IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Приватни острови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приватни острови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака Обратен редослед
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Приватни острови
    Испратена: 26.Март.2019 во 09:59

Откријте го најприватниот остров на светот

Сместен во Гладен, островот опкружен со корали и бел псеок во самото срце на Големиот Корален Гребен е совршено место за одмор од секојдневието.

Најприватниот остров на светот е сместен на источното крајбрежје на Централна Америка, а граничи со Мексико на северозапад, Карипското море на исток и Гватемала на југ и запад. Сепак, поради приватни цели, на овој остров постои само една вила, за две лица на најдалечната точка на светот. 

Како една од најубавите локации на светот, приватниот остров Гладен се наоѓа на самиот раб на Големиот Гребен во Карипското море. Овој гребен е најдолгиот на Западната хемисфера, а втор најголем во целиот свет. Островот Гладен се наоѓа на точката "Gladden Split", каде ајкулите се собираат еднаш годишно, нудејќи неверојатни и сликовити можности за нуркање и други активности во вода, кои за вас ги организираат консиерж и бродските капетани.

Двособниот хотел, односно вила е единственото сместување на овој остров и во целост е наменет само за гостите. Дури и персоналот, кој е тука да ја испочитува секоја ваша желба се наоѓа во близина на островот. Значи, животот на овој остров не е епизода за преживување, туку ол инклузив искуство. Во понудата има мастер апартман, доколку сакате да го посетите овој рај со своето семејство или пријателите.

После истражувањата и идиличниот живот на плажа, гостите можат да уживаат во фантастичните оброци кои ги подготвуваат гурманските кувари од целиот свет. Спа третмани или чартер чамците исто така ви се на располагање преку приватен консиерж.Изменето од Valerija - 26.Март.2019 во 09:59
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2018 во 15:34

Ова е Вашиот мал рај на приватен остров

Ангра Дос Рејс е уникатен островски регион во Бразил, кој е веројатно најубавиот локалитет во Рио де Жанеиро. Него го сочинуваат 365 острови, а овој прекрасен регион е локација во која најбогатите луѓе на светот ги поминуваат своите одмори, уживаат на своите јахти и прекрасните плажи.

Добрата вест е дека еден мал дел од овој рај, идиличен приватен остров од 12 хектари е достапен за купување по цена од 9.85 милиони долари. 

Сместен е на јужниот дел од овој регион, на приватниот остров се наоѓа една шармантна вила со отворен простор и три бунгалови поставени во близина на крајбрежјето со пет спални соби со приватни тоалети. Со оглед на тоа дека сопствениците на овој имот можат да го задржат само за себе, своите пријатели и семејството, можат да се одлучат бунгаловите да ги изнајмуваат за туристи кои се пожелни за провод во вакво опкружување.

Кој би можел да одбие живот на приватен остров, опкружен со бујна вегетација и поглед кој е премногу добар за да биде вистинит?

Самиот имот Ви нуди простор со повеќе од 1.000 метри квадратни, вклучувајќи големо џакузи, сауна, прекрасна приватна кино сала и кујна на отворено совршено за правење скара. Секако, станува збор за приватен остров, па тука се и рампите за бродовите.

Исто така има и хелидром, која ќе Ви го олесни доаѓањето до приватниот рај, иако заминувањето ќе биде тешко. Тука е и прекрасниот вински подрум веднаш до главната вила со ѕидови кои се направени со камења од островот. Приватноста никогаш не изгледала подобро.Изменето од Valerija - 18.Мај.2018 во 15:35
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 08:43

ПРИВАТНИОТ ОСТРОВ НА ДИКАПРИО

12

Пред десет години Леонардо ди Каприо купи остров во Белизе со план да го претвори во првото еколошко одморалиште кое ќе ги чува водите и шумите. Островот е наречен Блакадор Кеј.

Леонардо го открил островот додека одморал во одморалиште во близина во 2004 година. Рибарите го користеле островот за време на работата и истиот се очекувал да потоне од ерозија. Лео сакал да го спаси островот.

