni vitamini i sea sum podobra , seuste ne sum celosno izlecena, ama kako sto spomnavte treba vreme da pomine , pa zdravje ke se iscisti belkim celosnoсреќа
Кон врв
emkas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 398
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emkas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 14:55

Inace eve jas da navedam nekoi babinski recepti sto gi koristev i koi isto mnogu mi pomognaa:

- gore spomenav veke za temjanot koj sto go redev na gradive i na    grbot, a isto taka mi stavaa i katran na vesnik i potoa na gradite- mn e e fikasen zasto izvlekuva vospalenie na gradive ako se ima ( nervira toa i saklet e ama se raboti sepak za zdravje среќа)
- isitnet sinap edna lazica vo pola tegla med da se izmesa i se jade 3 lazicki ili poveke na den,
- caj od ovaa mesavina (konsko opavce, podbel, tegavec),
- rakija si piev i toa od orevcinja kako liker napravena dobra za kaslica,
- razni vidovi na vitamini ( C vitamin pred se, SPIRULINA, MULTIVITAMINI, ALOE VERA .... i mn drugi )
 
Se nadevam deka ova sto go spomenav ke pomogne na nekoj od vas sto ima vakov problem среќа
 
pozzголемо%20гушкање
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 21:14
тешка работа за лек.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
balance1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај balance1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 17:29
A najdobro tie lekovi da se kombiniraat so infuzii - glikoza, najefikasni bronhodilatori (sprej) se tie koi se na baza kortikosteroid.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2008 во 22:50
BRONHITIS

BRONHIITISOT obicno e prosleden so kaslica, bolka vo gradite i mnostvoto " nastinki " koi se vsusnost - oblici na bronhitis.Bronhitisot e bolest si expanziven karakter ili energija zatoa sto: 1. trae PODOLGO i treba poveke za izlekuvanje;2. obicno se javuva vo ESEN;3. primarniot metod na izlacuvanje e KASLANJETO;4. obicno ja sledi blag PORAST na telesnata temperatura.

PRICINITEL: Prekumerneto redovno kunzumiranje na extremna expanzivna hrana kako sto se - LADNITE PIJALOCI, OVOSJETO, SLADOLEDOT ili RAFINIRANIOT SEKER - go predizvikuvaat bronhitisot. Ocigledno, vo lecenjeto na ova zaboluvanje, treba da se ELIMINIRAAT TIE PRODUKTI i da se pocne so pravilen nacin na ishrana. ZGOLEMENATA telesna TEMPERATURA, koja ne e zgolemena do opasna granica - kaj bronhistisot e obicno KORISNA, zatoa sto predizvikuva obid na organizmot da go OTFRLI ili SOGORI VISHOKOT na OTPADNITE MATERII i TOKSINITE.

od kniga "Prirodno lecenje makrobiotikom", Michio Kushi

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 15:48


А пушиш ли цигари девојче?
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 00:21
Originally posted by emkas emkas напиша:

Veke skoro mesec imam bronhit,gradive uzasno me bolat ponekogash i imam problemi so dishenjeto od toa.
Primav razni terapii, malku pomognaa no ne celosno da iscezne bronhitot.Mi kazaa da naredam isitnet temjan na krpa i da si stavam na gradive i da go nosam dodeka sam ne se odlepi...momentalno go nosam, malku nervira ama se nadevam da mi pomogne, isto pijam sea i borov med.

 

Ve molam, ako znaete nekoj babinski recept ili neshto drugo od shto bi pominal pobrzo bronhitot , eve pisete ovde ...pozdravce do vas големо%20гушкање


Гледај колку побрзо да го излечиш бронхитот оти јас си насукав хроничен опструктивен бронхит и сеуште имам проблеми со дишење...свирење,пиштење во градите,како хармоника да имам наместо плуќа...понекогаш ставам инхалатор.
Медот истотака помага,а бабински лекови батали,без јаки антибиотици неможеш да поминеш,и ас мислев дека ќе помогне,но ништо,но пробај со козја маст,на хартија намачкај го мастот,стави и на градите и на грбот,преспиј и утре сабајле тргни го,велат дека козјата или свинската маст(не солен)многу помага...јас немав трпение.
Љубов и само љубов
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 02:45
да дак јас имам мачкано од она што го спомнуваш,ама имаше и синап и нешто друго....
хартија и плус нешто волнено треба да облечеш.....
мене навистина ми помогна,знам и дека после ги исфрлив со повракање
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 17:05
Да,поентата е да се исфрли секретот.Имам слушнато луѓе како и ти дека секретот го исфрлиле со повраќање.
Проблемот е тоа што јас сум и страствен пушач(си ставам инхалатор-пумпица и пак си пушам)ми нема спас.
Пред четири дена ми дадоа книга,како човек да го остави тој лош порок,но јас книгата не ја пипнав,не за друго,потсвесно се плашам дека и навистина би можела да го оставам со прашање-па тогаш од што ќе сум зависна???
Тоа е многу лош порок од кој тешко човекот да се откаже.
Љубов и само љубов
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.