IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Туристички агенции
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Туристички агенции

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
Автор
Порака
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2011 во 14:49
Па ако не сакаат да се замараат со сурфање од дома тогаш нека шетаат на +40 од агенција до агенција за да се најдат во некоја шупа која што ја преплатиле. Кој нема во главата има во нозете.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2011 во 09:45
Еве ја последен пат се заебав со одење преку агенција, ама ете некако мрза ме фана за барање преку нет, па по сугестија на блиски пријатели прифатив агенциско сместување. И ќе се каам цела година до следниот одмор заради ова.

Би упатил само предупредување до заинтересираните никако да не земаат аранжман за „вила“ (читај: шупа) Парис во Потос на Тасос. Да не спомнувам имиња на агенции (повеќе агенции ја нудат шупава), меѓутоа смештајот (2 пара бевме) кој ни беше претставен како апартман со две соби со кујна и купатило всушност беше студио во кое има една спална, а кујната глуми втора спална, секако со помошни креветчиња. Во таа соба беше и вецето. Топлење вода во шишиња (мислам дека е единствена куќа на Егејот што немаше колектори и бојлери на кровот). А и таа ладна вода што ја имаше со нула! притисок беше, да треба да клечиш за да се измиеш, неколку пати на тушевите на плажа се замивав... Катастрофа! Базенот, ха! Жаби не би пуштил да се бањат таму, неизмиен од коа е напраен.

Тасос, патем, прекрасен остров. Кој не бил, обавезно да оди. Ја го дека е, траекто не е скап многу (од Керамоти е поевтино од Кавала) а има плажи за сечиј вкус, како и зеленило. Нема многу за ноќен живот, ама кој е по природа повеќе - ќе му се бендиса.   
Кон врв
Verica123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Verica123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2011 во 13:19
Decki cisto sakam da spodelam edno moe iskustvo so vas za turistickata agencija Iguana Turs.


Letovo si bevme na Skijatos na dolgo planiran odmor koj ovaa turisticka agencija ni go napravi nesto pomalku relaksiracki.

Se pocna koga veteniot prevoz do Skijatos naednas se zameni so istovaruvanje vo Volos, a ot tamu samite se istovarivme i prefrlavme na traekt. Toa i ne e nekoj golem problem, osven faktot sto nie bevme sami devojki so tipicen zenski bagash ( citaj 2 golemi kufera :), i moravme da go vleceme dosta daleku. Mada i navistina od cist princip me nervira koga plakas pari, se dogovaras so agencija za na kraj da dobies nikakva usluga. Koga ja prasavme devojkata od agencijata zasto toa e taka, ni odgovori deka cisto ne im se isplati poinaku. ( tipicno diganje ramenja).

Kukata kade bevme smesteni ne bese po nekoj osoben standard. Pokraj necistotijata, premnogu mravki, golem problem bese i pritisokot na vodata ( koj vsusnost go nemase).


Preku moja bliska drugarka koja isto taka bese preku agencijata, no vo Zakintos doznav deka i tamu imalo neregularnosti.
Kaj niv pak smestuvanjeto koe bilo veteno, i pokazano na slikite koi se na sajtot ne bilo isto so toa sto go dobile.


Bottom line- od sega pa natamu sekoj odmor ke si go planiram sama, i agencija ne doaga vo predvid.



Кон врв
star1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2012 во 21:35
Каде и да одите Никако не уплакајте со агенција ПЕТ . Само што се вратив од закинтос таму може да се истера убав одмор плажата е убава морето плитко за деца поволно но градот е доста бучен навечер и зависи во кој дел сте сместени.
Но да се вратам на агенцијата која покрај непрофесионалноста мува не ја лази за туристите не прати на пат 800 км со крш автобус во кој седишта не се пуштаат а неработи клима па кога проработи не се гасеше па моравме со салотејп да ја лепиме за да издржиме. не однесоа таму во 9 -10 сабајле а соби после два. ни фоаје ни сенка ни кај да остаиш куфер на сонце на 40 степени.Имаше и деца во групата беше ужас кога почнавме да се караме водичот на групата мртов ладен (кој нели веке си беше сместен и уживаше ) ни рече читајте договор нема смештај пред два а кога луѓето почнаа силно да протестираат ни вика па ја ли ве викнав сами си дојдовте.
Да не кажувам дека вработените не се во состојба ни една едина информација да ви дадат пред тргање ги прашав дали во вилата има пешкири рекоа не ... уставри мислам ама незнам ама..... ги замолив да прашаат и да ми кажат .
три пати после тоа одев и пак исто незнам не прашав мислам дека има ама нема....и на крај рекоа сигурно нема акога стигнавме таму имаше.
На враќање за да не се буни новата група решија нас да не исфрлат порано од собите 2 часа .
Ја викнавме водичката и и рековме сега вие читајте договор ама таа фино си се клјафтеше и као вети дека ќе среди но сабајлето шок ко партали не исфрлија во 8 часот а на договорот пишува 10 кога ја викнавме госпожата да ја прашаме што направила абе глеа у облаци и превртува очи и као епа добро бе не се инаетете.
Дојдоа автобусите и за се што имавме никој не не ни сослуша мртви ладни само ни кажаа имате рок од 8 дена да се жалите.
Епа ако сакате да одите со агенција која ви вика сами си дојдовте не ве викнавме и одморот го завршуваат со гајле ми е иди жалисе слободно уплаќајте у агенција“ ПЕТ“ - ужас и непрофсионалност.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2012 во 19:09
...ma kakvi ebani agencii!!

...osven ednash  ...do solun,...nikad ne sum bil , niti imam namera nekoj da dozvolam  drug da me zaebe.

 ....osven samiot,...jasno !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2012 во 00:31
полека ама сигурно почнавте да си признавате дека одморот преку плот и не бил баш одмор.....газење од смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2015 во 12:04
Овие од Јупитер се за во црна хроника, не знам како уште не им ја одземаа лиценцаталутина
Можеме цела тема за нив да направиме, пола Македонија би дошла да се жали!

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2015 во 21:52
проблемот со агенциите кај нас, е што најголем дел од нив работа по стариот систем... склопи договори со сите сместувачи и превозници, склопи го сето тоа во одреден аранжман, пресметај колку аранжмани ќе треба да се продадат и која ќе биде цената на еден аранжман, и после шиткај ко луд додека не си ги исполниш договорите, а не дај боже и профит да оствариш преку провизијата...

и затоа ве лажат кога ви продаваат аранжман, затоа што најчесто закупиле што стигнале и што имало најповолна цена и услови на договор, и после се препотуваат да го продадат тоа

21-ви век е бре човече... кога веќе имаш агенција, тогаш има на секој клиент посебно по жеби да му посредуваш за се, а не така пазарски само набави и продај...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2015 во 22:01
Мене па друго ми е смешно..
Во ера на интернет и електронско плаќање, користење на агенција како Јупитер е самоубиство..
Ај овие другиве се нешто подобри, ама Јупитер до сега заглави патници во Истанбул, не плати за хотели во Банско и уште 100 дешавки.
Фирмата под која ја работат агенцијава ЦР ја води како фирма врз која е покрената постапка за бришење..
И уште работи..


Кој знае која сила стои позади неа..
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.