Неговото одморалиште треба да биде завршено во 2018 година.

blackadore-caye-belize

blackadore-caye-eco-resort-mclennan-design-leonardo-dicaprio1

 

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2015 во 22:13
Рај за богаташи: Приватен остров кој доаѓа со вас каде и да посакате

Проектанти дошле до идеја да направат приватен пловечки остров кој лесно може да се премести во било кој дел од океанот. Технологијата за негова изградба веќе постои, а како ќе изгледа островот, зависи од нарачателот. Еден од досега проектираните острови ќе има стан на височина од 80 метри, водопади, хелиодром, па дури и пристаниште за суперјахта.


Милијардерите во иднина ќе можат да избегнат пловење ако тоа не им се допаѓа и со хеликоптер ќе можат да се спуштат на својот приватен остров, а ако поднесуваат и сакаат пловење, до островот ќе можат да стигнат и со јахта.


Проектанти смислиле начин на кој ќе направат пловечкиот приватен остров да се поместува на локација по желба.


Еден од проектираните вештачки острови има апартман на врвот, кој овозможува поглед на околината од 360 степени и до кој се доаѓа со лифт.


Во комплексот има и спа-центар, теретана, бар и базен, како и многу дрва, па дури и станица за хранење ајкули.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2015 во 08:43

Приватни рајски острови кои можете да ги изнајмите за вашиот следен одмор


Планирањето на патување со пријателите е секогаш забавно, затоа што покрај тоа што уживате во морските бранови и сончевите зраци, тоа го правите заедно со луѓето кои ви се најблиски и со кои знаете дека ќе си поминете убаво.

Што ако имате можност тоа да го направите на некој приватен остров во ресорт каде ќе се чувствувате како да сте единствените луѓе на копното?

Би можело да се каже дека тоа е како мини семејство „кое доживеало бродолом“ како семејството Робинзонови, па сега можете да уживате на својот приватен остров.

Такви места постојат и на нашава планета, тргнувајќи од некои од Бахамските Острови, па се до некои од француските острови на кои ако ви е доволно широк џебот, можете да го планирате вашето идно летување.

Ако не, потонете во сладок сон – приватен луксузен остров само за вас:


1. Островот Calivigny

Во овој ресорт има 25 апартмани каде една ноќ чини 124.000 долари. Мебел во француски стил и кревет доволно голем за да пружи неверојатно доживување и квалитетен сон. Доволно големи соби во кои има џакузи и можност за изнајмување на јахта. Доколку некој сака да се релаксира во природа, по заоѓањето на сонцето може да ужива и во мини кино додека се лади во базен или да замине на прошетка.

2.Островот Musha Cay

Овој остров е дел од Бахамските острови Exuma Cay, а него го поседува познатиот илузионист Дејвид Коперфилд кој во 2006-та платил 50 милиони долари.

Тука еден апартман чини 57.000 долари од ноќ, во 4 посебни куќи. Англиски инспириран мебел од махагони дрво. Тука не може да ви биде досадно, бидејќи постои голем избор на забавни активности во вода или на копно, а доколку сакате, можете да испланирате романтична вечера со партнерот.


3. Островот Thatch

Тука има само една колиба која е идеална за парови, а чини 914 долари од ноќ. Самата колиба има само една спална соба и прилично едноставен стил на уредување, со надворешна кујна и камена скара доколку сте подготвени за готвење на вкусна риба или скара под ѕвезденото небо.

Можете да кајакарите или да пловите, а на крајот од денот да дегустирате вино на палубата.

4. Островот Melody Key

Тука не само што имате можност да уживате, туку тоа да го правите и во еколошки подготвена средина. Целата вила е обложена со соларен систем за струја и вода.

Една вечер тука чини $1.250 долари, а вилата собира 10 луѓе. Секоја од 4-те соби има свој приватен балкон, а заедничка дневна и трпезарија со поглед кон океанот.


