IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Каде се вади тетоважи ласерски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде се вади тетоважи ласерски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Каде се вади тетоважи ласерски?
    Испратена: 12.Септември.2007 во 12:20
SESTRA MI MI KAZA DEKA IMALO NEGDE VO KISELA VODA, AMA SEUSTE NE STAVIL CENI TOJ I NE RABOTI. JAS IMAM 3 ZA VADENJE 2 POMALI I EDNA POGOLEMKA. I DVETE NE SE PRIMETLIVI BAS POSTO NE SE NA BILO KOE MESTO NO SEPAK KE GI TRGNAM.....
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
MX-8441 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MX-8441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 21:52
Никаде.
,,NEMA MIR DODEKA TERORISTITE SE SHEETAAT SLOBODNO,,
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 21:49
е како никаде???? јас ете слушнав за тој во кисела вода, али немал одредено цени уште па затоа не работел.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 15:25
Ne znam kaj ne se ni zamoruvam so toa
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 03:14

Се вади...Некаде.

Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 23:58
Отстранување на тетоважите


Најчесто прашање пред некој да сака да се истетовира или пак кога не е задоволен од неговата тетоважа!! Многу дерматолози кажуваат дека не е можно потполно нивно отстранување.Нивното вадење зависи од повеќе фактори:

-големината , местото ,од организмот на човекот,од староста на тетоважата, и од начинот на кој е изработена.На пример оние тетоважи кој се професионално(правилно) изработени полесно и посигурно е дека ке се извадат. Но со напредокот на технологијата се повеќе има современи и посигурни методи за целосно отстранување.

** Со операција- се користи скалпер и раните се затвараат со завои а во некои случаи кај што тетоважата е поголема се зема кожа од друг дел на телото

**Со замрзнување на кожатаа(болен методможно е и крварење)


Ласерско отстранување :

Покрај овие начини денес се почесто , најсигурно и најбезболно е ласерското отстранување.

Не дозволува крварење и несакани ефекти.Секое вадење е повеќе кратно .

Типот на ласер кој се користи зависи од бојата на самата тетоважа(најтешки за отстранување се

црвената и жолтата а најлесни се сината и црната)

Ласерите кои се користат за вадење на тетоважите имаат таканаречена Q-switching техника

која се состои од кратки импулси со висока енергија.

http://www.remedika.com.mk/

www.syneron.com

www.neuromedika.com.mk

намигнувањеКон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 01:41
само тука  и третманот( самото отстранување зависи од големината на тетоважата и боите... дали се дисперзија или органски...
да не забораам поркрај ласерот може и кај Др.Турџарева на Клиничкиот центар а еден третман е мсилам до кај 4000 денсреќа 
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 14:16
Би требало да има. Доколку нема пластичната хирургија тоа би го решила со сигурност.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 14:31
да да...само со пластична останува белег 100%..затоа за ласерски прашав..ама еве и најдов на едно место.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 20:12
ZA vadenje tetovazi ima eden vo seloto manastir vo brodsko , tamu ima covek sto gi brisi tetovazite so nekoj negov kame, toj mi pokaza negova tetovaza izbrisana licno se uveriv , ama ako e uste ziv , pobarajte go tamu , BRISE TETOVAZI , interesno голема%20насмевка
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 20:19
како можете да се осврнете на такви стваритрепкање

Сепак тетоважите и пирсингот се доста сериозна ствар ,треба малце поинако да се размислува....


Значи најдобро ако некој има желба да ја отстрани е тоа да е од медицинско лици и стручно ,,, а не со доза на страв или после кожни инфекции од непрофесионален зафатнамигнувањеИзменето од Tattoo Beauty - 05.Февруари.2008 во 20:20
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 10:53
so kamen ili pesok gi brise ovaj ,idi vidi
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 09:51
Sad je kasno da se kajes!!!
So mislese
so mislese
Kad se onadeese
car's freack
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 16:35
секој има право да се предомисли гледајки од моја страна ова се работи за детска глупост во 8мо одд. затоа и прашав. но затоа и се одлучив на кавер ап. 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.