5. Островот East Sister Rock

Тука една ноќ чини $6.500 долари,а до островот можете да пристигнете со брод или хеликоптер. Можете да уживате во панорамскиот поглед и буквално да се чувствувате дека сте единствени на островот, бидејќи тој е доволно голем за само една колиба.Изменето од Valerija - 22.Септември.2015 во 22:15
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2015 во 21:26
Рај на продажба: Ова се најскапите острови на светот - кои може да се купат

Приватен остров денес можат да си дозволат многу луѓе, а еве некои кои се на продажба.

Приватните острови обично се резервирани само за оние навистина богатите, но факт е дека на Земјината топка има острови кои се во рангот на малку поскапите недвижнини, на пример во Лондон или Њујорк. Тоа само значи дека таквите острови се добра инвестиција и дека вложеното сигурно ќе ви се врати.

1. Young Island, St. Vincent - 8 милиони евра, 50.990 метри квадратни 

Овој карипски остров детално е опишан на страната "Private Islands Online", на која се продава како посед "окружен со бели песочни плажи и мирни води". Овој остров има и хотел кој е во функција.


2. Johny.s Cay, Bahamas - 4,7 милиони евра, 18.050 метри квадратни

Овој остров е опишан како "совршена инвестиција" со "заштитени патеки окружени со бујна вегетација, која прави да се чувствувате релаксирано".


3. Casco bay Island, Maine - 1,1 милиони евра, 166.000 метри квадратни

На островот има заштитени полиња, големи и мали плажи, па дури и мочуришта.


4. Сирена, Италија - цена непозната, 4.050 метри квадратни

Наречен е "џебен остров" и во споредба со останатите е многу помал. Се препорачува како можност која не смее да се пропушти, за сите оние кои сакаат да имаат сопствен остров во убавата Италија.


5. Лацао, Чиле - 1,7 милиони евра

Еден од најевтините острови кои се продаваат на страната "Private Islands". Опишан е како "Езерска земја", односно дивина преполна со езера и зеленило.


Изменето од Valerija - 18.Мај.2018 во 15:30
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 17:44

ПРИВАТЕН ОСТРОВ ВО ОБЛИК НА СРЦЕ ВО АВСТРАЛИЈА

huioi

Ричард Бренсон и неговиот партнер ( авиокомпанијата Virgin Blue Australian ), се „ виновниците “ за едно од најубавите места на планетава. Посебно внимание привлекува и фактот дека островот има, форма на срце а се наоѓа во близина на реката Noos и спектакуларниот брег Queensland. Преубавите плажи и големите корални гребени на приватниот остров, привлекуваат голем број посетители.

1 (1)

Опкружено со мирна река, островот го сочинуваат зелени тропски билки. Иако последниве години го користеле фамилиите Бренсон и Годфери, сепак сопствениците одлучиле ова парче рај да го споделат со сите заинтересирани посетители.

Ресортот нуди и многу богатства. Сите апартмани се опремени со убави и вредни Балинезе антиквитети и мебел кој е внимателно одбран и увезен на островот. Ресортот може да прими најмногу 22 луѓе во еден момент. Во склоп на цената на смештајот, гостите уживаат во бројни активности како кајак, скијање на вода, храна, пиење и многу други задоволства.

1 (2)

Во близина на ресортот се наоѓаат повеќе интересни занимливости, од сурфање, до голф терени, хеликоптер тури и спа центри…

Задоволството да се биде овде вреди многу повеќе !

1 (4)

1 (5)

1 (6)

1 (9)

Изменето од Valerija - 18.Мај.2018 во 15:32
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 17:38

SIR RICHARD BRANSON’S NECKER ISLAND – ПРИВАТЕН ОСТРОВ КОЈ ГИ „ ТОПИ “ И НАЈТВРДИТЕ СРЦА

uui

Приватниот остров кој се наоѓа во Британските Девствени острови е повеќе од дестинација. Опкружен со прекрасни песочни плажи, корални гребени и тиркизна вода, овој остров е бегство од реалноста…во вистинска смисла !

Ако синоним за остров е површина кој е изолирана од „ остатокот од светот “, ова место е откинато парче рај, кое открива еден сосема нов свет, во кој нема место за грижи, а она што го нуди природата, не може да се опише со едноставни зборови.

Задоволството да се биде овде, го сочинува тропски луксуз искажан на перфектен начин. Оваа сопственост е достапна и за јавноста, во вид на преубав ресорт кој може да прими до 27 гости. Убавината не е димензионирана само преку материјалното. Целосната глорификација ова место ја достигнува и благодарение на богатата флора и фауна, карактеристична само за овие простори.

Погледнете ја следнава галерија и дозволете еден од најубавите приватни острови на светот да го „ стопи “ и Вашето срце !

16

17

 Изменето од Valerija - 26.Март.2019 во 10:01
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2012 во 22:55
Вистинско уживање на Фиџи

Откријте го идиличниот приватен остров. Островот Лаукала е преубав приватен остров кој ве повикува на навистина уникатен одмор. Луксузниот резорт која се наоѓа тука нуди 25 вили, вклучувајќи и вила која се наоѓа на врв на брдо и нуди неверојатен поглед. 

Приватност, релаксација и исклучителна услуга, Лаукала е повеќе од типичен резорт. Големиот избор на кулинарски специјалитети, сместување по избор, клуб за деца, спа центар со специјално подготвена козметика од  природни локални состојки, спортски активности како нуркање, едрење и голф терен, го прават ова место вистински рај. 

Уживајте во плажите со бел песок, тиркизните лагуни, зелените планини, неверојатните панорами и гостопримвливиот персонал. 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103861
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2012 во 11:53

Дознајте кои се најскапите острови на светот

Најскапите острови на светот се Li Galli островите во близина на крајбрежјето Amalfi во Италија и вредат рекордни 268 милиони долари.

Прв сопственик на Li Galli островите бил кореографот Леонид Масине, кој ги купил во 1924-та година, а потоа нивен сопственик станал рускиот танчер Рудолф Нурејев. Таму летувале славните луѓе како Грета Гарбо, Ингрид Бергман,Софија Лорен и Кенеди Оназис.

Меѓу најскапите острови во светот се вбројува и Cave Cay на Бахамите, кој „тежи“ 110 милиони долари.

На него има вкупно 38 објекти, аеродром и најсовремен систем за водоснабдување. Познат е по убавите зелени површини и важи за „рај“ на Земјата.

Островот Stamford во американската држава Connecticut вреди скоро 19 милиони долари.

Поврзан е со голем вештачки насип. Главната куќа има 11 спални соби, посебна куќата за гости, а тука е и стаклената градина.

Островот Nautilus во Penobscot Bay, Maine, вреди 7,9 милиони долари.

Објектите на тој остров се изградени уште во 1882-та година, а главната куќа има две соби и една бања. Во пристаништето се укотвени два брода кои се вклучени во цената, а еден од нив е претворен во бар.

Островот Whitefish во Монтана вреди девет милиони долари и за разлика од претходните четири се наоѓа на езеро во преубав планински предел.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2012 во 13:35
Петте најскапи острови

Најскапите острови на светот се островите Ли Кали во близина на Амалфа брегот во Италија и вредат речиси 212 милиони евра. Прв сопственик на островите бил кореографот Леонид Масин кој ги купил истите во 1924 година, а по него сопственик бил рускиот пејач Рудолф Нурејев.

Овде летувале многу славни личности како Грета Гарбо, Ингрид Бергман, Софија Лорен и Џекилин Кенеди Оназис.

Освен Ли Кали, на листата на најскапи острови се најдоа и Кејв Кеј, Бахами, кои што вредат 86 милиони евра.

На овој остров има вкупно 38 објекти, аеродром и најсовремен систем за снабдување со вода. Островот е познат и со прекрасните зелени површини, заради што го добил името "рај на земјата".

Островот Стамфорд во американската држава Конектикат вреди 15 милиони евра.

Стамфорд е поврзан со брегот преку голем вештачки насип. Главната куќа на овој остров има 11 соби за спиење, а покрај неа се наоѓа и куќа за гости и стаклена градина.

Островот Наутилус во Бруксвил, Мејн, вреди нешто повеќе од 6 милиони евра.

Објектите на овој остров се изградени уште во далечната 1882 година, а главната куќа има две соби и едно купатило. Во пристаништето се закотвени два брода кои се вклучени во цената, а еден од нив е претворен во бар.

Островот Вајтфиш во Монтана вреди 7 милиони евра и за разлика од претходните четири, тој се наоѓа во едно езеро во прекрасната планинска област.


»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 14:48

Славните и нивните приватни острови

Листата на познати личности кои поседуваат приватни острови секоја година се зголемува.

Листата на познати личности кои поседуваат приватни острови секоја година се зголемува. Славата и дебелите банкарски сметки им овозможуваат на познатите да станат сопственици на острови.

Се разбира островите си имаат свои предности, како што се: изолираност – не ви требаат врати или специјални сигурносни мерки за бегство од папараците, а нема ниту бучни соседи и полудени фанови.

Познатите се обидуваат своите острови да ги држат понастрана од јавноста, но ви претставуваме неколку кои успешно ги лоциравме.

imgSizer.aspx_1

Mel Gibson

Лудиот Mel го поседува Mago островот во Fiji. Тој го купи во 2005 година за 15 милиони долари. Пред него, островот беше во сопственост на јапонската компанија Tokyo Corporation. По дознавањето дека Mel е сопственик на островот, локалното племе Yavusa Vuaniivi започна борба за враќање на островот, тврдејќи дека тој е на нивните дедовци.

imgSizer.aspx_2

Nicolas Cage

Тој обожава да купува имот кој не е многу посетуван, па освен куќата на Rhod Island и замок, поседува и еден остров на Бахамите.

imgSizer.aspx_3

Johnny Depp

Пиратот од Карибите има свој карипски дом. Depp во 2004 година купи остров на Бахамите за 3.5 милиони долари.

imgSizer.aspx_4

Leonardo Di Caprio

Иако во Титаник немаше многу среќа со морето, Leo во реалниот живот со тоа нема проблем, па затоа реши да се повлече на еден остров во Мексиканскиот залив блиску до брегот на Belize.

imgSizer.aspx_5

Pamela Anderson

Нејзиниот поранешен сопруг, Tommy Lee и купи остров во Dubai кoj е дел од групата острови кои го претставуваат цел свет. Tommy и го купил островот кој ја претставува Грција, бидејќи неговите корени се од таму.

Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2010 во 06:13

 

Дали отсекогаш сте посакувале да имате ваш сопствен остров? Место каде што ќе можете да се изолирате и да се опуштите во комплетна приватност, или да ги приредувате најдобрите забави без вашиот сосед да се жали за гласната музика. Епа ако на вашата сметка имате неколку милиони, тогаш еве неколку предлози.

10. 28 милиони долари - Bird Cay, Бахами

Овој остров во Бахамите со површина од 101 хектар се наоѓа на 30 минути со авион од Насау. Островот има голем број песочни плажи, беспрекорен поглед на океанот и хортикултурно уредени патеки низ тропската флора. Главната резиденција на островот е историска двоспратна куќа со базен. На островот има и гостинска куќа како и пет колиби крај брегот.

9. 28 милиони долари - Agria Trias, Грција

Островот Agria Trias/Aghia Triada се наоѓа во близина на Атина. На островот има голем број овошни дрва и неколку градби, меѓу кои е и главната куќа, неколку куќи крај плажите, куќа за персоналот, па дури и црква.


8. 35 милиони долари - Островот Cerralvo, Мексико

Во близината на Ла Паз, Мексико, се наоѓа овој остров кој на една страна има висок карпест гребене со пријатна песочна плажа на другата. Поради фактот што голем број морски животни поминуваат крај него, а и неверојатно чистата вода, ова е идеална локација за лов на големи риби и опуштање.

7. 35 милиони долари - Hog Cay, Бахами

Hog Cay е уште еден Бахамски остров кој е за продажба (имаат многу острови). За вашите пари ќе добиете 275 хектари богат, тропски рај со главна куќа на два спрата и неверојатен поглед на морето. Овој остров исто така има и приватна писта долга 762 метри, ако ви притреба за вашиот приватен авион.

6. 39 милиони долари - Островот Charles, Бахами


Островот Чарлс, повторно на Бахамите, како што можете да видите од фотографијата, се наоѓа блиску до Spanish Wells, значи секогаш ако ви притреба, помошта никогаш нема да е далеку. Островот е снабден со електрична енергија и вода, што значи дека е подготвен за било кој тип на градба што ќе ја избере идниот сопственик.

5. 40 милиони долари - Motu Tane, Бора Бора, Француска Полинезија


Можеби не припаѓа на оваа листа бидејќи веќе не се продава, но сè уште можете да го изнајмите. Ако неговата поранешна цена од 40 милиони ви била превисока, сега вие и вашите пријатели можете да го изнајмите островот за многу помалку пари. Островот се изнајмува за минимум три дена, и почетната цена е 30000 долари од ноќ за првите 8 луѓе, но ако сакате повеќе гости ќе платите повеќе. На островот има комплекс од неколку колиби опремени со плазма телевизори, неверојатни трпезарии и луксузни бањи, луксузниот остров е идеално место за опуштање во комплетна приватност.

4. 45 милиони долари - Островите Hans Lollik, Американски Девствени Острови


Одлично место за развивање на недвижен имот, овие острови се наоѓаат на само 2,5 километри од островот Св. Томас и нуди плажи, одличен поглед, шуми и идеални места за риболов. Совршеното море околу островот се идеални за секој кој сака пливање и нуркање.

3. 65 милиони - Одморалиштето Caye Chapel, Белизе

Уште еден остров кој повеќе не е за продажба. Можеби забележавте по „Одморалиште“ во името, овој остров бил продаден за 65 милиони пред неколку години и на него било изградено неверојатно луксузно островско одморалиште. Островот се наоѓа на околу 19 километри од Белизе, и на него има терен за голф со 18 дупки, марина, писта, бар, ресторан и конференциски сали, базени, и нормално мног, многу плажи. Луѓето кои доаѓаат тука на одмор добиваат сместување во луксузни вили. Одморалиштето исто така овозможува учество во разни активности како: риболов, кајакарство, едрење, одбојка, кошарка и многу други. А оние кои се подготвени да го напуштат островот можат да ги посетат локалните остатоци од културата на Маите, како и многу други работи кои може да ви ги понуди Белизе.

2. 100 милиони долари - Островот Ronde, Гренада


Сместен во најпознатиот тропски рај, Карибите, островот до неодамна беше кралот на сите приватни острови со највисоката цена, но беше турнат од највисоката позиција. За вашите пари овде ќе добите 809 хектари рај, во основа мала земја. Богатата природа е вистинско чудо, под водата има видливост од околу 30 метри, разновидна морска флора и фауна, како и пештери украсени со сталактити и кварцни кристали до кои се стигнува само со пливање.

1. 310 милиони долари - Островот Lisabon, Португалија


Овој остров е буквално пред вратата на Лисабон, и има површина од 1214 хектари. Постојат гласини дека на островот ќе бидат изградени луксузен голф терен и резиденции, бидејќи има голем потенцијал за развој, и е необичен поради тоа што е комплетно неразвиен а се наоѓа толку блиску до густо населен град. Островот најверојатно ќе биде купен од повеќе инвестори кои би го развиле како што ќе посакаат.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 01:46
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.